Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#1 Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Hodidid »

Prije svega da vam cestitam sretnu i bericetnu Novu 2013 godinu i da nam bude hairli. Prije svega da nas i nase bliznje posluzi zdravlje!!

Kontam se vec duze vrijeme nesto. Zasto ne razviti dijalog izmedju razlicitih regija u BiH i vidjeti kako jedni gledamo na druge.
Kontam se bas hajde cisto iz radoznalosti da vidim kako mi zemljaci iz Istocne Bosne gledaju na nas krajisnike iz zapadne Bosne?

Sta nam je zajednicko a sta razlicito. Ja recimo nisam nikad bio u Istocnoj Bosni i o njoj znam jako malo, gotovo nista. mislim osim onog sto sam procitao na internetu, vidio na televiziji ili stekao dojam kroz poznanstva i prijateljstva sa ljudima iz tog dijela domovine nam.

Ja sam dijelom ljuti Krajisnik ako znate sta to znaci a dijelom uvjetno receno "blagi". S oceve strane sam iz Unske kotline a sa materine iz Sanske udoline. Nisam nikad putovao istocnije od Sarajeva a i tamo sam bio samo 2-3 puta u zivotu. Nama krajisnicima Sarajevo do rata nije bilo bas blisko ni mentalitetom ni geografskom blizinom pa smo nekako vise tezili Zagrebu, Rijeci, Sloveniji i dalje na zapad. Dobro pravoslavci su isli uglavnom u Beograd i Novi Sad na skolovanje a na rad takodjer u Hrvatsku i Sloveniju a zatim i dalje na zapad.

Kod nas krajisnika su isto tako podjele u mentalitetu i temperamentu. Ovi s Une su tvrdji i zatvoreniji a ovi sa Sane otvoreniji i veci zajebanti. Opusteniji u komunikaciji .Ovi s Une su i nesto konzervativniji bar onako na povrsini.

Koliko sami poznajete Krajinu i krajisnike? Ja znam nesto svijeta iz Visegrada, Foce i Rogatice kad je istocna Bosna u pitanju. Dosta ste cini mi se drugaciji. Imate u rijecniku vise srpskih rijeci, hrana vam je drugacija. Sacuvali ste dosta starih nasih jela a kod nas se to izgubilo prilicno. Vi ste imali ascinice a kod nas u Krajini se i to haman izgubilo.

Cini mi se da ste konzervativniji i tradicionalniji od nas dosta. Bar od krajisnika sa Sane. Ovi sa Une su isto dosta tradicionalni. Vise se uzbija Ramazan, Bajram. Veci ste vjernici. Vi me ispravite ako grijesim.
Dr Arsla
Posts: 1181
Joined: 05/01/2013 16:16

#2 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Dr Arsla »

Ko pas na mačke :-D
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#3 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Hodidid »

Cuj tog belaja :D . Sto bolan? Ojadili te nesto jel?
User avatar
B6Redhell
Posts: 5870
Joined: 25/12/2010 04:56

#4 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by B6Redhell »

Zavisi o kojim krajsnicima pricas. Ovi od Cazina pa dalje o njima necu ni da pricam. A sto se tice doline Sane. Nikada nisam bio tamo ali znam svako selo od Vrhpolja da Starog Majdana. Pa i pola Prijedorske opcine ukljucujuci i Kozarac. Zajedno sam mladost proveo u izbjeglistvu sa mnogim famelijama s tog kraja. Imao sam jarana, i cura. Slagali smo se super nam je bilo, i ako smo bili iz potpuno razlicitih dijelova Bosne.
User avatar
alijagoro
Posts: 3294
Joined: 06/03/2008 18:02

#5 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by alijagoro »

Inace svaka cast za temu :thumbup: ,treba ovakvih tema,puno je predrasuda na ovom forumu o svima.Ne znam nijednog Krajisnika,tako da ne mogu dati svoje misljenje.Sto se tice vjere,mislim da smo tu negdje(nekad je nas narod bio pobozan,ali se to promjenilo poprilicno, i prije rata).Isto kao i u Krajini,tako i kod nas,neka sela su imala reputaciju mangupa,kavgadzija,kurvara dok su druga bila vjerski orijentisana.Ja uvijek sam imao/imam taj neki osjecaj da nas iz istocne Bosne,gledaju nekako svi sa visoka,kao da su bolji od nas.Valjda ko napise sta opsirnije.
Sto se tice graviranja(barem za Srednje Podrinje)nas narod je uglavnom gravirao ka Svicarskoj,Njemackoj,Austriji i nesto manje Italiji :D ,a poslije i po Iraku i Libiji.Kakvo Sarajevo ili Tuzla,to je niza liga :D .
User avatar
em11r
Posts: 942
Joined: 14/03/2012 16:28
Location: TuzlOk

#6 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by em11r »

Ja znam da se Buzim i Kladusa ne vole a za podrinje ne znam :D
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#7 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by burekodsira »

ja znam da je gornjedrinska regija nebo i zemlja prema ostatku podrinja
isto tako i krajina ima razlicitih regija pa se ne mora nuzno gledati kao jedna cjelina
User avatar
alijagoro
Posts: 3294
Joined: 06/03/2008 18:02

#8 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by alijagoro »

burekodsira wrote:ja znam da je gornjedrinska regija nebo i zemlja prema ostatku podrinja
isto tako i krajina ima razlicitih regija pa se ne mora nuzno gledati kao jedna cjelina
Trebamo se i mi podijeliti kao i Krajisnici, na Podrinjce(Gorazde,Foca,Visegrad) i ljute Podrinjce(Sre,Vla,Bra i Zvo) :D
Jel valja ovaj prijedlog :-D ?
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#9 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by IHAVEDREAM »

alijagoro wrote:Inace svaka cast za temu :thumbup: ,treba ovakvih tema,puno je predrasuda na ovom forumu o svima.Ne znam nijednog Krajisnika,tako da ne mogu dati svoje misljenje.Sto se tice vjere,mislim da smo tu negdje(nekad je nas narod bio pobozan,ali se to promjenilo poprilicno, i prije rata).Isto kao i u Krajini,tako i kod nas,neka sela su imala reputaciju mangupa,kavgadzija,kurvara dok su druga bila vjerski orijentisana.Ja uvijek sam imao/imam taj neki osjecaj da nas iz istocne Bosne,gledaju nekako svi sa visoka,kao da su bolji od nas.Valjda ko napise sta opsirnije.
Sto se tice graviranja(barem za Srednje Podrinje)nas narod je uglavnom gravirao ka Svicarskoj,Njemackoj,Austriji i nesto manje Italiji :D ,a poslije i po Iraku i Libiji.Kakvo Sarajevo ili Tuzla,to je niza liga :D .
Gravirao ili gravitirao......?
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#10 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by ušće »

Krajišnici i Podrinjci pa ja znam lijepih primjera da se dobro slažu .znam također bar 20 ljudi koji su se veuzali u bračne zajednice... dali smo slični... ima toga ...jesmo li različiti ...
Evo nešto o mojem pogledu na Krajinu ..

-Ključ - Jedni će reći pa i nije neka Krajina drugi će na to oštro reagovati uglavnom imam par dobrih prijatelja a ako bi ga predio sa nekim gradom iz Istočne Bosne možda bi mu njabliža bila prijeratna Rogatica ...

-Sana ili Sanski Most ---grad sa 9 rijeka i gostoljubivih ljudi ...Kada razgovarate sa ljudima iz ostatka Bosne naćićete poriličan broj (bar sam ja našao ) koji o Sanjanima nemaju baš dobre riječi ,tvrdit će vam da će radi lične koristi i dobitka i rođenog ćaću zajebati ..istina i ja imam par nezgodnih iskustava sa Sanjanima, ali onako uopšteno Sanjani su gostoljubivi i prijatni ... Kad već krenem iz Sanske kotline prema Grmeču obavezno svratim kod prijatelja u Fajtovcima i pručim fatihu Generalu ...Negdje na pola puta do Krupe uvijek stanem na Grmečkom platou i odmorim , a onda kontam dali ovaj Bosanski dunjaluk zna kakva je ovo ljepota i bogastvo ...

-Krupa(Bosanska krupa ) Ovdje se osjećam kao kod kuće znam puno ljudi imam dosta prijatelja ,nekako sam se srodio sa tim ljudima i njihom mentalitetom... baš mi paše .Ako hoćeš dernek ima derneka ,ako hoćeš ćeif i meraklijski kafanski provod , ama ima da bude ...ako hoćeš u Džamiju il Crkvu ...de ti samo... ti nit nam smetaš nit te mi gledamo ..
Mada kad hoće da se žene onda vole trknuti Krajinu( a to je namah tu samo prođeš Stijenu hahaah )
Ako bih pravio poređenje ovaj me grad podsjeće na prijeratnu Foču ...Jer bi mi Otoka baš došla kao Ustikolina (svaka druga kuća kafana ahahah)

Sutra ću nastaviti sad nemam baš vakta za ostalo ...
User avatar
Anes90
Posts: 74
Joined: 26/05/2012 11:58

#11 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Anes90 »

Ja sam iz Sanskog Mosta , al eto da smo toliki zajebanti stvarno nisam znao dok nisam procitao na forumu .... Ocigledno je da ste naisli na neke pogresne ljude ... :thumbup: :bih:
Ugljesa_
Posts: 393
Joined: 20/12/2012 16:55

#12 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Ugljesa_ »

To je stereotipisanje (ima ta rijec? :D) a to nikad nije dobro
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#13 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by ušće »

Anes90 wrote:Ja sam iz Sanskog Mosta , al eto da smo toliki zajebanti stvarno nisam znao dok nisam procitao na forumu .... Ocigledno je da ste naisli na neke pogresne ljude ... :thumbup: :bih:
Ako pokušaš primjetiti ja sam naglasiio za pojedince a za Sanjane sam napisao nešto drugo
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#14 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by ušće »

Ugljesa_ wrote:To je stereotipisanje (ima ta rijec? :D) a to nikad nije dobro
Ne podliježem sterotipima bilo koje vrste ,možda sam malo čudan ,ali nikad u toru zato i volim krajišnike ..
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#15 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Hodidid »

@Usce: Vidim da dobro poznajes Krajinu, svaka cast! :) Ja bih volio kad bih mogao nesto slicno reci o sebi kad je Podrinje u pitanju ali ne mogu jer nisam nikad tamo bio.
U pravu si za Sanjane da prilicno gledaju svoju korist. Doduse gledamo je svi ali oni su stekli dobrim dijelom takvu reputaciju i nakon rata. Iznajmljivali su stanove i kuce izbjeglicama po Sani po paprenim cijenama dok su sami bili u Svicarskoj ili Austriji.Naplacivalo se i sto se trebalo i sto nije. Vjerovatno ih ljudi po tome znaju i iz nekih drugih situacija.

B.Krupa je bas takva heh.Neka te bas de ti po svom. Hoces ovo de ti, hoces ono mozes i to. Nema srkleta :D .Kad se zene onda put Buzima, Cazina, Stijena i nize prema Bihacu dakle Jezerski i Srbljani, Brekovica pa naravno i sama carsija Bihac.

Sanica je isto onako malo zeznutiji kraj bar je na takvom glasu.

@B6Redhell: U pravu si. Zavisi o kojim krajisnicima se govori. Kladusa nije bas nesto popularna zbog Babe i vazda oni neku svoju politiku vode. Buzim je srce Krajine i to je cestit svijet. Velike su patriote. Doduse i oni su ovako potvrd i podozriv svijet ali surov je zivot kad si uvijek na medji. Cazin sta ja znam kako ko.
Sto se tice Prijedora i Kozarca tu ti je raja najopustenija za zezu i primaju svakog na prvu loptu. Otprilike ti je tako bilo i u B.Novom, u Sani i Dubici.

Banja Luka je vec nesto drugo. Oni su plaho puni sebe. Niko im nije dovoljno dobar. Kao da su u Parizu zivjeli. Nekako su svijet za sebe. Samo prcaju ih ovi iz Prijedora jer im ne priznaju da su nesto i ne fermaju ih dva posto.

E sta sam primjetio da ovi iz Rogatice kad ih pitas odakle su svi tvrde kako su iz Sarajeva. Zar nije Rogatica 40-50 km udaljena od Sarajeva? Ovi iz Foce su raja samo malo im naglasak vuce na crnogorski cini mi se.
ušće
Posts: 1055
Joined: 27/05/2009 20:21

#16 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by ušće »

@Hodidid
hvala na komplimentu drago mi je jer kada je od Krajišnika znači da je vrijedilo

Nisam baš ovih dana raspoložen za pisanje pa neću dužiti nastaviću iduće hefte ...
O Krajini bih mogao pisati dugo i naširoko namjerno ne spominjem ljude i neka mjesta gdje imam običaj svraćati jednostavno poštujem privatnost svoju i njihovu ....

Ja sebe smatram bogatim čovjekom jer skoro da nema Grada u BiH a da u njemu nemam skim popiti kahvu -kafu kavu...
-Zahvaljujući poslu kojim sam se do skora bavio upoznao sam ovu našu divnu zemlju uzduž i poprijeko ,imam običaj reći da da ne postoji kratica- zaobilaznica,sporedni put ,a da ja njim nisam prošao ...
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#17 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by It_is_a_Leclerc »

B6Redhell wrote:Zavisi o kojim krajsnicima pricas. Ovi od Cazina pa dalje o njima necu ni da pricam. A sto se tice doline Sane. Nikada nisam bio tamo ali znam svako selo od Vrhpolja da Starog Majdana. Pa i pola Prijedorske opcine ukljucujuci i Kozarac. Zajedno sam mladost proveo u izbjeglistvu sa mnogim famelijama s tog kraja. Imao sam jarana, i cura. Slagali smo se super nam je bilo, i ako smo bili iz potpuno razlicitih dijelova Bosne.
Gdje je problem sa Cazinom ?
Hodidid wrote:Prije svega da vam cestitam sretnu i bericetnu Novu 2013 godinu i da nam bude hairli. Prije svega da nas i nase bliznje posluzi zdravlje!!

Kontam se vec duze vrijeme nesto. Zasto ne razviti dijalog izmedju razlicitih regija u BiH i vidjeti kako jedni gledamo na druge.
Kontam se bas hajde cisto iz radoznalosti da vidim kako mi zemljaci iz Istocne Bosne gledaju na nas krajisnike iz zapadne Bosne?

Sta nam je zajednicko a sta razlicito. Ja recimo nisam nikad bio u Istocnoj Bosni i o njoj znam jako malo, gotovo nista. mislim osim onog sto sam procitao na internetu, vidio na televiziji ili stekao dojam kroz poznanstva i prijateljstva sa ljudima iz tog dijela domovine nam.

Ja sam dijelom ljuti Krajisnik ako znate sta to znaci a dijelom uvjetno receno "blagi". S oceve strane sam iz Unske kotline a sa materine iz Sanske udoline. Nisam nikad putovao istocnije od Sarajeva a i tamo sam bio samo 2-3 puta u zivotu. Nama krajisnicima Sarajevo do rata nije bilo bas blisko ni mentalitetom ni geografskom blizinom pa smo nekako vise tezili Zagrebu, Rijeci, Sloveniji i dalje na zapad. Dobro pravoslavci su isli uglavnom u Beograd i Novi Sad na skolovanje a na rad takodjer u Hrvatsku i Sloveniju a zatim i dalje na zapad.

Kod nas krajisnika su isto tako podjele u mentalitetu i temperamentu. Ovi s Une su tvrdji i zatvoreniji a ovi sa Sane otvoreniji i veci zajebanti. Opusteniji u komunikaciji .Ovi s Une su i nesto konzervativniji bar onako na povrsini.

Koliko sami poznajete Krajinu i krajisnike? Ja znam nesto svijeta iz Visegrada, Foce i Rogatice kad je istocna Bosna u pitanju. Dosta ste cini mi se drugaciji. Imate u rijecniku vise srpskih rijeci, hrana vam je drugacija. Sacuvali ste dosta starih nasih jela a kod nas se to izgubilo prilicno. Vi ste imali ascinice a kod nas u Krajini se i to haman izgubilo.

Cini mi se da ste konzervativniji i tradicionalniji od nas dosta. Bar od krajisnika sa Sane. Ovi sa Une su isto dosta tradicionalni. Vise se uzbija Ramazan, Bajram. Veci ste vjernici. Vi me ispravite ako grijesim.
Ja se ne slažem. Dapače, Krajišnici su daleko najkonzervativniji, najtradicionalniji narod u BiH. Ko bosanski Texas :)
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#18 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Hodidid »

Koji Krajisnici Leclerc? Pojam Krajisnici je sirok. Sto se tice Cazina. Svijet tamo ima smisla za humor ali izmedjuse ali je i dobro potezak za ostale ta trane. Sto rece jedan moj ahbab teski su brate ko Trepca. U Cazinu i okolini je svijet prilicno konzervativan i tradicionalan i drzi se dzamije.Otprilike je tako i u Buzimu. B. Krupa i Otoka jok.

Bihac je postao skup i konglomerat ljudi iz cijele C.Krajine ukljucujuci i Kulen Vakuf. Osim toga to je centar za USK pa ima svijeta odsvakud iz kantona. Samo i Biscane bije glas da su podozrivi i da tesko primaju pridoslice sto jeste vrlo cesto istina.

Sto se tice konzervativnosti ima tu i glume za galeriju.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#19 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by zambaklija »

ušće wrote:Krajišnici i Podrinjci pa ja znam lijepih primjera da se dobro slažu .znam također bar 20 ljudi koji su se veuzali u bračne zajednice... dali smo slični... ima toga ...jesmo li različiti ...
Evo nešto o mojem pogledu na Krajinu ..

-Ključ - Jedni će reći pa i nije neka Krajina drugi će na to oštro reagovati uglavnom imam par dobrih prijatelja a ako bi ga predio sa nekim gradom iz Istočne Bosne možda bi mu njabliža bila prijeratna Rogatica ...

-Sana ili Sanski Most ---grad sa 9 rijeka i gostoljubivih ljudi ...Kada razgovarate sa ljudima iz ostatka Bosne naćićete poriličan broj (bar sam ja našao ) koji o Sanjanima nemaju baš dobre riječi ,tvrdit će vam da će radi lične koristi i dobitka i rođenog ćaću zajebati ..istina i ja imam par nezgodnih iskustava sa Sanjanima, ali onako uopšteno Sanjani su gostoljubivi i prijatni ... Kad već krenem iz Sanske kotline prema Grmeču obavezno svratim kod prijatelja u Fajtovcima i pručim fatihu Generalu ...Negdje na pola puta do Krupe uvijek stanem na Grmečkom platou i odmorim , a onda kontam dali ovaj Bosanski dunjaluk zna kakva je ovo ljepota i bogastvo ...

-Krupa(Bosanska krupa ) Ovdje se osjećam kao kod kuće znam puno ljudi imam dosta prijatelja ,nekako sam se srodio sa tim ljudima i njihom mentalitetom... baš mi paše .Ako hoćeš dernek ima derneka ,ako hoćeš ćeif i meraklijski kafanski provod , ama ima da bude ...ako hoćeš u Džamiju il Crkvu ...de ti samo... ti nit nam smetaš nit te mi gledamo ..
Mada kad hoće da se žene onda vole trknuti Krajinu( a to je namah tu samo prođeš Stijenu hahaah )
Ako bih pravio poređenje ovaj me grad podsjeće na prijeratnu Foču ...Jer bi mi Otoka baš došla kao Ustikolina (svaka druga kuća kafana ahahah)

Sutra ću nastaviti sad nemam baš vakta za ostalo ...
ja bi tebe sad poljubio :D
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#20 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by biscanka2 »

Hodidid wrote:Koji Krajisnici Leclerc? Pojam Krajisnici je sirok. Sto se tice Cazina. Svijet tamo ima smisla za humor ali izmedjuse ali je i dobro potezak za ostale ta trane. Sto rece jedan moj ahbab teski su brate ko Trepca. U Cazinu i okolini je svijet prilicno konzervativan i tradicionalan i drzi se dzamije.Otprilike je tako i u Buzimu. B. Krupa i Otoka jok.

Bihac je postao skup i konglomerat ljudi iz cijele C.Krajine ukljucujuci i Kulen Vakuf. Osim toga to je centar za USK pa ima svijeta odsvakud iz kantona. Samo i Biscane bije glas da su podozrivi i da tesko primaju pridoslice sto jeste vrlo cesto istina.

Sto se tice konzervativnosti ima tu i glume za galeriju.
Decenijama zivim u Baden Württembergu - biscanka sam.
Kad u moj Bihac odem primjetim promjenu u ljudima al kad malo bolje pogledam puno je ( kao sto si naveo) novo naseljenih iz raznih krajeva a u raznim krajevima razni obicaji i normalno da su ih sa sobom donijeli ( to je dio
njih ).
Tim povodom postao je dosta skup grad sa sve vecim procentom nezaposlenosti.
Jednom prilikom brat mi isprica kako je bio na kafi i covjek dodje pita jel slobodno za stolom.
Kad je sjeo raspricao se,udario pitanje za pitanjem pa ce o sebi da je (ne sjecam se iz kojeg grada rece da potice) uglavnom bio je na zapadu u izbjeglistvu i kad je bio prisiljen da se u Bosnu vrati, rece odlucio sam sa familijom
da se u Bihac naselim i ovdje sam kucu kupio.
Znas, nastavio je smijuci se, ovdje smo blizo granice pa ako opet do neceg dodje lakse i brze nam je pobjeci. :lol:
Prica to meni braco moj a sav se zapalio - kaze sta mislis bezobrazluka on se s tim meni skoro pa hvali.
Odgovorio mu je prigodno, ustao i odaljio se od stola .
Moja braca su jako komunikativna, gostoprimljiva i veliki rodoljubi ali kad na ovakvog mazluma naidjes ... .
Ove godine bila sam u privatnoj posjeti u Berlinu. Sve sto sam o tom gradu znala bilo je iz medija i
sta bih od osoba cula.
U obilasku grada, sve sto sam vidjela, osjetila i doznala dalo mi je novu sliku tog grada a i razumjevanje
za njegove "gradjane" ( starosjedioce ).
Naime poslednjih godina ( po nastanku ekonomske krize) kod njih bogatasi iz drugih zemalja ( Spanije,
Grcke, ... ) mahom ulazu novac u kupovine imobilija koje odmah moderniziraju i udare kirije koje
sebi mnogi priustiti nemogu. Narod ogorcen i novo pridoslice im nisu dobrodosle.
Poznato je, da je narod u tom dijelu Njemacke otvoren i jako komunikativan ali novonastalo stanje
je i kod njih mnoge izmjenila . :cry:
:roll: Kad sam ovaj post procitla nekako mi se odmah stvorila i slika poredjenja.
Inace sanjani su rodoljubi i patriote ali brate ima ih marerijalista kolko hos. :D
Ljudi istocne Bosne se ( po mom iskustvu koje pretezno na izbjeglicama bazira ) dosta od krajisnika
razlikuju. Najvecu blizinu kako privatno a i u humanitarnom radu imala sam kod hercegovaca. :-)
Iz moje Krajine od Bosanske Krupe do Velike Kladuse ( nisu svi kladuscani abdicevci ) sa svima se fino uklapam i
imam finih iskustava.
Po Bosni i Herzegovini sam kroz gradove do Sarajeva i Mostara prolazila malo ih obisla - ljepota, samo
da tih tragova rata nema. :( :sax: :sax:
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#21 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Nebitan32 »

Porijeklom iz Jugoistocne Bosne.

Sto se tice mog kraja, rekao bih da su gornjepodrinjci prilicno mirni i tihi. Onda usudio bih se reci da veliki procenat populacije iz ovog kraja ide na vise studije. Mozda je blizina Sarajeva uticala na to. Ali i vani vecina omladine porijeklom iz te regije zavrsava vise studije. Mislim da je isto s hercegovcima ali oni nisu tema ovdje.

Sto se tice vjerskog aspekta. To su stare carsije i vjera je imala znacajan uticaj. Primjer Foce koja je do WWII imala 17 dzamija + medrese, prijeku carsiju itd... Foca je upravo prema tim dzamijama imala 17 mahala/kvartova. Onda su bili veliki pokolji, kolonizacija crnogoraca i komunizam pa je vjera podosta potisnuta.

Mislim da je drugacije u srednjem i donjem Podrinju i da je tamo vjera bila znatno prisutnija. I oni imaju drugaciji govor.


Sto se tice Krajine. Ja sam najvise upoznao osoba iz Kljuca i Prijedora. Radi se o osobama koje su bile u logorima Manjaca, Keraterm i Omarska. Imam vise poznanika iz Kljuca i ovdje se samo radi o meni poznatom uzorku. Vecina nije isla na neke vece studije i prije rata su radili po Hrvatskoj i Sloveniji. Vidim da dobar dio i danas ne pokusava uputiti djecu da studiraju vec vise vole da rade i sto prije zaraduju. Sav novac upumpavaju u kuce u Bosni. Neki imaju i po par kuca i to sve u Kljucu(meni je to bezveze). Bar ovi sto zive pokraj mene.

Ljudi su ok osim jednog lika iz Sanice. Tip je onako poseban i uvjek je pravio probleme kad bi se sakupili pa ga sad svi zaobilaze :mrgreen: . Dok su mu djeca sasvim ok i jedan njegov sin mi je prijatelj evo vec 17 godina.

Prijedorcani koje poznajem su visokoobrazovani. Izgledaju onako "mirniji" od ovih iz Kljuca. Pricaju tise i tako.

Inace dvije rodice su udate za prijedorcane (Cela i Kozarac) i jedna za tipa iz Bosanske Krupe. I ovaj iz BK je onako miran tip. To je sve onako po mojim poznanicima koji vjerovatno ne odgovaraju cjelojupnoj slici.


Sto se tice tog kraja. Samo sam prolazio jedan put potezom Kljuc- Bihac. U Bihacu sam pravio pauzu(rucao) i grad izgleda lijepo. Volio bih posjetiti Bosansku Krupu i Sanski Most jer lijepo izgledaju na slikama.

Bilo mi je cudno sto ima puno neobradenih njiva. Ima puno ravnice ali koliko sam vidio niko to ne obraduje. Oko Bosanskog Petrovca npr. Cija je to zemlja? Drzavna ili?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#22 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by pirmin »

Bio sam svjedok zestokih sukoba na relaciji Krajina-ist.Bosna u Gornjoj Austriji.
Da li je generalno tako, ne znam.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#23 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by biscanka2 »

"Nebitan", dobro si primjetio. Puno je neobradjene zemlje, bez obzira da li je privatna ili drzavna.
Nece narod da obradjuje.Jedni govore ne isplati se, neki nemogu od starosti (djeca se u grad odselila).
Ma, men se cini da se to sve pogospodilo. :lol:
Do duse u mom komsiluku ima raje koja van grada posjeduje komadic zemlje ali idu svake nedelje
svasta sebi pomalo nasade. Kazu kad u prodavnici ili na pijaci cijene vide pa odkud bi sve kupiti mogli. :-?
Po krajiski vele - sta god da ubodemo glave valja. :-D
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#24 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by rookfash »

alijagoro wrote:
burekodsira wrote:ja znam da je gornjedrinska regija nebo i zemlja prema ostatku podrinja
isto tako i krajina ima razlicitih regija pa se ne mora nuzno gledati kao jedna cjelina
Trebamo se i mi podijeliti kao i Krajisnici, na Podrinjce(Gorazde,Foca,Visegrad) i ljute Podrinjce(Sre,Vla,Bra i Zvo) :D
Jel valja ovaj prijedlog :-D ?
valja, al fočaci moraju bit ljuti podrinjci, ostale trpaj dje hoces :D
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#25 Re: Kako gledaju Podrinjci na Krajisnike?

Post by Hodidid »

E mene zanima jel i vi imate ova jela poput tope i tirita. Mi za to haman nismo nikad ni culi. Znam da to jedu tamo po srednjoj Bosni.Jel znate sta je omac :D ? Jel kod vas pilav riza sa piletinom? Cuo sam od nekih, sad ne mogu se sjetiti odakle su tacno ali negdje sa Drine, da kod njih to nije pilav nego je pilav nesto sa krompirom.

Jesu li kod vas djevojke zeznute i ratoborne?

@nebitan32: U pravu si za zemlju. Zemlja oko Petrovca je dobrim dijelom u vlasnistvu srba a oni mladji su pobjeglia stari nemaju snage da se bave poljoprivrednim radovima. Zato je zapustena. U pravu si za Kljuc i Sanicu. Svijet tamo gradu status kroz imanje sto vise i sto vecih kuca. U Sanici imas vila ko sa Beverly Hillsa na 4 sprata a haman u sumi. Dodje svijet jednom u godini iz Svicarske, bude par dana i to je sve.

@usce: U pravu si. Kljuc je geografski problematican nekima kad je u pitanju svrstavanje u Krajinu ili centralnu Bosnu. Jedno vrijeme je Kljuc nosio jajacke registarske oznake na autima ali uglavnom prijedorske. Prijedoru se inace i gravitiralo. Kljuc, Sanica, Sana, Novi, Dubica, Kozarac,Ljubija. Sve je to gravitiralo Prijedoru. Kljuc mi krajisnici smatramo dijelom Krajine jer sve sto je na Uni i na Sani je za nas Krajina. Juzno odBosanskog Novog i Otoke pocinje uzi dio Krajine odnosno cazinska Krajina koja je specificna mentalitetom.Sve sto je izmedju planina Pljesevice-Grmeca-Kozare mozes smatrati Krajinom.Ostalo je krajnje diskutabilno i nategnuto. Bosansku Gradisku recimo vec malo ko od nas smatra Krajinom iako oni sebe smatraju.
Post Reply