Kako napraviti uštedu na računu za struju?

User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#51 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Truba »

ako je kisik otkriven 18 i neke kako su ljudi prije disali???

isto tako ako je nešto proglašeno štetnim kako su živi ljudi koji su s tim desetljećima bili vezani

sve mi se čini da opet multinacionalne kompanije potplate nekog tamo naučnika koji sprovede istraživanje pa se podmiti donosioc zakona i tako dalje...
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#52 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by kojeime »

Black swan wrote:ako je kisik otkriven 18 i neke kako su ljudi prije disali???

isto tako ako je nešto proglašeno štetnim kako su živi ljudi koji su s tim desetljećima bili vezani

sve mi se čini da opet multinacionalne kompanije potplate nekog tamo naučnika koji sprovede istraživanje pa se podmiti donosioc zakona i tako dalje...
Pa, prije nije bilo prava radnika, nije bilo kontrole uslova rada, pa je radnik koji je radio sa zivom radio dok ne umre, i kada umre nije se postavljalo pitanje od cega je umre, vec je bio zamijenjen drugim. A onda su ljudi poceli kontrolisati pa vidjeli da stvari nisu jednostavne. Uostalom, da nije tako ne bi bilo zabranjeno koristiti azbest, radnici na neboderima bi hodali po skelama nevezani sigurnosnim uzadima itd.

Tako isto sa obicnim gradjanima. Hoces reci da je na primjer izbacivanje i zabrana boje na bazi olova iz proizvodnje djecijih igracaka zavjera multinacinalnih kompanija? Uostalom, ti slobodno mozes kupovati (ako ne proizvedene u EU ima Kina) proizvode pravljene od zive, azbesta, olova itd i koristiti ih u svakodnevnom zivotu. Niko te ne tjera da vjerujes u stetnost nekih materijala.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#53 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

kojeime wrote:
Black swan wrote:ako je kisik otkriven 18 i neke kako su ljudi prije disali???

isto tako ako je nešto proglašeno štetnim kako su živi ljudi koji su s tim desetljećima bili vezani

sve mi se čini da opet multinacionalne kompanije potplate nekog tamo naučnika koji sprovede istraživanje pa se podmiti donosioc zakona i tako dalje...
Pa, prije nije bilo prava radnika, nije bilo kontrole uslova rada, pa je radnik koji je radio sa zivom radio dok ne umre, i kada umre nije se postavljalo pitanje od cega je umre, vec je bio zamijenjen drugim. A onda su ljudi poceli kontrolisati pa vidjeli da stvari nisu jednostavne. Uostalom, da nije tako ne bi bilo zabranjeno koristiti azbest, radnici na neboderima bi hodali po skelama nevezani sigurnosnim uzadima itd.

Tako isto sa obicnim gradjanima. Hoces reci da je na primjer izbacivanje i zabrana boje na bazi olova iz proizvodnje djecijih igracaka zavjera multinacinalnih kompanija? Uostalom, ti slobodno mozes kupovati (ako ne proizvedene u EU ima Kina) proizvode pravljene od zive, azbesta, olova itd i koristiti ih u svakodnevnom zivotu. Niko te ne tjera da vjerujes u stetnost nekih materijala.
Samo da se nadovezem :D , takodjer medicina,tehnologija a i mogucnost medija nisu bili na danasnjem nivou. :)
User avatar
matsuda
Posts: 483
Joined: 13/07/2011 18:55

#54 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by matsuda »

- Bojler: najgora varijanta koju mozes raditi jeste da ga ukljucujes i iskljucujes nekoliko puta dnevno, vrlo cesto i bez potrebe. Na raspolaganju je nekoliko opcija, prva jeste da bojler ukljucujes samo nocu, za vrijeme jeftine struje (osobno, ovu opciju preferiram jer kad se tusiram/kupam ujutro imam toplu vodu koju sam jeftinije ugrijao, a sad kako dolazi ljeto jedan hladniji tus pred spavanje mi ne smeta). Druga opcija je da ga palis i gasis po potrebi (ali, ovo je po mom misljenju isplativo samo ukoliko svakih nekoliko dana posjecujes tus kabinu, tu ostavrujes mnoge ustede, ali zagadjujes okolinu i cist vazduh sto nije lijepo). Treca opcija jeste da bojler drzis non stop ukljucenim, sto nije lose jer se voda zagrije i kasnije se samo dogrijava.
- El. uredjaji: Zanemari ublehe o potrosnji lampica na uredjajima jer je to sasvim beznacajno za jedno domacinstvo (vaznije je recimo kada gledas neki veliki grad, ali je nemoguce sporvesti u djelo jer ne mozes svima objasniti da kad zavrse sa napr. gledanjem televizora da ga iskljucuju iz uticnine). Ono sto je vazno: TV ne mora raditi ako ga niko ne gleda, computer ne mora raditi (cak ni na sleep modu, jer i tada koristi nezanemarivu kolicinu el. eng.) ukoliko ga niko ne korisi.
- Rasvjeta: Kupiti stedne sijalice, ali pazi sta kupujes. Nabavi lampu za radni sto i pored kreveta jer ako samo citas ili pises nesto nema potrebe osvjetljavati citavu prostoriju.
- Kuhinja: Namjerno kuhinju ostavljam za kraj i posvecujem joj posebnu paznju jer se upravo tamo prave najveci gubici.
1. Kada peces nesto u rerni, 10ak minuta pred kraj mozes slobodno iskljuciti rernu jer ona zadrzava zadovaljavajuci nivo toplote toliko vremena. To su znacajne kolicine struje jer najvece potrosnje se desavaju prilikom pretvorbe elektricne energije u toplotu.
2. Za malu dzezvu ne moras ukljucivati najvecu platu na sporetu. To sto je plata veca od povrsine posude ne igra nikakvu ulogu u brzini jer na taj nacin samo bezveze grijete vazduh i rasipate energiju. Ali pazite da vam se ne desi suprotno, tj. da vam je plata mnogo manja posude.
Ukoliko nemate kuhalo za vodu (koje bih vam preporucio da nabavite) pred sami kraj kuhanja vode mozete iskljuciti platu (ista prica kao sa rernom).
3. ocistite resetke iza frizidera i zamrzivaca jer ukoliko se nakupi dosta prasine na njima, odvod toplote iz frizidera nije efikasan i koristi se vise elektricne energije.

Sad nekoliko stvari da spomenem dok ih nisam smetnuo s uma: Ukoliko zimi prostoriju grijete na 22 stepena, a ljeti je hladite na 18 stepeni, malo se preispitajte. Ukoliko imate laptop, sigurno uvijek mozete naci mjesto gdje ga onako usput mozete prikljuciti da se puni.

Izvinite ukoliko mi je sta promaklo u ovaj sitni sat, umoran sam, a i samo sam ponavljao lekciju sa fakulteta (nisam bas citao prethodne postove) :D
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#55 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by kojeime »

Samo da komentarisem dio o velicini ringle i sudja. Ako je precnik ringle manji od precnika dna posude trebace vise vremena i energije za kuhanje i tako se gubi i vrijeme i novac. Ali, ako je ringla veca, narocito ako je puno veca od dna posude problem su dvije stvari:

1. Kao sto prethodnik u postu rece, rasipa se energija.

2. Moze doci do ostecenja ringle, pa cak i pozara. Kako posuda i njen sadrzaj ne odvlace toplotu sa ringle grijaci griju samu ringlu i mogu je ostetiti, a temperatura se moze tako prenijeti na kablove koji dovode struju do grijaca, a onda moze izbiti pozar.

Dakle, ni u kom slucaju ne smije biti posuda za kuhanje (znacajno) manja od ringle, a ako je veca budite spremni na gubitak vremena i vece racune za struju.
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#56 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by baustelac »

matsuda wrote:- Bojler: najgora varijanta koju mozes raditi jeste da ga ukljucujes i iskljucujes nekoliko puta dnevno, vrlo cesto i bez potrebe. Na raspolaganju je nekoliko opcija, prva jeste da bojler ukljucujes samo nocu, za vrijeme jeftine struje (osobno, ovu opciju preferiram jer kad se tusiram/kupam ujutro imam toplu vodu koju sam jeftinije ugrijao, a sad kako dolazi ljeto jedan hladniji tus pred spavanje mi ne smeta). Druga opcija je da ga palis i gasis po potrebi (ali, ovo je po mom misljenju isplativo samo ukoliko svakih nekoliko dana posjecujes tus kabinu, tu ostavrujes mnoge ustede, ali zagadjujes okolinu i cist vazduh sto nije lijepo). Treca opcija jeste da bojler drzis non stop ukljucenim, sto nije lose jer se voda zagrije i kasnije se samo dogrijava.
- El. uredjaji: Zanemari ublehe o potrosnji lampica na uredjajima jer je to sasvim beznacajno za jedno domacinstvo (vaznije je recimo kada gledas neki veliki grad, ali je nemoguce sporvesti u djelo jer ne mozes svima objasniti da kad zavrse sa napr. gledanjem televizora da ga iskljucuju iz uticnine). Ono sto je vazno: TV ne mora raditi ako ga niko ne gleda, computer ne mora raditi (cak ni na sleep modu, jer i tada koristi nezanemarivu kolicinu el. eng.) ukoliko ga niko ne korisi.
- Rasvjeta: Kupiti stedne sijalice, ali pazi sta kupujes. Nabavi lampu za radni sto i pored kreveta jer ako samo citas ili pises nesto nema potrebe osvjetljavati citavu prostoriju.
- Kuhinja: Namjerno kuhinju ostavljam za kraj i posvecujem joj posebnu paznju jer se upravo tamo prave najveci gubici.
1. Kada peces nesto u rerni, 10ak minuta pred kraj mozes slobodno iskljuciti rernu jer ona zadrzava zadovaljavajuci nivo toplote toliko vremena. To su znacajne kolicine struje jer najvece potrosnje se desavaju prilikom pretvorbe elektricne energije u toplotu.
2. Za malu dzezvu ne moras ukljucivati najvecu platu na sporetu. To sto je plata veca od povrsine posude ne igra nikakvu ulogu u brzini jer na taj nacin samo bezveze grijete vazduh i rasipate energiju. Ali pazite da vam se ne desi suprotno, tj. da vam je plata mnogo manja posude.
Ukoliko nemate kuhalo za vodu (koje bih vam preporucio da nabavite) pred sami kraj kuhanja vode mozete iskljuciti platu (ista prica kao sa rernom).
3. ocistite resetke iza frizidera i zamrzivaca jer ukoliko se nakupi dosta prasine na njima, odvod toplote iz frizidera nije efikasan i koristi se vise elektricne energije.

Sad nekoliko stvari da spomenem dok ih nisam smetnuo s uma: Ukoliko zimi prostoriju grijete na 22 stepena, a ljeti je hladite na 18 stepeni, malo se preispitajte. Ukoliko imate laptop, sigurno uvijek mozete naci mjesto gdje ga onako usput mozete prikljuciti da se puni.

Izvinite ukoliko mi je sta promaklo u ovaj sitni sat, umoran sam, a i samo sam ponavljao lekciju sa fakulteta (nisam bas citao prethodne postove) :D
E s ovim boldiranim si ga ukakio pravo. Stediti ako treba i preko tudjih ledja
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#57 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

matsuda wrote:- Bojler: najgora varijanta koju mozes raditi jeste da ga ukljucujes i iskljucujes nekoliko puta dnevno, vrlo cesto i bez potrebe. Na raspolaganju je nekoliko opcija, prva jeste da bojler ukljucujes samo nocu, za vrijeme jeftine struje (osobno, ovu opciju preferiram jer kad se tusiram/kupam ujutro imam toplu vodu koju sam jeftinije ugrijao, a sad kako dolazi ljeto jedan hladniji tus pred spavanje mi ne smeta). Druga opcija je da ga palis i gasis po potrebi (ali, ovo je po mom misljenju isplativo samo ukoliko svakih nekoliko dana posjecujes tus kabinu, tu ostavrujes mnoge ustede, ali zagadjujes okolinu i cist vazduh sto nije lijepo). Treca opcija jeste da bojler drzis non stop ukljucenim, sto nije lose jer se voda zagrije i kasnije se samo dogrijava.
- El. uredjaji: Zanemari ublehe o potrosnji lampica na uredjajima jer je to sasvim beznacajno za jedno domacinstvo (vaznije je recimo kada gledas neki veliki grad, ali je nemoguce sporvesti u djelo jer ne mozes svima objasniti da kad zavrse sa napr. gledanjem televizora da ga iskljucuju iz uticnine). Ono sto je vazno: TV ne mora raditi ako ga niko ne gleda, computer ne mora raditi (cak ni na sleep modu, jer i tada koristi nezanemarivu kolicinu el. eng.) ukoliko ga niko ne korisi.
- Rasvjeta: Kupiti stedne sijalice, ali pazi sta kupujes. Nabavi lampu za radni sto i pored kreveta jer ako samo citas ili pises nesto nema potrebe osvjetljavati citavu prostoriju.
- Kuhinja: Namjerno kuhinju ostavljam za kraj i posvecujem joj posebnu paznju jer se upravo tamo prave najveci gubici.
1. Kada peces nesto u rerni, 10ak minuta pred kraj mozes slobodno iskljuciti rernu jer ona zadrzava zadovaljavajuci nivo toplote toliko vremena. To su znacajne kolicine struje jer najvece potrosnje se desavaju prilikom pretvorbe elektricne energije u toplotu.
2. Za malu dzezvu ne moras ukljucivati najvecu platu na sporetu. To sto je plata veca od povrsine posude ne igra nikakvu ulogu u brzini jer na taj nacin samo bezveze grijete vazduh i rasipate energiju. Ali pazite da vam se ne desi suprotno, tj. da vam je plata mnogo manja posude.
Ukoliko nemate kuhalo za vodu (koje bih vam preporucio da nabavite) pred sami kraj kuhanja vode mozete iskljuciti platu (ista prica kao sa rernom).
3. ocistite resetke iza frizidera i zamrzivaca jer ukoliko se nakupi dosta prasine na njima, odvod toplote iz frizidera nije efikasan i koristi se vise elektricne energije.
Sad nekoliko stvari da spomenem dok ih nisam smetnuo s uma: Ukoliko zimi prostoriju grijete na 22 stepena, a ljeti je hladite na 18 stepeni, malo se preispitajte. Ukoliko imate laptop, sigurno uvijek mozete naci mjesto gdje ga onako usput mozete prikljuciti da se puni.

Izvinite ukoliko mi je sta promaklo u ovaj sitni sat, umoran sam, a i samo sam ponavljao lekciju sa fakulteta (nisam bas citao prethodne postove) :D
:roll: Ukoliko imate kuhalo za vodu onda sipajte samo onu kolicinu vode koja vam je potrebna -
za solju caja prokuhate solju vode, za 2 fildzana kaHve :D ... .
Primam izvinjenje. :oops: :-D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#58 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Truba »

ali kažu da se kvare grijači :?
budi pametan
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#59 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Skyfox »

Mi kad smo kupili novi bojler majstori su rekli da ga obavezno ostavimo stalno upaljenog. Kolicina energije koja se potrosi prilikom zagrijavanja vode je puno veca od kolicine koju bojler trosi na odrzavanju temperature vode.
Sam bojler ima Eco mode i na njemu je uvijek. Racuni se jesu smanjili ali i dalje su visoki.
Mada, nas je 4, rerna gori svaki dan haman. Masine rade uglavnom vikendom, ne grijemo se na struju ali ljeti klima radi skoro 24h. Skoro sve su stedne sijalice mada im je svjetlo ocajno...
Cak mi pada na pamet da mi neko krade struju, trebam se nakanit jedan dan sve pogasiti i provjeriti sat...
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#60 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Truba »

isto električar reče bolje da ga gasite navečer :?
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#61 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Qler »

Ja ovih dana haman ne gasim grijalicu. Moram ugrijati stan, a sve velike sobe, pa citav dan rade. Boga pitaj koliki ce racun doci.. :)
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#62 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by gerberica »

Pozz,mene zanima kolike racune za struju vi dobijate?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#63 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

defaultno 33 KM
User avatar
anoush
Posts: 5164
Joined: 12/11/2009 13:53
Location: A Eruchîn, ú-dano i faelas a hyn, an uben tanatha le faelas.

#64 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by anoush »

quarterback wrote:defaultno 33 KM
jel' da? meni je račun redovno između 35 i 37 KM, vrlo čudno...
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#65 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

anoush wrote:
quarterback wrote:defaultno 33 KM
jel' da? meni je račun redovno između 35 i 37 KM, vrlo čudno...
nije mi bojler stalno upaljen, tebi vjerovatno jeste :)
User avatar
frameni
Posts: 1890
Joined: 10/05/2012 08:45
Location: Sarajevo

#66 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by frameni »

Qler wrote:Ja ovih dana haman ne gasim grijalicu. Moram ugrijati stan, a sve velike sobe, pa citav dan rade. Boga pitaj koliki ce racun doci.. :)
Isto razmisljam...prosli mjesec 78 km...a ovaj ne mogu ni da pomislim :roll:
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#67 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

kakavdanakneiskustvu wrote:oko 43 km
quarterback wrote:defaultno 33 KM
Koja kvadratura stana? kod mene je stan manji 40 m2 cca a rn-i 55 km cca :|

Sad sam dosta navika izmjenio, od pocetka ove teme tako da mislim da bi trebao doci barem 20% niži račun ;-)

Lp,
Adi
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#68 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

ma veci je stan ali ja i onako po cijeli dan buljim u monitore...
bordo_boy
Posts: 634
Joined: 26/07/2005 13:30

#69 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by bordo_boy »

Meni računi za struju u Sarajevu dolaze prosječno:

zimi oko 230KM

ljeti oko 180 KM...

Živim u kući, petero nas je. 2 bojlera su uvijek uključena, i jedna veš mašina svakodnevno radi. Od računara, većinu dana su upaljeni Quad core, 630W napojna, i laptop. TV gledamo maksimalno 2 sata dnevno. Sijalice su obične, ali pazimo, uvijek gasimo svjetlo gdje nam ne treba.

Zimi palim električnu grijalicu samo u spavaćoj sobi, i to maksimalno 2-3 sata dnevno... tada račun i poraste na tih 230 KM...

Šta vi mislite, da li je ovo previše struje? Kakve su šanse da neko krade struju od nas, i kako to provjeriti?
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#70 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by gerberica »

Meni mjesecno dodje 100 KM,marka dole-gore.Svaki mjesec se pitam gdje ode tolika struja,galamim na sve,ali opet eno 99,78 doslo.Od sada se necemo ni kupati :mrgreen: ,ni ves prati.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#71 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by plain vanilla »

ovaj mjesec ce nas grijalice zaklati :roll:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#72 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by fatamorgana »

plain vanilla wrote:ovaj mjesec ce nas grijalice zaklati :roll:
i to tupim nožOm, :run:
Kljblj
Posts: 300
Joined: 14/02/2011 18:08

#73 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Kljblj »

Ja ne znam kako su nekim od vas tako visoki računi. Ja živim u stanu od 70m2 i račun nije nikad veći od 55KM. Mašina za veš je upaljena sigurno 7-10 puta sedmično, mašina za suđe svako treći dan otprilike, laptop je upaljen najčešće pola dana (tu ne štedim pa ga ostavim upaljenog i kad ga ne koristim, a iz struje ga ne isključujem skoro nikad :-? ), bojler je uključen svaku noć, prilično se često peče, uvijek gasim svjetlo kad god nisam u prostoriji (ali to nema veze sa računom, koliko to što to radim cijeli život i ne znam drugačije) ... Doduše, u sigurno 95% slučajeva mašina za veš se pali tokom perioda jeftine struje, mašina za suđe isključivo u istom periodu, najčešće se peče u tom periodu, bojler se pali noću, ali se najčešće kuha u periodu skupe, peče uglavnom nedjeljom kad je jeftina (zbog nedostatka vremena tokom sedmice), jedino što je laptop uključen i dan i noć. :sad: Meni čak bude krivo kad dođe 55 KM jer mi je i to previše, najčešće dođe oko 48-49 KM. Planiram početi isključivati iz struje laptop kad god ga ugasim (što ponekad uradim, ali rijetko da bih vidjela ikakvu promjenu na računu) i pratiti koliko će se odraziti na račun.
Kljblj
Posts: 300
Joined: 14/02/2011 18:08

#74 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Kljblj »

Uh, ja totalno zaboravila da imamo 2 frižidera u kući. :-) A frižideri su veliki potrošači struje.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#75 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by plain vanilla »

da napomenem, prazan zamrzivac trosi vise struje nego pun :-)
Post Reply