Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#1 Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by BAN___KAI »

Greeting

Baš neko vrijeme razmišljam o odlasku u Hrvatsku na sezonski rad. Samo što ne znam kako to tacno funkcioniše. Kazu da im treba hiljade radnika, ali nemam pojma gdje se prijaviti. I jel uopste zapošljavaju bosance?

Našao sam jednu hrvatsku stranicu sa oglasima za posao, ali tokom registracije obavezno je unijeti OIB. Što je kao neki hrvatski identifikacioni broj :-)

Moze li mi neko objasniti?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#2 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by ibi »

Znas kako bi ja, napravio bi CV i poslao na jedno 20 hotela.

prvog bi ovog: https://www.dalmacijadanas.hr/poznati-s ... tko-raditi

Moj drug godinama radi u Mariotti u Dubrovniku, ima 1200 KM platu + TIPE (tringelt), izadje ga oko 2000 KM mjesecno.

kaze ove godine ce sezona trajat od marta do novembra.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#3 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by BAN___KAI »

ibi wrote:Znas kako bi ja, napravio bi CV i poslao na jedno 20 hotela.

prvog bi ovog: https://www.dalmacijadanas.hr/poznati-s ... tko-raditi

Moj drug godinama radi u Mariotti u Dubrovniku, ima 1200 KM platu + TIPE (tringelt), izadje ga oko 2000 KM mjesecno.

kaze ove godine ce sezona trajat od marta do novembra.
Dobra je stvar jer ja trenutno radim u Marriottu :-D Dobra ideja samo što ne znam jel postoji neka stranica preko koje ti hoteli traze radnike. Da imam baš uvid u sve hotele na moru pa da mogu slati
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#4 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by Rizvan »

https://www.facebook.com/groups/1597571 ... highlights

Imaš ovu sarajevsku stranicu gdje se privatnici iz Hr oglašavaju sa potrebom za radnom snagom.

A što se tiče hotela, da nije malo kasno, mislim da je sad već sve popunjeno. Imaš i stranicu njihovog zavoda za zapošljavanje, a bilo je čini mi se i na posao.ba oglasa, samo trebao si gledati malo ranije. U drugom, u trećem mjesecu....

A na njihovom najposjećenijem forumu imaš temu sa iskustvima na sezonskom radu i informacije o poslodavcima. Dobro se informiši gdje i kod koga ideš..... i dole ima itekako varanja, iskorištavanja i mobinga.
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#5 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by BAN___KAI »

Rizvan wrote:https://www.facebook.com/groups/1597571 ... highlights

Imaš ovu sarajevsku stranicu gdje se privatnici iz Hr oglašavaju sa potrebom za radnom snagom.

A što se tiče hotela, da nije malo kasno, mislim da je sad već sve popunjeno. Imaš i stranicu njihovog zavoda za zapošljavanje, a bilo je čini mi se i na posao.ba oglasa, samo trebao si gledati malo ranije. U drugom, u trećem mjesecu....

A na njihovom najposjećenijem forumu imaš temu sa iskustvima na sezonskom radu i informacije o poslodavcima. Dobro se informiši gdje i kod koga ideš..... i dole ima itekako varanja, iskorištavanja i mobinga.
Hvala na odgovoru

Shvatam da sam to ranije trebao uraditi ali ipak zelim probati. Ipak neki hoteli na moru rade i izvan sezone
Poslao bih mail jakim hotelima samo što sumnjam da nude besplatan smještaj. I odmah sve pada u vodu
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#6 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by ibi »

BAN___KAI wrote:
Rizvan wrote:https://www.facebook.com/groups/1597571 ... highlights

Imaš ovu sarajevsku stranicu gdje se privatnici iz Hr oglašavaju sa potrebom za radnom snagom.

A što se tiče hotela, da nije malo kasno, mislim da je sad već sve popunjeno. Imaš i stranicu njihovog zavoda za zapošljavanje, a bilo je čini mi se i na posao.ba oglasa, samo trebao si gledati malo ranije. U drugom, u trećem mjesecu....

A na njihovom najposjećenijem forumu imaš temu sa iskustvima na sezonskom radu i informacije o poslodavcima. Dobro se informiši gdje i kod koga ideš..... i dole ima itekako varanja, iskorištavanja i mobinga.
Hvala na odgovoru

Shvatam da sam to ranije trebao uraditi ali ipak zelim probati. Ipak neki hoteli na moru rade i izvan sezone
Poslao bih mail jakim hotelima samo što sumnjam da nude besplatan smještaj. I odmah sve pada u vodu
Sezona je 10 mjeseci u hrvatskoj.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#8 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by Dogoljubac »

Mnogo poslova se nudi za sezonu na mnogim stranicama i lako je naci poslodavca.Neka niko ne misli da ce dobiti posao ako ništa ne zna a narocito nece da radi.Uslovi su iz mog iskustva uvijek korektni,nikada mi nije zakinuta ni marka od plate.Radi se uglavnom deset sati dnevno i ko je naucio imalo raditi nije mu problem,nisu ni poslodavci robovlasnici.Uvijek su svima donosili voce,pice,sladoled.Nikad nisam vidio da je neki radnik radio gladan.Hrana kao sto i vecina nas jede kuci,mozda bolja.Ako hocete bifteke i tuna odreske-platite,ostalo je na raspolaganju besplatno.Uglavnom po mom iskustvu najvise kukaju oni koji su dosli na posao i onda su vise pijani i mahmurni nego trijezni,kasne na posao i ako im se prigovori odjednom im je cijeli svijet kriv.Takve radnike ako odmaknete od kuckanja po mobitelu najveci ste im neprijatelj i na sve strane pricaju kako je stravicno raditi na moru.Smjestaj je uglavnom krevet ormar frizider i kupatilo.Mozda neko ocekuje da dobije i slugu u sobi,ja ne ocekujem i meni je ok.Uglavnom-za normalne i korektne radnike nije nikakav problem.Najvise kukaju najveci neradnici.
Na kraju-sami sa sobom razlucite da li idete raditi i zaraditi imati normalan zivot,kupanja i suncanja nece sigurno da fali.Ili ste druga vrsta koja misli da ne treba da radi i da ce biti za takav stav odlicno placen.Ova druga opcija ne postoji nigdje.
Sretno svima koji odu da rade!
Pozdrav iz Sarajeva
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#9 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by Russki »

BAN___KAI wrote:Greeting

Baš neko vrijeme razmišljam o odlasku u Hrvatsku na sezonski rad. Samo što ne znam kako to tacno funkcioniše. Kazu da im treba hiljade radnika, ali nemam pojma gdje se prijaviti. I jel uopste zapošljavaju bosance?

Našao sam jednu hrvatsku stranicu sa oglasima za posao, ali tokom registracije obavezno je unijeti OIB. Što je kao neki hrvatski identifikacioni broj :-)

Moze li mi neko objasniti?
Napomeni me da ti uslikam jedan oglas danas
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#10 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by Dogoljubac »

Jednostavno-nadjes restoran koji trazi radnike,posaljes neki mail ili viber poruku i zavrsio si probleme vjeruj mi.Ljudi ti sve zavrse,tvoje je da posaljes dokumente i to je to.
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#11 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by celava_dlaka »

Na fb grupa Trazim nudim posao dalmacija
Najlakse i najbrze
Gandra_1
Posts: 622
Joined: 10/05/2013 10:03

#12 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by Gandra_1 »

Ukucaj na google Bluesun hoteli, oni pred svaku sezonu traže radnike, a kako sam vidio i na nekim stranicama za poslove ima njihovih oglasa.

Na stranici imaš mail sa prijave za posao.
Drazen88
Posts: 1
Joined: 26/01/2019 14:50

#13 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by Drazen88 »

Dogoljubac wrote:Mnogo poslova se nudi za sezonu na mnogim stranicama i lako je naci poslodavca.Neka niko ne misli da ce dobiti posao ako ništa ne zna a narocito nece da radi.Uslovi su iz mog iskustva uvijek korektni,nikada mi nije zakinuta ni marka od plate.Radi se uglavnom deset sati dnevno i ko je naucio imalo raditi nije mu problem,nisu ni poslodavci robovlasnici.Uvijek su svima donosili voce,pice,sladoled.Nikad nisam vidio da je neki radnik radio gladan.Hrana kao sto i vecina nas jede kuci,mozda bolja.Ako hocete bifteke i tuna odreske-platite,ostalo je na raspolaganju besplatno.Uglavnom po mom iskustvu najvise kukaju oni koji su dosli na posao i onda su vise pijani i mahmurni nego trijezni,kasne na posao i ako im se prigovori odjednom im je cijeli svijet kriv.Takve radnike ako odmaknete od kuckanja po mobitelu najveci ste im neprijatelj i na sve strane pricaju kako je stravicno raditi na moru.Smjestaj je uglavnom krevet ormar frizider i kupatilo.Mozda neko ocekuje da dobije i slugu u sobi,ja ne ocekujem i meni je ok.Uglavnom-za normalne i korektne radnike nije nikakav problem.Najvise kukaju najveci neradnici.
Na kraju-sami sa sobom razlucite da li idete raditi i zaraditi imati normalan zivot,kupanja i suncanja nece sigurno da fali.Ili ste druga vrsta koja misli da ne treba da radi i da ce biti za takav stav odlicno placen.Ova druga opcija ne postoji nigdje.
Sretno svima koji odu da rade!
Pozdrav iz Sarajeva
Pozdrav, zanima me da li ste upoznati da li je moguce naci sezonski posao u Hrvatskoj kao konobar(ili nesto drugo) s tim da radim samo jul, avgust, septembar? Mozda do tada svi nadju radnike?
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#14 Re: Kako naci posao u Hrvatskoj? sezona/ugostiteljstvo

Post by Dogoljubac »

Javite se u privatne poruke,dat cu Vam kontakte.
Post Reply