Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

univerzalteam
Posts: 3
Joined: 18/03/2013 18:46

#1 Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by univerzalteam »

Izvinjavam se ako vec postoji otvorena tema o ovome...
Interesuje me kako dobiti Njemacko drzavljanstvo. Rodjen sam tamo u Munchenu 1994 godine pa su mojoj mami rekli da cu kada napunim 18god imati pravo na njihovo drzavljanstvo. Evo napunio sam godine sad me interesuje kako i na koji nacin sta mi je sve potrebno i gdje se obratiti. Njemacki jezik poznajem prilicno dobro tj razumijem sve i znam pricati bez problema. Ako ima neko da bi mi mogao pomoci oko ovoga zahvalio bi mu se :) .
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#2 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by soxx »

Koliko si tu roditelji zivili dugo u Njemackoj prije nego li si se rodio? Ja mislim da moraju ti npr. roditelji 5 godina zivjeti u Njemackoj prije tvog rodjenja pa onda tek mozes traziti drzavljanstvo. Al posto je sigurno za vrijeme rata se tamo otislo nevjerujem da su 5 godina zivjeli.

Inace ne mora znaciti da je ovo tacno. Ja mislim da sam prije jedno godinu do dvije ovo procitao po Njemackim forumima.

Sretno uglavnom! :)
univerzalteam
Posts: 3
Joined: 18/03/2013 18:46

#3 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by univerzalteam »

Pa koliko ja znam zivjeli su mozda jedno 7 godina sama cinjenica da smo se vratili ovdje u Bosnu 2000 te godine govori da su najmanje 6god bili moram bas pitati ali uglavnom stara kaze da je morala platiti 300km da bi "imao" pravo da kada napunim 18 za njihovim drzavljanstvom opet mozda nisam upravu vidim i ja citam po raznim forumima ali nikako da nadjem bas isti ovakav slucaj volio bi da mi neko nesto iz licnog iskustva kaze i objasni.
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#4 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by soxx »

univerzalteam wrote:Pa koliko ja znam zivjeli su mozda jedno 7 godina sama cinjenica da smo se vratili ovdje u Bosnu 2000 te godine govori da su najmanje 6god bili moram bas pitati ali uglavnom stara kaze da je morala platiti 300km da bi "imao" pravo da kada napunim 18 za njihovim drzavljanstvom opet mozda nisam upravu vidim i ja citam po raznim forumima ali nikako da nadjem bas isti ovakav slucaj volio bi da mi neko nesto iz licnog iskustva kaze i objasni.
nisam na to mislio, mislio sam da su npr '89 morali vec pocet zivjet u Njemackoj pa ti se rodis 94 kako bi imao pravo za drzavljanstvo.

Opet nije ovo moje sigurno, nek se izjasni neko ko zna sve tacno.


EDIT:
http://de.answers.yahoo.com/question/in ... 830AA1LENG

Evo ti ovdje to o cemu pricam, posto znas njemacki skontat ces.
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#5 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by dedovic.almir »

univerzalteam wrote:Izvinjavam se ako vec postoji otvorena tema o ovome...
Interesuje me kako dobiti Njemacko drzavljanstvo. Rodjen sam tamo u Munchenu 1994 godine pa su mojoj mami rekli da cu kada napunim 18god imati pravo na njihovo drzavljanstvo. Evo napunio sam godine sad me interesuje kako i na koji nacin sta mi je sve potrebno i gdje se obratiti. Njemacki jezik poznajem prilicno dobro tj razumijem sve i znam pricati bez problema. Ako ima neko da bi mi mogao pomoci oko ovoga zahvalio bi mu se :) .
Moras imati trajno boraviste u De i to barem 8 godina ? Imas li ?

i ja sam licno rodjen u Njemackoj - Aachen, pa da bi stekao drzavljanstvo Njemacke - odnosno da bi ga zadrzao morao sam uraditi proceduru ispis iz Bosanskog drzavljanstva - jer su mi u 23coj godini zivota u Njemackoj uslovili ili da mi oduzmu drzavljanstvo ili da donesem rjesenje o ispisu iz BiH drzavljanstva i da im predam u orginalu sa svim nadovjerama - no hvala bogu nisam morao ici u bosnu da to uradim nego sam sve uradio preko Odvjetnikog ureda Prnjavorac - ako ti slucajno zatreba evo ti i link http://www.advokat-prnjavorac.com - evo ti slika rjesenja o ispisu iz BiH drzavljanstva - moja licno:
Image

Mislim da ce ti mnogo pomoci i ovaj clanak koji cu dole dodati a molim te ako ti bilo sta se moze pomoci javi mi se na private - da te uputim o svemu sto zelis da znas.



Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo ?

Više od 101.000 ljudi dobilo je 2011. njemačko državljanstvo. Kako postati Nijemac- i tko rođenjem ima pravo na njemačku putovnicu? Odgovore na pitanja o postupku dobivanja državljanstva otkrit ćete u ovom članku.
Image
Put do njemačke putovnice nije ni jedostavan a ni jeftin.

U Njemačkoj vrijedi zakon o podrijetlu (Jus sanguinis), što konkretno znači da osoba kojoj je majka ili otac njemački državljanin automatski rođenjem postaje Nijemac. Nadalje, ako jedan roditelj ima drugo, ne-njemačko državljanstvo npr Bosansko drzavljanstvo, dijete može zadržati oba i ne treba se odreći niti jednog državljanstva. Pritom je od 2000. godine na snazi odredba o mjestu rođenja: onaj tko je rođen u Njemačkoj, a čiji roditelji nisu Nijemci, ima pravo na njemačko državljanstvo ako ispuni određene uvjete. Ako ta osoba ipak želi zadržati državljanstvo svojih roditelja, sa 18 godina mora odustati od njemačkog .

Prema ovom modelu, ljudi imaju pravo na samo jedno državljanstvo, ili ono od roditelja – Bosansko drzavljanstvo ili pak njemačko drzavljanstvo – dakle moraju se ispisati iz Bosanskog drzavljanstva.

Na ispitu za državljanstvo ispituju se i znanja o pravnom sustavu Njemacke.

Zahtjevni postupak dobivanja državljanstva

Proces postajanja Nijemcem nije niti malo jednostavan. Nakon jednog dobrovoljnog savjetovanja sa službom za dodjeljivanje državljanstva zainteresirana osoba mora podnijeti zahtjev. Oni mlađi od 16 godina za to moraju opunomoćiti svoje roditelje. Bitno je napomenuti da čitav postupak košta naime 255 eura.

Da bi se zahtjev odobrio treba zadovoljiti čitav niz uvjeta, od kojih je najvažniji da se osoba ispise iz Bosanskog drzavljanstva. Također potrebno je dokazati znanje njemačkog jezika. Uz to podnositelj zahtjeva za državljanstvo mora položiti i takozvani „Einbürgerungstest“ ( test za dobivanje državljanstva) u kojem se provjerava znanje njemačkog pravnog i društvenog sistema. Za prolaz potrebno je točno odgovoriti na 17 od 33 postavljena pitanja na temu religije, pravne države i društvenih obveza.
Pravila i iznimke
Image

U posebnim situacijama, ako odgovorne državne službe procjene da je dodjeljivanje državljanstva u općem interesu njemačke javnosti,ono se može dodijeliti i nešto ubrzanijim postupkom. To je primjerice slučaj kod vrhunskih sportaša. Također, po prilici, postupak se može olakšati građanima Europske Unije, rodbini onih koji su podnijeli zahtjev te ispunili sve uvjete, supružnicima Nijemaca ili starijim osobama koje zadovoljavaju zadane uvjete.

No u stvarnosti za većinu slučajeva vrijedi poduža lista uvjeta: osoba mora posjedovati neograničeno pravo stanovanja u Njemačkoj te treba najmanje 8 godina boraviti u Njemačkoj prije podnošenja zahtjeva. Sljedeća, vrlo bitna stavka jest da je osoba financijski neovisna, odnosno da je u stanju u velikom dijelu samostalno se financirati.
Samo u posebnim, teškim slučajevima dopušteno je korištenje socijalne pomoći.

Ovo pravo imaju osobe koje su dobile otkaz zbog propasti kompanije u kojoj su bile zaposlene, osobe koje uzdržavaju malu djecu ili osobe koje se trenutno obrazuju. Vrlo je važno da nisu prethodno kažnjavane i da su službeno prihvatile liberalno, demokratsko političko uređenje.

Ono sto je vazno podvuci da prilikom sticanja Njemackog drzavljanstva, mora se priloziti uvjerenje o ispisu iz Bosanskog drzavljanstva, pri tome troskovi ispisa iz BiH drzavljanstva takode nisu jeftini, sama taksa drzavi kosta 422 EUR-a.

Drzavljanstvo Savezne Republike Nemacke mogu dobiti svi oni koji imaju bar jednog roditelja koji je poreklom Njemac i koji ima Njemacko drzavljanstvo, ali se moraju ispisati iz BiH drzavljanstva – jer Njemacka ne dopusta dvojno drzavljanstvo.

Nemački Bundestag je 1999. izglasao novi zakon o drzavljanstvu po kojem procedura za sticanje nemačkog drzavljanstva je olaksana za decu koja su rodena u Austriji. Taj zakon je stupio na snagu 2000.

Osobe koje su sklopile brak sa nemackim drzavljaninom imaju velike šanse da dobiju državljanstvo ali pod uslovom da brak traje najmanje 5 godina i da urade ispis iz BiH drzavljanstva.
Imaju pravo da dobiju nemačko državljanstvo i svi oni (bez obzira na poreklo) koji su učinili velika i dobrotvorna dela za Saveznu Republiku Nemačku, pod uslovom da izvrse proceduru otpusta iz bosanskog drzavljanstva.

-Perfektno pisanje njemackog jezika nije uslov za drzavljanstvo

LEIPZIG: Stranci koji zele steci njemacko drzavljanstvo moraju samo u ogranicenom opsegu biti u stanju pisati na njemackom jeziku, presudio je njemacki Savezni upravni sud. To se prije svega odnosi na najosnovniju pisanu komunikaciju sa njemackim administrativnim sluzbama. Time je sud presudio u korist cetrdesettrogodisnjeg Bosanca, koji vec 22 godina zivi u Stutgartu i dobro govori njemacki jezik. Dva pismena testa njemackih vlasti on nije polozio, te mu je zato uskraceno pravo na sticanje drzavljanstva, na sta se on zalio.

Deutsche Welle (2013)
Last edited by dedovic.almir on 30/03/2013 13:41, edited 1 time in total.
univerzalteam
Posts: 3
Joined: 18/03/2013 18:46

#6 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by univerzalteam »

Kako mislis trajno ako mislis dali nekoga tamo imam pa da kod njega mogu da budem i da neovisim o drzavi ? ako na to mislis onda ti mogu reci da bi se nasao neko kod koga bi mogao da budem ili si na nesto drugo mislio?
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#7 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by dedovic.almir »

univerzalteam wrote:Kako mislis trajno ako mislis dali nekoga tamo imam pa da kod njega mogu da budem i da neovisim o drzavi ? ako na to mislis onda ti mogu reci da bi se nasao neko kod koga bi mogao da budem ili si na nesto drugo mislio?
Trajni boravak stices tek sa 8 godina provedenih u Njemackoj.

Tek onda mozes podnijeti zahtjev za drzavljanstvo De.

Sto se tice znanja jezika, mora biti na "knjizevnom" nivou - polazes ispit pred Opcinom u Njemackoj. (onom gdje boravis)

Najbolje bi bilo da se javis pravniku u Munchenu koji se bavi imigracionim pravom, kazes mu godine rodenja i sve ostale generalije (jer su razliciti zakoni vrijedili u zadnjih 20 godina), i da on ispita za tebe sve uslove.

Ako ti mogu pomoci javi se na private ja cu te uputiti ako zelis.
User avatar
subasic
Posts: 131
Joined: 25/05/2012 11:51

#8 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by subasic »

Uhhh, puno 8 godina - no kako znam za crnu goru je 10 - tad skontas da i nije puno :-)
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#9 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by dedovic.almir »

Tako je kako je, no zakon stalno mjenjaju kako vjetar zapuse (kako im zatreba radne snage) :-)
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#10 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by daduli_sa »

A jednostavno se obratiti Ambasadi u Sa? Poslati mail, siguran sam da znaju uputiti.
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#11 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by dedovic.almir »

@daduli_sa

Ma kakva Ambasada, nece mu za 3 mjeseca odgovorit, preporucio sam mu nekoliko pravnika koji se bavi imigracijskim pravom u Munchenu, neka mu kaze sve generalije, datum rodenja i ostalo nece ga nista kostati.

Jer na snazi su bili mnogi zakoni, sve zavisi dakle koji je vrijedio u datumu rodenja a to je 1994.g.
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#12 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by daduli_sa »

dedovic.almir wrote:@daduli_sa

Ma kakva Ambasada, nece mu za 3 mjeseca odgovorit, preporucio sam mu nekoliko pravnika koji se bavi imigracijskim pravom u Munchenu, neka mu kaze sve generalije, datum rodenja i ostalo nece ga nista kostati.

Jer na snazi su bili mnogi zakoni, sve zavisi dakle koji je vrijedio u datumu rodenja a to je 1994.g.
Hm, ne znam, meni su bili vrlo "hilfsbereit" :mrgreen: Ali dobro, neko na licu mjesta moze
dati upute....
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#13 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by dedovic.almir »

daduli_sa wrote:
dedovic.almir wrote:@daduli_sa

Ma kakva Ambasada, nece mu za 3 mjeseca odgovorit, preporucio sam mu nekoliko pravnika koji se bavi imigracijskim pravom u Munchenu, neka mu kaze sve generalije, datum rodenja i ostalo nece ga nista kostati.

Jer na snazi su bili mnogi zakoni, sve zavisi dakle koji je vrijedio u datumu rodenja a to je 1994.g.
Hm, ne znam, meni su bili vrlo "hilfsbereit" :mrgreen: Ali dobro, neko na licu mjesta moze
dati upute....
:-)

Neka je momku sa srecom - ja sam mu na raspolaganju na private.

Evo lijep tekst od DW o ovoj temi:

Trnovit put do njemačke putovnice
Image

Njemačko je državljanstvo lani zatražilo gotovo za petinu manje doseljenika nego prosle godine. Razlog su pooštreni zakonski uvjeti. Pritom je integracija stranaca jedan od središnjih političkih ciljeva aktualne vlade u Berlinu.

Nezir Trgo poseže za ogrtačem i iz džepa ponosno vadi njemačku putovnicu. Državljanstvo je bio odlučio zatražiti, nakon što je osam godina proveo u zemlji koja mu je pružila utočište pred sarajevskim vihorima rata. U tome ga nije mogla sputati sva birokracija ovog svijeta. "Prvi postupak je bilo prikupljanje dokumenata potrebnih za podnošenje zahtjeva s prijevodom istih na njemački jezik. Tome valja pribrojiti čekanje odgovora od migracijske službe, što traje oko pola godine. Nakon pozitivnog odgovora slijedi ibrisanje prvog drzavljansva. Treći dio traje također oko pola godine. Ovo je možda poseban slučaj s državljanima BiH, jer se prije svega radi o sporosti službi u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Hrvatske. Obavlja se provjera eventualnog postojanja dvojnog državljanstva. Mislim da su tu hrvatske službe neažurne, odnosno da previše otežu izdavanje ovih dokumenata", prisjeća se Trgo.

U strahu od integracijskog ispita

Na kraju je sve ipak dobro završilo. Od tada su prošli mjeseci i godine. Pitanje je, međutim, bi li se Nezir Trgo istim elanom i danas upustio u postupak stjecanja njemačke putovnice. U Njemačkoj se općenito sve manje stranaca odlučuje za njemačko državljanstvo. Broj doseljenika koji su dobili njemačku putovnicu je između 2000. i 2010. godine sa 187.000 pao na 113.000 – ili za oko 40 posto. Za proteklu godinu još nema službenih pokazatelja pa se zastupnica stranke Ljevice u Bundestagu Sevim Dagdelen sama dala na računanje. Ta je parlamentarka turskog porijekla došla do rezultata da je broj stranaca koji su postali njemački državljani prošle godine pao za daljnjih 18 posto. "Groteskno je da savezna vlada stalno ističe karakter Njemačke kao integracijske zemlje s kulturom dobrodošlice i tradicijom izdavanja njemačkih putovnica strancima. To jednostavno nije istina. Mnogi se više niti ne usude podnijeti zahtjev za upis u njemačko državljanstvo, jer se boje da neće uspjeti, da su zapreke previsoke."
Image


Mudra politika? Ili demagogija?

Tko god želi steći njemačko državljanstvo, od 2010. godine mora zadovoljiti nekoliko dodatnih kriterija. Prvi je neprekidni boravak u Njemačkoj najmanje zadnjih osam godina uz posjedovanje odgovarajućih papira. Drugi je zajamčen prihod (od vlastitog rada) odnosno neovisnost o socijalnoj pomoći čak i za osobe mlađe od 23 godine. Osim toga, zainteresirani ne smiju biti policijski gonjeni ili kažnjavani, moraju dokazati poznavanje njemačkog jezika te položiti poseban pismeni test s tridesetak pitanja o njemačkoj povijesti, kulturi i društveno-političkom poretku. Gotovo da nema kandidata koji je pao na ispitu, zadovoljno konstatira savezna vlada, pronalazeći u tome potvrdu ispravnosti svoje integracijske politike. O čistoj demagogiji i (samo)zavaravanju govore kritičari. Mnogi se slabije obrazovani doseljenici niti ne usude podnijeti zahtjev za upis u njemačko državljanstvo u strahu od ispita.


Stariji doseljenice nemaju šanse

"A upravo su to ljudi koje bismo htjeli integrirati u njemačko društvo. Problem nisu obrazovani doseljenici koji se svjesno i samouvjereno odlučuju za njemačku putovnicu, već su to neopredijeljene osobe koje želimo pridobiti za našu zajednicu. Upravo su oni zastrašeni ovakvim signalima", napominje povjerenik Senata grada Berlina za integraciju stranaca Günter Piening. Osobito omražen među migrantima je jezični test. Znati se predstaviti, navesti adresu stanovanja i zemlju porijekla ili imena poznanika više nije dovoljno. Kome je njemačka putovnica san, na njemačkom jeziku mora znati i opisati svoja maštanja, obrazložiti svoje svjetonazorne stavove... – osobito za starije doseljenike koji nisu pohađali njemačke škole preteška, gotovo nesavladiva zadaća, smatra Piening: "Založio bih se da stariji migranti prve generacije državljanstvo mogu steći pod olakšanim uvjetima, s manjim jezičnim znanjima i novčanim prihodima."
Image

Günter Piening, povjerenik Senata grada Berlina za integraciju stranaca
Günter Piening

Tko ne vlada njemačkim je nezvani gost

No, Maria Böhmer ni ne pomišlja na takvo što. Povjerenica za doseljenike i integraciju stranaca njemačke savezne vlade – unatoč padu broja zahtjeva za upis u njemačko državljanstvo – nipošto ne želi ublažiti kriterije za stjecanje putovnice. Ta konzervativna političarka, prema vlastitim navodima, diljem zemlje ubire pohvale za svoju ustrajnost na učenju njemačkog jezika: "U Hamburgu sam upravo sudjelovala na skupu na kojem mi je jedan doseljenik koji već 30 godina živi u Njemačkoj rekao kako su stranci koji nedovoljno vladaju njemačkim jezikom ravni nezvanim gostima." Böhmer ocjenjuje kako za pad zanimanja za stjecanje njemačkog državljanstva među doseljenicima ima mnogo razloga koje tek valja precizno proučiti.

Dvojno državljanstvo ne dolazi u obzir
Image

Maria Böhmer, povjerenica za doseljenike i integraciju stranaca njemačke savezne vlade


Jedan od njih je, prema njezinom mišljenju, i činjenica da jedna velika skupina osoba stranog porijekla nije obuhvaćena statistikom. Radi se o djeci roditelja-migranata koji već osam godina žive u Njemačkoj. Ona dolaskom na svijet automatski stječu (i) njemačko državljanstvo. No, najkasnije kada postanu punoljetna, moraju se odlučiti za jedno od državljanstava. To znači da s navršenom 18. godinom života njemačku putovnicu smiju zadržati samo ako se odreknu svog prvobitnog, matičnog državljanstva. Taj takozvani opcijski model mnoge mlade doseljenike stavlja na kušnju savjesti. Sva nastojanja da im se omogući dvojno državljanstvo propala su zbog otpora jedne od velikih vladajućih stranaka – Kršćansko-demokratske unije (CDU) kancelarke Angele Merkel.

Autori: Bernd Gräßler/Mehmed Smajić/Goran Goić

Odgovorni urednik: Anto Janković
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#14 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by cehaja »

Hvala gosp. Dedovicu - korisno 100% -


hvala
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#15 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by dedovic.almir »

cehaja wrote:Hvala gosp. Dedovicu - korisno 100% -


hvala

Ma nema na cemu, ako sta treba pitaj.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#16 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by hrle1976 »

univerzalteam wrote:Izvinjavam se ako vec postoji otvorena tema o ovome...
Interesuje me kako dobiti Njemacko drzavljanstvo. Rodjen sam tamo u Munchenu 1994 godine pa su mojoj mami rekli da cu kada napunim 18god imati pravo na njihovo drzavljanstvo. Evo napunio sam godine sad me interesuje kako i na koji nacin sta mi je sve potrebno i gdje se obratiti. Njemacki jezik poznajem prilicno dobro tj razumijem sve i znam pricati bez problema. Ako ima neko da bi mi mogao pomoci oko ovoga zahvalio bi mu se :) .

Djeca rodjena na ili poslje 1.1. 2000 god. od roditelja koji nemaju Njemacko drzavljanstvo, mogu steci Njemacko drzavljanstvo na osnovu rodjenja ako najmanj jedno od roditelja ima permanentnu boravisnu dozvolu, te je zivio u Njemackoj najmanje 8 god.


U tvom slucaju zaboravi.
User avatar
dedovic.almir
Posts: 585
Joined: 04/03/2012 23:28
Location: DE
Contact:

#17 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by dedovic.almir »

Mnogo srece i tebi i svima - sa dobijanjem drzavljnastva - javi mi se na private da li si sta postigao.

Zelim ti svu srecu svijet'a

Ako ti kako jos mogu pomoc javi se na private.

Evo ti uslovi za Njemacko drzavljanstvo:

Po nemačkom zakonu postoje dve osnovne kategorije prirođenja:
• jedna u kojoj podnosilac zahteva ima pravo na prirođenje i
• druga u kojoj podnosilac zahteva zavisi od odobrenja vlasti.

Osobe koje imaju pravo na sticanje državljanstva prirođenjem
• osobe koje su došle u Nemačku kao etnički nemački povratnici mogu dobiti nemačko državljanstvo kada im se izda potvrda u skladu sa Saveznim zakonom o prognanicima

• imigranti imaju pravo na sticanje državljanstva prirođenem nakon što su osam godina legalno živeli u Nemačkoj

• stranci koji su s uspehom završili integracijski kurs mogu steći državljanstvo prirođenjem nakon sedam godina

• supružnici ili registrovani istopolni partneri nemačkih državljana dobijaju pravo na sticanje državljanstva prirođenem nakon tri godine zakonitog boravka u Nemačkoj. U trenutku podnošenja zahteva moraju biti u braku ili u registrovanoj zajednici najmanje dve godine. Primenjuju se i opšti uslovi za sticanje državljanstva prirođenjem.

Uslovi:
• Posedovanje prava na boravak ili (stalnu) dozvolu boravka (Niederlassungserlaubnis, Aufenthaltserlaubnis): najmanje osam godina neprekidnog, regularnog stalnog boravka u Nemačkoj;

• Posedovanje uslova za izdržavanje za sebe i članove porodice bez primanja socijalne pomoći.

• Dovoljno poznavanje nemačkog jezika.

• Neosuđivanost za bilo kakva krivična dela

• Prihvaćanje slobodno-demokratske osnovne odredbe Ustava SRN (Grundgesetz).

Dodatni uslovi:
(1) Da bi osoba stekla nemačko državljanstvo prirođenjem, mora uraditi odricanje državljanstva BiH Izuzeci od ovog pravila su jasno određeni zakonom.

(2) Postoje izuzeci za slučajeve posebno teških životnih uslova, pogotovo

• za žrtve političkog progona i priznate izbeglice se u načelu ne traži otpust iz drzavljanstva Bosne i Hercegovine.

• kada se od podnosioca zahteva ne može razumno očekivati da će udovoljiti uslovima ispis iz BiH državljanstva, uključujući nerazumne naknade ili ponižavajuće postupke za dobijanje otpusta

• za starije osobe ukoliko bi im otpust iz stranog državljanstva uzrokovao preterane teškoće, a odbijanje sticanja državljanstva prirođenjem posebno teške životne uslove

• ili ako bi ispis iz BiH drzavljanstva uzrokovao značajne gubitke, pogotovo vezane za finansije ili imovinsko pravo.

Ko nema pravo na sticanje državljanstva prirođenjem (naturalizacijom)

(1) Osobe koje ne vladaju dovoljno nemačkim jezikom. Od 1. januara 2005. godine osobe koje su uspešno završile integracijski kurs imaju pravo na sticanje državljanstva prirođenjem nakon sedam godina i smatra se da dovoljno vladaju nemačkim jezikom.

(2) Kandidati za sticanje državljanstva prirođenem moraju biti sposobni da se izdržavaju bez traženja socijalne pomoći ili naknade za nezaposlene (Arbeitslosengeld II), osim kada to moraju učiniti zbog okolnosti na koje ne mogu da utiču.

Podnošenje zahteva:
U oba slučaja je potrebna detaljna prijava koja uključuje različite dokumente koji pružaju informacije o ličnom statusu podnosioca, njegovoj prošlosti, trenutnom državljanstvu i prethodnim državljanstvima.

Odgovorne službe i kontakti

U Nemačkoj su pokrajine (Länder) odgovorne za obradu podataka i odlučivanje o zahtevima za sticanje državljanstva naturalizacijom. U većini slučajeva se time bave gradske ili pokrajinske vlasti.
Savezna kancelarija za upravu (Bundesverwaltungsamt)

Barbarastr. 1
50735 Cologne
Tel.: (+49)18 88 358-0
bundesverwaltungsamt.de

Bitno: Ako ste u posjedu stalne boravišne dozvole, onda se ranija vremena u kojima ste imali „Duldung“ uračunaju u potrebno razdoblje boravka. To državne ustanove ponekad zaborave.


U Bundestagu usvojen „Blue Card EU“
Image
Njemačkoj privredi potrebno je sve više visokokvalificirane radne snage. Do sada su stručnjaci iz zemalja koje nisu članice EU-a, morali ispuniti mnogo uvjeta kako bi dobili posao. To se od prvog aprila 2012 mijenja.

Visokokvalificirani inžinjeri, doktori, matematičari, informatičari, ubuduće će u Njemačkoj lakše moći dobiti posao. Klubovi poslanika vladajućih njemačkih stranaka demokršćana (CDU/CSU) i liberala (FDP) postigli su dogovor da u budućnosti u Njemačku može useliti traženi stručnjak, čija je godišnja zarada veća od 44.800 EUR.

Do sada je granica za useljavanje i dobijanje dozvole za rad i boravak iznosila 66.000 eura. Za zanimanja za kojima vlada velika potražnja, kao što su inžinjerska, zahtjev za godišnju zaradu pomaknut je, odnosno, smanjen na čak na 34.900 eura godišnje.

Stalna boravišna dozvola već nakon dvije godine
Image
(Bluecard)

Ovim novim pravilima će biti promijenja dosadašnja tzv. bluecard, koja nije rezultirala očekivanim priljevom strane stručne radne snage u Njemačku, jer su postavljeni kriteriji bili previsoki i često nerealni. "Zahtjev za promjenom karte za useljenje - bluecard - čak i nadilaze prvobitni nacrt njemačke vlade", izjavili su stručnjaci za unutrašnjo-politička pitanja Reinhard Grindel (CDU) i Hartfrid Wolff (FDP). Međutim, oni koji posjeduju bluecard mogu tek za tri godine dobiti stalnu dozvolu boravka, ukoliko naravno imaju posao i radni ugovor.

Onaj tko dokaže da dobro vlada njemačkim jezikom neograničenu dozvolu za boravak može dobiti već nakon dvije godine.
Prvobitno je za visokokvalificiranu stručnu snagu bilo predviđeno da odmah dobiju stalnu dozvolu boravka. Stoga je nakon promjene dogovorenih pravila predsjednik Njemačke industrijske i trgovačke komore Hans-Heinrich Driftmann kritizirao vladajuću koaliciju, ističući kako se ona ne pridržava dogovorenih obećanja. „Umjesto toga, stručna radna snaga u Njemačku smije doći samo na ograničeno vrijeme“.

Image

Ulazna viza na 6 mjeseci

Predsjednik poslodavaca Dieter Hund je za "Welt Online" rekao da su potrebni veliki ustupci kako bi se pokrile potrebe za stručnjacima u Njemačkoj i da bi se Zakon o useljavanja trebao puno više prilagoditi zahtjevima tržišta rada. U to spada i uvođenje kontroliranog useljevanja, za što je potreban sistem bodovanja. „Pa ipak, planirane mjere promjene Zakona o useljevanju su ispravni i neophodni“, rekao je Hundt.

Ono što je u svemu posebna novina je uvođenje posebne vize, kojom bi strana visokokvalificirana radna snaga iz zemalja koje nisu u EU dobila, kakva je i Bosna i Hercegovina mogućnost da dođe u Njemačku i potraži radno mjesto. Takva vrsta vize će se izdavati na 6 mjeseci. Preduvijet za dobijanje vize za traženje posla u Njemačkoj je diploma o završenom studiju i izjava o preuzimanju svih troškova.

To znači da tijekom traženja posla, strani radnik se obvezuje da će za to vrijeme sam snositi sve svoje troškove. "Ovim Njemačka signalizira da su joj potrebni i dobrodošli strani stručnjaci“, rekao je predsjednik poslodavaca Dieter Hund. Zakon o priznanju diploma stranoj stručnoj snazi šalje jasnu poruku koja glasi: "Vi ste u Njemačkoj prihvaćeni, cijenjeni i priznati", zaključila je njemačka ministrica za obrazovanje Anette Schavan.

Image
(Posebno je osjetan manjak medicinskog osoblja)

Ove promjene tiču se i studenata. Oni su prije nakon završetka studija u Njemačkoj, ovdje mogli ostati još 12 mjeseci i potražiti posao, no prema novim pravilima, oni mogu ovdje ostati 18 mjeseci. A što se tiče onih koji su studirali negdje izvan Njemačke, proces priznanja njihovih diploma će od 1.aprila biti ubrzan. On više neće smjeti iznositi više od 3 mjeseca.
Ovaj zakon stupa na snagu od 1. aprila, a oko 300.000 stranaca se već od četvrtka o tome mogu informirati putem interneta.

Postupak izdavanja vize

Za ulazak u Njemačku potrebno je u Njemačkoj ambasadi podnijeti zahtjev za izdavanje vize u svrhu zapošljavanja. Dozvolu za boravak pod nazivom "Plava karta EU" potom izdaje Ured za strance u Njemačkoj.

Valjanost "Plave karte EU"
Prilikom prvog izdavanja "Plave karte EU" će biti ograničena na period važenja predočenog ugovora o radu uz dodatna tri mjeseca, ali maksimalno do četiri godine. Vlasnik "Plave karte EU" može nakon 33 mjeseca dobiti stalnu dozvolu boravka ukoliko se radni odnos nastavlja. Ukoliko se dokaže da poznavanje njemačkog jezika doseže nivo B1, u tom slučaju se već nakon dvije gdine može dobiti stalna dozvola boravka.

Bračni partneri i djeca

Bračni partner i djeca vlasnika "Plave karte EU" mogu dobiti dozvolu boravka bez predočavanja dokaza o poznavanju njemačkog jezika.
Image

Daljnje informacije

Daljnje informacije o ovoj temi možete pronaći na posebnoj internet stranici uređenoj od strane Saveznog ministarstva za privredu i tehnologiju, Saveznog ministarstva za rad i socijalnu brigu i Savezne agencije ili Zavoda za rad


Dobar clanak takodjer:
Koji pasoš želite?

3.300 mladih u Njemačkoj ovih dana dobivaju poštu od svojih općina. Ali, ne zato što su napravili neki prekršaj. U pismu ih se pita koju putovnicu žele zadržati: njemačku ili neku stranu.
Image

Djeca rođena u Njemačkoj i ako su im oboje roditelja stranci automatski dobivaju i njemačko državljanstvo. Ali, u dobi od 18 do 23 godine moraju se odlučiti samo za jedno: ili njemačko ili državljanstvo svojih roditelja - odnosno Bosanskog državljanstvo. Taj je zakon prihvaćen 2000. godine, ali su njime obuhvaćena sva djeca rođena u Njemačkoj od 1990. na ovamo.

Zakon su 2000. uveli zajednički SPD i Zeleni, ali na pritisak CDU-a. U međuvremenu u SPD-u tu odredbu zakona smatraju besmislenom, kaže unutarnjopolitički stručnjak te stranke Dieter Wiefelspütz:

Image
„Netko je 18 godina njemački državljanin i sad ga se prisiljava da razmisli želi li ostati Nijemac. To smatram potpuno suludim i nehumanim“, kaže Wiefelspütz koji napominje da je s time povezan i jako veliki birokratski napor.

CDU protiv dvojnog državljanstva
Bosbach se zalaže za staro pravilo da njemačko državljanstvo može dobiti samo onaj tko se odrekne svoga starog državljanstva.

U srcu i Bosanci i Nijemci?

Udruge stranaca, međutim, vide sasvim druge probleme s lojalnošću. Ako se mladi zbog praktičnih razloga odluče za njemačko državljanstvo, njihove obitelji, primjerice među Bosancima i Hercegovicima, često će to doživjeti kao „izdaju“. To dovodi do nepotrebnih prijepora u obiteljima, kaže Semir Hasić taksista u Njemackoj, koji je morao uraditi proceduru otpusta iz Bosanskog državljanstva kako bi stekao Njemacko.
Image

Deutsche Welle


Dodijeljeno njemačko državljanstvo može biti i oduzeto

U njemačkom Ustavu stoji da državljanstvo njemačkim državljanima ne smije bito oduzeto. To se, međutim, ne odnosi na osobe stranog porijekla kojima je državljanstvo dodijeljeno, ako su prilikom podnošenja zahtjeva lagali.

Image
Suci Ustavnog suda štite samo one, koji su državljanstvo stekli bez lažnih navoda.

To je danas odlučio Savezni ustavni sud u Karlsruheu u slučaju jednog bivšeg nigerijskog državljanina. Suci su odbili njegovu tužbu na prijašnju odluku niže sudske instancije. U njihovoj odluci presudna je bila ključna sporna točku iz dokumenata Benjamina O. priloženih uz zahtjev za njemačko državljanstvo, u kojima je lagao kako je zaposlen i da može prehraniti obitelj te je predao lažiran ispis iz drzavljanstva. Presudu je obrazložio predsjednik senata Ustavnoga suda, Winfried Hassemer: "Tko je prijevarom ili sličnim nedjelom - na primjer podmićivanjem ili prijetnjama - iznudio nezakonitu dodjelu državljanstva, nema osnova koristiti se pravnom sigurnošću koju je stekao zloupotrebom. To ne može štetiti povjerenju u one koji se u svom postupku dobivanja državljanstva ne služe takvim zloupotrebama."

Iako je Ustavni sud dao za pravo sudskoj instanciji koja je Benjaminu O-u. prije dvije godine osporila dodijeljeno državljanstvo, pravni stručnjaci tek još moraju razmisliti kakve posljedice to može imati. Jer upravo zbog tragičnih iskustava iz nacističkog doba kada je prije svega židovima bilo uskraćeno pravo postati "građanima Reicha", Ustav izrijekom zabranjuje da se nekome može oduzeti državljanstvo. Sud je zapravo odlučio da se onaj tko je prijevarom stekao državljanstvo, ne može pozivati na zaštitu Ustava, jer mu ona zapravo ne pripada. Dodatni je problem što tužitelj više nema ni državljanstvo bivše domovine Nigerije - što znači da je sada bez domovine. No, Benjaminu O. ne prijeti opasnost da će biti protjeran iz zemlje, jer je oženjen njemačkom državljankom. Njegovi odvjetnici jedino strahuju kako će sada imati problema s dobivanjem radne dozvole.

Deutsche Welle

Lakše do posla u EU

Image

Svi građani Europske unije teoretski imaju pravo raditi u bilo kojoj od 27 država članica. No često je teorija jedno, a praksa drugo. Sada bi taj problem trebao riješiti Bruxelles.

U pojedinim slučajevima nije priznata svjedodžba, kod nekih je problem u (ne)znanju jezika. Ima mnogo razloga zašto građani Europske unije ostaju u svojim domovinama, unatoč nezaposlenosti i činjenici da se u drugim zemljama traži stručna radna snaga. Europska komisija želi riješiti taj problem, pa je europski povjerenik za zapošljavanje i socijalna pitanja Laszlo Andor objavio prijedlog smjernice koja bi olakšala pronalaženje posla unutar EU-a.

Andor zahtijeva da države članice ubuduće moraju imati urede u kojima će se moći informirati ne samo svi koji traže posao, nego i poduzeća.

Image

Osim toga, sindikati i slične organizacije imali bi pravo zastupati strane radnike pred sudovima i vlastima ukoliko se, primjerice, osjećaju diskriminiranima.

Samo tri posto zaposlenih izvan domovine

Povod za ovaj prijedlog je visoka stopa nezaposlenosti u članicama Unije koje su zapale u duboku krizu. Prema podacima statističkog ureda Europske unije Eurostata iz veljače, u Grčkoj je nezaposleno 26,4 posto stanovnika, u Španjolskoj 26,3 posto, a u Portugalu 17,5 posto. Kriza je posebno pogodila mlade. U Grčkoj i Španjolskoj je bez posla više od polovice osoba mlađih od 25 godina. U Portugalu, Italiji i Slovačkoj nezaposlena je trećina mladih.

"Očekuje se da će sada nezaposlenost u zemljama pogođenima krizom biti smanjena zahvaljujući mobilnosti radne snage", kaže za DW Herbert Brücker iz Instituta za tržište rada i istraživanje zapošljavanja (IAB). No, to se očekivanje do sada očito nije ispunilo. Jer, ljudi bez obzira na krizu najčešće ostaju u svojoj domovini. Samo tri posto Europljana radi u nekoj drugoj zemlji.

Doduše, broj doseljenika iz Španjolske, Italije i Portugala u Njemačku je znatno porastao, ali je, ako se u obzir uzme visoka nezaposlenost, još uvijek "zanemarivo mali", ističe Herbert Brücker. On kaže da u Njemačku prije svega stižu građani istočnoeuropskih zemalja. Recimo, u Rumunjskoj i Bugarskoj su plaće znatno niže nego u Njemačkoj, pa je zato ova zemlja onima koji su u potrazi za poslom posebno atraktivna.

Strah od birokracije

Oko prijedloga povjerenika Andora mišljenja stručnjaka su podijeljena. "U načelu je to pravi put da se osigura transparentnost na tržištu rada. Ali ne očekujem znatni porast mobilnosti radne snage", ocjenjuje Herbert Brücker. Osim toga, dodaje da je pojedine točke prijedloga, poput odredbe da se natječaji za posao objavljuju na engleskom ili nekom drugom stranom jeziku, vrlo teško ispuniti.

"S našeg je stajališta važno da se sloboda kretanja koristi, upravo ako se uzme u obzir nedostatak stručne radne snage u njemačkim tvrtkama. Tu je doseljavanje jedna od mogućnosti", kaže Stefan Hardege iz Njemačke industrijske i trgovinske komore. No, on istodobno upozorava na opasnost od pretjeranog reguliranja. "Zakon ne smije stvoriti još veću birokraciju. O tome zemlje moraju odlučiti samostalno. To ne smije dolaziti iz EU-a", smatra Hardege.

Pomoć doseljenicima

Posvuda, pa i u Njemačkoj, postoje razni načini pomoći državljanima drugih članica EU-a koji traže posao. Tako tzv. "Welcome Center" u Hamburgu na posebnoj internetskoj stranici objavljuje odgovore na najčešća pitanja vezana uz život u tom gradu. Tu su obuhvaćene različite teme: od pronalaženja stana preko dječjeg doplatka pa sve do školstva.

Drugi pak o mogućnostima informiraju u samom inozemstvu. Obrazovni ured bavarskog gospodarstva predstavio je svoj program nezaposlenim mladima u Madridu. Bavarci osim tečajeva njemačkog jezika i školovanja nude i posrednike sa znanjem španjolskog jezika koji mladima pomažu u potrazi za stanom i rješavanju administrativnih pitanja. Te ponude u Španjolskoj nailaze na veliki interes.

Autorice: Stephanie Hoeppner / Andrea Jung-Grimm

Svi vole Njemačku
Image

Njemačka ima najbolji imidž na međunarodnoj sceni. Prije svega Francuska i Velika Britanija cijene Njemačku - što je samokritičnim Nijemcima teško zamislivo.

Oni kombinuju teniske čarape sa sandalama, kao pješaci čekaju i noću dok se ne upali zeleno svjetlo na semaforu i smiju se, ako uopšte, kada se drugima dogodi neki neuspjeh: Lista predrasuda prema Nijemcima je dugačka. Pored tih bezazlenih klišeja Njemačka od početka krize evra mora da se bori i sa teretom prošlosti: naime, inostrane novine su prikazivale kancelarku Angelu Merkel sa Hitlerovim brčićima kako bi istakle nezadovoljstvo Merkelovom politikom štednje.

Pri tom je imidž Njemačke znatno bolji nego što se mislilo, kako pokazuje studija britanske televizijske mreže BBC. Oko 26.000 ljudi u 25 država širom svijeta upitano je šta misli o 16 država i o Europskoj uniji. Rezultat: 59 odsto ispitanika ocijenilo je uticaj Njemačke kao "pretežno pozitivan".

Time je Njemačka dobila najbolje ocjene, ispred Kanade i Velike Britanije. Posljednje zemlje na listi su Iran i Pakistan.

Stabilnost u krizi

Ali zašto je Njemačka tako popularna? O razlozima se može samo spekulisati, kaže Sem Mauntford, direktor Gloubskena u razgovoru za DW. Institut za istraživanje javnog mnijenja sproveo je anketu za BBC. "Ono što možemo reći jeste da su zemlje, koje su dobro ocijenjene u studiji, dobrostojeće, stabilne i demokratske."

Njemačka je posebno omiljena u Evropi. Tako je 81 odsto Francuza i 78 odsto Britanaca ocijenilo Njemačku pozitivno. Samo je krizom pogođena Grčka zaslužna za loše ocjene. Takođe je u Indiji i Pakistanu imidž Njemačke dobio slabe ocjene.

Image
Inače, posebno su iznenadile dobre ocjene iz Engleske, jer Njemačka i decenijama poslije Drugog svjetskog rata nije imala dobru reputaciju u Britaniji. Ipak, promjena se može opaziti i nezavisno od ankete BBC. Tako je bulevarski list "San" (Sun) početkom godine naveo deset razloga zbog kojih bi trebalo voljeti Njemačku: pored manekenki Klaudije Šifer i Hajdi Klum, list je pozitivno ocijenio i njemačke marke automobila kao što su Audi, Folksvagen, Mercedes, potom Oktoberfest i višestrukog pobjednika Vimbldona Borisa Bekera. Za Mauntforda poboljšanje reputacije Njemačke je prije svega ekonomske prirode: "Britanci vide stabilnost, koju Njemačka može da ponudi za evro-zonu, a koja je u interesu i Velike Britanije."

Velike manifestacije promijenile imidž Njemačke

Za Jirgena Bloka, direktora saveznog udruženja za promociju gradova, popularnost Njemačke je znatno porasla u posljednjih desetak godina: "Zahvaljujući velikim manifestacijama - Expo 2000. u Hanoveru, Svjetskom prvenstvu u fudbalu za muškarce 2006. ili Svjetskom prvenstvu u fudbalu za žene 2011. - Njemačka je bila u prilici da se pozitivno predstavi tokom dužeg vremenskog perioda."

Prije svega Berlin sa svojim mnogobrojnim klubovima i kafićima uživa kultni status među mladim Amerikancima, Izraelcima i Evropljanima. Drugi cijene Njemačku prijatnu stranu. Tako kod inostranih gostiju nisu samo omiljeni poznati božićni vašari u Nirnbergu i Drezdenu, već se i manji vašari u Eslingenu ili Goslaru razvijaju u pravu turističku atrakciju.

Njemačka počinje da voli samu sebe
Jirgen Blok Jirgen Blok

"Dobar imidž Njemačke sigurno proizilazi iz činjenice da mi sami više nemamo tako napet odnos prema našoj naciji, našoj zemlji, našem društvu. A ko sebe voli, voljeće ga i drugi", objašnjava Blok. Ipak pozitivna slika Njemačke još uvijek ne pada svima lako. Prema jednom istraživanju Univerzitetske klinike u Kelnu, Nijemci su veoma samokritični. Iako su uglavnom ponosni što su na primjer Bavarci, njima nije lako da prihvate to što su i Nijemci. Tako su se mnogi složili sa izjavom: "Stranci imaju mnogo pozitivnih osobina, koje nama Nijemcima nedostaju."

Image

To apsolutno nije tačno, smatrao je još 2007. američki autor Erik Hansen u svojoj knjizi "Planeta Njemačka". "Nijemci ne znaju ko su. Kada sebe pogledaju, vide mali provincijski narod kojeg svi zadirkuju. Ali ja vidim ekonomsku silu, koju se cijeni u cijelom svijetu."

To važi danas više nego ikada ranije.

Autorke: Štefani Hepner / Ivana Ivanović

Savjet za sve koji ili zele drzavljanstvo ili da rade u Njemackoj: Nemoj da ocekujes da ce ti se sve servirati na tanjiru. Gore sam napisao jako puno kvalitetnih informacija. Takodje za poslove imate i monster.de

Ako ne mozete nista da nadjes preko monster.de, onda probaj na drugi nacin.
Mozes da probas da sama nadjes kompanije, institute i sl. koji se bave stvarima gde bi ti mogla da se uklopis, pa da na njihovim sajtovima potrazis ponude za posao koji tebi najvise odgovara.
Moras da se potrudis. Jer ko trazi, taj ce i da nadje, jedan privrednik je rekao „i pronalazenje posla je posao koji traje 8h dnevno“... SRETNO – ako jos kako mogu pomoc javi se na private ili preko facebook-a
teodorrrr
Posts: 1
Joined: 28/10/2014 20:37

#18 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by teodorrrr »

Da li mi moze neko objasniti da li mogu dobiti Njemacko državljanstvo, rodjena sam u Wuppertalu 1972 a moji roditelji su vec tamo radili malo sam bila tamo pa sam dosla u Bosnu ali povremeno sam isla kod roditelja moji roditelji su tamo radili 19 godina, sad sam udata imam porodicu ali me interesuje dali imam pravo na Njemacko državljanstvo. Da li mi moze neko odgovoriti. Lijep pozdrav.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#19 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by muminovic »

teodorrrr wrote:Da li mi moze neko objasniti da li mogu dobiti Njemacko državljanstvo, rodjena sam u Wuppertalu 1972 a moji roditelji su vec tamo radili malo sam bila tamo pa sam dosla u Bosnu ali povremeno sam isla kod roditelja moji roditelji su tamo radili 19 godina, sad sam udata imam porodicu ali me interesuje dali imam pravo na Njemacko državljanstvo. Da li mi moze neko odgovoriti. Lijep pozdrav.
Uslovi su ti 8 godina trajnog boravka u De.
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#20 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by slobodann »

muminovic wrote:
teodorrrr wrote:Da li mi moze neko objasniti da li mogu dobiti Njemacko državljanstvo, rodjena sam u Wuppertalu 1972 a moji roditelji su vec tamo radili malo sam bila tamo pa sam dosla u Bosnu ali povremeno sam isla kod roditelja moji roditelji su tamo radili 19 godina, sad sam udata imam porodicu ali me interesuje dali imam pravo na Njemacko državljanstvo. Da li mi moze neko odgovoriti. Lijep pozdrav.
Uslovi su ti 8 godina trajnog boravka u De.

U kontinuitetu ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#21 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by muminovic »

slobodann wrote:
muminovic wrote:
teodorrrr wrote:Da li mi moze neko objasniti da li mogu dobiti Njemacko državljanstvo, rodjena sam u Wuppertalu 1972 a moji roditelji su vec tamo radili malo sam bila tamo pa sam dosla u Bosnu ali povremeno sam isla kod roditelja moji roditelji su tamo radili 19 godina, sad sam udata imam porodicu ali me interesuje dali imam pravo na Njemacko državljanstvo. Da li mi moze neko odgovoriti. Lijep pozdrav.
Uslovi su ti 8 godina trajnog boravka u De.

U kontinuitetu ?
Da
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#22 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by slobodann »

Hvala ti Muminović na info.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#23 Re: Kako dobiti Njemacko drzavljanstvo

Post by muminovic »

slobodann wrote:Hvala ti Muminović na info.
Nema na cemu :thumbup:
MystiC
Posts: 121
Joined: 06/12/2005 14:00

#24 Njemacko drzavljanstvo

Post by MystiC »

Pozdrav ekipa,
ja se trenutno nalazim u fazi ispisivanja iz bh. drzavljanstva, te vjerujem da ce ta procedura da bude gotova za nekih 1-2 sedmice.
Sta mene, naime, interesuje je koliko ce mi trajati onda procedura izdavanja njemackog pasosa, nakon sto ovdje u ustanovi predam papirologiju tog ispisa?

Malo sam u vremenskom skripcu, jer bih morao da idem na sluzbeni put pocetkom decembra, pa mi se sad postavlja pitanje da li cu uopste do tada vec imati njemacki pasos u rukama, ili cu firmi morati reci da ne mogu da putujem, jer nemam vazece dokumente.

Hvala unaprijed na informacijama!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#25 Re: Njemacko drzavljanstvo

Post by muminovic »

Imas vec temu:

http://www.klix.ba/forum/kako-dobiti-nj ... 10383.html

Koliko ce trajati procedura izdavanja Njemackih pasosa, najbolje da nazoves svoju opstinu u Njemackoj i pitas, jer to zavisi od niza faktora. Od 2-4 sedmice.
Post Reply