Kako otici iz BIH ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#26 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by prog321 »

homega wrote:Na ovoj temi imao sam post u kojem sam pitao ko će vratiti pare društvu za besplatno školovanje, osnovno i srednje, nekom i visoko, svima koji nakon školovanja napuste BiH, protiveći se na ovaj način odlasku mladih ljudi iz države.

Sada mi posta nema, ne znak gdje je nestao?


Dakle, država BiH svoje resurse ulaže u obrazovanje mladih ljudi, a onda ih razvijenija država primami određenim pogodnostima i besplatno uzme iz BiH. Ovakvu praksi BiH treba i mora zaustaviti, ili bar od države u koju se useljavaju državljani BiH, naplatiti troškove njihovog školovanja, ali i zatražiti finansijsku ili drugačiju naknadu za nedostatak tih osoba iz BiH društva i privrede, što je još veća šteta.


Ti si u principu u pravu.
To se zove brain-drain .
Ali ni vani ne teche med i mlijeko. Puno ce krvi propishati dok nesto steknu.
Bolje je i da idu vani nego ovdje da zavezanih ruku kmechu. :D
User avatar
Stjui
Posts: 1786
Joined: 23/09/2013 13:32

#27 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Stjui »

Miki89 wrote:Dragi ljudi, imam zavrsen fakultet... po zavrsetku radio sam 2 god i dobio otkaz... Ovdje stvarno ne vidim nikakvu perspektivu.. UGLV kako otici iz drzave na bilo koji nacin, dal raditi master studiji ili otici zaposliti se... SAMO OTICI...HELP !!! :roll:
pa spakuj se i idi traži azil.sad je bar te granice lagano prelazit.mo'š s kamionima,đabe...
User avatar
JohnnyS
Posts: 13648
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#28 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by JohnnyS »

homega wrote:Na ovoj temi imao sam post u kojem sam pitao ko će vratiti pare društvu za besplatno školovanje, osnovno i srednje, nekom i visoko, svima koji nakon školovanja napuste BiH, protiveći se na ovaj način odlasku mladih ljudi iz države.

Sada mi posta nema, ne znak gdje je nestao?


Dakle, država BiH svoje resurse ulaže u obrazovanje mladih ljudi, a onda ih razvijenija država primami određenim pogodnostima i besplatno uzme iz BiH. Ovakvu praksi BiH treba i mora zaustaviti, ili bar od države u koju se useljavaju državljani BiH, naplatiti troškove njihovog školovanja, ali i zatražiti finansijsku ili drugačiju naknadu za nedostatak tih osoba iz BiH društva i privrede, što je još veća šteta.

Pa ti ljudi su otplatili troškove svoga školovanja tako da su oni i njihova obitelj godinama redovno plaćali porez od kojeg se školovanje financira. Fantazije o naplaćivanju onima koji imaju sreće da razgule su najobičnija demagogija.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#29 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by jefferson »

JohnnyS wrote:
homega wrote:Na ovoj temi imao sam post u kojem sam pitao ko će vratiti pare društvu za besplatno školovanje, osnovno i srednje, nekom i visoko, svima koji nakon školovanja napuste BiH, protiveći se na ovaj način odlasku mladih ljudi iz države.

Sada mi posta nema, ne znak gdje je nestao?


Dakle, država BiH svoje resurse ulaže u obrazovanje mladih ljudi, a onda ih razvijenija država primami određenim pogodnostima i besplatno uzme iz BiH. Ovakvu praksi BiH treba i mora zaustaviti, ili bar od države u koju se useljavaju državljani BiH, naplatiti troškove njihovog školovanja, ali i zatražiti finansijsku ili drugačiju naknadu za nedostatak tih osoba iz BiH društva i privrede, što je još veća šteta.

Pa ti ljudi su otplatili troškove svoga školovanja tako da su oni i njihova obitelj godinama redovno plaćali porez od kojeg se školovanje financira. Fantazije o naplaćivanju onima koji imaju sreće da razgule su najobičnija demagogija.
Koliko se poreza plati u ovoj drzavi, a koliko se ulaze u obrazovanje, svaku student bi trebao od drzave dobiti po 100km kada dodje na predavanje.
Ja ovog supljaka boze mili.
Miki89
Posts: 8
Joined: 27/10/2014 19:44

#30 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Miki89 »

Hvala ljudima na odgovorima od pomoci jefferson, bella_ciao, sara_fina itd...

Vi ostali, ljudi to sto pisete nema smisla... ja nisam neki besposlicar ni lezihljebovic imam 2 god zavrsenog i Americkog Univerziteta pored ekonomije a radim od svoje 21ve tako da ...
Ja ne kazem da bas moram da radim u svojoj struci, mogu i svi nizi poslovi dok se covjek ne snadje niko nije odmah napredovao IKAD osim ako se nije illegalom bavio...

Jefferson bio sam dobar u mnogim sportovima al se 9 god bavio Kick boxom poluprofesionalno al ne vjerujem da je to u USA bas zastupljeno ma da ni u ostalim nisam toliko los... i ako znas kako se prijaviti tamo na taj stipendirani univerzitet...

A kako probavam razne nacine izgleda da ce jedini biti otici raditi master vani o svom trosku ...

Hvala ...
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#31 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by mk ultra »

Image
sweet_sin
Posts: 296
Joined: 31/12/2012 01:30

#32 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by sweet_sin »

.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#33 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by uglavnomja »

kakav si sa jezicima?
(ako si vec napisao, ne vidjoh :oops: )
saja_dj
Posts: 459
Joined: 03/05/2012 14:02

#34 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by saja_dj »

homega wrote:Na ovoj temi imao sam post u kojem sam pitao ko će vratiti pare društvu za besplatno školovanje, osnovno i srednje, nekom i visoko, svima koji nakon školovanja napuste BiH, protiveći se na ovaj način odlasku mladih ljudi iz države.

Sada mi posta nema, ne znak gdje je nestao?


Dakle, država BiH svoje resurse ulaže u obrazovanje mladih ljudi, a onda ih razvijenija država primami određenim pogodnostima i besplatno uzme iz BiH. Ovakvu praksi BiH treba i mora zaustaviti, ili bar od države u koju se useljavaju državljani BiH, naplatiti troškove njihovog školovanja, ali i zatražiti finansijsku ili drugačiju naknadu za nedostatak tih osoba iz BiH društva i privrede, što je još veća šteta.
Pa to je regulisano placanjem poreza, nema ova drzava nista vise da trazi.

Ca. 10% (barem je za nadati se) ide i stvarno u obrazovanje nase djese, ostalo u dzepove ministara raznoraznih i pokrivanje troskova aparata nesposobnog sto forsira ucenje 'na pamet'.

Njemacka skoluje cak i strance za dzabe, to se zove ulaganje u potencijalnog visoko placenog gradjanina koji se povecat i kupovnu moc i placati redovno fin porez.

Tema: probaj Federal skilled worker aplikaciju kod kanadjana. Najlakse je naravno proci sa arranged employment, bez se mislim dugo ceka.

Ili upisi master. Njemacka nudi besplatno skolovanje, kriterij nije previse strog, pored toga mozes radit 120 dana 8 sati ili 240 dana 4 sata godisnje. Naravno trebat ce ti pocetnog kapitala dok se ne snadjes ako ne mozes dobiti garantno pismo.
User avatar
urocnoposljedicna
Posts: 130
Joined: 21/05/2012 13:22

#35 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by urocnoposljedicna »

Da li neko zna kako ide ovo za au pair, ima li iko iskustva?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#36 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by uglavnomja »

na pdf dijaspora ima tema o svakoj zemlji na planeti :-) kako otici i td, plus tema kako legalno otici iz bih ...
ima gomila informacija, ima i trolanja, naravno, ali dobicete vise informacija nego ovdje.

a negdje se spominje i au pair .
User avatar
Skeptic604
Posts: 1385
Joined: 04/04/2013 06:19
Location: Tu sam...

#37 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Skeptic604 »

Kazes kako otici jel ?

Apliciraj za rad na kruzerima,imas agencije sirom Balkana Naseg (osim BIH)..

Ugovori od najmanje 6 mjeseci,a 6 sedmica si kuci,onoliko koliko si mjeseci radio...

Radi se stalno,ali se i stalno zaradjuje i uziva..
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#38 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Gojeni H »

jefferson wrote:
JohnnyS wrote:
homega wrote:Na ovoj temi imao sam post u kojem sam pitao ko će vratiti pare društvu za besplatno školovanje, osnovno i srednje, nekom i visoko, svima koji nakon školovanja napuste BiH, protiveći se na ovaj način odlasku mladih ljudi iz države.

Sada mi posta nema, ne znak gdje je nestao?


Dakle, država BiH svoje resurse ulaže u obrazovanje mladih ljudi, a onda ih razvijenija država primami određenim pogodnostima i besplatno uzme iz BiH. Ovakvu praksi BiH treba i mora zaustaviti, ili bar od države u koju se useljavaju državljani BiH, naplatiti troškove njihovog školovanja, ali i zatražiti finansijsku ili drugačiju naknadu za nedostatak tih osoba iz BiH društva i privrede, što je još veća šteta.

Pa ti ljudi su otplatili troškove svoga školovanja tako da su oni i njihova obitelj godinama redovno plaćali porez od kojeg se školovanje financira. Fantazije o naplaćivanju onima koji imaju sreće da razgule su najobičnija demagogija.
Koliko se poreza plati u ovoj drzavi, a koliko se ulaze u obrazovanje, svaku student bi trebao od drzave dobiti po 100km kada dodje na predavanje.
Ja ovog supljaka boze mili.
Isto kao sto u tvojoj Americi drzava plati studentu 100 dolara cim dodje na predavanje. Sto bolan djeci prodajes suplju?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#39 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by jefferson »

Isto kao sto u tvojoj Americi drzava plati studentu 100 dolara cim dodje na predavanje. Sto bolan djeci prodajes suplju?
Jel se ti pravis da ne moze skontat moj sarkazam ili fakat ne mozes skontat sarkazam.
Inace za tvoju inoformaciju, po studentu SAD ulazu vise nego i jedna drzava u Evropi, pa i Norveska.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#40 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Gojeni H »

jefferson wrote:
Isto kao sto u tvojoj Americi drzava plati studentu 100 dolara cim dodje na predavanje. Sto bolan djeci prodajes suplju?
Jel se ti pravis da ne moze skontat moj sarkazam ili fakat ne mozes skontat sarkazam.
Inace za tvoju inoformaciju, po studentu SAD ulazu vise nego i jedna drzava u Evropi, pa i Norveska.
Fakat ne mogu skontat sarkazam. :D

Ne moze se nista uraditi po pitanju odliva kvalifikovane radne snage.
Ipak je sramota da zemlja postane evropski Filipini. Skoluj djecu da bi se djeca pokupila i sve ulozeno prodali na drugom trzistu. :(

Ameriki svaka cast, ali kao sto i sam znas ali se pravis Amerikanac, u Ameriki obrazovanje kosta ... mnogo.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#41 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by jefferson »

Gojeni H wrote:
jefferson wrote:
Isto kao sto u tvojoj Americi drzava plati studentu 100 dolara cim dodje na predavanje. Sto bolan djeci prodajes suplju?
Jel se ti pravis da ne moze skontat moj sarkazam ili fakat ne mozes skontat sarkazam.
Inace za tvoju inoformaciju, po studentu SAD ulazu vise nego i jedna drzava u Evropi, pa i Norveska.
Fakat ne mogu skontat sarkazam. :D

Ne moze se nista uraditi po pitanju odliva kvalifikovane radne snage.
Ipak je sramota da zemlja postane evropski Filipini. Skoluj djecu da bi se djeca pokupila i sve ulozeno prodali na drugom trzistu. :(

Ameriki svaka cast, ali kao sto i sam znas ali se pravis Amerikanac, u Ameriki obrazovanje kosta ... mnogo.
Mene konkretno u SAD skolovanje nije kostalo nista, a boga mi da sam se skolovao, jesam.
Postoji razlika izmedju dostupnosti skolovanja u SAD.
U Njemackoj npr. ne moze svako zavrsiti fakultet. Zna se ko moze upisati fakultet, sa kakvim ocjenama itd, itd. Tada je skolovanje besplatno.
U SAD, svako moze da ide na fax, pod sljedecim uslovima:
1. Platis.
2. Platis i apliciras za skolarine.
3. Malo paltis, vecinu ti skolarine poklope.
4. Sve ti skolarine poklope.
Ja licno jos nisam upoznao Bosnaca i hercegovca da mu bar pola skole nije bilo placeno, a vecinu koju znam su zavrsili fax zahvaljujuci skolarinama. Znam ih koji su i zaradjivali na skolarinama.
Fazon je sto u SAD< cak i da ti je sve placeno, uvijek ti posalju racun i kazu: evo, toliko si nas kostao.
U BiH se nista ne zna. Ne zna se koliko student kosta, koliko kosta profesor, koliko se ulaze u profesionalni razvoj profesora, koliki su grantovi za naucni razvoj (ako to uopste ima u BiH) itd.
Stvar je sto u SAD kada apliciras za skolovanje uvijek ti izbace brojke od kojih ti mrak na oci padne. Kada skontas kako sistem funkcionise onda je sve lakse.
Ja postavljacu teme savjetujem neka se fata noge u SAD ako je voljan ponovo studirati i ako je bio dobar sportas, jer kroz sport u SAD moze dobiti skoalrinu itd, i probiti se.
Ako nije sportas bio, ako ne moze nekako na postdiplomski da se upise u SAD, onda je Evropa bolji izbor.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#42 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Gojeni H »

Ja se nisam skolovao u Ameriki, ali masa onih koji su radili samnom po bjelosvjetskim vukojebinama tvrde da su dosli zbog toga da zarade nesto da bi mogli skolovati djecu.

Vjerujem ti i znam uostalom da se moze hajrovat' na ovim imigrantskim i sportskim sadakama, ali (znas ti to vec) vecina ne moze dobiti te skolarine.
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#43 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Seoskivaralica »

Ameriko čemeriko.... :bih:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#44 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by Gojeni H »

Seoskivaralica wrote:Ameriko čemeriko.... :bih:
Momak neka proba sa skolarinama ... nista ga ne kosta.
Ali ne ide to bas na nacin da ti posaljes email a ljudi jedva cekaju da se neko javi iz brdovite Bosne pa da mu uruce sadaku.
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#45 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by SSemir »

homega wrote:Na ovoj temi imao sam post u kojem sam pitao ko će vratiti pare društvu za besplatno školovanje, osnovno i srednje, nekom i visoko, svima koji nakon školovanja napuste BiH, protiveći se na ovaj način odlasku mladih ljudi iz države.

Sada mi posta nema, ne znak gdje je nestao?


Dakle, država BiH svoje resurse ulaže u obrazovanje mladih ljudi, a onda ih razvijenija država primami određenim pogodnostima i besplatno uzme iz BiH. Ovakvu praksi BiH treba i mora zaustaviti, ili bar od države u koju se useljavaju državljani BiH, naplatiti troškove njihovog školovanja, ali i zatražiti finansijsku ili drugačiju naknadu za nedostatak tih osoba iz BiH društva i privrede, što je još veća šteta.
koliko drzavi platim poreza prilikom zadovoljavanja svojih svakodnevnih zivotnih potreba, drzava bi trebala da mi nadje posao u drzavi u kojoj je moguce i da mi plati putovanje do tamo.
bella_ciao
Posts: 576
Joined: 16/10/2014 19:58

#46 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by bella_ciao »

Nemoj u meriku ziv bio, radje u siriju idi
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#47 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by prog321 »

jefferson wrote: Mene konkretno u SAD skolovanje nije kostalo nista, a boga mi da sam se skolovao, jesam.
-
U SAD, svako moze da ide na fax, pod sljedecim uslovima:
1. Platis.
2. Platis i apliciras za skolarine.
3. Malo paltis, vecinu ti skolarine poklope.
4. Sve ti skolarine poklope.
.
Ma ti si vanzemaljac. Ubermensch.
Ne mogu se Ameri porediti sa tobom. :D

Image
Image
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#48 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by razonoda »

bella_ciao wrote:Nemoj u meriku ziv bio, radje u siriju idi
:-D ipak je amerika bolja nego sirija, ali moras se debelo angazovati kao ucenik od ''vrtica'' da bi dobio te 'skolarine'. Opcenito , bos djeca su bolji djaci, samo pod uslovom da se strogo drze pravila. Biti sportista je ok ali da bi unovcio to .,trebas biti i u dobroj ekipi, timu.
U svakom slucaju, jeste surovo ali se moze ako si disciplinovan i uporan.
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#49 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by U-zap »

Haha, svi jedva cekaju da vam daju skolarinu. Ne daju amerikancima a vama da daju sto nemate nikakve papire. I jos sve trce za vama ujutro da vam obrisu guzicu. U Ameriku ti je teze otici nego u Europu, tako da ti preporucujem da pocnes traziti posao preko interneta u euro-zoni. Svaka zemlja trazi poznavanje njihovog jezika tako da ne bi bilo lose da to znas, osim ako si bas ekspert u svijetu IT-a ili medicine, tada mozes ( u pocetku) proci i sa znanjem engleskog jezika. Da bi otisao da radis vani imas nekoliko opcija( vezano od zemlje do zemlje u koju zelis otici) ali najpoznatiji su :

1. dobijanje radne dozvole
2. brak

Ovi sto ti govore da odes na crno ili da trazis azil ti samo zele zlo jer osnove za azil nemas buduci da BiH nije ratom pogodjena zemlja a ako te uhvate na crno da si tamo onda dobijas zabranu ulaska u tu zemlju 5 godina ( nisam siguran da li se to odnosi i na ostale zemlje Eurozone). U slucaju da trazis azil i da ti odbiju opet dobijas zabranu ulaska u zemlju na 5 godina. Za eurozonu uglavnom vaze sljedeca pravila:

Ako odes iz BiH preko radne dozvole moras da znas da prve 2 godine moras da radis unutar te struke za koju si dobio radnu dozvolu. Nakon sto prodju 2 godine trazis produzenje radne dozvole(ako i dalje radis na istom mjestu) i pitas poslodavca da ti produzi dozvolu. Nakon 4 godine dobijas permanentnu boravisnu dozvolu i onda mozes raditi koji god hoces posao(ako ga naravno nadjes). Nakon ca godinu dana mozes traziti drzavljanstvo zemlje u kojoj se nalazis ( sve ukupno 5 godina).

Ako odes iz BiH tako sto si sklopio brak sa drzavljanom jedne od clanica EU onda automatski mozes da trazis posao u kojoj god zelis struci. Nakon 2 godine dobijas permanentnu boravisnu dozvolu i nakon ca. godinu dana mozes traziti drzavljanstvo ( sve ukupno 3 godine).

Otici iz Bosne nije lahko ali je moguce ako zaista imas volju i zelju da to ucinis. Budi spreman raditi i najgore poslove jer ce te takvi vjerovatno na pocetku i da zadese tako da putem oglasa gledaj i takve poslove. Kasnije, kako vrijeme prolazi moci ces traziti sve bolje poslove. U radu nema nikakvog srama, pogotovo na zapadu. Djeca od 16 godina se upoznaju sa radom, nisu kao kod nas lezihljebovici koji cekaju da mu tata i mama daju petaka kao sto je u bosni uglavnom slucaj. I oni takodjer rade te "lose" poslove.

Najbitnije ti je kada dodjes u neku zemlju da dobro se fokusiras na ucenje jezika jer je to prva stavka koja te odvaja od ostalih kandidata. Ako imas jos nekih pitanja slobodno pitaj. Ako mi neko kaze da serem i da pricam gluposti moze me slobodno da poljubi u dupe jer su ovo informacije koje sam dobio tako sto sam sam prosao kroz isto :wink:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#50 Re: Kako otici iz BIH ?

Post by razonoda »

U-zap wrote:Haha, svi jedva cekaju da vam daju skolarinu. Ne daju amerikancima a vama da daju sto nemate nikakve papire. I jos sve trce za vama ujutro da vam obrisu guzicu. U Ameriku ti je teze otici nego u Europu, tako da ti preporucujem da pocnes traziti posao preko interneta u euro-zoni. Svaka zemlja trazi poznavanje njihovog jezika tako da ne bi bilo lose da to znas, osim ako si bas ekspert u svijetu IT-a ili medicine, tada mozes ( u pocetku) proci i sa znanjem engleskog jezika. Da bi otisao da radis vani imas nekoliko opcija( vezano od zemlje do zemlje u koju zelis otici) ali najpoznatiji su :

1. dobijanje radne dozvole
2. brak

Ovi sto ti govore da odes na crno ili da trazis azil ti samo zele zlo jer osnove za azil nemas buduci da BiH nije ratom pogodjena zemlja a ako te uhvate na crno da si tamo onda dobijas zabranu ulaska u tu zemlju 5 godina ( nisam siguran da li se to odnosi i na ostale zemlje Eurozone). U slucaju da trazis azil i da ti odbiju opet dobijas zabranu ulaska u zemlju na 5 godina. Za eurozonu uglavnom vaze sljedeca pravila:

Ako odes iz BiH preko radne dozvole moras da znas da prve 2 godine moras da radis unutar te struke za koju si dobio radnu dozvolu. Nakon sto prodju 2 godine trazis produzenje radne dozvole(ako i dalje radis na istom mjestu) i pitas poslodavca da ti produzi dozvolu. Nakon 4 godine dobijas permanentnu boravisnu dozvolu i onda mozes raditi koji god hoces posao(ako ga naravno nadjes). Nakon ca godinu dana mozes traziti drzavljanstvo zemlje u kojoj se nalazis ( sve ukupno 5 godina).

Ako odes iz BiH tako sto si sklopio brak sa drzavljanom jedne od clanica EU onda automatski mozes da trazis posao u kojoj god zelis struci. Nakon 2 godine dobijas permanentnu boravisnu dozvolu i nakon ca. godinu dana mozes traziti drzavljanstvo ( sve ukupno 3 godine).

Otici iz Bosne nije lahko ali je moguce ako zaista imas volju i zelju da to ucinis. Budi spreman raditi i najgore poslove jer ce te takvi vjerovatno na pocetku i da zadese tako da putem oglasa gledaj i takve poslove. Kasnije, kako vrijeme prolazi moci ces traziti sve bolje poslove. U radu nema nikakvog srama, pogotovo na zapadu. Djeca od 16 godina se upoznaju sa radom, nisu kao kod nas lezihljebovici koji cekaju da mu tata i mama daju petaka kao sto je u bosni uglavnom slucaj. I oni takodjer rade te "lose" poslove.

Najbitnije ti je kada dodjes u neku zemlju da dobro se fokusiras na ucenje jezika jer je to prva stavka koja te odvaja od ostalih kandidata. Ako imas jos nekih pitanja slobodno pitaj. Ako mi neko kaze da serem i da pricam gluposti moze me slobodno da poljubi u dupe jer su ovo informacije koje sam dobio tako sto sam sam prosao kroz isto :wink:
i na kraju , da mu ne pada napamet posjecivati bih svakih 6 mjeseci. :)
Post Reply