Kako naučiti psa na povodac?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Brokeraš
Posts: 106
Joined: 10/06/2013 18:53
Location: Japan

#1 Kako naučiti psa na povodac?

Post by Brokeraš »

Pozdrav!

Imam psa od 2-3 mjeseca, stao je na noge i dosta je veseo. Iz sigurnosnih razloga želim ga naučiti na lanac/povodac kad šetamo tako da kad odraste da komotno možemo izaći u park bez straha da će završiti pod autom ili da će zaganjat neku mačku. Znači, želim psa naučiti na nošenje lanca iako ga ne želim stalno držati na njemu jer ima dosta prostora ovdje gdje ja živim pa nije potrebno. Sada sam malo pokušao staviti lanac i pas nema ništa protiv ali neće da se makne a ja ga ne želim vuć ko suvu krpu po podu.
Da li lanac može udaviti psa i dali psi imaju neku "imunost" oko vrata na stezanje lanca? (ne želim ga udavit)
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Kako naučiti psa na povodac?

Post by febo_acm »

Brokeraš wrote:Pozdrav!

Imam psa od 2-3 mjeseca, stao je na noge i dosta je veseo. Iz sigurnosnih razloga želim ga naučiti na lanac/povodac kad šetamo tako da kad odraste da komotno možemo izaći u park bez straha da će završiti pod autom ili da će zaganjat neku mačku. Znači, želim psa naučiti na nošenje lanca iako ga ne želim stalno držati na njemu jer ima dosta prostora ovdje gdje ja živim pa nije potrebno. Sada sam malo pokušao staviti lanac i pas nema ništa protiv ali neće da se makne a ja ga ne želim vuć ko suvu krpu po podu.
Da li lanac može udaviti psa i dali psi imaju neku "imunost" oko vrata na stezanje lanca? (ne želim ga udavit)
Nemoj ga vući ako ne želi, stvorit ćeš kontra efekat i zamrzit će povodac. I moja luda je tako imala strah od povodca na početku, a danas jedva čeka da ga vidi :D Znači stavi mu ogrlicu i onda mu daj neku nagradu. Kreni malo naprijed i ako on neće da ide, ti pokaži komad salame ili slično i kad on krene kreni i ti i idi naprijed. I tako metar o metar, biće svaki dan sve bolje i bolje. Još jedna varijanta je da staviš povodac i da pustiš kera da sam hoda sa povodcem, da ga vuče za sobom... Znači bitno je da se pas navikne i sve će biti OK. Samo nemoj siliti ništa.
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: Kako naučiti psa na povodac?

Post by febo_acm »

Hercegoviina wrote:Bolje ti je da dijete vodis za rukicu nego jebb dzukelu
brao klocko, najjači si ocam
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#4 Re: Kako naučiti psa na povodac?

Post by Friesian »

@Hercegovac cudi mi ako je tebi Bog takvom i dao da imas dijete.. najjaci si...
User avatar
-danTe-
Posts: 2578
Joined: 09/01/2007 12:16
Location: drzava Ilidza

#5 Re: Kako naučiti psa na povodac?

Post by -danTe- »

Brokeraš wrote:Pozdrav!

Imam psa od 2-3 mjeseca, stao je na noge i dosta je veseo. Iz sigurnosnih razloga želim ga naučiti na lanac/povodac kad šetamo tako da kad odraste da komotno možemo izaći u park bez straha da će završiti pod autom ili da će zaganjat neku mačku. Znači, želim psa naučiti na nošenje lanca iako ga ne želim stalno držati na njemu jer ima dosta prostora ovdje gdje ja živim pa nije potrebno. Sada sam malo pokušao staviti lanac i pas nema ništa protiv ali neće da se makne a ja ga ne želim vuć ko suvu krpu po podu.
Da li lanac može udaviti psa i dali psi imaju neku "imunost" oko vrata na stezanje lanca? (ne želim ga udavit)
Ja sam svom prvo dao da se igra, pa mu u dvoristu stavio i on ga vukao za sobom pomalo. I onda nakon 2-3 dana, krug- dva po dvoristu lagano da on vidi kako ide, 5 min. dnevno. I nakon par dana vec mu je bilo normalno. Tako da nisam imao nikakavih problema sa tim ugl. :)
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#6 Re: Kako naučiti psa na povodac?

Post by shiny »

Ma neces ga udaviti. Najbolje uzmi povodac i ogrlicu nekog lakseg materijala, mozda cak i prsni, pa polako. U pocetku ce mu biti cudno, ali sto prije pocenes da ga navikavas bice bolje za psa. Daj mu prvo da onjusi, da se igra, polako ga mazi i stavi mu na vrat, pazi da uvijek mozes dva prsta provuci izmedju ogrlice i njegovog vrata (nemoj previse zategnuti). Ako mozes kupi one keksice za stence, sve ce uraditi da ga dobije, pa ce ici za tvojom rukom u kojoj je keksic... Moj se blento brzo navikao, sad cim vidi povodac zna da je vrijeme za setnju, pa mu se obraduje :D Treba puno zivaca, al sta mozes...
Post Reply