Kako najbrze savladati engleski jezik???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by jasko__ »

Pretpostavljam da su kursevi najbolje rjesenje....al imal kakav jeftiniji nacin...:)
Znam ga poprilicno dobro...al uvijek moze bolje....imal kakav program za ucenje....ili nesto slicno sto bi se moglo nabaviti....ili u najboljem slucaju downloadovati....:)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by cyprus »

I ja htjedoh pitat ovako nešto... mislim da baš nisam talentovan za jezike. Engleski učio u školi 9 godina, svakodnevno gledam serije i filmove sa engleskog govornog područja, često čitam internet stranice na engleskom jeziku, al opet kad dođe do situacije da ja nešto trebam napisat na engleskom ili do neke konverzacije to je nekako tuc-muc :D . Šta mi je činit? :-D

Istina je da mi ovaj jezik i nije omiljeni, ali štaš takav vakat, mora se znat :roll:
Last edited by cyprus on 07/01/2011 22:05, edited 1 time in total.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#3 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by jasko__ »

cyprus wrote:I ja htjedoh pitat ovako nešto... mislim da baš nisam talentovan za jezike. Engleski učio u školi 9 godina, svakodnevno gledam serije i filmove sa engleskog govornog područja, često čitam internet stranice na engleskom jeziku, al opet kad dođe do situacije da ja nešto trebam napisat na engleskom ili do neke konverzacije to je nekako tuc-muc :D . Šta mi je činit? :-D
I hear you man..... :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by cyprus »

jasko__ wrote:
cyprus wrote:I ja htjedoh pitat ovako nešto... mislim da baš nisam talentovan za jezike. Engleski učio u školi 9 godina, svakodnevno gledam serije i filmove sa engleskog govornog područja, često čitam internet stranice na engleskom jeziku, al opet kad dođe do situacije da ja nešto trebam napisat na engleskom ili do neke konverzacije to je nekako tuc-muc :D . Šta mi je činit? :-D
I hear you man..... :D
Will somebody else hear us? :D
solar_power
Posts: 35
Joined: 31/08/2010 03:50

#5 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by solar_power »

Probajte naci komplet CD/DVD i knjigu. To najvise pomaze, jer imate zvuk i gledate u rijeci i izgovor.
Moja supruga je prilicno dobro naucila Bosanski na isti nacin. Tako da mislim da je to najbolja opcija.

Good luck!
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#6 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by alica.k »

konverzacija i samo konverzacija. ak vam je ofirno s nasim ljudima fino nadjete nekog skajp prijatelja/icu pa s njim/njom pricate.

pomaze i procitat kakvo veliko djelo na engleskom.

a onda i gledat filmove i serije bez prevoda :D

ja sam engleski naucila sa 9 godina sa cartoon network.
sad i moja sestra od pete godine prica engleski sa mnom ko velika...sad joj je 10 godina. dobila jedinicu jer je ispravljala nastavnicu u skoli. kompleksasica.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#7 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by ibizza »

I mene zanima,kako najlakse savladati engleski jezik?!
Ja znam neke osnovne stvari,al to je preeeemalo za neku normalnu konverzaciju.
Dali postoji neki sajt gdje se moze nauciti bar malo :D ?
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#8 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by travar »

alica.k wrote:konverzacija i samo konverzacija. ak vam je ofirno s nasim ljudima fino nadjete nekog skajp prijatelja/icu pa s njim/njom pricate.

pomaze i procitat kakvo veliko djelo na engleskom.

a onda i gledat filmove i serije bez prevoda :D

ja sam engleski naucila sa 9 godina sa cartoon network.
sad i moja sestra od pete godine prica engleski sa mnom ko velika...sad joj je 10 godina. dobila jedinicu jer je ispravljala nastavnicu u skoli. kompleksasica.
Ovo boldirano možda na prvi pogled nema smisla, ali to je najbolji način, ako ništa, za učenje često ponavljanih fraza. :thumbup:
Dosta pisanja i konverzacije (ako je moguće).
Ne "bubati napamet" pravila i vremena, uz gore navedeno to postaje dio govora/pisanja bez razmišljanja koje vrijeme treba upotrijebiti.
I najbitnije, u govoru/pisanju izbjegavati stvari za koje nisi siguran :mrgreen: , jer alternativa uvijek postoji.

My 5 cents.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#9 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by jasko__ »

MA vremena i jesu problem...znam mnogo toga, al se nekad uhvatim da nemam veze kako izgovoriti nesto za proslo vrijeme jer ima par prokletih alternativa tog proslog vremena..... :x
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#10 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by cyprus »

jasko__ wrote:MA vremena i jesu problem...znam mnogo toga, al se nekad uhvatim da nemam veze kako izgovoriti nesto za proslo vrijeme jer ima par prokletih alternativa tog proslog vremena..... :x
Ja koristim samo past simple (za nešto što se dogodilo) i past continous (za nešto što se događalo). Ova ostala razna prošla vremena kao što su present perfect i sl. moja logika ne prepoznaje pa ih i ne koristim :-)
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#11 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by zmaj56 »

cyprus wrote:
...Istina je da mi ovaj jezik i nije omiljeni, ali štaš takav vakat, mora se znat :roll:
Polazeci od podvucenog, izgleda da tebi bas i nema neke pomoci.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#12 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by cyprus »

zmaj56 wrote:
cyprus wrote:
...Istina je da mi ovaj jezik i nije omiljeni, ali štaš takav vakat, mora se znat :roll:
Polazeci od podvucenog, izgleda da tebi bas i nema neke pomoci.
Zar mi mora bit omiljeni da bih ga naučio?
Manager19sa
Posts: 193
Joined: 26/08/2007 12:43
Location: Sarajevo

#13 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Manager19sa »

Vama ocito treba ovo :

http://www.tellmemorestore.com/TELL-ME- ... 001-10.htm

Ako ima neko slucajno nek postavi linkove, mislim da je ovo jedan od najboljih nacina za ucenje Engleskog na racunaru :thumbup:
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#14 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by vukojebina »

potrazite na torrentima program rosetta stone... inace program funkcionira tako sto se on prvo instalira, pa posle u taj program ubacujes jezike i nivoe koje hoces, tj koje takodje moras skinut sa neta... licno preporucujem, ja njemacki ucio... o ozbiljnosti i kvaliteti programa pogledati na oficielnoj stranici, i kad vidis cijene, bice ti jasno...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#15 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by mrtva kokoš »

zmaj56 wrote:
cyprus wrote:
...Istina je da mi ovaj jezik i nije omiljeni, ali štaš takav vakat, mora se znat :roll:
Polazeci od podvucenog, izgleda da tebi bas i nema neke pomoci.
evo meni je "omiljeni" pa opet sam na istom ko kipar...
jednostavno nemamo talenat za jezike, ma koliko se mi trudili :mrgreen:

koliko puta mi se zna desiti da hocu da nesto kazem a u tom trenutku se ne mogu sjetiti...
citati i sve to donekle je ok ali konverzacija down...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#16 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by mrtva kokoš »

tell me more je komplikovan softver, mislim moras ga sprziti na cd onda ga inst. na comp pa kad ga koristis moras ubacivati cd. a meni je odbijen bio nalog tako da nikako nisam mogao startati sa njegovom upotrebom...

da vidimo ovaj rosseta stone, evo krekovane verzije...
samo prije nego pocnete skidati, odoznacite ostale jezike, ostavite samo na engl. da bezpotrebno ne skida ostale jezike...

http://thepiratebay.org/torrent/4661371 ... DEIFIED%5D
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#17 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Sunrise00 »

audiobooks :thumbup:
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#18 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by alica.k »

cyprus wrote:
jasko__ wrote:MA vremena i jesu problem...znam mnogo toga, al se nekad uhvatim da nemam veze kako izgovoriti nesto za proslo vrijeme jer ima par prokletih alternativa tog proslog vremena..... :x
Ja koristim samo past simple (za nešto što se dogodilo) i past continous (za nešto što se događalo). Ova ostala razna prošla vremena kao što su present perfect i sl. moja logika ne prepoznaje pa ih i ne koristim :-)

zato ti kazem
1. knjige
2. filmovi i serije, crtici bez prevoda

vremenom ce ti poceti to ulaziti u uho (i jasku i tebi), i poceces i koristiti. medjutim, da bi koristio moras pricat s nekim.
ako bas nemas s kim, uvijek mozes pisati blog na engleskom :D il nesto. vidjeces kako ces vremenom paziti da ti bude ispravno napisano.

vremena se ne mogu uciti samo tako da napamet naucis oblike (mislim, mogu naravno al tako ih ne shvatas). engleska gramatika je lagana al je samo upotrebom covjek moze bas onako savladati.
zmaj56 wrote:
cyprus wrote:
...Istina je da mi ovaj jezik i nije omiljeni, ali štaš takav vakat, mora se znat :roll:
Polazeci od podvucenog, izgleda da tebi bas i nema neke pomoci.
puno ljudi ne voli engleski al ga dobro govore, ne znam zasto je to preduslov za znanje nekog jezika.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#19 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Ridjobrki »

Nije vaš problem što ne znate engleski nego što se stidite sami sebe bez ikakve potrebe. Ja sam to primijetio kod naših ljudi pred strancima, ako ne znaju kompletnu rečenicu bez greške sastaviti šutjeće ko zaliveni! Prema tome, otkači kompleks i stid i žrvnjaj šta god znaš i čudićeš se sam sebi koliko dobro govoriš kad to očepi. Naš mozak sve te riječi dodjeljuje stvarima i pojavama i skladišti ih u jedno područje i svako od nas ima pun rječnik stranih riječi tamo. Kad govorimo onda se to procesira u jednom susjednom centru i šalje ka jeziku. Ti kad kreneš misliti ne kroz naše riječi nego kroz pojmove onda mozak njima dodjeljuje imena na svoj način, treba se samo prešaltati na taj "mode".

Problem je što raja formuliše rečenicu i onda je prevodi lagano i onda je izgovara tek kad taj proces kompletira bez greške. Plus se uznervozi kad ne zna jednu riječ. Zato fino, bez stida ako imalo znaš počni govoriti, tvoj mozak će to odraditi kako treba. Ja sam se stidio svog engleskog koji je danas odličan sve dok nisam trebao nešto prevoditi za jednog Mađara i jednog Talijana.

Prevodio ja za OSCE mjesec dana (dobar džeparac) na izborima 2000. i bilo me pravo frka kako ću ja to. Kad dođe moj ovaj promatrač, čovjek Mađar, asistent na pravu u Budimpešti a engleski priča k'o Tarzan!!! Naravno, to ga nije spriječilo da se lijepo prijavi i da ga OSCE pošalje nama balkanskim indijancima da nam soli pamet... Ovo je istinita anegdota sa njim:

- Ridjobrki, I'm Hungary.
- Yes, Imra, you are from Hungary, I know...
- No, no, I'm Hungary.
- I know, you're from Hungary, you're an Hungarian...
- No, I'm Hungary!!!
- :-? OK, you are Hungary... :roll:
- I'm HUN-GA-RY!!! I pokazuje na usta da je gladan!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Došli ovi iz SDA pa donijeli svojim posmatračima nekakvu jaretinu pa smo mi pali po tom i to već nije tema emisije (mojih muka dok sam mu objasnio šta jede, hem jare hem na ražnju... :roll: )

Talijani ne jebu živu silu, on ako zna jednu riječ na engleskom on nju kaže (još onim akcentom), ostatak dopuni talijanskim ili rukama i onda gleda u tebe, trepće i pita se kako to da ti njega ne razumiješ!!!

Nakon ovih iskustava ja se oslobodio i otada mi je engleski tek pravo napredovao. I sada ako trebam govoriti negdje engleski isprva zamuckujem dok se malo ne očepi dizna a kasnije govorim riječi koje ni sam nemam pojma otkud znam. :D :D :D

Poenta: samo pričaj, pričaj i pričaj! Engleski slušamo cijeli život i svako od nas u podsvijesti ima dovoljan fond riječi engleskog za normalnu komunikaciju. Pusti gramatiku, to je već dosta do iskustva i finog osjećaja, tebi niko neće zamjeriti ako govoriš sve u jednom glagolskom vremenu dok god te razumije, nama profesori umjesto da nas nauče nabiju komplekse kad ide ajvoz a kad ajhevbin, mjesto da nas osposobe nas u školi hendikepiraju...

Savjet: nađeš nešto na TV kad si sam i prevodiš na engleski kako god znaš, ko ga šiša. Šeherzada se ubila za to: zamisli da s tobom sjedi neki Englez, gledaj tursku seriju sa našim titlom i prevodi svom zamišljenom engleskom slušatelju. Prije'š ti progovorit' engleski neg što će se ona i Onur uzet'... ;-)
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#20 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by jasko__ »

Splinter wrote:tell me more je komplikovan softver, mislim moras ga sprziti na cd onda ga inst. na comp pa kad ga koristis moras ubacivati cd. a meni je odbijen bio nalog tako da nikako nisam mogao startati sa njegovom upotrebom...

da vidimo ovaj rosseta stone, evo krekovane verzije...
samo prije nego pocnete skidati, odoznacite ostale jezike, ostavite samo na engl. da bezpotrebno ne skida ostale jezike...

http://thepiratebay.org/torrent/4661371 ... DEIFIED%5D
Evo downloadovao sam sa ovog linka...oznacio samo English....al fakat ne znam kako ovo funkcionise, kako se pokrece....nema nikakva aplikacija....mozel HELP????
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#21 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by mrtva kokoš »

ako si ga skinuo mora postojati i aplikacija, ili si je ti mozda zaboravo selektovati :?
ja sam skinuo instalirao, prebacio krek fajl u program files, i kad pokrenem javlja mi neku gresku...
vjerovatno da ubacim cd prilikom pokretanja, a nemam kuci prazan da sprzim.
na cd ide ovo jezicko pakovanje...
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#22 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by BJB »

JOJ ova verzija Rossettae stone sto je ja imam zapravo fercera tako sto ti crack premosti nesto pa kad ukljucis program dobijes poruku There was a minor error, klick OK to continue, kliknes na ok, i sve radi kako treba..
User avatar
psydelija
Posts: 1846
Joined: 02/09/2010 03:46
Location: ispod pantografa

#23 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by psydelija »

steta sto kristijano ronaldo ne zna bosanski,valjao bi i njemu ovaj podforum. :D

cr nekoj plavusici u americi: my you fuck-fuck!
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#24 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by zmaj56 »

cyprus wrote:
zmaj56 wrote:
cyprus wrote:
...Istina je da mi ovaj jezik i nije omiljeni, ali štaš takav vakat, mora se znat :roll:
Polazeci od podvucenog, izgleda da tebi bas i nema neke pomoci.
Zar mi mora bit omiljeni da bih ga naučio?

Ne mora. Ali bi islo bolje i brze u svakom slucaju...
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#25 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Zoya »

.
Last edited by Zoya on 04/02/2013 22:28, edited 1 time in total.
Post Reply