Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Macintosh

#1 Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by Macintosh » 20/03/2012 04:41

Via New York Times:

http://nyti.ms/FR90dU

Prilog iz Grčke o preprekama koje tamošnji državni aparat postavlja za pokretanje posla. Posebno obratiti pažnju na praksu traženja mita da se ubrza process (tzv “speed tax”). Isto kao i kod nas.

detroit-mercy

#2 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by detroit-mercy » 20/03/2012 16:26

Macintosh wrote:Via New York Times:

http://nyti.ms/FR90dU

Prilog iz Grčke o preprekama koje tamošnji državni aparat postavlja za pokretanje posla. Posebno obratiti pažnju na praksu traženja mita da se ubrza process (tzv “speed tax”). Isto kao i kod nas.
Citao sam dosta na tu tematiku i mogu ti reci da su bili apsolutni sampioni. Uspjeli su da skrenu velike kruzere svojim ludim zakonima da na njima mora da bude grcka posada koja je u principu bila puno vise placena od normalnih posada i jos kojekakve glupe tax i barijere koje su postavljali turizmu. Zbog toga im je Tursa uzlea veliki dio turistickog kolaca, koja je btw puno liberalnija ekonomija.
Na kraju opet banke krive za sve ;-) .

JThomas

#3 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by JThomas » 20/03/2012 16:28

hojratu je svako kriv za njegovu nevolju osim njega.

a mi idemo vrlo sličnim putem...

JThomas

#4 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by JThomas » 20/03/2012 16:32

It took him 10 months — crisscrossing the city to collect dozens of forms and stamps of approval, including proof that he was up to date on his pension contributions — before he could get started.
And there were permits and certificates to be obtained from the tax office, the pension office, the Chamber of Commerce, the Health Department, the Building Department, the Fire Department and more.
The worst moment, he said, was when representatives from two agencies came to inspect the shop and disagreed about the legality of a circular staircase. They walked out telling him that he “would have to figure it out.”
sablasno poznato :D

talić

#5 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by talić » 20/03/2012 16:51

Jutros čitam kako je na hiljade grka uzimalo invalidnine a da nisu invalidi. U jednom gradu od 38.000 stanovnika čak 700 ljudi je navodno bilo slijepo pa se na kraju ispostavilo da je stvarnih slijepaca samo 60. Desetine hiljada grka su uzimali penzije za svoje mrtve a o utaji poreza i prikrivanju prihoda da i ne govorimo.

Miki123

#6 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by Miki123 » 21/03/2012 00:05

Naša administracija je "loše" plaćena kad se uporedi sa grčkom.

u grčkoj vozač ministra je imao nekih 100tinjak i više eura na platu zbog toga što drži auto upaljeno, zagrijano dok je ministar na sastanku :D i kaže odakle toliki dugovi.

mogu mislit kakvih je utaja bilo dok su pravili objekte za olimpijadu, uuu.. građevinske firme na rođacima od raznih državnih službenika su nicale ko gljive poslije kiše.

amko76

#7 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by amko76 » 21/03/2012 00:12

talić wrote:Jutros čitam kako je na hiljade grka uzimalo invalidnine a da nisu invalidi. U jednom gradu od 38.000 stanovnika čak 700 ljudi je navodno bilo slijepo pa se na kraju ispostavilo da je stvarnih slijepaca samo 60. Desetine hiljada grka su uzimali penzije za svoje mrtve a o utaji poreza i prikrivanju prihoda da i ne govorimo.
Nešto mi je poznato to...hmm gdje li sam vidio to... :D

Baudelaire

#8 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by Baudelaire » 21/03/2012 00:19

Kakva genijalnost, imali bonus za nekašnjenje na posao. Ne zakasniš mjesec dana na posao, dobiješ procenat na platu :-) Idemo mi polako u smjeru u kojem je otišla Grčka, nisu ni oni propali za godinu ili dvije, nego se to gomilalo godinama. Neradnička nacija kao i mi, to ti je.

amko76

#9 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by amko76 » 21/03/2012 00:22

Baudelaire wrote:Kakva genijalnost, imali bonus za nekašnjenje na posao. Ne zakasniš mjesec dana na posao, dobiješ procenat na platu :-) Idemo mi polako u smjeru u kojem je otišla Grčka, nisu ni oni propali za godinu ili dvije, nego se to gomilalo godinama. Neradnička nacija kao i mi, to ti je.
Samo mi imamo problem, nas su već jednom vadili, prije 15 godina. I mi i pored toga propali.

Sumnjam da će opet.

Baudelaire

#10 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by Baudelaire » 21/03/2012 00:28

Ma naši su dugovi minorni u odnosu na one koje ima Grčka, ali ja ne vidim kako ćemo mi profunkcionisati. Stvarno ne vidim niti jednu političku opciju koja je dovoljno jaka da okrene zemlju u pravom smjeru, a to već nije problem tih političkih opcija, već naroda u ovoj zemlji. Meni svi govore već dugo da se učlanim u neku stranku da bi me malo pogurali pri pronalasku posla. Kad ja odgovorim da bih, ako se već uključim u neku stranku, htio da učestvujem u radu te stranke koliko je u mojoj mogućnosti, da idem na sastanke, iskazujem svoje mišljenje i to, kažu mi da sam budala. Pa ljudi moji, jel to normalno? Nama treba kolektivna promjena svijesti i načina razmišljanja, svaki dan upoznam poneku osobu od 20-ak godina kojoj je cilj da se uvali u državne institucije jer se ne mora tamo puno raditi. Pa jesmo li stvarno toliko propali?

zemo_online

#11 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by zemo_online » 21/03/2012 00:35

Baudelaire wrote:Ma naši su dugovi minorni u odnosu na one koje ima Grčka, ali ja ne vidim kako ćemo mi profunkcionisati. Stvarno ne vidim niti jednu političku opciju koja je dovoljno jaka da okrene zemlju u pravom smjeru, a to već nije problem tih političkih opcija, već naroda u ovoj zemlji. Meni svi govore već dugo da se učlanim u neku stranku da bi me malo pogurali pri pronalasku posla. Kad ja odgovorim da bih, ako se već uključim u neku stranku, htio da učestvujem u radu te stranke koliko je u mojoj mogućnosti, da idem na sastanke, iskazujem svoje mišljenje i to, kažu mi da sam budala. Pa ljudi moji, jel to normalno? Nama treba kolektivna promjena svijesti i načina razmišljanja, svaki dan upoznam poneku osobu od 20-ak godina kojoj je cilj da se uvali u državne institucije jer se ne mora tamo puno raditi. Pa jesmo li stvarno toliko propali?

tesko da ce bih izbjeci sudbinu grcke. samo uzmi u obzir koliko u bih ljudi radi u proizvodnji tj. koji nisu na budzetu.
svi ostali su teret za drzavu. dug raste eksplozivno i pitanje je dana kad se vise nece moci vracati i to znaci prestanak isplate ili smanjenje penzija i plata onih koji su na drzavnim jaslama.

atko

#12 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by atko » 21/03/2012 00:42

Al naravno za sve su krivi njemci, WW2, merkelova itd itd ... i sad svi oni treba da im halale jedno 400 milijardi eura ... al probblem je u tome sto svi vrlo dobro znju da se grck spasava zbog stabilnosti euro zone i da u narednom periodu slijede zestoke kontrole i restrikicje prema grcima i nema vise dodataka od 300 eura masinovodjama za pranje ruku ili penzija za neudavace itd itd ... grke boli to sto nema vise votazi guzovace ... dovoljna je jedna jedina rjec da ih se opise BALKANCI

Baudelaire

#13 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by Baudelaire » 21/03/2012 00:43

Ja sam optimista ipak, nismo valjda toliki idioti, imamo jako dobar primjer kako ne treba uraditi. Samo, ako nametnu nove poreze, tj. ako pokušaju vraćati kredite i puniti državni budžet kroz povećanje PDV-a, treba organizovati masovni ustanak. Već se davno pokazalo da ova zemlja nema niti jednu političku opciju koja bi napravila kvalitetne ekonomske reforme. Nije ekonomisanje samo dizanje poreza. Ekonomska teorija kaže da državni rashodi progresivno rastu. Ne mora to uvijek biti slučaj, ali kod nas je definitivno tako. I biće sve dok sami nešto ne promijenimo. Floskula o izborima je jadna. Bude mi žao kad vidim ljude koje smatram puno pametnijim i mudrijim od sebe da sipaju priču o izborima i o tome kako uvijek biramo iste stranke. A dobio je svako osim Fahre šansu na vlasti, doduše i on i pola njegove stranke su neformalno vladali. Koga trebamo da biramo, LDP, SDU, BOSS, BPS, kako se već zovu te smiješne stranke? :-) :-)

Nama treba drugačije državno uređenje, jači mehanizam kontrole trošenja sredstava i veća svijest građana. Nikad se ne bunimo, nema te stvari koja nas pogađa, ne vidim razlog da iko išta mijenja u vrhu.

zemo_online

#14 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by zemo_online » 21/03/2012 13:14

atko wrote:Al naravno za sve su krivi njemci, WW2, merkelova itd itd ... i sad svi oni treba da im halale jedno 400 milijardi eura ... al probblem je u tome sto svi vrlo dobro znju da se grck spasava zbog stabilnosti euro zone i da u narednom periodu slijede zestoke kontrole i restrikicje prema grcima i nema vise dodataka od 300 eura masinovodjama za pranje ruku ili penzija za neudavace itd itd ... grke boli to sto nema vise votazi guzovace ... dovoljna je jedna jedina rjec da ih se opise BALKANCI

rijesenje je da grci nekoliko godina rade i ne primaju plate ili da primaju plate za 5 dana zivota. to bi najradje htjele banke u eu.
grci to naravno ne zele i tu je konflikt.

zemo_online

#15 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by zemo_online » 21/03/2012 13:16

pitanje za sve: koliko ima u fbih i rs i u cijeloj bih onih koji rade u proizvodnji i onih koji su na drzavnim jaslama.
odgovor na to pitanje daje krvnu sliku bh privrede.

JoseMujica

#16 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by JoseMujica » 21/03/2012 13:37

ma BiH bi bila i gori case study za ovo :-)

detroit-mercy

#17 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by detroit-mercy » 21/03/2012 15:07

Baudelaire wrote:Kakva genijalnost, imali bonus za nekašnjenje na posao. Ne zakasniš mjesec dana na posao, dobiješ procenat na platu :-) Idemo mi polako u smjeru u kojem je otišla Grčka, nisu ni oni propali za godinu ili dvije, nego se to gomilalo godinama. Neradnička nacija kao i mi, to ti je.
Nista cudno, kod mene punica u USA redovno dobija taj bonus (dva puta godisnje). Odsustvovanje sa posla je veliki problem i u mnogo ozbiljnijim ekonomijama od Grcke :mrgreen: .

detroit-mercy

#18 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by detroit-mercy » 21/03/2012 15:09

JoseMujica wrote:ma BiH bi bila i gori case study za ovo :-)
Mirno spavajte, ovo se nece dogditi :mrgreen: . Nece oni nama nikada dati ovolike pare :lol: , jednom se spurili nece vise :-) .

amko76

#19 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by amko76 » 21/03/2012 15:12

Help Baznia pliz

Ništa drugo mi i ne znamo.

JoseMujica

#20 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by JoseMujica » 21/03/2012 15:45

detroit-mercy wrote:
JoseMujica wrote:ma BiH bi bila i gori case study za ovo :-)
Mirno spavajte, ovo se nece dogditi :mrgreen: . Nece oni nama nikada dati ovolike pare :lol: , jednom se spurili nece vise :-) .
ma nas već godinama održavaju na aparatima, što strancima najviše i zamjeram, jer se time održavaju i ove kvazipolitičke kamarile na vlasti.

Treba fino pustiti da ovo sve propadne i ode u sto PM

Black swan

#21 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by Black swan » 21/03/2012 15:47

mi ne možemo pasti ko grčka jer se nismo ni odigli kao oni

detroit-mercy

#22 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by detroit-mercy » 21/03/2012 15:48

Black swan wrote:mi ne možemo pasti ko grčka jer se nismo ni odigli kao oni
Stoji i ta :mrgreen: .

JoseMujica

#23 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by JoseMujica » 21/03/2012 15:56

ma nismo imali prilike ko Grci da ćapamo a da jesmo isto bi bilo.....prolazim danas pored Alte i gledam tamo one vojnike što protestvuju i sve su to ljudi u nekim srednjim godinama, itekako sposobni da rade a oni sjede na ulici i protestvuju i hoće penzije... najgore od svega što su im oni debili u PS BiH dali i zakonsku mogućnost za to :-) sve te parlamentarce treba listom izvesti i postreljati na licu mjesta :x

ovi vojnici su najbolji primjer koliko smo daleko/blizu od Grčkog scenarija

amko76

#24 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by amko76 » 21/03/2012 16:02

JoseMujica wrote:ma nismo imali prilike ko Grci da ćapamo a da jesmo isto bi bilo.....prolazim danas pored Alte i gledam tamo one vojnike što protestvuju i sve su to ljudi u nekim srednjim godinama, itekako sposobni da rade a oni sjede na ulici i protestvuju i hoće penzije... najgore od svega što su im oni debili u PS BiH dali i zakonsku mogućnost za to :-) sve te parlamentarce treba listom izvesti i postreljati na licu mjesta :x

ovi vojnici su najbolji primjer koliko smo daleko/blizu od Grčkog scenarija
Pa radiće oni, samo na crno. Penzija sigurna još ako se šta klepi sa strane i eto veselja. A levati nek rade do 65. godine.

Hoću i ja :D

Baudelaire

#25 Re: Kako (ne)unaprijediti privredu: Primjer iz Grčke

Post by Baudelaire » 21/03/2012 16:12

Ja sam čuo, ne znam jel istina, mada me ništa ne bi začudilo, od jedne žene sa nekog sela u okolini Tuzle da neki lik koji trenutno ima između 30 i 35 godina prima neku visoku činovničku penziju za zasluge u prošlom ratu. Nešto kao pukovnik ili šta već, nemam pojma.

Post Reply