Kako legalno otici iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#451 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by pearlica »

Zviz wrote: Tacno mi dodje da izmjenim ime u Matthew McMannaman i da se pravim engles jer ovo je sramota.
Ta Mc imena su koliko znam irskog a ne danskog porijekla :mrgreen:

I ne znam zasto izaberes najgore primjere i onda se sa njima poredis. Toliko nasih uspjesnih ljudi u dijaspori ima da ne znam odakle da krenem od profesora, doktora, inzinjera, advokata, istrazivaca, ljudi koji su porenuli vlastite kompanije itd... ti nades 2-3 kriminalca i njih stavljas kao primjere.

Mogu se opkladiti da ako potrazis statistiku da ces naci da je postotak bosanskih kriminalaca u danskoj otprilike jednak postotku danskih kriminalaca sto ustvari znaci da nismo ni bolji ni gori od njih.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#452 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Zviz »

pearlica wrote:
Zviz wrote: Tacno mi dodje da izmjenim ime u Matthew McMannaman i da se pravim engles jer ovo je sramota.
Ta Mc imena su koliko znam irskog a ne danskog porijekla :mrgreen:

I ne znam zasto izaberes najgore primjere i onda se sa njima poredis. Toliko nasih uspjesnih ljudi u dijaspori ima da ne znam odakle da krenem od profesora, doktora, inzinjera, advokata, istrazivaca, ljudi koji su porenuli vlastite kompanije itd... ti nades 2-3 kriminalca i njih stavljas kao primjere.
Upjeh i nasi = barem u Danskoj, uspjesan si ako imas invalidsku penziju a zdrav si, jer si i spretan, ujednako dobar simulant i jost ce ceka aplazu od raje "jes to tita ih uspjeo zajebati" price poput: Semso iz Radnesa samo ceko 2 godine. Fata iz Frederikshavena 3,5 jesu je peglai ali nije se zena dala ubjedila ih da zbog Rama na TV ima traume itd. itd. itd. Na mom fakultetu studira 7 djece sa potomcima iz Be and Ha ... na zalost 5 ih svaki dan vozare od 50 do 70km jer im roditelji nisu u stanju da pomognu a najam stanova su skupi, cekaju na kollegium smjestaj pa tako ce prve tri godine vozariti dok dodju na red. Ima i uspjesnih ali kao sto sam rekao ti su i imena i prezimena dvanih dana izmjenili, nako ili udajom neke. 4/5 nasih preko 40 godina je u penziji ako je to uspjeh onda ja pojma nemam sta uspjeh znai.


Najuspesnije su djevojke izmedju 20 i 40 godina - imaju poslove, skoluju se to je jedina grupa sa nekim uspjehom. Ostali :roll:
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#453 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by pearlica »

Nisam u danskoj pa nisam upucena kao ti ali znam par ljudi u danskoj (nasih iz BiH) jedan je doktor a jedan drugi i njegova zena su doktori nauka rade na nekom univerzitetu i ne niko od njih nije promijenio ime.

Nedaleko od tebe u Svedskoj negdje moj rodak studira na univerzitetu gdje je bosanac direktor univerziteta ima i nase profesore i asistente sve bosanci i ni oni nisu promijenili ime.

Taj moj rodak kaze ima neki najjaci fakultet u svedskoj u kojem na svakoj instituciji skoro imas nasih ili doktoriraju ili su profesori, asistenti neki vrag... to je samo znacih nekih 100 km oko tebe sto ja znam.. a da ne govorim dalje ne kraju imas ovu temu pa se pozabavi malo http://www.klix.ba/forum/lista-uspjesni ... 22721.html
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#454 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by fantom slobode »

pearlica wrote:Nisam u danskoj pa nisam upucena kao ti ali znam par ljudi u danskoj (nasih iz BiH) jedan je doktor a jedan drugi i njegova zena su doktori nauka rade na nekom univerzitetu i ne niko od njih nije promijenio ime.

Nedaleko od tebe u Svedskoj negdje moj rodak studira na univerzitetu gdje je bosanac direktor univerziteta ima i nase profesore i asistente sve bosanci i ni oni nisu promijenili ime.

Taj moj rodak kaze ima neki najjaci fakultet u svedskoj u kojem na svakoj instituciji skoro imas nasih ili doktoriraju ili su profesori, asistenti neki vrag... to je samo znacih nekih 100 km oko tebe sto ja znam.. a da ne govorim dalje ne kraju imas ovu temu pa se pozabavi malo http://www.klix.ba/forum/lista-uspjesni ... 22721.html
:thumbup: ma nije ni on upucen, on samo ima problem percepcije. :lol: :lol: :lol: u potrazi je za negativnim clancima iz novina, ne bi li zadovoljio svoje stavove zasnovane na problemu nerjesenog identiteta.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#455 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Zviz »

pearlica wrote:Nisam u danskoj pa nisam upucena kao ti ali znam par ljudi u danskoj (nasih iz BiH) jedan je doktor a jedan drugi i njegova zena su doktori nauka rade na nekom univerzitetu i ne niko od njih nije promijenio ime.
Takvih je saka! Mozes na prste nabrojati.
Nedaleko od tebe u Svedskoj negdje moj rodak studira na univerzitetu gdje je bosanac direktor univerziteta ima i nase profesore i asistente sve bosanci i ni oni nisu promijenili ime.
Bosanac direktor univerziteta? Molim link. Necu vjerovati dok nevidim. Znam da je Svedska dosta lebaralnija prema strancima ali toliko... hmmmm

Code: Select all

Taj moj rodak kaze ima neki najjaci fakultet u svedskoj u kojem na svakoj instituciji skoro imas nasih ili doktoriraju ili su profesori, asistenti neki vrag... to je samo znacih nekih 100 km oko tebe sto ja znam.. a da ne govorim dalje ne kraju imas ovu temu pa se pozabavi malo http://www.klix.ba/forum/lista-uspjesnih-bosanaca-i-hercegovaca-t22721.html
Molim link tog univerziteta. Zvuci dobro ali mozda i predobro. Nista licno.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#456 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by fantom slobode »

http://www.ae-info.org/ae/User/Efendic_Suad

usput, nikad da naucis, negacija se pise odvojeno od glagola, meni se cini tako je i u danskom jeziku :lol: :lol: :lol:
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#457 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by pearlica »

Zviz wrote:
pearlica wrote:Nisam u danskoj pa nisam upucena kao ti ali znam par ljudi u danskoj (nasih iz BiH) jedan je doktor a jedan drugi i njegova zena su doktori nauka rade na nekom univerzitetu i ne niko od njih nije promijenio ime.
Takvih je saka! Mozes na prste nabrojati.
Nedaleko od tebe u Svedskoj negdje moj rodak studira na univerzitetu gdje je bosanac direktor univerziteta ima i nase profesore i asistente sve bosanci i ni oni nisu promijenili ime.
Bosanac direktor univerziteta? Molim link. Necu vjerovati dok nevidim. Znam da je Svedska dosta lebaralnija prema strancima ali toliko... hmmmm

Code: Select all

Taj moj rodak kaze ima neki najjaci fakultet u svedskoj u kojem na svakoj instituciji skoro imas nasih ili doktoriraju ili su profesori, asistenti neki vrag... to je samo znacih nekih 100 km oko tebe sto ja znam.. a da ne govorim dalje ne kraju imas ovu temu pa se pozabavi malo http://www.klix.ba/forum/lista-uspjesnih-bosanaca-i-hercegovaca-t22721.html
Molim link tog univerziteta. Zvuci dobro ali mozda i predobro. Nista licno.
Morala sam pogledati na LinkedIn kako se zove univ mog rodaka i evo sta sam nasla

http://www.hkr.se/en/contact-card/?staffId=1695

a ovo je na svedskom ti ga sigurno bolje znas nego ja

pa nam objasni sta pise
http://www.hkr.se/Templates/PressRelease.aspx?id=4256

rector je direktor ili? nesto google translate to ne prevodi ali ne znam zasto bi rodak to slagao mislim sta on ima od toga?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#458 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by uglavnomja »

ljuspica wrote:
uglavnomja wrote:ta 3 mjeseca ne znace nista, samo pravo da boravis vani, nemas pravo da radis.
kad dobijes radnu dozvolu ona je na godinu dana, koliko ja znam svugdje, i ona se produzava ako imas stalni posao.
ti sezonski poslovi nisu osnov za dobijanje radne dozvole.

ni hrvatima trenutno nije puno bolje u vecini zemalja jer imaju tarabu na zaposljavanja 2-7 godina, zavisno kako gdje. ima samo par zemlaja, ukljucujuci svecku, gdje mogu direkt. ako on dobije posao, mozas i ti preko njega :)
ali neki sezonski poslovi traju samo 3 mjeseca...kao npr. branje voca. hvala tebi na javljanju ali pliz neka odgovore oni koji vise znaju od tebe. hvala

nema raadne dozvole za sezonske poslove!

pravi posao, sa pravom platom je uslov. a to mozes dobiti samo ako si trazen strucnjak, kakvih nema medju domacim, i medju ljudima sa eu pasosem
dobro je neko naveo doktori, inzenjeri i sl.
a ovo: znam ja svasta, prao bih, brao, kopao, cistio, vozio ... toga ima na vagone nezaposleenih domacih i azilanata i eu- kokuza
i jos ne znate jezike.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#459 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Zviz »

fantom slobode wrote:
pearlica wrote:Nisam u danskoj pa nisam upucena kao ti ali znam par ljudi u danskoj (nasih iz BiH) jedan je doktor a jedan drugi i njegova zena su doktori nauka rade na nekom univerzitetu i ne niko od njih nije promijenio ime.

Nedaleko od tebe u Svedskoj negdje moj rodak studira na univerzitetu gdje je bosanac direktor univerziteta ima i nase profesore i asistente sve bosanci i ni oni nisu promijenili ime.

Taj moj rodak kaze ima neki najjaci fakultet u svedskoj u kojem na svakoj instituciji skoro imas nasih ili doktoriraju ili su profesori, asistenti neki vrag... to je samo znacih nekih 100 km oko tebe sto ja znam.. a da ne govorim dalje ne kraju imas ovu temu pa se pozabavi malo http://www.klix.ba/forum/lista-uspjesni ... 22721.html
:thumbup: ma nije ni on upucen, on samo ima problem percepcije. :lol: :lol: :lol: u potrazi je za negativnim clancima iz novina, ne bi li zadovoljio svoje stavove zasnovane na problemu nerjesenog identiteta.
jes jes, ti nadji pozitivne vijesti ja cu ti kupiti auto! Jedini pozitivni clanak sto sam procitao je iz 2004 ili 2005 godine u Krscanskim dnevnim novinama da su Bosanci se najbolje integrisali, na znalost nije ni jedan licni primjer bio naveden nego sve ono eto kao ima se neki posao idu djeca u skolu referenca bila neka statistika. Tad pisalo da 47% svih bosanaca radi. Danas taj brojka je na zalost pala na ispod 30%! Zivim u DANSKOJ vidim nase i znam sta rade. Ima ljudi koji rade, ima ljudi sa skolama ali to je puka manjina. Ta brojka nije ni blizu 10% Mozda kad danasnja omladina zavrsi univerzitete da ce broj malo porasti mada sumljam. Nije bas u Danskoj da svako selo ima univerzitet kao u BiH. Imas Aalborg, Århus, Roskilde, København, Sønderborg i to je to - pokoji satelit ali vecina opet u Kopenhagenu. A nasih dosta zivi Skive, Thisted, Frederikshavn, Lolland-Falster 100 i kusur km od najblizih fakulteta. Aalborg kao janjeftinij grad (mislim veci) stan kosta 800€ (60m2) najam. Soba kosta 300-400€. Nego haj ti sine malo na bus jedno 20km do prve zeljeznice pa onda 50km vozom pa onda haj opet na bus do univerziteta ;-) Nas uspjeh. :thumbup: :thumbup:

AJA evo ti naseg najuspesnijeg akademika Sacir Camo

Forståelig vrede
AF Niels Thyge Riisgård, Sdr. Lemvej 24, Spøttrup

»Sådan går det, når dansk indesluttethed, hån, spot og latterliggørelse af alt, der er helligt for andre mennesker, tager overhånd.« Citatet er hentet fra Facebook, hvor Sacir Camo kommenterer mordforsøget på Kurt Westergaard.



Man skulle tro, at Sacir Camo var endnu en hadefuld imam, som ville lede sin menighed tilbage til den rene sti. Sacir Camo er nok hadefuld, men vist ikke imam. Han er bosnier og medlem af Hjørring Kommunes integrationsråd, et offentligt hverv (og burde vel derfor behandles som politibetjenten, der blev fyret pga. ukorrekt sprogbrug på Facebook.

Han er også stedfortræder i Rådet for Etniske Minoriteter, cand. scient. adm. fra Aalborg Universitet, debattør og læserbrevsskribent.

Han havde endda lyst til at skyde Lars Hedegaard, formand for Trykkefrihedsselskabet (jvf. Facebook) på årets sidst dag pga. formandens udtalelser om incest og overgreb på muslimske kvinder. Sacir Camo spørger: »Hvad fa'en er der råddent i dette lille land?«

Jeg vil gerne svare: Yes, something is rotten in the state of Denmark ("Hamlet", Sheakespeare). Der er en stank af fejhed, forræderi og national og kulturel selvopgivenhed. Det er i den sump, at Sacir Camo er groet og nu blomstrer i Danmark. Han må for min skyld fortsætte i Hjørring Kommune og blive en stor mand, beskyttet af det officielle Danmark og beskyttet af ummaen på 1,3 mia. muslimer og beskyttet indenlands af alle islams nyttige idioter, som lever af at sælge ud af frihed for sikkerhed.

Det friske Danmark kender du vist ikke, for det lever uden for campus og de officielle mødelokaler. Mød det frimodige, kæmpende Danmark. Mød den frie del af folket med den fornødne hårdhed. Så ville du vide, hvorfor tonen skærpes.



Napravio od sebe budalu! Dobio drzavni posao a onda poceo da se*re.

Det bosniske medlem af Integrationsrådet i Hjørring Kommune og stedfortræder i repræsentantskabet for Rådet for Etniske Minoriteter, Sacir Camo, der vil være Sappho’s læsere bekendt for sit harske udfald mod Trykkefrihedsselskabets formand Lars Hedegaard, bidrager med følgende kommentar til Ida Aukens statusopdatering:

“Sådan går det, når dansk indelukkethed, hån, spåt og latterliggørelse af alt der er helligt for andre mennesker tager overhånd.”

se videre på Mordforsøg på Kurt Westergaard. (cand.scient.adm. fra Aalborg Universitet – Šaćir Čamo: “”Jeg havde også lyst til at skyde ham [ Lars Hedegaard], men det kan selvfølgelig ikke nytte noget på længere sigt.”) Al-Shabaab roser angreb mod tegner. – Søren Pind, Frihedens ret til selvforsvar:

Hvis nogen skulle være i tvivl, kan den tvivl ikke være der mere: Vi har i vores samfund ægte terrorister. Vi ved de er der. Alligevel giver vi dem lov til at gå frit rundt. Og hvad gør de pågældende? Fortsætter med de samme forbrydelser, nu blot under mere sikrede rammer…….Enten beskytter man Kurt Westergaard. Eller også beskytter man de terrorister, der antaster ham


:run:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#460 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Zviz »

pearlica wrote:
Zviz wrote:
pearlica wrote:Nisam u danskoj pa nisam upucena kao ti ali znam par ljudi u danskoj (nasih iz BiH) jedan je doktor a jedan drugi i njegova zena su doktori nauka rade na nekom univerzitetu i ne niko od njih nije promijenio ime.
Takvih je saka! Mozes na prste nabrojati.
Nedaleko od tebe u Svedskoj negdje moj rodak studira na univerzitetu gdje je bosanac direktor univerziteta ima i nase profesore i asistente sve bosanci i ni oni nisu promijenili ime.
Bosanac direktor univerziteta? Molim link. Necu vjerovati dok nevidim. Znam da je Svedska dosta lebaralnija prema strancima ali toliko... hmmmm

Code: Select all

Taj moj rodak kaze ima neki najjaci fakultet u svedskoj u kojem na svakoj instituciji skoro imas nasih ili doktoriraju ili su profesori, asistenti neki vrag... to je samo znacih nekih 100 km oko tebe sto ja znam.. a da ne govorim dalje ne kraju imas ovu temu pa se pozabavi malo http://www.klix.ba/forum/lista-uspjesnih-bosanaca-i-hercegovaca-t22721.html
Molim link tog univerziteta. Zvuci dobro ali mozda i predobro. Nista licno.
Morala sam pogledati na LinkedIn kako se zove univ mog rodaka i evo sta sam nasla

http://www.hkr.se/en/contact-card/?staffId=1695

a ovo je na svedskom ti ga sigurno bolje znas nego ja

pa nam objasni sta pise
http://www.hkr.se/Templates/PressRelease.aspx?id=4256

rector je direktor ili? nesto google translate to ne prevodi ali ne znam zasto bi rodak to slagao mislim sta on ima od toga?
rektor je headmaster ... ali sve u svemu super veselime - u Danskoj na zalost vako nesto nema necu iskljuciti da ce biti ali opet kazem to je jedan na hiljade koji nista nerade. Ima nasih u danskoj koji imaju viskoe titule ali su sami sebi i svojoj okolini upackali buducnost koje kakvim izjavama kao Sacir Camo. Nije ni cudo a njegovu proslot znam ja najbolje.
User avatar
BadCopy
Posts: 2941
Joined: 18/09/2013 23:01
Location: Beton

#461 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by BadCopy »

@ljuspica sto se tice sezonskih poslova vecinu toga obavljaju u njemackoj Poljaci.ali u svakom slucaju koliko god radila dal 1 dan dal 10 godina dozvolu moras imati.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#462 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ljuspica »

:)
Moja intuicija je i ovog puta bila upravu.Uglavnom se javljaju na temu pesimisticni ljudi koji obaraju svaku mogucu optimisticnost u ljudima koji zele da zarade u inostranstvu. I tacno sam pogodila nickove....
Sorry ljudi, ali...kao prvo mene uopste ne zanima ko je koga ubio ili radio na crno pa zavrsio u zatvoru jer ja licno nikad nisam imala nikakav slican problem, nikad, ali nikad. Nit sam ikad imala ikakvu krivicnu kaznu, nit sam ikad ostala duzna neke pare, racun i sl....Dakle da pojasnimo: ne za ni ma me....tacno sam navela sta me zanima i trazila odgovor. Nemoguce je da se ne moze otici na sezonski posao. Sve je moguce. Djevojka (cini mi se da je djevojka sa nikom gore) je fino rekla da je sve moguce ako se potrudis. I ja sam zavrsila fax ali meni se ne radi u toj struci iako je trazena cak svuda u svijetu...ali meni je muka vise od svega toga...dakle, nisam jedna od onih koja MORA naci posao, ali ZELIM....HOCU....imam rodbine u EU ali NECU da se njima obracam za pomoc, hocu sama jer vjerujem da mogu. Engl. jezik znam odlicno....i da ne zelim nista drugo da radim osim branja nekog voca ili neceg slicnog....fizicki poslovi te vrste me ne umaraju vec odmaraju, volila bih da me neko shvati...ja uopste ne patim za foteljama njih mi je dosta....fala na razumjevanju. :izet:
User avatar
szlava
Posts: 676
Joined: 10/03/2013 18:27

#463 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by szlava »

ljuspica wrote::)
Moja intuicija je i ovog puta bila upravu.Uglavnom se javljaju na temu pesimisticni ljudi koji obaraju svaku mogucu optimisticnost u ljudima koji zele da zarade u inostranstvu. I tacno sam pogodila nickove....
Sorry ljudi, ali...kao prvo mene uopste ne zanima ko je koga ubio ili radio na crno pa zavrsio u zatvoru jer ja licno nikad nisam imala nikakav slican problem, nikad, ali nikad. Nit sam ikad imala ikakvu krivicnu kaznu, nit sam ikad ostala duzna neke pare, racun i sl....Dakle da pojasnimo: ne za ni ma me....tacno sam navela sta me zanima i trazila odgovor. Nemoguce je da se ne moze otici na sezonski posao. Sve je moguce. Djevojka (cini mi se da je djevojka sa nikom gore) je fino rekla da je sve moguce ako se potrudis. I ja sam zavrsila fax ali meni se ne radi u toj struci iako je trazena cak svuda u svijetu...ali meni je muka vise od svega toga...dakle, nisam jedna od onih koja MORA naci posao, ali ZELIM....HOCU....imam rodbine u EU ali NECU da se njima obracam za pomoc, hocu sama jer vjerujem da mogu. Engl. jezik znam odlicno....i da ne zelim nista drugo da radim osim branja nekog voca ili neceg slicnog....fizicki poslovi te vrste me ne umaraju vec odmaraju, volila bih da me neko shvati...ja uopste ne patim za foteljama njih mi je dosta....fala na razumjevanju. :izet:
To sam i ja primjetio odmah nema ovo ono kukaju sve najgore tamo je uzas :lol: ima posla i sezonskog i svakog drugog samo je potreban prvi točkić u cijelom satu koji sve pokrece :) pokusavam na netu vec neko vrijeme pronaci bilo sta ali nepolazi za rukom vecinom su neke provale sa kojima hoce da te izigraju u cijelom procesu da bilo sta nadjes :-? bez poznanika ili rodbine tesko da ces pronaci ista dosta poznanika kojih znam koji su se tamo zaposlili ili su imali neko poznanstvo ili odlazak sa nekom minimalnom svotom novca tamo i iz dana u dan trazeci samo posao uspjeli pronaci i zaposlili se i presretni su ali u svemu tome fali samo mali točkić srece hrabrosti i svega ostalog po malo :)
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#464 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ljuspica »

szlava wrote:
ljuspica wrote::)
Moja intuicija je i ovog puta bila upravu.Uglavnom se javljaju na temu pesimisticni ljudi koji obaraju svaku mogucu optimisticnost u ljudima koji zele da zarade u inostranstvu. I tacno sam pogodila nickove....
Sorry ljudi, ali...kao prvo mene uopste ne zanima ko je koga ubio ili radio na crno pa zavrsio u zatvoru jer ja licno nikad nisam imala nikakav slican problem, nikad, ali nikad. Nit sam ikad imala ikakvu krivicnu kaznu, nit sam ikad ostala duzna neke pare, racun i sl....Dakle da pojasnimo: ne za ni ma me....tacno sam navela sta me zanima i trazila odgovor. Nemoguce je da se ne moze otici na sezonski posao. Sve je moguce. Djevojka (cini mi se da je djevojka sa nikom gore) je fino rekla da je sve moguce ako se potrudis. I ja sam zavrsila fax ali meni se ne radi u toj struci iako je trazena cak svuda u svijetu...ali meni je muka vise od svega toga...dakle, nisam jedna od onih koja MORA naci posao, ali ZELIM....HOCU....imam rodbine u EU ali NECU da se njima obracam za pomoc, hocu sama jer vjerujem da mogu. Engl. jezik znam odlicno....i da ne zelim nista drugo da radim osim branja nekog voca ili neceg slicnog....fizicki poslovi te vrste me ne umaraju vec odmaraju, volila bih da me neko shvati...ja uopste ne patim za foteljama njih mi je dosta....fala na razumjevanju. :izet:
To sam i ja primjetio odmah nema ovo ono kukaju sve najgore tamo je uzas :lol: ima posla i sezonskog i svakog drugog samo je potreban prvi točkić u cijelom satu koji sve pokrece :) pokusavam na netu vec neko vrijeme pronaci bilo sta ali nepolazi za rukom vecinom su neke provale sa kojima hoce da te izigraju u cijelom procesu da bilo sta nadjes :-? bez poznanika ili rodbine tesko da ces pronaci ista dosta poznanika kojih znam koji su se tamo zaposlili ili su imali neko poznanstvo ili odlazak sa nekom minimalnom svotom novca tamo i iz dana u dan trazeci samo posao uspjeli pronaci i zaposlili se i presretni su ali u svemu tome fali samo mali točkić srece hrabrosti i svega ostalog po malo :)
Da. Primjetila sam da se uvijek na ovakva pitanja javljaju 2-3 ista nicka sa pregrst crne hronike, patetike i istih odgovora. Vidis nisam jedina koja sam to primjetila ima nas jos :D. Mislim, ne bih nikoga da ponizavam omalovazavam, ali voljela bih iskreno, najiskrenije da se na temu javi neko ko je prosao put kakvim ja mislim da cu proc. Ponekad pomislim kako ljudi koji zive negdje, uvijek misle podsvjesno da se od njih trazi neka milost...hah, mislim, meni zaista to ne treba, pokusajte da promjenite svijest, ja vam ne mislim slat privatnu poruku sa molbom da mi pomognete jer meni pomoc od vas nije potrebna. U slucaju da se neko nadje takav lijepo ga iskulirajte to savjetujem....dakle opusteno....disite duboko....nije sve tako crno kao sto se vama cini ;)
User avatar
szlava
Posts: 676
Joined: 10/03/2013 18:27

#465 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by szlava »

Ja sam neko vrijeme pokusavao slati meil na konkurse sezonske za hotele u austriji gdje su trazili perace posudja ali nazalost nista a sad vec pocinje polako sezona kod njih tih sezonski poslova po skijalistima bilo bi super da se javljaju neki koji su to sve prosli i imaju iskustva u vezi svega toga ali izgleda da nisu ovdije :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#466 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by uglavnomja »

:-)

eto zapad nema svojih nk radnika da budu beraci par mjeseci godisnje, nemaju azilante, ljenjivce koji ne vole skolu i slicno i koji su zdravi i mladi na budzetskoj sisi. i ta ista drzava vise voli dati strancima posao nego skinuti par hiljada neradnika sa socijale par mjeseci. :izet:

ne mozes dobiti radnu dozvolu za sezonski nk posao.
ne mozes dobiti radnu dozvolu ni sa zavrsenom sss, osim ako nemas neko specijalno obrazovanje, znanje, iskustvo ... mimo skole
ni sa zavrsenim faksom ako nije u par trazenih struka, plus sto medicinari moraju znati domaci jezik perfektno.

da je to moguce, ne bi bilo ni 10% stanovnistva u "nerazvijenim" zemljama, svi bi bili beraci voca na zapadu.
zato i postoje radne dozvole, da se zaposli samo onaj ko treba drzavi, a posto vecina ovih velikih prima azilante, plus rumuni, bugari i ostali eu gradjani ... i narocito njihovi studenti ... problem rijesen sto se tice pranja, branja, ciscenja, nosanja tuta (i za nosanje tuta se mora znati jezik, bar malo) itd ...


ok, ja sam pesimista, i svi ostali ovdje. svi mi koji vidimo stvar iznutra, tacnije gledamo svaki dan. ja sam najkrace vani i jos ganjam te privremene dozvole i papire i ucim jezik ... i druzim se slicnim na kursu jezika, od azilanata koji su direkt iz dzungle ili pecine do dr specijalista ... i znam kako ide sa zaposljavanjem.

a sta sa ovim silnim temam po forumu? na 100 ljudi koji traze nacin da odu, jedan uspije, i to ocito ing i medicina. ili neke mucke preko prijatelja i rodbine.


uostalom, otvori stranicu bilo koje amabasade pa procitaj uslove za dobijanje radne dozvole.

ni na jednoj nece pisati: spec dozvola za one koji zele i hoce :-)


mislim, ja ti zelim svaku srecu, da odes i da uradis sta hoces, ali taj nacin, kako si ga ti postavila ovdje, ne pije vode.

sezonski posao od kojeg mozes zivjeti ostatak godine je napr. onaj lov na krabe u sjevernim morima, pa po naftnim busotinama neki poslovi, isto na sjeveru, i slicno.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#467 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ljuspica »

Ne znam koje crne mucke i ostanak u EU pomocu mucki? Ne pada mi na pamet....nikakva mucka, nista ispod vela, sve crno na bijelo....
Tebi isto hvala sto se javljas na temu i objasnjavas jedno te isto (ne znam kako ti nije mrsko soryy morala sam) i zelim ti svu srecu. Mislim, ali samo mislim, da se mi nismo bas razumjeli, sta ja zelim itd. Niko nije ni pomenuo da se od sezonskog posla moze zivjeti ostatak godine prema tome zakljucak suvisan, ali zaista suvisan. Nemoj se ljutiti niti iko sa teme ko bombarduje postovima, ali ono sto ti postiras uopste nije bitno, bar meni. Niko nije ni rekao da se Evropa ubi trazeci bosance i sitnu radnu snagu po svijetu eto samo im oni fale, ...niko to nije rekao, ali misljenja sam da svako ima svoju nafaku i to je ziva istina. Ponekad mi se cini da osobama koje su navikle u zivotu sve da postizu vezom kad ih pukne zivot i pokaze svoje pravo lice-dakle borba za istim, da im to tesko pada i svijet vide crno....i nista im nije jednostavno cak ni udisat zrak....U zivotu nije sve veza, neki postignu cilj uz pomoc srece, karizme ili nazovimo to kako god hocete....hvala na slusanju i doviđenja :skoljka:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#468 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by uglavnomja »

jah :roll:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#469 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by insomnia78 »

Kako bona ne shvataš šta ti momak priča.
Sa BiH papirima ne možeš dobiti radnu dozvolu za sezonske poslove
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#470 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by tataćusak »

ljuspica wrote:Ne znam koje crne mucke i ostanak u EU pomocu mucki? Ne pada mi na pamet....nikakva mucka, nista ispod vela, sve crno na bijelo....
Tebi isto hvala sto se javljas na temu i objasnjavas jedno te isto (ne znam kako ti nije mrsko soryy morala sam) i zelim ti svu srecu. Mislim, ali samo mislim, da se mi nismo bas razumjeli, sta ja zelim itd. Niko nije ni pomenuo da se od sezonskog posla moze zivjeti ostatak godine prema tome zakljucak suvisan, ali zaista suvisan. Nemoj se ljutiti niti iko sa teme ko bombarduje postovima, ali ono sto ti postiras uopste nije bitno, bar meni. Niko nije ni rekao da se Evropa ubi trazeci bosance i sitnu radnu snagu po svijetu eto samo im oni fale, ...niko to nije rekao, ali misljenja sam da svako ima svoju nafaku i to je ziva istina. Ponekad mi se cini da osobama koje su navikle u zivotu sve da postizu vezom kad ih pukne zivot i pokaze svoje pravo lice-dakle borba za istim, da im to tesko pada i svijet vide crno....i nista im nije jednostavno cak ni udisat zrak....U zivotu nije sve veza, neki postignu cilj uz pomoc srece, karizme ili nazovimo to kako god hocete....hvala na slusanju i doviđenja :skoljka:
Ako bilo šta nađeš, napiši. Ali sa našim pasošem :-) :-)
pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#471 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by pearlica »

ljuspica wrote: Djevojka (cini mi se da je djevojka sa nikom gore) je fino rekla da je sve moguce ako se potrudis. I ja sam zavrsila fax ali meni se ne radi u toj struci iako je trazena cak svuda u svijetu...ali meni je muka vise od svega toga...dakle, nisam jedna od onih koja MORA naci posao, ali ZELIM....HOCU....imam rodbine u EU ali NECU da se njima obracam za pomoc, hocu sama jer vjerujem da mogu. Engl. jezik znam odlicno....i da ne zelim nista drugo da radim osim branja nekog voca ili neceg slicnog....fizicki poslovi te vrste me ne umaraju vec odmaraju, volila bih da me neko shvati...ja uopste ne patim za foteljama njih mi je dosta....fala na razumjevanju. :izet:
Da ja sam to napisala jer sam zaista vidjela da ljudi koji se nasade na glavu fakat uspiju. Na zalost ne znam nikoga ko je brao voce sezonski pa nemam sta da ti napisem o tome. Ali znam da sam prije nekoliko godina trazila malo i citala (tada nisam imala familiju) da ima neka viza za australiju kao odes tamo i ides od farme do farme i tamo radis i zivis (spavas i jedes) a usput vidis australiju upoznas kulturu, kazes znas engleski pa vidi ako ti je to opcija. Znam da su neki sa fakulteta to radili (drzavljani EU, mada mislim da to australcima ne igra ulogu) pa proguglaj. To je ono putovanje na kojem nesto i dozivis a i zaradis. Ali nemam pojma koliko to sada ima.

Inace sada ide zima imas po evropi skijalista koliko hoces od norveske/svedske/finske do italije pa trazi, vidi, ko zna mozda upali. Ja znam neke (opet drzavljani EU) koji su uzeli slobodno od fakulteta godinu dana i neki su radili u alpama neki u italij na nekim farmama konja... Hoteli su dobra stvar jer ti daju da tamo zivis dok radis... ali vidi sama sta tebi pase i good luck!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#472 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by insomnia78 »

Kljucna rijec drzavljani EU
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#473 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by uglavnomja »

nova vlada u norveskoj razmatra i mogucnost da se smanji zaposljavanje eu gradjana ... :-) , a o ovim ostalim :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#474 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Zviz »

uglavnomja wrote:nova vlada u norveskoj razmatra i mogucnost da se smanji zaposljavanje eu gradjana ... :-) , a o ovim ostalim :D

Nekad se pital jel Norveska kopira Dansku ili Danska Norvesku ili sjede zajedno i crtaju. Na sljedecim izborima ovi saocial-demokrati ce biti obicna pusiona. Zadnji megafon kaze kad bi bili izbori sutra, da DF Dansk Folkeparti bi dobila oko 20% glasova :D :D :D

Mada njihova politika o strancima/doseljneicima je racionala, mozda zvuci za stranca uzasna ali ljudi kazu: trebamo pomagati i kod kuce i tamo gdje je kriza ali netrebamo primiti vise ljudi u drzavu nego sto mozemo pomoci. Primimo noliko koliko mozemo integrisati i pomoci - i kad pogledas skliku imaju pravu.

Traze od izbjeglica da zavrse skolu, nadju posao i postuju zakone. Ja cu za ove glasati :D Ovdje ponekim, mislim na nase, kad im spomenes skolu i posao kao da im zdrav zub vadis. :D :D

Poznam par licno sto su claniovi ove stranke i samnom nemaju nikakvih problema.


Jedino sto svi kolektivno mrze EU. Traze referendum oko EU i granicu i mislim da ce uskoro i dobiti to sto traze, jer sve vise i vise Danaca djeli isto misljenje.

Image


A najbolja stranka za strance - pro komunjare, ekologija, protiv eu ( :D ) - Enhedslisten isto mrzi EU. I njima se pise oko 12-14% glasova
Ovi bi opet uveli pravila gdje stranac mogu doci bez nekih poteskoca - u pricnipu svi iz BiH bi moglu svu rodbinu dovuci :run: - nebi Danskoj ni Moldavija bila ravna :mrgreen:

Vandrendi kongres u Danskoj :lol: :lol:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#475 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Zviz »

.
Post Reply