Kako obnoviti zemlju?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#101 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by shibonja »

Neka mi neko rekne koju korist od BiH Telekoma ima neko sa biroa?
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#102 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by StupskaBitanga »

adekvatnije bi bilo pitanje
Kako spriječiti totalnu pljačku i do kraja devastaciju ove naše države?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#103 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Alfons Kauders »

shibonja wrote:Neka mi neko rekne koju korist od BiH Telekoma ima neko sa biroa?
telecom ima oko 140m dobiti godisnje... 90% drzavno vlasnistvo, tako da do 125m ide u budzet... i koristi se za sve i svasta, od krpljenja budzetskih rupa do krpljenja pravih rupa na cestama... ne znam koji promet imaju, ali rijec je o stotinama miliona - i na njih se placa 17% PDVa koji se opet dijeli dalje... na kraju dana dobar dio tih para ide na socijalu (kao i ostatak budzeta)

da se razumijemo, BH telecom mrzim iz dna duse i davno sam rekao da cu napraviti rostiljadu ispred zgrade ako ih jednog dana prodaju i pocnu dijeliti otkaze imbecilima koje su pozaposljavali... cisto da im se smijem uz pivu i meso... medjutim, sto se tice para, fina je to cifra za budzet svake godine...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#104 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Alfons Kauders »

McMoy wrote:
jastuk1 wrote:
golman wrote:Sve nezaposlene zaposliti u obnovi poplavljenih područja,nešto slično radnim akcijama iz doba komunizma...bolje da rade u obnovi zemlje nego da sjede kući...
A odakle ih plaćati?

I ovo za telekom. Pa jel moguće da još ima onih koji ne znaju da BHT svake godine uplati 90 posto dividende (koliko je vlasništvo federacije) u federalni budžet, što je oko 100 miliona KM godišnje. Plus, porezi na taj iznos, plus angaživanje domaćih firmi i investicije - oko 200 miliona što direktne, što indirektne koristi. Prodajom bi se to izgubilo u nepovrat. Naravno, prodajom bi se dobila milijarda i kusur šta kad se potroši, a najgore je ustvari što za normalnu cijenu niko ko bi kupio telekom. Svi bi ga dobrano ispod cijene kupili.

Drugi telekom operateri ispumpavaju pare iz BiH, u onoj mjeri u kojoj je nad njima strano vlasništvo. Naravno uzimaju sebi profit, ako i svi vlasnici. Mislim da Telemach i Mtel ispumpavaju najviše para iz BiH.

Ona famozna milijarda KM od prodaje Telekoma Srpske, kojom se Dodo hvalio i šepurio jedno godinu dana, jednostavno je isparila u magli. Ima već nekoliko godina kako je niko nije spomenuo, niti pita za nju.

U vrijeme Brankovićeve vlade, kad je počelo podgrijavanje priče o prodaji BH Telecoma, na pitanje gdje bi išao taj novac odgovorio je nešto u smislu poboljšanja infrastrukture, povezivanja regija, obnova i izgradnja nekih objekata u manje razbijenim kantonima isl.

Poučeni dosadašnjim iskustvima možemo lako pretpostaviti kako bi se i ove pare isparile, nešto bi se zakrpilo, nešto zamazalo, podijelio regres budžetskim korisnicima, kupila bi se koja junica za izbore....

Jedini ispravan način da se te pare korisno ulože jeste da se pogura proizvodnja NEČEGA (ima tu raznih ideja), što imapotencijal i što može donijeti zamah cijeloj privredi.
Ali, to su već bajke.
telecom ce kad tad morati na bubanj, jednostavno tu je previse degenerika da bi ikad bili konkuretni... zapravo siguran sam da bi potencijalni kupac radije kupio infrastrukturu bez radnika, jer ih vecina nije sposobna vezati pertle kamoli uraditi sta drugo... (poserem se ja na firmu koja je zaposlila aldina siranovica)

medjutim nisam za prodaju po svaku cijenu... ako ce se pare trositi kako ih je Veliki Baja trosio, ni pod razno... ako ce se trositi na sadaku i kupovanje socijalnog mira kako su se trosile godinama u FBiH, opet jok... medjutim ako ce se iskoristiti da se napravi koja elektrana, koji kilometar autoceste i sl... onda nemam nista protiv - samo sto to nije na stolu

uostalom ne mora se prodati sve... 10% dionica je vec na berzi... moze se ponuditi jos, a moze se ici i na privatizaciju u kojoj bi fbih zadrzala znacajan udjel (mislim da je RS ostavila 35%)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#105 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Drinski »

A zasto bi se prodavalo nesto sto za par godina isplati svoju cijenu? To bi isto bilo kao kada bismo rataru kupili traktor i poslali ga na njivu, aonda on počeo da razmislja kako da proda njivu.

I da ponovim: prodaja telekoma je dobra stvar...samo za kupca.
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#106 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Fact »

Prodati sve vjerske institucije!Ako ne želi kupac komplet objekt,srušimo pa prodamo u materijalu.Znači crkve,džamije,sinagoge,te katolički institut ovog,te islamski kulturni centar onog....sve.Em ćemo skupiti dovoljno novca da sve platimo,a još i ostane,em ćemo napraviti veliki korak ka smanjenju međureligijske netrepeljivosi. :thumbup: :run:
m-m
Posts: 93
Joined: 22/04/2012 21:07

#107 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by m-m »

-
Last edited by m-m on 06/12/2014 00:47, edited 1 time in total.
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#108 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by zvizdan »

Drinski wrote:A zasto bi se prodavalo nesto sto za par godina isplati svoju cijenu? To bi isto bilo kao kada bismo rataru kupili traktor i poslali ga na njivu, aonda on počeo da razmislja kako da proda njivu.

I da ponovim: prodaja telekoma je dobra stvar...samo za kupca.
Zato sto profit od ovakvog drzavnog telekoma ne sluzi svojoj svrsi i ne koristi se za investicije u privredu i otvaranje novih radnih mjesta, ne sluzi za unapredjenje infrastrukture drzave, ukratko ne koristi se za poboljsanje zivota gradjana drzave u cijem je vlasnistvu. Da ne idemo dalje, rijec je o drzavnoj firmi koja uzima 20 pfeninga za pozive na humanitarne telefone.

Zato sto ovakav drzavni telekom zaposljava na hiljade ljudi cija je glavna (cesto i jedina) kvalifikacija stranacka iskaznica (a pritom se uglavnom radi i o izmisljenim radnim mjestima), pa se kao takav pokazao kao jedan od faktora stvaranja totalnog nepovjerenja u samu drzavu. Koliko je to nepovjerenje vidis i po tuznoj cinjenici da se ljudi plase da su drzavni organi spremni pokrasti i humanitarnu pomoc.

Problem je, medjutim, sto bi sredstva od prodaje telekoma ovakva vlast opet potrosila besmisleno i ne bi se postiglo nikakvu stvarnu korist pod drzavu. A opet, ovakva vlast je hem nesposobna hem nemotivisana da promijeni postojecu situaciju u pogledu telekoma. Tako da ne valja kako god okrenes.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#109 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Drinski »

[quote="zvizdan]

Zato sto profit od ovakvog drzavnog telekoma ne sluzi svojoj svrsi i ne koristi se za investicije u privredu i otvaranje novih radnih mjesta, ne sluzi za unapredjenje infrastrukture drzave, ukratko ne koristi se za poboljsanje zivota gradjana drzave u cijem je vlasnistvu. Da ne idemo dalje, rijec je o drzavnoj firmi koja uzima 20 pfeninga za pozive na humanitarne telefone.[/quote]
I to bi se rijesilo privatizacijom?
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#110 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by zvizdan »

Drinski wrote:[quote="zvizdan]

Zato sto profit od ovakvog drzavnog telekoma ne sluzi svojoj svrsi i ne koristi se za investicije u privredu i otvaranje novih radnih mjesta, ne sluzi za unapredjenje infrastrukture drzave, ukratko ne koristi se za poboljsanje zivota gradjana drzave u cijem je vlasnistvu. Da ne idemo dalje, rijec je o drzavnoj firmi koja uzima 20 pfeninga za pozive na humanitarne telefone.
I to bi se rijesilo privatizacijom?[/quote][/quote]

Procitaj cijeli post. Moj stav je da se ovakvoj vlasti ne smije dopustiti prodaja telekoma, natuknuo sam i zasto. Neka zdravija vlast bi mogla raspravljati o tome i vagati razloge za i protiv.

A onaj drugi razlog, koji zbog neceg nisi citirao, bi se zaista rijesio privatizacijom. Da tebe to ne zulja?
burger_pasa
Posts: 408
Joined: 20/10/2013 15:36

#111 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by burger_pasa »

Tesko kad nemamo vladu, vladu koja bi povela obnovu... sastavljenu od ljudi spremnih na sve, samo da se ovo sto prije sanira...
Ova katastrofa bi mogla povesti zemlju naprijed. Ujediniti ljude, ujediniti sredstva i rjesavati probleme ljudi... Pomoc od dijaspore, pomoc od EU-a, pomoc od ostalih drzava plus domaca pomoc... dakle novac ce se naci... samo je pitanje kako ga distribuirati i ko ce ga distribuirati...
Pa nece valjda Bevanda i drustvo...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#112 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Drinski »

zvizdan wrote:
Procitaj cijeli post. Moj stav je da se ovakvoj vlasti ne smije dopustiti prodaja telekoma, natuknuo sam i zasto. Neka zdravija vlast bi mogla raspravljati o tome i vagati razloge za i protiv.
Mislim da i zdravijoj i bolesnjoj vlasti ne treba dozvoliti privatizaciju dobrih firmi.
Neka prodaju kakvu propalu firmu.
A onaj drugi razlog, koji zbog neceg nisi citirao, bi se zaista rijesio privatizacijom. Da tebe to ne zulja?
Ne zulja iz dva razloga:
prvo, nemam nikakve poslovne veze sa Tekomom.
drugo, u velikim firmama ne vaze pravila kao u malim firmama, tako da i tamo, bez obzira sto su privatne, ima i onih koji rade i onih koji ne rade.
Stoga je taj dio posta bio potpuno nebitan.

A da ti nisi kakav igrac onih koji bi da to kupe?
zvizdan
Posts: 935
Joined: 06/11/2006 20:33

#113 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by zvizdan »

Jesam, provalio si me. Tetak mi sinoc proso na kladari, pa se nalozio da kupi telekom. A meni dao cvaju da malo agitiram za prodaju po forumu.
User avatar
area51
Posts: 4383
Joined: 06/03/2013 13:00

#114 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by area51 »

BiH će morati otvoriti svoje tržište u ovoj oblasti,kada to uradi prodaja BHTelekoma će biti neminovnost,što prije to bolje.
Kada je MTS kupio M`obis za 1,2 milijarde maraka(65%) procjene su bile da BHT vrijedi između 2 i 2,2 milijarde maraka
Danas se te procjene kreću između 1,5 i 1,7 milijardi maraka,znači nekih 500 miliona manje(velika svjetska ekonomska kriza+ proboj M:Tel-a na tržište federacije BiH)
Ulaskom stranih telekomunikacionih operatera ta će vrijednost neminovno padati.
Isti problem ima MTS u Srbiji(Telenor+VIP) i primorani su da ga prodaju.Što prije to bolje
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#115 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Drinski »

area51 wrote:BiH će morati otvoriti svoje tržište u ovoj oblasti,kada to uradi prodaja BHTelekoma će biti neminovnost,što prije to bolje.
Kada je MTS kupio M`obis za 1,2 milijarde maraka(65%) procjene su bile da BHT vrijedi između 2 i 2,2 milijarde maraka
Danas se te procjene kreću između 1,5 i 1,7 milijardi maraka,znači nekih 500 miliona manje(velika svjetska ekonomska kriza+ proboj M:Tel-a na tržište federacije BiH)
Ulaskom stranih telekomunikacionih operatera ta će vrijednost neminovno padati.
Isti problem ima MTS u Srbiji(Telenor+VIP) i primorani su da ga prodaju.Što prije to bolje
Zasto je neminovnost? To sto pada cijena necemu, ne znaci da ga treba prodati. To znaci da treba napustiti piljarsku logiku (prodati dok je roba jos skupa).

Doduse, zastupaju tu tezu ekonomsti tipa Miljevica, Gavrana i sl., koji su u februaru podrazli demonstracije, a prije 10 godina nas nagovarali na ovaj tip privatizacije. Ja takve razumijem. Ljudi rade svoj posao. Ali to ne znaci da ja to trebam prihvatiti.
User avatar
area51
Posts: 4383
Joined: 06/03/2013 13:00

#116 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by area51 »

Drinski wrote:
area51 wrote:BiH će morati otvoriti svoje tržište u ovoj oblasti,kada to uradi prodaja BHTelekoma će biti neminovnost,što prije to bolje.
Kada je MTS kupio M`obis za 1,2 milijarde maraka(65%) procjene su bile da BHT vrijedi između 2 i 2,2 milijarde maraka
Danas se te procjene kreću između 1,5 i 1,7 milijardi maraka,znači nekih 500 miliona manje(velika svjetska ekonomska kriza+ proboj M:Tel-a na tržište federacije BiH)
Ulaskom stranih telekomunikacionih operatera ta će vrijednost neminovno padati.
Isti problem ima MTS u Srbiji(Telenor+VIP) i primorani su da ga prodaju.Što prije to bolje
Zasto je neminovnost? To sto pada cijena necemu, ne znaci da ga treba prodati. To znaci da treba napustiti piljarsku logiku (prodati dok je roba jos skupa).

Doduse, zastupaju tu tezu ekonomsti tipa Miljevica, Gavrana i sl., koji su u februaru podrazli demonstracije, a prije 10 godina nas nagovarali na ovaj tip privatizacije. Ja takve razumijem. Ljudi rade svoj posao. Ali to ne znaci da ja to trebam prihvatiti.
Neće moći parirati konkurenciji svojom ponudom.Raja ide gdje je jeftinije(ogromna većina).Ako recimo sutra u BiH dođe "Telenor" i ponudi ti Samsung Galaksy 5 za 30% nižu cijenu,više besplatnih minuta,više poruka,više interneta... od BH Telekoma, gdje ćeš kupiti telefon i čiji ćeš pretplatnik biti ?
Stvar je jasna da ne može biti jasnija
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#117 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Drinski »

Kako nece moci parirati ako imaju vec izgrađenu infrastrukturu, kadrove, opremu i sl.?
Pored toga, javna preduzeca egzistiraju i u podrucjima koja nisu atraktivna za privatni kapital i u cijelom svijetu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#118 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Alfons Kauders »

area51 wrote:
Drinski wrote: Zasto je neminovnost? To sto pada cijena necemu, ne znaci da ga treba prodati. To znaci da treba napustiti piljarsku logiku (prodati dok je roba jos skupa).

Doduse, zastupaju tu tezu ekonomsti tipa Miljevica, Gavrana i sl., koji su u februaru podrazli demonstracije, a prije 10 godina nas nagovarali na ovaj tip privatizacije. Ja takve razumijem. Ljudi rade svoj posao. Ali to ne znaci da ja to trebam prihvatiti.
Neće moći parirati konkurenciji svojom ponudom.Raja ide gdje je jeftinije(ogromna većina).Ako recimo sutra u BiH dođe "Telenor" i ponudi ti Samsung Galaksy 5 za 30% nižu cijenu,više besplatnih minuta,više poruka,više interneta... od BH Telekoma, gdje ćeš kupiti telefon i čiji ćeš pretplatnik biti ?
Stvar je jasna da ne može biti jasnija
to, ali ne samo to, vec i kriminalna nesposobnost...

ja sam se bh telecoma kutariso gdje sam mogao samo radi toga - ne radi cijene, vec radi nepostojece podrske i bezocnog laganja... ostao mi je mobilni kod njih - rado bih promijenio da ima neka alternativa mimo mtela i eroneta koji nisu plaho bolji, plus necu kod njih iz principa

jednostavno takva firma NE MOZE biti konkurentna
User avatar
area51
Posts: 4383
Joined: 06/03/2013 13:00

#119 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by area51 »

Drinski wrote:Kako nece moci parirati ako imaju vec izgrađenu infrastrukturu, kadrove, opremu i sl.?
Pored toga, javna preduzeca egzistiraju i u podrucjima koja nisu atraktivna za privatni kapital i u cijelom svijetu.
Ništa od toga Telenor i VIP nisu imali u Srbiji pa pogledaj ih sad. Dužan si da im mogućiš postavljan je antena diljem države(gdje zatraže),par kancelarija sa tehnikom i ćao.
Kažem ,bolje će se prodati firma sa 1 milion korisnika 2015 nego li sa upola manje 2016
User avatar
area51
Posts: 4383
Joined: 06/03/2013 13:00

#120 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by area51 »

Alfons Kauders wrote:
area51 wrote:
Drinski wrote: Zasto je neminovnost? To sto pada cijena necemu, ne znaci da ga treba prodati. To znaci da treba napustiti piljarsku logiku (prodati dok je roba jos skupa).

Doduse, zastupaju tu tezu ekonomsti tipa Miljevica, Gavrana i sl., koji su u februaru podrazli demonstracije, a prije 10 godina nas nagovarali na ovaj tip privatizacije. Ja takve razumijem. Ljudi rade svoj posao. Ali to ne znaci da ja to trebam prihvatiti.
Neće moći parirati konkurenciji svojom ponudom.Raja ide gdje je jeftinije(ogromna većina).Ako recimo sutra u BiH dođe "Telenor" i ponudi ti Samsung Galaksy 5 za 30% nižu cijenu,više besplatnih minuta,više poruka,više interneta... od BH Telekoma, gdje ćeš kupiti telefon i čiji ćeš pretplatnik biti ?
Stvar je jasna da ne može biti jasnija
to, ali ne samo to, vec i kriminalna nesposobnost...

ja sam se bh telecoma kutariso gdje sam mogao samo radi toga - ne radi cijene, vec radi nepostojece podrske i bezocnog laganja... ostao mi je mobilni kod njih - rado bih promijenio da ima neka alternativa mimo mtela i eroneta koji nisu plaho bolji, plus necu kod njih iz principa

jednostavno takva firma NE MOZE biti konkurentna
Ma jasno ko dan
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#121 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Drinski »

Alfons Kauders wrote:
to, ali ne samo to, vec i kriminalna nesposobnost...

ja sam se bh telecoma kutariso gdje sam mogao samo radi toga - ne radi cijene, vec radi nepostojece podrske i bezocnog laganja... ostao mi je mobilni kod njih - rado bih promijenio da ima neka alternativa mimo mtela i eroneta koji nisu plaho bolji, plus necu kod njih iz principa

jednostavno takva firma NE MOZE biti konkurentna
Tako nesto slicno kaze i onaj direktor Agencije za privatizaciju u FBIH.

Moj odgovor tom direktoru: tebe gdine direktore (i sve ostale direktore) koji su dosli po stranackoj liniji kao i tvoje politicke promotore, treba izbaciti. Eto to je put do ozdravljenja dobrog dijela javnih preduzeća. NOva postava ce se znati boriti na trzistu.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#122 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Mister Yes »

Alfons Kauders wrote: ima prostora, ali od cega da ti ljudi zive? ok na nekoliko dana, ali sta poslije? da li se uopste isplati?

nista ne znaci onom iz maglaja sto ce dobiti sprat kuce u tuzli ili sarajevu, kad mu je posao i sjebana imovina koju valja obnavljati u maglaju... mora biti blizu, jednostavno mora... ok da je neka nepogoda nakon koje nema povratka, ali bojim se da od tih silnih praznih kuca i nema neke koristi osim na papiru...

ljudi ce ostati na svome i sredjivati svoje, nije rat pa da se ne mogu vratiti... treba im pomoci tamo, alternative nema
Ti isto kao da su svi unesrećeni imali posao. Imaš ljude koji žive od penzije, od invalidnine, od socijale itd. Takvima je svijedno da li dobijaju penziju u svom Maglaju ili Zenici. Radi se o izrazito siromašnim krajevima u kojima je većina ljudi živjela što od penzije što od socijale što od pomoći porodice iz dijaspore. Svima takvima je praktično svejedno gdje će živjeti samo ako imaju krov nad glavom. Imaš naravno i one koji su živjeli od zemlje, stoke i uopšte poljoprivrede. Ali i takvi mogu svoje selo zamjeniti nekim drugim selom bez ikakvih problema.

Po prošlogodišnjem popisu u Federaciji je bilo 991.384 stanova a 721.199 domaćinstava. Znači 270.185 praznih stanova. U RS-u je bilo 173.934 praznih stanova. Samo u Tuzlanskom kantonu je bilo cca 60.000 praznih stanova. U ZDK cca 40.000 praznih stanova. Država može finansijski pomoći stradanike da kupe te stanove/kuće od sadašnjih vlasnika. Kladim se da bar 90% stradalnika nije poslom vezano za svoje dojučerašnje naselje. Znači u tih 90% računam sve penzionere, sve nezaposlene koji imaju neki vid socijale (uključujući i pomoć od dijaspore), i sve koji su živjeli od poljoprivrede.

Preostalih 10% su oni koji su poslom vezani za svoje dojučerašnje lokacije ali ti su uglavnom u gradovima koji i nisu stradali od klizišta već od poplava. Njima treba novi namještaj, parket, stolarija i tako to ali ne i nova lokacija za život.

Ali naravno za sve to su potrebne pare. Puno para. :sad:
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#123 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Drinski »

area51 wrote: Ništa od toga Telenor i VIP nisu imali u Srbiji pa pogledaj ih sad. Dužan si da im mogućiš postavljan je antena diljem države(gdje zatraže),par kancelarija sa tehnikom i ćao.
Ma neka oni stave sta hoce, ali da plate.
Kažem ,bolje će se prodati firma sa 1 milion korisnika 2015 nego li sa upola manje 2016
Kazem, to je isto kao kada bi zemljoradnik razmisljao da proda njivu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#124 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Alfons Kauders »

Drinski wrote:
Alfons Kauders wrote:
to, ali ne samo to, vec i kriminalna nesposobnost...

ja sam se bh telecoma kutariso gdje sam mogao samo radi toga - ne radi cijene, vec radi nepostojece podrske i bezocnog laganja... ostao mi je mobilni kod njih - rado bih promijenio da ima neka alternativa mimo mtela i eroneta koji nisu plaho bolji, plus necu kod njih iz principa

jednostavno takva firma NE MOZE biti konkurentna
Tako nesto slicno kaze i onaj direktor Agencije za privatizaciju u FBIH.

Moj odgovor tom direktoru: tebe gdine direktore (i sve ostale direktore) koji su dosli po stranackoj liniji kao i tvoje politicke promotore, treba izbaciti. Eto to je put do ozdravljenja dobrog dijela javnih preduzeća. NOva postava ce se znati boriti na trzistu.
najbolja postava se moze dovesti pronalazenjem stranog partnera... ponuditi 51% za milijardu, 10% su mali dionicari, federaciji ostane 39%...

imaju dobru dobit, ali vec godinama stagnira... pada im udjel svuda... raja otkazuje fiksne (sasvim opravdano, i ja sam uradio isto)... bolji broadband nudi telemach/KKR i jos par konkurenata... gube trzisni udjel i u mobilnoj telefoniji... drugim rijecima dugorocno su u kurcu i to je glavni razlog zasto vrijednost znatno manja no prije 6-7 godina, ne ekonomska kriza (koja je takodjer faktor)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#125 Re: Kako obnoviti zemlju?

Post by Drinski »

Alfons Kauders wrote:
najbolja postava se moze dovesti pronalazenjem stranog partnera... ponuditi 51% za milijardu, 10% su mali dionicari, federaciji ostane 39%...

imaju dobru dobit, ali vec godinama stagnira... pada im udjel svuda... raja otkazuje fiksne (sasvim opravdano, i ja sam uradio isto)... bolji broadband nudi telemach/KKR i jos par konkurenata... gube trzisni udjel i u mobilnoj telefoniji... drugim rijecima dugorocno su u kurcu i to je glavni razlog zasto vrijednost znatno manja no prije 6-7 godina, ne ekonomska kriza (koja je takodjer faktor)
Naravno, kada su nesposobni, intertni, uzdaju se u patriotizam potrosaca i sl.
Post Reply