Kako iskoristiti dijasporu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

m11d0

#1 Kako iskoristiti dijasporu

Post by m11d0 » 05/11/2012 23:24

Poznato je svima da nas dijaspora jos uvijek dobro gura ali slabo se to primjeti, a ja sam uvijek volio onu :
Ako čovjeku daš ribu, nahranit ćeš ga za jedan dan, ako ga naučiš uloviti ribu, nahranit ćeš ga za cijeli zivot.

Zna se i da dosta tih novaca zaluta u tudje djepove.

Pa cesto razmisljam jel oni uopste razmisljaju i jesu'l culi za ovu gore poslovicu.

Sta mislite dali bi uspjelo da nasa dijaspora otvara mala, velika, srednja poduzeca u BiH u kojima bi naravno mi radili, a upravljali oni ?
Pa kad bi 500 000 ljudi (koliko ih ima) dalo samo po 10KM dobili bi cifru od 5000000 KM. Kad bi nekoliko mjeseci odvajali po (za njih) sitnih 10KM to bi bili ogromni novci, dovoljni za otvaranje solidne firme koja bi proizvodila domace proizvode (sta bi uspjelo po vasem misljenju ?), punila budjet, a i djepove naroda.

Jel mozda bilo vec slicnih pokusaja, diskusija ?

Vasa misljenja, stavovi, sugestije........ ??

united bosnae

#2 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by united bosnae » 05/11/2012 23:49

Potencijal postoji te "samo" treba uvezati konce, organizovati i postaviti stvari na pravo mjesto.
Prvo mislim da nije u redu govoriti da za dijasporce nije mnogo 10KM koje bi oni eventualno trebali uloziti jer bi isto tako mogao ici kontra argument da kada bi svaki drzavljanin BiH ulozio samo 1KM (jednu) sto nije mnogo dobila bi se cifra od 4000000KM sto je priblizno cifri koju bi dijasporci trebali uloziti. Niti svi u BiH imaju marku, kao sto ni svi u dijaspori (ovdje mislim na nezaposlene, starce, djecu...) nemaju 10KM da salju u nama jedinu a njima dragu BiH.

Kao sto rekoh potencijal postoji ali na zalost dokle god cekamo da drzava BiH nesto tako inicira, takvo nesto se nikada nece dogoditi. S druge strane mislim da bi postojalo veliko nepovjerenje spram ulaganja u neku privatnu inicijativu. Vecina dijasporaca zivi u dobro uredjenim i organizovanim zemljama te bi mozda i ulozili u nesto sto je inicirano od strane drzave, u ovom slucaju BiH ali kao sto rekoh obzirom da drzava nikad nece biti u stanju da tako nesto organizuje i sama ideja (kao i mnoge druge ideje) pada u vodu.

m11d0

#3 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by m11d0 » 05/11/2012 23:58

united bosnae wrote:Potencijal postoji te "samo" treba uvezati konce, organizovati i postaviti stvari na pravo mjesto.
Prvo mislim da nije u redu govoriti da za dijasporce nije mnogo 10KM koje bi oni eventualno trebali uloziti jer bi isto tako mogao ici kontra argument da kada bi svaki drzavljanin BiH ulozio samo 1KM (jednu) sto nije mnogo dobila bi se cifra od 4000000KM sto je priblizno cifri koju bi dijasporci trebali uloziti. Niti svi u BiH imaju marku, kao sto ni svi u dijaspori (ovdje mislim na nezaposlene, starce, djecu...) nemaju 10KM da salju u nama jedinu a njima dragu BiH.

Kao sto rekoh potencijal postoji ali na zalost dokle god cekamo da drzava BiH nesto tako inicira, takvo nesto se nikada nece dogoditi. S druge strane mislim da bi postojalo veliko nepovjerenje spram ulaganja u neku privatnu inicijativu. Vecina dijasporaca zivi u dobro uredjenim i organizovanim zemljama te bi mozda i ulozili u nesto sto je inicirano od strane drzave, u ovom slucaju BiH ali kao sto rekoh obzirom da drzava nikad nece biti u stanju da tako nesto organizuje i sama ideja (kao i mnoge druge ideje) pada u vodu.
10KM sam onako uzeo. Naravno nece svako ni dati. Ima ih dosta koji ne zele ni da znaju za Bih, al ima i onih koji ce dati i vise od ovih 10 KM, a da imaju oni volje dalo bi i dosta nas koji zivimo tu.
NE ZNAMO ili NECEMO da promjenimo (il promjenimo na isto ili gore) one koji imaju uticaj koji bi mogli razviti privredu pa zar nebi mogao narod na nacin koji sam spomenuo, a nadati se da cemo jednog dana natjerati i njih da rade za dobrobit.

Jasno je da drzava nece tako nesto organizovati ali sta je sa udruzenjima dijaspore. u Svakoj drzavi ima tih udruzenja Bosanaca i Hercegovaca treba mozda njima to malo objasniti, predociti.. Imal neko ovdje iz takvog udruzenja ?.
Ja mislim da je sve ovo ostvarivo samo treba neko pametniji da razmotri sve
(ja nisam dovoljno pametan :D)

Ali uvijek postoji ono "ali".

united bosnae

#4 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by united bosnae » 06/11/2012 01:18

Naivno je ocekivati da ce narod nesto sam uraditi i organizovati se.
U dijaspori postoje razno-razna udruzenja koja su i vec na tako niskom nivou veoma razjedinjena i nefunkcionalna.

Opet kazem, jedino drzava moze nesto tako organizovati a ta ista nije bila u stanju napraviti ni ministarstvo ili ured za dijasporu.
Last edited by united bosnae on 06/11/2012 01:24, edited 2 times in total.

jefferson

#5 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by jefferson » 06/11/2012 01:21

m11d0 wrote:Poznato je svima da nas dijaspora jos uvijek dobro gura ali slabo se to primjeti, a ja sam uvijek volio onu :
Ako čovjeku daš ribu, nahranit ćeš ga za jedan dan, ako ga naučiš uloviti ribu, nahranit ćeš ga za cijeli zivot.

Pa cesto razmisljam jel oni uopste razmisljaju i jesu'l culi za ovu gore poslovicu.

Sta mislite dali bi uspjelo da nasa dijaspora otvara mala, velika, srednja poduzeca u BiH u kojima bi naravno mi radili, a upravljali oni ?
Pa kad bi 500 000 ljudi (koliko ih ima) dalo samo po 10KM dobili bi cifru od 5000000 KM. Kad bi nekoliko mjeseci odvajali po (za njih) sitnih 10KM to bi bili ogromni novci, dovoljni za otvaranje solidne firme koja bi proizvodila domace proizvode (sta bi uspjelo po vasem misljenju ?), punila budjet, a i djepove naroda.

1. Niko ti nece uloziti u nesto cime upravlja drzava, tj. nasi politicari.
2. Sama cinjenica da dijasporci zive u uredjenim drzavama znaci da gledaju sumnjivo na BH politicka prepucavanja, koja su glavni razlog slabih investicija, bile one dijasporske ili klasicne.

hrle1976

#6 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by hrle1976 » 06/11/2012 01:27

Kao prvo ti moras razumiti potrebe ljudi koje nazivas "dijasporom", da njihova djeca koja su za tebe u inostranstvu rodjena ili djeca koja su napustila BiH sa 7-8 god. su danas povezani sa BiH koliko si ti povezan sa drzavom u kojoj oni zive. Nije ljudima koji zive po inostranstvu 18-20 god. stalo do BiH koliko je stalo ljudima u BiH da dobiju koristi od ljudi koji zive u inostranstvu. Vecina ljudi u inostranstvu gleda svoj zivot tamo gdje zive, a BiH je pit-stop sve dok imaju jos roditelje koji zive po BiH.

A recimo ja spadam u grupu ljudi koja je napustila SRBiH tj. jos dok se drzava zvala Jugoslavija. Ja sam ekstremni slucaj, jer sam rodjen u Mariboru, duge dvi godine sam zivio u Istri, nesto vremena sam proveo u Sarajevu nekih 5 god. Roditelji su iz Sarajeva. Znaci od 1975 do 1981 u Mariboru. Od 1981 do 1986 u Sarajevu. Od 1986 do 1988 u Puli. Od 1988 pa i dan danas u Ceskoj.

Opet kao biznis-man ako cu ulagati onda cu gledati vlastiti profit.

A sad jedno pitanje koja vrsta biznisa cvjeta u BiH? kakva je politicka klima u BiH? Itd. Itd.

jefferson

#7 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by jefferson » 06/11/2012 01:32

hrle1976 wrote:Kao prvo ti moras razumiti potrebe ljudi koje nazivas "dijasporom", da njihova djeca koja su za tebe u inostranstvu rodjena ili djeca koja su napustila BiH sa 7-8 god. su danas povezani sa BiH koliko si ti povezan sa drzavom u kojoj oni zive. Nije ljudima koji zive po inostranstvu 18-20 god. stalo do BiH koliko je stalo ljudima u BiH da dobiju koristi od ljudi koji zive u inostranstvu. Vecina ljudi u inostranstvu gleda svoj zivot tamo gdje zive, a BiH je pit-stop sve dok imaju jos roditelje koji zive po BiH.

A recimo ja spadam u grupu ljudi koja je napustila SRBiH tj. jos dok se drzava zvala Jugoslavija. Ja sam ekstremni slucaj, jer sam rodjen u Mariboru, duge dvi godine sam zivio u Istri, nesto vremena sam proveo u Sarajevu nekih 5 god. Roditelji su iz Sarajeva. Znaci od 1975 do 1981 u Mariboru. Od 1981 do 1986 u Sarajevu. Od 1986 do 1988 u Puli. Od 1988 pa i dan danas u Ceskoj.

Opet kao biznis-man ako cu ulagati onda cu gledati vlastiti profit.

A sad jedno pitanje koja vrsta biznisa cvjeta u BiH? kakva je politicka klima u BiH? Itd. Itd.
Sustina cijelog prblema u BiH!
U BiH konstantn rastu kamate jer BiH konstantno gubi rejting. Niko od politicara nece da kaze da su kamate visoke zbog vrlo lose politicke klime a ne zato sto nas banke gule. Banka ustvari vise zaradjuje na malim kamatama ali na vise odobrenih kredita. Banka kada daje kredit sama isto mora posuiti novac na berzi novca.
Najlakse je banke optuziti.
Htjeli smo trzisnu ekonomiju, eto je. fazon ej sto trzisna ekonomija trazi odgovornost, a nasi politcari je nemaju.
Tako i dijaspora gleda na to.

sgunited

#8 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by sgunited » 06/11/2012 01:34

a sto dijaspora, sto po tebi to ne bi mogli ljudi ovdje, nemoj mi samo reci nema se molim te, nadam se da smo prevazisli tu fazu, svasta bi se moglo kad bi bilo volje, to i jeste problem, nisu pare

jefferson

#9 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by jefferson » 06/11/2012 03:26

sgunited wrote:a sto dijaspora, sto po tebi to ne bi mogli ljudi ovdje, nemoj mi samo reci nema se molim te, nadam se da smo prevazisli tu fazu, svasta bi se moglo kad bi bilo volje, to i jeste problem, nisu pare
Pa i ljudi u BiH gledaju politicku situaciju i cinjenicu da drzava sve vise postaje sama sebi svrha, a ne servis gradjanima.
Drugi problem su donacije! Mnogi krajevi u Bih su previse navikli da im stranci rjesavaju probleme ili doniraju nesto.
Najbolji primjer ti je GRAS i stadion Kosevo!

sgunited

#10 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by sgunited » 06/11/2012 04:37

slazem se ja apsolutno nego moj post se odnosio na dio
Pa kad bi 500 000 ljudi (koliko ih ima) dalo samo po 10KM dobili bi cifru od 5000000 KM. Kad bi nekoliko mjeseci odvajali po (za njih) sitnih 10KM to bi bili ogromni novci
hocu da kazem da 10KM nije problem vec je neralno ocekivati da se organizuje i 500 ljudi a ne 500 000 posebno iz razloga sto su ljudi odavno izgubili povjerenje u ovakav nacin davanja para, jer lopovi kradu i iz humanitarnih akcija pa ljudi postali imuni i na to a da ne govorim o ovoj ideji. Uostalom po preduzetnistvo smo u dnu u evropi kako onda ocekivati nesto vise, zelja 90% nasih ljudi je uvali se u drzavnu firmu i radi ostatak zivota

sgunited

#11 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by sgunited » 06/11/2012 04:37

slazem se ja apsolutno nego moj post se odnosio na dio
Pa kad bi 500 000 ljudi (koliko ih ima) dalo samo po 10KM dobili bi cifru od 5000000 KM. Kad bi nekoliko mjeseci odvajali po (za njih) sitnih 10KM to bi bili ogromni novci
hocu da kazem da 10KM nije problem vec je neralno ocekivati da se organizuje i 500 ljudi a ne 500 000 posebno iz razloga sto su ljudi odavno izgubili povjerenje u ovakav nacin davanja para, jer lopovi kradu i iz humanitarnih akcija pa ljudi postali imuni i na to a da ne govorim o ovoj ideji. Uostalom po preduzetnistvo smo u dnu u evropi kako onda ocekivati nesto vise, zelja 90% nasih ljudi je uvali se u drzavnu firmu i radi ostatak zivota

Micaha

#12 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Micaha » 06/11/2012 08:51

jefferson wrote:
sgunited wrote:a sto dijaspora, sto po tebi to ne bi mogli ljudi ovdje, nemoj mi samo reci nema se molim te, nadam se da smo prevazisli tu fazu, svasta bi se moglo kad bi bilo volje, to i jeste problem, nisu pare
Pa i ljudi u BiH gledaju politicku situaciju i cinjenicu da drzava sve vise postaje sama sebi svrha, a ne servis gradjanima.
Drugi problem su donacije! Mnogi krajevi u Bih su previse navikli da im stranci rjesavaju probleme ili doniraju nesto.Najbolji primjer ti je GRAS i stadion Kosevo!
Sa ovim se slazem. Kad se covjek osvrne unazad, mozda bi i bolje bilo da donacije nisu nikako dolazile. Samo su otupili ostricu inicijative gradzana BiH. Jednom je "palo s neba", dobile se nezaradene pare i postavili standardi. I sad svako ceka. BiH je preskupa. Dvije hiljade maraka za kvadrat je nerealno visoko. I tako dalje i tako blize

Arteta

#13 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Arteta » 06/11/2012 09:07

Prvo treba srediti drzavu,pa tek onda ostalo.

Melami

#14 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Melami » 06/11/2012 10:45

Bio sam napisao veliki post al je najpametnije ovo napisati.
TA DRZAVA JE JEDNA VELIKA CRNA RUPA KAD SE RADI O NOVCIMA.

Haj_Halve

#15 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Haj_Halve » 06/11/2012 10:59

Vise puta sam pricao o ovome sa prijateljima. I uvijek isti zakljucak - ne.

Nedostatak politicke stabilnosti, korumpiranost, nikakvo pravosudje (ako imate neki spor sa osobom koja ima rodjaka na nekom polozaju, vi gubite). Cinjenica da su ovdje ugovori zakonski obavezujuci dokumenti, dok se u BiH na njih sumnjivo gleda (kakav ugovor?), nedostatak potrebne infrastrukture za sofisticiranije industrije itd su samo dio razloga zasto i ljudi porijeklom iz BiH zaobilaze BiH kad se radi o takvim investicijama.

Jedno je voljeti zemlju u kojoj si rodjen, ali ako ta drzava ne cini nista da vam stimulira taj poslovni interes i da vas privuce onda nema poente.

Melami

#16 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Melami » 06/11/2012 11:02

Ako vam se ne svidja bujrum pred vladu, pali, razbijaj, ne idi dok se nesto ne promjeni. Kad dodje 100.000 ljudi onda cemo vam pomoci. Tad pomoc i podrsku mozete ocekivati i vjerujte da cete je i dobiti.

A ovo bi bilo, bas kao i naslov sto kaze, samo iskoristavanje dijaspore.

Haj_Halve

#17 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Haj_Halve » 06/11/2012 11:08

Pun pogodak Melami. Dijaspora se dole pljuje a ovamo se trazi njena pomoc.

zambaklija

#18 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by zambaklija » 06/11/2012 12:12

stalno glasate i birate iste lopove a najčešće po babi i stricu e pa ja tim tvojima babinim i stričevim nedam ama baš ništa,stoga guzte se i dalje između sebe jer vi to tako hoćete,izvinjavam se većina tako hoće i odnosi se na većinu ;-) ode ja u banoviće meščini mi se :-?

dječak sa šibicama

#19 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by dječak sa šibicama » 06/11/2012 16:13

Sve se svodi na to da ljudi iz dijaspore salju novac svojoj rodbini i to je to.

Ocekivati da neko iz Danske ili Svedske ulozi svoj tesko zaradjeni novac u BiH, u drzavi u kojoj te birokratija pojede ako ne podmazujes, iluzorno je.

Znam nekoliko ljudi izvana koji su pokusali investirati u mala preduzeca u BiH, jedan poceo uvoziti masine za eshtrih u namjeri da se ovdje bavi tim vidom gradjevinskih radova i covjek odustao nakon mjesec dana jer mu je carina zadrzavala masine u Brodu dok nije skontao da mora potplatiti carinike, pa se covjek pokupio nazad u Njemacku. Drugi htio raditi neki eksport import, ista prica, odustao nakon sto je vidio da ce ga vise para doci podmazivanje korumpiranih sluzbenika nego njegovi tekuci troskovi.

malsal

#20 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by malsal » 07/11/2012 14:11

m11d0 wrote:Poznato je svima da nas dijaspora jos uvijek dobro gura ali slabo se to primjeti, a ja sam uvijek volio onu :

----------------
Haj ujedini 100 bosanaca/hercegovaca bez da je rjec o utakmici ili rostilju...
A sto se udruzenja u dijaspori tice, to se svede na "al se nekad dobro jelo bas" i na sverc cigara...

chupacabra

#21 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by chupacabra » 07/11/2012 21:17

Ambijent nepogodan za biznis. Politicka previranja, korupcija, birokratija i veliki porezi. Kad se to bar malo stavi pod kontrolu, investicije iz dijaspore ce same dolaziti. Primjer: u USA registrujem firmu za $100 i 10 minuta vremena, dok je to u BiH birokratski proces da te Bog sacuva. Porezi veliki zbog ogromne administracije (drzava, entiteti, kantoni ,opstine) i raznoraznih budzetskih ovisnika. Korupcija van svake kontrole. Politicko stanje nestabilno (permanentno primirje od 1995). Volim BiH, ali vise volim svoj dzep.

Edin H.

#22 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Edin H. » 07/11/2012 21:22

Treba skontat neku fintu da se dijaspori uzmu repa, a da im se ne ponudi nista zauzvrat.

Mozda bi onaj crnogorski ekoloski porez sto je bio u Crnoj Gori bilo dobro rjesenje, naplata putarine za koristenje bosanskih drumova, ne znam, skontajte nesto :dance:

Avetinho

#23 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Avetinho » 07/11/2012 21:39

A sta mislis da im se svakome otme po cijela godisnja plata, pa onda tako vise puta? Koja bi to tek lova bila, ne bi morali ni fabrike pravit, svakom bi po Bosni pecene jarebice same uletale (ili jos bolje janjad s raznja).

chupacabra

#24 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by chupacabra » 07/11/2012 22:01

Putarina se vec naplacuje preko drotova kad vide strane tablice. Cijene su od 20 to 100KM ovisno od vrste prekrsaja. Neki ipak izbjegnu ovu vrstu poreza kamufliranjem u lokalnom polovnom autu sa BiH tablicama (sto starije to manja vjerovatnoca placanja drumskog poreza).

Ko to smat

#25 Re: Kako iskoristiti dijasporu

Post by Ko to smat » 07/11/2012 22:17

Halo nismo mi laka roba da nas se tako lako moze koristit,hajd famelija,murija sad bi jos i da se ulaze.Vjerujte ja sam jedan od onih koji iskoristava stanje u BiH kako i sta nije bitno ali lakse je dijasporcu iskoristit BiH nego ona njega.Zato volim i BiH a bogami i dijasporu.Povezano je to stima ko svicarski sat.

Post Reply