Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Moderator: O'zone

User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#26 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by arman1 »

daddy-kool wrote: 04/04/2021 22:23 Ovo sa stavljanjem u zamrzivač nema funkciju protiv virusa, zabilježena je transmijsija na zaleđenoj hrani.
Led može ubiti neke bakterije, a viruse čuva/konzervira. Večina virusa je osjetljiva na višu temperauru.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#27 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by arman1 »

HomeSweetHome wrote: 05/04/2021 00:35 Kada smo shvatili da imamo zarazenog u kuci, odvojili smo sudje, zalijevali ga kljucalom vodom i prali na ruke, ostalo u masini za sudje. Hodali s maskama pardana, drzali distancu. Imamo uslove pa smo koristili razlicite toalete, ali smo ih ipak svaki dan dezinficirali. Nakon sto se sve proslo, posteljinu i ves oprali na visoj temperaturi, sudje takodjer, kucu pcistili kao i obicno, s tim da smo povrsine koje se cesto doticu (steke, stolove, prekidace itd.) prethosno malo naspricali dezinfekcijom. Nas teoje se nismo zarazili.
Mašina za suđe pere na 75 do 95 C što se ručnim pranjem ne može postići. Ostalo ste sve ok za situaciju kad u domačinstvu imate zaražene i nezaražene. Čuvaj te se.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16995
Joined: 31/03/2019 14:56

#28 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by vjeshalica »

ves bijeli, posteljine i to sto je bijelo mozete oprati domestosom za ves al ne pretjerivati ima posebna ambalaza za ves nije vise od standardnog domestosa za sanitarije
na 90° regularno u masini
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#29 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by NediM17 »

Dajte ljudi ne pretjerujte, davno rečeno da su obični sapun i mlaka voda dovoljni da unište ovaj virus. Više štete nego koristi možete nanijeti upotrebom tih jakih dezinfekcionih sredstava. Ne kažem određene površine, WC, šteke i sl. Najjeftinije razrijediti malo varikine i udri. :-D
User avatar
JohnnyS
Posts: 13408
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#30 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by JohnnyS »

Ko da je ebola, samo napalm nisu koristili.
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#31 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by muha_sa »

Ne treba pretjerivat :-) u mene mi hanuma do ludila se cuvala-ni u haustor bez maske, prala i dezinfekovala sve živo, po cjeli dan nešto trljala :-) uz nju sam i ja morao radit što nikad radio nisam :-) došlo mi da se iselim :lol: i hop, prva fasova koronu :-)
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#32 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by arman1 »

arman1 wrote: 03/04/2021 11:42 Jeste li razmišljli o bacaču plamena ili nekoj mini nuklearci. Nije alien(mada teoretičari zavjera kažu da jeste) pa da preživi. Već na 45 - 47 stepeni raspada mu se zaštitni omotač. Većina sapuna i deterđenata, čak i onih blažih ga uništava.
Znači generalno čišćenje kuće da bi se VI bolje osječali, a ne da protjerate bajku.
NediM17 wrote: 05/04/2021 09:27 Dajte ljudi ne pretjerujte, davno rečeno da su obični sapun i mlaka voda dovoljni da unište ovaj virus. Više štete nego koristi možete nanijeti upotrebom tih jakih dezinfekcionih sredstava. Ne kažem određene površine, WC, šteke i sl. Najjeftinije razrijediti malo varikine i udri. :-D
Otprilike sam i ja to rekao ali me napadoše, počeše da mi dosije prave na kojoj temi sam šta napisao itd.
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#33 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by mrgreen »

JohnnyS wrote: 04/04/2021 12:26 Ja iz dubokog izvadio meso samo da imam kud s jorganom. Sad moram meso pojesti da ne propadne
:lol: mene ova tema od srca nasmijava hvala vam :-D
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#34 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by hurmasica »

Prebolavali nedavno. Nisam nesto posebno dezinfikovala. Oprala posteljinu, sudje koje redovno koristimo redovno se i pere, ves koji smo koristili isto se redovno oprao, prebrisala kao i obicno sve ravne povrsine detrdjentom i krpom, steke, uticnice....to svakako radim i bez korone. Bitno je dobro izraciti kucu i nece biti problema. Virusu trrba ziv organizma da prezivi

Namjeravam jos oprati cilime i store ali vise u sklopu proljetnog ciscenja. Ipak ne mislim jos primati goste bar jos neko vrijeme, sto je sigurno sigurno je. .
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4362
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#35 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by VladaFBiH »

daddy-kool wrote: 04/04/2021 22:23 Ovo sa stavljanjem u zamrzivač nema funkciju protiv virusa, zabilježena je transmijsija na zaleđenoj hrani.
ima protiv grinja :izet:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#36 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by SaraFina »

arman1 wrote: 03/04/2021 16:35
SaraFina wrote: 03/04/2021 12:36
arman1 wrote: 03/04/2021 12:26 Prebolovao sam koronu sa teškim simptomima, zamalo zaglavio ali nemam namjeru uništit sve u stanu zbog paranoje.
.....
Prebolovala sam i ja. I nisam postala na onoj temi o koroni nalaze i kukala svakodnevno. Takodjer sam zbog narusenog imuniteta i sinusa imala teze simptome. Ovo što smo ja i @Zoya napisale, normalno se uvjek radilo u proljece. S tim da ljudi obično okreče kuću/ stan.
Bar kod mojih roditelja. Tako da se ne radi ni o kakvom potencijalnom unistavanju zivotnog prostora. Samo podebljati dezinfekcijom uobičajno proljetno spremanje. E Sad ja ne znam kakvi su običaji kod vas bili? Ali eto, meni tako ostalo i prije pandemije.
Vidim da zapinješ za to što sam s drugima podijelio iskustvo s drugima, a nisam kako navodiš "dijelio nalaze i kukao okolo". To sam uradio da upoznam one koji još se nisu sretali s ovom "bajkom" šta se sve događa kao i da dozovem ljude da se čuvaju.
Ovaj komentar ti odaje nezrelost.
Ako su tvoji svake godine krečili baš lijepo, i moji su dok sam živio s njima i bio učenik/student.
Niti krečim krečem, niti krečim svake godine. Koristim druge tehnologije i materijale.
Ne znam ko je gori paničari i paranoici ili kojekakvi antivakseri i zavjerenici.
Bitno je održavati higijenu ali kao i u svemu treba imati mjeru.
Ugodan vikend želim, idealan za godišnjeg krečenja. :bih: :bih: :bih:
Ne laskaj si da sam uopće primijetila gdje si ti i šta postao po forumu. Nemam pojma ko si, niti pratim tvoj forumski opus. To za kukanje sam rekla bez ikakve namjere. I odnosilo se isključivo na mene.
Što se tiče dezinficiranja, ostajem pri svom upisu. I nije nikakva Paranoja posrijedi, a pogotovo teorija zavjere.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#37 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by arman1 »

SaraFina wrote: 07/04/2021 14:02
arman1 wrote: 03/04/2021 16:35 Vidim da zapinješ za to što sam s drugima podijelio iskustvo s drugima, a nisam kako navodiš "dijelio nalaze i kukao okolo". To sam uradio da upoznam one koji još se nisu sretali s ovom "bajkom" šta se sve događa kao i da dozovem ljude da se čuvaju.
Ovaj komentar ti odaje nezrelost.
Ako su tvoji svake godine krečili baš lijepo, i moji su dok sam živio s njima i bio učenik/student.
Niti krečim krečem, niti krečim svake godine. Koristim druge tehnologije i materijale.
Ne znam ko je gori paničari i paranoici ili kojekakvi antivakseri i zavjerenici.
Bitno je održavati higijenu ali kao i u svemu treba imati mjeru.
Ugodan vikend želim, idealan za godišnjeg krečenja. :bih: :bih: :bih:
Ne laskaj si da sam uopće primijetila gdje si ti i šta postao po forumu. Nemam pojma ko si, niti pratim tvoj forumski opus. To za kukanje sam rekla bez ikakve namjere. I odnosilo se isključivo na mene.
Što se tiče dezinficiranja, ostajem pri svom upisu. I nije nikakva Paranoja posrijedi, a pogotovo teorija zavjere.
Ja i? :bih: :bih: :bih: :bih:
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#38 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by komercionala »

rekao vam je prošle godine trump, ujutro na taste decu varikine popijte i nema frke :thumbup:
Locked