Kako doći do Skakavca?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
muz66
Posts: 17981
Joined: 24/03/2009 00:33
Location: Tamo gdje se dimi šiša i sluša Crvena jabuka

#176 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by muz66 »

ebo ih asfalt. kome treba asfalt u parku prirode? zar nije logicno da tu bude makadam, a da asfaltiraju ove oranice po gradu? nikad necu shvatiti ljude koji donose ove odluke gdje se i sta treba raditi.
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#177 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

danas mi rece kolega da je asfaltirano
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#178 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by armin_jocker »

Nije asfaltirano, i nadam se da nikad nece biti, bio sam u nedjelju, i malo je reci koliko je auta bilo, na uzevici kod dragana, samo sto nisu jos na putu, na rampi katastrofa .... Koja je furka autom ici na planinu, i asfaltirani put u zasticenu zonu???
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#179 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Naslovnica »

Asfaltirane su one 2-3 glavne okuke. Bio ja danas, probudio Dragana. :)
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#180 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

Naslovnica wrote:Asfaltirane su one 2-3 glavne okuke. Bio ja danas, probudio Dragana. :)
neka tako i ostane :D a sutra mu navratim u povratku :D
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#181 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by armin_jocker »

Mogu li znati sta vas toliko privlaci kod Dragana??
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#182 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by art vandeley »

mene jedino privlaci sto brzi zaobilazak tog lokaliteta :D
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#183 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Naslovnica »

Piva od 0.5l - 2km.
8-)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#184 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

armin_jocker wrote:Nije asfaltirano, i nadam se da nikad nece biti, bio sam u nedjelju, i malo je reci koliko je auta bilo, na uzevici kod dragana, samo sto nisu jos na putu, na rampi katastrofa .... Koja je furka autom ici na planinu, i asfaltirani put u zasticenu zonu???
Ovo stvarno ni meni nije jasno. :-?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#185 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

armin_jocker wrote:Mogu li znati sta vas toliko privlaci kod Dragana??

Pa nakon uspona nekako dobro dodje pauza uz kaficu. A i u povratku, nakon sumske setnje.
Zasto?
Manager19sa
Posts: 193
Joined: 26/08/2007 12:43
Location: Sarajevo

#186 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Manager19sa »

Nikad mi nije bilo interesatno do nekog mjesta otici autom, pa onda pola sata - sat maksimalno prohodati nesto malo i onda se nazivati jos planinarom ili slicno . Danas fino od Nahoreva do Skakavca lagano sa ekipicom nekih 2 , 2 i po sata, pa onda do Bukovika jos nekih sat , pa onda lagano skroz sa Bukovika preko Nahoreva do Skenderije pjeske sve, nekih 7 sati laganog hoda, 2 sata pauza otprilike , milina
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#187 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by BIONA »

:thumbup:
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#188 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Nije me bilo neko vrijeme, pa da Vam "prezentiram" nekoliko fotografija sa ovog područja. Ko voli nek' gleda :-)

Izvor sedam vrela

Image

nalazi se desno od Uževice (Draganove kuće-hotel "Promaja") pa uzbrdo nekih 800 metara. Inače to je prvi izvor koji pravi potok sa još dva usputna koja se ulijevaju u isti a prave "Nahorevski potok", koji se kasnije zove "Koševski potok". Na kraju se ulijeva u Miljacku kod sjedišta opštine Centar.

Devastirani dom "Energoinvest" na Crepoljskom

Image

Kao dijete su me roditelji često zimi vodili u ovaj dom. U prizemlju je bila kafana koju sam zapamtio po odličnom čaju, čini mi se da je bio od šipka sa dodatkom još nekih trava sa obaveznim limunom. To je bilo prije nekih 40-tak godina. Sad unutra nema ništa.
Nedaleko, iz pravca Bukovika, je linija razgraničenja između Federacije i RS. Objekat pripada RS-u.
U blizini se nalazi ugostiteljski objekat "Kod Novke" sa odličnom čorbom i domaćim hljebom.
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#189 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Sada još par fotografija sa "ekspedicije" u Perački potok. To je potok kojem je izvor negdje na području Vučje Luke. Na početku se naziva "Babin potok". Od izvora obilazi područje Bukovika, usput se u njeg' ulijeva nekoliko manjih potočića kao i voda sa izvora-vodopada Skakavac. Tu negdje mu se ime mijenja u Perački potok. Inače to područje se zove "Perca", vjerovatno po familiji Perić koja tu i sada posjeduje dio zemlje.
U Perački potok smo sišli iz pravca napuštenog sela "Vića". Nalazi se lijevo od od "Uževice" gledano iz pravca Sarajeva. Sastoji se od par kuća i nekoliko štala. Nemam slika, ali ispraviću uskoro :-)
Do samog potoka se pješači nešto više od sat vremena. Ispočetka, uz potok se može ići kopnom. Odnosno pokraj potoka. Ali više puta se mora prelaziti s jedne strane na drugu preko potoka. Htjeli ne htjeli morate zagaziti u vodu, i samim tim skvasiti obuću. Ja sam krenuo sa gojzericama i ispočetka sam nekako izbjegavao da ih skvasim. Vremenom teren se mijenja, postaje stjenovit, morate se penjati uz stijene, i na kraju kroz par klanaca koji se ne mogu obići kopnom. Tako da na kraju budete mokri gotovo do pasa. Za ovakav "hiking" potrebno je nabaviti-kupiti posebne patike koje su predviđene za vodu (plastične ili gumene) i ponijeti rezervne obične patike ili gojzerice za promjenu kad se dokopate kopna. Po slobodnoj procjeni potokom smo se kretali nekih 5kilometara možda i više. Izašli smo većim usponom na put oko Bukovika nekih 2-3km iza doma Skakavac. Do povratka na Uževicu smo ukupno potrošili 9 sati sa ukupno 2 kraća i jednim dužim odmorom (dok smo jeli :-) )
Lijepo iskustvo ko voli da planinari.

Živopisno drvo

Image


Mjesto gdje se potok sa vodopada Skakavac ulijeva u Perački potok

Image

Drvo "napale" gljive

Image

Od ovih gljiva se pravi "trud" za paljenje vatre u prošlosti kada su šibice bile skupe a nije bilo govora o upaljačima.

Jedan od mnogih "prizora" iz peračkog potoka. Voda do pasa :-)

Image

I još jedan

Image

I još jedan

Image

Rezervoar za vodu

Image

Navodno da postoji još od vremena Austrougarske. Inače cijelim dijelom potoka kojim smo išli više manje postoje ostatci puta širine 2-3 metra kojeg je napravila Austrougarska. Vjerovatno je taj put služio da se dođe iz pravca Vogošće kroz sadašnje "ostatke" ugašenog Pretisa pokraj potoka do rezervoara.

I na kraju kućica za fotosafari kako su mi rekli

Image

Mislio sam da se radi o lovačkoj čeki, ali je valjda neko izgradio za fotosafari. Pokraj kuće se nalazi hranilica za životinje. Nalazi se otprilike jedan kilometar, možda malo više od doma na Skakavcu putem oko Bukovika. Lijevo s puta stazom u šumu.

Eto toliko pa bude još fotografija, ako bude Vašeg interesa!
Pozdrav. :zzzz:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#190 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

Musane hvala ti, fotke su pravo uzivanje.....

Da znas da ti zavidim na tome koliko vremena provodis u prirodi.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#191 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Skyfox »

odlicno :thumbup:

btw kod 7 vrela kad se skrene desno su prije rata bile 3 ili 4 vikendice jedna od njih nasa... danas je samo rusevina ostala. Ali priroda tu oduzima dah... :)
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#192 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Skyfox wrote:odlicno :thumbup:

btw kod 7 vrela kad se skrene desno su prije rata bile 3 ili 4 vikendice jedna od njih nasa... danas je samo rusevina ostala. Ali priroda tu oduzima dah... :)
Gledano iz pravca grada lijevo od 7vrela nekako iza leđa, ima 5 vikendica od kojih je jedna (meni najljepša) sa srušenim krovom. Čini mi se da se krov urušio od onog velikog snijega zime 2011-2012. Vikendice su na dominantnom mjestu desno iznad Uževice, odakle se prostire prekrasan pogled. Može se i to fotografisati :-)
Ako je to vaša vikendica, šteta je da je ne obnovite. Kako sam informisan vlasnik je preminuo, pa zbog tog to tako stoji.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#193 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Skyfox »

musan wrote:
Skyfox wrote:odlicno :thumbup:

btw kod 7 vrela kad se skrene desno su prije rata bile 3 ili 4 vikendice jedna od njih nasa... danas je samo rusevina ostala. Ali priroda tu oduzima dah... :)
Gledano iz pravca grada lijevo od 7vrela nekako iza leđa, ima 5 vikendica od kojih je jedna (meni najljepša) sa srušenim krovom. Čini mi se da se krov urušio od onog velikog snijega zime 2011-2012. Vikendice su na dominantnom mjestu desno iznad Uževice, odakle se prostire prekrasan pogled. Može se i to fotografisati :-)
Ako je to vaša vikendica, šteta je da je ne obnovite. Kako sam informisan vlasnik je preminuo, pa zbog tog to tako stoji.
ta bez krova bijeli zidovi samo stoje... ako se nije sta promjenilo, zadnji put sam bio gore '96. vise nisam imao srca gledat to. Tada su bile srusene/ostecene i sve ostale vikendice. U medjuvremenu neke su renovirane. Do nase je bila drvena, njen vlasnik je preminuo.
Da ima puta do gore mozda bi se i isplatilo obnoviti, ovako... tesko.

Na taj pogled sam mislio :)
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#194 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Skyfox wrote:
musan wrote:
Skyfox wrote:odlicno :thumbup:

btw kod 7 vrela kad se skrene desno su prije rata bile 3 ili 4 vikendice jedna od njih nasa... danas je samo rusevina ostala. Ali priroda tu oduzima dah... :)
Gledano iz pravca grada lijevo od 7vrela nekako iza leđa, ima 5 vikendica od kojih je jedna (meni najljepša) sa srušenim krovom. Čini mi se da se krov urušio od onog velikog snijega zime 2011-2012. Vikendice su na dominantnom mjestu desno iznad Uževice, odakle se prostire prekrasan pogled. Može se i to fotografisati :-)
Ako je to vaša vikendica, šteta je da je ne obnovite. Kako sam informisan vlasnik je preminuo, pa zbog tog to tako stoji.
ta bez krova bijeli zidovi samo stoje... ako se nije sta promjenilo, zadnji put sam bio gore '96. vise nisam imao srca gledat to. Tada su bile srusene/ostecene i sve ostale vikendice. U medjuvremenu neke su renovirane. Do nase je bila drvena, njen vlasnik je preminuo.
Da ima puta do gore mozda bi se i isplatilo obnoviti, ovako... tesko.

Na taj pogled sam mislio :)
Moraš priznati da je i tada neko vikendicu napravio bez puta :thumbup:
Put postoji, samo ne mozes baš do vrata vikendice. Dakle dođeš do "Ravni" (ima foto, ranije sam ga stavio), na raskršću skreneš desno prema vrhu Bukovika(pravo se ide za Skakavac). Nakon 1200m otprilike, čini mi se na drugoj krivini produžiš pravo nekih 400m dođeš do neke vrste kamenoloma(vađeno kamenje tokom rata, za održavanje puteva). Dotle možeš autom dok ne padne snijeg.
Poslije još možda 100-200metara pješke do vikendica, ništa strašno. Vala materijal možeš sam na leđima prenijet' uz dobru volju. I imaš pogled još dugo dugo. . . .
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#195 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

musan wrote:Idemo sa još malo fotografija, da još malo popularizujemo zaštićeno područje "skakavac"

Fotografija "električne centrale" koja je napajala dom Skakavac i pomoćne objekte. Klasična hidrocentrala, sa akumulacijom (bazen) između doma i pomoćnog objekta. Voda je padala na turbinu kroz cijev od akumulacije do hidrocentrale. Cijev je djelimično vidljiva na putu.
Nisam slikao akumulaciju (bazen) jer je bio prazan (ispuštena voda). Slikam kada se podigne brana :-)
Image

Obratite pažnju na veliki mravinjak. Termiti ili šta već. Inače na potezu od doma do Bukovika, krećući se "kravljom stazom" kada se izađe iz šume ima dosta ovakvih mravinjaka


I još jedna fotografija. Pogled sa vrha vodopada.

Image

Nadam se da će biti koji "lajk" za ove fotografije :bih:
Evo još foto akumulacije kraj doma na Skakavcu. To sam ostao "dužan" :zoka:

Image
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#196 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by coek »

bravo musane. Dosta je bilo markiranih staza, pravi merak je ovako, mimo puta. :)
User avatar
pesimist
Posts: 185
Joined: 20/03/2013 12:58

#197 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by pesimist »

ja nikada nisam isao pa me zanima da mi neko objasni sto prije detaljno
DODJEM DO PIONIRSKE I rekli su mi da idem uzbrdo E KAKO DALJE ?

i zanima me jel sigurno tu gdje se auto ostavlja,kako izgleda dal se placa i slicno i koliko odatle ima pjesaciti?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#198 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

pesimist wrote:ja nikada nisam isao pa me zanima da mi neko objasni sto prije detaljno
DODJEM DO PIONIRSKE I rekli su mi da idem uzbrdo E KAKO DALJE ?

i zanima me jel sigurno tu gdje se auto ostavlja,kako izgleda dal se placa i slicno i koliko odatle ima pjesaciti?
Ne dodjes do ulaza u Pionirsku nego na trolejbuskoj okretaljci, ako si licem okrenut Pionirskoj, ides desno. I uzbrdo.
Ako ides vikendom sigurno ces naici na nekog ko ide na Skakavac.
Ja ne znam da je ikada ikom auto ukradeno na toj ruti....a ceste su i posjete policije. E ne znam ti tacno koliko dugo pjesacis, nisam nikad stopala ali ima dooobro da se nahodas (odnosno, zavisi gdje ces ostaviti auto). Ako ostavis auto kod ulaza u Skakavac, to je neka lagana, kratka setnjica.
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#199 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

njonjica wrote:
pesimist wrote:ja nikada nisam isao pa me zanima da mi neko objasni sto prije detaljno
DODJEM DO PIONIRSKE I rekli su mi da idem uzbrdo E KAKO DALJE ?

i zanima me jel sigurno tu gdje se auto ostavlja,kako izgleda dal se placa i slicno i koliko odatle ima pjesaciti?
Ne dodjes do ulaza u Pionirsku nego na trolejbuskoj okretaljci, ako si licem okrenut Pionirskoj, ides desno. I uzbrdo.
Ako ides vikendom sigurno ces naici na nekog ko ide na Skakavac.
Ja ne znam da je ikada ikom auto ukradeno na toj ruti....a ceste su i posjete policije. E ne znam ti tacno koliko dugo pjesacis, nisam nikad stopala ali ima dooobro da se nahodas (odnosno, zavisi gdje ces ostaviti auto). Ako ostavis auto kod ulaza u Skakavac, to je neka lagana, kratka setnjica.
Njonice samo da znaš može se do Skakavca odnosno Nahoreva i "lijevom" stranom, odnosno kraj ulaza u Pionirsku dolinu. Dakle na trolejbuskoj stanici skreneš lijevo pa desno pokraj ulaza u Pionirsku dolinu i ugostiteljskog objekta Popaj. Ideš uzbrdo i već si na dijelu koji se zove Slatina. Produžiš pravo pa te put dovede do tzv trolejbuske podstanice (trafo stanica za trolejbuse). Asfalt tu vodi nadesno uzbrdo pokraj golf terena, područje bivšeg poljoprivrednog dobra. Taj dio se zove "Betanija". Dolaziš na raskrsnicu (desno vodi na "Kromolj") i nastavljaš lijevo pa pravo kroz produžetak naselja "Kromolj". Na kraju dolaziš do raskrsnice koja lijevo vodi prema "Poljinama" a ravno ka području "Kokorovac" (na pola puta postoji lokalno groblje s desne strane). Dakle na raskršću produžiš pravo uzbrdo, asfaltni put se sužava, i nakon otprilike 2km od posljednjeg raskršća, dođeš na raskršće u Nahorevu dokle vozi kombi-bus. Dakle na isto mjesto kao i ovim "desnim putem" od trolejbusa.
Eto toliko samo na "znanje" da može i ovim putem. :thumbup:
User avatar
pesimist
Posts: 185
Joined: 20/03/2013 12:58

#200 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by pesimist »

put do skakavca KATASTROFA ZA AUTOOOOOOOO budala moze ici autom vjerujtee......

a za trud koji se ulozi da se dodje gore NEMAS STA TOLIKO ZANIMLJIVO VIDJETI

moje misljenje al opet ponavljam PUT DO GORE ME STRASNO IZNENADIO,AUTOM DO SKAKAVCA NE PREPORUCUJEM NIKOME !!!!!!!!!!!!!!!
Post Reply