Kako ide naslijedje?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#26 Re: Kako ide naslijedje?

Post by kuli1961 »

dumdumka wrote: 12/12/2022 20:53 A zar nije i to auto i ta vikendica bracna stecevina pa da je time tatino pola. Moze li traziti da se njegov bracna stecevina izdvoji.
Jeste stečevina i moze traziti izdvajanje u ostavinskom postupku, pod uslovom, naravno, da je ta imovina (pokretna, nepokretna) stecena radom u braku. Treba teziti da brat ne osporava zahtjev za izdvajanjem stečevine.
Ako je tako, otac moze traziti da se iz cjelokupne ostavinske mase izdvoji 1/2 na ime bračne stečevine (u FBiH je to neoboriva pravna pretpostavka!), a da druga polovina bude predmet nasljedjivanja izmedju vas troje. Shodno tome, otac: 1/2 stečevina+1/6 (1/3 od preostale polovine)=4/6, brat 1/6, i Vi -1/6. Ako cete ocu prenijeti svoj dio, njegov udio se povecava na 5/6 od svega sto je ostalo iza majke. Ustupanje ocu mozete uciniti na dva nacina- 1) primiti se svog nasljednog dijela i ustupiti ga ocu, ili 2) odreći se svog nasljednog dijela, u korist oca.
Obzirom na poresko zakonodavstvo u F BiH, koga vrlo slabo poznajem (a ne vidim smisla da sad kopam po poreskim propisima entitetskog i kantonalnog nivoa), ne znam ni koji je od ova dva nacina efikasniji, tj po kom od ova dva osnova se ne placa porez. U RS, gdje zivim odricanje je "jeftiniji" vid.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#27 Re: Kako ide naslijedje?

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 12/12/2022 22:16
dumdumka wrote: 12/12/2022 20:53 A zar nije i to auto i ta vikendica bracna stecevina pa da je time tatino pola. Moze li traziti da se njegov bracna stecevina izdvoji.
Jeste stečevina i moze traziti izdvajanje u ostavinskom postupku, pod uslovom, naravno, da je ta imovina (pokretna, nepokretna) stecena radom u braku. Treba teziti da brat ne osporava zahtjev za izdvajanjem stečevine.
Ako je tako, otac moze traziti da se iz cjelokupne ostavinske mase izdvoji 1/2 na ime bračne stečevine (u FBiH je to neoboriva pravna pretpostavka!), a da druga polovina bude predmet nasljedjivanja izmedju vas troje. Shodno tome, otac: 1/2 stečevina+1/6 (1/3 od preostale polovine)=4/6, brat 1/6, i Vi -1/6. Ako cete ocu prenijeti svoj dio, njegov udio se povecava na 5/6 od svega sto je ostalo iza majke. Ustupanje ocu mozete uciniti na dva nacina- 1) primiti se svog nasljednog dijela i ustupiti ga ocu, ili 2) odreći se svog nasljednog dijela, u korist oca.
Obzirom na poresko zakonodavstvo u F BiH, koga vrlo slabo poznajem (a ne vidim smisla da sad kopam po poreskim propisima entitetskog i kantonalnog nivoa), ne znam ni koji je od ova dva nacina efikasniji, tj po kom od ova dva osnova se ne placa porez. U RS, gdje zivim odricanje je "jeftiniji" vid.
Meni notar rekao kada sam bio na ostavinskoj ne mogu se odreći, mogu samo primiti nasljedstvo i ustupiti ga. Federacija.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#28 Re: Kako ide naslijedje?

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 12/12/2022 22:22
kuli1961 wrote: 12/12/2022 22:16

Jeste stečevina i moze traziti izdvajanje u ostavinskom postupku, pod uslovom, naravno, da je ta imovina (pokretna, nepokretna) stecena radom u braku. Treba teziti da brat ne osporava zahtjev za izdvajanjem stečevine.
Ako je tako, otac moze traziti da se iz cjelokupne ostavinske mase izdvoji 1/2 na ime bračne stečevine (u FBiH je to neoboriva pravna pretpostavka!), a da druga polovina bude predmet nasljedjivanja izmedju vas troje. Shodno tome, otac: 1/2 stečevina+1/6 (1/3 od preostale polovine)=4/6, brat 1/6, i Vi -1/6. Ako cete ocu prenijeti svoj dio, njegov udio se povecava na 5/6 od svega sto je ostalo iza majke. Ustupanje ocu mozete uciniti na dva nacina- 1) primiti se svog nasljednog dijela i ustupiti ga ocu, ili 2) odreći se svog nasljednog dijela, u korist oca.
Obzirom na poresko zakonodavstvo u F BiH, koga vrlo slabo poznajem (a ne vidim smisla da sad kopam po poreskim propisima entitetskog i kantonalnog nivoa), ne znam ni koji je od ova dva nacina efikasniji, tj po kom od ova dva osnova se ne placa porez. U RS, gdje zivim odricanje je "jeftiniji" vid.
Meni notar rekao kada sam bio na ostavinskoj ne mogu se odreći, mogu samo primiti nasljedstvo i ustupiti ga. Federacija.
Sad cu to provjeriti, a taman sam u poslu racunanja kolika mi je metraza kant letvica potrebna :-D
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#29 Re: Kako ide naslijedje?

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 12/12/2022 22:23
Hakiz wrote: 12/12/2022 22:22

Meni notar rekao kada sam bio na ostavinskoj ne mogu se odreći, mogu samo primiti nasljedstvo i ustupiti ga. Federacija.
Sad cu to provjeriti, a taman sam u poslu racunanja kolika mi je metraza kant letvica potrebna :-D
Ne provjeravaj, nastavi računati :wink:

Možda je to rekao zato što je njemu jednostavnije tako raditi, a ja ne znam pa me izlevatio.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#30 Re: Kako ide naslijedje?

Post by kuli1961 »

Ako je notar mislio na "odricanje u korist", u pravu je:
odricanje- clan 163 ZN F BIH;
ako je odricanje u korist odredjenog nasljednika, ne smatra se odricanjem, vec ustupanjem- član 166. ZN FBiH
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#31 Re: Kako ide naslijedje?

Post by NediM17 »

Ma primis se pa ustupis, brat meni pola kuce, ja njemu stan i garazu.
I nema nikakvog poreza na nasljedstvo u prvom redu, bar u Kantonu Sarajevo.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#32 Re: Kako ide naslijedje?

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 12/12/2022 22:29 Ako je notar mislio na "odricanje u korist", u pravu je:
odricanje- clan 163 ZN F BIH;
ako je odricanje u korist odredjenog nasljednika, ne smatra se odricanjem, vec ustupanjem- član 166. ZN FBiH
Brat i ja se dogovorili šta ide njemu, šta meni, moj dio onoga šta ide njemu ja primio i njemu ustupio, isto on svoj dio onoga šta ide meni on primio i meni ustupio.

Tako nam notar rekao da moramo. I mi tako uradili.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#33 Re: Kako ide naslijedje?

Post by Hakiz »

NediM17 wrote: 12/12/2022 22:31 Ma primis se pa ustupis, brat meni pola kuce, ja njemu stan i garazu.
I nema nikakvog poreza na nasljedstvo u prvom redu, bar u Kantonu Sarajevo.
:thumbup:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#34 Re: Kako ide naslijedje?

Post by kuli1961 »

NediM17 wrote: 12/12/2022 22:31 Ma primis se pa ustupis, brat meni pola kuce, ja njemu stan i garazu.
I nema nikakvog poreza na nasljedstvo u prvom redu, bar u Kantonu Sarajevo.
ok, zato i kazem- ne znam
u RS smo godinama muku mucili sa porezom na sve i svasta, tek unazad 3-4 godine legislativa je dosla pameti u ovoj oblasti
jedna od jako dobrih, a rijetkih stvari je to sto odavno, bas odavno nema poreza na promet nepokretnosti, koji je dugo godina bio kocnica da ljudi prijavljuju promet nepokrentosti, a time je i evidencija (z.k. i katastar) bila very much outdated...
Post Reply