Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Očuvanje čovjekove okoline.
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Kako koristiti gajger-milerov brojač ?

Post by PipiDugaDevetka » 02/02/2009 05:19

Prvobitno, ova tema je nosila naslov GDJE KUPITI GAJGER-MILEROV BROJAČ?

Vrli forumaš @vratnik ga kupio na njemačkom vojnom otpadu i donio, ali ne radi, ne znam ga koristiti.

Vidi dalje postove uzimajući u obzir promjenu naslova teme.

Image
Last edited by PipiDugaDevetka on 23/12/2009 08:51, edited 3 times in total.

hali gali halid

Re: Gdje kupiti Gajger-Milerov brojač ?

Post by hali gali halid » 02/02/2009 08:39

Ova voda nije radioaktivna, ona je malo radioaktivna :mrgreen:

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 28 times
Been thanked: 11 times

Post by Bobi » 02/02/2009 08:59

vratnik

Post by vratnik » 02/02/2009 09:06

http://www.mineralium.com/index.php?cat ... ct=ZGG-001
/ne znam postaviti sliku/.
PS: zar nije prije u onom ruksaku civilne zastite bio i gajgerov brojac?

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 02/02/2009 14:31

Mislio sam da razgovaramo malo šire, ne samo o tome gdje se može kupiti gajger-milerov bro(i)jač ''za pijace'', ''za po kući i vikendici'',...
@hali gali halid je to shvatio.

Numitnom logikom @hali gali halid-ove duhovitosti, ista se može primjeniti i ovdje:

http://www.zzjzfbih.ba/component/option,com_frontpage/Itemid,1/limit,4/limitstart,4/ wrote:Vrijednosti ambijentalne doze zračenja u BiH u proteklih 10 mjeseci

Thursday, 20 November 2008

NEMA POVIŠENIH VRIJEDNOSTI !

Zavod za javno zdravstvo FBiH, Odjel - Centar za zaštitu od jonizirajućeg zračenja redovno vrši mjerenja i istraživanja radioaktivnosti s ciljem kontrole izloženosti jonizirajućem zračenju i radioaktivnom materijalu. Stanice za mjerenje jonizirajućeg zračenja u zraku su postavljene na 11 mjesta: Hadžići, Sarajevo, Bihać, Livno, Mostar, Tuzla, Banja Luka, Novi Grad, Višegrad, Bijeljina i Gacko.

Mjerenje jačine apsorbovane doze gama zračenja u zraku se obavlja etaloniranim uređajem koji može registrirati dnevne promjene od prirodnog zračenja, a osjetljiv je i na promjene koje mogu nastati vanrednim događajima koje registruje s obzirom na utvrđene interventne nivoe.
Zadnji put obnovljeno ( Thursday, 20 November 2008 )
Saznaj više...

Državnim, pardon, federalnim institucijama, organima, direkcijama,... NIŠTA ne vjerujem! A, vi?
Lamiji Tanović vjerujem.
Last edited by PipiDugaDevetka on 02/02/2009 15:20, edited 1 time in total.

vratnik

Post by vratnik » 02/02/2009 15:11

Ovo sam ja pomislio prosle sedmice kad je nedjad plasirao pricu o radioaktivnoj farbi da bi skrenuo paznju sa rusenja billborda.. Uzmes Gajgerov brojac, prosetas malo i mirno spavas.. Ali jok, nema niko Gajgerov brojac.. Ovi altruisti bi trebali kupiti jedan..

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 02/02/2009 15:15

U ruksaku CZ, tj. u kompletu je bio taj neki senzor koji se nosi na reveru ili u džepu kao penkalo, ali kompletan OČITAVAČ doze zračenja je bio u samom Štabu CZ. Sada je to modernije, pa nekako, uz pompć PC očitavaš ili na samom uredjaju.

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 02/02/2009 15:26

PipiDugaDevetka wrote:Image

da nisi ti onom radioaktivnom farbom stan okrečio :D :D :D

vratnik

Post by vratnik » 02/02/2009 16:17

Sobu bojim nuklearnom farbom, auto punim uljem iz trafoa... (ovo bi Rambo mogao opjevati..)
(sjeca li se neko onih 18 tona PCB-a....).. Ja sam tad pricao sa nekim doktorom na institutu statijaznam u Njemackoj i fino mi je covjek tad rekao da smo manje vise, najebali... U stilu, pa to se moze mjeriti sa manjom atomskom katastrofom, nije da cete umirati, ali su moguci i veoma vjerovatni hormonalni poremecaji i blabla.. Od tad mi je draza riba iz Miljacke od one iz Neretve... Samo cekam da u Neumu nadju hobotnicu sa pipcima od 34 metra.. (koja je uz to i seksualno zbunjena....).

bach

Post by bach » 02/02/2009 16:37

Nije reklama

Ima u Conradu u Hrasnom. Cijene su žara prava, ali eto ko voli neka da milju za igračke veličine kutije cigareta.

Geigerzähler Gamma-Scout

Kod artikla: 120173

Cijena: 809.00KM

Kontinuierliche Messung und Aufzeichnung (Datenspeicherung) der Radioaktivität am Messort (permanent Monitor). Messbereich von schwacher Umweltstrahlung bis zu großen Strahlungsdosen 0,01 µSv/h bis 1000 µSv/h (gesetzlicher Grenzwert 20 mSv pro Jahr). Erfasst Alpha-, Beta- und Gammastrahlen.

Details und Hilfe unter http://www.gamma-scout.com.

Highlights
Jetzt mit Dosimeterfunktion zur kumulierten Anzeige der Strahlungsdosis
Sehr großer Messbereich
Für Alpha-, Beta-, und Gamma-Strahlen
Kontinuierliche Aufzeichnung über Jahre
Auch mit Einstellbarer akustischer Alarmschwelle für höhere Strahlung erhältlich
USB-Schnittstelle zur Übertragung der Messdaten auf den PC
Ausstattung:
Aufruf diverser Informationen über 10 Tasten
Betrieb ohne Batterietausch bis 12 und mehr Jahre (je nach Stromverbrauch)
Neues, menügesteuertes Auswertungsprogramm unter Windows® auf CD beigefügt
Dosimeter-Funktion: Anzeige der kumulierten Strahlendosis
Fensterzählrohr (GM) selbstlöschend für Alpha-, Beta- und Gammastrahlung
Abblendsystem von Alpha- und Betastrahlung
Misst kleine Änderungen in der Umgebungsstrahlung. Impulssummenspeicherung wählbar im Takt von 1 min, 10 min, 1 h, 1 Tag und 7 Tagen
Variable Kalibrierung nach der Dosisleistung
USB-Schnittstelle
Jedes Gerät wird einer Funktionsprüfung unterworfen und erhält im Namen und unter Kontrolle des Instituts für Strahlenschutz einer FH ein nummeriertes Prüfzeugnis, hinter dem gespeicherte Prüfdaten stehen.
Technische Daten
Abm.: (B x H x T) 70 x 161 x 30 mm
Alpha-Strahlung: ab 4 MeV
Beta-Strahlung: ab 0.2 MeV
Null-Effekt: (abgeschirmt: 5 cm Blei) < 10 Impulse/min
Spannungsversorgung: Lithium Batterie
Messbereich: Alphastrahlung · Betastrahlung · Gammastrahlung
Gammastrahlung: ab 0.02 MeV
Gamma-Empfindlichkeit: 95 Impulse/min bei 1 µSv/h
Weitere technische Daten: Lebensdauer: > 117 000 h bei 20 Imp./min · Schnittstelle: seriell
Gewicht: 153 g

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 02/02/2009 16:55

@bach-e,
Imam milje, ali nemam milju.

Vidi prethodne linkove,...e-bay, pa na @bobijevom linku može se kupiti za 9,75 funti.

Ipak, hvala na info otićiću da mi pokažu kako radi, donijeti neko mlijeko ili vodu sa moje pipe, zavisno kakve senzore imaju,...Kupiti neću jer je preskupo.

starii

Post by starii » 08/02/2009 20:38

da ti nisi terorista :)

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 09/02/2009 01:54

starii wrote:da ti nisi terorista :)

Eh, @starii, da sam terorista, ja bih odredjenu količinu sumnjive materije koja ne liči ni na šta, ali zato zrači alfa, beta i gama rascijepljene atome rastopio u vodi, pa pomiješao sa crvenom farbom i sa njom ispisao grafit na Ciglanama:

Grafite, pederu, dodaj više tu loptu Džeki!

Tako me isto na Shipolu (Aerodrom u HOlandiji), pretresa ona policajka i nadje mi u koferu samomjerač tlaka i selotejp traku, onu smedju. Kaže, jesi li ti dr.? A, znaš li da se u USA avione ne smije ovaj selotejp unositi? Pa, rekoh, nisam ni bio u USA avionu, ali evo, baciću ovu traku. Dr. nisam, nego kontrolišem sam sebi tlak.
He, Bosanac, a sam sebi mjeri tlak?! :-) :D

Samomjerač, brijač, selotejp, tlakomjer, gajger-milerov brojač, swiss army ćakija, sve to može biti iskorišteno ovako ili onako.

sodom

Post by sodom » 17/03/2009 02:41

joj i mene interesuje odavno ovaj brojac al nema majku mu nigdje.
ne vjerujem ni ja ovim cobanima nista sa vlasti...
nego kontam da nema na otpadima toga valjda je iz bivse vojske nesto tu zavrsilo.
samo me zanima kako su izgledali i ko ih je pravio ako neko ima informacije neka stavi.

shuriken

Post by shuriken » 17/03/2009 08:46

na Amazonu od 160 do 800 USD

vratnik

Post by vratnik » 18/03/2009 16:24

ipak radi.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 19/03/2009 02:15

To @vratniče, rodoljube,..!

Ja moram obavijestiti čitaoce foruma da ćemo, zahvaljujući @vratniku, dobiti gajgera. Ja jesam tehničke struke, ali ipak, volio bih da stručni forumaši predlože za šta i kako koristiti isti kada stigne u Sarajevo.

Još ne znam o kakvom se uredjaju radi, uputstvo,...Nadam se da je jednostavan i ne puno skup, komplikovan,....Javljaj @vratniče,...Rodoljube,...Da spasimo Bosnu.

Ako išta otkrijemo po BiH ili u vodi, hrani,...zraku,...Barem da alarmiramo nadležne i potaknemo ostale forumaše da kupe isto....Koliko si ga platio @vratnik? Ima li mu slika gdje na web-u?

Uh, kada bi se @Prenj javio na ovu temu, pa da se priključimo njegovoj Eko-akciji, ja mislim da bi to najbolje bilo da gajger bude kod ovog udruženja i da ga koristimo kako svi skupa tamo i ovdje na forumu odlučimo.

@vratnik,
Svaka čast, pohvala za tebe,....Još će pokloniti, eto mene je izabrao, ali ja predlažem ovo što napisah iznad-Ekoakcija! http://www.ekoakcija.com

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 19/03/2009 10:41

Image
Može li neko komentarisati kvalitete ovog gajger-milerovog brojača kupljenog na NATO otpadu? Ovo je isti princip kao što je bilo u našoj predratnoj Civilnoj zaštiti. Jesu li senzori što liče na penkalo za jednokratnu upotrebu ili se mogu ''resetovati''? Šta mjere, alfa, beTa, gama ili sve skupa, osjetljivost,...Sve me interesuje. Pomoć ko god da je nakada bio u štabu i na obuci CZ!

sodom

Post by sodom » 17/04/2009 02:17

čekaj! koliko sam skontao neko je nabavio gm brojac????

pa super ako je tako. :dance: :dance: :dance:
ja predlažem za pocetak igman i bjelasnicu jer su gore nato idioti ispucavali municiju sa osiromasenim uranijumom na velikom polju, a potom bi volio da neko izvrsi mjerenje na izvoru vrela bosne.

i ako znam da osiromaseni uranijum ima malo zracenje i opasanost lezi u njegovoj toxicnosti ipak bi volio to provjeriti.

ajd nek neko odgovori na ovaj post ako moze...kako sta gdje kada...ocel nesto biti od toga.
danke.

vratnik

Post by vratnik » 20/04/2009 13:15

sodom wrote:čekaj! koliko sam skontao neko je nabavio gm brojac????

pa super ako je tako. :dance: :dance: :dance:
ja predlažem za pocetak igman i bjelasnicu jer su gore nato idioti ispucavali municiju sa osiromasenim uranijumom na velikom polju, a potom bi volio da neko izvrsi mjerenje na izvoru vrela bosne.

i ako znam da osiromaseni uranijum ima malo zracenje i opasanost lezi u njegovoj toxicnosti ipak bi volio to provjeriti.

ajd nek neko odgovori na ovaj post ako moze...kako sta gdje kada...ocel nesto biti od toga.
danke.

kupili smo polovan gm brojac iz BW rezervi. (ispitan i blabla, valjda ne lazu svabe). Pipi ce to dobiti u maju. Samo treba skontati kako radi. Uputstvo za upotrebu fali. (ako te jos nesto interesuje, pitaj.).

sodom

Post by sodom » 20/04/2009 22:44

Pa bilo bi dobro da se provjere neke lokacije, jer sam siguran da nisu bez radijacije.
Onda košto reče, alarmirat mase da se nešto uradi po tom pitanju..
Mnogo je ljudi npr zijanilo rak na području hadžića i rakovice i drugih mjesta jer su imali dodira sa municijom sa osiromašenim uranijumom... i to je provjereno.
Mozda se moze traziti i neka kinta za istrazivanje od kantona, entiteta, sela...

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 15/05/2009 18:35

sodom wrote:Pa bilo bi dobro da se provjere neke lokacije, jer sam siguran da nisu bez radijacije.
Mnogo je ljudi npr zijanilo rak na području hadžića i rakovice i drugih mjesta jer su imali dodira sa municijom sa osiromašenim uranijumom... i to je provjereno.
Mozda se moze traziti i neka kinta za istrazivanje od kantona, entiteta, sela...

SAMOFINANSIRANJE!?
(Još ne znamo mogućnosti ovog uredjaja jer uputstva nema)

melb26sa

Post by melb26sa » 15/05/2009 18:48

PipiDugaDevetka wrote:
sodom wrote:Pa bilo bi dobro da se provjere neke lokacije, jer sam siguran da nisu bez radijacije.

SAMOFINANSIRANJE!?
(Još ne znamo mogućnosti ovog uredjaja jer uputstva nema)

Googlaj: model uredjaja koji imas pa user manual.

Amazonka27

Post by Amazonka27 » 15/05/2009 20:08

Najbolje je da odete u hadzice kod remontnog zavoda kada budete isprobavali radi li :D tamo ce vam sigurno zapistati. :D uzas, nije smjesni :D

a ovo oko finansiranja...bolje da to radite u tajnosti....jer ocito nekome neide u prilog da se sazna koliko je zemlja zatrovana poslije nato bombardovanja...

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 15/05/2009 20:56

Amazonka27 wrote:Najbolje je da odete u hadzice kod remontnog zavoda kada budete isprobavali radi li :D tamo ce vam sigurno zapistati. :D uzas, nije smjesni :D

a ovo oko finansiranja...bolje da to radite u tajnosti....jer ocito nekome neide u prilog da se sazna koliko je zemlja zatrovana poslije nato bombardovanja...

pravo djelovanje uraniuma pocinje nakon cca. 100 godina, tako da prave posljedice na okolinu i ljude mozemo ocekivati tek sljedecih godina :roll:

Post Reply