Kako od Sarajeva do Blidinja?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#26 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by mistek »

JavierBosnia wrote: 14/08/2023 00:02
mk ultra wrote: 11/08/2023 14:13
neki dan meni izleti E klasa, pretiče kolonu, ja se zaustavio na 0kmh, on je poplavio, austrijske pločice
i takve situvacije su prilično česte na toj cesti jer svi misle nema nikog ide sporo

ali jablanica - posušje = 1h, neprocjenjivo
Koliko se moze nabrati taj dio oko Blidinja, vidim ima i pravca, policije i radara/presretaca pretpostavljam da nema :mrgreen:
Ma vala koliko hoćeš. Kad se izađe gore na Sovicka vrata, par kilometara je bukvalno nepregledni pravac gdje na momente vidiš cestu pravo i 3-4km ispred. Naleti niko ili poneko auto. Po mom sudu, svi tu voze u rangu 100-120km/h. Ako ćeš prema Posušju, dalje od Blidinja je sve ok, ali ne možeš baš toliko nabrati. Ima radar u nekom mjestu na P prije Posušja, zaboravih ime. Mada, mislim da i ne slika, nego je samo kutija, ali eto. Radara i presretača nema, ja idem 5-6x godišnje doduše, ali nikad ništa.

Ako ćeš s Blidinja na Tomislavgrad, onda i nakon Blidinja dosta dugo možeš držati ovaj prosjek od oko 100km/h, zapravo skoro do samog Tomislavgrada.

Od Jablanice ka Blidinju zavisi od perioda dana. Ako ujutro ideš prema Blidinju, nema tu auta u kontra smjeru, 1-2 u vrh glave da sretneš. Ako ideš popodne ili pred veče, onda itekako ima. Najgori su oni nekakvi kamioni pa kad naletiš u onim selima na njih, sve usko. Još gore je voziti za njima odozgo :D Ali, uglavnom je pustahija. Jablanica-Posušje 1h je sasvim ok ako pojačao na Blidinju. Do Tomislavgrada možeš i za 45 minuta (ovo recimo ako se ide na Kamensko).
User avatar
mk ultra
Posts: 19545
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#27 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by mk ultra »

JavierBosnia wrote: 14/08/2023 00:02
mk ultra wrote: 11/08/2023 14:13
neki dan meni izleti E klasa, pretiče kolonu, ja se zaustavio na 0kmh, on je poplavio, austrijske pločice
i takve situvacije su prilično česte na toj cesti jer svi misle nema nikog ide sporo

ali jablanica - posušje = 1h, neprocjenjivo
Koliko se moze nabrati taj dio oko Blidinja, vidim ima i pravca, policije i radara/presretaca pretpostavljam da nema :mrgreen:
170-180 zavisi gde su ti muda
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#28 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by azdralovic »

mk ultra wrote: 14/08/2023 05:37
JavierBosnia wrote: 14/08/2023 00:02

Koliko se moze nabrati taj dio oko Blidinja, vidim ima i pravca, policije i radara/presretaca pretpostavljam da nema :mrgreen:
170-180 zavisi gde su ti muda
onaj pravac od hajduckih vrleti prema jezeru mozes koliko ti auto ide, ako nema saobracaja
User avatar
sime_cipol
Posts: 16348
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#29 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by sime_cipol »

Onu ljepotu bih ja prosao sa 40 na sat i uzivao gledajuci okolo. Stanes na prosirenje kod jezera, nauzimas se zraka 10ak minuta i nastavis dalje.
Sancho___9191
Posts: 23
Joined: 10/12/2017 19:56

#30 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by Sancho___9191 »

Pozdrav, trebao bih ove sedmice do Makarske iz Sarajeva, pa planiram ici ovim putem preko Blidinja, zanima me kakva je situacija sa putem jel sve ok? 2019 godine sam jednom krenuo bio al kad sam dosao do neke šume, magla se bila spustila i sjecam se da je put bio bas kamenjar, nije makadam vec bukvalno kamenjar, vratio sam se na jablanicu zena se prepala bila 😁, jos bukvalno sami na cesti nigdje nikoga nismo vidjeli 😁 Hvala
Peryton_
Posts: 1013
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#31 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by Peryton_ »

Sve je asfalt. Usko je od Jablanice do S. Vrata nakon toga ide put na kojem mozes odmoriti malo mozak. Znaju syebat koncepciju kamioni, ali i to rijetko naiđe.
mistek
Posts: 3394
Joined: 23/05/2010 15:16

#32 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by mistek »

Sancho___9191 wrote: 20/08/2023 15:02 Pozdrav, trebao bih ove sedmice do Makarske iz Sarajeva, pa planiram ici ovim putem preko Blidinja, zanima me kakva je situacija sa putem jel sve ok? 2019 godine sam jednom krenuo bio al kad sam dosao do neke šume, magla se bila spustila i sjecam se da je put bio bas kamenjar, nije makadam vec bukvalno kamenjar, vratio sam se na jablanicu zena se prepala bila 😁, jos bukvalno sami na cesti nigdje nikoga nismo vidjeli 😁 Hvala
Sinoć prošao upravo tim putem, Makarska-Sarajevo 3h i 10 minuta. U suštini milina za voziti kompletan put fakat, sve djeluje nekako brzo. I taj dio Jablanica-Sovicka vrata ima nanovo urađenih i proširenih dijelova, ali da relativno dosadi, dosadi. Ali milina je frekvencija prometa i činjenica da možeš prestići skoro bilo gdje nekog ako ti nije u ritmu (osim taj dio Jablanica-Sovići doduše).
last mohicans
Posts: 11992
Joined: 09/08/2012 23:19

#33 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by last mohicans »

Mislim da je to najveća prednost ovog pravca, sto ima malo saobraćaja i sto svakog guslača ili kamion možeš preteći da ne rizikuješ.
Post Reply