Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#1 Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by zli_hordas »

Sta mislite da li je istina kako je ova pjesma.

Čuvena pesma "Đurđevdan" nastala je u "vozu smrti", koji je putovao iz Sarajeva za Jasenovac, otkriva profesor Žarko Vidović, istoričar umetnosti iz Sarajeva, koji je bio u zloglasnom koncentracionom logoru 1942. godine. Prema njegovim rečima, na putu prema kazamatu, zatočenici u vagonima bez hrane i vode počeli su da padaju u krize zbog straha i neizvesnosti. U opštem haosu, jedan od njih, za koga se tvrdi da je bio član sarajevske "Sloge", u sopstvenom grču i nemoći, iz ponosa i prkosa, prvi put je zapevao "Proljeće na moje rame slijeće, đurđevak zeleni, svima osim meni -- Đurđevdan je!".

arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#2 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by arslanbey »

Ovakve "legende" su vecinom netacne
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by julisiz es grant »

Što ti je Srbin...i kad gine piše pesme :D
Da samo znaju koliko ovakvim mitovima samo obezvrijeđuju uistinu strašne žrtve koje su podnijeli za vrijeme NDH.
User avatar
medjutim
Posts: 990
Joined: 11/08/2009 16:09

#4 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by medjutim »

Sjoooooo voditeljice ocam', nared'la, ispric'la, izvod'la, a blago naginje ka ekavstini.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#5 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by Secer_033 »

Ja sam cula da je tako nastala pjesma Ederlezi, tuzna pjesma koji su romi pjevali u teskim trenucima. Verzija dugmeta po meni nema nikakve veze sa prvom.
User avatar
Man of steel
Posts: 1295
Joined: 28/02/2012 00:58

#6 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by Man of steel »

Pjesmu Đurđevdan je Brega pođonio od ciganske pjesme Erdelezi koja sa Đurđevdanom ima sličnu samo melodiju.

Breginu verziju sigurno niko nije mogao pjevati 1942 godine osim ako u međuvremenu neko nije izmislio stroj za povratak u prošlost.

Šta reći nego da je u pitanju još jedna klasična četnička propaganda.
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#7 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by zunazu »

Laž.

Last edited by zunazu on 12/10/2017 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
Pismonosa
Posts: 3767
Joined: 18/04/2011 12:35

#8 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by Pismonosa »

Čuvena pesma "Đurđevdan" nastala je u "vozu smrti", koji je putovao iz Sarajeva za Jasenovac, otkriva profesor Žarko Vidović, istoričar umetnosti iz Sarajeva, koji je bio u zloglasnom koncentracionom logoru 1942. godine. Prema njegovim rečima, na putu prema kazamatu, zatočenici u vagonima bez hrane i vode počeli su da padaju u krize zbog straha i neizvesnosti. U opštem haosu, jedan od njih, za koga se tvrdi da je bio član sarajevske "Sloge", u sopstvenom grču i nemoći, iz ponosa i prkosa, prvi put je zapevao "Proljeće na moje rame slijeće, đurđevak zeleni, svima osim meni -- Đurđevdan je!".

Image
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#9 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by zunazu »

Pismonosa wrote:
Čuvena pesma "Đurđevdan" nastala je u "vozu smrti", koji je putovao iz Sarajeva za Jasenovac, otkriva profesor Žarko Vidović, istoričar umetnosti iz Sarajeva, koji je bio u zloglasnom koncentracionom logoru 1942. godine. Prema njegovim rečima, na putu prema kazamatu, zatočenici u vagonima bez hrane i vode počeli su da padaju u krize zbog straha i neizvesnosti. U opštem haosu, jedan od njih, za koga se tvrdi da je bio član sarajevske "Sloge", u sopstvenom grču i nemoći, iz ponosa i prkosa, prvi put je zapevao "Proljeće na moje rame slijeće, đurđevak zeleni, svima osim meni -- Đurđevdan je!".

Image

:lol: :thumbup:
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#10 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by bingov buraz »

Koja je ono nastala kad su siptari igrali kolo oko pobijenih Srba nekad davno?
Mitomanija teska.
Stvarno sam citao o tome.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#12 Re: Kako je nastala pesma Djurdjevdan

Post by Ommadawn »

bingov buraz wrote:Kad moram sve sam :mrgreen:

http://www.novosti.rs/vesti/scena.147.h ... ote-Galice
Pa ne popij...
Post Reply