Kako integrisati Srbe i Hrvate u Bosni i Hercegovini?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Longplay

Kako integrisati Srbe i Hrvate u Bosni i Hercegovini?

Post by Longplay » 17/09/2006 01:45

Ljudi, ovo je postao ozbiljan problem da mnogi Srbi i Hrvati ne prihvataju Bosnu kao svoju drzavu. Gledaju HRT, PTC, navijaju za susjedne repke. Ima li konstruktivnih prijedloga kako integrisati pojedince koji vise teze nekoj drugoj drzavi. Da li ce neko na kraju profitirati od ovog stanja (na pr. Kinezi)?

Sta mislite za pocetak da se na referendumu narod izjasni o najboljoj buregdzinici u Banjoj Luci a zatim u Sirokom Brijegu?

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 17/09/2006 01:47

Jesi´l ovo tek sada skontoa/la?

Kako ih integrisat? Hmmm pa mislim da smo vec pokusavali, naravno moramo nastavit. I molit se Allahu. Ako smo religiozni...

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 17/09/2006 02:09

Longplay,

SirokoBrijezane cemo dovesti na eksukurziju u Visoko, a Visocaci nek' pripaze jel' se u medjuvremenu sta ukazalo u Sirokom Brijegu. :D

Sto se tice BanjaLuke, s njima prije mozemo o autohtonom i autohtonijem cevapu, neg' o bureck-u. :D

p.s. Dok traju balkanske igre bez granica, fundamentalno obratiti paznju na Kineze :D

spongebob

Post by spongebob » 17/09/2006 02:25

koga cete vi ba integrisat? Pola Bosne je pod srpskom sapom, cetvrtina pod hrvatskom...racunajte....a vi ovdje glumite face :-)

kahro

Post by kahro » 17/09/2006 02:58

mogli bi se oni integrisati bez da ih mi vucemo za rukav, ali oni bi radje da se integrisu sa svojim MATICAMA (Hrvatskom i Srbijom). To je taj problem. Ali neka ga pokusaju izvesti u nekoj drugoj drzavi (npr. Njemacka) tamo ih brojno sigurno vise ima nego u BiH. Jednostavno misle ljudi da se ovde u BiH dijeli humanitarna pa bi da je ponesu negdje... :-)

spongebob

Post by spongebob » 17/09/2006 03:03

kahro wrote:mogli bi se oni integrisati bez da ih mi vucemo za rukav, ali oni bi radje da se integrisu sa svojim MATICAMA (Hrvatskom i Srbijom). To je taj problem. Ali neka ga pokusaju izvesti u nekoj drugoj drzavi (npr. Njemacka) tamo ih brojno sigurno vise ima nego u BiH. Jednostavno misle ljudi da se ovde u BiH dijeli humanitarna pa bi da je ponesu negdje... :-)

Usporedba sa Njemackom nije na mjestu, jer je to drzava jedne nacije, a Bosna nije nit ce bit

kahro

Post by kahro » 17/09/2006 04:49

spongebob wrote:
kahro wrote:mogli bi se oni integrisati bez da ih mi vucemo za rukav, ali oni bi radje da se integrisu sa svojim MATICAMA (Hrvatskom i Srbijom). To je taj problem. Ali neka ga pokusaju izvesti u nekoj drugoj drzavi (npr. Njemacka) tamo ih brojno sigurno vise ima nego u BiH. Jednostavno misle ljudi da se ovde u BiH dijeli humanitarna pa bi da je ponesu negdje... :-)

Usporedba sa Njemackom nije na mjestu, jer je to drzava jedne nacije, a Bosna nije nit ce bit

koje bolan jedne nacije??? u njoj zivi vise nacija nego u BiH, samo se zna ko postavlja zakon i svi ostali moraju da ga postuju, a kod nas bi svi da postavljaju zakon, a da postuju samo onaj koji njima odgovara....

Big Daddy

Re: Kako integrisati Srbe i Hrvate u Bosni i Hercegovini?

Post by Big Daddy » 17/09/2006 04:51

Longplay wrote:Ljudi, ovo je postao ozbiljan problem da mnogi Srbi i Hrvati ne prihvataju Bosnu kao svoju drzavu. Gledaju HRT, PTC, navijaju za susjedne repke. Ima li konstruktivnih prijedloga kako integrisati pojedince koji vise teze nekoj drugoj drzavi. Da li ce neko na kraju profitirati od ovog stanja (na pr. Kinezi)?

Sta mislite za pocetak da se na referendumu narod izjasni o najboljoj buregdzinici u Banjoj Luci a zatim u Sirokom Brijegu?

Za početak negirati i jednima i drugima nacionalnost. Ako ih to ne urazumi ništa neće.

Pod dva obavezno jedne nazivati ustašama a druge četnicima.

Pod tri ne dozvoliti Hrvatima da imaju svoj kanal na hrvatskom jeziku.

Pod četiri na izborima svi da glasate za kandidata iz redova hrvatskog naroda koji najmanje odgovara Hrvatima. Nekako se Komšić sam nameće.

Ako ih sve ovo ne privoli da se osjećaju Bosancima ništa drugo i neće. :roll:

leonard

Post by leonard » 17/09/2006 06:27

Big Daddy wrote:
Longplay wrote:Ljudi, ovo je postao ozbiljan problem da mnogi Srbi i Hrvati ne prihvataju Bosnu kao svoju drzavu. Gledaju HRT, PTC, navijaju za susjedne repke. Ima li konstruktivnih prijedloga kako integrisati pojedince koji vise teze nekoj drugoj drzavi. Da li ce neko na kraju profitirati od ovog stanja (na pr. Kinezi)?

Za početak negirati i jednima i drugima nacionalnost. Ako ih to ne urazumi ništa neće.

Pod dva obavezno jedne nazivati ustašama a druge četnicima.

Pod četiri na izborima svi da glasate za kandidata iz redova hrvatskog naroda koji najmanje odgovara Hrvatima. Nekako se Komšić sam nameće.

Ako ih sve ovo ne privoli da se osjećaju Bosancima ništa drugo i neće. :roll:

Kad se narod probudi, opet ce tu biti Hrvati, Srbi, i muslimani.

Helem

Post by Helem » 17/09/2006 09:31

Pa zato nas Muslimane Srbi i Hrvati ne podnose sto im stalno idemo uz nos pa evo sada bi ih malo i integrisali....
Jebo nam logiku..ako je iko ima,mi je nemamo.

U nas sve kontra Tita.....
Evo ja nudim nekom ko hoce da jede govna..dobra su,probao sam jednom,izvrsna......bez vitamina.

O'ladite malo o pustite Srbe i Hrvate da snuju svoje divne snove o Velkackoj Srbiji i jos velkackijoj Hrvatskoj, pustite cetnike i ustase da sami zive u svome smradu, a vi fino uredjujte svoje kuce i svoje avlije,bascice i nemojte vise Bosna je ovo Bosna je ovo, mi smo Bosnjaci i mi smo za to i to...
Znaju i oni i mi ko smo, ai mi znamo ko su oni..

Nego mijenjate vlast, i na posao i u skole, Bosna je nasa,
jer Srbi prde i kada se krste.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 17/09/2006 09:38

Big Daddy wrote:

Za početak negirati i jednima i drugima nacionalnost. Ako ih to ne urazumi ni�ta neće.

Pod dva obavezno jedne nazivati usta�ama a druge četnicima.

Pod četiri na izborima svi da glasate za kandidata iz redova hrvatskog naroda koji najmanje odgovara Hrvatima. Nekako se Kom�ić sam nameće.

Ako ih sve ovo ne privoli da se osjećaju Bosancima ni�ta drugo i neće. :roll:

Jao patetike :-)

Bas zbog ovakvih kretenskih izjava, glasam za Komsica.

Btw, koji ce ti k... kanal na hrvatskom, kad ne znas ni osnove tog jezika, a hoces da pricas na njemu. Evo samo u ovom gornjem komentaru si fulio pola rijeci. Kazes obavezno, a hoces kanal na hr jeziku?? Skandalozno! Kaze se obvezatno. Pitas se o glasanju?! Skandalozno! Trebas reci, glasovanju! Samo pravite karikaturu od sebe ovakvim floskulama.

Helem

Post by Helem » 17/09/2006 09:45

Ma jebo Bosnu sa Srbima i Hrvatima u njoj, nema te Bosne, nije to Bosna.
Jebo Bosnu u kojoj postoji srpsko hrvatsko ali jebo i Bosnu u kojoj je bosansko.
... jebo zemlju koja takvu Bosnu ima.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 17/09/2006 09:55

Helem wrote:Ma jebo Bosnu sa Srbima i Hrvatima u njoj, nema te Bosne, nije to Bosna.
Jebo Bosnu u kojoj postoji srpsko hrvatsko ali jebo i Bosnu u kojoj je bosansko.

Nisam siguran jeli ovo gore cinizam, ili si ozbiljan. U svakom slucaju, Bosne nema bez Srba, Hrvata, Slovaka, Ceha, Cigana i jos 70 raznih nacionalnih manjina.

Bosnjaci, probosanski Srbi i Hrvati, i nacionalne manjine imaju isti cilj, a to je izgradnja normalne, gradjanske, cjelovite Bosne i Hercegovine.

Nazalost, situacija je takva da vecina Hrvata i Srba mrze Bosnu, a vole susjedne drzave. Za to su krivi velikodrzavni projekti Milosevica i Tudjmana, i trebace vremena da se njihovi sljedbenici otrijezne...to je dug proces, ali nezaustavljiv.

Evo, jedan ilustrativan primjer. HDZ (kao i sve srpske stranke) je radio opstrukciju kada je i pitanju jacanje BiH, pa je tako pod njihovim utjecajem u Hercegovini bilo na snazi bojkotovanje pretplate i obaveza prema drzavi. Takodjer mnogi Hrvati pod uticajem HDZ-a nisu prihvatili ni nove CIPS-ove licne karte.

Ali...desilo se cudo. Posto je prema novo zakonu potrebno imati licnu kartu da bi se glasalo na izborima, samo 36% hrvata u Hercegovini ima licnu kartu, pa je tako HDZ svojom politikom izgubio vlastito biracko tijelo, pa sada na sav glas pljuje Zeljka Komsica, koji nezaustavljivo ide ka pobjedi.

BAHadzic

Post by BAHadzic » 17/09/2006 10:05

pa prvo im otimat drzavljanstvo i dati im azil i ko se ponasa kako treba dobije vizu i ko se stvarno dokazo da postuje bih njen jezik i sve ostalo, taj moze predat zahtjev za bih drzavljanstvo :)

ali et za jedno 50 godina bice svakako jedno 70% Bosnjaka pa ce se svakako automatski mjenat zakon sto bi mi neko vladao zemlju sto necini ni 50% naroda?

[email protected]

Post by [email protected] » 17/09/2006 10:33

Citam ove vase izjave ovdje... Pa ljudi moji, nista necemo postici ako ih tjerali silom da nesto prihvate.
Mislim da bi bilo zanimljivo poslati "hrvate" u Hrvatsku a "srbe" u Srbiju, ne jednog nego sve i jednog sto dise za tu/e drzavu/e...
Pa ko se vrati, vrati... ko ne vrati znaci da je stvarno disao za tu drzavu i da nama takvi uopste i ne trebaju. :-)

Helem

Post by Helem » 17/09/2006 10:51

Grome,
ne bih ti odgovorio na pitanje iz razloga kompleksnosti istog,cinizam ili ne,ozbiljnost je u svakom slucaju,posto se opet se ne slazem sa naslovom teme koji je opet krivo postavljen i mogu ti reci da sam zabrinut sa stanjem bosnjacke svjesti i uposte izraza, kako pisanog tako i onog duhovnog.
Non stop se mecu pogresni i nespravni naslovi tema, kao da su ovo novine i onda normalno po temi, sve se rasplinjuje, sve ovo predugo traje da bi se uopste moglo trpiti.

U bosnjackoj svijesti stoji da naprimjer sad treba glasati za Zeljka Komsica a prije je bio i Ivo Komsic, ako stoji u svijesti da li to stoji i u bosnjackoj savjesti a ako stoji i u savjesti onda iskreno mislim da su Bosnjaci govna i ne stidim se toga reci a i ne boji i cak smatram da treba da to kazem.
Glasanjem za Zeljka i Ivu ili Milojka,,,,mi gubimo Bosnu u nepovrat, budimo svjesni toga, to igra na duge staze koju Srbi ili Hrvati dobijaju, taj bosnjacki kosmopolitizam ne vodi nicemu.
Niko pa ni ja ne kazem da nisam za kosmopolitizam, niko pa ni ja ne mogu cak i u najvecoj huji reci da mrzim Srbe i Hrvate, ne mogu to jer sam Muslimanm, takav sam rodjen,
ali Srbi i Hrvati nas varaju, oni nisu isti kao mi.
Supljom retorikom oni nas jednostavno zavitlavaju, niti huli Hujaka niti fali Fejaka,oba su psa jednaka, jednaki su Srbi i Hrvati po zlu kojeg misle Bosni i Hercegovini, i nema tu vise price nikakve.
Ja sam bio sa Martinom Raguzom u omladinskim danima, sa Kalinicem, sa Nijazom Skenderagicem, sa Elidom Causevic, sa Silvijom Zugic Rijavec, Ivanom Orlicem....ja znam sve o Bosni i Jugoslaviji.
Tek sam presao 40 godinu zivotu i zivio sam u zlatnom vremenu, znam i kako je bilo prije a kako je sad, vidim to....

Evo ozbiljan sam ti Grome...

Glasajte za Muslimane ma kakvi da bili, neka samo Muslimani dobiju vlast i glasajte za stranke gdje najvise ima Muslimani, ma kakvi su da su, neka samo nose muslimanska imena....
klin se klinom izbija....
Tako su srbi radili 50 godina i tako rade i danas,,a ti moj Grome,,,za Zeljka Komsica zato sto mislis da Srbi i Hrvati moraju da se integrisu u Bosnu..
Integrisace se kurac....

Integrisace se samo onda kada nasa bosnjacka, to jest muslimanska celjad skapiraju da treba da glasaju za Muslimane,,,ma u kojoj stranici bili....
poslije ako ne valjauj lahko cemo ih zamijeniti....
Ako glasaz za Hrvata ili Srbina ili stranke gdje su u vecini oni..od Bosne u buducnosti mozes ocekivati da opet bidne samo srpska i hrvatska, nece je imati potrebe vise ni dijeliti.....

Ako glasas za Hrvata ili Srbina, tog vise ne zamijeni niko, taj se ukopiti po nekoliko mandata, poslije Ive eto Zeljka pa poslije ostali Komsici.....

Ovo nije nacionalizam, ovo je tvoja buducnost Grome, buducnost na koju imas pravo,,
Ostale price su supljaci.....

U sirom smislu imamo dijasporu koja sve vize preteze ka muslimanstvu, u Americi se desavaju strahovite provokacije na racun nas iz Bosne, a dijaspora je postala jaka, ljudi govore skoro sve svjetske jezike, zavrsavaju se ili pozavrsavaju i veliki fakulteti, na zapadu se globalno postuje religija a i Islam, bezobzira na porovokacije, i postoji veoma izrazena nostalgija nasih ljudi za povrat u Bosnu, i vecina po mojim sigurnim pocjenama ne zeli Bosnu zajedno sa Srbima i Hrvatima, ma koliko se preteziralo da se zivi sa njima a uostalom i oni nece sa nama, ne podnose nas...pa u sirem politickom kontekstu stvaraju se dva fronta i dva apsurda, dijaspora, vecinom protjerani Muslimani zele vise tradicionalno orjentisanu Bosnu sa zadrzanim bosanko-muslimanskim vrijednostima i ujedno pogledom, zdrave filozofije, da se Bosna u buducnosti izgradi na evropskim standardima a vidi vamo u Bosni, izgleda da, bar po ovom i vecini ostalih foruma, nije se za Muslimane, nije da nije a nije i da jest, i onda se prica o zajedinckom zivotu ili te ne o integraciji Srba i Hrvata, pa se onda raspali o gradjanstvu i o bosanstvu...
Dijaspora i Bosna..dijaspora se okrece sama sebi,nasi ljudi sve vise i vise postuju islam i bogamai imaju i pare.,omogucio kapitalizam...a u Bosnmi se izgleda gladna trbuha raspalilo o gradjanstvu, pa evo da sada integrisemo Srbe i Hrvate....
Ma u sto ces ih integrisati...i njima je to smijesno,jebo mater ako nije.

Glupst, glupost...

Ovo stanje u Bosni odrzava neko da sada ne nastasam i ako ovako ostane neminovno dolazi do jos jednog rata, neminovno, rat ce doci sam po sebi, niko ga nece izazvati, izazvati ce ga stanje, tako je bilo i sa prethodnim, dugo, predugo odrzavano lose stanje, pogresno gradjena ljudska svijet....morao je neko nekoga napasti....

Sa sadasnjim stanjem isto stanje se produzuje, ista agonija Bosne i ljudi u Bosni, ja to sad vidim iz ove daljine sa svim prijasnjim iskustvima.. ali ovoga puta.....

Mislim da sam dosta rekao.....

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 17/09/2006 11:10

@Helem,

Prvo, ja sam Bosnjak kao sto mi je i djed rahmetli bio, govorim bosanskim jezikom, kako mi ga je nena rahmetli oslovljavala, a ne Musliman sa velikim M kako su to u srpskoj laboratoriji nauka i umetnosti izmislili neki vrli umovi koji sa sada nalaze na smetljistu historije, niti mi je jezik srpsko-hrvatski, za razliku od tebe.

Drugo, glasacu za Komsica, jer smatram da je najbolji izbor medju ponudjenim kandidatima, bez obzira sto "nije moj", ali je itekako moj. Taj covjek je dobitnik Zlatnog ljiljana Armije BiH, bio je ambasador BiH i nacelnik opcine Novo Sarajevo (koja je vecinski bosnjacka, a Bosnjaci su ga izabrali i nisu se pokajali). Da je i Kinez sa ovakvim karakteristikama, da je i Jevrej ili bilo koje vjere i nacije, glasao bih za njega, jer je za moju i svoju zemlju dao najvise u najteze vrijeme od svih ponudjenih kandidata. To nije stvar kozmopolitizma, kako pokusavas predstaviti, nego stvar ljudskosti i kucnog odgoja. Mene su odgajali da ljude cijenim prema djelima, a ne prema imenu.

dizZaster

Post by dizZaster » 17/09/2006 11:20

Helem wrote:
Glasajte za Muslimane ma kakvi da bili, neka samo Muslimani dobiju vlast i glasajte za stranke gdje najvise ima Muslimani, ma kakvi su da su, neka samo nose muslimanska imena....

Helem, ako si rođen kao Musliman to je tvoj lični problem, vjerovatno
nemaš izgrađenu nacionalnu svjest.
U Bosni i Hercegovini nema više Muslimana.
U Bosni i Hercegovini kao narod egzistiraju Bošnjaci.

Atanasije_Svilar

Post by Atanasije_Svilar » 17/09/2006 11:58

Helem wrote:Ma jebo Bosnu sa Srbima i Hrvatima u njoj, nema te Bosne, nije to Bosna.

Care!

hm...

Mozda kada bi prestali da zivimo 12 godina u nazad!

Nikad mi nije bilo jasno kako shvica 4 razlicita narod, jezik, kulture i zive zajedno srecni.

Shallom

Helem

Post by Helem » 17/09/2006 12:01

Haj,helem nejse,
beli sam ja nasao crkvu gdje cu se Bogu moliti.
Grome, grom te ne ubio, i ja sam Bosnjak i sasvim fino odgojen, jeste da lenem po neku ali to je samo zarad dekoracije,
to sto si ti fino odgojeni Bosnjak to ti je slobodnom prijevodu se kaze baliluk u Bosnjaka.
Balija ne more nego nakrivo a sve sto radi misli da je ispravno i zato je spreman dati i glavu., spreman je i poginuti za svoju neispravnu tvrdnju.
Eto ima i drzavu, a ne zna sta ce sa njom i jos Bosnjak.
ebi fino pojasnio, dijaspora nece u takvu Bosnu kakvu je vi hocete i stvari se u dijaspoeri ne gledaju tako kako je vi gledate i cisto sumnjam da ima Bosnjaka u dijaspori koji ce glasati za Zeljka Komsica, upravo zato sto je Hrvat.
Srbi za Srbe,Hrvati za Hrvate, Bosnjaci i za Srbe i za Hrvate i kuces bolje...

nastavite.....ipak bez mene, ne glasam nikako, ne registrujem se, i Da Bog da sve vise integrisali Srbe i Hrvate u Bosnu..ako budu htjeli...

Ako ne budu sta cu vam ja, nisu vam oni krivi.

Helem

Post by Helem » 17/09/2006 12:04

Shalom Alejhem, Ata.
Ma ata roce?

Big Daddy

Post by Big Daddy » 17/09/2006 14:54

Grom iz vedra neba wrote:Jao patetike :-)

Btw, koji ce ti k... kanal na hrvatskom, kad ne znas ni osnove tog jezika, a hoces da pricas na njemu. Evo samo u ovom gornjem komentaru si fulio pola rijeci. Kazes obavezno, a hoces kanal na hr jeziku?? Skandalozno! Kaze se obvezatno. Pitas se o glasanju?! Skandalozno! Trebas reci, glasovanju! Samo pravite karikaturu od sebe ovakvim floskulama.

Ma toooo prika. Eto ti mi u ovom kratkom postu reče zašto mi treba kanal na hrvatskom jeziku. Da naučim da pravilno govorim hrvatski jer sramota je ba da ga neznam....... :D :D

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 17/09/2006 16:22

Big Daddy wrote:
Grom iz vedra neba wrote:Jao patetike :-)

Ma toooo prika. Eto ti mi u ovom kratkom postu reče za�to mi treba kanal na hrvatskom jeziku. Da naučim da pravilno govorim hrvatski jer sramota je ba da ga neznam....... :D :D

Onda ti ne treba kanal, nego bukvar :-)

kicky

Post by kicky » 17/09/2006 16:26

Srbi su bogami moga itetako dobro inegrirani u RS isto ko što su Hrvati integrirani u HNŽ, ZHŽ, 10Ž i šta ja znam gdje. Bošnjaci su odlično integrirani u kantonima u kojima čine većinu. Tako da je ovo pitanje besmisleno.
Pravo pitanje je: Kako će se BiH integrirati u EU uz ovakve ''unutarnje integracije''? :( :(

Big Daddy

Post by Big Daddy » 17/09/2006 16:34

Grom iz vedra neba wrote:
Onda ti ne treba kanal, nego bukvar :-)

Ma može i to i kanal. Ipak se brže nauči kad čuješ druge kako govore. 8)

Post Reply