Kako od Sarajeva do Blidinja?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#1 Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by MrShadow »

Pozdrav,

mozda nisam u pravom dijelu otvorio temu, ali mi treba savjet oko puta od Sarajeva do Blidinja?
Znam da ima neki put iz Jablanice, ali je makadam i strmo je, vjerujem da nije sada prohodno dok je snijega.
Sta je alternativa i najbolji put?

hvala
User avatar
Maystor
Posts: 5598
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Unknown

#2 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by Maystor »

MrShadow wrote:Pozdrav,

mozda nisam u pravom dijelu otvorio temu, ali mi treba savjet oko puta od Sarajeva do Blidinja?
Znam da ima neki put iz Jablanice, ali je makadam i strmo je, vjerujem da nije sada prohodno dok je snijega.
Sta je alternativa i najbolji put?

hvala
Nema alternative, to je jedini put. I dobar je, ništa mu ne fali. Ima malo makadama pri kraju, nije strašno.
neki
Posts: 6610
Joined: 17/02/2005 07:57

#3 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by neki »

Nije strmo, makadama cca 3km, široka cesta, koliko mi je poznato put se cisti zimi...
alternativa preko Mostara, širokog i Posušja...nekih 100km duže..
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#4 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by MrShadow »

Maystor wrote:
MrShadow wrote:Pozdrav,

mozda nisam u pravom dijelu otvorio temu, ali mi treba savjet oko puta od Sarajeva do Blidinja?
Znam da ima neki put iz Jablanice, ali je makadam i strmo je, vjerujem da nije sada prohodno dok je snijega.
Sta je alternativa i najbolji put?

hvala
Nema alternative, to je jedini put. I dobar je, ništa mu ne fali. Ima malo makadama pri kraju, nije strašno.
Smio bih se zakleti da je bilo makadama duze od 3 km, prvi i jedini put kad sam vozio je bilo prije 6-7 mjeseci i bilo je makadama barem 15 kilometara, da se slucajno nije renovirala cesta nedavno pa bilo sve skinuto ?
Sjecam se da sam prolazio kroz selo Sovici, to je taj put ?
apsolutno romantican
Posts: 151
Joined: 13/02/2018 06:21

#5 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by apsolutno romantican »

jeste, na Sovice prosle godine isao, malo jace od 3km ima put dobar
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by Dope_Man »

Kakvih 15 km. Idem tamo pocesto. Ima 3 - 3.5 km makadama pred sami ulaz u podrucje Blidinja (i dodatnih 3 km sa Blidinja prema Tomislavgradu ali to je irelevantno za odlazak na Blidinje). Ostatak puta je generalno OK, pogotovo nakon tog makadama je super put kroz Blidinje. Od Jablanice do makadama je star put, ali obicno nema nikoga tako da se moze voziti sredinom ceste i izbjeci pokoje udubljenje i rupica, nista strasno uglavnom i nije ni posebno strmo.

Drugog puta nema osim ako bi da kruzis i dolazis na Blidinje iz Posusja. Ne znam iz iskustva kakav je ovaj put od Prozora do Blidinja ali sudeci po google maps ne izgleda dobro.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by cyprus »

Ako se ne varam (tj. ako se šta nije promijenilo), jedini potpuno asfaltiran put je od Posušja... Iz Sarajeva je naravno najbliže preko Jablanice... To nekoliko kilometara makadama nije strašno, e jedino što ne bih smio ništa garantovat za snijeg... Nisam tamo išao po snijegu...
User avatar
mk ultra
Posts: 19134
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by mk ultra »

cyprus wrote:Ako se ne varam (tj. ako se šta nije promijenilo), jedini potpuno asfaltiran put je od Posušja... Iz Sarajeva je naravno najbliže preko Jablanice... To nekoliko kilometara makadama nije strašno, e jedino što ne bih smio ništa garantovat za snijeg... Nisam tamo išao po snijegu...
ima i sa te strane malo makadama

Al isplati sw radi hajduckih vrleti :mrgreen:
neki
Posts: 6610
Joined: 17/02/2005 07:57

#9 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by neki »

mk ultra wrote:
cyprus wrote:Ako se ne varam (tj. ako se šta nije promijenilo), jedini potpuno asfaltiran put je od Posušja... Iz Sarajeva je naravno najbliže preko Jablanice... To nekoliko kilometara makadama nije strašno, e jedino što ne bih smio ništa garantovat za snijeg... Nisam tamo išao po snijegu...
ima i sa te strane malo makadama

Al isplati sw radi hajduckih vrleti :mrgreen:
Od posusja do blidinja je sve asfaltirano, vise nema makadamskih dijelova
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#10 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by dosada_ziva »

Dope_Man wrote:Kakvih 15 km. Idem tamo pocesto. Ima 3 - 3.5 km makadama pred sami ulaz u podrucje Blidinja (i dodatnih 3 km sa Blidinja prema Tomislavgradu ali to je irelevantno za odlazak na Blidinje). Ostatak puta je generalno OK, pogotovo nakon tog makadama je super put kroz Blidinje. Od Jablanice do makadama je star put, ali obicno nema nikoga tako da se moze voziti sredinom ceste i izbjeci pokoje udubljenje i rupica, nista strasno uglavnom i nije ni posebno strmo.

Drugog puta nema osim ako bi da kruzis i dolazis na Blidinje iz Posusja. Ne znam iz iskustva kakav je ovaj put od Prozora do Blidinja ali sudeci po google maps ne izgleda dobro.
od prozora je makadam 99%

jedina opcija je Jablanica, i onda na Sovice i Sovicka vrata. Makadam je nekih 3 km, ako me sjecanje dobro sluzi.

https://www.youtube.com/watch?v=G4p5LQ4FhIw

od 1:25 do 2:30 voznja po makadamu
made_in_sarajevo
Posts: 5559
Joined: 06/05/2013 23:05

#11 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by made_in_sarajevo »

ja sam prosle godine u oktobru cini mi se isao za Posusje preko Blidinja i taj makadam pred ulaz u Park je onda bio los. ne znam jesu li ga sad sta ravnali ili dosipali ali sam vise letao lijevo i desno nego sto sam vozio pravo,a cim bi presao preko 20-30km/h zavisno od dionice zvonilo bi sve u autu. ako imas zivaca voziti polako onda pici, ako si teske noge onda bolje ti je idi okolo preko Mostara dole.

inace kad prodjes makadam sve rupe,lupanje i sporu voznju zaboravis kad ugledas pravac i poljanu, a cesta dobro ocuvana :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#12 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by Dope_Man »

Najesen zna biti los taj put, kise dodatno razhebu i prosire rupe. Naravno, makadam je, podrazumjeva se da se ide 30tak. Ni ja nisam bio vec jedno 3 mjeseca, a jesenas je bio gori nego preko ljeta, ali opet to se prodje za max 10tak minuta veoma oprezne voznje.

Ali sto kazes, cim se izadje gore i stane na asfalt, a vrijedi ondje i izaci iz auta, na sve se zaboravi.
Forsaken
Posts: 818
Joined: 11/02/2005 10:51

#13 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by Forsaken »

3,5KM makadama, iso sam zimi i ljeti, 2-2,5h prosjecno ti treba do dole, nista strasno. Dobar je makadam, odrzava se
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#14 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by Company85 »

A taj makadam je poprilicno sirok tako da i nije neki problem voznje. Cini se da ga ima dosta vise od 3km jer naravno poprilicno uspori voznju pa se otegne u odnosu na ostatak puta.
User avatar
ami8
Posts: 443
Joined: 23/05/2010 19:01

#15 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by ami8 »

http://blidinje.net/zapoceli-radovi-na- ... ent-116360

Možda neko bude guglao kao ja pa pomisli da će stići asfaltom do Blidinja i dalje jer je prošle godine u oktobru sve spojeno asfaltom. E pa eto ako se neko bude interesovao da javim da će se zajebati jer je makadam isti kao i prošle godine(ako ne i gori). Prošao danas, kiša pada, rupe napunjene vodom, elem za terenska vozila ništa strašno, može se proći i normalnim autom ali u periodu kiša je blato a ljeti prašina čisto da se zna.
Bitno je da su se gospoda u kravatama slikala i da je prošlogodišnja predizborna kampanja prošla...
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#16 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by lajkujMe »

Isao dosta puta zadnji put zimus po snijegu :)
Najbolji put je Posusje-Blidinje put je u kompletu asfaltiran
Put Jablanica-Blidinje nista posebno ali je put solidan. Asfalt nije toliko strasan poprilicno je siroko i nema puno prometa.
Ima makadama pred samo blidinje ali je bio ok makadam polako 30km ma sat i za 5 min prosao si ga.
Ima put Tomislavgrad-Blidinje, meni najdrazi put, bio i on u makadamu i to bas poveliko ali nije vise asfaltirana je skoro pa citava dionica ima samo par stotina metara.
Nema zive duse na putu a veoma je sirok i sarolik.
Za one koji vole da gasaju savrsen put :D
tap3ah75
Posts: 5924
Joined: 07/09/2009 14:14

#17 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by tap3ah75 »

Planiramo se preko Posušja i preko Blidinja vratiti kući.
Ima li šta na Blidinju za obići za sat/dva maksimalno.
Nisam nikad bio i svaki prijedlog/savjet je dobrodošao
azdralovic
Posts: 4423
Joined: 29/05/2010 21:46

#18 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by azdralovic »

tap3ah75 wrote: 10/08/2023 16:13 Planiramo se preko Posušja i preko Blidinja vratiti kući.
Ima li šta na Blidinju za obići za sat/dva maksimalno.
Nisam nikad bio i svaki prijedlog/savjet je dobrodošao
ovako usput stanes negdje pored jezera ima na par mjesta uredjeno prosirenje
i svratis u hajducke vrleti na rucak
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#19 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by karanana »

prvi put u zivotu ovo ljeto prosao tuda, otisao i vratio se s mora. nikad brzi put. sarajevo-makarska 3 sata, bez minute guzve na granici. jest malo put krivudav od jablanice do blidinja ali nema ni centa makadama o kojem se prica gore. mora da je asfaltiran u zadnje 3-4 godine. nisam stajo na blidinju, poprilicna pustara, mislim da samo one hajducke vrleti rade. jezero izgleda lijepo i interesantno ali nisam stajo i nidje nikoga osim pokoje auto koje stoji i odmara i slika. ono jezero nije za kupanje ni suncanje. mozda ribolov ali ja zive duse nisam vidio oba puta kad sam prolazio.
azdralovic
Posts: 4423
Joined: 29/05/2010 21:46

#20 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by azdralovic »

karanana wrote: 10/08/2023 16:25 prvi put u zivotu ovo ljeto prosao tuda, otisao i vratio se s mora. nikad brzi put. sarajevo-makarska 3 sata, bez minute guzve na granici. jest malo put krivudav od jablanice do blidinja ali nema ni centa makadama o kojem se prica gore. mora da je asfaltiran u zadnje 3-4 godine. nisam stajo na blidinju, poprilicna pustara, mislim da samo one hajducke vrleti rade. jezero izgleda lijepo i interesantno ali nisam stajo i nidje nikoga osim pokoje auto koje stoji i odmara i slika. ono jezero nije za kupanje ni suncanje. mozda ribolov ali ja zive duse nisam vidio oba puta kad sam prolazio.
cesta je sredjena prije par godina, a ono sto je ostalo dolje kroz ona sela sredjuju sada, vec je stavljen novi asfalt

sto se tice jezera, na to sam i mislio, stanes nadises se zraka, opalis par slika i to je to :) taman za noge protegnuti

nadam se samo da se nece put popularizovati, jer je sada milina ici gore, sretnes 5 auta usput, nema kamiona i autobusa svakako :)
sarajevsko_pivo
Posts: 3388
Joined: 27/07/2009 16:22

#21 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by sarajevsko_pivo »

Restoran hajdučki vrleti jedan od najbolji restoran u BiH.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40173
Joined: 29/06/2011 23:39

#22 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by dječak sa šibicama »

Hajducke vrleti je jedini objekat na glavnoj cesti, sve ostalo je lijevo ako se gleda iz pravca Sarajeva, Masna luka ski resort, moteli, apartmani, restorani, kampovi, to je van glavne ceste.
User avatar
mk ultra
Posts: 19134
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#23 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by mk ultra »

azdralovic wrote: 10/08/2023 16:28

nadam se samo da se nece put popularizovati, jer je sada milina ici gore, sretnes 5 auta usput, nema kamiona i autobusa svakako :)
ide BGL tamo svi kamioni...

ko ne vozi često, zgadit će mu se put
krivudavo je ono

neki dan meni izleti E klasa, pretiče kolonu, ja se zaustavio na 0kmh, on je poplavio, austrijske pločice
i takve situvacije su prilično česte na toj cesti jer svi misle nema nikog ide sporo

ali jablanica - posušje = 1h, neprocjenjivo
User avatar
ami8
Posts: 443
Joined: 23/05/2010 19:01

#24 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by ami8 »

tap3ah75 wrote: 10/08/2023 16:13 Planiramo se preko Posušja i preko Blidinja vratiti kući.
Ima li šta na Blidinju za obići za sat/dva maksimalno.
Nisam nikad bio i svaki prijedlog/savjet je dobrodošao
Nema baš nešto interesanto ako nisi ljubitelj prirode ili planinar jer planinari sa Blidinja kreću na ture prema Vran planini i Čvrsnici a u zimskom periodu tu je ski centar Risovac. Neko reče da su Hajdučke vrleti najbolji restoran u BiH, meni osim po cijenama koje su baš visoke ne baš ali ukusi su različiti.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3524
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#25 Re: Kako od Sarajeva do Blidinja?

Post by JavierBosnia »

mk ultra wrote: 11/08/2023 14:13
neki dan meni izleti E klasa, pretiče kolonu, ja se zaustavio na 0kmh, on je poplavio, austrijske pločice
i takve situvacije su prilično česte na toj cesti jer svi misle nema nikog ide sporo

ali jablanica - posušje = 1h, neprocjenjivo
Koliko se moze nabrati taj dio oko Blidinja, vidim ima i pravca, policije i radara/presretaca pretpostavljam da nema :mrgreen:
Post Reply