Kako doći do Skakavca?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#151 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Da malo ozivimo temu
Evo par fotografija sa južne strane područja skakavac. Radi se o nekropoli stećaka koji se nalaze ispod skupine sela Močioci, ispod Bukovika. Prema slobodnoj procjeni tu se nalazi 30-tak stećaka.
U blizini se nalazi i jedno Tursko groblje

Stećci

Image

Image

Tursko groblje

Image
Image


Pogled odozgo na Tursko groblje i stećke

Image
naknadni dodatak fotografijama

Na pola puta do stećaka, postoji devestirana vikendica ispred koje takođe ima jedan stećak

Image

I na kraju slika sa vrha Crepoljskog, na 1542m n/v.

Image
Last edited by musan on 02/07/2013 10:43, edited 2 times in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#152 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by JoseMujica »

:thumbup:
kako se dolazi do ovih stećaka?
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#153 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

JoseMujica wrote::thumbup:
kako se dolazi do ovih stećaka?
Iz pravca Nahoreva pravo prema vodopadu skakavac. Negdje na prvoj trećini puta, prije dvije asfaltirane krivine ispod Uževice, postoji desni "odvojak" puta(imaju dva, a ovo je drugi). Put vodi obodom brda, pravo pa desno, nekih 1000-1500metara. Nakon toga siđe se sa istog, i dolazi do ove srušene vikendice sa jednim stećkom. Dalje se ide preko livade pa uzbrdo nadesno do Turskog groblja. Opet nekih 600-700 metara. Stećci su odmah do Turskog groblja gledano prema jugu odnosno Sarajevu nekih 100-150metara.
Položaj stećaka se može vidjeti i na http://www.wikimapia.org i to na 43°55'30"N 18°26'28"E.
Ne znam koliko je opis razumljiv ali nadam se da ćete pronaći.
Last edited by musan on 20/05/2013 15:20, edited 1 time in total.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#154 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by ljuspica »

tezak je taj opis...prekomplikovan....najbolje bi bilo da odes u onaj pl.dom pa pitas nekoga...oni ce te uputiti putem, jer od tog doma nije daleko blizu je...a ides sve putem....pa tek onda skrenes odatle....uvije ima tu ljudi mozes njih pitati.Ima jedan stecak tu sa znakom svastika.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#155 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by baja »

JoseMujica wrote::thumbup:
kako se dolazi do ovih stećaka?
iz nahoreva idi na 7 vrela, odatle idi markacijom desno, a ne pravo prema bukoviku. nakon 45 min doci ces do kucice (piše ranč Đozo tabla drvena na krovu), od nje na brijegu ispred sebe vidićeš stećke
User avatar
JoseMujica
Posts: 27605
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#156 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by JoseMujica »

danke...išao sam dosta puta na Skakavac, ali nisam okolo puno šetao
User avatar
Rafael4
Posts: 369
Joined: 16/01/2013 14:47
Location: Getropola
Contact:

#157 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Rafael4 »

bellisperennis wrote:Mene interesuje može li se doći pješice iz Sarajeva do Skakavca. Znam da ljudi idu bajkom, ali ja bi voljela na jednodnevni izlet pješke. je li neko išao? koliko ima hoda? Ima li neki bus u tom smjeru koji može smanjiti putanju? postoji li mogućnost da se izgubi usput? :?
samo prijedlog ne idi sporednim putem ispod vodopada izgubit ćeš 2-3 sata minimalno tu duga staza nigdje kraja, najbolji ti je onaj glavni put do skakavca i nazad pozdrav.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#158 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

Rafael4 wrote:
bellisperennis wrote:Mene interesuje može li se doći pješice iz Sarajeva do Skakavca. Znam da ljudi idu bajkom, ali ja bi voljela na jednodnevni izlet pješke. je li neko išao? koliko ima hoda? Ima li neki bus u tom smjeru koji može smanjiti putanju? postoji li mogućnost da se izgubi usput? :?
samo prijedlog ne idi sporednim putem ispod vodopada izgubit ćeš 2-3 sata minimalno tu duga staza nigdje kraja, najbolji ti je onaj glavni put do skakavca i nazad pozdrav.
Ja idem cesto na Skakavac i dobar dio puta idem pjesice.
Imas kombi za Nahorevo koji polazi iz ulice Sutjeska svaki puni sat (ako nije vruce mozes slobodno na onaj u 8 sati); izadji na posljednjoj stanici i uzbrdo. Ne mozes zalutati, ne mozes pogrijesiti-samo se drzi ceste. NIPOSTO ne propustaj setnju kroz sumu u povratku; naime kad sidjes pod vodopad vidjet ces sumsku stazu koja jeste jako duga ali je zato setnja prelijepa i kojom izlazis kod Dragana (hotel Promaja). Tu sjedi i popij kaficu (caj nemoj jer je uzasan) i pripremi se za povratak.
Imas dosta da hodas a koliko dugo zavisi od brzine hoda. No bez obzira nemas manje od tri sata sigurno u polasku a u povratku i vise jer je staza kroz sumu duga cak mozda negdje i dva i pol sata (joj ne znam tacno, mozda je manje, nisam nikad stopala). Ako hoces da ides ovaj vikend javi se, nas tri se spremamo ovaj vikend opet na Skakavac.

Pozdrav, njonjica
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#159 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

Sarajka001 wrote:Mozete li mi pomoci, Nahorevo se nalazi blizu pionirske doline?
Ja sam jednom prilikom krenula ka Skakavcu(vratili smo se jer je mome ocu bilo zao auta), bili smo dosli kod pionirske doline, ali kako dalje???
Od trolejbuske okretaljke desno, ima put ne mozete pogrijesiti.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#160 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

Curke, ako ima raspolozenih za setnju na Skakavac ovog vikenda bujrum :-D
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#161 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Admir_1984 »

njonjica wrote:Curke, ako ima raspolozenih za setnju na Skakavac ovog vikenda bujrum :-D
:(
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#162 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

Admir_1984 wrote:
njonjica wrote:Curke, ako ima raspolozenih za setnju na Skakavac ovog vikenda bujrum :-D
:(
Da se ispravim; forumasi, ako zelite za vikend na Skakavac, bujrum :-D
shandrprcSA
Posts: 9793
Joined: 23/02/2013 08:16

#163 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

njonjica wrote:
Sarajka001 wrote:Mozete li mi pomoci, Nahorevo se nalazi blizu pionirske doline?
Ja sam jednom prilikom krenula ka Skakavcu(vratili smo se jer je mome ocu bilo zao auta), bili smo dosli kod pionirske doline, ali kako dalje???
Od trolejbuske okretaljke desno, ima put ne mozete pogrijesiti.
ako ti je lakse ovako

http://www.bikemap.net/hr/route/1865828 ... gle_hybrid
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#164 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Najzad skontah kako se upload-uju fotografije ovdje
Evo još malo sa puta od stećaka prema selu Močioci (donji,srednji i gornji). Odnosno groblje koje se nalazi negdje između ovih dijelova sela, a prema vrhu Bukovika.

Image

Image

Biće u budućnosti još, kako budem hodao :-D i ako bude lijepog vremena
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#165 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Evo još par slika od juče i to "panoramskih" :-)
Prva je pogled sa Ravni u pravcu grada (prema jugu)

Image

a druga je pogled na devastirani dom na skakavcu

Image

biće još, moram da idem
User avatar
kupačica
Posts: 223
Joined: 14/03/2013 13:58

#166 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by kupačica »

musan wrote:Evo još par slika od juče i to "panoramskih" :-)
Prva je pogled sa Ravni u pravcu grada (prema jugu)

Image
Kao da je juče bilo. Nas dvasedet se vraćalo kući ovuda...
musan wrote:a druga je pogled na devastirani dom na skakavcu

Image

biće još, moram da idem
Kad se uđe u ovaj dom... lijevo jako velika prostorija za sjedenje, klupe, stolovi, peć na drva.
Pravo neka ko fol kuhinja i gotovo nikakav toalet. Na spratu sobe za spavanje. :(
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#167 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by armin_jocker »

Dosta poznajem ovaj teren, Skakavac, 7 vrela, Bukovik, Mocioci, Lopata, Nahorevska brda, prelijepo za planinarenje, kao i voznje biciklom, evo par slika


Image

Image

Image
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#168 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Idemo sa još malo fotografija, da još malo popularizujemo zaštićeno područje "skakavac"

Fotografija "električne centrale" koja je napajala dom Skakavac i pomoćne objekte. Klasična hidrocentrala, sa akumulacijom (bazen) između doma i pomoćnog objekta. Voda je padala na turbinu kroz cijev od akumulacije do hidrocentrale. Cijev je djelimično vidljiva na putu.
Nisam slikao akumulaciju (bazen) jer je bio prazan (ispuštena voda). Slikam kada se podigne brana :-)
Image

Obratite pažnju na veliki mravinjak. Termiti ili šta već. Inače na potezu od doma do Bukovika, krećući se "kravljom stazom" kada se izađe iz šume ima dosta ovakvih mravinjaka


I još jedna fotografija. Pogled sa vrha vodopada.

Image

Nadam se da će biti koji "lajk" za ove fotografije :bih:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#169 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by baja »

Nadam se da će biti koji "lajk" za ove fotografije :bih:
pa nije FB :D
PS dobar ugao odozgoR..hvala za info za ovu elektro centralu, prođoh tuda više puta al nikad se ne zapitah čemu služi :roll:
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#170 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

baja wrote:
Nadam se da će biti koji "lajk" za ove fotografije :bih:
pa nije FB :D
PS dobar ugao odozgoR..hvala za info za ovu elektro centralu, prođoh tuda više puta al nikad se ne zapitah čemu služi :roll:
u pravu si :-)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#171 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

musan wrote:Idemo sa još malo fotografija, da još malo popularizujemo zaštićeno područje "skakavac"

Fotografija "električne centrale" koja je napajala dom Skakavac i pomoćne objekte. Klasična hidrocentrala, sa akumulacijom (bazen) između doma i pomoćnog objekta. Voda je padala na turbinu kroz cijev od akumulacije do hidrocentrale. Cijev je djelimično vidljiva na putu.
Nisam slikao akumulaciju (bazen) jer je bio prazan (ispuštena voda). Slikam kada se podigne brana :-)
Image

Obratite pažnju na veliki mravinjak. Termiti ili šta već. Inače na potezu od doma do Bukovika, krećući se "kravljom stazom" kada se izađe iz šume ima dosta ovakvih mravinjaka


I još jedna fotografija. Pogled sa vrha vodopada.

Image

Nadam se da će biti koji "lajk" za ove fotografije :bih:
Divne su fotografije....hvala @musane :)
User avatar
van Basten
Posts: 7535
Joined: 21/09/2006 02:59

#173 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by van Basten »

jel sad asfaltirano sve do ulazne kapije?
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#174 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

van Basten wrote:jel sad asfaltirano sve do ulazne kapije?
Nije; bila sam prosle nedelje (prije 10 dana) i asfaltiran je samo jedan mali dio puta.
User avatar
muz66
Posts: 17981
Joined: 24/03/2009 00:33
Location: Tamo gdje se dimi šiša i sluša Crvena jabuka

#175 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by muz66 »

ebo ih asfalt. kome treba asfalt u parku prirode? zar nije logicno da tu bude makadam, a da asfaltiraju ove oranice po gradu? nikad necu shvatiti ljude koji donose ove odluke gdje se i sta treba raditi.
Post Reply