Kako najbrze savladati engleski jezik???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
bob sap
Posts: 332
Joined: 16/08/2011 13:05

#101 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by bob sap »

.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#102 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Truba »

meni je za "savladavanje"
engleskog bilo potrebno 14 dana 1995. kad sam ispravio keca u srednjoj :D

otada do danas nisam mnogo napredovao... fond riječi je veći ali to je to

dobro rekoše
engleski jezik je specifičan
lako je naučiti osnove i savladati govor ali do perfekcije većina nikad ne dođe :cry:
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#103 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Creasy »

Ridjobrki wrote:Nije vaš problem što ne znate engleski nego što se stidite sami sebe bez ikakve potrebe. Ja sam to primijetio kod naših ljudi pred strancima, ako ne znaju kompletnu rečenicu bez greške sastaviti šutjeće ko zaliveni! Prema tome, otkači kompleks i stid i žrvnjaj šta god znaš i čudićeš se sam sebi koliko dobro govoriš kad to očepi. Naš mozak sve te riječi dodjeljuje stvarima i pojavama i skladišti ih u jedno područje i svako od nas ima pun rječnik stranih riječi tamo. Kad govorimo onda se to procesira u jednom susjednom centru i šalje ka jeziku. Ti kad kreneš misliti ne kroz naše riječi nego kroz pojmove onda mozak njima dodjeljuje imena na svoj način, treba se samo prešaltati na taj "mode".

Problem je što raja formuliše rečenicu i onda je prevodi lagano i onda je izgovara tek kad taj proces kompletira bez greške. Plus se uznervozi kad ne zna jednu riječ. Zato fino, bez stida ako imalo znaš počni govoriti, tvoj mozak će to odraditi kako treba. Ja sam se stidio svog engleskog koji je danas odličan sve dok nisam trebao nešto prevoditi za jednog Mađara i jednog Talijana.

Prevodio ja za OSCE mjesec dana (dobar džeparac) na izborima 2000. i bilo me pravo frka kako ću ja to. Kad dođe moj ovaj promatrač, čovjek Mađar, asistent na pravu u Budimpešti a engleski priča k'o Tarzan!!! Naravno, to ga nije spriječilo da se lijepo prijavi i da ga OSCE pošalje nama balkanskim indijancima da nam soli pamet... Ovo je istinita anegdota sa njim:

- Ridjobrki, I'm Hungary.
- Yes, Imra, you are from Hungary, I know...
- No, no, I'm Hungary.
- I know, you're from Hungary, you're an Hungarian...
- No, I'm Hungary!!!
- :-? OK, you are Hungary... :roll:
- I'm HUN-GA-RY!!! I pokazuje na usta da je gladan!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Došli ovi iz SDA pa donijeli svojim posmatračima nekakvu jaretinu pa smo mi pali po tom i to već nije tema emisije (mojih muka dok sam mu objasnio šta jede, hem jare hem na ražnju... :roll: )

Talijani ne jebu živu silu, on ako zna jednu riječ na engleskom on nju kaže (još onim akcentom), ostatak dopuni talijanskim ili rukama i onda gleda u tebe, trepće i pita se kako to da ti njega ne razumiješ!!!

Nakon ovih iskustava ja se oslobodio i otada mi je engleski tek pravo napredovao. I sada ako trebam govoriti negdje engleski isprva zamuckujem dok se malo ne očepi dizna a kasnije govorim riječi koje ni sam nemam pojma otkud znam. :D :D :D

Poenta: samo pričaj, pričaj i pričaj! Engleski slušamo cijeli život i svako od nas u podsvijesti ima dovoljan fond riječi engleskog za normalnu komunikaciju. Pusti gramatiku, to je već dosta do iskustva i finog osjećaja, tebi niko neće zamjeriti ako govoriš sve u jednom glagolskom vremenu dok god te razumije, nama profesori umjesto da nas nauče nabiju komplekse kad ide ajvoz a kad ajhevbin, mjesto da nas osposobe nas u školi hendikepiraju...

Savjet: nađeš nešto na TV kad si sam i prevodiš na engleski kako god znaš, ko ga šiša. Šeherzada se ubila za to: zamisli da s tobom sjedi neki Englez, gledaj tursku seriju sa našim titlom i prevodi svom zamišljenom engleskom slušatelju. Prije'š ti progovorit' engleski neg što će se ona i Onur uzet'... ;-)
Živa istina. Meni se dešavalo da u snu ili polusnu pričam engleski ono pravo dobro, a na javi muku mučim da sastavim rečenicu... :D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#104 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by SmokingMan »

Preporuka ti je da za početak nađeš negjde besplatan kurs engleskog,nakon toga je obaveza da se sam potrudiš što je više moguće da naučiš eng.jezik što bolje,po ovome redoslijedu:pisanje,čitanje,govor.Čitanje tekstova na engleskom jeziku je najbolji način da potakneš sebe na veću zainteresiranost.Barem sam i ja tako počinjao,iskreno engleski sam daleko bolje shvatio nakon školovanja,sve se bolje uči uz odsustvo pritiska zbog što bolje ocjene...
User avatar
Creasy
Posts: 2980
Joined: 27/11/2010 08:33

#105 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Creasy »

Pa ono, meni čitanje ide dobro, slušanje relativno dobro, pisanje malo teže, a razgovor veoma sporo. :D
Znači, završio sam neke kurseve, znam engleski prosječno (čitaj srednje žalosno), ali mislim da mi je fond riječi siromašan.

Baš me zanima da li je @cyprus sa početka teme obogatio engleski, obzirom da sam trenutno sa znanjem istog kao on tada...
User avatar
jao_situacije
Posts: 17949
Joined: 29/03/2014 19:20

#106 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by jao_situacije »

Creasy wrote:Pa ono, meni čitanje ide dobro, slušanje relativno dobro, pisanje malo teže, a razgovor veoma sporo. :D
Znači, završio sam neke kurseve, znam engleski prosječno (čitaj srednje žalosno), ali mislim da mi je fond riječi siromašan.

Baš me zanima da li je @cyprus sa početka teme obogatio engleski, obzirom da sam trenutno sa znanjem istog kao on tada...
Za fond riječi uzmi knjigu na engleskom nešto što te zanima i čitaj, u početku uzmi neku lakšu tematiku kasnije veće knjige sa višesložnim riječima i složenim rečenicama sa više predikata i glagolskih vremena.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15647
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#107 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by problemnatravunu »

Probaj na Netflixu sa gledanjem nekog sadržaja, ali omogući subtitlove , prvo engleske , dok izgovor uđe u uho ,
pa promijeni na domaće , i više se skoncentriši na to nego na radnju .... :mrgreen:
Između ostaloga
Last edited by problemnatravunu on 27/02/2024 06:54, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#109 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Sanjarko »

BIHpatriota wrote: 26/02/2024 23:56 Image
Koliko je validno ovo istraživanje? Ovdje neki dan nahvališe stranci nas da govorimo dosta stranih jezika.

Ja baratam samo s Engleskim ali sam a bit rusty s njim u živoj komunikaciji.

Razumijem nešto Španjolski, Portugalski i Italijanski oko 80% sad jer ne gledam njihove serije itd više.

Znao sam i Francuski ali zaboravio skoro skroz.

Mene je učiteljica učila da zapisujemo riječi u sveske i učimo ih iz njih, a onda bi nas izvodila da odgovaramo i davala ocjene i pomagala pri izgovoru itd.

Imao 5 iz Engleskog, a iz Bosanskog 2. Maternji mi učenjem bio dosadan.
Ci-Nick
Posts: 5185
Joined: 15/03/2015 17:38

#110 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Ci-Nick »

BIHpatriota wrote: 26/02/2024 23:56 Image
Ovo nije istina,.. kao što skandinavci govore jezike susjednih zemalja tako isto govorimo i mi i srpski, i hrvatski, i crnogorski,.. razumijemo makedonski, slovenščinu, pomalo bugarski,.. njemački, turski,.. :run:
I šta srbi iz Čačka i Surdulice znaju strane jezike,.. :lol:
Post Reply