Kako legalno otici iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Clint_Eastwood
Posts: 159
Joined: 01/09/2008 21:03
Location: Wild east

#126 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Clint_Eastwood »

Jesi u NL Alanskoda, ali gdje??? U zabiti nekoj ili u velikom gradu? Velika je razlika! A ako si i u velikom gradu, opet postoje iznimke, u većini zemalja je onako kako sam opisao u citiranom postu!
alanskoda
Posts: 577
Joined: 08/10/2008 21:48

#127 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by alanskoda »

Clint_Eastwood wrote:Jesi u NL Alanskoda, ali gdje??? U zabiti nekoj ili u velikom gradu? Velika je razlika! A ako si i u velikom gradu, opet postoje iznimke, u većini zemalja je onako kako sam opisao u citiranom postu!

u amsterdamu sam.i inace voda iz cesme u nl je dobra i svakodnevno je kontrolisu.dok u njemackoj ni za pranje vesa ne valja.
User avatar
vee-jay
Posts: 8754
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#128 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by vee-jay »

alanskoda wrote:
Clint_Eastwood wrote:Jesi u NL Alanskoda, ali gdje??? U zabiti nekoj ili u velikom gradu? Velika je razlika! A ako si i u velikom gradu, opet postoje iznimke, u većini zemalja je onako kako sam opisao u citiranom postu!

u amsterdamu sam.i inace voda iz cesme u nl je dobra i svakodnevno je kontrolisu.dok u njemackoj ni za pranje vesa ne valja.


Bice da je to razlog zasto sam ja totalno :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

Inace, bio sam u XXX Amsterdamu prosle sedmice, suuuuuuuuuuuuuuper grad, preeeelijeeeeeeeeeeeeep!!! A covjek se napusi marijuane hodajucu gradom, ne moras davat ni kinte. Vodu nisam probao, tako da nemerem pricat. Samo Holadjanke nisu nesto :-)

:D
sadeta
Posts: 267
Joined: 12/03/2007 10:58

#129 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by sadeta »

Clint_Eastwood wrote:Jebo zemlju koja Bosne nema!!!
Možete vi pričati što god hoćete, da je bolje u USA, Australiji, Njemačkoj, Švedskoj...ili ko zna već gdje, ali meni je u BiH lijepo, možda ne zarađujem kao npr. u Švedskoj, ali zato i ne radim kao rob, a imam solidnu platu. Vidio sam neko je u postu napisao da ima platu od 1500KM, pa Bože dragi, što ste gladni, šta vam treba više para od toga pri ovom standardu?!Sa tom platom se može itekako iznadprosječno živjeti u BiH. Nisu pare, odnosno materijalna komponenta najvažniji u životu, misliš da ćeš se osjećati bolje kod hladnih Švaba ili licemjernih Amerikanaca, naravno da nećeš, zato se ovi dijasporci i vraćaju svake godine ovamo, ispuste ventile ovdje u 1-2 sedmice, a kada trebaju nazad imaju face kao da moraju u pakao.
Od svih ovih navedenih mogućih opcija podržavam jedino studiranje kao racionalnu opciju jer na zapadu se mnogo toga može više naučiti, a i priznatije su diplome, naročito ako studirate inžinjerske ili tehnološke nauke. Sve ostalo je bježanje od problema, od kojih naravno gdje god odete ne možete pobjeći. BiH je zemlja prosperiteta, ma koliko ovo čudno zvučalo. Ovdje iole pametan čovjek može postići u 5-10 godina ono za što bi mu na zapadu trebao čitav život.
Još jedna komponenta koja nije nimalo zanemariva je VODA!!! Imam rodbine u 6 inostranih zemalja (USA, Australija, Argentina, Njemačka, Nizozemska i Austrija). Ni u jednoj od ovih zemalja se ne možeš napiti vode sa česme, tj. možeš, ali nije preporučljivo, svi kupuju vodu za piće, a o pritisku iz slavine da ne govorim, ne može se ni uspoređivati. Voda je faktor koji će u bliskoj budućnosti predstavljati resurs kao što su sada nafta i plin, e pa sad skontajte koliko tog vitalnog resursa za opstanak ljudske vrste ima u BIH, a koliko u ovim gore nabrojanim zemljama i kakva je kvaliteta te vode!!! Samo vi bježite iz BiH, a ja ću vam donijeti tamo gdje odete vodu iz BiH koju ćete masno plaćati i udarat ćete se u glavu jer ste otišli.
Imao bih još razloga koji idu na stranu ostanka u BiH (kao npr. sigurnost, terorističke mete, zagađenost zraka itd.), pa da ne duljim, mislim da je ovo nabrojano dovoljno.
Dragi Clinte, ne znam odakle da pocnem...mozda od pocetka. ja, recimo, imam platu preko 1500, imam stan, imam auto, imam super posao. nesto od ovoga imam zahvaljujuci obrazovanju, dobar dio zahvaljujuci mukotrpnom radu i trudu a nesto zahvaljujuci i cistoj sreci. i smatram se sretnom i nimalo sve ovo ne uzimam zdravo za gotovo.
ali zato imam na hiljade mamlaza oko mene koji uvode vjeronauku u vrtice i zabranjuju Deda Mraza, imam na hiljate papaka koji nemaju pojma o zivotu u gradu i ne namjeravaju se uskoro priviknuti na cinjenicu da vise nemaju stalu i da se ne mogu tako ni ponasati. zatim, imam drzavu u kojoj ne smijem pisnut ako vidim nepravdu jer nikoga ne boli uho za to, nego cu samo ja najebat', pa imam drzavu u kojoj moram placati gluposti a ne vidim nikakvog hajra od njih, pa imam, a imas i ti, 10 km autoputa koji mi naplate 1,5 KM samo da bi mi na dionici Sarajevo - Visoko izletio manijak iz suprotnog smijera pa onda imam to da ni dan danas nikome od odgovornih nije palo na pamet postaviti kameru na tu dionicu autoputa iako policija dobro zna da su u pitanju OPKLADE i da manijaci zaradjuju pare zabavljajuci se na ovaj nacin dok normalan svijet prozivljava traume, pa imam situaciju da imam dobar posao, ali i da moram biti mali mis na poslu, jer ako izgubim ovaj, nema drugog boljeg ili isto tako dobrog...trebam li stvarno dalje nabrajati sta sve IMAM u BiH?
i da, zelim da pobjegnem od svega ovoga, i nemoj mi molim te pricati kako ima Kineza koji hoce da rade, mrzim taj supljak, neka rade Kinezi ko robovi, ja necu! sad ces reci da je robovski sistem i tamo negdje ali vjeruj mi da nije kao ovdje, jer, ponavljam jos jednom, mi smo, bez obzira na nase probleme vezane uz mentalitet (to je jedna kriva Drina), zemlja u TRANZICIJI. a to samo po sebi nije dobro, ovo je najgora forma kapitalizma, tj. rani, iznudjivacki kapitalizam. radis ko da si na zapadu a zaradjujes prema standardima istoka...i kako to moze valjat'?
i ta ista dijaspora koja se zali na svoju okolinu...hahahhahaha, nije sve med i mlijeko pa ne valja. a njima u glavi stara Juga: rade - a ne rade, zaradjuju platu- ali skoro da im i ne treba jer drzava obazbijedjuje toliko toga, svi sretni i zadovoljni...a danas vise nije ni blizu tako.
i tako, pored ovog svega, VODA iz cesme mi se nekako cini nevazna, ali ne znam mozda je do mene ...
sadeta
Posts: 267
Joined: 12/03/2007 10:58

#130 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by sadeta »

ladyblue18 wrote: ma ne :mrgreen: prihvatam ja svacije misljenje :)
Ali nije to toliko do mene, koliko recimo do porodice i okoline, mozes li zamsiliti reakciju da kazes nekome da nakon zavsenog fakulteta ides u Ameriku cuvati djecu :mrgreen: bila bih proglasena ludom ali bukvalno :mrgreen:
Sto se mene tice, ima jos vremena dok zavrsim fax, pa kad zavrsim onda cu razmisliti svakako sta cu i kako cu.
Jer ono sto zelim ja uvijek pokusam ostvariti :)
Hvala svakako na savjetu :-D
a zasto uopce cekas da zavrsis faks pa onda u US? zasto ne odes sad kao au pair i nastavis faks tamo? pa nije nemoguce? onda bi imala pravi degree, a ne ovo sto danas ima svaka shusha u bih - diplomu univerziteta u sarajevu... (i ja sam jedna od tih shusha, nazalost).
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#131 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ladyblue18 »

sadeta wrote:
Dragi Clinte, ne znam odakle da pocnem...mozda od pocetka. ja, recimo, imam platu preko 1500, imam stan, imam auto, imam super posao. nesto od ovoga imam zahvaljujuci obrazovanju, dobar dio zahvaljujuci mukotrpnom radu i trudu a nesto zahvaljujuci i cistoj sreci. i smatram se sretnom i nimalo sve ovo ne uzimam zdravo za gotovo.
ali zato imam na hiljade mamlaza oko mene koji uvode vjeronauku u vrtice i zabranjuju Deda Mraza, imam na hiljate papaka koji nemaju pojma o zivotu u gradu i ne namjeravaju se uskoro priviknuti na cinjenicu da vise nemaju stalu i da se ne mogu tako ni ponasati. zatim, imam drzavu u kojoj ne smijem pisnut ako vidim nepravdu jer nikoga ne boli uho za to, nego cu samo ja najebat', pa imam drzavu u kojoj moram placati gluposti a ne vidim nikakvog hajra od njih, pa imam, a imas i ti, 10 km autoputa koji mi naplate 1,5 KM samo da bi mi na dionici Sarajevo - Visoko izletio manijak iz suprotnog smijera pa onda imam to da ni dan danas nikome od odgovornih nije palo na pamet postaviti kameru na tu dionicu autoputa iako policija dobro zna da su u pitanju OPKLADE i da manijaci zaradjuju pare zabavljajuci se na ovaj nacin dok normalan svijet prozivljava traume, pa imam situaciju da imam dobar posao, ali i da moram biti mali mis na poslu, jer ako izgubim ovaj, nema drugog boljeg ili isto tako dobrog...trebam li stvarno dalje nabrajati sta sve IMAM u BiH?
i da, zelim da pobjegnem od svega ovoga, i nemoj mi molim te pricati kako ima Kineza koji hoce da rade, mrzim taj supljak, neka rade Kinezi ko robovi, ja necu! sad ces reci da je robovski sistem i tamo negdje ali vjeruj mi da nije kao ovdje, jer, ponavljam jos jednom, mi smo, bez obzira na nase probleme vezane uz mentalitet (to je jedna kriva Drina), zemlja u TRANZICIJI. a to samo po sebi nije dobro, ovo je najgora forma kapitalizma, tj. rani, iznudjivacki kapitalizam. radis ko da si na zapadu a zaradjujes prema standardima istoka...i kako to moze valjat'?
i ta ista dijaspora koja se zali na svoju okolinu...hahahhahaha, nije sve med i mlijeko pa ne valja. a njima u glavi stara Juga: rade - a ne rade, zaradjuju platu- ali skoro da im i ne treba jer drzava obazbijedjuje toliko toga, svi sretni i zadovoljni...a danas vise nije ni blizu tako.
i tako, pored ovog svega, VODA iz cesme mi se nekako cini nevazna, ali ne znam mozda je do mene ...
Upravo :roll: Narodu je generalno puna kapa svega sto se desava u ovoj drzavi. Meni nije nimalo lijepo kada vidim da se Sarajevo ismijava po svjetskim medijima "Ukinuli Djeda Mraza?Za rubriku vjerovali ili ne!" Nije mi nimalo lijepo sto se moja drzava ne spominje ni po cemu lijepom nikada. Niko da nam priusti malo veselja, da kaze bit ce bolje. Jok, kod nas samo pricaju kako BiH broji zadnje dane, kako nam nikada nije bilo gore, kako se radi o sudbonosnim trenucima BiH, i sta onda covjek treba da misli i da osjeca ovdje? Tona naroda koji bi i otisao je sada u kasnim godinama, i svjesni su da nisu u toj mogucnosti da negdje vani krenu od 0, ali mi mladi kojima je jasno gdje zivimo i u cemu, mozemo! Zasto ja da ostanem u drzavi koja mi ne pruza nista? Studiram na univerzitetu punom korupcije, nepostivanja studenata, izrabljivanja. Po 10 puta te obara kao da si takmak. Studiram a ne znam hocul imati sutra posao, jer postoji toliko precih kandidata, za razliku od mene koja nisam dijete foteljasa, funkcionera,itd... Sto to meni treba? Sto to trebam bilo kome ovdje?
Naravno sada je ekonomska kriza pa nije nigdje bajno ali za 2,3 godine svijet ce stati na noge opet, a BiH? Hocel je bit vise? Hocel bit nas? Eto o cemu razmislja narod ovdje, i onda treba ostati da valjda razmisljamo jos o tome. Postoji i svijet van BiH koji treba probati, ali to ne znaci da neko treba zaboraviti odakle je i ko je. To nikada!
I kao sto rece Sadeta, moram reci nazalost trivijalne stvari poput vode jer kod nas to jeste trivijalna stvar, su ovdje nevazne, kada imas toliko drugih problema. :(

@Sadeta-ne znam sta da ti kazem...prvo nemam vozacki, a za au-pair je neophodan, a nisam bas u prilici sada kada je kriza da polazem vozacki. Opet kontam bolje zavrsiti fax pa imati kakvu takvu diplomu, nego otici tamo pa je pitanje hocul uspjeti naci fax, stipendiju itd..., pa se vratiti ovdje sa zavrsenog pola faxa, kada mi generacija vec zavrsi, itd...
Ja to posmatram kao "bolje vrabac u ruci, nego golub na grani" i mislim da me razumijes.
A i mislim da sam jos pomlada sa 20 godina, imam jos da ucim i stjecem iskustva. Jedno je kada ti dobijes stipendiju odmah nakon srednje za vani pa imas dom, hranu, fax, raju, a drugo je kada ides tako u bijeli svijet poprilicno neiskusan u nekim stvarima. A tu su i roditelji i njihova prica...tj. jedno od njih :roll:
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#132 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by anonimni clan »

Clint_Eastwood wrote:Jebo zemlju koja Bosne nema!!!
Možete vi pričati što god hoćete, da je bolje u USA, Australiji, Njemačkoj, Švedskoj...ili ko zna već gdje, ali meni je u BiH lijepo, možda ne zarađujem kao npr. u Švedskoj, ali zato i ne radim kao rob, a imam solidnu platu. Vidio sam neko je u postu napisao da ima platu od 1500KM, pa Bože dragi, što ste gladni, šta vam treba više para od toga pri ovom standardu?!Sa tom platom se može itekako iznadprosječno živjeti u BiH. Nisu pare, odnosno materijalna komponenta najvažniji u životu, misliš da ćeš se osjećati bolje kod hladnih Švaba ili licemjernih Amerikanaca, naravno da nećeš, zato se ovi dijasporci i vraćaju svake godine ovamo, ispuste ventile ovdje u 1-2 sedmice, a kada trebaju nazad imaju face kao da moraju u pakao.
Od svih ovih navedenih mogućih opcija podržavam jedino studiranje kao racionalnu opciju jer na zapadu se mnogo toga može više naučiti, a i priznatije su diplome, naročito ako studirate inžinjerske ili tehnološke nauke. Sve ostalo je bježanje od problema, od kojih naravno gdje god odete ne možete pobjeći. BiH je zemlja prosperiteta, ma koliko ovo čudno zvučalo. Ovdje iole pametan čovjek može postići u 5-10 godina ono za što bi mu na zapadu trebao čitav život.
Još jedna komponenta koja nije nimalo zanemariva je VODA!!! Imam rodbine u 6 inostranih zemalja (USA, Australija, Argentina, Njemačka, Nizozemska i Austrija). Ni u jednoj od ovih zemalja se ne možeš napiti vode sa česme, tj. možeš, ali nije preporučljivo, svi kupuju vodu za piće, a o pritisku iz slavine da ne govorim, ne može se ni uspoređivati. Voda je faktor koji će u bliskoj budućnosti predstavljati resurs kao što su sada nafta i plin, e pa sad skontajte koliko tog vitalnog resursa za opstanak ljudske vrste ima u BIH, a koliko u ovim gore nabrojanim zemljama i kakva je kvaliteta te vode!!! Samo vi bježite iz BiH, a ja ću vam donijeti tamo gdje odete vodu iz BiH koju ćete masno plaćati i udarat ćete se u glavu jer ste otišli.
Imao bih još razloga koji idu na stranu ostanka u BiH (kao npr. sigurnost, terorističke mete, zagađenost zraka itd.), pa da ne duljim, mislim da je ovo nabrojano dovoljno.
Hladnih svaba i licemjernih amerikanaca..............hehehehe
Svabe nisu hladne,uopste.........i taj stereotip o hladnim svabama postoji samo kod nas.
A za americko licemjerstvo,ne znam odakle to izvuce? Iz americke politike ili poslovnog odnosa gdje svako gleda svoj interes?
E........ Clint_Eastwood ti i dalje zivi u ublehaskim pricama o kvalitetnoj vodi u Bosni i o resursu buducnosti koju prosipaju oni koji nemaju muda promijeniti nesto u svom zivotu.
Prvo da demantiramtvoje tvrdnje o kvaliteti vode. Ja licno pijem vodu u Njemackoj iz cesme.........i mogu maltene svakodnevno da imam uvid u kvalitet iste te vode.
http://www.swm.de/de/produkte/mwasser.html
A mogu da pijem i onu flasiranu,ako hocu......
A da ce kvalitet vode u Bosni ostati na visokom nivou .......nesto i nisam siguran.Odnosom prema zivotnoj okolini,divljoj gradnji po vodozastitnim zonama,planiranoj gradnji hidrocentrala,koristenju stetnih materijala u svakodnevnoj upotrebi,odlaganju odpada.....zastarijelom tehnologijom prerade sirovina ........da ne nabrajam pranja auta u rijekama..i uopste odnos prema toj istoj vodi....epitet ciste vode ce se izgubiti prije nego ta ista voda postane strateski resurs.
A ti ......cekaj do tada da mi se nasmijes,zato sto cu "ja zaliti sto sam otisao u Njemacku".....ja toliko vremena nemam.
Tebi koji si zadovoljan sa svojom platom,standardom i kvalitetom zivota u takvoj Bosni,zelim sve najbolje,da pozivis jos dugo i nauzivas se u njoj.
Meni ne preostaje nista drugo nego da dodjem u Bosnu samo kad je se pozelim,a ostatak slobodnog vremena i godisnjeg odmora (sitnica... 33 radna dana u kapitalistickoj zemlji)trosim na putovanjima po ostatku Evrope,planiram uskoro i po ostatku svijeta......samo dok sredim ovo oko papira...:D
Ma i ja sam nekad slicno razmisljao,dok sam sjedio na cepeniku i divio se oko sebe svemu... dokle mi pogled doseze.
Sad razmisljam malo drugacije,mozda zato sto sad vidim malo dalje.........heheheh nekako kao da su mi se vidici prosirili.......... :D
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#133 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by rumenige_brajtner »

Clint_Eastwood wrote:Jesi u NL Alanskoda, ali gdje??? U zabiti nekoj ili u velikom gradu? Velika je razlika! A ako si i u velikom gradu, opet postoje iznimke, u većini zemalja je onako kako sam opisao u citiranom postu!
nevjerovano je koju gomilu gluposti, generalizacija i frazetina ti izgovoris u malo vremena. sve znas, sve vidio, svugdje bio, nema tajni za tebe, ooo master yoda :-)
alanskoda
Posts: 577
Joined: 08/10/2008 21:48

#134 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by alanskoda »

babyline wrote:
alanskoda wrote:
Clint_Eastwood wrote:Jesi u NL Alanskoda, ali gdje??? U zabiti nekoj ili u velikom gradu? Velika je razlika! A ako si i u velikom gradu, opet postoje iznimke, u većini zemalja je onako kako sam opisao u citiranom postu!

u amsterdamu sam.i inace voda iz cesme u nl je dobra i svakodnevno je kontrolisu.dok u njemackoj ni za pranje vesa ne valja.
hahaha, jes jes i ja cula da u njemackoj ne valja ne da gledati u sebe... hahaha :lol: :lol:

dobro si cula.
The Chosen One
Posts: 8
Joined: 10/07/2008 17:02

#135 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by The Chosen One »

@ladyblue18 za au pair ti nije neophodna vozacka,samo bi u tom slucaju morala brinuti o djetetu do 2 godine.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#136 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ladyblue18 »

The Chosen One wrote:@ladyblue18 za au pair ti nije neophodna vozacka,samo bi u tom slucaju morala brinuti o djetetu do 2 godine.
uh :mrgreen: neka hvala, zadnje sto mi treba je da brinem o bebi :roll:
inace cula sam da je punoooooo jeftinije polaganje kod nas nego u SAD-u.

@jane- eh mati... :mrgreen:
Nije da me koci direktno, ali znas pricu, kako cu ja sama u svijet, kada ni ovdje se ne znam brinuti za sebe (lafo) :mrgreen:
Mislim da je to zato sto sam starije dijete, zensko, ja sam joj ko oci u glavi, pa kada spominem odlazak...ihhh :mrgreen:
ali hajde smuntat cu ja nju :lol: 8-)
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#137 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by melb26sa »

ladyblue18 wrote:
The Chosen One wrote:@ladyblue18 za au pair ti nije neophodna vozacka,samo bi u tom slucaju morala brinuti o djetetu do 2 godine.
uh :mrgreen: neka hvala, zadnje sto mi treba je da brinem o bebi :roll:
inace cula sam da je punoooooo jeftinije polaganje kod nas nego u SAD-u.

@jane- eh mati... :mrgreen:
Nije da me koci direktno, ali znas pricu, kako cu ja sama u svijet, kada ni ovdje se ne znam brinuti za sebe (lafo) :mrgreen:
Mislim da je to zato sto sam starije dijete, zensko, ja sam joj ko oci u glavi, pa kada spominem odlazak...ihhh :mrgreen:
ali hajde smuntat cu ja nju :lol: 8-)

Moram ti reci da je ovdje polaganje dzaba - platis samo izradu vozacke - mislim da je moja bila oko $15. Losa strana je sto nije obavezna skola voznje pa zato imas idiote za volanom koji mijenjaju trake kako im se cefne - bez da pogledaju je li neko vec u traci u koju zele preci ili ne daj boze da ukljuce zmigavac (valjda brzo izgore svjecice). Vecinu ih je neko iz porodice "naucio" voziti. Imaju gomile stop znakova koji se moraju postovati - stanes 3 sekunde pa onda nastavljas, nema "rolling through" stop znak - odmah ti policija za vratom dahce.

Bas sad u petak je bila gomila saobracajnih nesreca na autoputevima oko Chicaga - uzrok led - iako je na svim tv stanicama receno ne idite van prije 11 ujutro ako nemate prijeku potrebu, zaledjeno je - jok, isli ljudi negdje i bilo je izvrtanja auta, prevrtanja, lancanih sudara jer ne znaju prilagoditi voznju uslovima na cesti - naravno ni ceste nisu bile posute nicim da se sprijeci stvaranje leda...misle ljudi autocesta pa mogu da piciiiiim.

Sorry na offtopic ali kad mi kazu da su oni najbolji vozaci samo se nasmijem i ne komentarisem (a kad dodju kod nas ne smiju voziti magistralom pored Jadrana :lol: ).

Moj prijedlog - uzmi casove kod nas, polazi kod njih - bices ekspert.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#138 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by landlord »

Ladyblue..
zelim ti svaku srecu u tvom odlasku.. ali nacinom na koji ti razmisljas.. nikada nigdje neces otici..

Ja kada sam htio paliti iz BiH.. znao sam sve o imigraciji i nacinima kako otici.. Ti bi voljela da odes.. ali da ti neko tamo sredi i papire, i da te upise u skolu i da ti da stipendiju.. da ti ujutro skuha kaficu..

E pa ne ide to tako bas jednostavno.. kad odes od kuce.. u novu zemlju u kojoj nemas nikoga.. i pogotovo ako sama odes..bit ce ti vise nego pakleno.. bar prvih godinu dana.. i sasvim sigurno ces se sto puta pokajati sto si to uradila..
ali nakon tih godinu dana.. ce stvari izgledati potpuno drugacije..

Moj savjet ti je da se raspitas o skolovanju u Kanadi, ili Australiji. Upisi neki faks..ne znam sta sada studiras, najjeftiniji su ti neki jezicki fakulteti, zatim izganjaj studentsku vizu, sa njom mozes da radis do 20 sati u kampusu, uci i potrudi se da dobijes sto bolje ocjene.. na osnovu ocjena mozes da trazis stipendiju.. prije toga su ti sanse jako male za stipendiju posto nemas stalnoo boraviste.

Za ovo ce ti biti potrebna pomoc roditelja, jer ce ti trebati u pocetku dosta novaca, a jedino ti oni mogu pomoci sa tim tipa da dignu neki kredit ili nesto sl. Nakon zavrsenog faksa, u Kanadi ili Australiji.. imas skoro pa zagarantovanu boravisnu dozvolu..
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#139 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ladyblue18 »

melb26sa wrote: Moram ti reci da je ovdje polaganje dzaba - platis samo izradu vozacke - mislim da je moja bila oko $15. Losa strana je sto nije obavezna skola voznje pa zato imas idiote za volanom koji mijenjaju trake kako im se cefne - bez da pogledaju je li neko vec u traci u koju zele preci ili ne daj boze da ukljuce zmigavac (valjda brzo izgore svjecice). Vecinu ih je neko iz porodice "naucio" voziti. Imaju gomile stop znakova koji se moraju postovati - stanes 3 sekunde pa onda nastavljas, nema "rolling through" stop znak - odmah ti policija za vratom dahce.

Bas sad u petak je bila gomila saobracajnih nesreca na autoputevima oko Chicaga - uzrok led - iako je na svim tv stanicama receno ne idite van prije 11 ujutro ako nemate prijeku potrebu, zaledjeno je - jok, isli ljudi negdje i bilo je izvrtanja auta, prevrtanja, lancanih sudara jer ne znaju prilagoditi voznju uslovima na cesti - naravno ni ceste nisu bile posute nicim da se sprijeci stvaranje leda...misle ljudi autocesta pa mogu da piciiiiim.

Sorry na offtopic ali kad mi kazu da su oni najbolji vozaci samo se nasmijem i ne komentarisem (a kad dodju kod nas ne smiju voziti magistralom pored Jadrana :lol: ).

Moj prijedlog - uzmi casove kod nas, polazi kod njih - bices ekspert.
Pfff sto mene slagase onda :mrgreen: Ma ja sam vidjela na TV-u kod DC-a cini mi se ono izbijanje vode i plavljenje saobracajnica, uzas. A vjerujem za sve sto si napisala :mrgreen:

@landlord-nista australija, to je zadnje mjesto na koje bih otisla :-) Kanada manje vise, ali vec sam rekla meni nije poenta otici bilo gdje, ja zelim bas u SAD :mrgreen:
I pogresno si procjenio, to uvezi kuhanja kafice i da mi neko sredi zivot cijeli :mrgreen: Nisam ja takva uopste, znam da gdje god covjek dodje da treba krenuti od nule, da ga nece nista cekati na gotovo, da ce bit nostalgije, kajanja i svega, ali to treba zanemariti ako se nesto hoce postici. Ja bas zato zelim otici vani, da dokazem da ja to mogu, da mogu sama da se snadjem, izmedju ostalog.
Ja sam jos uvijek samo u fazi raspitivanja, saznavanja, nemam namjeru nigdje sada ici, jos vise jer kazu da narocito za ljude koji sada odlaze u SAD je uzasno tesko zbog krize. Ali sve kontam ne moze biti gore nego ovdje, a mozda i moze.
Studiram pravo :) I ucim, ucim :mrgreen:
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#140 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by landlord »

Kada zavrsis faks, mozes doci na postdiplomski studij, ako si dobar student. Tako mozes mozda izganjati neku stipendiju, mada je to jako tesko.. pogotovo poslije prava zavrsenog u Sa da se ubacis na neki faks u USA. Mozda da vidis neku varijantu ako se bavis sportom nekim da ganjas stipendiju sportsku..

Druga opcija ti je da igras green card lottery - ovo ti svakako preporucujem, besplatno je tako da nista ne gubis.

Imas takodjer work & travel program, to ti je preko ljeta dva, tri mjeseca si u Amrici radis i usavrsis jezik. Taman ti je to super prilika da vidis hoce li ti se uopste svidjeti tu.

H1B vizu je skoro pa nemoguce dobiti..

I jos jednu opciju imas a to je..udaja za papire..

Izabrala si zemlju u koju je zaista jako tesko emigrirati
User avatar
Clint_Eastwood
Posts: 159
Joined: 01/09/2008 21:03
Location: Wild east

#141 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Clint_Eastwood »

Da ne citiram sve ove gornje postove, samo ću jedno reći:
Nikoga ja ne nagovaram da ostane, rekao sam idite svi ako imate mogućnosti, nek se BiH pretvori u pustaru. Također, nikoga ne kritikujem što želi otići, većina mladih želi otići, to je normalno kad vam mediji i političari pune glavu svakakvim glupostima, i dok ste vi u tom raspoloženju bezperspektivnosti oni dodaju soli na ranu-podižu svoje plaće za 100%. Međutim, ono što najviše prezirem kod naših ljudi je to što se ponašaju kao ovce, uvijek se glasa za iste (naravno za "svoje" nacionalističke stranke) ili se ne izlazi na izbore nikako, moto je: "Ne može moj glas ništa promijeniti". I onda poslije izbora čujem izjave: "Ja bih volio otići iz ove države", "J...ti ovu državu", "Oni političari samo kradu, ništa ne rade" i slično...Pa ko je kriv za takvo stanje, naravno ovce obojene u 3 nacionalne boje!!!
Malo samo treba i ova bi država krenula naprijed, samo da na jednim izborima uzme većinu npr. Stranka Radom za Boljitak, ili neka druga multinacionalna stranka poput ove, može i ona penzionerska, odmah bi se vidio napredak, uredili bi i ustav za mjesec dana, i reformu policije i pravosuđa i sve ostalo bi se dalo dogovoriti. Ali, hvala Bogu što nas je većina primitivnog nacionalističkog razmišljanja, pa je onda posljedica toga stagniranje i besperspektivni ambjent kod većine stanovništva.
Naš narod nema muda za promjene, nekako je mnogo jači taj nacionalistički nagon, a to hoće li oni imati sutra posao, stan, odnosno, hoće li imati sutra išta jesti, to je već sekundarni ili tercijarni prioritet, važno je da pobijede "moji", pa da možemo opet sutra govoriti: "Ja ode iz ove zemlje", Oni političari ništa ne rade"...

Eto toliko, a ja ću i dalje ostati u ovoj zemlji ma kako se ona zvala, odnosno postojala ili ne.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#142 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ladyblue18 »

landlord wrote:Kada zavrsis faks, mozes doci na postdiplomski studij, ako si dobar student. Tako mozes mozda izganjati neku stipendiju, mada je to jako tesko.. pogotovo poslije prava zavrsenog u Sa da se ubacis na neki faks u USA. Mozda da vidis neku varijantu ako se bavis sportom nekim da ganjas stipendiju sportsku..

Druga opcija ti je da igras green card lottery - ovo ti svakako preporucujem, besplatno je tako da nista ne gubis.

Imas takodjer work & travel program, to ti je preko ljeta dva, tri mjeseca si u Amrici radis i usavrsis jezik. Taman ti je to super prilika da vidis hoce li ti se uopste svidjeti tu.

H1B vizu je skoro pa nemoguce dobiti..

I jos jednu opciju imas a to je..udaja za papire..

Izabrala si zemlju u koju je zaista jako tesko emigrirati
mah dobar student, uspjeh, ...to je sve relativno, imam prijateljicu koja je otisla tamo nakon srednje nije bila neki ucenik, a nije sportska stipendija tako da...
Ja i sport 0 bodova :mrgreen:
GC je svakako odlicna opcija, ove godine sam htjela, ali odustala jer sam premlada jos uvijek za tako veliki korak u zivotu, a na drugoj sam godini faxa, sto mi bas ne odgovara, naravno nigdje ne pise da bih dobila, ali ako bih, ostavila bih fax na pola puta. Mozda iduce godine aBd, s tim da se nadam da nece ukinuti GC :(
work&travel je odlican takodjer, ali ne znam da se moze ostati preko njega, isto kao ni preko au paira, to sam moras da kontas sta i kako.
Za papire se ne bih udala, nema tih para :mrgreen:
I znam da je tesko emigrirati tamo, jos vise jer nemam nikoga tamo, ali meni je to velika zelja, i nadam se da cu jednog dana uspjeti, ne odustajem ja od onoga sto zelim :)
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#143 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ahuseino »

Clint_Eastwood wrote:Da ne citiram sve ove gornje postove, samo ću jedno reći:
Nikoga ja ne nagovaram da ostane, rekao sam idite svi ako imate mogućnosti, nek se BiH pretvori u pustaru. Također, nikoga ne kritikujem što želi otići, većina mladih želi otići, to je normalno kad vam mediji i političari pune glavu svakakvim glupostima, i dok ste vi u tom raspoloženju bezperspektivnosti oni dodaju soli na ranu-podižu svoje plaće za 100%. Međutim, ono što najviše prezirem kod naših ljudi je to što se ponašaju kao ovce, uvijek se glasa za iste (naravno za "svoje" nacionalističke stranke) ili se ne izlazi na izbore nikako, moto je: "Ne može moj glas ništa promijeniti". I onda poslije izbora čujem izjave: "Ja bih volio otići iz ove države", "J...ti ovu državu", "Oni političari samo kradu, ništa ne rade" i slično...Pa ko je kriv za takvo stanje, naravno ovce obojene u 3 nacionalne boje!!!
Malo samo treba i ova bi država krenula naprijed, samo da na jednim izborima uzme većinu npr. Stranka Radom za Boljitak, ili neka druga multinacionalna stranka poput ove, može i ona penzionerska, odmah bi se vidio napredak, uredili bi i ustav za mjesec dana, i reformu policije i pravosuđa i sve ostalo bi se dalo dogovoriti. Ali, hvala Bogu što nas je većina primitivnog nacionalističkog razmišljanja, pa je onda posljedica toga stagniranje i besperspektivni ambjent kod većine stanovništva.
Naš narod nema muda za promjene, nekako je mnogo jači taj nacionalistički nagon, a to hoće li oni imati sutra posao, stan, odnosno, hoće li imati sutra išta jesti, to je već sekundarni ili tercijarni prioritet, važno je da pobijede "moji", pa da možemo opet sutra govoriti: "Ja ode iz ove zemlje", Oni političari ništa ne rade"...

Eto toliko, a ja ću i dalje ostati u ovoj zemlji ma kako se ona zvala, odnosno postojala ili ne.
Chitam te (ovlash)... i onda mi sinu... zvuchish ko da radish ili za ovu stranku ili za vladu.

Pomalo si u zabludi (u svemu sto si do sad na pisao, mrsko mi ponavljati - voda, posao, kriminal)... al' vishe mi zvuchi ko ne znash bash najbolje o chemu prichash. Ni ti, ni tvoja familija po inostranstvu, niste ni najmanje mjerodavni... vishe samo dopisnici koji razmjenjuju anegdotalne informacije iz mikro-sredine. Statisticki, ni trunke znachaja tu nema...

Nemoj se ti meni uvrijediti, dajem ti priznanje da ti je srce na dobrom mjestu :thumbup:
User avatar
atom62
Posts: 281
Joined: 04/02/2008 14:33

#144 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by atom62 »

doso sam na odmor kod majke. zivim u njemackoj i imam trajnu vizu. majka me tjera da se zenim. pa eto ako neko hoce da ide u sengenske zemlje da zivi i radi, ili da studira uz rad, mozemo o tome razgovarati. moze i muskarac, jer su u njemackoj i istospolni brakovi priznati. cijena povoljna! to je sigurno najlaksi nacin da se ode u inostranstvo.
a sto se tice vode u njemackoj nije istina. voda u njemackoj je izuzetno dobre kvalitete. to je inace proizvod, koji se za razliku od svih durgih napitaka najvise, tj. svakodnevno kontrolira! i bogati ti odkuda u holandiji dobra voda? gdje vi to imate brda, sume i planinske rijeke? :D
User avatar
mgogic
Posts: 530
Joined: 20/05/2007 11:03

#145 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by mgogic »

Ima li neko da zna kakva je situacija sa postdiplomskim studijem u Evropi,ako si zavrsio pravo ovdje kod nas?Ovo gore se uglavnom odnosi na USA,interesuje me da li je tesko upisati postdiplomski u npr.Norveskoj,Austriji,i sl.mislim da li priznaju nase diplome,je li tesko upisati tj.biti primljen,i slicne stvari!
User avatar
Clint_Eastwood
Posts: 159
Joined: 01/09/2008 21:03
Location: Wild east

#146 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Clint_Eastwood »

ahuseino wrote:
Clint_Eastwood wrote:Da ne citiram sve ove gornje postove, samo ću jedno reći:
Nikoga ja ne nagovaram da ostane, rekao sam idite svi ako imate mogućnosti, nek se BiH pretvori u pustaru. Također, nikoga ne kritikujem što želi otići, većina mladih želi otići, to je normalno kad vam mediji i političari pune glavu svakakvim glupostima, i dok ste vi u tom raspoloženju bezperspektivnosti oni dodaju soli na ranu-podižu svoje plaće za 100%. Međutim, ono što najviše prezirem kod naših ljudi je to što se ponašaju kao ovce, uvijek se glasa za iste (naravno za "svoje" nacionalističke stranke) ili se ne izlazi na izbore nikako, moto je: "Ne može moj glas ništa promijeniti". I onda poslije izbora čujem izjave: "Ja bih volio otići iz ove države", "J...ti ovu državu", "Oni političari samo kradu, ništa ne rade" i slično...Pa ko je kriv za takvo stanje, naravno ovce obojene u 3 nacionalne boje!!!
Malo samo treba i ova bi država krenula naprijed, samo da na jednim izborima uzme većinu npr. Stranka Radom za Boljitak, ili neka druga multinacionalna stranka poput ove, može i ona penzionerska, odmah bi se vidio napredak, uredili bi i ustav za mjesec dana, i reformu policije i pravosuđa i sve ostalo bi se dalo dogovoriti. Ali, hvala Bogu što nas je većina primitivnog nacionalističkog razmišljanja, pa je onda posljedica toga stagniranje i besperspektivni ambjent kod većine stanovništva.
Naš narod nema muda za promjene, nekako je mnogo jači taj nacionalistički nagon, a to hoće li oni imati sutra posao, stan, odnosno, hoće li imati sutra išta jesti, to je već sekundarni ili tercijarni prioritet, važno je da pobijede "moji", pa da možemo opet sutra govoriti: "Ja ode iz ove zemlje", Oni političari ništa ne rade"...

Eto toliko, a ja ću i dalje ostati u ovoj zemlji ma kako se ona zvala, odnosno postojala ili ne.
Chitam te (ovlash)... i onda mi sinu... zvuchish ko da radish ili za ovu stranku ili za vladu.

Pomalo si u zabludi (u svemu sto si do sad na pisao, mrsko mi ponavljati - voda, posao, kriminal)... al' vishe mi zvuchi ko ne znash bash najbolje o chemu prichash. Ni ti, ni tvoja familija po inostranstvu, niste ni najmanje mjerodavni... vishe samo dopisnici koji razmjenjuju anegdotalne informacije iz mikro-sredine. Statisticki, ni trunke znachaja tu nema...

Nemoj se ti meni uvrijediti, dajem ti priznanje da ti je srce na dobrom mjestu :thumbup:
Nisam pobornik nijedne stranke, niti smijem biti član neke stranke, takvo mi radno mjesto da zakonski ne dopušta takvu opciju, a također ne radim ni za vladu. Ali kao glasač mislim da ova stranka koju sam naveo ima najperspektivniji program, ne znam, možda griješim, ali šta nas košta ako ovu stranku stavimo na vlast, ne može nam biti gore nego u ovoj situaciji koju su nam priuštile nacionalističke stranke, bar će zaštititi domaću proizvodnju. Ako samo to urade, a ne maknu više ni prstom uraditi će mnogo više nego ovi nacionalni oligarsi u ovih 14 godina. Ti si očito isfrustriran politikom i cjelokupnom političkom situacijom te stoga ovako i zboriš, opravdavam te, dosta je takvih ljudi u BiH. Pa eto, ako si već takav, de na jednim izborima glasaj glavom, a ne srcem, odnosno nacionalističkim porivom!
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#147 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Discball »

Hladnih svaba i licemjernih amerikanaca..............hehehehe
Svabe nisu hladne,uopste.........i taj stereotip o hladnim svabama postoji samo kod nas.
A za americko licemjerstvo,ne znam odakle to izvuce? Iz americke politike ili poslovnog odnosa gdje svako gleda svoj interes?
E........ Clint_Eastwood ti i dalje zivi u ublehaskim pricama o kvalitetnoj vodi u Bosni i o resursu buducnosti koju prosipaju oni koji nemaju muda promijeniti nesto u svom zivotu.
Prvo da demantiramtvoje tvrdnje o kvaliteti vode. Ja licno pijem vodu u Njemackoj iz cesme.........i mogu maltene svakodnevno da imam uvid u kvalitet iste te vode.
http://www.swm.de/de/produkte/mwasser.html
A mogu da pijem i onu flasiranu,ako hocu......
A da ce kvalitet vode u Bosni ostati na visokom nivou .......nesto i nisam siguran.Odnosom prema zivotnoj okolini,divljoj gradnji po vodozastitnim zonama,planiranoj gradnji hidrocentrala,koristenju stetnih materijala u svakodnevnoj upotrebi,odlaganju odpada.....zastarijelom tehnologijom prerade sirovina ........da ne nabrajam pranja auta u rijekama..i uopste odnos prema toj istoj vodi....epitet ciste vode ce se izgubiti prije nego ta ista voda postane strateski resurs.
A ti ......cekaj do tada da mi se nasmijes,zato sto cu "ja zaliti sto sam otisao u Njemacku".....ja toliko vremena nemam.
Tebi koji si zadovoljan sa svojom platom,standardom i kvalitetom zivota u takvoj Bosni,zelim sve najbolje,da pozivis jos dugo i nauzivas se u njoj.
Meni ne preostaje nista drugo nego da dodjem u Bosnu samo kad je se pozelim,a ostatak slobodnog vremena i godisnjeg odmora (sitnica... 33 radna dana u kapitalistickoj zemlji)trosim na putovanjima po ostatku Evrope,planiram uskoro i po ostatku svijeta......samo dok sredim ovo oko papira...:D
Ma i ja sam nekad slicno razmisljao,dok sam sjedio na cepeniku i divio se oko sebe svemu... dokle mi pogled doseze.
Sad razmisljam malo drugacije,mozda zato sto sad vidim malo dalje.........heheheh nekako kao da su mi se vidici prosirili.......... :D
[/quote]

e ova je definitivno na mjestu... kao prvo komentar slikom ...
Image

i kad pogledate sve ovo, oni koji kažu da nam je voda resurs, jesu u pravu itekako. Ali kad vidite ovaj prizor s prokoškog jezera, znači na samom izvoru tek onda skontate koliko smo mi umjetnici da useremo(cenzura) svoje resurse u samom startu pa nam onda nije više ni čudno što nam je u prirodi toliko odpada, što su rijeke prljave itd, a ko to ima pametan pored sopstvenih interesa da štiti resurse, pa u ovoj državi izgleda niko. A onaj ko bi i bio pametan nemože da dođe na tu poziciju ili pak ako se kojim slučajem i nađe ubrzo mu se život smuči od raznih lopovluka.

Što se tiče raznih prava koja su navedena, ovdje se spominju ona koja su dostupna čak i strancima u Njemačkoj i inim kapitalističkim zemljama, a ja domaći ovdje pa nemam ta prava i ko još ne bi poželio da ode odavde...

Forumašici koja želi da se ispali puno sreće, jer će joj i trebati, a dali je u pravu ili nije ostavite se šuplje, cura je skontala da joj je ovaj potez najbolji u životu ne zato što nema za život ili sl, nego zato da nebi trpila stvari s liste "jebem mater"(cenzura) jer je to ono što većinu nas boli...
sadeta
Posts: 267
Joined: 12/03/2007 10:58

#148 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by sadeta »

Clint_Eastwood wrote:Da ne citiram sve ove gornje postove, samo ću jedno reći:
Nikoga ja ne nagovaram da ostane, rekao sam idite svi ako imate mogućnosti, nek se BiH pretvori u pustaru. Također, nikoga ne kritikujem što želi otići, većina mladih želi otići, to je normalno kad vam mediji i političari pune glavu svakakvim glupostima, i dok ste vi u tom raspoloženju bezperspektivnosti oni dodaju soli na ranu-podižu svoje plaće za 100%. Međutim, ono što najviše prezirem kod naših ljudi je to što se ponašaju kao ovce, uvijek se glasa za iste (naravno za "svoje" nacionalističke stranke) ili se ne izlazi na izbore nikako, moto je: "Ne može moj glas ništa promijeniti". I onda poslije izbora čujem izjave: "Ja bih volio otići iz ove države", "J...ti ovu državu", "Oni političari samo kradu, ništa ne rade" i slično...Pa ko je kriv za takvo stanje, naravno ovce obojene u 3 nacionalne boje!!!
Malo samo treba i ova bi država krenula naprijed, samo da na jednim izborima uzme većinu npr. Stranka Radom za Boljitak, ili neka druga multinacionalna stranka poput ove, može i ona penzionerska, odmah bi se vidio napredak, uredili bi i ustav za mjesec dana, i reformu policije i pravosuđa i sve ostalo bi se dalo dogovoriti. Ali, hvala Bogu što nas je većina primitivnog nacionalističkog razmišljanja, pa je onda posljedica toga stagniranje i besperspektivni ambjent kod većine stanovništva.
Naš narod nema muda za promjene, nekako je mnogo jači taj nacionalistički nagon, a to hoće li oni imati sutra posao, stan, odnosno, hoće li imati sutra išta jesti, to je već sekundarni ili tercijarni prioritet, važno je da pobijede "moji", pa da možemo opet sutra govoriti: "Ja ode iz ove zemlje", Oni političari ništa ne rade"...

Eto toliko, a ja ću i dalje ostati u ovoj zemlji ma kako se ona zvala, odnosno postojala ili ne.
evo si nas ganuo...hajd sad fino nadji ili postavi temu "zasto ostati u BiH" pa tamo supljiraj koliko te volja.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#149 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ahuseino »

Clint_Eastwood wrote:
ahuseino wrote:
Clint_Eastwood wrote:Da ne citiram sve ove gornje postove, samo ću jedno reći:
Nikoga ja ne nagovaram da ostane, rekao sam idite svi ako imate mogućnosti, nek se BiH pretvori u pustaru. Također, nikoga ne kritikujem što želi otići, većina mladih želi otići, to je normalno kad vam mediji i političari pune glavu svakakvim glupostima, i dok ste vi u tom raspoloženju bezperspektivnosti oni dodaju soli na ranu-podižu svoje plaće za 100%. Međutim, ono što najviše prezirem kod naših ljudi je to što se ponašaju kao ovce, uvijek se glasa za iste (naravno za "svoje" nacionalističke stranke) ili se ne izlazi na izbore nikako, moto je: "Ne može moj glas ništa promijeniti". I onda poslije izbora čujem izjave: "Ja bih volio otići iz ove države", "J...ti ovu državu", "Oni političari samo kradu, ništa ne rade" i slično...Pa ko je kriv za takvo stanje, naravno ovce obojene u 3 nacionalne boje!!!
Malo samo treba i ova bi država krenula naprijed, samo da na jednim izborima uzme većinu npr. Stranka Radom za Boljitak, ili neka druga multinacionalna stranka poput ove, može i ona penzionerska, odmah bi se vidio napredak, uredili bi i ustav za mjesec dana, i reformu policije i pravosuđa i sve ostalo bi se dalo dogovoriti. Ali, hvala Bogu što nas je većina primitivnog nacionalističkog razmišljanja, pa je onda posljedica toga stagniranje i besperspektivni ambjent kod većine stanovništva.
Naš narod nema muda za promjene, nekako je mnogo jači taj nacionalistički nagon, a to hoće li oni imati sutra posao, stan, odnosno, hoće li imati sutra išta jesti, to je već sekundarni ili tercijarni prioritet, važno je da pobijede "moji", pa da možemo opet sutra govoriti: "Ja ode iz ove zemlje", Oni političari ništa ne rade"...

Eto toliko, a ja ću i dalje ostati u ovoj zemlji ma kako se ona zvala, odnosno postojala ili ne.
Chitam te (ovlash)... i onda mi sinu... zvuchish ko da radish ili za ovu stranku ili za vladu.

Pomalo si u zabludi (u svemu sto si do sad na pisao, mrsko mi ponavljati - voda, posao, kriminal)... al' vishe mi zvuchi ko ne znash bash najbolje o chemu prichash. Ni ti, ni tvoja familija po inostranstvu, niste ni najmanje mjerodavni... vishe samo dopisnici koji razmjenjuju anegdotalne informacije iz mikro-sredine. Statisticki, ni trunke znachaja tu nema...

Nemoj se ti meni uvrijediti, dajem ti priznanje da ti je srce na dobrom mjestu :thumbup:
Nisam pobornik nijedne stranke, niti smijem biti član neke stranke, takvo mi radno mjesto da zakonski ne dopušta takvu opciju, a također ne radim ni za vladu. Ali kao glasač mislim da ova stranka koju sam naveo ima najperspektivniji program, ne znam, možda griješim, ali šta nas košta ako ovu stranku stavimo na vlast, ne može nam biti gore nego u ovoj situaciji koju su nam priuštile nacionalističke stranke, bar će zaštititi domaću proizvodnju. Ako samo to urade, a ne maknu više ni prstom uraditi će mnogo više nego ovi nacionalni oligarsi u ovih 14 godina. Ti si očito isfrustriran politikom i cjelokupnom političkom situacijom te stoga ovako i zboriš, opravdavam te, dosta je takvih ljudi u BiH. Pa eto, ako si već takav, de na jednim izborima glasaj glavom, a ne srcem, odnosno nacionalističkim porivom!
... ocito... ;-)
User avatar
Clint_Eastwood
Posts: 159
Joined: 01/09/2008 21:03
Location: Wild east

#150 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Clint_Eastwood »

Bond_JaneBond wrote:
sadeta wrote:
Clint_Eastwood wrote:
evo si nas ganuo...hajd sad fino nadji ili postavi temu "zasto ostati u BiH" pa tamo supljiraj koliko te volja.
Sadeta, nemoj mi na Clinta :D prosto mi je simpatican koliko je naivan :D (takva sam bila i sama '91.)
Ja naivan, izvini molim te, pogledaj stanje svog računa (ako ga imaš) pa ga onda usporedi sa mojim računom, pa mi onda reci ko je naivan. Uostalom, ti želiš otići iz ove države, ispade da si toliko naivna pa se nadaš boljemu sve ove godine i još nisi otišla. A još jedan dokaz naivnosti je što uvijek glasate za onu "šestorku" koja nam svima čini dobro i zbog čije politike ŽELIŠ otići iz ove zemlje!
Drugi put pazi šta pišeš!!!
Post Reply