Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#51 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by Haris.ba »

PipiDugaDevetka wrote:
Meni ne treba precizno koliko je štruca hljeba radio-aktivna, nego samo DA ili NE, pa neka nadležni dalje mjere precizno.
Ta "penkala" su pravljena sa granicnikom radijacije stetnom za covjeka trenutacno. Ima na internetu te granice. E, kod npr. hrane granica dopustene radijacije je mnogo rigoroznija. I kad bi ta penkala pokazala radjaciju u hrani ti bi vec bio ozracen opasno po zivot. A radijacije npr. hrane malo iznad dopustenih granica polahko truje covjeka,i ne izaziva momentalno vidljive znake. Tebi treba drugacija vrsta mjeraca. Oni sto im je sipka za testiranje/uzrokovanje povezana sa uredjajem, i momentalno mjeri radijaciju. Ili oni sto su lice na autoakumulatore i sto "pisce" kada rade.

P.S.
Dobronamjeran savjet: pazi gdje pokusavas izmjeriti radijaciju. I pokusavaj sto vise anonimno. Nadlezni imaju te instrumente i mjere. Druga je stvar sto "ne smiju" dati rezultate. Ako nabavis uredjaj evo ti jedan hint: trafostanica kod Hepoka na Otoci.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#52 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka »

Kontradiktoran si mi @Harse.ba, prvo kažeš da pazim gdje mjerim s obzirom na kerbere iz vlasti, a onda i sam govoriš gdje da idem mjeriti.

Sve sam u životu prošao i sve me pogodilo, tako da bi i na Grbavici mjerio ispred USAID-a, samo da imam pravi aparat.

Država i UNEP kaže da u Hadžicima skoro da i nema radijacije, a ljekari sa 100% sigurnosti kažu da Hadžićani iz Bratunca umiru od posljedica radijacije.

Granice porozne i dalje. Božja pomoć neophodna.

Ako pogledaš kompletnu temu koja je u početku imala naslov GDJE KUPITI GAJGER-MILEROV BROJAČ, čim sam vidio sliku uredjaja, pa ova ''penkala'', bio sam skeptičan jer to je personalni dozimetar sličan onima koje sam nekada davno vidio u magacinima naše Civilne zaštite.

Rado bih ga ustupio nekome ko zna ovo koristiti i popraviti ako je pokvaren (Kupio baterije i sijalica na očitavaču ne radi).

Za šta bi mogao biti koristan ovaj i ovakav uredjaj, a mimo države i njenih poslušnika koji rezultate moraju tajiti?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#53 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by Haris.ba »

PipiDugaDevetka wrote:Kontradiktoran si mi @Harse.ba, prvo kažeš da pazim gdje mjerim s obzirom na kerbere iz vlasti, a onda i sam govoriš gdje da idem mjeriti.
Mozda nisam bio precizan. Nemoj ici mjeriti tamo gdje bi mogao "ostetiti" privatni kapital "nasih tajkuna". Onu sam ti lokaciju dao jer se tamo zna za zagadjenje, pa da isprobas.
PipiDugaDevetka wrote: Za šta bi mogao biti koristan ovaj i ovakav uredjaj, a mimo države i njenih poslušnika koji rezultate moraju tajiti?
Prakticno nizasta. Situacije ako neko baci atomsku ili odes na ekskurziju u Cernobil nisu bas svakodnevne.

Ovo je vec ono sto se moze koristiti za tvoje zelje(prva slika).

http://en.wikipedia.org/wiki/Geiger_counter
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#54 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by sodom »

Pipi-
de nam postavi model br, tako da mozemo pronaci upustvo i eventualno šemu i princip rada, a kasnije ti to elektronicari mogu srediti... ako je do nekog manjeg kvara.
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#55 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

sodom wrote:Pipi-
de nam postavi model br, tako da mozemo pronaci upustvo i eventualno šemu i princip rada, a kasnije ti to elektronicari mogu srediti... ako je do nekog manjeg kvara.
@Pipi mi je rekao da se neće javljati neko vrijeme zbog odlaska u u BANoviće radi kupovine ReyBAN naočala, pa me zamolio da ''pripazim'' temu. :D

@sodome:
Strahlendosimeter, statz, taktish
Vers.-Nr.: 6665-12-123-0065

Evo ga ovdje:
http://www.civildefensemuseum.com/south ... itary.html
PipiDugaDevetka wrote:
Rado bih ga ustupio nekome ko zna ovo koristiti i popraviti ako je pokvaren (Kupio baterije i sijalica na očitavaču ne radi).
Kada bi neko ko je ''na ti'' sa e-Bay kupovinom pitao nekoga od prodavaca (Ima dosta ovih modela dozimetara, pa su na prodaju) da mu prije ''kupovine'' proslijedi kompletno uputsvo kao i uputsvo za popravku i rekalibraciju, ''resetovanje'' istog.
Mozda i nije potrebno folirati da će biti kupovine, a mozda i jeste,....Ne znam,...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#56 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by vratnik »

Voda u Buskom nije radioaktivna, ona je mozda malo radioaktivna..
http://www.sarajevo-x.com/clanak/090618023
Radosav
Posts: 32
Joined: 27/04/2009 19:47
Location: Sarajevo
Contact:

#57 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by Radosav »

PipiDugaDevetka wrote:Kontradiktoran si mi @Harse.ba, prvo kažeš da pazim gdje mjerim s obzirom na kerbere iz vlasti, a onda i sam govoriš gdje da idem mjeriti.

Sve sam u životu prošao i sve me pogodilo, tako da bi i na Grbavici mjerio ispred USAID-a, samo da imam pravi aparat.

Država i UNEP kaže da u Hadžicima skoro da i nema radijacije, a ljekari sa 100% sigurnosti kažu da Hadžićani iz Bratunca umiru od posljedica radijacije.

Granice porozne i dalje. Božja pomoć neophodna.

Ako pogledaš kompletnu temu koja je u početku imala naslov GDJE KUPITI GAJGER-MILEROV BROJAČ, čim sam vidio sliku uredjaja, pa ova ''penkala'', bio sam skeptičan jer to je personalni dozimetar sličan onima koje sam nekada davno vidio u magacinima naše Civilne zaštite.

Rado bih ga ustupio nekome ko zna ovo koristiti i popraviti ako je pokvaren (Kupio baterije i sijalica na očitavaču ne radi).

Za šta bi mogao biti koristan ovaj i ovakav uredjaj, a mimo države i njenih poslušnika koji rezultate moraju tajiti?
Mislim da ti treba ovo:
http://www.geigercounters.com/Pocket.htm

Da se mi forumashi 'utalimo', nabavimo ovu jednu igracku i opalimo jednu turisticku turu po BIH.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#58 Re: Gdje kupiti Gajger-Milerov brojač ?

Post by Toto »

PipiDugaDevetka wrote:MJERIM RADIJACIJU PO KUĆAMA! :D

Gaj-ger i Mile-rov brijač sam dobio prije nekoliko dana od vrlog forumaša @vratnika.

U potrazi sam za znanjem, odnosno, zna li neko kako se ovo koristi, na kojem principu radi?
Vidi sliku!
Image
Proradi li ti ovaj gajger??/
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#59 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka »

Yok, stavio baterije i ne svijetli ona sijalica. I da je ispravan, ne bih znao kako fercera i šta može mjeriti.
Ho'š ti da probaš, odnosno, imaš li nekoga stručnog da pogleda?
Ako se slaže @vratnik, ja bih ga i poklonio.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#60 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by vratnik »

PipiDugaDevetka wrote:Yok, stavio baterije i ne svijetli ona sijalica. I da je ispravan, ne bih znao kako fercera i šta može mjeriti.
Ho'š ti da probaš, odnosno, imaš li nekoga stručnog da pogleda?
Ako se slaže @vratnik, ja bih ga i poklonio.
PDD, sto se mene tice mozes ga u auto ugraditi. :) . Ako ga neko zna pokrenuti, go for it!
A ako ne proradi, ovi gore sto ih postavi Radosav pristojno izgledaju, a ni cifra nije neka, mogli bi se utaliti. (od mene cvancika)
:thumbup:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#61 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka »

Ja podržavam to utaljivanje i radioaktivni turizam,
ali s obzirom na moje zanimanje (Vidi moj profil), molim bez mene.
User avatar
zvornicanin
Posts: 147
Joined: 08/10/2008 07:12

#62 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by zvornicanin »

Hajd i ja da probam jednu pametnu.
Koliko sam skontao ti imas 12 olovki-6 za mjerenje od 0-50 i drugu od 0-500
dakle uzmes uzorak sta hoces mjeriti i navrnes tj umetnes olovku u charger pritisnes reset (crno dugme) i kroz olovku vidis skalu tj mjeris koliko je centigreja radijacije
problem je sto neznam jel prvo moras uraditi punjenje i mjerenje ili samo mjerenje jer ako recimo mjeris narandzastu olovku koja je 0-50 centigreja usmjeris liniju prema tj paralelno sa jednom crtom da bi samo mjerio ili sa drugom crtom da bi oscilator napunio valjda olovku.dakle treba ti sijalica kroz koju bi vidio klicinu mjerene radijacije ako je ima.
Ako fercera super ako ne :run: :run: :skoljka:
User avatar
kolega
Posts: 15517
Joined: 06/07/2006 11:28
Location: kraj potoka bistre vode

#63 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by kolega »

PipiDugaDevetka wrote:Yok, stavio baterije i ne svijetli ona sijalica. I da je ispravan, ne bih znao kako fercera i šta može mjeriti.
Ho'š ti da probaš, odnosno, imaš li nekoga stručnog da pogleda?
Ako se slaže @vratnik, ja bih ga i poklonio.
treba mi GM ionka!? :D

Image
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#64 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka »

zvornicanin wrote:Hajd i ja da probam jednu pametnu.
Koliko sam skontao ti imas 12 olovki-6 za mjerenje od 0-50 i drugu od 0-500
dakle uzmes uzorak sta hoces mjeriti i navrnes tj umetnes olovku u charger pritisnes reset (crno dugme) i kroz olovku vidis skalu tj mjeris koliko je centigreja radijacije
problem je sto neznam jel prvo moras uraditi punjenje i mjerenje ili samo mjerenje jer ako recimo mjeris narandzastu olovku koja je 0-50 centigreja usmjeris liniju prema tj paralelno sa jednom crtom da bi samo mjerio ili sa drugom crtom da bi oscilator napunio valjda olovku.dakle treba ti sijalica kroz koju bi vidio klicinu mjerene radijacije ako je ima.
Ako fercera super ako ne :run: :run: :skoljka:
Šta da ti kažem, ne razumijem šta si sve napisao osim ovog na početku, DAKLE, UZMEŠ UZORAK ŠTA HOĆEŠ MJERITI,....

Ovaj dio aparata koji izgleda kao olovka ima na sebi hepek, zakačku, baš kao kod naliv-pera ili hemijske olovke i po tome zaključujem da ove ''olovke'' služe za mjerenje ozračenosti ljudi koji borave u pretpostavljenom rizičnom području.

Oni ovo nose kao penkalo određeno vrijeme i onda dodju na kontrolu, uzmu aparat, pritisnu dugme na kojem je nacrtana sijalica koja svijetli, ubace svoje ''penkalo'' u otvor na vrhu uredjaja i kroz staklo na olovci očitaju vrijednost ozračenosti (Koliko su ga primili, zračenja :mrgreen: ) izražene u jedinicama koje se zovu Roentgen-i (Piše tako, kada pogledam kroz taj stakleni dio, vidi se i bez sijalice).

Problem je što, kada sam stavio baterije u uređaj, sijalica NE SVIJETLI na stisak dugmeta.

Ništa nisam ''čačkao'', otvarao i slično. Čekam nekoga stručnog da mu ga poklonim, a evo i @vratnik koji ga je kupio se slaže da poklonimo nekome. Nekome ko je stručan i da rukuje, a bogami i da popravi.

@kolega,
U Ionskom moru postoje Ionska ostrva i na jednom od tih ostrva živi tvoja Ionka, pa se potrudi, a ne da otimaš ženu od Gajgera i Milera putem podforuma Bez cenzure. :mrgreen: :skoljka: :bih:
P.S.
Ionkino ostrvo se zove Mahmut, otac joj se zove Mahmut, sva braća joj se zovu Mahmut, daidža, isto, zove se Mahmut.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#65 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka »

@kolega,
Ti crtaš sheme,...Da tvoje pravo ime nije Eric?
User avatar
kolega
Posts: 15517
Joined: 06/07/2006 11:28
Location: kraj potoka bistre vode

#66 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by kolega »

ali meni treba GM ionka jer ona kad se nabije sa visokim naponom postaje pravo osjetljiva na radioaktivno zračenje, a na BC se ja bavim fakultativno ribolovom i odgojem riblje mlađi :D
User avatar
zvornicanin
Posts: 147
Joined: 08/10/2008 07:12

#67 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by zvornicanin »

uredaj nije napravljen da se mjeri trenutna radijacija vec konacna.Dakle nemozes koristiti uredaj bez uzorka.A ako kontas mjeriti trenutnu i kolicinsku radijaciju osoba ...pa jarane skoknes na pregled pluca i tamo maznes tehnicaru sto mu je okacena na reveru,Ako je spravica digitalna imas trenutnu i totalnu ozracenost.Znaci mjeri ti kolika je trenutna vrijednost i svaki put kad se vratis na isto mjesto ili drugo ozraceno mjesto on dodaje dozu trenutne ozracenosti.Ovaj uredaj koji ti imas sam po sebi kaze da je to takticki vojni uredaj i da sluzi za mjerenje radijacije mjesta i materijala a ne zivih bica. :skoljka:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#68 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka »

Image
Zar ti ovo liči na digitalni uređaj. Veličina kompleta-kutije je kao pola APC-ovog UPS-a od 700W, a sam GM brojač je krajnje desno i u njemu je elektronska GM cijev.

Kada budeš dolazio u Sarajevo, ja ti ga poklonim, pa nam na ovoj temi objasni sve.



@kolega, nema šanse da ova GM cijev radi na 500V. Radi na dvje baterije od 1,5V,...a i opasno je nosati 500-voltne gajger-milerove brijače okolo.
User avatar
kolega
Posts: 15517
Joined: 06/07/2006 11:28
Location: kraj potoka bistre vode

#69 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by kolega »

PipiDugaDevetka wrote:@kolega, nema šanse da ova GM cijev radi na 500V. Radi na dvje baterije od 1,5V,...a i opasno je nosati 500-voltne gajger-milerove brijače okolo.
žao mi je što ti moram reći da su u tvom slučaju godine učinile svoje i da si potpao pod uticaj (što bi reko Braco Vrbanjuša) :D, ... GM ionka radi na 500V, i sjećam se još dok sam bio ono dječarac (onaj mektebski urast) da sam pravio male naponske pretvarače koji iz cca 3V generišu neki kvazi sinusoidalni cca 500V :D

za tvoju referencu, ima knjiga Alfreda Židana i Bože Milobara "Spojevi s tranzistorima" (izdanje iz nekih 80.-tih)

Image
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#70 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by jedna tamo »

ja sam radila na gajgeru na četvrtoj godini na radiohemiji ali sam zaboravila :sad:
ledeny
Posts: 223
Joined: 26/03/2008 11:41

#71 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by ledeny »

@PipiDugaDevetka
Pronašao sam u oglasima na netu kako neko prodaje nov nekorišten analogni gajgerov brojač iz JNA. Da ne bih reklamirao ovdje, samo u Google ukucaj "Radioloski detektor Gajgerov brojac DR-M3". Vjerujem da se može kupiti za male pare, a čini mi se da radi na nekom drugom principu jer na slikama ne vidim "olovke". Pozdrav.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#72 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka »

kolega wrote:
PipiDugaDevetka wrote:@kolega, nema šanse da ova GM cijev radi na 500V. Radi na dvje baterije od 1,5V,...a i opasno je nosati 500-voltne gajger-milerove brijače okolo.
žao mi je što ti moram reći da su u tvom slučaju godine učinile svoje i da si potpao pod uticaj (što bi reko Braco Vrbanjuša) :D, ... GM ionka radi na 500V, i sjećam se još dok sam bio ono dječarac (onaj mektebski urast) da sam pravio male naponske pretvarače koji iz cca 3V generišu neki kvazi sinusoidalni cca 500V :D

za tvoju referencu, ima knjiga Alfreda Židana i Bože Milobara "Spojevi s tranzistorima" (izdanje iz nekih 80.-tih)

http://216.122.175.95/web/slike/575.gif
Evo ti ga, pa pravi,....Dojavi na PP kad i gdje da ti predam uređaj...

@ledeny, hvala za info.
User avatar
kolega
Posts: 15517
Joined: 06/07/2006 11:28
Location: kraj potoka bistre vode

#73 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by kolega »

ma ne znam ba, sad osjećam nekako krivicu, vidim sa kolikom željom i znatiželjom si tražio kako da pokreneš taj uređaj i sad da ti ja to uzmem i još da znaš da ću ga dezintegrisati zbog jedne GM ionke a toliko ih ima u jonskom moru :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#74 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka »

Mjesec dana čekamo da se neko javi ko bi znao popraviti i ako se niko ne javi, uređaj je tvoj.
A što će tebi ovaj GM brijač sa sheme?
Šta ćeš mjeriti, t.j. slušati pucketanje?
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#75 Re: Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by jedna tamo »

e a na pmf imaš laborante koji su jako sposobni za takve stvarčice...
ako ti je stalo da popraviš odeš tamo raspitaš se i vidiš...
Post Reply