Kako najbrze savladati eng jezik

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Sabanoni

Kako najbrze savladati eng jezik

Post by Sabanoni » 14/08/2015 00:33

Da li mozda neko zna kako brzo savladati eng jezik, doci do nivoa da se mogu sporazumit sa nekim , znati bar 70 % rijeci , neki savjet ?

gnjev

Re: Kako najbrze savladati eng jezik

Post by gnjev » 14/08/2015 04:57

70% rijeci ? :mrgreen: Mozda da preselis u USA na nekih 20 god , ako i tad .

nocnaptica986

Post by nocnaptica986 » 14/08/2015 07:19

U nasem obrazovnom sistemu,najveca paznja se obraca na gramatiku engleskog jezika...ali za razliku od naseg jezika gdje ako pogrijesis vrijeme u recenici moze zaparati usi slusaocu,engleski jezik je dosta fleksibilan po tom pitanju.. i ako fulis tu i tamo to moze proci relativno neprimjeceno od strane sugovornika
iz mog iskustva najbolji nacin da naucis je da pricas s nekim kome je engleski maternji jezik jer ces pricajuci i slusajuci se osloboditi staha od pogreske (sto je vjerovatno najveci problem) ,naucit fond rijeci i gramatiku..ako i fulis tu i tamo vrijeme u recenici nije nikakav problem jer je eng fleksibilan ..s vremenom to dodje samo od sebe i postane prirodno bez da bukvalno sjednes i ucis gramatiku

Sanjarko

Post by Sanjarko » 14/08/2015 07:55

Gledanje cartoon network-a.
Tako sam Ja Engleski naucio kao djecak prije nego sto
smo ga u skoli poceli uciti.
Jezici se najbolje uce preko TV programa i uzivo.
Da se usavrsi jezik rijeci pojmove zapisivati u svesku
i uciti svaki dan kako se pisu,izgovaraju itd.
Tako je nas Nastavnica Engleskog jezika naucila
Engleski davno poslije rata.
Ne znam, ne sjecam se da je bilo ko imao slabu
ocjenu iz Engleskog njena ta metoda zapisivanja
rijeci pojmova u sveske pravo bila dobra
a mi smo Parlat naucili Engleski Par excellence.
Ja preko TV-a kao djecak preko sapunica,serija,crtanih
naucio razumjeti Engleski,Spanjolski,Portugalski i Talijanski
Engleski usavrsio poslije u skoli ostale nikada nisam.
Samo ih razumijem.

broj dva

Post by broj dva » 14/08/2015 09:30

Sabanoni wrote:Da li mozda neko zna kako brzo savladati eng jezik, doci do nivoa da se mogu sporazumit sa nekim , znati bar 70 % rijeci , neki savjet ?

----
Jezik se ne moze savladati u roku od nekoliko sedmica ili mjeseci, to je proces.
Moji savjeti - citaj knjige na engleskom, moze i djecija literatura nije bitno sta.
Slusaj muziku i radio, gledaj filmove (bez prevoda)
I sjedi i nabubaj gramatiku, nije teska a neophodna je i dace ti neophodni "kostur" na koji mozes nadogradjivat znanje.
Engleski nije tezak jezik i sveprisutan je tako da nemam sumnje da ces brzo doci do zeljenog nivoa.

Sabanoni

Post by Sabanoni » 14/08/2015 09:53

znaci filmovi su najbolji za ucenje , izgleda ?

klaki

Post by klaki » 14/08/2015 10:00

Sabanoni wrote:Da li mozda neko zna kako brzo savladati eng jezik, doci do nivoa da se mogu sporazumit sa nekim , znati bar 70 % rijeci , neki savjet ?

Pored aktivnog ucenja gledaj filmove, crtane i sve sto je na englelskom ili ima subtitles (naravno ako ti je znanje dovoljno veliko da mozes razumiti subtitles), citaj internet, uclani se na forume, IGRAJ IGRE koje zahtjevaju da komuniciras na engleskom. Vjeruj sve pomaze i ovako sam ja naucio. Naravno ako si starija osoba onda ove stvare mozda i ne radis eh onda ne znam, nisam do sad ni jedan jezik (eng i njem) samo bubao i naucio

edit: najbolje za ucenje ti je ovo sa igrama iskreno ili forumima. to ti je nesto slicno kao kad si vani pa moras nauciti jezik ili ti gotov :D Joj kad se ja sjetim mojih poruka iz 2006te na forumima. Nidje veze sa vezom znaci, ne znam kako su me ljudi razumili

Sanjarko

Post by Sanjarko » 14/08/2015 10:21

Bez prijevoda crtani,sapunice i sl.
Tako mozak valjda scene povezuje sa rijecima.
Isto forumi pomazu strani.
Plus na kompu on screen tipkovnica,
koja kada kucas rijec predvidza i izbacuje rijeci
koje hoces da ukucas tako isto rijeci ucis.
Za ono sto ne znas rijeci koje ne znas goglaj na
guglu sa prijevodom ili u rijecniku potrazis.

KUZNETSOV

Post by KUZNETSOV » 14/08/2015 17:19

https://www.youtube.com/user/RomanAtwoodVlogs

pratis lika, izbacuje klipove od po 10 minuta svaki dan, naucit ces kako se sporazumjet' za mjesec dana da si sad siso iz sela Lukomir :lol:

insomnia78

Post by insomnia78 » 15/08/2015 11:42

Ma naucices djavola gledajuci filmove isl
Hoces, razumjeces ponesto al' neces znati beknuti

Black swan

Post by Black swan » 15/08/2015 12:02

ja sam engelski savladao za 14 dana... :mrgreen:
medjim to je bio onaj nivo dan dobijes 4 u gimnaziji
da razumijes film ili seriju mozes pricati na ulici ili prezentirati na engleskom
to je bili 1995
i dnas sam na istom nivou :mrgreen:
to je engl...lako savladati osnove rijetko kad postati master

Edin H.

Post by Edin H. » 15/08/2015 12:10

Sporazumjeti iliti to make conversation. 8)

nocnaptica986

Post by nocnaptica986 » 15/08/2015 14:10

broj dva wrote:Jezik se ne moze savladati u roku od nekoliko sedmica ili mjeseci, to je proces.
Moji savjeti - citaj knjige na engleskom, moze i djecija literatura nije bitno sta.
Slusaj muziku i radio, gledaj filmove (bez prevoda)
I sjedi i nabubaj gramatiku, nije teska a neophodna je i dace ti neophodni "kostur" na koji mozes nadogradjivat znanje.
Engleski nije tezak jezik i sveprisutan je tako da nemam sumnje da ces brzo doci do zeljenog nivoa.

netocno
radim za jednu americku tvrtku i kad rade intervju na ovim prostorima cesto me zovnu da sudjelujem..prije svako intervjua-a malo popricam sa kandidatima da vidim jesu li se spremili (posebno oko eng jer je to osnova) i vecina je uvjerena da zna engleski (koji su naucili preko filmova )...nazalost,kad dodje razgovor i kad im se npr postavi pitanje da kazu nesto o svom gradu,znamenitostima itd, itd vecina nemoze da spoji par recenica na engleskom

znaci gledanje tj slusanje filmova je ok da naucis neki fond rijeci i nista vise...ali to nije ni blizu dovoljno da bi mogao ostvariti komunikaciju s drugom osobom..ako nemate nekog s kim bi mogli pricati na eng,zadajte sami sebi neku temu i na glas,na engleskom pokusajte da je pricate...

Post Reply