Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Moderator: O'zone

Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#1 Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by Becky7 »

Da li neko ima neki savjet za čišćenje veša, sobe, suđa nakon prebolovane korone?

Kako ste vi to uradili, da podjelimo iskustva ako neko želi...
User avatar
mayab
Posts: 27009
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by mayab »

nema tu posebne "pameti", pranje, usisavanje, prozračivanje
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#3 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by Becky7 »

mayab wrote: 02/04/2021 06:34 nema tu posebne "pameti", pranje, usisavanje, prozračivanje
To znam nego mislim da li ste sve dezinfikovali nekim sredstvom ili klasicno ciscenje... Kontam za suđe sta (nemam mašinu za suđe) da li je dovoljno samo oprati deterdžentom...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#4 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by daddy-kool »

Dovoljno je samo oprati detrdžentom za suđe.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#5 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by Zoya »

Becky, posteljinu i sve sto se moze oprati, operi na najmanje 60°. Što se sudja tiče, lonac neki veliki i fino otkuhaj sve, šolje, čaše, tanjire, ostalo.
Ćilime operi, sad će lijepo vrijeme. Prozore i sve ono što se rukama dodirivalo, šteke, utičnice, sve prebriši mikrofiber krpom.

Od odjeće i slično, jorgani, jastuci, ubaci u zamrzivac 24h. Uradi tako i ne brigaj.

Neka ste se riješili beštije 🌺
NediM17
Posts: 21480
Joined: 05/11/2009 11:49

#6 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by NediM17 »

Sve otkuhat' u partizanskom buretu. :-)
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#7 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by Naslovnica »

Becky7 wrote: 02/04/2021 06:46
mayab wrote: 02/04/2021 06:34 nema tu posebne "pameti", pranje, usisavanje, prozračivanje
To znam nego mislim da li ste sve dezinfikovali nekim sredstvom ili klasicno ciscenje... Kontam za suđe sta (nemam mašinu za suđe) da li je dovoljno samo oprati deterdžentom...
Niti smo šta dezinfikovali nakon korone, niti nam je padalo na pamet.
Samo smo špricali kenjaru onim nekim sredstvom za dezinfekciju i to je to. Ti inače radimo i bez korone, a sada smo radili malo češće.
Nije Ebola ljudi.
Čuj jorgane i jastuke u zamrzivač?!
:gunjastajl:
komercionala
Posts: 632
Joined: 04/02/2021 15:10

#8 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by komercionala »

Ja sam poslije probolovane korone prodo stan i stvari i kupio u novogradnji. Nisam htio polovno haj ga znaj jel u njemu ko inficiran boravio
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by moonca »

Na povrshini se zadrzava max. do 4 sata.... tako Fauci kaze..... no, deterdzent je dovoljan, za odrzavanje.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#10 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by SaraFina »

Zoya wrote: 02/04/2021 16:21 Becky, posteljinu i sve sto se moze oprati, operi na najmanje 60°. Što se sudja tiče, lonac neki veliki i fino otkuhaj sve, šolje, čaše, tanjire, ostalo.
Ćilime operi, sad će lijepo vrijeme. Prozore i sve ono što se rukama dodirivalo, šteke, utičnice, sve prebriši mikrofiber krpom.

Od odjeće i slično, jorgani, jastuci, ubaci u zamrzivac 24h. Uradi tako i ne brigaj.

Neka ste se riješili beštije 🌺
Definitivno si u pravu. Ja sam parket dezinficirala s nekim rastvorom koji mama mi proslijedila. Nije najugodnijeg mirisa, ali odlično dezinficira. Posteljinu na 90.
Ako se može s madraca svući presvlaka i nju @Becky7 operi. Ja sam svoje svlačila.
Becky7
Posts: 849
Joined: 25/11/2017 16:31

#11 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by Becky7 »

SaraFina wrote: 02/04/2021 21:25
Zoya wrote: 02/04/2021 16:21 Becky, posteljinu i sve sto se moze oprati, operi na najmanje 60°. Što se sudja tiče, lonac neki veliki i fino otkuhaj sve, šolje, čaše, tanjire, ostalo.
Ćilime operi, sad će lijepo vrijeme. Prozore i sve ono što se rukama dodirivalo, šteke, utičnice, sve prebriši mikrofiber krpom.

Od odjeće i slično, jorgani, jastuci, ubaci u zamrzivac 24h. Uradi tako i ne brigaj.

Neka ste se riješili beštije 🌺
Definitivno si u pravu. Ja sam parket dezinficirala s nekim rastvorom koji mama mi proslijedila. Nije najugodnijeg mirisa, ali odlično dezinficira. Posteljinu na 90.
Ako se može s madraca svući presvlaka i nju @Becky7 operi. Ja sam svoje svlačila.

Hvala svima, ma radi se o tome da suprugu nije prešlo od mene i ne bi zelila da se sada to desi npr. preko suđa jer dok smo se skontali par dana da pozitivna smo koristili escajg, solje, tanjire pa smo nabavili plasiticne...

@Zoya @SaraFina
Ves i posteljinu sam odvojila u vrece za smece pa cu ih prati postepeno jer jos nemam snage nesto malo sa uspjela, krevet i madrac sam ocistila maramicama i madrac naspricala onim sredstvom za dezinfekciju iz DM njihov pise da ubija koronu...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15462
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#12 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by problemnatravunu »

U strahu su velike oči, ali mislim da debelo pretjerujete
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#13 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by Naslovnica »

TESLA_EDISON wrote: 03/04/2021 09:01
Becky7 wrote: 03/04/2021 08:57
TESLA_EDISON wrote: 03/04/2021 07:55

Sruši kuću ili zgradu. Imaš povoljnih građevinskih firmi koje će to uraditi dosta jeftino i brzo.

Kad srušiš, ukloni otpad i uzmi posebno odijelo, najbolje je ono protiv radijacije i skini dva metra gornjeg sloja tla gdje je kuća bila. Ostalo zalij varikinom i kreni ispočetka. Temelj, prizemlje i tako dalje.

Samo pazi da ne budeš u kontaktu sa tim otpadom bez zaštitnog odijela. Posljedice zaista mogu biti fatalne.
Ne moras trolati ima ljudi koji fino odgovore na temu kao i na mnoge druge teme koje se nalaze na ovom forumu.
Glupe teme i glupi postovi zaslužuju još gluplje odgovore.
:thumbup:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#14 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by SaraFina »

Becky7 wrote: 03/04/2021 06:43
SaraFina wrote: 02/04/2021 21:25
Zoya wrote: 02/04/2021 16:21 Becky, posteljinu i sve sto se moze oprati, operi na najmanje 60°. Što se sudja tiče, lonac neki veliki i fino otkuhaj sve, šolje, čaše, tanjire, ostalo.
Ćilime operi, sad će lijepo vrijeme. Prozore i sve ono što se rukama dodirivalo, šteke, utičnice, sve prebriši mikrofiber krpom.

Od odjeće i slično, jorgani, jastuci, ubaci u zamrzivac 24h. Uradi tako i ne brigaj.

Neka ste se riješili beštije 🌺
Definitivno si u pravu. Ja sam parket dezinficirala s nekim rastvorom koji mama mi proslijedila. Nije najugodnijeg mirisa, ali odlično dezinficira. Posteljinu na 90.
Ako se može s madraca svući presvlaka i nju @Becky7 operi. Ja sam svoje svlačila.

Hvala svima, ma radi se o tome da suprugu nije prešlo od mene i ne bi zelila da se sada to desi npr. preko suđa jer dok smo se skontali par dana da pozitivna smo koristili escajg, solje, tanjire pa smo nabavili plasiticne...

@Zoya @SaraFina
Ves i posteljinu sam odvojila u vrece za smece pa cu ih prati postepeno jer jos nemam snage nesto malo sa uspjela, krevet i madrac sam ocistila maramicama i madrac naspricala onim sredstvom za dezinfekciju iz DM njihov pise da ubija koronu...
Možda nekom ovo što pišemo izgleda pretjerivanje. No milion je opcija i naklapanja o virusu. Da bi i ti sama psihički bila mirnija ( čak i ako se virus zadržava na nekim površinama odredjeno vrijeme) najbolje da očistiš sve generalno.
Uvjek se u proljeće radila generalka i krečilo se nakon duge sumorne zime. Pa eto, razmišljaj o tome i na ovaj način. Zima je iza nas i osvježi stan/kuću.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#15 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by arman1 »

Jeste li razmišljli o bacaču plamena ili nekoj mini nuklearci. Nije alien(mada teoretičari zavjera kažu da jeste) pa da preživi. Već na 45 - 47 stepeni raspada mu se zaštitni omotač. Većina sapuna i deterđenata, čak i onih blažih ga uništava.
Znači generalno čišćenje kuće da bi se VI bolje osječali, a ne da protjerate bajku.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#16 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by SaraFina »

arman1 wrote: 03/04/2021 11:42 Jeste li razmišljli o bacaču plamena ili nekoj mini nuklearci. Nije alien(mada teoretičari zavjera kažu da jeste) pa da preživi. Već na 45 - 47 stepeni raspada mu se zaštitni omotač. Većina sapuna i deterđenata, čak i onih blažih ga uništava.
Znači generalno čišćenje kuće da bi se VI bolje osječali, a ne da protjerate bajku.

Kontradiktoran si.
Pazi nesto, teoretičari zavjere odnosno antivakseri i ostali, zagovaraju opusten pristup (nenosenje maski, prestanak tlačenja sa dezinficiranjem itd itd)
Pa shodno tome, ako zagovaram čistoću koja je i prije pandemije bila pola zdravlja, i dezinfekciju, kako mogu biti teoreticarka zavjere?
Valjda upravo suprotno.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#17 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by arman1 »

SaraFina wrote: 03/04/2021 12:03
arman1 wrote: 03/04/2021 11:42 Jeste li razmišljli o bacaču plamena ili nekoj mini nuklearci. Nije alien(mada teoretičari zavjera kažu da jeste) pa da preživi. Već na 45 - 47 stepeni raspada mu se zaštitni omotač. Većina sapuna i deterđenata, čak i onih blažih ga uništava.
Znači generalno čišćenje kuće da bi se VI bolje osječali, a ne da protjerate bajku.

Kontradiktoran si.
Pazi nesto, teoretičari zavjere odnosno antivakseri i ostali, zagovaraju opusten pristup (nenosenje maski, prestanak tlačenja sa dezinficiranjem itd itd)
Pa shodno tome, ako zagovaram čistoću koja je i prije pandemije bila pola zdravlja, i dezinfekciju, kako mogu biti teoreticarka zavjere?
Valjda upravo suprotno.
Ima raznih teoretičara zavjera, a antivakseri su još jedna gomila idiota. Prošle godine je bilo jedno 40 teorija o nastanku Corone od NATO, preko ruskih do kineskih labaratorija, farmaceuti i hemijski. U sve su uvaljali masone i tajna društva.
Virus je dosta nepredvidljiv ali nije neuništiv. Čak naprotiv mnogo je ranjiviji od mnogih sojeva gripe, samo je zeznuta njegova sposobnost prelaska s čovjeka na čovjeka i raspon i težina simptoma.
Nakon 24h na svih površinama u preko 99% slučajeva na sobnoj temperaturi i pri normalnoj vlazi je uništen.
Prebolovao sam koronu sa teškim simptomima, zamalo zaglavio ali nemam namjeru uništit sve u stanu zbog paranoje.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#18 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by SaraFina »

arman1 wrote: 03/04/2021 12:26
SaraFina wrote: 03/04/2021 12:03
arman1 wrote: 03/04/2021 11:42 Jeste li razmišljli o bacaču plamena ili nekoj mini nuklearci. Nije alien(mada teoretičari zavjera kažu da jeste) pa da preživi. Već na 45 - 47 stepeni raspada mu se zaštitni omotač. Većina sapuna i deterđenata, čak i onih blažih ga uništava.
Znači generalno čišćenje kuće da bi se VI bolje osječali, a ne da protjerate bajku.

Kontradiktoran si.
Pazi nesto, teoretičari zavjere odnosno antivakseri i ostali, zagovaraju opusten pristup (nenosenje maski, prestanak tlačenja sa dezinficiranjem itd itd)
Pa shodno tome, ako zagovaram čistoću koja je i prije pandemije bila pola zdravlja, i dezinfekciju, kako mogu biti teoreticarka zavjere?
Valjda upravo suprotno.
Ima raznih teoretičara zavjera, a antivakseri su još jedna gomila idiota. Prošle godine je bilo jedno 40 teorija o nastanku Corone od NATO, preko ruskih do kineskih labaratorija, farmaceuti i hemijski. U sve su uvaljali masone i tajna društva.
Virus je dosta nepredvidljiv ali nije neuništiv. Čak naprotiv mnogo je ranjiviji od mnogih sojeva gripe, samo je zeznuta njegova sposobnost prelaska s čovjeka na čovjeka i raspon i težina simptoma.
Nakon 24h na svih površinama u preko 99% slučajeva na sobnoj temperaturi i pri normalnoj vlazi je uništen.
Prebolovao sam koronu sa teškim simptomima, zamalo zaglavio ali nemam namjeru uništit sve u stanu zbog paranoje.
Prebolovala sam i ja. I nisam postala na onoj temi o koroni nalaze i kukala svakodnevno. Takodjer sam zbog narusenog imuniteta i sinusa imala teze simptome. Ovo što smo ja i @Zoya napisale, normalno se uvjek radilo u proljece. S tim da ljudi obično okreče kuću/ stan.
Bar kod mojih roditelja. Tako da se ne radi ni o kakvom potencijalnom unistavanju zivotnog prostora. Samo podebljati dezinfekcijom uobičajno proljetno spremanje. E Sad ja ne znam kakvi su običaji kod vas bili? Ali eto, meni tako ostalo i prije pandemije.
Naslovnica
Posts: 27640
Joined: 20/03/2013 15:38

#19 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by Naslovnica »

Mi ne krečimo stan svake godine, dapače, svakih 3-4.
Ne puši se.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#20 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by arman1 »

SaraFina wrote: 03/04/2021 12:36
arman1 wrote: 03/04/2021 12:26 Prebolovao sam koronu sa teškim simptomima, zamalo zaglavio ali nemam namjeru uništit sve u stanu zbog paranoje.
.....
Prebolovala sam i ja. I nisam postala na onoj temi o koroni nalaze i kukala svakodnevno. Takodjer sam zbog narusenog imuniteta i sinusa imala teze simptome. Ovo što smo ja i @Zoya napisale, normalno se uvjek radilo u proljece. S tim da ljudi obično okreče kuću/ stan.
Bar kod mojih roditelja. Tako da se ne radi ni o kakvom potencijalnom unistavanju zivotnog prostora. Samo podebljati dezinfekcijom uobičajno proljetno spremanje. E Sad ja ne znam kakvi su običaji kod vas bili? Ali eto, meni tako ostalo i prije pandemije.
Vidim da zapinješ za to što sam s drugima podijelio iskustvo s drugima, a nisam kako navodiš "dijelio nalaze i kukao okolo". To sam uradio da upoznam one koji još se nisu sretali s ovom "bajkom" šta se sve događa kao i da dozovem ljude da se čuvaju.
Ovaj komentar ti odaje nezrelost.
Ako su tvoji svake godine krečili baš lijepo, i moji su dok sam živio s njima i bio učenik/student.
Niti krečim krečem, niti krečim svake godine. Koristim druge tehnologije i materijale.
Ne znam ko je gori paničari i paranoici ili kojekakvi antivakseri i zavjerenici.
Bitno je održavati higijenu ali kao i u svemu treba imati mjeru.
Ugodan vikend želim, idealan za godišnjeg krečenja. :bih: :bih: :bih:
mrgreen
Posts: 1223
Joined: 12/05/2008 21:11

#21 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by mrgreen »

Svi mi peksini koji u sklopu proljetnog ciscenja ne stavljamo jorgane i jastuke u zamrzivac :trep:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13407
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#22 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by JohnnyS »

Ja iz dubokog izvadio meso samo da imam kud s jorganom. Sad moram meso pojesti da ne propadne
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#23 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by Zoya »

Hahaha, kako ste ludi :lol: :lol: :lol:

Neću da dijelim savjete više. Postovi su vam prijavljeni 8-)

SarO, tvoji nisu. Tebe takvu čistu, volim ❤️
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#24 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by daddy-kool »

Ovo sa stavljanjem u zamrzivač nema funkciju protiv virusa, zabilježena je transmijsija na zaleđenoj hrani.
User avatar
HomeSweetHome
Posts: 1456
Joined: 27/10/2010 12:35

#25 Re: Kako ocistiti prostor/posuđe/veš?

Post by HomeSweetHome »

Kada smo shvatili da imamo zarazenog u kuci, odvojili smo sudje, zalijevali ga kljucalom vodom i prali na ruke, ostalo u masini za sudje. Hodali s maskama pardana, drzali distancu. Imamo uslove pa smo koristili razlicite toalete, ali smo ih ipak svaki dan dezinficirali. Nakon sto se sve proslo, posteljinu i ves oprali na visoj temperaturi, sudje takodjer, kucu pcistili kao i obicno, s tim da smo povrsine koje se cesto doticu (steke, stolove, prekidace itd.) prethosno malo naspricali dezinfekcijom. Nas teoje se nismo zarazili.
Locked