Kako je završio onaj ruski pjesnik koji je pucao po Sarajevu

User avatar
Truba
Posts: 82519
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Kako je završio onaj ruski pjesnik koji je pucao po Sarajevu

Post by Truba »

:(
Nešto gledam TV i vidim snimke kako taj "pjesnik" priča s karadžićem i nakon toga puca čitav rafal na sarajevo

Litan ili tako nešto se zove

Jel se njemu može suditi za ratni zločin

dokazi postoje
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#2

Post by micika »

Komi,pretekao si me.
bas malo prije sam gledala i isplakala sam se ko malo dijete.
Doticni pjesnik se zove Limonov.
da bog da mu zemlja kosti izbacivala,meso mu se od kosti odvajalo a nemogao umrijeti.
Ne bih ja takve pred sud,vidimo kako se pojedinci lako izvlace.
ja bih ga mucila do besvijesti. :x :x :x
znam da blebetam ali u ovom trenutku ne mogu ni na sto drugo da pomislim do kletve.
kako ljudi mogu biti pokvareni do srzi?Sta su njemu koji je dosao iz pi**e materine kriva sarajevska djeca?
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#3

Post by mrmot »

Dobio je niz književnih nagrada, i ugledan je član PEN kluba... Uostalom on je bio prodavan i poznat pisac i prije pala... (vjerovatno najpoznatiji ruski gay pjesnik)

A šta je sa Handkeom, on je i danas svim srcem i to otvoreno uz četnike?
User avatar
Truba
Posts: 82519
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4

Post by Truba »

a znači micika je u sarajevu si :D jagooooda....


elem

ja sam gospodin čovjek...bez mučenja...metak u glavu :(


ps. pjesnik je zapalio rim jer nije bio dobar pjesnik... :roll: Neron men se čini = treba povući paralelu s ovim rusom...sigurno su mu pjesme truba
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#5

Post by micika »

Komi nisam u Sarajevu,gledam Obn na satelitu,doduse ne cesto.
Ma nema tu gospodstva,ne bih ja to po kratkom postupku.
mamu li im :x :x :x
User avatar
Truba
Posts: 82519
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6

Post by Truba »

miciko ako želiš osnovati bračnu zajednicu s komijem morat ćeš se mijenjati :D :D :D

naime samo medvjed jede ribu od repa i to je osobina životinja :D
i električna stolica je cool :D
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#7

Post by mrmot »

Uglavnom pjesme idu ovako: "Mladi ludi Rus i dvojica velikih Američkih crnaca - i onda neko pušenje i karanje"

Pjeme su mu do pala uglavnom bile o zbližavanju mladih i plavih rusa sa kuratim afroamerikancima... ne znam o čemu su bile nakon pala...
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#8

Post by micika »

Hajde komi ne baljezgaj.Gdje medvjed nadje ribu :D
Neznam bas Komi za tu nasu bracnu zajednicu.Sacekaj da se Manijak vrati sa moreta pa da popricamo u troje :-?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14819
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#9

Post by DaysleepeR »

Koliko sam ja upoznat, doticni pjesnik koji je pucao po gredu je u zatvoru u Rusiji, radi nekih utaja poreza i slicno.
User avatar
Truba
Posts: 82519
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10

Post by Truba »

DaysleepeR wrote:Koliko sam ja upoznat, doticni pjesnik koji je pucao po gredu je u zatvoru u Rusiji, radi nekih utaja poreza i slicno.
ko alkapone :(
a zar se neka tužba naknadno ne bi mola podignuti?
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#11

Post by micika »

Ma sine ja bi njemu sudila i bez tuzbe i bez suda :x :x
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#12

Post by BECHO »

Ruski pjesnik ispaljuje rafale po Sarajevu dok mu Karadjordje, onako poetski objasnjava kako je to ustvari vecna srpska zemlja koju su okupirali Turci tj. muslimani i bivsi Srbi koji su presli na Islam! *ebem li im mamu onu ruznu pjesnicku! :x
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13

Post by PipiDugaDevetka »

DaysleepeR wrote:Koliko sam ja upoznat, doticni pjesnik koji je pucao po gredu je u zatvoru u Rusiji, radi nekih utaja poreza i slicno.
Da, ovo sam negdje pročitao, a vijest je bila da bi Kusturica trebao snimati film prema scenariju koji govori o žitiju ovog pjesnika-ubice.
Da sam ja pjesnik, ja bih ga izazvao na dvoboj. Kuburama.
grbavica70
Posts: 302
Joined: 16/02/2004 00:00
Contact:

#14

Post by grbavica70 »

Limonov nije pucao na Sarajevo nego u brdo preko puta a svakako sa te razdaljine nije mogao pogoditi nikoga. Danas zivi i radi u Parizu i sasvim se dobro osjeca, iako je u poznim godinama.

Smanjite malo sa dozivljajima.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14819
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#15

Post by DaysleepeR »

grbavica70 wrote:Limonov nije pucao na Sarajevo nego u brdo preko puta a svakako sa te razdaljine nije mogao pogoditi nikoga. Danas zivi i radi u Parizu i sasvim se dobro osjeca, iako je u poznim godinama.

Smanjite malo sa dozivljajima.
Ovo je ona stara, da li vjerujete meni ili svojim ocima :D

Nema haveru nikakvog brda preko puta Osmica.
Pucao je iz tzv. sijaca smrti kojim se itekako moze pogoditi svasta nesta sa te razdaljine.

Snimak jasno pokazuje sve ovo o cemu govorim, a ti malo izvuci glavu iz zemlje.
grbavica70
Posts: 302
Joined: 16/02/2004 00:00
Contact:

#16

Post by grbavica70 »

Ma da, zbog pet metaka napravili dramu ovdje... :shock: i jos hocete da ga tjerate u Hag...? Vi ili ste mnogo dokoni i ili vise ne znate sta cete od bijesa.
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by kame »

DaysleepeR wrote:
grbavica70 wrote:Limonov nije pucao na Sarajevo nego u brdo preko puta a svakako sa te razdaljine nije mogao pogoditi nikoga. Danas zivi i radi u Parizu i sasvim se dobro osjeca, iako je u poznim godinama.

Smanjite malo sa dozivljajima.
Ovo je ona stara, da li vjerujete meni ili svojim ocima :D

Nema haveru nikakvog brda preko puta Osmica.
Pucao je iz tzv. sijaca smrti kojim se itekako moze pogoditi svasta nesta sa te razdaljine.

Snimak jasno pokazuje sve ovo o cemu govorim, a ti malo izvuci glavu iz zemlje.
Day, ajd ti to nekome dokazi.

Uvijek ce u njihovim glavama biti to kako smo sami sebe gadjali i na Markalama i ispred Mejdana i drugdje.

Sta da se prica kada na RTRS objavljuju kako su u Sjekovcu kod Bosanskog Broda ukopani srbi a u stvari se radi o bosnjacima.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14819
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#18

Post by DaysleepeR »

grbavica70 wrote:Ma da, zbog pet metaka napravili dramu ovdje... :shock: i jos hocete da ga tjerate u Hag...? Vi ili ste mnogo dokoni i ili vise ne znate sta cete od bijesa.
Pa hajd ako nije problem, onda cemo se dogovorit pa cemo ti i ja skupa naci nekog da tebi ispali SAMO pet metaka u kucu ili stan, gdje vec zivis.
Da li bi to bio problem?
arnica
Posts: 17
Joined: 25/07/2003 00:00

#19

Post by arnica »

bez uvrede, ali slijedeci put kad te interesuje nesto tako, samo otidji na google.com, i ukucaj "limonov" i svasta ces naci :)

pa evo primjer:

Monumental Foolishness
The decline and fall of a man who once seemed poised to become the next great émigré writer.

By Keith Gessen
Posted Thursday, Feb. 20, 2003, at 2:25 PM PT



Limonov: It's just him—Eddie

Last week, in the provincial Russian city of Saratov, a judge heard final arguments in the case of writer Edward Limonov. Though Limonov stands accused of plotting to invade a large central Asian country, Kazakhstan, the trial has received zero attention in the United States—in no small part because Limonov is a disgusting nationalist who was once filmed firing off a few machine-gun rounds at the defenseless city of Sarajevo while visiting his pal Radovan Karadzic (the prosecution played the tape at Karadzic's trial at The Hague). And yet 25 years ago, Limonov was poised to become a great émigré writer—a wild-man antidote to all those high-mandarin Brodskys and Kunderas. His failure to become that writer is a telling chapter in the history of modern literature and post-Soviet confusion. It is also a stunning indictment of a certain now-familiar kind of literary narcissism.

Once upon a time, Edward Limonov was an American welfare queen. There was no place in the Soviet Union for his strange, deeply personal, and explicitly sexual poetry, and so he emigrated to the United States in 1974, just after Solzhenitsyn. But he was no Solzhenitsyn. His first and best novel, the profane and affecting It's Me, Eddie, opens with Eddie sitting on the balcony of a Midtown residential hotel on Madison Avenue, eating cabbage soup and addressing the lawyers he hopes are watching him from across the street:

I receive Welfare. I live off your labor: you pay taxes and I don't do shit, twice a month I head down to the clean and spacious welfare office at 1515 Broadway and pick up my check. ... What, you don't like me? You don't want to pay? It's not much—278 dollars a month. You don't want to pay. Well then why the fuck did you get me to come here, me and a whole crowd of Jews? Take it up with your propaganda—it's too strong.

Dumped by his wife Elena, a despairing Eddie wanders the streets of New York searching for understanding, like a Soviet Céline. Only the most despised and dejected—homeless black street hustlers and members of the Trotskyist Workers Party—will take him in. After a number of back-alley homosexual escapades, the book ends with Eddie, in tears, telling everyone to go fuck themselves.

Eddie raised all sorts of hackles when it was published in 1979: The Soviet press found it filthy, while the more perceptive émigré establishment denounced Limonov for stating the awful truth: that for many of those who came over, America was just nasty, brutal, and expensive—and New York was no city on a hill. But Eddie had its admirers, Truman Capote among them; the Germans gleefully gave their translation the English-language title Fuck Off Amerika, and the French went with Le poète russe préfère les grands nègres. The book sold over a million copies when it was finally published in Russia in 1991.

In the hunt for bigger game, and unable to compete with his self-appointed archrival Joseph Brodsky, Limonov abandoned poetry and moved to Paris. He continued to write his peculiar brand of memoir-novels, some of which, particularly The Teenager Savenko (Limonov's real name), were excellent. And then the Soviet Union began to dissolve, and it was as if the thin layer of cloth that had separated Limonov's literary fantasies from his reality dissolved with it.

There had always been, even in his poetry, an intense fascination with violence. In the series of notes and semi-absurdist sketches that make up Diary of a Loser (1982), there is this short poem:

The pygmies have taken the city of Muchacha!
"They're four feet tall," the radio intones.
And I'm thrilled, thrilled that the pygmies have taken the city of Muchacha.
I wonder—will they remember to rape all the big women and burn the place down?


And yet this is not a poem about violence or rape—it's a poem about the little people taking on the big people, about the poet's comic desire for revolution and his worry that the revolutionaries might louse it up. The Soviet Union, and the American empire that opposed it, are both going to last a thousand years; in the meantime, the poet is on the side of the pygmies.

But as things started to heat up back home, the violence in Limonov's writing became both more prevalent and more banal—braggadocio about his time in war zones, and his father's NKVD-issue pistol (the NKVD was the precursor to the KGB), about his affection for Russian ethnic separatists and Serb war criminals. As he later put it: "Enough walks in the park with red-cheeked klix, it was time to walk with loyal comrades underneath a red flag. That was my slogan for the 90s." A terrible slogan—and it led to some terrible writing. He continued to compose his autobiography, but it was now under the guise of history. He wanted to be a man of action, a truth-teller in the post-Soviet time of troubles, but his self-involvement was prohibitive. The great self-explicators like Roth and Bellow had gazed inside their souls and seen the whole epic of human emotions; Limonov, closer to Dave Eggers, began to look at others and see only himself. His chief impression of Belgrade during the early '90s was that he went to some cool parties with the Milosevic gang and got laid. His description of Arkan, the leader of the Serbs' top ethnic-cleansing paramilitaries: "I've always loved bright and handsome gangsters." In 1992 he returned to Russia for good. By then he had become, in politics, an extreme nationalist; and as a writer, an extreme narcissist.

Just as Eddie had been something of a parodic anti-dissident dissident, however, so Limonov became a parodic right-winger; a better poet than his friend Karadzic, he was a less successful fascist. He briefly joined the right-wing politician Vladimir Zhirinovsky and then founded his own National Bolshevik Party in 1993. The party's name and its iconography (a sort of retro-Stalinist chic) were a perfect avant-garde version of the ascendant Russian red-browns. But most of Limonov's early followers were urban hipsters and punks who were closer to a clown troupe than to Sturmtruppen. They dressed up like Nazis—and then threw vegetables at politicians. Their public pronouncements ranged from high satire to low nationalism. After Limonov received less than 2 percent of the vote in a bid for the Duma in 1995, he held a press conference promising to impose order on the party and set to work right away by administering a haircut to a "shaggy hipster." He then promised to organize military camps in southern Russia to train for the recapture of the Crimean peninsula from Ukraine.

The authorities were not amused, and the party was increasingly harassed. Then, in early 2001, shortly after the NBP party newspaper published a plan for creating a "second Russia" in northern Kazakhstan (which had a significant Russian minority there, went the thinking, and sparsely patrolled borders), two NBP members were arrested while purchasing Kalashnikovs. In the wake of what must have been some very persuasive interrogation, the youths claimed they were acting under orders, and Limonov was promptly incarcerated; he has been in prison ever since. After serving for years as the court jester to an already clownish far right, whose leading denizens liked to call him a "fag," at last Limonov has found someone to take him seriously. The state prosecutor asked that the writer receive 14 years. The judge will rule in mid-April.

Yet something about Limonov still haunts the mind. He is, without question, a real asshole—he called for press censorship during the first war in Chechnya, he struck the British writer Paul Bailey in the head with a champagne bottle at an international writers conference, he declared that what Russia's liberals needed was a dose of the gulag. He is not himself an anti-Semite, but, as the anti-Semites used to say, some of his best friends are. His arrival at this low point was certainly large parts stupidity, confusion, and just plain inferiority complex—Solzhenitsyn once called him "a little insect," and how do you get over that? But there's more than foolishness here. All his writing is shot through with a curious mixture of self-pity and self-regard—the self, the self, the self. Perhaps every memoirist is already something of a fascist, the politics a logical extension of the idea that your life is more than other lives.

Which is why Limonov's prison writings are so interesting. At first he accelerated his production, writing seven books (mostly memoirs) in less than two years. And then, as he admits, he ran out of Limonoviana—and he began to look around. He saw Lefortovo, "the Russian Bastille," and he saw his fellow prisoners, some of them Chechen rebels, and he listened to the awful radio programs pumped into their cells 10 hours a day. His last book, V Plenu u Mertvetsov, or Prisoner of the Walking Dead, includes a finely observed description of prison life, an imaginary dialogue with Joseph Brodsky, whom he knew ("Holy shit!" Limonov tells Brodsky about Sept. 11), and an 80-page motion for his release. It's the best thing he's written in 20 years.


Keith Gessen is working toward his MFA in fiction at Syracuse University. He has written about books for Dissent, The Nation, and Feedmag.com.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#20

Post by horns&drums »

grbavica70 wrote:Limonov nije pucao na Sarajevo nego u brdo preko puta a svakako sa te razdaljine nije mogao pogoditi nikoga. Danas zivi i radi u Parizu i sasvim se dobro osjeca, iako je u poznim godinama.

Smanjite malo sa dozivljajima.
Haj' ti meni reci adresu u Parizu, pa da vidimo hoce li se onda dobro osjecati :D :D :D :D
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#21

Post by Stari »

grbavica70 wrote:Ma da, zbog pet metaka napravili dramu ovdje... :shock: i jos hocete da ga tjerate u Hag...? Vi ili ste mnogo dokoni i ili vise ne znate sta cete od bijesa.
Htjedoh da se nadovezem na ovo sto H&D maloprije spomenu ...a u vezi ovoga sto ti grbo70 rece u ovom gornjem citatu.

(H)elem ....sto rece H&D daj napisi adresu od tog Limunova u Parizu....pa ce se to da on ne ode u Haag .. 8) .vec nekako srediti....
grbavica70
Posts: 302
Joined: 16/02/2004 00:00
Contact:

#22

Post by grbavica70 »

DaysleepeR wrote:
grbavica70 wrote:Ma da, zbog pet metaka napravili dramu ovdje... :shock: i jos hocete da ga tjerate u Hag...? Vi ili ste mnogo dokoni i ili vise ne znate sta cete od bijesa.
Pa hajd ako nije problem, onda cemo se dogovorit pa cemo ti i ja skupa naci nekog da tebi ispali SAMO pet metaka u kucu ili stan, gdje vec zivis.
Da li bi to bio problem?
U moj stan nije ispaljeno pet nego petstopedeset i pet metaka, ne racunajuci onaj RB projektil sto je napravio rupu u zidu gdje je spavaca soba...Onaj koji je gadjao tacno je znao gdje gadja, dok je Limonov gadjao u par napustenih kuca ispod polozaja...U tim kucama vec mjesecima nije bilo nikoga a vase transeje su se nalazile iza njih.
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#23

Post by morti »

grbavica70 wrote:Limonov nije pucao na Sarajevo nego u brdo preko puta.
to ti on rekao... :D :roll:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14819
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#24

Post by DaysleepeR »

grbavica70 wrote:
DaysleepeR wrote:
grbavica70 wrote:Ma da, zbog pet metaka napravili dramu ovdje... :shock: i jos hocete da ga tjerate u Hag...? Vi ili ste mnogo dokoni i ili vise ne znate sta cete od bijesa.
Pa hajd ako nije problem, onda cemo se dogovorit pa cemo ti i ja skupa naci nekog da tebi ispali SAMO pet metaka u kucu ili stan, gdje vec zivis.
Da li bi to bio problem?
U moj stan nije ispaljeno pet nego petstopedeset i pet metaka, ne racunajuci onaj RB projektil sto je napravio rupu u zidu gdje je spavaca soba...Onaj koji je gadjao tacno je znao gdje gadja, dok je Limonov gadjao u par napustenih kuca ispod polozaja...U tim kucama vec mjesecima nije bilo nikoga a vase transeje su se nalazile iza njih.
Nemoj da ti bezze sad nalazim sliku Osmica gdje ces vidjet da nema nikakvih kuca ispod mjesta gdje su oni bili.
Prva kuca j je duboko ispod u gradu.

P.S. zar nije gadjao u brdo preko puta? :?
grbavica70
Posts: 302
Joined: 16/02/2004 00:00
Contact:

#25

Post by grbavica70 »

Ma, po vama je on gadjao u obdaniste prepuno djece...

Kako samo mozete biti toliki podlaci i licemjeri ? I lazovi...?

Dobro je Njegos rekao " niko krupno k'o Turchin ne laze"....
Post Reply