Kako napraviti uštedu na računu za struju?

adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#101 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

Pozdrav ekipi,

Pročitao sam upravo ove novije postove i imam par pitanja:

- koje štedne slijalice su vam se najbolje pokazale, kada gledamo omjer uloženo-dobijeno? Recimo ja kupujem slijalice čiji proizvođač je GE (general electric) i kada bi ih ocjenjivao na ljestvici od 1-10 reako bih 7/10;

- koje pravilo je po preporice većine za paljenje/gašenje bojlera u cilju uštede energije? Npr. ja palim bojler (50l LEOV) obično kad je NT (niska tarifa) ili ako moram u vremenu VT (visoke tarife) onda 45 min. prije korištenja. Sigurno da pravim uštedu ali ne znam koliku tačno :| ;

Toliko od mene :-D

LP,
Adi
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#102 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

moje je iskustvo pokazalo da je bolje paliti na onokoliko koliko je dovoljno da se ugrije voda za tusiranje (20 minuta kod mene) nego stalno, razlika je 15 KM mjesecno u racunu

moguce da ova racunica nije isplativa za viseclanu porodicu
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#103 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Alive »

plain vanilla wrote:da napomenem, prazan zamrzivac trosi vise struje nego pun :-)
??? Moze li mi neko pojasniti?
User avatar
basicm
Posts: 10479
Joined: 16/01/2012 21:38

#104 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by basicm »

Ja takodje smatram da je bolje imati konstantno upaljen bojler nego ga paliti prema potrebi. To se pogotovo isplati porodicama sa vise clanova gdje je potreba za toplom vodom veca i cesca. Medjutim, za ustedu bi trebalo da je bojler u dobrom stanju, bez kamenca, ispravnog grijaca, i da se termostat ne drzi na visokoj temperaturi, jer ce podgrijavanja biti cesto i bespotrebno. Ovo je veoma vazna stvar. Jos dodatni detalj bi bio kupanje u vremenu jeftine tarife.
Ja sam prvo krenuo sa stednim sijalicama, zatim pronalasku optimuma temperature u frizideru i vode u bojleru, perilica sudja i ves masina imaju timere i njih namjestamo da rade kad je jeftina tarifa, iako ne uvijek, jer imamo malo dijete pa se uvijek nesto pere.
Tv radi non stop, satelitska, svjetlo na hodniku (2 sijalice) skoro 24 sata/dan, 2 adaptera za laptop se ne iskljucuju itd...27-35 KM mjesecno. Jos jedino bi mogli izmjenom sporeta i zamjenom ringli plocom nesto dobiti, ali to nije u planu.

Preporuka za starije aparate su oni timeri koji se mogu nabaviti u Conradu za paljenje i gasenje u odredjeno vrijeme, jer ipak stariji aparati trose mnogo vise.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#105 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

zaobidjite conrad, prodaju visestruko skuplje ono sto mozete kupiti preko ebaya
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#106 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by manekenka u penziji »

Alive wrote:
plain vanilla wrote:da napomenem, prazan zamrzivac trosi vise struje nego pun :-)
??? Moze li mi neko pojasniti?
pa kada ima vise stvari u njemu tj.zamrzivacu, one bolje 'drze' temperaturu.
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#107 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by sanjam-te »

Nas dvoje, stan 50m2, račun uvijek između 35-40KM

Kako je kod ostalih dvočlanih? :D
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#108 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by jedna tamo »

ev i nas dvoje, sad došlo 48 puno brate od sad štedimo :D
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#109 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by cehaja »

sta misslite da li je veca usteda sa protocnim bojlerom ili klasicnim ?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#110 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by kakavdanakneiskustvu »

držati bojler stalno uključen ili ne?,ima ljudi koji rade ovo prvo,neki ovo drugo
User avatar
sanjam-te
Posts: 1155
Joined: 25/09/2012 12:11

#111 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by sanjam-te »

cehaja wrote:sta misslite da li je veca usteda sa protocnim bojlerom ili klasicnim ?

Ako svakako misliš kupovati bojler onda bi bolje bilo protočni...ali ako imaš ok bojler i sad da ga mjenjaš, ne znam koliko bi bilo isplativo...mm i ja smo razmišljali o tome ali smo došli do zaključka da kad ovaj crkne il se pokvari onda ćemo tražiti protočni, do tad, mislim da se ne isplati.
User avatar
Libyano
Posts: 458
Joined: 16/07/2007 22:59
Location: Tripoli nekad, BiH sad

#112 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Libyano »

Nas je isto dvoje, još neko vrijeme :-D
U stanu od 68m smo imali račune 55-60kM, sada u 36 kvadrata imamo 27-33KM.
Sijalice stedne, plinski protični bojler, jedino je kuhanje na struju p atu naberemo račun, jer puno jedemo :)
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#113 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Suzie Q »

možda će iznos zvučati smiješno, ali mjesečno u prosjeku plaćam oko 15KM za struju.
to mi je uglavnom ok ali prošli mjesec sam u stanu bila samo 10 dana i došao mi račun opet 15 i nešto
bojler i šporet na plin, nemam komp. rade samo frižider (mali), tv i rasvjeta, eventualno po sat-dva pegla i punjači, nisam uključivala veš mašinu iako i kad uključujem opet dođe sličan iznos računa.
baš sam se zamislila oko potrošnje jer nisam bila u stanu iako kad sam detaljno pogledala račun, nisam toliko ni potrošila struje koliko je otišlo na naknade i pdv.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#114 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Bluemore »

ima li neko savjet kako reklamirati racun elektroprivredi,
ima dva mjeseca zaracunavaju stavku stubisna rasvjeta po 16 i 12 KM po stanu....
prije je ta stavka bila zanemarivo mala par maraka.
zna li neko u cemu je kvaka?? je li obicna pljacka u pitanju??? :evil: :evil: :evil:

kada sam iz zvala imali su neku nebulozno objasnjenje kao sve je to u redu... ali na racunu se ne vidi zasrto je ta stavka za prosla dva mjeseca u tom iznosu....

ima li kakakv pravnik da mi da savjet, jer sam linijom manjeg otpora dva racuna izmirila na vrijeme. ipak bih da izvrsim reklamaciju jer u najmanju ruku ocekujem objasnjenje i korekciju, ovako mogu u nedogled...... :oops:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#115 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by channel10 »

Imate brojilo kucnog savjeta, imate racun od tog brojila na kojem pise stanje tog brojila na odredjeni datum. Odete do brojila i provjerite trenutno stanje. AKo i dalje vrti previse kW onda ili brojilo nije uredu ili vam se neko zakacio na to brojilo i krade struju.

Znaci prvo provjeriti sve ovo, pa tek onda predati reklamaciju i zatraziti da monteri izadju na teren i provjere sta se desava sa brojilom.
Ako se utvrdi da je nesto od ovo dvoje(a jeste, jer nema sta drugo biti), onda nakon sto oni utvrde stanje, traziti da vam se isprave racuni i vrate pare...
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#116 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by rovac13 »

Suzie Q wrote:možda će iznos zvučati smiješno, ali mjesečno u prosjeku plaćam oko 15KM za struju....................................rade samo frižider (mali), tv i rasvjeta, eventualno po sat-dva pegla i punjači
Samo pegla od 2000w :

-ako radi jedan sat dnevno moze da potrosi 9,44 KM struje za mjesec
-ako radi dva sata dnevno moze da potrosi 18,88 KM struje za mjesec

Rasvjeta primjer 5 sijalica po 100w (obicnih) ako rade u prosjeku 5 sati dnevno:

- obicne sijalice bi potrosile 11,8 KM struje
- stedne bi potrosile 2-3 KM
- led sijalice bi potrosile mozda mrvicu manje nego stedne

TV plazma 42" trosi 150-300w u radu .........dok ista velicina led tv trosi mozda 50-60w

Dakle ne moze se nikad OD OKA znat koliko trosite struje ovaj mjesec..........cak i sa istim uredjajima potrosnja moze jako da varira..........a ako su uredjaji malo stariji obicno su veci potrosaci.

Kad je nesto ne jasno nabavis ovakav uredjaj i pratis i provjeravas jedan po jedan potrosac :-D

Image
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#117 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by zijancer »

Libyano wrote:Nas je isto dvoje, još neko vrijeme :-D
U stanu od 68m smo imali račune 55-60kM, sada u 36 kvadrata imamo 27-33KM.
Sijalice stedne, plinski protični bojler, jedino je kuhanje na struju p atu naberemo račun, jer puno jedemo :)
A možete li kuhati na plin, a da samo rerna bude na struju? :P
artuditu
Posts: 334
Joined: 04/11/2015 12:09

#118 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by artuditu »

rovac13 wrote:
Suzie Q wrote:možda će iznos zvučati smiješno, ali mjesečno u prosjeku plaćam oko 15KM za struju....................................rade samo frižider (mali), tv i rasvjeta, eventualno po sat-dva pegla i punjači
Samo pegla od 2000w :

-ako radi jedan sat dnevno moze da potrosi 9,44 KM struje za mjesec
-ako radi dva sata dnevno moze da potrosi 18,88 KM struje za mjesec

Rasvjeta primjer 5 sijalica po 100w (obicnih) ako rade u prosjeku 5 sati dnevno:

- obicne sijalice bi potrosile 11,8 KM struje
- stedne bi potrosile 2-3 KM
- led sijalice bi potrosile mozda mrvicu manje nego stedne

TV plazma 42" trosi 150-300w u radu .........dok ista velicina led tv trosi mozda 50-60w

Dakle ne moze se nikad OD OKA znat koliko trosite struje ovaj mjesec..........cak i sa istim uredjajima potrosnja moze jako da varira..........a ako su uredjaji malo stariji obicno su veci potrosaci.

Kad je nesto ne jasno nabavis ovakav uredjaj i pratis i provjeravas jedan po jedan potrosac :-D

Image
Gdje u Sa nabaviti ovo?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#119 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by problemnatravunu »

Conrad, Penny, OBI
ali povoljnije ti izadje ebay, 10-15 dolara
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#120 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by vjesticanametli »

Conrad pljacka....bezobrazno....ebay zakon
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#121 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by BJB »

Bluemore wrote:ima li neko savjet kako reklamirati racun elektroprivredi,
ima dva mjeseca zaracunavaju stavku stubisna rasvjeta po 16 i 12 KM po stanu....
prije je ta stavka bila zanemarivo mala par maraka.
zna li neko u cemu je kvaka?? je li obicna pljacka u pitanju??? :evil: :evil: :evil:

kada sam iz zvala imali su neku nebulozno objasnjenje kao sve je to u redu... ali na racunu se ne vidi zasrto je ta stavka za prosla dva mjeseca u tom iznosu....

ima li kakakv pravnik da mi da savjet, jer sam linijom manjeg otpora dva racuna izmirila na vrijeme. ipak bih da izvrsim reklamaciju jer u najmanju ruku ocekujem objasnjenje i korekciju, ovako mogu u nedogled...... :oops:
Trazi da provjere da li neko krade struju sa stubisne rasvjete, misl8m s tog sata.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#122 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by mali Ninja »

moze li mi neko reci koje grijanje na struju je najisplativije, kovektori, elektricni bojleri... i koliko ocekivati racun za 70m2 stan?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#123 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by problemnatravunu »

mali Ninja wrote:moze li mi neko reci koje grijanje na struju je najisplativije, kovektori, elektricni bojleri... i koliko ocekivati racun za 70m2 stan?
Inverter klima uređaj, samo je početna nabavka nesto skuplja
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#124 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by rovac13 »

mali Ninja wrote:moze li mi neko reci koje grijanje na struju je najisplativije, kovektori, elektricni bojleri... i koliko ocekivati racun za 70m2 stan?
Sva klasicna grijanja na struju,gdje postoji el grijac koji pretvara el energiju u toplotu................bi trebalo da trose isto................kao grijalice,konvektori,el radijatori,ta peci itd.

Toplotni gubici tvog stana se mogu izracunati,postoje cike koji se time bave.
Kad ti oni kazu da tvoj stan na +20*C unutra i -10*C vani ima toplotne gubitke npr 4 kw.
To znaci da u takvim uslovima moras da ubacujes 4 kw na sat da bi to ostalo toplo :D

Svaki el grijac za potroseni 1kwh struje ubaci u sobu 1 kwh toplote.
Ne postoje drugaciji grijaci :D

Jedino toplotne pumpe,u koje spadaju i klime,koje ne rade na principu grijaca,nego pomocu freona skupljaju energiju negdje drugo pa ju upumpavaju u sobu.............trose puno manje..........cesto za potroseni 1 kwh struje ubace unutra 4-5 kwh toplote........moze se reci da je veoma jeftino grijati se na to.
Post Reply