Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#1 Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by Emi_Nevermind »

Vozdra,

imamo pitanje vezano za sve što se tiče pravljenja web stranice. Uglavnom, želimo neki jednostavan template koji i mi sami možemo dograđivati, možda čak i drugi koji budu imali pristup stranici. Kako registrovati domenu, kako održavati stranicu i šta znači mjesto na serveru i kako ga dobiti? Kao što se da primjetiti, potpuni smo laici ali imamo dobru ideju i dosta vremena i rado ovo sami radimo pa ako neko ima vremena da nam sve nacrta jer nemamo pojma. (Znaci klikni tu, onda tu, onda idi tamo pa klikni i sl. ) ;-)

Ako imate prosječne cijene za ovakve usluge bilo bi super da možemo da skontamo budžet. Unaprijed hvala!
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1464
Joined: 02/10/2010 08:34

#2 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by MujkicHaris »

:sax:
Last edited by MujkicHaris on 21/02/2019 14:51, edited 1 time in total.
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#3 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by hakazvaka »

HGS wrote:Što se tiče kreiranja web stranice potrebno vam je sljedeće:

Korak 1.
Domena -> PREPORUČUJEM: Go Daddy
Hosting - > PREPORUČUJEM: Go Daddy ili HOSTGATOR
Napomena: Bolje bi bilo da kupite Go Daddy domenu i hosting. Lakše je raditi kada se sve nalazi na jednom mjestu.
Moja web stranica Haris Game Studio koristiti Go Daddy hosting i domenu.

Korak 2.
Nakon što kupite hosting i domenu, potrebno je da to dvoje povežete tj. da vaš hosting bude povezan na Namespace servere. Sadržaj možete dobiti tako što za web stranicu i njen sadržaj koristite Wordpress, kojeg možete instalirati preko hosting control panela tj. kada kupite hosting i počnete ga koristiti. Što se tiče foruma, preporučujem korištenje PhpBB foruma, kao standard te kao opciju koja sadrži dosta dubok set mogućnosti.

Korak 3.

Poslije koraka 2. sve je lakše, tj. sve se svodi na dodavanje novog sadržaja preko Wordpress-a i uređivanja foruma preko administracijskog računa.

U slučaju nejasnoća, slobodno pitajte ovdje ili preko PM.

Pozz,
Haris Mujkić
E pa stvarno, ja se evo bavim ovim poslom nekoliko godina, i ovo objasnjenje mi je poprilicno nejasno! :D

Kao prvo, @AmirEmira:
kazes: "...Imamo dobru ideju i dosta vremena i rado ovo sami radimo pa ako neko ima vremena da nam sve nacrta jer nemamo pojma."
hocete da radite sami, ali da vam neko sve nacrta :D :D :D kako cete :D

anyways,
ako ste iz BiH:
1) www.global.ba / www.leftor.ba - registrujete domen i hosting, automatski bude povezano ovo sto je gore kolega navodio. nema zaista potrebe za igranje s dns-ovima.

na email ces dobiti pristupne podatke za cPanel i FTP (izmedju ostalog), te ti je najbolje, kao laiku, da se
2) jednostavno logiras na cPanel te koristis Fantastico set alata (http://pokit.etf.ba/get/?ff2f9f8a08266c ... 8aeb91.jpg). Odatle mozes "jednim klikom" instalirati dosta nekih softvera :)

kao sto je kolega Haris rekao vec, Wordpress ti je odlican za web stranice, kao sto je ova njegova, a mozes pokusati i sa Joomlom. forum tipa SMF ili phpBB je odlican za forume, jel :-D

Za sve ostale, naprednije, stvari, kontaktirajte neku od mnogobrojnih sarajevskih web development firmi (kao creative.ba).
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1464
Joined: 02/10/2010 08:34

#4 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by MujkicHaris »

:sax:
Last edited by MujkicHaris on 21/02/2019 14:52, edited 1 time in total.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#5 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by mO k3 »

domenu sam registrovo kod united-domains.de ,webspace jeftin i kvalitetan kod alfahosting.de naravno mozes i kod alfahosting domenu da registrujes , ja sam na pocetku imo CPG ,pa sam poslije preso na joomlu ..

haka zvaka phpbb3 i meni se svidja i ja kao onda vec amater imo sam problema povezati sa joomlom ,ali uspio sam
User avatar
ratata
Posts: 2138
Joined: 23/02/2010 04:52
Location: Alipašino

#6 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by ratata »

hakazvaka wrote:
HGS wrote:Što se tiče kreiranja web stranice potrebno vam je sljedeće:

Korak 1.
Domena -> PREPORUČUJEM: Go Daddy
Hosting - > PREPORUČUJEM: Go Daddy ili HOSTGATOR
Napomena: Bolje bi bilo da kupite Go Daddy domenu i hosting. Lakše je raditi kada se sve nalazi na jednom mjestu.
Moja web stranica Haris Game Studio koristiti Go Daddy hosting i domenu.

Korak 2.
Nakon što kupite hosting i domenu, potrebno je da to dvoje povežete tj. da vaš hosting bude povezan na Namespace servere. Sadržaj možete dobiti tako što za web stranicu i njen sadržaj koristite Wordpress, kojeg možete instalirati preko hosting control panela tj. kada kupite hosting i počnete ga koristiti. Što se tiče foruma, preporučujem korištenje PhpBB foruma, kao standard te kao opciju koja sadrži dosta dubok set mogućnosti.

Korak 3.

Poslije koraka 2. sve je lakše, tj. sve se svodi na dodavanje novog sadržaja preko Wordpress-a i uređivanja foruma preko administracijskog računa.

U slučaju nejasnoća, slobodno pitajte ovdje ili preko PM.

Pozz,
Haris Mujkić
E pa stvarno, ja se evo bavim ovim poslom nekoliko godina, i ovo objasnjenje mi je poprilicno nejasno! :D

Kao prvo, @AmirEmira:
kazes: "...Imamo dobru ideju i dosta vremena i rado ovo sami radimo pa ako neko ima vremena da nam sve nacrta jer nemamo pojma."
hocete da radite sami, ali da vam neko sve nacrta :D :D :D kako cete :D

anyways,
ako ste iz BiH:
1) http://www.global.ba / http://www.leftor.ba - registrujete domen i hosting, automatski bude povezano ovo sto je gore kolega navodio. nema zaista potrebe za igranje s dns-ovima.

na email ces dobiti pristupne podatke za cPanel i FTP (izmedju ostalog), te ti je najbolje, kao laiku, da se
2) jednostavno logiras na cPanel te koristis Fantastico set alata (http://pokit.etf.ba/get/?ff2f9f8a08266c ... 8aeb91.jpg). Odatle mozes "jednim klikom" instalirati dosta nekih softvera :)

kao sto je kolega Haris rekao vec, Wordpress ti je odlican za web stranice, kao sto je ova njegova, a mozes pokusati i sa Joomlom. forum tipa SMF ili phpBB je odlican za forume, jel :-D

Za sve ostale, naprednije, stvari, kontaktirajte neku od mnogobrojnih sarajevskih web development firmi (kao creative.ba).
kako kolega nejasno :mrgreen: pa vidi mu linkova sve shared i refferer :zzzz:

hostmonster je zakon a joomla najjača :thumbup: , ostalo su gluposti
User avatar
gol-man
Posts: 222
Joined: 29/03/2007 11:10
Location: Zanzibar

#7 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by gol-man »

Ma za Joomlu je najlakše naći uputstva na našem jeziku, usput imaš mali milion free predložaka koje možeš koristiti, jednostavno uređivanje...

I što Haka reče, ako ste iz BiH , imate par BH firmi koje se bave hostingom već dugo vremena i koje su stekle ime. Pogledaj referentne liste pa se odluči npr : http://www.global.ba/index.php?mod=klijenti http://www.webmedia.ba/reference/hosting-i-domene.html , http://www.makina.ba/ ili http://www.ion.ba/.

Na nekima od njih imam hostane stranice , neke prije otkrio da postoje , neke poslije :-D . Zadovoljan uglavnom sa svima...
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#8 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by Kruler »

Za php hosting, ako prodavac baš mora da bude iz BiH, definitivno http://nula.ba. Na sajtu se nema šta vidjeti, ali je usluga vrhunska.
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#9 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by blue033 »

Registrujem domene i koristim usluge raznih hosting kompanija skoro 10 godina i dešavali su mi se razni problemi, vidim da počinjete sa skromnim predznanjem pa ću dati vam nekoliko savjeta.
Ako imate novac da finansirate izradu sajta nađite odgovarajuću kompaniju u BiH i prepustite im da oni sve završe ( obavezno tražite da vam daju pristupne podatke od domene)

Ako želite sami da se "igrate" sa izradom sajta opet vam je savjet da domenu i hosting registrujete kod domaće firme. Malo je skuplje, ali vama će puno značiti kad možete nazvati na telefon i riješiti neki mogući problem.

Ako se već odlučiti da sve sami uradite, najbolje da zamolite nekoga poznanika da zajedno s vama uradi te procese registracije, jer to ne traje duže od 5 minuta.

Go Daddy vam ne bi savjetovao, jer komplikuju prilikom registracije nudeći razne dodatne servise ( nekad ih uključe, nekad ne) To u praksi izgleda ovako: Pošaljem link drugu da registruje domenu na Go Daddy. Svaki put mu je konačna cifra bila oko 60$ umjesto 1.99$, patnja je bila dok sam mu sve temeljito objasnio. Na kraju je uspio registrovati domenu i izvršiti plaćanje. Zbog nečega mu je nisu aktivirali odmah. Ne znam šta je uradio kliknuo ili sl, ali tražili su mu da pošalje skeniran dokument sa slikom. Naravno pametnjaković je slagao podatke prilikom registracije i tako ostao bez plaćene domene, nikad mu je nisu aktivirali.
Inače, control panel je takođe prekomplikovan za početnike.
Moje domene su na Go Daddy, ali ta ljubav se uskoro završava iako sam ih prošle godine sve prebacio kod njih. Domena se zakupljuje na godinu dana, nakon isteka tog roka obično je blokiraju, ali korisnik ima preiod od mjesec dana da obnovi registraciju i u tom periodu je niko ne može uzeti. Promjenio sam broj kreditne kartice i zaboravio ga zamjeniti na Go Daddy, jedna domena je isticala i oni su pokušali automatski da obnove registraciju, naravno nisu uspjeli. Ja sam 24 sata nakon toga otišao da ručno registrujem i domene nije bilo u control panelu, pisao sam i dobio odgovor da za obnovu registracije u tom roku od mjesec dana moram platiti dodatno 80$, ako ne platim domena ide na aukciju i ako je neko kupi adio domena, ovo mi se nikad nije desilo kod drugih. Iz razloga što je domena bila EU i ne tako atraktivna, a nju mogu kupiti samo građani EU znao sam da će je opet pustiti u prodaju, jer ovi ostali se ne znaju "snaći" kao mi Bosanci:)

Neke kompanije nude besplatnu domenu, ako se zakupi hosting na godinu dana. To treba dobro provjeriti jer nekad ne daju pristupne podatke od domene i ne može se preusmjeriti na drugi server nakon godine. Linkove i sl neću postavljati jer sam za go daddy već pisao, a što se tiče hostinga ja koristim samo VPS pakete a tu je stanje malo drugačije.

I za kraj najbolje ne vršiti plaćanja kreditnom karticom, već po mogućnosti sa paypal. Razne hosting kompanije su me neovlašteno ogulile za par stotina dolara koje nikad nisam vratio. Nadam se da će se bar jedan savjet pokazati pametnim, u svakom slučaju sretno sa radom.
User avatar
ratata
Posts: 2138
Joined: 23/02/2010 04:52
Location: Alipašino

#10 Re: Kako napraviti web stranicu, registrovati ime domene i sl?

Post by ratata »

blue033 wrote:Registrujem domene i koristim usluge raznih hosting kompanija skoro 10 godina i dešavali su mi se razni problemi, vidim da počinjete sa skromnim predznanjem pa ću dati vam nekoliko savjeta.
Ako imate novac da finansirate izradu sajta nađite odgovarajuću kompaniju u BiH i prepustite im da oni sve završe ( obavezno tražite da vam daju pristupne podatke od domene)

Ako želite sami da se "igrate" sa izradom sajta opet vam je savjet da domenu i hosting registrujete kod domaće firme. Malo je skuplje, ali vama će puno značiti kad možete nazvati na telefon i riješiti neki mogući problem.

Ako se već odlučiti da sve sami uradite, najbolje da zamolite nekoga poznanika da zajedno s vama uradi te procese registracije, jer to ne traje duže od 5 minuta.

Go Daddy vam ne bi savjetovao, jer komplikuju prilikom registracije nudeći razne dodatne servise ( nekad ih uključe, nekad ne) To u praksi izgleda ovako: Pošaljem link drugu da registruje domenu na Go Daddy. Svaki put mu je konačna cifra bila oko 60$ umjesto 1.99$, patnja je bila dok sam mu sve temeljito objasnio. Na kraju je uspio registrovati domenu i izvršiti plaćanje. Zbog nečega mu je nisu aktivirali odmah. Ne znam šta je uradio kliknuo ili sl, ali tražili su mu da pošalje skeniran dokument sa slikom. Naravno pametnjaković je slagao podatke prilikom registracije i tako ostao bez plaćene domene, nikad mu je nisu aktivirali.
Inače, control panel je takođe prekomplikovan za početnike.
Moje domene su na Go Daddy, ali ta ljubav se uskoro završava iako sam ih prošle godine sve prebacio kod njih. Domena se zakupljuje na godinu dana, nakon isteka tog roka obično je blokiraju, ali korisnik ima preiod od mjesec dana da obnovi registraciju i u tom periodu je niko ne može uzeti. Promjenio sam broj kreditne kartice i zaboravio ga zamjeniti na Go Daddy, jedna domena je isticala i oni su pokušali automatski da obnove registraciju, naravno nisu uspjeli. Ja sam 24 sata nakon toga otišao da ručno registrujem i domene nije bilo u control panelu, pisao sam i dobio odgovor da za obnovu registracije u tom roku od mjesec dana moram platiti dodatno 80$, ako ne platim domena ide na aukciju i ako je neko kupi adio domena, ovo mi se nikad nije desilo kod drugih. Iz razloga što je domena bila EU i ne tako atraktivna, a nju mogu kupiti samo građani EU znao sam da će je opet pustiti u prodaju, jer ovi ostali se ne znaju "snaći" kao mi Bosanci:)

Neke kompanije nude besplatnu domenu, ako se zakupi hosting na godinu dana. To treba dobro provjeriti jer nekad ne daju pristupne podatke od domene i ne može se preusmjeriti na drugi server nakon godine. Linkove i sl neću postavljati jer sam za go daddy već pisao, a što se tiče hostinga ja koristim samo VPS pakete a tu je stanje malo drugačije.

I za kraj najbolje ne vršiti plaćanja kreditnom karticom, već po mogućnosti sa paypal. Razne hosting kompanije su me neovlašteno ogulile za par stotina dolara koje nikad nisam vratio. Nadam se da će se bar jedan savjet pokazati pametnim, u svakom slučaju sretno sa radom.
brate kakvo je ovo pljuvanje , jos ce ovi sto dovoljno ne poznaju materiju da ti povjeruju :-)

taj tvoj drug ocito nije znao da radioboxove iskljuci, tacno je da nakon izbora domene oni nude masu stvari na GoDaddy ali to se sve iskljuci u dva ili tri klika misem, a ovo ostalo sto pises je sve navedeno u TOS-u svake hosting firme na netu dovoljno je samo procitati sto mnogi ne rade.GoDaddy je vrlo jednostavan ako pratis sta pise, problem nastaje onog trenutka kad se ovim stvarima pocnu baviti ljudi koji igrom okolnosti ne znaju jezik.
Napisao si i da su tom tvom drugu trazili skeniran dokument, i to lagano postaje standard jer je sve vise manipulatora karticama, ili im trebas poslati kopiju vozacke ili da im das broj tel pa te oni nazovu u vrijeme koje ti odredis i to besplatno i ne znam sta je tu tako komplikovano, uostalom i .ba ti traze dokumenta zar ne ;-)

ovo za besplatne domene uz kupovinu hostinga, mislim da niko nikad nije mogao imati problem sa tim, to je postala rutina i potpuno je sigurno, a to da ne daju pristupne podatke je izmisljotina, pa ja tako zakupljujem hosting i domene vec 7 godina na skoro svim stranim provajderima.

istina je da je bolje preko PayPal-a, ali i on koristi tvoju karticu...

sve mi se cini da je ovo neka promocija domacih hosting firmi, koje su samo po imenima i prezimenima zaposlenih domace, jer su im serveri ili smjesteni u Americi ili u Njemackoj.
Post Reply