Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Sve o l izborima, strankama, kandidatima...
Post Reply
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#151 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by nles »

Kolinda wrote: 10/10/2022 12:08
Bloo wrote: 10/10/2022 09:20

Kojih probošnjačkih stranaka?
SDA, SDP, NIP, NAŠA STRANKA, NES, BOSS, DF itd.
Dakle, svi koji ne pozdravljaju sa "za dom" su probosnjacke stranke.
A oni drugi su u na celu probosanske? :wink:
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#152 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Loki2k9 »

Kolinda wrote: 10/10/2022 17:43
Loki2k9 wrote: 10/10/2022 17:16

Po čemu je tvoj mozak zaključio da je ovo uvreda za narod. Spomenuo sam HDZ. To sto se identifikujete sa strankom je žalosno.
Predsjednik te stranke je ratni zločinac koji je odvodio Bosnjake u logor na prinudni rad. Vrh HDZ-a je optužen za UZP. UZP podrazumjeva i pljačku imovine onih prema kojim je provodjen. Plus HDZ krade. Kao SDA. Zar nisu to lopovi?
Lijepo sam ti pokušao ukazati kroz postavljeno pitanje, ne radi se o jednom postu nego o cijelom tvom narativu....
U zabludi si.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#153 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Bloo »

Kolinda wrote: 10/10/2022 12:08
Bloo wrote: 10/10/2022 09:20

Kojih probošnjačkih stranaka?
SDA, SDP, NIP, NAŠA STRANKA, NES, BOSS, DF itd.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pravi Hrvat je samo Hrvat iz HDZ-a. :thumbup:

Pravi Bosnjak musliman je smao onaj kojeg SDa aminuje. :thumbup:

Hajd bjez ba, oplakah.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#154 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by MarlboroGold »

Još kad bi obrazložio kako je to npr. Naša stranka probošnjačka stranka.

Ali ne mora. Obrazloženje je sigurno, onako unaprijed gledano, poprilično retardirano.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#155 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Kolinda »

MarlboroGold wrote: 10/10/2022 18:26 Još kad bi obrazložio kako je to npr. Naša stranka probošnjačka stranka.

Ali ne mora. Obrazloženje je sigurno, onako unaprijed gledano, poprilično retardirano.
Jednostavno, stranačku infrastrukturu posjeduju samo na prostoru gdje su Bošnjaci većina, glasove dobivaju u 90% slučajeva od Bošnjaka te se skoro u svemu slažu sa bošnjačkim strankama. Znači nisam napisao da su bošnjačka nego probošnjačka stranka, isto kao što mislim za ŽK da je probošnjački orijentiran političar.....sve ovo ne mora biti točno ali je moje mišljenje takvo...
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#156 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by JohnnyS »

U čemu se NS slaže s ostalim bošnjačkim strankama?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#157 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Kolinda »

JohnnyS wrote: 10/10/2022 18:49 U čemu se NS slaže s ostalim bošnjačkim strankama?
Aj malo proguglaj pa vidi za koju "reprezentaciju" je nastupio NS ljetos na sastanku u Briselu....da li su se odvojili od bošnjačke i srpske kao neutralni(hrvatske nije ni bilo na sastanku) ili su za stol sjeli sa Bakirom i Elmedinom (valjda SDA i NIP glase za bošnjačke stranke).....nisam ih vidio sa Srbima za stolom....ovo ti je samo jedan primjer.....
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#158 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by JohnnyS »

Kolinda wrote: 10/10/2022 19:00
JohnnyS wrote: 10/10/2022 18:49 U čemu se NS slaže s ostalim bošnjačkim strankama?
Aj malo proguglaj pa vidi za koju "reprezentaciju" je nastupio NS ljetos na sastanku u Briselu....da li su se odvojili od bošnjačke i srpske kao neutralni(hrvatske nije ni bilo na sastanku) ili su za stol sjeli sa Bakirom i Elmedinom (valjda SDA i NIP glase za bošnjačke stranke).....nisam ih vidio sa Srbima za stolom....ovo ti je samo jedan primjer.....
NS je proeuropska liberalna stranka, možemo mi sad pričati o čemu god hoćemo, konstitutivnosti i legitimnom predstavljanju, realnost je da je europski standard jedan čovjek jedan glas, nikakvi VNI i domovi naroda. Kako se NS zalaže za sve što je na zapadu normalno, tako su sjeli s drugim strankama koje su htjele sličan sustav, ali iz potpuno drugih namjera, ne zato što Peđa Kojović želi zajebati Hrvate nego jer je to normalno u preko 90% Europe i razvijenog svijeta.
Nažalost, Hrvati u BiH su duboko konzervativno, nacionalističko društvo i to nema veze s Komšićem, takvi su oduvijek bili, tako da takva progresivna stranka ne može privući iole značajnu potporu među Hrvatima u BiH. To što ih se proziva bošnjačkom strankom pokazuje ograničenost među Hrvatima Bosne i Hercegovine
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#159 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Kolinda »

JohnnyS wrote: 10/10/2022 19:06
Kolinda wrote: 10/10/2022 19:00

Aj malo proguglaj pa vidi za koju "reprezentaciju" je nastupio NS ljetos na sastanku u Briselu....da li su se odvojili od bošnjačke i srpske kao neutralni(hrvatske nije ni bilo na sastanku) ili su za stol sjeli sa Bakirom i Elmedinom (valjda SDA i NIP glase za bošnjačke stranke).....nisam ih vidio sa Srbima za stolom....ovo ti je samo jedan primjer.....
NS je proeuropska liberalna stranka, možemo mi sad pričati o čemu god hoćemo, konstitutivnosti i legitimnom predstavljanju, realnost je da je europski standard jedan čovjek jedan glas, nikakvi VNI i domovi naroda. Kako se NS zalaže za sve što je na zapadu normalno, tako su sjeli s drugim strankama koje su htjele sličan sustav, ali iz potpuno drugih namjera, ne zato što Peđa Kojović želi zajebati Hrvate nego jer je to normalno u preko 90% Europe i razvijenog svijeta.
Nažalost, Hrvati u BiH su duboko konzervativno, nacionalističko društvo i to nema veze s Komšićem, takvi su oduvijek bili, tako da takva progresivna stranka ne može privući iole značajnu potporu među Hrvatima u BiH. To što ih se proziva bošnjačkom strankom pokazuje ograničenost među Hrvatima Bosne i Hercegovine
Super je ta priča europski standardi.....i SDA je za to u dijelu gdje su većina dok kmeče na izbore u RS jer nisu legitimno predstavljeni....ja ih nisam nazvao bošnjačkom nego probošnjačkom, već sam pojasnio na primjeru ŽK....i još nešto po tebi su Hrvati nacionalisti konzervativci a ostali su kao napredni liberali....
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#160 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by JohnnyS »

Kolinda wrote: 10/10/2022 19:19
JohnnyS wrote: 10/10/2022 19:06

NS je proeuropska liberalna stranka, možemo mi sad pričati o čemu god hoćemo, konstitutivnosti i legitimnom predstavljanju, realnost je da je europski standard jedan čovjek jedan glas, nikakvi VNI i domovi naroda. Kako se NS zalaže za sve što je na zapadu normalno, tako su sjeli s drugim strankama koje su htjele sličan sustav, ali iz potpuno drugih namjera, ne zato što Peđa Kojović želi zajebati Hrvate nego jer je to normalno u preko 90% Europe i razvijenog svijeta.
Nažalost, Hrvati u BiH su duboko konzervativno, nacionalističko društvo i to nema veze s Komšićem, takvi su oduvijek bili, tako da takva progresivna stranka ne može privući iole značajnu potporu među Hrvatima u BiH. To što ih se proziva bošnjačkom strankom pokazuje ograničenost među Hrvatima Bosne i Hercegovine
Super je ta priča europski standardi.....i SDA je za to u dijelu gdje su većina dok kmeče na izbore u RS jer nisu legitimno predstavljeni....ja ih nisam nazvao bošnjačkom nego probošnjačkom, već sam pojasnio na primjeru ŽK....i još nešto po tebi su Hrvati nacionalisti konzervativci a ostali su kao napredni liberali....
NS su napredni liberali i oni koji glasuju za njih. Oni koji glasuju za SDA i NIP su konzervativni kao oni koji glasaju za HDZ i HRS
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#161 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Truba »

Glaso sam za sve nabrojano :lol:
Elem mi smo sa sirikog uvijek imali animozitet prema vama mostarcima sjecam se jednom kako amo vas zakamenjali za vrijeme prijateljske tekme ala ste spuru :run:
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#162 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by zposao »

JohnnyS wrote: 10/10/2022 19:06
Kolinda wrote: 10/10/2022 19:00

Aj malo proguglaj pa vidi za koju "reprezentaciju" je nastupio NS ljetos na sastanku u Briselu....da li su se odvojili od bošnjačke i srpske kao neutralni(hrvatske nije ni bilo na sastanku) ili su za stol sjeli sa Bakirom i Elmedinom (valjda SDA i NIP glase za bošnjačke stranke).....nisam ih vidio sa Srbima za stolom....ovo ti je samo jedan primjer.....
NS je proeuropska liberalna stranka, možemo mi sad pričati o čemu god hoćemo, konstitutivnosti i legitimnom predstavljanju, realnost je da je europski standard jedan čovjek jedan glas, nikakvi VNI i domovi naroda. Kako se NS zalaže za sve što je na zapadu normalno, tako su sjeli s drugim strankama koje su htjele sličan sustav, ali iz potpuno drugih namjera, ne zato što Peđa Kojović želi zajebati Hrvate nego jer je to normalno u preko 90% Europe i razvijenog svijeta.
Nažalost, Hrvati u BiH su duboko konzervativno, nacionalističko društvo i to nema veze s Komšićem, takvi su oduvijek bili, tako da takva progresivna stranka ne može privući iole značajnu potporu među Hrvatima u BiH. To što ih se proziva bošnjačkom strankom pokazuje ograničenost među Hrvatima Bosne i Hercegovine

Samo preko 40% država na svijetu ima dvodomni sustav. Među njima su Amerika, Kanada, Australija, Italija, Njemačka, Irska, Nizozemska i tako dalje.

EU sama po sebi iako nije država, ima 2 doma, pa tako najmanja nacija u gornjem domu ima jednaku zastupljenost kao najveća i najmoćnija.

Toliko o tome da ovo što mi imamo u BiH nema nigdje u svijetu.

Malo se edukujte kad lupate tako:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bicameralism
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#163 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by JohnnyS »

Nije baš da u svakom parlamentu je potrebno da svaki zakon prođe u oba doma, u većini zemalja nije tako
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#164 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by zposao »

Naravno, ali je glupo reći (a počesto se čuje) da dvodomni parlamentarni sustav ne postoji nigdje nego samo u nas.
I da je to nešto neviđeno u EU, a EU sama funkcionira na tom principu i puna je zemalja koje imaju 2 doma.

Negdje gornji dom stoji samo kao rezidua nekih prošlih vremena, negdje ima istu snagu kao donji dom, a negdje je čak i jači.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#165 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Hakiz »

zposao wrote: 10/10/2022 21:59
JohnnyS wrote: 10/10/2022 19:06

NS je proeuropska liberalna stranka, možemo mi sad pričati o čemu god hoćemo, konstitutivnosti i legitimnom predstavljanju, realnost je da je europski standard jedan čovjek jedan glas, nikakvi VNI i domovi naroda. Kako se NS zalaže za sve što je na zapadu normalno, tako su sjeli s drugim strankama koje su htjele sličan sustav, ali iz potpuno drugih namjera, ne zato što Peđa Kojović želi zajebati Hrvate nego jer je to normalno u preko 90% Europe i razvijenog svijeta.
Nažalost, Hrvati u BiH su duboko konzervativno, nacionalističko društvo i to nema veze s Komšićem, takvi su oduvijek bili, tako da takva progresivna stranka ne može privući iole značajnu potporu među Hrvatima u BiH. To što ih se proziva bošnjačkom strankom pokazuje ograničenost među Hrvatima Bosne i Hercegovine

Samo preko 40% država na svijetu ima dvodomni sustav. Među njima su Amerika, Kanada, Australija, Italija, Njemačka, Irska, Nizozemska i tako dalje.

EU sama po sebi iako nije država, ima 2 doma, pa tako najmanja nacija u gornjem domu ima jednaku zastupljenost kao najveća i najmoćnija.

Toliko o tome da ovo što mi imamo u BiH nema nigdje u svijetu.

Malo se edukujte kad lupate tako:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bicameralism
Koliko tih država ima dom naroda, koliko od tih država kaže da od svih naroda koji u njoj žive imaju dva, tri, četiri naroda prvog reda, ubermenschi, koji su iznad "nižih", "untermensch" naroda drugog reda, pa ti ubermensch narodi sjede u jednom od domova parlamenta i odlučuju o tome da li će kladionice biti oporezovane?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#166 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by agent_zero »

JohnnyS wrote: 10/10/2022 19:06
Kolinda wrote: 10/10/2022 19:00

Aj malo proguglaj pa vidi za koju "reprezentaciju" je nastupio NS ljetos na sastanku u Briselu....da li su se odvojili od bošnjačke i srpske kao neutralni(hrvatske nije ni bilo na sastanku) ili su za stol sjeli sa Bakirom i Elmedinom (valjda SDA i NIP glase za bošnjačke stranke).....nisam ih vidio sa Srbima za stolom....ovo ti je samo jedan primjer.....
NS je proeuropska liberalna stranka, možemo mi sad pričati o čemu god hoćemo, konstitutivnosti i legitimnom predstavljanju, realnost je da je europski standard jedan čovjek jedan glas, nikakvi VNI i domovi naroda. Kako se NS zalaže za sve što je na zapadu normalno, tako su sjeli s drugim strankama koje su htjele sličan sustav, ali iz potpuno drugih namjera, ne zato što Peđa Kojović želi zajebati Hrvate nego jer je to normalno u preko 90% Europe i razvijenog svijeta.
Nažalost, Hrvati u BiH su duboko konzervativno, nacionalističko društvo i to nema veze s Komšićem, takvi su oduvijek bili, tako da takva progresivna stranka ne može privući iole značajnu potporu među Hrvatima u BiH. To što ih se proziva bošnjačkom strankom pokazuje ograničenost među Hrvatima Bosne i Hercegovine
Sve tačno :thumbup:
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#167 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by zposao »

Hakiz wrote: 10/10/2022 22:25
zposao wrote: 10/10/2022 21:59


Samo preko 40% država na svijetu ima dvodomni sustav. Među njima su Amerika, Kanada, Australija, Italija, Njemačka, Irska, Nizozemska i tako dalje.

EU sama po sebi iako nije država, ima 2 doma, pa tako najmanja nacija u gornjem domu ima jednaku zastupljenost kao najveća i najmoćnija.

Toliko o tome da ovo što mi imamo u BiH nema nigdje u svijetu.

Malo se edukujte kad lupate tako:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bicameralism
Koliko tih država ima dom naroda, koliko od tih država kaže da od svih naroda koji u njoj žive imaju dva, tri, četiri naroda prvog reda, ubermenschi, koji su iznad "nižih", "untermensch" naroda drugog reda, pa ti ubermensch narodi sjede u jednom od domova parlamenta i odlučuju o tome da li će kladionice biti oporezovane?
Skoro svaka država ima svoje ubermensche. Imaš jedan (ili u našem slučaju 3) narod koji je privilegovan jer se smatra da je to temeljni narod koji stvara tu državu. Tako je to svugdje.

A ako hoćeš baš detaljnije, imaš primjer Belgije u srcu EU.
Flamanaca ima duplo više od Valonaca a moraju imati paritetan broj ministara u vladi.

Ps. Jel ti ubermensch i don lordova koji je zaostatak nekih prošlih vremena i gdje se dolazilo u poziciju moći na svakakve način osim transparentnim glasanjem i sistemom jedan čovjek jedan glas.

Dakle nismo mi baš nešto neviđeno u svijetu. Samo da smo malo normalniji svi odreda nikakav problem u sistemu ne bi bio.
Last edited by zposao on 10/10/2022 23:33, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#168 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Hakiz »

zposao wrote: 10/10/2022 23:30
Hakiz wrote: 10/10/2022 22:25

Koliko tih država ima dom naroda, koliko od tih država kaže da od svih naroda koji u njoj žive imaju dva, tri, četiri naroda prvog reda, ubermenschi, koji su iznad "nižih", "untermensch" naroda drugog reda, pa ti ubermensch narodi sjede u jednom od domova parlamenta i odlučuju o tome da li će kladionice biti oporezovane?
Skoro svaka država ima svoje ubermensche. Imaš jedan (ili u našem slučaju 3) narod koji je privilegovan jer se smatra da je to temeljni narod koji stvara tu državu. Tako je to svugdje.

A ako hoćeš baš detaljnije, imaš primjer Belgije u srcu EU.
Flamanaca ima duplo više od Valonaca a moraju imati paritetan broj ministara u vladi.
Belgija. Dalje?

Da je tako kao što ti kažeš, ne bi u vladama i parlamentima GB, Francuske itd, bilo ljudi sa muslimanskim ili infijskim imenima, ne bi Obama bio predsjednik SAD itd.

Bitno je da je osoba državljanin te države. Kojem narodu pripada nije važno. Možda ako pripada nekom narodu glasači neće za njega glasati, ali što se tiče zakona te države nije važno.

Jedino kod nas ti državljanstvo države ne garantuje aktivno i pasivno biračko pravo, nego moraš uz državljanstvo još i pripadati trima nebeskim narodima.

Nema nigdje kao kod nas. Fuj.
Last edited by Hakiz on 10/10/2022 23:41, edited 1 time in total.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#169 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by zposao »

Šta je ovo, zar sam na času?

Zar je malo da je Belgija takva? Pazi, pri:amo o središtu i simbolu EU, a ne o nekoj vukojebini.

Imaš još primjera ali ne tako drastičnih. Proguglaj malo.

Edit:

Ja ti naveo primjer da je i u Belgiji propisan etnicitet članova vlade a ti kažeš nigdje kao u nas. U nas bar ne piše koje nacionalnosti treba biti koji ministar.

SAD je drugačiji od nas. Tamo su federalne jedinice teritorijalne a ne etničke. Svaka zemlja je uređena jedinstveno po vlastitoj historiji i potrebama. Ne možeš preslikati jedan sistem na drugu državu.

Priča je bila da ovo kod nas ne postoji nigdje drugo. E pa vidis da postoji.
Negdje su uređeni po vjeri, negdje po etnicitetu a negdje po teritorijalnim jedinicama.

Ja se slažem da je u nas na tih par mjesta diskriminatorna ernička odrednica, ali eto i u Belgiji je. Valjalo bi to nekako urediti da su svi zastupljeni a da niko nije zakinut.
Last edited by zposao on 10/10/2022 23:47, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#170 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Hakiz »

zposao wrote: 10/10/2022 23:35 Šta je ovo, zar sam na času?

Zar je malo da je Belgija takva? Pazi, pri:amo o središtu i simbolu EU, a ne o nekoj vukojebini.

Imaš još primjera ali ne tako drastičnih. Proguglaj malo.
Puno li je, više od 200 država na svijetu, jedna kao mi. A ni ona nije baš ista.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#171 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by zposao »

Hakiz wrote: 10/10/2022 23:43
zposao wrote: 10/10/2022 23:35 Šta je ovo, zar sam na času?

Zar je malo da je Belgija takva? Pazi, pri:amo o središtu i simbolu EU, a ne o nekoj vukojebini.

Imaš još primjera ali ne tako drastičnih. Proguglaj malo.
Puno li je, više od 200 država na svijetu, jedna kao mi. A ni ona nije baš ista.
Jedna u EU.

Nije jedina na čitavom svijetu. Pričali smo o europskim vrijednostima :lol: a eto u simbolu EU je isto ko i u nas.

Valonaca ima upola manje, na više su teritorija, ali imaju paritet. Nepravda očigledna. Al jebiga tako funkcionišu.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#172 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Hakiz »

zposao wrote: 10/10/2022 23:49
Hakiz wrote: 10/10/2022 23:43

Puno li je, više od 200 država na svijetu, jedna kao mi. A ni ona nije baš ista.
Jedna u EU.

Nije jedina na čitavom svijetu. Pričali smo o europskim vrijednostima :lol: a eto u simbolu EU je isto ko i u nas.

Valonaca ima upola manje, na više su teritorija, ali imaju paritet. Nepravda očigledna. Al jebiga tako funkcionišu.
To bi se kod nas, ako ikako, moglo odnositi samo na odnos RS i FBiH. Kako Hrvati nemaju svoju federalnu jedinicu, ne mogu uzeti primjer Belgije kao relevantan.

Tako da bi i Hrvatima u BiH bilo bolje da se Ustav BiH mijenja tako da se ukinu entiteti i konstitutivnost, te da se ravnopravnost i suverenitet posmatraju kroz prava individualnog građanina.
User avatar
LSD
Posts: 27300
Joined: 24/07/2007 08:26

#173 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by LSD »

Hakiz wrote: 10/10/2022 23:56

Tako da bi i Hrvatima u BiH bilo bolje da se Ustav BiH mijenja tako da se ukinu entiteti i konstitutivnost, te da se ravnopravnost i suverenitet posmatraju kroz prava individualnog građanina.
:lol: :lol:

Uozbilji se.
Hrvate to ne zanima, ni ravnopravnot ni suverenitet ni pravo građana - njih da to zanima ne bi listom glasali za HDZ... oni su odavno digli ruke od RS i hrvata koji žive tamo i žele samo treći entitet za sebe, po uzoru na srbe.
Hrvatsku su etnički očistili od srba i sad žele komad BiH za sebe.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#174 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by Chmoljo »

Kolinda wrote: 10/10/2022 18:45
MarlboroGold wrote: 10/10/2022 18:26 Još kad bi obrazložio kako je to npr. Naša stranka probošnjačka stranka.

Ali ne mora. Obrazloženje je sigurno, onako unaprijed gledano, poprilično retardirano.
Jednostavno, stranačku infrastrukturu posjeduju samo na prostoru gdje su Bošnjaci većina, glasove dobivaju u 90% slučajeva od Bošnjaka te se skoro u svemu slažu sa bošnjačkim strankama. Znači nisam napisao da su bošnjačka nego probošnjačka stranka, isto kao što mislim za ŽK da je probošnjački orijentiran političar.....sve ovo ne mora biti točno ali je moje mišljenje takvo...
:lol:

Kakva zadojenost jebote grob. Prije ce Bog biti kriv za nesto, nego ono.
zposao
Posts: 2585
Joined: 22/03/2019 09:27

#175 Re: Kako je HDZ BiH lazirao glasove sebi i neuhranjenom bratu HDZ 90 u Hercegovini; Bosnjaci osteceni

Post by zposao »

@Hakiz

To je utopija i nigdje na svijetu ne postoji.
Ako bi postojalo to bi bila duboko nepravedna zemlja jer bi sve manjine bile isključene.

U svakoj državi imaš nejednaku vrijednost glasa, prvo zbog same naravi računanja glasova na izborima gdje se gube određeni glasovi onih koji nisu prešli izborni prag, a takvih u zbiru zna biti jako puno. Samo sistem izračuna je po sebi diskriminatoran i ne odražava ideju 1 čovjek 1 glas.

Drugo, svaka država ima svoje historijsko breme koje nosi i svoju unikatnu karakterističnost. Negdje se ne smiju zapostaviti religijske manjine, negdje rasne manjine, negdje se pozitivno diskriminira autohtono stanovnistvo, a u drugim državama se diskriminira na osnovu teritorijalnih jedinica.

Apsolutno pravo "1 čovjek 1 glas" je idealističko i neprovedivovje u stvarnosti. To se danas više odnosi na pravo glasa svakog ljudskog bića bez obzira na spol, rasu, religiju, obrazovanje itd nego što se odnosi da svaki glas u državi ima jednaku vrijednost.

Pođi od SAD-a u kojem to ne vrijedi, pa Njemacke, Belgije, itd.
Svaka drzava koja ima federalne jedinice i saveznu vladu ima nejednaku vrijednost glasa.
Last edited by zposao on 11/10/2022 00:15, edited 1 time in total.
Post Reply