Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#1 Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by brkox »

Trebam savjet.
Dolazi mi 9 refurbished računara.
Imaju licencu win7 - može se još 2x instalacija uraditi legalno.
Svih 9 je 100% istih, sa i5, 4 gige rama i ssd diskovima (sve prazno).
Nisam to nikad radio pa nisam siguran kako mi je najbrže postaviti instalaciju sveg potrebnog na svih 9 da ne gubim bespotrebno vrijeme?
Ima li tko iskusan savjet?
User avatar
typeOnegative
Posts: 4858
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#2 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by typeOnegative »

a ne znam stvarno drugi nacin osim jedan po jedan (ili 9 usb stickova/dvd-a sa instalacijama windowsa , ali opet ne vjerujem da imas toliko monitora i prostora da to sve mozes postaviti ili kloniranje diska na drugi , treci ... deveti ako su identicni totalno ) Ali previse dr**nja po meni , ja bi jedan po jedan radio .
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#3 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by seldzuk »

Pripremi 12 dolara i opleti
https://www.easeus.com/backup-utility/i ... uters.html
A mozda ima jeftinije. Kaze ima toga na googleu.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#5 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by CPT »

brkox wrote:Trebam savjet.
Dolazi mi 9 refurbished računara.
Imaju licencu win7 - može se još 2x instalacija uraditi legalno.
Svih 9 je 100% istih, sa i5, 4 gige rama i ssd diskovima (sve prazno).
Nisam to nikad radio pa nisam siguran kako mi je najbrže postaviti instalaciju sveg potrebnog na svih 9 da ne gubim bespotrebno vrijeme?
Ima li tko iskusan savjet?
instaliras prvi (ne zaboravi updates) i sa clonezzilom free kloniras na ostale... trebas samo bootable medij sa clonezillom (cd/dvd/usb) i malo veci usb stick ili disk za sliku prve instalacije

nakon instalacije provjeri stanja diska, hdtune ili slicno
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#6 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by brkox »

Drug nudi prostoriju sa monitorima i priključcima za više od 10 računara i internetom od 15Mbit/s i lan mrežom i predlaže da napravim 9 DVD-ova sa instalacijama Win7 i da krenem na posao "pješice" - ima li to smisla. Po njemu može se riješiti u jednom radnom danu...
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#7 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by febo_acm »

brkox wrote:Drug nudi prostoriju sa monitorima i priključcima za više od 10 računara i internetom od 15Mbit/s i lan mrežom i predlaže da napravim 9 DVD-ova sa instalacijama Win7 i da krenem na posao "pješice" - ima li to smisla. Po njemu može se riješiti u jednom radnom danu...
Može, ali je blesavo :D

Uradiš jedan pc kako treba i clone disk... I samo ubaciš diskove u ostale i restart...



U moje vrijeme se koristio Norton ghost :D

Joj kad se sjetim tendera i sklapanja po 30 pc za svaku školu u bih skoro... Sklapao sam pc za 10 min u prosjeku, taman dok se završi kloniranje diska :D
Tri covjeka sklapaju, tri kloniraju, bili smo ko kinezi :D ah to ljeto 2005, imao sam okruglo 20 godina .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#8 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by CPT »

brkox wrote:Drug nudi prostoriju sa monitorima i priključcima za više od 10 računara i internetom od 15Mbit/s i lan mrežom i predlaže da napravim 9 DVD-ova sa instalacijama Win7 i da krenem na posao "pješice" - ima li to smisla. Po njemu može se riješiti u jednom radnom danu...
wtf bi to radio...uradi prvi, par klikova...
onda u drugi samo ubacis dvd i pokrenes kloniranje... monitor prebaci na drugi i pokreni kloniranje, itd, itd...

sve skupa 3-4h

ili na svakog instalirati iste drivere, iste programe, iste postavke, ... :? :-)
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#9 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by brkox »

Upravo čitam malo, slažem se, i meni nekako glupo ići "pješice" kad su ljudi već smislili i provjerili da postoji bolje i efikasnije od toga.

Jesam li dobro pohvatao onda korake?

1. posložiti jedan kako treba klasičnom instalacijom win7. (kako ću riješiti službenu win licencu-pretpostavljam da aktivaciju ostavljam za kasnije kad svi budu posloženi ...ili?)
2. kad sve instaliram na jednom računaru krećem sa kloniranjem istog - koji program preporučujete - vidim da ima 30-dnevna besplatna Macrium Workstation ili nešto drugo (pogledati ću na yt postupak kloniranja?
3. je li mi dovoljan 64GB stick za instalaciju win7+office+driveri da na njega ide ta klon slika?
4. na sljedećem računaru pokrećem instalaciju sa USB sticka i to je to?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#10 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by CPT »

brkox wrote:Upravo čitam malo, slažem se, i meni nekako glupo ići "pješice" kad su ljudi već smislili i provjerili da postoji bolje i efikasnije od toga.

Jesam li dobro pohvatao onda korake?

1. posložiti jedan kako treba klasičnom instalacijom win7. (kako ću riješiti službenu win licencu-pretpostavljam da aktivaciju ostavljam za kasnije kad svi budu posloženi ...ili?)
2. kad sve instaliram na jednom računaru krećem sa kloniranjem istog - koji program preporučujete - vidim da ima 30-dnevna besplatna Macrium Workstation ili nešto drugo (pogledati ću na yt postupak kloniranja?
3. je li mi dovoljan 64GB stick za instalaciju win7+office+driveri da na njega ide ta klon slika?
4. na sljedećem računaru pokrećem instalaciju sa USB sticka i to je to?
1. ostavi aktivaciju za kraj, samo driveri/update-i/programi (cak i nakon SP1 ima za nekih 1.5Gb update-a)
2. Clonezilla, besplatan 100% i radi bp
3. jeste
4. lakse sa cd/dvd medija ako imas ali teoretski moze usb ako bios to podrzava
5. image negdje arhiviraj ako ti se koji vrati jer su to sve stari i dotrajani diskovi :wink:
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#11 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by febo_acm »

Brže ide kloniranje sa diska na disk nego sa dvd na disk.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#12 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by CPT »

febo_acm wrote:Brže ide kloniranje sa diska na disk nego sa dvd na disk.
To stoji ali treba diskove vaditi i vracati sto kod nekih racunara, pogotovo SFF nije neki uzitak. Ako racunare svakako otvaras onda bi svakako na disk na disk.
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by Qler »

clonezilla radi ko doxa...

a imas i WDS :D i MDT ako si u nekom domenskom okruzenju... onda mozes i 10000 racunara dizati odjednom :D
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#14 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by brkox »

Hvala na savjetima, gledam svaku varijantu koja će mi uštedjeti koji satak vremena. Kako postaviti da su svi u "istoj" mreži ako su SSD diskovi prazni, tj. znam za opciju workgroup ali kako to riješiti u situaciji kad mi je 8 računara prazno a taj jedan sam postavio i sad želim odjednom pokrenuti na svima.. za ovo drugo pretpostavljam kako mac adresu mogu vidjeti u bios-u.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#15 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by CPT »

brkox wrote:Hvala na savjetima, gledam svaku varijantu koja će mi uštedjeti koji satak vremena. Kako postaviti da su svi u "istoj" mreži ako su SSD diskovi prazni, tj. znam za opciju workgroup ali kako to riješiti u situaciji kad mi je 8 računara prazno a taj jedan sam postavio i sad želim odjednom pokrenuti na svima.. za ovo drugo pretpostavljam kako mac adresu mogu vidjeti u bios-u.
ti si od toga napravio malu znanost :) napravi sliku tog prvog i kloniraj na ostale, znaci 2-3 sata tj. zavrsen prije par dana

mac vidis postu ako imas pxe boot
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#16 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by brkox »

Slažem se. Kad uradim prvoga vjerujem kako će i na ostale ići bez problema :-)
Hvala svima na savjetima. :izet:
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#17 Re: Kako najbrže postaviti instalaciju na 9 računara?

Post by CPT »

brkox wrote:Slažem se. Kad uradim prvoga vjerujem kako će i na ostale ići bez problema :-)
Hvala svima na savjetima. :izet:
imas 5-6 klikova, a izmedju pogledas neki film i kapak :wink:
Post Reply