Kako na kraj sa papcima?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
kunja
Posts: 122
Joined: 08/04/2011 15:11
Location: Neđe

#1 Kako na kraj sa papcima?

Post by kunja »

Morala sam otvoriti ovu temu. Iz godine u godinu situacija u urbanim sredinama je sve gora. Ljudi koji nisu navikli živjeti u zgradama sada tu žive i nameću svoja primitvna pravila. Tako možete vidjeti bacanje smeća kroz prozor, istresanje stolnjaka komšiji na balkon, odvrtanje tona na tv-u na maksimum. Ja imam komšiju koji je ispred naših vrata stavio ćilim i nikako ne mogu da ga ubijedim da mu tu nije mjesto. U zajdenički prostor ispred naših vrata je stavio i ormar, pa tu drži brašno i ostalu hranu na koju dolaze raznorazne žohari i ne znam ti kakvi kukci. Zvala sam inspekciju koja po tom pitanju ništa nije uradila. Kako izaći na kraj sa ovim?

Promijenih temu sa ''Kako na kraj sa seljacima'' u ''Kako na kraj s papcima'' jer protiv seljaka nemam ništa protiv, a protiv papaka imam :).
Last edited by kunja on 13/09/2011 13:57, edited 1 time in total.
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#2 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by prilagodjena »

kad uđem u lift i vidim na podu hrakotinu stid me u njihovo ime :(
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#3 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by Not My Idea »

eto, nek je u gradu sve sama gospoda, obrazovana, odgojena...tj. iz grada...
ja ponekad imam osjecaj da su kulturniji ljudi sto dodju sa sela u grad, valjda se ustrucavaju, ne mogu se opustit...

a i ti @kunja...kao malo dijete, "seljaci su sa sela a u gradu su gradjani"? :roll: mozda mjestom zivljenja ali mentalitetom?
User avatar
kunja
Posts: 122
Joined: 08/04/2011 15:11
Location: Neđe

#4 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by kunja »

@prilagođena: znam, zato se liftom i vozim samo kada moram.
@Not My Idea: ne bih baš rekla da se ne mogu opustiti, čak naprotiv. Evo npr. mojoj mami pod prozorom seljak pravi šupu i zauzima parking mjesto za tri auta i ubjeđuje je da nikome taj prostor ne treba. Još samo fali da kravu dovede.
Da su svi koji žive u gradu fini i kulturni, nisu, niti sam to rekla. Govorim o tome da treba prihvatiti pravila življenja sredine u koju se dolazi. Pravila valjda s razlogom postoje. Kad bismo svi radili šta nam je ćeif, gdje bi nam bio kraj?
frngla
Posts: 3157
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#5 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by frngla »

seljak, papak, ljakse su zargonizmi koji se koriste za inace nekulturne ljude (u urbanim sredinama), a sa takvim se vise na kraj ne moze izaci...
postoji mali dio istih koji poprime nesto gradjansko, urbano, medjutim vecina ne samo da ne znaju za osnovnu kulturu, vec svoje papanluke namecu ovim iole kulturnim gradjanima...vidim neki se uvrijedise, dzaba, al' tako ti je :)
blufonka
Posts: 184
Joined: 25/06/2009 13:25

#6 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by blufonka »

Moj rahmetli dedo je imao jednu uzrecicu "Dao ti Bog zlu godinu a ne dao zlog komsiju, godina bude i prodje a komsija ostaje"! Vrlo dobro znam s kakvim se problemima nosis i stvarno nije lako. Prije par godina stanovala sam sama u jednom stanu sa losim komsilukom i takve okolnosti covjeku, zbog svakodnevnog stresa, mogu stvarno narusiti kvalitetu zivota! Ja sam takve i slicne konflikte rjesavala ekstremnom gruboscu i agresivnoscu pa su nakon nekog vremena svi zazirali od mene, cak su se u obliznjem granapu znali susrest i komentarisati " uh bjezi od nje gluho bilo kakav prgav karakter, za svaku sitnicu zove policiju i pravi larmu po haustoru"! Kad pogledas iz njihove perspekive tako i ispada ali ja druge odbrane nisam imala a kakve sam cirkuse prozivljavala mogu roman da napisem! Imala sam jos jednu metodu npr. Kod komsinice preglasna muzika ili buka do 2 sata ujutro, ja je pustim da ocejfi i konacno zaspi a onda negdje oko 4-5 pocnem da lupam po loncima u kupatilu (jer je tu bilo najpogodnije da ne budim i ostale) sve dok ona ne poludi gore i da nagasim mada nije potrebno za to sve moras imati debele zivce! Dakle metoda udri po istom ali jos jace i gore! Ja bih da sam na tvom mjestu zalijevala haustor vodom da mu taj "spajz" dobro nakvasi pa kad mu pocne sve truhnuti sam ce ga maknuti iz hodnika, da ne spominjem tek kakav smrad proizvode mokri tepisi koji stoje danima itd! Meni je sve to u konacnici imalo efekta ali ne preko noci, nakon mozda godinu dana mnoge sam probleme rijesila ali mi ni pet ljudi iz tog ulaza ne bi reklo "dobar dan" kad bismo se sreli, uostalom koga i briga za to :-D
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#7 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by kockica_kockica »

Bacanje smeca, raznog smeca (za neke otpatke ja moram uzeti rukavice da bi ih bacila :-) , preko balkona i prozora pri cemu mi smece ponekad upadne na balkon...
Zaljevanje balkona svaki dan vise puta na dan pri cemu mi ves ako se susi mora ponovo na pranje...
Glasno pustanje kojekavih narodnjaka i zabavnjaka kao i tv emisija...
Bacanje otpadaka po liftu i haustoru...
Vrsenje nuzde ...
Pustanje djeci da: trce, voze role, bicikla, skacu, bacaju loptu itd...

Kad idem gradskim prevozom, pojedini ljudi se ne kupaju, pa smrdi kao les kad udje u tramvaj ili bus...
Potomci tih neodgojenih ljudi ranom zorom siluju narod u gradskom prevozu sa pustanjem "dzigere" s mobitela...
itd
itd
itd
Ja to smatram neodgojem i nemogucnoscu da se prilagode zivotu u gradu...
frngla
Posts: 3157
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#8 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by frngla »

kockica_kockica wrote:Ja to smatram neodgojem i nemogucnoscu da se prilagode zivotu u gradu...
kako tuzno, ali istinito...
jurgen
Posts: 112
Joined: 11/03/2011 21:13

#9 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by jurgen »

Ja sam živio u urbanoj sredini pa sam rješavajući stambeno pitanje otišao u malo neurbaniju sredinu. Jednostavno drugi svijet, osjećam se ko krme u teheranu, ljudima si čudan što ne želiš neke više prisnosti od dobar dan ili slično pa odmah ne valjaš. Imao sam susrete sa policijom što ih u životu nisam imao nikad radi seljakluka, čobanluka papanluka i čega sve ne. Probleme općenito ne želim spominjati.
jurgen
Posts: 112
Joined: 11/03/2011 21:13

#10 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by jurgen »

kockica_kockica wrote:Bacanje smeca, raznog smeca (za neke otpatke ja moram uzeti rukavice da bi ih bacila :-) , preko balkona i prozora pri cemu mi smece ponekad upadne na balkon...
Zaljevanje balkona svaki dan vise puta na dan pri cemu mi ves ako se susi mora ponovo na pranje...
Glasno pustanje kojekavih narodnjaka i zabavnjaka kao i tv emisija...
Bacanje otpadaka po liftu i haustoru...
Vrsenje nuzde ...
Pustanje djeci da: trce, voze role, bicikla, skacu, bacaju loptu itd...

Kad idem gradskim prevozom, pojedini ljudi se ne kupaju, pa smrdi kao les kad udje u tramvaj ili bus...
Potomci tih neodgojenih ljudi ranom zorom siluju narod u gradskom prevozu sa pustanjem "dzigere" s mobitela...
itd
itd
itd
Ja to smatram neodgojem i nemogucnoscu da se prilagode zivotu u gradu...
neće se nikada prilagoditi
User avatar
jazzer
Posts: 7146
Joined: 20/12/2004 14:44

#11 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by jazzer »

kunja wrote:Morala sam otvoriti ovu temu. Iz godine u godinu situacija u urbanim sredinama je sve gora. Ljudi koji nisu navikli živjeti u zgradama sada tu žive i nameću svoja pravila sa sela. Tako možete vidjeti bacanje smeća kroz prozor, istresanje stolnjaka komšiji na balkon, odvrtanje tona na tv-u na maksimum. Ja imam komšiju koji je ispred naših vrata stavio ćilim i nikako ne mogu da ga ubijedim da mu tu nije mjesto. U zajdenički prostor ispred naših vrata je stavio i ormar, pa tu drži brašno i ostalu hranu na koju dolaze raznorazne žohari i ne znam ti kakvi kukci. Zvala sam inspekciju koja po tom pitanju ništa nije uradila. Kako izaći na kraj sa ovim?
Prezivljavam ovo u zadnje vrijeme..Neku noc zapalio na balkonu kad' odjenom buummm....
Ispod mog balkona pade kesa sa smecem (na prvom sam spratu, vidim je)... na spratu iznad
djeca se igraju u pola 12 navece...volim djecu, ocekujem jedno aBd i niko ne moze ocekivati
da miruju cijeli dan ali ovo je stvarno previse...
Ono cega se ja bojim je to sto imam kratak fitilj..ja se ne bio sjetio zvati policiju nego cu mu
otici pravo na vrata bez obzira koje doba bilo, i ukazati na to sto radi a onda ko zna kakav
ishod moze biti...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#12 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by dezurni_ucenik »

Vrhunac je i kad kradu sijalice iz stubista ili iz lifta
User avatar
kunja
Posts: 122
Joined: 08/04/2011 15:11
Location: Neđe

#13 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by kunja »

Ja ozbiljno razmišljam da prodam stan, kupim kuću i puno zemlje oko nje, pa da na taj način izbjegnem komšije.
frngla
Posts: 3157
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#14 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by frngla »

Image

ja razmisljam ovu tablu da stavim ispred ulaza
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#15 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by Ridjobrki »

frngla wrote:
kockica_kockica wrote:Ja to smatram neodgojem i nemogucnoscu da se prilagode zivotu u gradu...
kako tuzno, ali istinito...


Uvijek se sjetim riječi jednog mudrog đeda mog prijatelja iz sela Drinić kod Bosanskog Petrovca:

"Sine", veli, "nije seljak kome je slama oko kuće neg' kome je slama u glavi."



Nije problem što "seljaci" nisu usvojili urbane vrijednosti - problem je što su "građani" digli ruke od njih.
User avatar
kunja
Posts: 122
Joined: 08/04/2011 15:11
Location: Neđe

#16 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by kunja »

Ridjobrki wrote:
frngla wrote:
kockica_kockica wrote:Ja to smatram neodgojem i nemogucnoscu da se prilagode zivotu u gradu...
kako tuzno, ali istinito...


Uvijek se sjetim riječi jednog mudrog đeda mog prijatelja iz sela Drinić kod Bosanskog Petrovca:

"Sine", veli, "nije seljak kome je slama oko kuće neg' kome je slama u glavi."



Nije problem što "seljaci" nisu usvojili urbane vrijednosti - problem je što su "građani" digli ruke od njih.

To jeste stanje uma. Pa ne možeš sada još pored djeteta odgajati i sve oko sebe.
User avatar
Gusztav
Posts: 523
Joined: 10/12/2009 09:04

#17 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by Gusztav »

Not My Idea wrote:eto, nek je u gradu sve sama gospoda, obrazovana, odgojena...tj. iz grada...
ja ponekad imam osjecaj da su kulturniji ljudi sto dodju sa sela u grad, valjda se ustrucavaju, ne mogu se opustit...

a i ti @kunja...kao malo dijete, "seljaci su sa sela a u gradu su gradjani"? :roll: mozda mjestom zivljenja ali mentalitetom?
:thumbup: potpis

@kunja, u tvom uvodnom postu ništa nisam pročitao novo u poređenju sa prijeratnim stanjem u Sarajevu......tj. istresanje stolnjaka i bacanje smeća s prozora, preglasan ton na TV i radiju...............
User avatar
kunja
Posts: 122
Joined: 08/04/2011 15:11
Location: Neđe

#18 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by kunja »

Gusztav wrote:
Not My Idea wrote:eto, nek je u gradu sve sama gospoda, obrazovana, odgojena...tj. iz grada...
ja ponekad imam osjecaj da su kulturniji ljudi sto dodju sa sela u grad, valjda se ustrucavaju, ne mogu se opustit...

a i ti @kunja...kao malo dijete, "seljaci su sa sela a u gradu su gradjani"? :roll: mozda mjestom zivljenja ali mentalitetom?
:thumbup: potpis

@kunja, u tvom uvodnom postu ništa nisam pročitao novo u poređenju sa prijeratnim stanjem u Sarajevu......tj. istresanje stolnjaka i bacanje smeća s prozora, preglasan ton na TV i radiju...............
Tebi je ovo ok, znači.
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#19 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by juli84 »

Gusztav wrote:
Not My Idea wrote:eto, nek je u gradu sve sama gospoda, obrazovana, odgojena...tj. iz grada...
ja ponekad imam osjecaj da su kulturniji ljudi sto dodju sa sela u grad, valjda se ustrucavaju, ne mogu se opustit...

a i ti @kunja...kao malo dijete, "seljaci su sa sela a u gradu su gradjani"? :roll: mozda mjestom zivljenja ali mentalitetom?
:thumbup: potpis

@kunja, u tvom uvodnom postu ništa nisam pročitao novo u poređenju sa prijeratnim stanjem u Sarajevu......tj. istresanje stolnjaka i bacanje smeća s prozora, preglasan ton na TV i radiju...............
Da, baš tako.
Prije rata je Sarajevo bilo čisto, a haustori su mirisali i odisali čistoćom, nigdje na ulici se nije papirić mogao vidjeti how yes no
User avatar
kunja
Posts: 122
Joined: 08/04/2011 15:11
Location: Neđe

#20 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by kunja »

juli84 wrote:
Gusztav wrote:
Not My Idea wrote:eto, nek je u gradu sve sama gospoda, obrazovana, odgojena...tj. iz grada...
ja ponekad imam osjecaj da su kulturniji ljudi sto dodju sa sela u grad, valjda se ustrucavaju, ne mogu se opustit...

a i ti @kunja...kao malo dijete, "seljaci su sa sela a u gradu su gradjani"? :roll: mozda mjestom zivljenja ali mentalitetom?
:thumbup: potpis

@kunja, u tvom uvodnom postu ništa nisam pročitao novo u poređenju sa prijeratnim stanjem u Sarajevu......tj. istresanje stolnjaka i bacanje smeća s prozora, preglasan ton na TV i radiju...............
Da, baš tako.
Prije rata je Sarajevo bilo čisto, a haustori su mirisali i odisali čistoćom, nigdje na ulici se nije papirić mogao vidjeti how yes no
Da, pošto je tako bilo prije rata, i sada treba da bude tako. Ustvari, pošto je bio rat, neka bude gore, ha ja! Super!
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#21 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by teAMICA »

što bi reko Balaš:
"krivi so mi što smo ih pustili"
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#22 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by Ridjobrki »

Da. ovo je bila zemlja kultivirane gospode sa dugom tradicijom urbanog življenja. Mo'š mislit'...
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#23 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by Not My Idea »

kunja wrote:
Gusztav wrote:
Not My Idea wrote:eto, nek je u gradu sve sama gospoda, obrazovana, odgojena...tj. iz grada...
ja ponekad imam osjecaj da su kulturniji ljudi sto dodju sa sela u grad, valjda se ustrucavaju, ne mogu se opustit...

a i ti @kunja...kao malo dijete, "seljaci su sa sela a u gradu su gradjani"? :roll: mozda mjestom zivljenja ali mentalitetom?
:thumbup: potpis

@kunja, u tvom uvodnom postu ništa nisam pročitao novo u poređenju sa prijeratnim stanjem u Sarajevu......tj. istresanje stolnjaka i bacanje smeća s prozora, preglasan ton na TV i radiju...............
Tebi je ovo ok, znači.
niko ne kaze ok. samo kazemo da to nisu po defaultu seljaci tj. ljudi koji su doselili sa sela u "urbano mjesto".
smijesno je pomislit kad neko baci smece kroz provoz, "Vidi ga, sigurno je iz Drozgometve"
User avatar
juli84
Posts: 569
Joined: 09/02/2011 15:03
Location: Tamo gdje je isto napadač i žrtva.

#24 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by juli84 »

Čistoća grada je ista, tačnije loša bila i ostala.
Možemo govoriti samo o tome da sada ima više papanluka tipa kinesko naselje Rajlovac, parada od pijace na Stupu i gaće i čarape na tramvajskoj na Otoci, a ostalo manje-više isto.
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#25 Re: Kako na kraj sa seljacima?

Post by al_akhisari »

...prije par dana smo se u krugu jednog drustva upravo "bavili" ovim fenomenom; srecom, u prilici sam da ne dijelim svoj ulaz, ili bilo koju prostoriju s drugima, ali svakodnevno sam u prilici uvjeriti se u to koliko su nazadovale gradske sredine :sad: zelene povrsine, zemljiste neposredno uz zgrade, zajednicke prostorije :sad: tuga i zalost pogledati;
covjek se zapita "zar nema niko od onih koji u prije zivjeli tu u tim istim zgradama"; ili su se i oni predali ili pomirili s tim da ovako mora biti; nazalost, rat i ovo poratno beznadje je napravilo puno vecu stetu nego mi mislimo; pored one koja je vidljiva ( izginuli ljudi, porusena dobra, unistene fabrike,...), postoji i velika je steta u nasim glavama, srcima, vrijednostima,... :sad: samo se pitam koliko ce nam trebati da se s tim izborimo
Locked