Kako najbrze savladati engleski jezik???

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#26 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Rauber »

Pih ni ja nikako da ga naucim, jedno vrijeme mi je super islo, bio na kursu, skinuo tell me more i ucio svaki dan, clan zmaj56 je na jednoj temi postavio masu knjiga za pocetnike u ucenju engleskog i cak sam i to citao, ali odjednom stanem i cini mi se da sam sad sve zaboravio, ali planiram ga opet uciti po ko zna koji put.
Sto se tice ovog programa tell me more, imam ja na racunaru pa eto voljan sam ga i podijeliti ko hoce uciti :)
User avatar
Šta ima jos
Posts: 367
Joined: 30/11/2010 14:26

#27 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Šta ima jos »

Rauber wrote:Pih ni ja nikako da ga naucim, jedno vrijeme mi je super islo, bio na kursu, skinuo tell me more i ucio svaki dan, clan zmaj56 je na jednoj temi postavio masu knjiga za pocetnike u ucenju engleskog i cak sam i to citao, ali odjednom stanem i cini mi se da sam sad sve zaboravio, ali planiram ga opet uciti po ko zna koji put.
Sto se tice ovog programa tell me more, imam ja na racunaru pa eto voljan sam ga i podijeliti ko hoce uciti :)

Ako ti nije mrsko uploaduj ga negdje ,a jel imas neku verziju koja je na jednom od nasih jezika mislim na instalaciju?
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#28 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Rauber »

Nema potrebe da ga uploadujem jer to vec ima na netu ;)
http://thepiratebay.org/torrent/5196712
Sa torenta sam i ja skinuo, a instalacije ja na engleskom, nije nista komplikovano.
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#29 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by bosnianidiot »

Imate one knjige za pocetnike, cini mi se da se zovu Penguin books ili nesto slicno, pa napredujete kroz stepene. Nisu one glupe djecije knjige, nego stvarno ima dobrih naslova prilagodjenih mogucnostima citalaca.
Uz to najjednostavnije je nauciti ubacivanjem engleskog subtitlea u filmove, pravo brzo ulazi u uho.
Sad ako ne zelite raditi kao glasnogovornik engleske kraljice, nego cisto da se znate sporazumijevati, ovo ce biti sasvim dovoljno, uz malo truda oko konverzacije sa nekim ko solidno prica engleski.
I samo opusteno, vecina stranaca (izuzmemo li Engleze i Amere), takodjer "tuc-muc" prica engleski, tako da se nemate cega stiditi :-D
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#30 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by saga »

Uz sve ovo moj savjet je i ponekad misliti na engleskom
Ja se ni ne sjecam kad sam pocela i kako mi je to uslo u glavu, ali i dan danas dosta misli u glavi uoblicavam na engleskom, sasvim mahinalno... Jest da je nekad to i problem jer se sjetim prvo neke rijeci na eng, a onda mi treba malo vremena da skontam i na nasem, cc
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#31 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by mrtva kokoš »

Rauber wrote:Nema potrebe da ga uploadujem jer to vec ima na netu ;)
http://thepiratebay.org/torrent/5196712
Sa torenta sam i ja skinuo, a instalacije ja na engleskom, nije nista komplikovano.
mora li se prziti na dvd ovaj program ili se sve scompa moze inst. i koristiti bez upotrebe dvd-a ?
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#32 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by jasko__ »

BJB wrote:JOJ ova verzija Rossettae stone sto je ja imam zapravo fercera tako sto ti crack premosti nesto pa kad ukljucis program dobijes poruku There was a minor error, klick OK to continue, kliknes na ok, i sve radi kako treba..
A jel moram language paket prziti na cd pa upload ili mogu s kompa....ne znam kakoda to izvedem...a nemam cd trenutno...
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#33 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by BJB »

Joj, neko je bio tako fin da mi postavi link i za aplikaciju i mjesto gdje mogu naci raznorazne jezike..Cini mi se nas najdrazi Stripiiiii :D..Helem, mozes pomocu Ultra iso programa i instalirati program i nabaciti razlicite stepene jezika koji pozelis, naravno, nakon sto ga skines s neta..Ako ne znas raditi sa Ultra iso programom, imam ja detaljno objasnjenje pisano za male bebe, kako to uraditi..To cu ti na pp, ako ti treba :D.
Also, skini English Vocabulary in Use knjige sa net-a, lijeva strana rijeci- desna vjezbice kroz koje vjezbas te rijeci....http://abook.ws - tu imas audio knjige...Citaj sto vise, pricaj s nekim na skype-u...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#34 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by mrtva kokoš »

Uspio sam instalirati ovaj Rossete Stone, bez da przim lenguage pakovanje na CD...

Instalira se ovaj program Ultra ISO, kad se otvori ovaj program ide se na opciju "Mount virtual CD/DVD" onda se
pronadje lenguage pakovanje koje treba instalirati, pa opet "mount".
U Rossete programu se ide na continue ako bude pitanja u vezi apdejtovanja, izbjegnite ga sa active letter ili sl.
User avatar
Rauber
Posts: 1104
Joined: 07/05/2009 16:47

#35 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by Rauber »

Splinter wrote:
Rauber wrote:Nema potrebe da ga uploadujem jer to vec ima na netu ;)
http://thepiratebay.org/torrent/5196712
Sa torenta sam i ja skinuo, a instalacije ja na engleskom, nije nista komplikovano.
mora li se prziti na dvd ovaj program ili se sve scompa moze inst. i koristiti bez upotrebe dvd-a ?
Moze da se Mount-a isto kao sto si Rossete Stone ;)
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8766
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#37 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by SanskiBiser »

Ucite od Izeta :lol: pogledate 100 puta epizodu i govorite Engleski ko Izet, tecno :D

User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#38 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by 4m3l »

Napravio sam jednu petominutnu konceptualnu mapu pošto se radi o ovako jednom cikličkom procesu koji je malo teže objasnit a ne volim objašnjavat samo jednu stranu nečega.
desni klik view image za cijelu sliku:
Image

Dakle, ono što preporučujem je:

- Koristi engleski što više - razmišljaj na engleskom, čitaj materijale na engleskom, piši na engleskom, govori na engleskom.

- Kod bilo kakvih nejasnoća opiši točno sve uvjete, poslije ćeš to ispravljat.

- Revidiraj i analiziraj svoj output, uzmi priručnik engleske gramatike i pravopisa, i prijeđi preko svega što si napisao i uoči greške

- Zapisuj sve riječi koje su ti nepoznate

- Nauči najčešće riječi i gramatičke forme u engleskom (http://www.paulnoll.com/Books/Clear-Eng ... words.html za ovo prvo), i onda na temelju toga baziraj proces učenja, to bi bilo u skladu sa paretovim principom koji će ti u svakom poslu dosta srezat vrijeme potrebno za učenje. Fokusiraj se na učenje korijenskih morfema, prefiksa i sufiksa, sa samo 10 stavki iz svake od tih kategorija ćeš moći formirat i razumjet 1000 riječi, što je xxxx% bolji rezultat nego što bi bilo tko sa nefokusiranim regularnim metodama učenja postigao.

- Instaliraj WordWeb i traži definicije svih nepoznatih riječi

- Riječi sa njihovim definicijama zapiši u neki SRS program, to su algoritmi modelirani prema proširenjima i adaptacijama Ebbinghausovih istraživanja o eksponencijalnoj prirodi zaborava kao mentalnog procesa (Image, R=retencija, S=snaga neuroasocijativnih veza, t=vrijeme), iliti dijagram koji objašnjava funkciju ovog softvera:
Image

Prva silueta prikazuje proces gdje se tvoje poznavanje nečega približava asimptoti tokom nekorištenja istog, dalje je vidljivo kako ponavljanje u strateškim intervalima održava to znanje na 90+%.

Uglavnom, skini Anki SRS, Mnemosyne ili SuperMemo (komercijalni, prva 2 su free) i iskoristi ih u skladu sa ovim principom, i čovjek prosječne inteligencije može sa njima naučit nekih 50 novih riječi dnevno i održavat dobro pamćenje istih bez problema.

- Postoji neka izreka kod pamćenja činjenica i riječi da je potrebno to znanje primjenit 3 puta prije nego što stvarno bude tvoje. Kroz praksu sam se u to i uvjerio, preporučio bih ti da svaku riječ i svaki princip primjeniš (prema svojoj imaginaciji) par puta tokom par dana, značajno će utjecat na to koliko ćeš toga upamtit i kakva će bit priroda iskoristivosti tog znanja.

- Skini par udžbenika pisanih za bolje škole, za firme ("vrijeme je novac", oni najbolje shvaćaju važnost efikasnog učenja), tamo ćeš imat dobar framework i linijski opis procesa koji trebaš slijedit za maksimalno znanje tog jezika.

- Pošto ti ciljaš na poslovni engleski i ako se misliš bavit marketingom, onda će ti bit bitan konverzacijski engleski, potrebno je pisat onim jezikom kojim govori tvoja ciljana publika. Zato preporučujem proučavanje materijala koje oni prate - pogledaj koji su časopisi, filmovi i koje su knjige najpopularnije; analizraj njihovu jezičnu strukturu. Kao copywriter mogu preporučit http://www.nationalenquirer.com/ i http://www.theonion.com/, stil pisanja je jednostavan, proaktivne orijentacije, emotivan i izražajan, definitivno isplativa literatura za svakoga tko koristi jezik u manipulativne svrhe.

- Čitaj fikciju i analiziraj jezičnu strukturu u njima, preporučio bih jednu vježbu dosta poznatu u copywritingu - nađi neki dobar komad fikcije, i ručno ga prepiši na papir (što će dosta pomoći da se taj stil integrira u tvoj proces lingivističkog rezoniranja i retoričke kompozicije), analziirajući razloge i efekte te strukture

- Nađi par ljudi sa istim ciljem, i zajedno prolazite kroz to, radeći vježbe (iz udžbenika i sl.) i ispravljajući jedni druge

itd... pišem knjigu vezanu uz ovaj prvi dio mog odgovora, znači neurokognitivni aspekti procesa učenja, mogao bih stvarno more informacija o tome napisat, ali niti stignem niti te trebam obasipat svim tim informacijama, ovo je dovoljno za dobar start.

Glavna stvar je taj rekurzivni proces učenja, implementacjie i revizije, primjena toga u bilo kojem aspektu života vodi samo prema poboljšanju. :)
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#39 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by jasko__ »

Za Rosetta stone sam sve uradio ali mi sada trazi nekakvu aktivaciju,trazi neki kod.Sta cu tu ukucati?????????????? :?:
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#40 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by zilla_ »

najbolji kurs koji sam ja do sada imao priliku da vidim je PONS... nije toliko komplikovan kao većina kurseva... dobro je objašnjena gramatika a ima i vježbanje izgovora, sklapanje rečenica i sl... uglavnom tu su sve fraze i riječi koje se koriste u svakodnevnoj komunikasciji...
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#41 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by mrtva kokoš »

jasko__ wrote:Za Rosetta stone sam sve uradio ali mi sada trazi nekakvu aktivaciju,trazi neki kod.Sta cu tu ukucati?????????????? :?:
mislim da imas u gornjem desnom uglu tri opcije na jednoj od njih se nalazi add or remove language...
moras mountovati preko ultra ISO programa te jezike odnosno levele, jedan po jedan. kada to uradis ides na continiue, kako bi se dodao jezik...
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#42 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by zmaj56 »

User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#43 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by alica.k »

zmaj56 wrote:Evo nekoliko knjiga Penguine Readers, ranije su bile negdje objavljene, ali mozda nije suvisno opet, jer su dobre i za sve nivoe!
valjda penguin
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#44 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by zmaj56 »

alica.k wrote:
zmaj56 wrote:Evo nekoliko knjiga Penguine Readers, ranije su bile negdje objavljene, ali mozda nije suvisno opet, jer su dobre i za sve nivoe!
valjda penguin
:dance: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
madtv
Posts: 4562
Joined: 11/04/2009 00:31
Location: cvajta

#45 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by madtv »

alica.k wrote:konverzacija i samo konverzacija. ak vam je ofirno s nasim ljudima fino nadjete nekog skajp prijatelja/icu pa s njim/njom pricate.

pomaze i procitat kakvo veliko djelo na engleskom.

a onda i gledat filmove i serije bez prevoda :D

ja sam engleski naucila sa 9 godina sa cartoon network.
sad i moja sestra od pete godine prica engleski sa mnom ko velika...sad joj je 10 godina. dobila jedinicu jer je ispravljala nastavnicu u skoli. kompleksasica.

a onda i gledat filmove i serije bez prevoda :D

mozda je jos bolje gledati filmove i serije sa engleskim prevodom...meni ova metoda puno vise pomaze
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#46 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by detroit-mercy »

Za trebe, nadjete si kakvog zagondziju Engleza ili Amera pa opici zajedno uciti.
Za muske, kakvu hanumicu Engleskinju ili Amerikanku (mogu i ove nase sto su tamo odrasle al pod uslovom da se samo na Engleskom radi). :dance:
Iskreno, kursevi, knjige, kurci palci, sve je to korisno do odredjenog nivoa (da se dobije fond rijeci, nauci gramatika, tj da se udari osnova). Najbolji nacin je nakon svih tih kurseva i kuraca-palaca ispaliti se na jedno par mjeseci u to govorno podrucje, tada ce vam se sveto sto ste ucili a nije imalo nikakvog smisla poceti samo da slaze u glavi i da dobija smisao. Bez toga, znaci komunikacije u zivo, uvijek cete osjetiti neku prazninu i nedostatak samopouzdanja.
Btw, volim kod Nijemaca sto cim imaju priliku da pocnu da pricaju sa neki na Engleskom oni odmah navale, cisto da praktikuju (bez obzira koliko losi ili dobri bili), mi na drugoj strani opet smo puno stidljiviji kada treba oplesti po stranom :mrgreen: .
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#47 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by bosnianidiot »

detroit-mercy wrote:Za trebe, nadjete si kakvog zagondziju Engleza ili Amera pa opici zajedno uciti.
Za muske, kakvu hanumicu Engleskinju ili Amerikanku (mogu i ove nase sto su tamo odrasle al pod uslovom da se samo na Engleskom radi). :dance:
Iskreno, kursevi, knjige, kurci palci, sve je to korisno do odredjenog nivoa (da se dobije fond rijeci, nauci gramatika, tj da se udari osnova). Najbolji nacin je nakon svih tih kurseva i kuraca-palaca ispaliti se na jedno par mjeseci u to govorno podrucje, tada ce vam se sveto sto ste ucili a nije imalo nikakvog smisla poceti samo da slaze u glavi i da dobija smisao. Bez toga, znaci komunikacije u zivo, uvijek cete osjetiti neku prazninu i nedostatak samopouzdanja.
Btw, volim kod Nijemaca sto cim imaju priliku da pocnu da pricaju sa neki na Engleskom oni odmah navale, cisto da praktikuju (bez obzira koliko losi ili dobri bili), mi na drugoj strani opet smo puno stidljiviji kada treba oplesti po stranom :mrgreen: .
U kojoj sam ja Njemackoj onda bio :? Covjece muka me uhvatila pokusavajuci smucati pokoju rijec njemackog u Leipzigu, jer je svaki moj pokusaj da zapocnem konverzaciju na engleskom zavrsavao njihovim odgovorom tipa...Niht English, Dojc sprehen... :x
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#48 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by detroit-mercy »

bosnianidiot wrote:
detroit-mercy wrote:Za trebe, nadjete si kakvog zagondziju Engleza ili Amera pa opici zajedno uciti.
Za muske, kakvu hanumicu Engleskinju ili Amerikanku (mogu i ove nase sto su tamo odrasle al pod uslovom da se samo na Engleskom radi). :dance:
Iskreno, kursevi, knjige, kurci palci, sve je to korisno do odredjenog nivoa (da se dobije fond rijeci, nauci gramatika, tj da se udari osnova). Najbolji nacin je nakon svih tih kurseva i kuraca-palaca ispaliti se na jedno par mjeseci u to govorno podrucje, tada ce vam se sveto sto ste ucili a nije imalo nikakvog smisla poceti samo da slaze u glavi i da dobija smisao. Bez toga, znaci komunikacije u zivo, uvijek cete osjetiti neku prazninu i nedostatak samopouzdanja.
Btw, volim kod Nijemaca sto cim imaju priliku da pocnu da pricaju sa neki na Engleskom oni odmah navale, cisto da praktikuju (bez obzira koliko losi ili dobri bili), mi na drugoj strani opet smo puno stidljiviji kada treba oplesti po stranom :mrgreen: .
U kojoj sam ja Njemackoj onda bio :? Covjece muka me uhvatila pokusavajuci smucati pokoju rijec njemackog u Leipzigu, jer je svaki moj pokusaj da zapocnem konverzaciju na engleskom zavrsavao njihovim odgovorom tipa...Niht English, Dojc sprehen... :x
U Istocnoj :mrgreen:
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#49 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by mrtva kokoš »

ne znam sto je to tako ali koliko ja vidim i primjetim bar na internetu, da njemci, spanci i talijani skroz slabo
govore engleski... :roll:
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#50 Re: Kako najbrze savladati engleski jezik???

Post by bosnianidiot »

Ali zivota mi ono nigdje nema...gdje god udjes, prodavnice, kafici, restorani, cak i prokleti Mcdonalds :shock: , ljudi ne govore engleski, eventualno iskopaju jednu osobu od 10 radnika koja uz gestikulacije rukama nesto i progovori engleskog. Nije ovo tema, da ne zachatavam :D
Kako sam negdje vec napisao, toplo preporucujem Penguin books :)
Post Reply