Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
CASUAL, možda manje

#1 Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by CASUAL, možda manje » 29/12/2011 08:39

Prije svega, nisam nigdje našla ovu temu pa se nadam da se ne ponavljam. I nadam se da ne smeta što je pod "Razno". :-D

Trebala bi mi pomoć i informacije o tome kako zalediti radno mjesto. Naime, riječ je o državnoj firmi i želim nastaviti studij, tačnije upisati doktorski studij u inostranstvu. Svjesna sam da je to neplaćeno (u mom slučaju četiri godine), ali me interesuju detalji. Npr. da li se potpisuje neki dodatni ugovor, koliko dugo moraš raditi u toj firmi kad se vratiš u BiH, i slične informacije.
Dobro došle bi sve informacije ili slična iskustva :) Ukoliko postoji pravilnik koji to detaljno objašnjava, bila bih jakoooooo zahvalna! :)

Hvala svima! Pozdrav!!! :-D

hadzinicasa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 116 times

#2 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by hadzinicasa » 29/12/2011 08:54

CASUAL, možda manje wrote:Prije svega, nisam nigdje našla ovu temu pa se nadam da se ne ponavljam. I nadam se da ne smeta što je pod "Razno". :-D

Trebala bi mi pomoć i informacije o tome kako zalediti radno mjesto. Naime, riječ je o državnoj firmi i želim nastaviti studij, tačnije upisati doktorski studij u inostranstvu. Svjesna sam da je to neplaćeno (u mom slučaju četiri godine), ali me interesuju detalji. Npr. da li se potpisuje neki dodatni ugovor, koliko dugo moraš raditi u toj firmi kad se vratiš u BiH, i slične informacije.
Dobro došle bi sve informacije ili slična iskustva :) Ukoliko postoji pravilnik koji to detaljno objašnjava, bila bih jakoooooo zahvalna! :)

Hvala svima! Pozdrav!!! :-D
dužina neplaćenog odsustva regulirana je kolektivnim ugovorom, a ima dio i u Zakonu o radu. Prvo to iščitaj pa onda vidi na šta imaš pravo.

koliko ja znam - neplaćeno se može uzeti na godinu dana. za duže stvarno ne znam.

CASUAL, možda manje

#3 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by CASUAL, možda manje » 29/12/2011 09:09

Hvala na odgovoru... Čitala sam Zakon o radu. Samo u članu 47. nešto malo spominje neplaćeno odsustvo, ali ništa konkretno ne govori tako da mi to nije bilo od prevelike pomoći. U svakom slučaju, hvala! :)

hadzinicasa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 116 times

#4 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by hadzinicasa » 29/12/2011 09:18

CASUAL, možda manje wrote:Hvala na odgovoru... Čitala sam Zakon o radu. Samo u članu 47. nešto malo spominje neplaćeno odsustvo, ali ništa konkretno ne govori tako da mi to nije bilo od prevelike pomoći. U svakom slučaju, hvala! :)
vidi kolektivni ugovor ili pravilnik o radu i Zakon o drž. službenicima.

CASUAL, možda manje

#5 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by CASUAL, možda manje » 29/12/2011 10:12

hadzinicasa hvala :-D Ima sad da googlam :)

tanana33

#6 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by tanana33 » 29/12/2011 12:31

Sve zavisi kako ti je u firmi regulisano Pravilnikom o radu...najduze neplaceno odsustvo moze biti godinu dana u drzavnim institucijama....e sad jesi li za stalno primljena ili si na odredjeno? Ima razlike....ovo drugo mogu ti odmah dati otkaz...a kad si na neodredjeno...ipak postoji pravna regulativa...a da....i zahtjev se podnosi, da bi ti se odborilo neplaceno odsustvo...barem u mojoj firmi tako ide;)

CASUAL, možda manje

#7 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by CASUAL, možda manje » 29/12/2011 12:38

Za stalno sam primljena tako da to nije problem.... U svakom slučaju hvala ti :)

tanana33

#8 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by tanana33 » 29/12/2011 12:43

CASUAL, možda manje wrote:Za stalno sam primljena tako da to nije problem.... U svakom slučaju hvala ti :)

E onda idi gdje te noge nose;) i iskoristi to;)

JThomas
Been thanked: 390 times

#9 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by JThomas » 29/12/2011 12:43

po zakonu o radu, to je mogućnost, a ne obaveza. znači po zakonu - dobra je volja poslodavca hoće li ti odobriti neplaćeno odsustvo, osim onih nekoliko dana godišnje za zadovoljavanje vjerskih i tradicionalnih potreba.

sad, moguće je da je vašim pravilnikom ili kolektivnim ugovorom podrobnije uređeno, znači moraš pogledati pravilnike te firme ili organa gdje radiš, i ako imate svoj kolektivni ugovor. mada iskreno rečeno nepojmljivo mi je da te neko pusti četiri godine i onda primi nazad k'o da ništa nije bilo.

CASUAL, možda manje

#10 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by CASUAL, možda manje » 29/12/2011 12:48

tanana33 wrote:
CASUAL, možda manje wrote:Za stalno sam primljena tako da to nije problem.... U svakom slučaju hvala ti :)

E onda idi gdje te noge nose;) i iskoristi to;)
:thumbup: Samo još da to sve bude lijepo pravno regulisano i ja :run:

CASUAL, možda manje

#11 Re: Kako i pod kojim uslovima zalediti radno mjesto???

Post by CASUAL, možda manje » 29/12/2011 12:55

JThomas wrote:po zakonu o radu, to je mogućnost, a ne obaveza. znači po zakonu - dobra je volja poslodavca hoće li ti odobriti neplaćeno odsustvo, osim onih nekoliko dana godišnje za zadovoljavanje vjerskih i tradicionalnih potreba.

sad, moguće je da je vašim pravilnikom ili kolektivnim ugovorom podrobnije uređeno, znači moraš pogledati pravilnike te firme ili organa gdje radiš, i ako imate svoj kolektivni ugovor. mada iskreno rečeno nepojmljivo mi je da te neko pusti četiri godine i onda primi nazad k'o da ništa nije bilo.
Nažalost znam da je to samo mogućnost, ali ne i njihova obaveza. Pročitala sam Pravilnik o radu kompanije, i samo u jednoj rečenici govori o tome u članu 44.

Pa govoreći iskreno zato me i interesuje, jer vjerovatno moram potpisati još neki ugovor koji će me obavezivati da npr. kad se vratim moram za ovu kompaniju raditi pet narednih godina ili slično nešto.

Hvala ti!

Post Reply