Kako doći do Skakavca?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#201 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

pesimist wrote:put do skakavca KATASTROFA ZA AUTOOOOOOOO budala moze ici autom vjerujtee......

a za trud koji se ulozi da se dodje gore NEMAS STA TOLIKO ZANIMLJIVO VIDJETI

moje misljenje al opet ponavljam PUT DO GORE ME STRASNO IZNENADIO,AUTOM DO SKAKAVCA NE PREPORUCUJEM NIKOME !!!!!!!!!!!!!!!
zato se ide pjeske ili biciklom :D pa do Crepoljskog pa krenes prema Cavljaku a prije toga odmoris uz kaficu (43.912239,18.462093) :)
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#202 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by baja »

pesimist wrote:put do skakavca KATASTROFA ZA AUTOOOOOOOO budala moze ici autom vjerujtee......

a za trud koji se ulozi da se dodje gore NEMAS STA TOLIKO ZANIMLJIVO VIDJETI

moje misljenje al opet ponavljam PUT DO GORE ME STRASNO IZNENADIO,AUTOM DO SKAKAVCA NE PREPORUCUJEM NIKOME !!!!!!!!!!!!!!!
prevelik si ti pesimist :D
do Dragana nije loš put, išao sam 2x u zadnjih mjesec dana...možda je gore lošiji prema rampi, al to ne treba ni uređivat po meni...treba malo i hodat.
za ove što tabanaju od saraj'va do skakavca...poštujem, al to ne treba preporučivat početnicima, jer je to onda oko 30km hoda većinom po asfaltu, što vodi žuljevima, bolu u koljenima, tabanima i sl...za mene lično je to glupost jer je bolje to vrijeme utrošiti u hodanje skakavac pa bukovik i 7 vrela vratit se, nego tabanat asfaltom. asfalta u Wilsu koliko hoćeš...
idealan prevoz je kombi sutjeska nahorevo red vožnje provjerit s Grasom (bilo je u 8 i 9 prema nahorevu)...ako je neko pitao. ima gore tura boli glava da se hoda, i svaka je bolja od hromanja asfaltom...
BTW makadam Nahorevo-Uževica je možda interesantan 1. put :D
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#203 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by BIONA »

A koje su to ture boli glava :D , ako nije problem da objasnis?
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#204 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by baja »

BIONA wrote:A koje su to ture boli glava :D , ako nije problem da objasnis?
na temi "planinarenje" smo spominjali knjigu Brace Babica i Drage Bozje...u njoj imas detaljno objasnjenje za 3-4 ture po cca 4-5 sati hoda po ovom rejonu...ne znam koliko si hodala gore, a samim tim sta predloziti :roll:
ja licno bih predlozio autom na Uzevicu (kafana dragan)-lijevo sumom stazom pod vodopad-proci iznad vodopada-kod cesme lijevo markacijom do doma Bukovik-vrh (ako zelis, lijep vidik po vedrom danu). nakon kafe u domu idi na stecke (po sata nizbrdo od doma, prvo makadam aonda ko neki livadski put, vidi se utaban)...sa stecaka na 7 vrela i onda do auta 20 min
ima ovde fino hodat, ima hlada ,vode, bilja za brat, a vazdan da se uziva....eto, sad je do tebe "samo naci put" :thumbup:
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#205 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by BIONA »

Isla sam do Skakavca od pocetne stanice tj od granapa :D , pa me onaj beton ubio u pojam...setala sam od Cavljaka do Bukovika i bas sam uzivala...ovo ostalo sto si predlozio moram malo raskopati, bas mi se hoda...hvala u svakom slucaju :-D :thumbup:
Nisam probala od Skakavca doci do Bukovika...
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#206 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

BIONA wrote:Isla sam do Skakavca od pocetne stanice tj od granapa :D , pa me onaj beton ubio u pojam...setala sam od Cavljaka do Bukovika i bas sam uzivala...ovo ostalo sto si predlozio moram malo raskopati, bas mi se hoda...hvala u svakom slucaju :-D :thumbup:
Nisam probala od Skakavca doci do Bukovika...
raja su mi prosle godine isla navedenom stazom pa mozes vidjeti kako je za setnje :D oni su bili odusevljeveni :D

njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#207 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by njonjica »

Musane hvala, nisam nikad isla ovim putem....uvijek se drzim uhodanih staza jer ove moje zenice koje jedva nagovorim da idu samnom nisu bas vicne planinarenju :-)
hadzun
Posts: 120
Joined: 19/07/2009 19:54

#208 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by hadzun »

BIONA wrote:Isla sam do Skakavca od pocetne stanice tj od granapa :D , pa me onaj beton ubio u pojam...setala sam od Cavljaka do Bukovika i bas sam uzivala...ovo ostalo sto si predlozio moram malo raskopati, bas mi se hoda...hvala u svakom slucaju :-D :thumbup:
Nisam probala od Skakavca doci do Bukovika...
ili barem autom prekratiti ona 2km asfalta...
ako si se penjala iznad vodopada, onda poslije vidikovca udaris na onaj makadam, i malo iznad njega ima česma (gdje je srušeni dom od PD Kosmos)...od česme lijevo staza ulazi u šumu ima markacija (crveno bijele tačke----znam da znaš al eto ko ne zna :-D ) i prati je pažljivo sve do doma...ima jedno raskršće gdje možeš fulit al samo prati markaciju, i nećeš pogriješit. treba cca sat hoda od česme, prelijepa šuma i borovina, jedna od ljepših staza u rejonu...nemoj da te zbuni gdje ovi biciklom idu, ti ne trebaš tuda jer ispod iste česme imaš putokaz Crepoljsko 9800m...ako tuda kreneš makadam je i ne idu pješaci.
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#209 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by BIONA »

Hvala na snimku, sve mi je poznato, osim one livade na koju su izasli nakon vodopada! Pogledacu i ostale video snimke :thumbup: :)
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#210 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by coek »

...
Last edited by coek on 24/02/2014 09:54, edited 1 time in total.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#211 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by drag_gost »

Bio danas... snijega ima na dnu vodopada standardno, ali sam se jos jednom uvjerio kakvim prirodnim ljepotama raspolazemo, a sve nadomak Sarajeva. Otisli do Skakavca gornjim putem, vratili se sumskim..Malo dobre volje i odmorite se od svega. :thumbup: :thumbup:
User avatar
Svakodobro!
Posts: 572
Joined: 28/08/2010 01:28
Location: Sjeverno od Sjevernjače!

#212 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Svakodobro! »

Pozdrav. Vidio sam ovu temu, pa moram se istresti malo ovdje. Iskreno, mene je stid gdje živim i s kakvim nemarom se odnosimo prema ovom blagu prirode. Da napomenem, nisam planinar, alpinista ili što slično. Samo sam eto, spletom okolnosti dobrano sam upućen oko Skakavca, Nahoreva i tog podneblja. Koliko je sve neiskorišteno, koliko ne promoviramo ono što imamo i slično. Naravno, da bi promovirali treba imati sta i ponuditi, ali... Pa ljudi moji, kad vidim od čega se sve po RS-u, po dijelovima BiH sa vecinskim hrvatskim življem - prave nekakva Eko-sela, jednostavno mi mora na pamet pasti Nahorevo i Skakavac. Ako bilo ko ima ideju, kome se obratiti, kako nesto uraditi za ovo, molim nek mi se javi na pp. S obrazom Skakavac možemo ponuditi Evropi, turistima, ali fali nam brate i neki sadržaj uz prirodni dar. :bih:
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#213 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by petunija »

Ko iskreno voli prirodu, njemu je i sama šetnja do Skakavca "sadržaj".
Dopustiti da se autom prilazi do samog vodopada ili graditi objekte unutar one ograđene zone bilo bi samo narušavanje prirodnog sklada tog prelijepog ambijenta i omogućavanje lažnim ljubiteljima prirode da tamo istresaju svoje smeće i unište ovo malo ljepote što nam je ostalo.
Hoteli, restorani i ostali "sadržaji" mogu se graditi i par kilometara dalje, a ovo ostaviti šetačima, u protivnom to više neće biti netaknuta priroda nego ćemo dobiti još jedan vašar poput onog na Vrelu Bosne.
User avatar
drag_gost
Posts: 5509
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#214 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by drag_gost »

Jucer dosta visibaba primjeceno na sumskom putu. Raja dzogiraju, biciklima dolaze, neki sa vise znanja idu i neobiljezenim stazama.. Prelijep dan, jos nedjelja.. birano drustvo na Skakavcu i kod Dragana. Na Bukovik sljedeci vikend, usput obici 7 vrela, pa se spustiti niz Cavljak. :thumbup:
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#215 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

desni klik za vecu rezoluciju
Image
Image

danas kod bivseg doma :oops: jeb'o sam gdje god sta ima i jos mi jedan arap kaze da imaju odobrenje :twisted:
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#216 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Da se opet vratim na forum. Nije me bilo zadnju godinu.
Dakle biće još fotografija sa područja skakavca i okoline.
Zasad evo link za video kratkotrajnog nevremena u blizini doma na Bukoviku protekle nedjelje.
Pozdrav!

https://www.youtube.com/watch?v=x06x0R0vLyo
Luca36
Posts: 92
Joined: 12/08/2014 17:48

#217 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by Luca36 »

musan wrote:Da se opet vratim na forum. Nije me bilo zadnju godinu.
Dakle biće još fotografija sa područja skakavca i okoline.
Zasad evo link za video kratkotrajnog nevremena u blizini doma na Bukoviku protekle nedjelje.
Pozdrav!

https://www.youtube.com/watch?v=x06x0R0vLyo

Šta bi da te je grom puk'o?
Ti baš hoćeš da ti zadnji lik pred očima bude Željko Majstorović?
Pa što ne pratiš prognozu Bog ti dao?!?
musan
Posts: 22
Joined: 12/05/2009 12:29

#218 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by musan »

Zdravo!
Evo par fotografija prije vikenda i Bajrama :-D
Ako posluži vrijeme za vikend valjda napravim još nekoliko pa "postavim" naredne sedmice

Pejsaž sela Močioci (sastoji se od donjih, srednjih i gornjih Močioca) južna strana ispod planine Bukovik.


Image

Vodena isparenja, magla, u podnožju brdovitog niza vrhova Borovac, Strmnica, Brestovac - 1413 met. n/v


Image

Amanita muscaria- Muhara na putu Zapladanj- sjeverna strana Bukovika. Muhara je otrovna gljiva, iako postoji postupak trostrukog kuhanja po 7minuta u iznova svježoj vodi. Na kraju se izgubi ova lijepa crvena boja, štetne materije ostaju u vodi i gljiva je jestiva.


Image


Agaricus campestris - Livadski šampinjon u kolu na južnoj strani Bukovika iznad sela Nahorevo. Jestiva odlična gljiva, identična uzgajanom šampinjonu Agaricus bisporus koji se može naći u prodavnici ali mnogo veći. Klobuk gljive dostiže u presjeku i do 40cm a miris i okus gljive je nekoliko puta intenzivniji nego kod Agaricus bisporus-a. U ovom jednom kolu bilo je preko 3 kilograma gljiva.


Image
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#219 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by dobar osjecaj »

Imam neke strane goste planinare koje zelim povesti da pogledaju nesto na tom potezu Skakavac, Bukovik, Cavljak ovih dana. Nisam nikada ni sama isla gore i kontala sam da idemo minibusom do Nahoreva pa dalje pjeske.
Sta je preporucljivo ukljuciti u turu od ukupno 3-4 sata pjesacenja? Hvala.
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#220 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by hopcup »

dobar osjecaj wrote:Imam neke strane goste planinare koje zelim povesti da pogledaju nesto na tom potezu Skakavac, Bukovik, Cavljak ovih dana. Nisam nikada ni sama isla gore i kontala sam da idemo minibusom do Nahoreva pa dalje pjeske.
Sta je preporucljivo ukljuciti u turu od ukupno 3-4 sata pjesacenja? Hvala.
za početak, izbjegni pješačenje od nahoreva do dragana, inače će ti gosti nakamarat sve uzduž i opprijeko :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#221 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by dobar osjecaj »

hopcup wrote:
dobar osjecaj wrote:Imam neke strane goste planinare koje zelim povesti da pogledaju nesto na tom potezu Skakavac, Bukovik, Cavljak ovih dana. Nisam nikada ni sama isla gore i kontala sam da idemo minibusom do Nahoreva pa dalje pjeske.
Sta je preporucljivo ukljuciti u turu od ukupno 3-4 sata pjesacenja? Hvala.
za početak, izbjegni pješačenje od nahoreva do dragana, inače će ti gosti nakamarat sve uzduž i opprijeko :D
Promice mi poenta. Sta mi pokusavas reci? Nisam nikada bila ni u Nahorevu ni igdje u blizini.
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#222 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by hopcup »

dobar osjecaj wrote: Promice mi poenta. Sta mi pokusavas reci. Nisam nikada bila ni u Nahorevu ni igdje u blizini.
predugo traje hodanje od nahoreva do dragana, a nema se šta vidjet. bolje opcija je doć do draganove kafane (planinska kuća "promaja" mislim da se zove) autom, pa onda dalje pješke. ako niste u formi, popadaćete dok dođete do dragana.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#223 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by dobar osjecaj »

hopcup wrote:
dobar osjecaj wrote: Promice mi poenta. Sta mi pokusavas reci. Nisam nikada bila ni u Nahorevu ni igdje u blizini.
predugo traje hodanje od nahoreva do skakavca, a nema se šta vidjet. bolje opcija je doć do draganove kafane (planinska kuća "promaja" mislim da se zove) autom, pa onda dalje pješke. ako niste u formi, popadaćete dok dođete do dragana.
Razmislicu. Zao mi je ici autom po nekim losim putevima. Nije valjda toliki ocaj od okruzenja?! Ja trcim sedmicno 25-30 km, mogu hodati. Gosti su isto svi u sportu veoma aktivni.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#224 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by shandrprcSA »

Evo nasao sam ti ovo, pa neka ti bude vremenski orijentir... Znaci, od Dragana donjom stazom prema vodopadu i nazad gornjim putem...

Skakavac
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#225 Re: Kako doći do Skakavca?

Post by dobar osjecaj »

Hvala. Imas zanimljiv dnevnik biciklistickih voznji na ST-u :).
Post Reply