Kako do Visegrada?

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
User avatar
klimavo_kopito
Posts: 46
Joined: 23/12/2008 22:20

#1 Kako do Visegrada?

Post by klimavo_kopito »

Pozdrav!

Imam zelju da odem na jedan dan (+nocenje) u Visegrad, da razgledam malo grad jer nikada nisam bio.
Da li neko ima informaciju kad ( i da li) idu busevi iz Sarajeva, koliko kosta smjestaj u nekom motelu/hotelu u Visegradu i neke dodatne preporuke ako imate! :)

Kontam popodne doci u VG, prenociti pa nazad za Sarajevo!

Ako neko ima neku preporuku... Slobodno! :)
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#2 Re: Kako do Visegrada?

Post by sodom »

ja ti preporucujem da ides sa autom!
iz sarajeva ides preko lapisnice, romanije do rogatice pa u ustipraci skrenes lijevo i pičis putem koji ide za carigrad nekih 30km i u vg si :)

eh gdje se spava i koliko je para pojma nemam ja sam isao preko dana.
grad nema bas nesto za ponuditi ali vjeruj mi ako vec nisi bio ćuprija ce ti biti dovoljna i isplati se samo zbog nje otici i buljiti u nju citav dan.

nemoj obracat paznju previse na lokalno stanovnistvo i na spomenike iz zadnjeg rata.
srecno
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#3 Re: Kako do Visegrada?

Post by sLLayer »

Za autobuse nisam siguran ali najbolje ti je da ides sa nekim divljim taksistima, odes do vjecnice i tu cekas bude ih nekad i po 5-6 naplate isto kao i autobus oko 15KM, imas onaj motel okuka na onoj okuci:D i imas hotel Visegrad.. nije ni jedan preskup gdje god da nocio
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#4 Re: Kako do Visegrada?

Post by coolside »

klimavo_kopito wrote:Pozdrav!

Imam zelju da odem na jedan dan (+nocenje) u Visegrad, da razgledam malo grad jer nikada nisam bio.
Da li neko ima informaciju kad ( i da li) idu busevi iz Sarajeva, koliko kosta smjestaj u nekom motelu/hotelu u Visegradu i neke dodatne preporuke ako imate! :)

Kontam popodne doci u VG, prenociti pa nazad za Sarajevo!

Ako neko ima neku preporuku... Slobodno! :)
Evo sajta sa informacijama o smjestaju i mjestima za izlazak u Visegradu:
http://visegrad24.info/turizam/
preporucujem Hotel Visegrad,koji je odmah pored cuprije,nocenje je oko 50KM po osobi.
sodom wrote:
nemoj obracat paznju previse na lokalno stanovnistvo i na spomenike iz zadnjeg rata.
srecno
navedi mi jedan slucaj da je u toku dana neko od lokalnog stanovnistva dirao/vrjedjao/tukao turiste????
to "lokalno stanovnistvo" je normalno i ne jede ljude,medju njima ,naravno,ima i budala,kao sto ih ima po Sarajevu i svim drugim gradovima.
dakle,dodjite slobodno i ostavite nam sto vise para :D
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#5 Re: Kako do Visegrada?

Post by sodom »

a nisam nista rekao o ljudima samo sam ja naisao na neke grafite i spomenike koji su me malo unezgodili u jednom momentu...


u svakom slucaju grad treba obici...
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#6 Re: Kako do Visegrada?

Post by IBM »

nisam znao da u svakom gradu u bih, "budale" bacaju mrtve pse pored grobova muckih ubijene djece
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#7 Re: Kako do Visegrada?

Post by Pera Trta »

Obiđi i spomenik đenerala Draže, nije daleko, u Dobrunu, blizu mjesta gdje ga je OZNA skleptala. :D
Na žalost, spomenika njegovim žrtvama u Višegradu nećeš naći. Nikad ga nije ni bilo :roll:
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#8 Re: Kako do Visegrada?

Post by IBM »

ko hoce da vidi "pravi" visegrad, neka dodje sad u subotu u 8 pred muzej, ide se na Bikavac gdje su junaci 27 juna 92 uoci Vidovdana, zapalili oko 70 staraca, zena i djece.
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#9 Re: Kako do Visegrada?

Post by coolside »

sodom wrote:a nisam nista rekao o ljudima samo sam ja naisao na neke grafite i spomenike koji su me malo unezgodili u jednom momentu...


u svakom slucaju grad treba obici...
prijatelju,kad si ti i da li si ikada bio u Visegradu?
kakvi nezgodni grafiti,molim te?!
ok,za spomenik(vjerovatno onaj na trgu) i mogu da skontam da te vrijedja,posto si iz drugog naroda.....
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#10 Re: Kako do Visegrada?

Post by coolside »

Pera Trta wrote:Obiđi i spomenik đenerala Draže, nije daleko, u Dobrunu, blizu mjesta gdje ga je OZNA skleptala. :D
Na žalost, spomenika njegovim žrtvama u Višegradu nećeš naći. Nikad ga nije ni bilo :roll:
ne slazem se sa tim obiljezavanjem lika i djela,ali ako neko hoce,neka to radi....
ne vjerujem da ce nekome od Bosnjaka zasmetati taj spomenik,posto je van svih putnih prvaca,20-tak km od Visegrada(pored Dobruna,blizu granice).
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#11 Re: Kako do Visegrada?

Post by sharwoodforest »

coolside wrote:
Pera Trta wrote:Obiđi i spomenik đenerala Draže, nije daleko, u Dobrunu, blizu mjesta gdje ga je OZNA skleptala. :D
Na žalost, spomenika njegovim žrtvama u Višegradu nećeš naći. Nikad ga nije ni bilo :roll:
ne slazem se sa tim obiljezavanjem lika i djela,ali ako neko hoce,neka to radi....
ne vjerujem da ce nekome od Bosnjaka zasmetati taj spomenik,posto je van svih putnih prvaca,20-tak km od Visegrada(pored Dobruna,blizu granice).
znam gdje je taj spomenik gdje je draza na onom brdu iznad samostana i pravo mi smeta sto je tu. vjeruj, onaj mi vojnik iz I svjetskog rata ne smeta iako je i on okrenut prema bosni. sto mi je jasna poruka da nesto nije u redu i nikad nece ni biti.
a sto se tice visegrada, ne znam sta da kazem osim da mi je taj grad pravo stratiste bosnjaka kroz vjekove i ne bih preporucila duze zadrzavanje.nesto dolje nije normalno......
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#12 Re: Kako do Visegrada?

Post by coolside »

sharwoodforest wrote: znam gdje je taj spomenik gdje je draza na onom brdu iznad samostana i pravo mi smeta sto je tu. vjeruj, onaj mi vojnik iz I svjetskog rata ne smeta iako je i on okrenut prema bosni. sto mi je jasna poruka da nesto nije u redu i nikad nece ni biti.
a sto se tice visegrada, ne znam sta da kazem osim da mi je taj grad pravo stratiste bosnjaka kroz vjekove i ne bih preporucila duze zadrzavanje.nesto dolje nije normalno......
taj samostan,odnosno manastir Dobrun je najstariji pravoslavni manastir u Bosni,a kip iznad njega je Karadjordje,a ne Draza.
Taj kip je postavljen 2004.godine,posto je u Dobrunu bilo centralno obiljezavanje 200 godina od podizanja Prvog srpkog ustanka.
Kip Drazi je postavljen malo dalje od Dobruna i sve i da prodjes pored njega,neces ga primjetiti.
Vojnik iz I svjetskog rata je postavljen tako,jer je AU vojska dolazila iz Bosne,ne iz Srbije,tako da to nema veze sa bilo cim drugim.
Ne slazem se sa tobom u vezi zadnjeg pasusa,ali svako ima pravo na svoje misljenje....
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#13 Re: Kako do Visegrada?

Post by jugoistocnjak »

Treba pokusati zamisliti kako izgleda situacija kad se u jednu kucu koja se nalazi u gradskoj zoni (Bikavac) ubaci 70-tak osoba, zatim se kuca zapali i unutra se bacaju bombe. U tom trenutku najmanje pola Visegrada je znalo sta se desava tamo jer se kuca nalazi u gradskoj zoni i niko se nije usprotivio tom cinu. Napominjem da se medju tim Bosnjacima nalazila i beba kojoj roditelji nisu uspjeli dati cak ni ime, koliko je bila mlada. Nazalost Visegradu treba temeljita defasizacija, a nista se ne radi na tom planu. Ja niposto ne bih nocio u tom leglu zlocinaca i onih koji ih prikrivaju. Ovo je nazalost tuzna istina o Visegradu.
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#14 Re: Kako do Visegrada?

Post by coolside »

jugoistocnjak wrote:Treba pokusati zamisliti kako izgleda situacija kad se u jednu kucu koja se nalazi u gradskoj zoni (Bikavac) ubaci 70-tak osoba, zatim se kuca zapali i unutra se bacaju bombe. U tom trenutku najmanje pola Visegrada je znalo sta se desava tamo, jer se kuca nalazi u gradskoj zoni, i niko se nije usprotivio tom cinu. Napominjem, da su se medju tim Bosnjacima nalazila i beba kojoj roditelji nisu uspjeli dati cak ni ime, koliko je bila mlada. Nazalost Visegradu treba temeljita defasizacija, a nista se ne radi na tom planu. Ja niposto ne bih nocio u tom leglu zlocinaca i onih koji ih prikrivaju. Ovo je nazalost tuzna istina o Visegradu.
jeste,svi smo mi fasisti,ubice i koljaci,samo cekamo da se neko pojavi sa strane pa da ga ubijemo,da pravimo logore,to nam je u krvi.
najlakse je tako reci-svi smo mi krivi i zavrsiti pricu.
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#15 Re: Kako do Visegrada?

Post by jugoistocnjak »

Oni koji su ubijali nevine ljude medju kojima je bilo i beba su sasvim sigurno koljaci i zlocinci, a oni koji ih stite su isti kao i ovi prvi. Za zlocin koji je napravljen u gradskoj zoni je znalo bar pola grada. Pitam se koliko ih je svjedocilo u Hagu da se to zaista i dogodilo, a da ne pitam da li se neko pobunio protiv ovog zlocina ili ga pokusao sprijeciti.

Prije tri godine mene je u basti hotela pored mosta legitimisala policija, a zatim su grupi momaka koji su sjedili na plocniku rekli da sam ja Bosnjak iz Gorazda. Kada sam poslije krenuo svom autu ova grupa momaka je vikala za mnom "dr'zte Baliju", "jesmol' se mi pucali na Gorazdu" i slicne stvari. Takodje su me pratili sa svojim autom do izlaza iz Visegrada i vikali iz auta. Ovo je nesto sto se meni dogodilo i ne prenosim rekla-kazala stvari.

Znam pouzdano da je visegrdska policija obezbjedjivala sa svoje strane selo Zaovine kad je tamo boravio Karadzic prije par godina.

Zasto niko od Visegrdjana ne kaze za lokacije preostalih masovnih grobnica, kad vec nece da kazu ko je pobio osobe koje su zakopane u te grobnice?!

Nazalost, daleko je Visegrad od normalne sredine.
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#16 Re: Kako do Visegrada?

Post by coolside »

jugoistocnjak wrote:Oni koji su ubijali nevine ljude medju kojima je bilo i beba su sasvim sigurno koljaci i zlocinci, a oni koji ih stite su isti kao i ovi prvi. Za zlocin koji je napravljen u gradskoj zoni je znalo bar pola grada. Pitam se koliko ih je svjedocilo u Hagu da se to zaista i dogodilo, a da ne pitam da li se neko pobunio protiv ovog zlocina ili ga pokusao sprijeciti.

Prije tri godine mene je u basti hotela pored mosta legitimisala policija, a zatim su grupi momaka koji su sjedili na plocniku rekli da sam ja Bosnjak iz Gorazda. Kada sam poslije krenuo svom autu ova grupa momaka je vikala za mnom "dr'zte Baliju", "jesmol' se mi pucali na Gorazdu" i slicne stvari. Takodje su me pratili sa svojim autom do izlaza iz Visegrada i vikali iz auta. Ovo je nesto sto se meni dogodilo i ne prenosim rekla-kazala stvari.

Znam pouzdano da je visegrdska policija obezbjedjivala sa svoje strane selo Zaovine kad je tamo boravio Karadzic prije par godina.

Zasto niko od Visegrdjana ne kaze za lokacije preostalih masovnih grobnica, kad vec nece da kazu ko je pobio osobe koje su zakopane u te grobnice?!

Nazalost, daleko je Visegrad od normalne sredine.
tada je u gradu bilo oko 500 stanovnika(mozda i manje),posto i sam nisam bio u gradu ne znam nista o tome,ali znam da tih godina(kao i doskora)ko se suprostavi mocnicima,gubi glavu.
to da ti se desilo,prije 3-4 godine je moguce,jer su tada jos bili rjetki ljudi koji dolaze iz Federacije,danas vrvi grad od turista.Prije mozda mjesec dana,neki Bosnjak je na mostu pricao kako je Andrica trebalo nabiti na kolac i slicne gluposti i mislis da mu se sta desilo?
za Karadzica ili Davida Dabica ti je malo nelogicna prica,jer se govori da je isao u Hrvatsku na more,isao cak do Austrije,pa ko ga je tamo obezbjedjivao,visegradska policija mozda?!
jugoistocnjak
Posts: 493
Joined: 24/05/2007 07:53

#17 Re: Kako do Visegrada?

Post by jugoistocnjak »

coolside wrote:
jugoistocnjak wrote:Oni koji su ubijali nevine ljude medju kojima je bilo i beba su sasvim sigurno koljaci i zlocinci, a oni koji ih stite su isti kao i ovi prvi. Za zlocin koji je napravljen u gradskoj zoni je znalo bar pola grada. Pitam se koliko ih je svjedocilo u Hagu da se to zaista i dogodilo, a da ne pitam da li se neko pobunio protiv ovog zlocina ili ga pokusao sprijeciti.

Prije tri godine mene je u basti hotela pored mosta legitimisala policija, a zatim su grupi momaka koji su sjedili na plocniku rekli da sam ja Bosnjak iz Gorazda. Kada sam poslije krenuo svom autu ova grupa momaka je vikala za mnom "dr'zte Baliju", "jesmol' se mi pucali na Gorazdu" i slicne stvari. Takodje su me pratili sa svojim autom do izlaza iz Visegrada i vikali iz auta. Ovo je nesto sto se meni dogodilo i ne prenosim rekla-kazala stvari.

Znam pouzdano da je visegrdska policija obezbjedjivala sa svoje strane selo Zaovine kad je tamo boravio Karadzic prije par godina.

Zasto niko od Visegrdjana ne kaze za lokacije preostalih masovnih grobnica, kad vec nece da kazu ko je pobio osobe koje su zakopane u te grobnice?!

Nazalost, daleko je Visegrad od normalne sredine.
tada je u gradu bilo oko 500 stanovnika(mozda i manje),posto i sam nisam bio u gradu ne znam nista o tome,ali znam da tih godina(kao i doskora)ko se suprostavi mocnicima,gubi glavu.
to da ti se desilo,prije 3-4 godine je moguce,jer su tada jos bili rjetki ljudi koji dolaze iz Federacije,danas vrvi grad od turista.Prije mozda mjesec dana,neki Bosnjak je na mostu pricao kako je Andrica trebalo nabiti na kolac i slicne gluposti i mislis da mu se sta desilo?
za Karadzica ili Davida Dabica ti je malo nelogicna prica,jer se govori da je isao u Hrvatsku na more,isao cak do Austrije,pa ko ga je tamo obezbjedjivao,visegradska policija mozda?!
Tokom rata Visegrad je davao jednu brigadu, a to se nije moglo napraviti od oko "500 stanovnika" gdje su ukljuceni i zene i djeca, a i da je bilo samo toliko, ko je od njih pokusao da se pobuni protiv paljenja nevinih civila?! Ko je od njih pristao da svjedoci protiv raznih lukica?! Zasto niko ne svjedoci u ulozi zasticenog svjedoka? Zasto niko ne nazove anonimno i ne kaze gdje se nalaze preostale masovne grobnice u Visegradu?

Ja ne govorim o Austriji ili Hrvatskoj, ali za Visegrad znam da je policija stitila ratne zlicince, a da ne govorim da su tamo cak radili. Ja bih iskreno volio da je stanje u Visegradu normalno, ali to je daleko od toga.
User avatar
sharwoodforest
Posts: 492
Joined: 16/08/2006 14:16

#18 Re: Kako do Visegrada?

Post by sharwoodforest »

na stranu karadjordje i srpski vojnik, citajuci prethodne postove, jedna mi je recenica zapela za oko -
coolside wrote:jeste,svi smo mi fasisti,ubice i koljaci,samo cekamo da se neko pojavi sa strane pa da ga ubijemo,da pravimo logore,to nam je u krvi.
najlakse je tako reci-svi smo mi krivi i zavrsiti pricu.
pa onda ovo:
jugoistocnjak wrote:Oni koji su ubijali nevine ljude medju kojima je bilo i beba su sasvim sigurno koljaci i zlocinci, a oni koji ih stite su isti kao i ovi prvi. Za zlocin koji je napravljen u gradskoj zoni je znalo bar pola grada. Pitam se koliko ih je svjedocilo u Hagu da se to zaista i dogodilo, a da ne pitam da li se neko pobunio protiv ovog zlocina ili ga pokusao sprijeciti.

sta se moze na ovo komentarisati kad je ocigledna kontradikcija? ( znajuci za kolektivnu manipulaciju i indoktrinaciju srpskog stanovnistva bilo je ocekivano da niko ne reaguje na tragicne dogadjaje)

samo primjer sta se moglo uciniti, a nije htjelo:

DOBRI SAMARIĆANIN

Jednoga je dana neki Židov došao Isusu, kako bi ga saletio s izvjesnim pitanjima. Taj je čovjek bio uvjeren da Isus neće znati odgovoriti na njegova pitanja. Čovjek, dakle, upita Isusa:
"Što bih morao činiti da zaslužim vječni život"?
To je bilo lako pitanje za velikog učitelja. Ali umjesto da mu sâm na nj odgovori, Isus upita čovjeka:
"Pa što kaže Božji zakon - što nam je činiti"?
Čovjek odgovori:
"Božji zakon kaže: ljubi Gospoda Boga svim srcem svojim, a bližnjega ljubi kao samoga sebe".
"Dobro si odgovorio. Čini tako, i zaslužit ćeš vječni život".
Ali taj čovjek nije želio ljubiti baš svakoga. Stoga je pokušao zadobiti odobrenje za svoj stav. Upita Isusa:
"Tko je, zbilja, moj bližnji"?
Možda je očekivao da će mu Isus reći "tvoji bližnji su tvoji prijatelji". No umjesto odgovora Isus započne pripovijedati jednu priču.
"Jedan je Židov putovao cestom od Jeruzalema prema Jerihonu. I dok je pješačio, presretoše ga razbojnici, pretukoše ga, oboriše ga, oduzeše mu novac, i skinuše ga do gola. Ostaviše ga uz rub ceste, polumrtva.
Naišao je svećenik. Nije zastao da bi pomogao stradalniku. Naprotiv, prešao je na drugu stranu ceste. Potom je naišao jedan službenik hrama u Jeruzalemu. Da li se on zaustavio da bi pomogao nevoljniku? Ne. Učinio je isto što i svećenik. Prešao je na drugu stranu ceste.
Naposljetku naiđe neki Samarićanin. Je li taj Samarićanin ostavio Židova u nevolji? Da li je sebi rekao: zašto bih ja pomogao jednom Židovu?* Pa on sigurno ne bi pomogao meni, da sam ja ostavljen gol i pretučen.
Ali eto, Samarićaninu bijaše žao Židova. Nije mogao proći kao da ga se ne tiče čovjekova nesreća. Sjahao je, prišao čovjeku, i počeo mu previjati rane. Ispirao ih je vinom, i mazao uljem. Potom ih je zavio takninom.

----

*Većina Samarićana i Židova živjeli su u neprijateljstvu.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#19 Re: Kako do Visegrada?

Post by sodom »

Image

kad sam prolazio slucajno sam u zajebanciji ovo fotografisao( bilo mi smjesno pravo-ono ludi srpski humor), potom sam primjetio iza prozora staricu koja je bila odjevena kao muslimanka eh tu mi je presjela zajebancija !!!
User avatar
klimavo_kopito
Posts: 46
Joined: 23/12/2008 22:20

#20 Re: Kako do Visegrada?

Post by klimavo_kopito »

Ooooo dodjavola! :-)

A ja sam samo htio saznati kako doci do Visegrada :D :D :D

No dobro... Samo vi nastavite raspravu :)
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#21 Re: Kako do Visegrada?

Post by coolside »

sodom wrote: kad sam prolazio slucajno sam u zajebanciji ovo fotografisao( bilo mi smjesno pravo-ono ludi srpski humor), potom sam primjetio iza prozora staricu koja je bila odjevena kao muslimanka eh tu mi je presjela zajebancija !!!
u ovoj kuci zive Srbi,malo si se zeznuo,a zasta sluzi ovaj natpis,bog sami zna!
coolside
Posts: 56
Joined: 22/06/2008 13:27
Location: Visegrad

#22 Re: Kako do Visegrada?

Post by coolside »

klimavo_kopito wrote:Ooooo dodjavola! :-)

A ja sam samo htio saznati kako doci do Visegrada :D :D :D

No dobro... Samo vi nastavite raspravu :)
ma otprilike tako ti ide svaka tema vezana za Visegrad,pocnu da napadaju ja da branim......
jbg,ispada da se bez rata,ni u miru ne moze!
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#23 Re: Kako do Visegrada?

Post by Pera Trta »

coolside wrote:
klimavo_kopito wrote:Ooooo dodjavola! :-)

A ja sam samo htio saznati kako doci do Visegrada :D :D :D

No dobro... Samo vi nastavite raspravu :)
ma otprilike tako ti ide svaka tema vezana za Visegrad,pocnu da napadaju ja da branim......
jbg,ispada da se bez rata,ni u miru ne moze!
Dok god mislite da ćete nakon pokolja tolikih nevinih i protjerivanja istih, te skrivanja istine o nestalima već 17. godina, moći sada reći "mir, mir, mir, niko nije kriv", kao što je bilo iza onog rata baš u tom istom Višegradu, i ne može!
VMG
Posts: 70
Joined: 18/07/2006 16:44

#24 Re: Kako do Visegrada?

Post by VMG »

Ilija Gavrilovic je ucestvovao u progonu, danas je u saobracajnoj policiji i vrlo moguce da on svoju zrtvu zaustavi i maltretira je do mile volje.
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#25 Re: Kako do Visegrada?

Post by karanana »

u visegradu i istocnoj bosni uopste sam prvi put u zivotu bio prije neke 3-4 sedmice. odmah da kazem da nemam paranoje niti neke strahove od strasnih ljudi sa velikim bradama, dugim kosama, crnim subarama i nozem u zubima. cesto budem u republici srpskoj po lukavici, doboju, banjaluci.....nikada nekih otvorenih problema, strahova, provokacija....naprotiv (ne znam sta misle u sebi i pricaju iza ledja).

ALI....visegrad za mene totalno drugacija prica. prolazeci pored mosta, nisam razmisljo o ivi andricu nego o tome kako su mrtvi ljudi prije 17 godina bacani s njega. gledajuci taj bikavac nisam razmisljo o onoj pjesmi o gradu visegradu gdje se spominje bikavac, nego sam konto moze li se vidjeti ta kuca gdje toliki zivi ljudi izgorise. dodjoh na neko mezarje...ne znam jeli to isto to gdje je nadjen taj mrtvi pas, pretpostavljam da jeste...vecinom se nalazi u brdu, odmah je do osnovne skole a i pored neke je ceste i preko puta ima mala benzinska pumpa. i sa njega se vidi taj bikavac i neka rjecica smjesnog imena koja se tu blizu ulijeva u drinu. parkiro sam pored kapije i zaista sam se osjecao nekako preplasen kad sam kreno ulazit na to groblje. sa balkona sa nekoliko obliznjih kuca me gledaju neki ljudi, ne mogu opisati, ali nije to onako neko bezazleno radoznalo gledanje, mislim subjektivno je, ali jednostavno kad covjek osjeca nesto onda osjeca, bas me strah bi nekakav i prvi put i pomislih da meni a posebno mozda autu moze nesto biti jer sam isao nesto dalje od parkiranog auta. onda na povratku sa tog mezarja, sa druge strane drine prolazim pored pravoslavnog groblja i sprovod je bio i opet osjetim neke hladne i neke poglede mrznje prolazeci pored tog naroda.

eto. nadam se da nisam nikog nesto uvrijedio sa mojim zapazenjem. coolside, meshchini da imas ok stav i ok namjere i sve to ali zaista sam morao napisati hladne utiske mog prvog i kratkog posjeta visegradu. mozda cu se drugi put osjecati drugacije.
Post Reply