kako dodati "date stamp" na video snimak

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
ninicaa1

kako dodati "date stamp" na video snimak

Post by ninicaa1 » 03/06/2011 11:46

pozdrav svima...

Prije nekog vremena sam kupila camcorder canon legria fs 306. Uzimajuci u obzir da mi je potreban samo za povremenu kucnu upotrebu zadovoljna sam.. jedini problem je da kada video prebacim na kompjuter nemam date stamp. Kada gledam na displeju kamere datum se vidi. Da li postoji neki nacin da se datum doda na snimak prije snimanja na DVD/HDD??? bilo bi super da za nekoliko godina kada budem gledala snimke znam i kada je snimano

unaprijed hvala
Last edited by ninicaa1 on 03/06/2011 15:15, edited 1 time in total.

kojeime

Re: kako dodati "date stamp" na video snimak

Post by kojeime » 03/06/2011 14:36

Procitaj detaljno uputstvo za camcorder. Datum i vrijeme se podesavaju i ubacuju na snimak u camcorderu, ali tada je problem sto postaju sastavni dio snimka i ne mogu se izbrisati (ne lako, ako ikako) sa snimka. Posto ti to zelis, procitaj uputstvo kako se to radi. Tebi je vjerovatno podeseno tako da na displeju camcordera vidis datum, ali nije podeseno da datum postane dio snimka. Druga mogucnost je ta da camcorder ne upisuje datum na snimak vec datum mozes provjeriti u properties video snimka (kao EXIF podaci za snimke digitalnog fotoaparata).

Ako to ne pomogne, kako datum ubaciti u programu za obradu videa zavisi od programa do programa, to jeste moraces procitati uputstvo za koristenje programa koji ti koristis (prvo procitaj HELP programa koji koristis, ako tu ne pise upotrijebi google ili na web stranicu ili forum tog konkretnog programa i pitaj za pomoc).

Ako ni to ne pomogne uradi slijedece. U programu za obradu videa dodaj na pocetak ili kraj snimka nekoliko sekundi videa na kojem ces upisati podatke koje zelis (kao krediti na pocetku ili kraju filma, ono gdje pise glumci, reziser i ostalo). Vecina amaterskih programa za obradu videa, a jedan si sigurno dobila uz camcorder (i svi profesionalni) omogucavaju takve jednostavne video efekte, samo procitaj u HELP opciji programa kako se to radi. To ti je mozda i najbolje jer ces tako moci osim datuma upisati i lokaciju i druge podatke koji ti u buducnosti mogu trebati. A ako ikada pozelis da te podatke izbrises nekada, samo ces u programu za obradu videa isjeci taj dio sa podacima. Ako direktno na snimak upises datum i ostale podatke neces ih moci izbrisati kasnije ako ikada pozelis.

ninicaa1

Post by ninicaa1 » 03/06/2011 16:03

vac sam provjeravala i u uputstvu nema nista vezano za ubacivanje datuma na snimak samo na koji nacin da se podesi da datum bude vidljiv na displeju sto sam i uradila.. http://support-au.canon.com.au/contents ... 14901.html

program koji sam dobila uz kameru je ImageMixer 3 SE Ver.4.5 i nema opciju dodavanja datuma. Pokusala sam na internetu naci neki koji ima ali bez upjeha.. da li ti znas neki?

opcija da rucno dodajem datume mi bas i ne odgovara.. s obzirom da kameru najvise koristim za snimanje bebe (onih slatkih situacija) i imam dosta snimaka koji jako kratko traju (npr. kada "uhvatim" osmijeh, da guguce, gleda ruke i sl..).. upravo zbog toga bi da trajno dodam datume.. jer cu sve snimke spojiti u jedan duzi :)

kojeime

Post by kojeime » 03/06/2011 17:57

Zao mi je ali ja mrzim kada mi se datum ili vrijeme nalazi vidljiv na video snimku ili fotografiji pa nikada nisam pokusavao to da uradim i zato i ne znam. Jedino dodam par sekundi na pocetak snimka i tamo napisem datum, to sam ti vec opisao kako ide.

Ali, ukucavsi u yahoo search (a i tebi sam predlozio da to probas) "add date in video" dobio sam, izmedju ostalog, i ovo kao rezultat: http://www.ehow.com/how_7175160_add-dat ... video.html

Probaj u google ili yahoo search postaviti pitanje pa vidi sta ces dobiti kao rezultat, mozda ti nesto bude od koristi.

ninicaa1

Post by ninicaa1 » 03/06/2011 21:53

Na snimcima koji duze traju sam dodavala datum na isti nacin kao i ti preko windows live mm, medjutim iz navedenih razloga mi je potrebno da sada datum bude integrisan..
stranicu koju si mi poslao sam vidjela prije nego sto sam postavila temu na forum (kao i mnoge druge) ali u programima koje ja imam ovo ne mogu uraditi.. nema opcije "add video date and time". da li imas prijedlog koji editor da koristim?
program koji je naveden na stranici tj. Visual DV Time Stamp sam nekoliko puta instalirala (sa razlicitih stranica) ali ne radi. izbacuje gresku system error... (a svakako je trial verzija tako da nije trajno rjesenje)

kojeime

Post by kojeime » 03/06/2011 22:17

Stvarno ne znam. Probaj ovako: Search na google, pa kada nadjes neko uputstvo kako se stavlja datum na video, vidi koji program je koristen u tom uputstvu i pronadji taj program.

Probaj ovdje naci rjesenje: http://www.videohelp.com/search.php?cx= ... om%2F#1112

Malo sam citao na www.videohelp.com i izgleda da je naknadno postavljanje datuma na video prilican problem, tako da ces najvjerovatnije morati stavljati par sekundi dodatnog videa sa datumom na pocetak ili kraj originalnog videa.

Imas jos jedno rjesenje: Postavi datum kao subtitle (kao recimo tekst prevoda filma) i to tako da odredis da je duzina trjajnja cijela duzina trajanja videa.

Na ovoj stranici: http://www.pixela.co.jp/oem/canon/e/ima ... index.html pise da tvoj program za obradu videa podrzava postavljanje teksta u video, pa postavi datum kao tekst i odredi da je duzina trajanja teksta cijela duzina trajanja videa.

Ja sam uz graficku karticu dobio Intervideo WInProducer program, a uz camcorder CyberLink PowerDirector i nesto obavljam sa njima, a imam i neke open source programe (AviDemux na primjer) pa nesto sa njima. Za pravljjenje kucnih i turistickih filmica sasvim dovoljno.

Ukucaj na google search "open source video editing software" ili "free video editing software" pa pogledaj sta se nudi.

Jedan on nacesce koristenih profesionalnih programa za obradu videa (barem kod nase raje) je Adobe PremierePro.

Zao mi je, stvarno ne znam kako da to rijesis. Napisao sam ti sta bih ja na tvom mjestu pokusao, pa nada, se da ce nesto uspjeti.

Sretno.

ninicaa1

Post by ninicaa1 » 03/06/2011 23:26

hvala u svakom slucaju.. ako otkrijem nacin javicu ;)

sinus

Post by sinus » 04/06/2011 11:24

A zar nije lakše napraviti onaj žuti folder i umjesto imena napisati datum kada je nešto snimljeno, tako da uvijek znaš kada je snimano, a nemaš one odvratne datume na snimku...

ninicaa1

Post by ninicaa1 » 04/06/2011 16:55

zuti folder vec imam :) a i fajlovi u nazivu imaju datum.. kako sam vec rekla radi se o snimcima bebe.. neki traju jako kratko (prvo gugutanje, smijanje i sl) tako da zelim da sve sastavim u jedan duzi snimak (sada imam 50ak) koji bi obuhvatio sve.. od izlaska iz bolnice, dolaska kuci i ostalo - a da se zna kada je snimano jer se radi o duzem periodu...

HAL9000

Post by HAL9000 » 06/06/2011 04:15

Mislim da bi ovaj program mogao biti od koristi:

http://www.enosoft.net/products/enodvpr ... erview.htm

Post Reply