Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
infoinfo

#1 Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 15/12/2011 19:30

Imam racunar na kojem je instaliran licenciran XP. Iz razloga sto je admin zastitio razne mogucnosti od koriscenja neta, instaliranja programa itd... odlucio sam se da instaliram jos jedan sistem, ali takodje je zasticeno na kompu da se djele particije pa sam bio prinudjen da instaliram jos jedan XP na istoj particiji na kojoj je vec postojeci licencirani. Sada kad mi je skoro potpuno ostecen ovaj novi sistem odlucio sam da ga obrisem, ali ne znam kako to da izvedem. Dobro je dosla staka informacija kako da obrisem paralelni sistem, a pri tome da ne smijem da obrisem primarni sistem koji je licenciran. Pokusao sam rucno da obrisem ovaj sto mi ne treba, ali ne ide...Nadam se da neko zna da rijesi ovo cudo :)

Loky

#2 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by Loky » 15/12/2011 20:56

infoinfo wrote:Imam racunar na kojem je instaliran licenciran XP. Iz razloga sto je admin zastitio razne mogucnosti od koriscenja neta, instaliranja programa itd... odlucio sam se da instaliram jos jedan sistem, ali takodje je zasticeno na kompu da se djele particije pa sam bio prinudjen da instaliram jos jedan XP na istoj particiji na kojoj je vec postojeci licencirani. Sada kad mi je skoro potpuno ostecen ovaj novi sistem odlucio sam da ga obrisem, ali ne znam kako to da izvedem. Dobro je dosla staka informacija kako da obrisem paralelni sistem, a pri tome da ne smijem da obrisem primarni sistem koji je licenciran. Pokusao sam rucno da obrisem ovaj sto mi ne treba, ali ne ide...Nadam se da neko zna da rijesi ovo cudo :)
Formatiraj taj HDD i instaliraj novi XP. To ti je najbezbolniji nacin.
Prije toga poskidaj stvari ako su ti potrebne (slike dokumenti muzika).

infoinfo

#3 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 15/12/2011 23:25

Loky wrote:
infoinfo wrote:Imam racunar na kojem je instaliran licenciran XP. Iz razloga sto je admin zastitio razne mogucnosti od koriscenja neta, instaliranja programa itd... odlucio sam se da instaliram jos jedan sistem, ali takodje je zasticeno na kompu da se djele particije pa sam bio prinudjen da instaliram jos jedan XP na istoj particiji na kojoj je vec postojeci licencirani. Sada kad mi je skoro potpuno ostecen ovaj novi sistem odlucio sam da ga obrisem, ali ne znam kako to da izvedem. Dobro je dosla staka informacija kako da obrisem paralelni sistem, a pri tome da ne smijem da obrisem primarni sistem koji je licenciran. Pokusao sam rucno da obrisem ovaj sto mi ne treba, ali ne ide...Nadam se da neko zna da rijesi ovo cudo :)
Formatiraj taj HDD i instaliraj novi XP. To ti je najbezbolniji nacin.
Prije toga poskidaj stvari ako su ti potrebne (slike dokumenti muzika).
Ma druze lako bi to uradio, ali ne bi smio obrisati ovaj primarni sistem u tome i jes problem kako se rijesiti samo ovog sekundarnog.

atko

#4 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by atko » 15/12/2011 23:37

edituj boot.ini file samo da boota licencirani ... bootaj taj sistem i onda rucno izbrisi sve sto (znas da) pripada tom drugom (WONDOWS, Program Files, Document and Setings .... itd ) ... al pazi sta radis mozes lako zajebati oba :wink:

infoinfo

#5 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 16/12/2011 00:02

atko wrote:edituj boot.ini file samo da boota licencirani ... bootaj taj sistem i onda rucno izbrisi sve sto (znas da) pripada tom drugom (WONDOWS, Program Files, Document and Setings .... itd ) ... al pazi sta radis mozes lako zajebati oba :wink:

to mi malo komplikovano djeluje, mislis ono msconfig pa tamo da ga nesto stelujem na boot.ini

blue033

#6 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by blue033 » 16/12/2011 00:08

Ovdje ima sve napisano:
http://support.microsoft.com/kb/888023

Inače resetuj admin password, puno je jednostavnije:)

infoinfo

#7 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 16/12/2011 00:15

blue033 wrote:Ovdje ima sve napisano:

E prijatelju ovo mi se cini kao moguce resenje problema samo ovo zadnje sto si napisao da resetujem sifru admina znas li mi reci kako to da uradim :)

atko

#8 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by atko » 16/12/2011 01:41

pa sudeci po tome koliko se zajebavas ... i ne hebes admina ni 2% ... onda ti njemu opali samar i reci odoh ja na pivu dok se vratim da si reinstaliro sve ko pista da bude i da nisi stavio vise pass ... nemERe jednostavnije ha ja :D

infoinfo

#9 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 16/12/2011 02:22

atko wrote:pa sudeci po tome koliko se zajebavas ... i ne hebes admina ni 2% ... onda ti njemu opali samar i reci odoh ja na pivu dok se vratim da si reinstaliro sve ko pista da bude i da nisi stavio vise pass ... nemERe jednostavnije ha ja :D
haha pametno

Loky

#10 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by Loky » 16/12/2011 02:31

infoinfo wrote:
blue033 wrote:Ovdje ima sve napisano:

E prijatelju ovo mi se cini kao moguce resenje problema samo ovo zadnje sto si napisao da resetujem sifru admina znas li mi reci kako to da uradim :)
Mozda ti ovo moze pomoci

http://www.youtube.com/watch?v=TakOQatYbsI

dragan.s

#11 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by dragan.s » 16/12/2011 22:23

Jeste kad bi administratori bili glupi da ostavljaju admin password blank.
Za resetovanje password-a imaš alate na Hirens Boot CD-u.
Za otkrivanje password-a imaš program SAMInside u okviru miniPE CD-a.

TAFKAP

#12 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by TAFKAP » 16/12/2011 23:05

@infoinfo:

Da se taj racunar slucajno ne nalazi na poslu i povezan je u mrezu koja je pod kontrolom ITa? :?

atko

#13 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by atko » 16/12/2011 23:31

kao sto vidimo admin ne samo da nije ostavio blank pass za user Administrator ... nego je i nabaco raznih restrikcija...
... osim toga nepotrebno je bootati racunar u safe mod ... dovoljno je uraditi log off i dva puta pritisnuti ctrl+alt+del da se pojavi dijalog user/pass ;)

medjutim ovdke se lik ocigledno zajebava na poslu a nije svjestan svog neznanja i krsenja zakona ... jer postoji zakon o radu i pravilnik o radu u skladu sa tim zakonom ... al lola hoce fjes na poslu :shock: ... a ok onjega se sjatili youtube hakeri :roll:

ovu temu treba obrisati, decka polsati na disciplinsku a ove "hakere" opomenuti

infoinfo

#14 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 16/12/2011 23:42

atko wrote:kao sto vidimo admin ne samo da nije ostavio blank pass za user Administrator ... nego je i nabaco raznih restrikcija...
... osim toga nepotrebno je bootati racunar u safe mod ... dovoljno je uraditi log off i dva puta pritisnuti ctrl+alt+del da se pojavi dijalog user/pass ;)

medjutim ovdke se lik ocigledno zajebava na poslu a nije svjestan svog neznanja i krsenja zakona ... jer postoji zakon o radu i pravilnik o radu u skladu sa tim zakonom ... al lola hoce fjes na poslu :shock: ... a ok onjega se sjatili youtube hakeri :roll:

ovu temu treba obrisati, decka polsati na disciplinsku a ove "hakere" opomenuti
Vazno je da ti znas sta treba...

infoinfo

#15 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 16/12/2011 23:46

TAFKAP wrote:@infoinfo:

Da se taj racunar slucajno ne nalazi na poslu i povezan je u mrezu koja je pod kontrolom ITa? :?

Racunar se do prosle godine koristio u jednoj zubarskoj radnji i na njemu je bila instalirana fiskalna kasa, pa iz toga razloga bi da sacuvam primarni sistem jer moze doci do kvara na racunaru koji ga je zamjenuo pa da mogu uskociti sa ovim starim. Nije bio ni u kakvoj mrezi.

topcam

#16 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by topcam » 17/12/2011 00:02

dragan.s wrote: Jeste kad bi administratori bili glupi da ostavljaju admin password blank.
Pa ovaj njegov se i nije pokazao nesto posebno pametan.

@infoinfo, sta god da uradis admin ce vidjeti, mozda taj tvoj nece. Opet, ako nekad budes htio slicno da napravis,
a imas iste te mogucnosti/propuste koje je taj "sposoban admin" previdio:
Napravis backup sistema, i kompletan sistem dignes po volji, poslije opet format i prepisivanje harddiska, i vratis
sistem, sansa da nesto primjeti je za zanemariti. Dakle, suprotno od situacije sada.

ili ubacis svoj harddisk na koji instaliras sta ti je volja.

Sljedeci put se prvo informisi. Znam sad mislis: "Lahko je biti general poslije bitke".

Sto je sad bitno da se taj sekundarni sistem obrise?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na kraju da bi zastitio i sebe i admina (ukoliko isti nije vlasnik firme) izvadi HDD i pusti da
kontrolisano padne sa visine stola na pod kao podlogu biraj tepih, na betonu moze doci
do vidljivih fizickih ostecenja, time stitis i admina i samog sebe,
poslije bi bilo fer da preuzmes trosak na sebe cca. 100-200 KM zavisi koji HDD je
potreban.

PS: Jos se mozes pohvaliti da si toliko radio da je harddisk ispustio dusu.

Malo sale nije na odmet.

TAFKAP

#17 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by TAFKAP » 17/12/2011 00:09

infoinfo wrote:

Racunar se do prosle godine koristio u jednoj zubarskoj radnji i na njemu je bila instalirana fiskalna kasa, pa iz toga razloga bi da sacuvam primarni sistem jer moze doci do kvara na racunaru koji ga je zamjenuo pa da mogu uskociti sa ovim starim. Nije bio ni u kakvoj mrezi.
Prvo, dosao si ovdje na forum da se raspitas za mogucnosti. Iz informacija koje si nam ponudio smo pokusali da skontamo situaciju u kojoj se nalazis. Nema nikakvog razloga za agresivnost.

Bas iz tog razloga iz kojeg sam Ti postavo prvo pitanje je @atko napisao ono sto sam i ja sumnjao ali nisam htio da napisem. IT ima razloga zasto postavlja restrikcije, ako se nesto zajebe, ode glava ne tebi vec administraciji.

Moj licni prijedlog je taj, da uradis full Backup/clone HDDa preko nekog live sistema ili npr. REDO Backup and Recovery i onda formatiras HDD i instaliras s sistem po svojoj volji. Nisam imao dosad to zadovoljstvo da instaliram dva OSa na istoj particiji, ali ne bih Ti preporucio da brises ista onako "ofrlje".

Osim toga mozes pokusati da promijenis lozinku administratora, kao sto Ti je vec predlozeno u postovima prije, ali normalno sve na svoj rizik.

Sretno.

infoinfo

#18 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 17/12/2011 00:11

topcam wrote:
dragan.s wrote: Jeste kad bi administratori bili glupi da ostavljaju admin password blank.
Pa ovaj njegov se i nije pokazao nesto posebno pametan.

@infoinfo, sta god da uradis admin ce vidjeti, mozda taj tvoj nece. Opet, ako nekad budes htio slicno da napravis,
a imas iste te mogucnosti/propuste koje je taj "sposoban admin" previdio:
Napravis backup sistema, i kompletan sistem dignes po volji, poslije opet format i prepisivanje harddiska, i vratis
sistem, sansa da nesto primjeti je za zanemariti. Dakle, suprotno od situacije sada.

ili ubacis svoj harddisk na koji instaliras sta ti je volja.

Sljedeci put se prvo informisi. Znam sad mislis: "Lahko je biti general poslije bitke".

Sto je sad bitno da se taj sekundarni sistem obrise?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na kraju da bi zastitio i sebe i admina (ukoliko isti nije vlasnik firme) izvadi HDD i pusti da
kontrolisano padne sa visine stola na pod kao podlogu biraj tepih, na betonu moze doci
do vidljivih fizickih ostecenja, time stitis i admina i samog sebe,
poslije bi bilo fer da preuzmes trosak na sebe cca. 100-200 KM zavisi koji HDD je
potreban.

PS: Jos se mozes pohvaliti da si toliko radio da je harddisk ispustio dusu.

Malo sale nije na odmet.

Haha pametni savjeti :)

ma nemam ja problem sa sefom ili nekim vec drugim... komp sam dobio od rodjaka da koristim i prakticno je moj mogu da ga cekicom polomom ako mi je ceif :D, nisam htjeo da brisem taj primarni sistem zbog softvera od kase, ali sada kad vidim oko cega sam digao guzvu odlucio sam da formatiram disk i obrisem oba sistema i dignem ko covjek sebi sistem :)

topcam

#19 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by topcam » 17/12/2011 00:12

infoinfo wrote:

To i nije neki problem, i daje situaciji skroz drugi izgled, ne pustaj HDD sa kontrolisane visine.. :)

Uradi sto ti je vec napisano, izbrisi password, preuredi boot.ini. (tebi bih dao savjet da ipak, napravis
backup prije svega) i onda kontrolisano brises sve od sekundarnog sistema.

infoinfo

#20 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by infoinfo » 17/12/2011 00:14

TAFKAP wrote:
infoinfo wrote:

Prvo, dosao si ovdje na forum da se raspitas za mogucnosti. Iz informacija koje si nam ponudio smo pokusali da skontamo situaciju u kojoj se nalazis. Nema nikakvog razloga za agresivnost.

Bas iz tog razloga iz kojeg sam Ti postavo prvo pitanje je @atko napisao ono sto sam i ja sumnjao ali nisam htio da napisem. IT ima razloga zasto postavlja restrikcije, ako se nesto zajebe, ode glava ne tebi vec administraciji.

Moj licni prijedlog je taj, da uradis full Backup/clone HDDa preko nekog live sistema ili npr. REDO Backup and Recovery i onda formatiras HDD i instaliras s sistem po svojoj volji. Nisam imao dosad to zadovoljstvo da instaliram dva OSa na istoj particiji, ali ne bih Ti preporucio da brises ista onako "ofrlje".

Osim toga mozes pokusati da promijenis lozinku administratora, kao sto Ti je vec predlozeno u postovima prije, ali normalno sve na svoj rizik.

Sretno.
Drug izvini ako si se osjetio napadnutim jer nisam imao tu namjeru.

topcam

#21 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by topcam » 17/12/2011 00:17

infoinfo wrote:

Haha pametni savjeti :)

ma nemam ja problem sa sefom ili nekim vec drugim... komp sam dobio od rodjaka da koristim i prakticno je moj mogu da ga cekicom polomom ako mi je ceif :D, nisam htjeo da brisem taj primarni sistem zbog softvera od kase, ali sada kad vidim oko cega sam digao guzvu odlucio sam da formatiram disk i obrisem oba sistema i dignem ko covjek sebi sistem :)
Sto nisi odmah napisao o cemu se radi, nego se pola foruma polomi da ti pomogne.
Sad znas koje opcije imas. Sretno

atko

#22 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by atko » 17/12/2011 01:54

:roll: ... covjek zastane, odvoji minutu da procita neciji problem i pokusa pomoci ... za uzvrat dobije djecije odgovore "nek si ti pameta" bla bla :lol:

MOJ TATA JE JACI OD TVOG ... eto i sad :lol:

... i da si fino objasnio ljudi bi ti dali preciznije odgovore ... u ostalom sto ti rodjak ne dadne admin pass ... uzmi lupi pa se cekic :D :wink:

Loky

#23 Re: Kako obrisati paralelni OS na jednoj particiji?

Post by Loky » 17/12/2011 03:26

atko wrote::roll: ... covjek zastane, odvoji minutu da procita neciji problem i pokusa pomoci ... za uzvrat dobije djecije odgovore "nek si ti pameta" bla bla :lol:

MOJ TATA JE JACI OD TVOG ... eto i sad :lol:

... i da si fino objasnio ljudi bi ti dali preciznije odgovore ... u ostalom sto ti rodjak ne dadne admin pass ... uzmi lupi pa se cekic :D :wink:
Smijem li napisati:
Nasa posla...

De mi to napravite, za pare ne pitajte ali kusur vratite....Garancija neogranicena...

Sjetim se svog prvog majstora kod koga sam ucio zanat (neke davne 80'te): Sine naplati ma sta uradio, spomenut ce ti familiju i ovako i onako, ovako kad naplatis makar ti nece biti krivo. Takvi smo...

Post Reply