Kako do stana (stambenog prostora)?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#51

Post by Pearl »

Ffff wrote:
luciferino wrote:
van Basten wrote:Kako mlad insan doći do stana ovdje?
1. dobiti u nasljedstvo, ako prije toga ne padne krv u familiji ko ima pravo na tih nekoliko desetina kvadrata, a što se nažalost vrlo često dešava
2. uvaliti se u kredit koji bi, s obzirom na cijenu kvadrata, kamate i naša primanja, trebao otplaćivati bar 50-60 godina, dakle do smrti
3. dobiti na kakvoj lutriji, nagradnoj igri...
4. biti familija kakvog jakog političara ili Kuma
5. ?
1. Nema šanse, familija mi je nakaradna (ovim odgovaram i na 4). Neću da iznosim prljav veš na forumu :oops: Na familiju dakle ne računam.
2. U kredit se ne usuđujem uvaljivati. Ovako sam slobodna ko ptica. Jeste da živim od plate do plate, ali bože moj. Ako se nešto zalomi, bar neću dugovati pare.
3. Eeeeee to mi se sviđa, ali nisam ja te sreće. Eto, anketirali su me prošle sedmice dva puta o nekakvim bankama, a onda o čokoladicama i kafi (kao istraživanje tržišta preko telefona metodom slučajnog izbora). A kada se igralo za Playstation 3 onda NIIIIŠTA. :-)
4. 'bem si familiju
5. Budi sponzoruša i udaj se kćeri bogato

Znači teoretski bi izgradnja kuće najjeftinije došla?
jest. ali u pazaricu :)
vec je svugdje u gradu u krugu od 10 km zemlja preskupa...
koliko znam, u gradu vise nema ni prostora.. a niko i ne prodaje.. cekaju da cijene jos vise skoce ;);)
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#52

Post by karanana »

Neka neko obavijesti BosanCa da mu je Haqqani skonto password i da se logirao kao on.
Ffff
Posts: 206
Joined: 22/06/2007 17:01
Location: Sarajevo

#53

Post by Ffff »

Pearl wrote:
Ffff wrote:
luciferino wrote: 1. Nema šanse, familija mi je nakaradna (ovim odgovaram i na 4). Neću da iznosim prljav veš na forumu :oops: Na familiju dakle ne računam.
2. U kredit se ne usuđujem uvaljivati. Ovako sam slobodna ko ptica. Jeste da živim od plate do plate, ali bože moj. Ako se nešto zalomi, bar neću dugovati pare.
3. Eeeeee to mi se sviđa, ali nisam ja te sreće. Eto, anketirali su me prošle sedmice dva puta o nekakvim bankama, a onda o čokoladicama i kafi (kao istraživanje tržišta preko telefona metodom slučajnog izbora). A kada se igralo za Playstation 3 onda NIIIIŠTA. :-)
4. 'bem si familiju
5. Budi sponzoruša i udaj se kćeri bogato

Znači teoretski bi izgradnja kuće najjeftinije došla?
jest. ali u pazaricu :)
vec je svugdje u gradu u krugu od 10 km zemlja preskupa...
koliko znam, u gradu vise nema ni prostora.. a niko i ne prodaje.. cekaju da cijene jos vise skoce ;);)
ima zemlje, nasao sam u komsiluku, malta, kod Alija alijagic skole, 600m2, 350000 km :)
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#54

Post by Pearl »

Ffff wrote:
ima zemlje, nasao sam u komsiluku, malta, kod Alija alijagic skole, 600m2, 350000 km :)
sta reci nego... simpaticno :shock:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#55

Post by tempora »

Ffff wrote:
Pearl wrote:
Ffff wrote: jest. ali u pazaricu :)
vec je svugdje u gradu u krugu od 10 km zemlja preskupa...
koliko znam, u gradu vise nema ni prostora.. a niko i ne prodaje.. cekaju da cijene jos vise skoce ;);)
ima zemlje, nasao sam u komsiluku, malta, kod Alija alijagic skole, 600m2, 350000 km :)
Ima evo i kod mene u Starom, 200 000 ne znam kolika je kvadratura, ali raj na zemlji, ogromna basta, kuca ( zrela za renovacije) garaza, ali komsiluk katastrofa.Tjesno da ne moze biti gore. :oops:

A ima i puno oronulih kuca u kojima niko ne stanuje, jer su nerjesena pravna pitanja nasljednika.

Ne znam ko si moze bilo sta priustiti u tom pogledu ma gdje bio.Neki moji poznanici su u Vogosci kupili nov stan za 100 000 maraka na otplatu, a meni se ucinilo bas dobro skupo sobzirom da je stan jako mali.
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#56 Re: Kako do stana (stambenog prostora)?

Post by luciferino »

_BosanaC wrote:
luciferino wrote:Čitam danas u Oslobođenje kako se cijene stanova u Centru kreću od 2.600 do 4.000 KM, a na Dobrinji i Alipašinom od 1.400 do 1.900 KM i naravno, padoh u tešku depresiju. :(

Ma ko to sebi može priuštiti stan? Kako doći do tolike love na pošten način?

I ako mi još neko kaže "ostajte ovdje", ma razbiću ga ko beba zvačku. :x
Stan ti i ne treba, cuvaj se za ONAJ svijet :oops: Samo ti razmisljaj o stanu ali vidjeces sta ce biti kada ti Azrail krene cupati dusu :oops: :D
Moja je baka uvijek govorila da sve nas čeka apartman od 2m kvadratna. Morbidno, znam, ali vrlo poučno za one pohlepne.
Ipak treba izdurat nekako do onog svijeta. Treba živjeti do Azraila. 8-)
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#57

Post by karanana »

Grbavica 2500 kvadrat i to nesredjen stan. Ma nisu normalni, za sve su to ove agencije za trgovanje nekretninama krive, ali nece valjda dugo....nek se ovi kojima je u interesu namaraju love i onda ce uvesti zakon da oporezuju takve vrste preprodaja....

Joj jos mi ne izlazi iz glave grbavica i 2500-2600 za karananu od stana....jeli u cijenu uracunat i rizik da bi se cetnici mogli predomisliti i vratiti tamo gdje su nekoc bili?
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#58

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 15:01, edited 1 time in total.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#59

Post by Kwaheri »

Nancy Drew wrote:Stanovi, kuće, nekretnine se ne kupuju ljeti. Cijene su napumpane i nerealne, sačekajte jesen.

Cijene u Sarajevu su 10 god bile nerealno niske u odnosu na zemlje u regionu. I ove današnje su niže od njihovih.

Za stan, kuću se radi cijeli život. Digneš kredit i otplaćuješ ga 30 godina. Tako je svuda pa zašto ne bi bilo i kod nas. Ili valjda treba neko džaba da nam ga da. Na koncu, glasali ste 90 - e za nacionalne stranke i 'kapitalizam' pa evo vam ga. Radite pa zaradite.

A zašto nema posla, povoljnih kredita za mlade - zato što nema stabilne ekonomije.
Zašto nema stabilne ekonomije - zato što država nije stabilna i zato što niko, NIKO, ne želi ulagati u zemlju koja je podijeljena i nestabilna, bez krovnih državnih zakona, propisa i uz stalnu prijetnju raspada.

Mrzi me ponavljati ali zabavite se malo temom od koje sve počinje ... i ova tema i sve druge ...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=39341

ili nastavite ...
ko je glasao? mi koji smo imali po 12? nemoooj :D
uostalom u srbiji su glasali za komuniste :oops:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#60

Post by _BosanaC »

Nancy Drew wrote:Stanovi, kuće, nekretnine se ne kupuju ljeti. Cijene su napumpane i nerealne, sačekajte jesen.

Cijene u Sarajevu su 10 god bile nerealno niske u odnosu na zemlje u regionu. I ove današnje su niže od njihovih.

Za stan, kuću se radi cijeli život. Digneš kredit i otplaćuješ ga 30 godina. Tako je svuda pa zašto ne bi bilo i kod nas. Ili valjda treba neko džaba da nam ga da. Na koncu, glasali ste 90 - e za nacionalne stranke i 'kapitalizam' pa evo vam ga. Radite pa zaradite.

A zašto nema posla, povoljnih kredita za mlade - zato što nema stabilne ekonomije.
Zašto nema stabilne ekonomije - zato što država nije stabilna i zato što niko, NIKO, ne želi ulagati u zemlju koja je podijeljena i nestabilna, bez krovnih državnih zakona, propisa i uz stalnu prijetnju raspada.

Mrzi me ponavljati ali zabavite se malo temom od koje sve počinje ... i ova tema i sve druge ...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=39341

ili nastavite ...
A s ovom zavrsava :D

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=39373
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#61

Post by luciferino »

Nancy Drew wrote:Stanovi, kuće, nekretnine se ne kupuju ljeti. Cijene su napumpane i nerealne, sačekajte jesen.

Cijene u Sarajevu su 10 god bile nerealno niske u odnosu na zemlje u regionu. I ove današnje su niže od njihovih.

Za stan, kuću se radi cijeli život. Digneš kredit i otplaćuješ ga 30 godina. Tako je svuda pa zašto ne bi bilo i kod nas. Ili valjda treba neko džaba da nam ga da. Na koncu, glasali ste 90 - e za nacionalne stranke i 'kapitalizam' pa evo vam ga. Radite pa zaradite.

A zašto nema posla, povoljnih kredita za mlade - zato što nema stabilne ekonomije.
Zašto nema stabilne ekonomije - zato što država nije stabilna i zato što niko, NIKO, ne želi ulagati u zemlju koja je podijeljena i nestabilna, bez krovnih državnih zakona, propisa i uz stalnu prijetnju raspada.

Mrzi me ponavljati ali zabavite se malo temom od koje sve počinje ... i ova tema i sve druge ...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=39341

ili nastavite ...
Meni je više pun kufer tema o komšijama, ovim, onim, gospodi političarima bilo kojeg tipa, korupciji, nepostojanju stabilne ekonomije. U ovom trenutku ću se fokusirati na sebe, svoju budućnost, budućnost moje porodice, muža i djece. Ako u ovoj državi nema budućnosti, ja nemam ništa od toga da izigravam patriotu i ostanem ovdje bez obzira na to koliko volim Bosnu. I neka u ovom trenutku sve krene kao podmazno, trebaće decenije da se stane na noge, a život je kratak. Vrijedi li se žrtvovati i za koga se žrtvovati? Hvala vam političari, ali Azraila mogu čekati i negdje drugo.

Konkretno, treba mi krov nad glavom. Ako već plaćam stanarinu, bolje je taj novac uložiti u nešto što će biti moje. Što se kupovine stana tiče, očigledno nema šanse. Čini mi se da mi ne gine montažna kućica, a i to je predobro u kakvim uslovima se živi.

Karanana, nadam se da imaš pravo i da će cijene jednog dana postati realne.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#62

Post by _BosanaC »

karanana wrote:Neka neko obavijesti BosanCa da mu je Haqqani skonto password i da se logirao kao on.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#63

Post by karanana »

Doduse, sta je realno danas? Kako to ocijeniti? Po standardu? Onda bi vlasnici stanova trebali placati lovu onima koji su zainteresovani da kupe stan, koliko smo duboko u upali.

Mozda da se uzme trosak izgradnje jednog metra kvadratnog stana koji je oko 1300-1400 KM (ne u strogom centru) i da se na to nabije jedna fina marza graditelja (prodavca) od recimo 20% sto bi stavilo cijenu novogradnje na oko 1500 - 1600 + PDV. Kad skontas, ove danasnje cijene i jesu u neku ruku realne. Samo cini mi se da ce jos ici gore dok se ne vrate nazad jednog lijepog dana.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#64

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 15:00, edited 1 time in total.
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#65

Post by Pearl »

luciferino wrote:
Karanana, nadam se da imaš pravo i da će cijene jednog dana postati realne.
da postat ce realne... evo kazu nam da su manje nego u okolnim drzavama... sto ce reci, jos ce porasti :D:D

hajmo sad svi zajedno:
Ostajte ovdje!...
Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat'
ko što ovo grije;

s mantrom: nema nigdje meraka k'o u Bosni, nema nigdje kafe k'o u Bosni, ni ljudi, ni rahatluka...
sta ti je moc samoobmanjivanja....

a vezano za pitanje koje je neko spomenuo.. pokrecem nagradnu igru: ako se svi kunu da nisu glasali za one koji pobijedise na izborima i krv nam popise, ko je za njih glasao?... glavna nagrada je, naravno, stan u centru sarajeva...
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#66

Post by Kwaheri »

Pearl wrote:
luciferino wrote:
Karanana, nadam se da imaš pravo i da će cijene jednog dana postati realne.
da postat ce realne... evo kazu nam da su manje nego u okolnim drzavama... sto ce reci, jos ce porasti :D:D

hajmo sad svi zajedno:
Ostajte ovdje!...
Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat'
ko što ovo grije;

s mantrom: nema nigdje meraka k'o u Bosni, nema nigdje kafe k'o u Bosni, ni ljudi, ni rahatluka...
sta ti je moc samoobmanjivanja....

a vezano za pitanje koje je neko spomenuo.. pokrecem nagradnu igru: ako se svi kunu da nisu glasali za one koji pobijedise na izborima i krv nam popise, ko je za njih glasao?... glavna nagrada je, naravno, stan u centru sarajeva...
:oops:
mi, seljaci :-)

...
prihvatam i garsonjeru od makar 28 kvadrata

:D
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#67

Post by luciferino »

karanana wrote:Doduse, sta je realno danas? Kako to ocijeniti? Po standardu? Onda bi vlasnici stanova trebali placati lovu onima koji su zainteresovani da kupe stan, koliko smo duboko u upali.

Mozda da se uzme trosak izgradnje jednog metra kvadratnog stana koji je oko 1300-1400 KM (ne u strogom centru) i da se na to nabije jedna fina marza graditelja (prodavca) od recimo 20% sto bi stavilo cijenu novogradnje na oko 1500 - 1600 + PDV. Kad skontas, ove danasnje cijene i jesu u neku ruku realne. Samo cini mi se da ce jos ici gore dok se ne vrate nazad jednog lijepog dana.
4000 vala nije realno, ali eto. Ma ne moraju cijene ići dole, ali onda nek plata ide gore (aha, hoće malo sutra)...

Glasali mi, ne glasali, ovi su se ustoličili doživotno. Iste ćemo face još duuugo gledati. Nego jeste li čuli da su ukinute naknade za rad u državnim komisijama?
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#68

Post by Lace »

luciferino wrote:Ali bar imaš priliku zaraditi...
i mozes doci do kredita bez problema...
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#69

Post by Lace »

terapija wrote:
amrino wrote:
luciferino wrote:Ma ljudi pustite zlaju i lepog i dodu i reisa i tihog...oni su se svi fino snašli. I premda preferiram stari sistem, moramo shvatiti da su ta vremena prošla. Imamo gadnu realnost, a budućnost nam je siva.

Nego, kako se kreću cijene kuća? Sada razmišljam o kakvom kućerku na brdu. Pa kad snijeg udari, a ja samo sjednem na stražnjicu pa kliiiiiz u čaršiju.
Vidjela sam u Oglasniku da ima firma koja pravi kuce- od temelja do krova....sve....cijena 1000 KM po kvadratu...Meni je zvucalo super...e sad....
Montazne kucice su buducnost :P (U Hrvatskoj se vec mnogi odlucuju na taj korak) Za 15-20 dana useljivo sve za max 50 milja dobijes 100 m2 stambenog prostora..

Nije ciljana reklama ali recimo ja sam razmisljao o Promo kucama

( http://www.promo.ba )
o ja :) ...imam dva kataloga i odabranu kucu...jos samo malo parica :D
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#70

Post by karanana »

Lace wrote:
luciferino wrote:Ali bar imaš priliku zaraditi...
i mozes doci do kredita bez problema...
Eh to je....Sve fino zavrsis za dan dva. A ovdje crknes, te daj zk izvadak, te sudskog vjestaka, te zirante, te potvrde o platama, te potvrde o ovome o onome.....i taman dok to sve skupis odes da kupis stan a neko donijeo kesh i zavrsio kupovinu.
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#71

Post by Lace »

Pearl wrote:kredit nije nigdje lako isplatiti ... ali kod nas treba vile da te pronosaju da dobijes hebeni kredit uopste...

... kad traze hipoteku 1:5 ili 1:25, sto znaci da mi osim tog novog stana treba jos pola nekog stana kojeg nemam (koji cu klinac onda kupovati stan)

.. kad traze 2 ziranta koje ne mozes naci nikako jer svako svoje kredite ganja i nece da se uvaljuje kao zirant nekom drugom... pogotovo kad se napravi baza svih zaduzenja koju radi centralna banka (sto ce biti vrlo brzo), nakon cega neko ko ima kredit stambeni npr ne moze vise nikome biti zirant jer je vec zaduzen i previse...

tako da ja sa dosta dobrom platom ne mogu dici ni neki manji stambeni kredit jer mi fali jos jedan stan pride ili 2 ziranta...a moja drugarica u kanadi podigla kredit za kucu na 20 godina i otplacuje..nije ni njoj lako, ali ga je bar digla... ako ne bude imala da plati, ode kuca.. i to je to.. (bez namjere da ulazim u domaci-dijaspora rasprave, samo primjer da vani mozes sam sebi biti suduznik)

a najvise me nervira sto se stan cijeni po lokaciji, a ne po stanju u kojem je... ali ocito je ponuda kakva je potraznja.. slusam jutros na radiju: stanovi na dobrinji 1600/kvadrat, a dijaspora placa 1700... pa ce na dobrinji kvadrat sad skociti na 1800 ::))
trazili ste, eto vam ga....

ja cekam da dobijemo bar jos par kilometara autoputa ili da se rijesi problem ulaska u sarajevo, pa odoh u visokom, ilijasu ili tarcinu traziti...

samo mi nije jasno otkud ljudima pare za tako skupe stanove, kad smio drzava siromastva i nerada...
meni suduznik i 2 ziranta i to mi trazi banka preko koje primam platu...jer nisam kreditno sposobna...a plata mi je garant veca od one koju prima sluzbenica na salteru banke :-?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#72

Post by _BosanaC »

Nancy Drew wrote:
_BosanaC wrote:
Nancy Drew wrote:Stanovi, kuće, nekretnine se ne kupuju ljeti. Cijene su napumpane i nerealne, sačekajte jesen.

Cijene u Sarajevu su 10 god bile nerealno niske u odnosu na zemlje u regionu. I ove današnje su niže od njihovih.

Za stan, kuću se radi cijeli život. Digneš kredit i otplaćuješ ga 30 godina. Tako je svuda pa zašto ne bi bilo i kod nas. Ili valjda treba neko džaba da nam ga da. Na koncu, glasali ste 90 - e za nacionalne stranke i 'kapitalizam' pa evo vam ga. Radite pa zaradite.

A zašto nema posla, povoljnih kredita za mlade - zato što nema stabilne ekonomije.
Zašto nema stabilne ekonomije - zato što država nije stabilna i zato što niko, NIKO, ne želi ulagati u zemlju koja je podijeljena i nestabilna, bez krovnih državnih zakona, propisa i uz stalnu prijetnju raspada.

Mrzi me ponavljati ali zabavite se malo temom od koje sve počinje ... i ova tema i sve druge ...

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=39341

ili nastavite ...
A s ovom zavrsava :D

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=39373
Nažalost s onom iznad i počinje i završava ... baš kao što je počelo i 92 - e i baš kao što će valjda nekad i završit' ... koliko god to tebi teško palo ... tako stoje stvari.

Ali nije tema ... a ti nastavi ... :roll:
Naravno. Ubleha ne bi bila ubleha da ljudi u nju ne vjeruju.
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#73

Post by Pearl »

zena wrote:
Pearl wrote:
luciferino wrote:
Karanana, nadam se da imaš pravo i da će cijene jednog dana postati realne.
da postat ce realne... evo kazu nam da su manje nego u okolnim drzavama... sto ce reci, jos ce porasti :D:D

hajmo sad svi zajedno:
Ostajte ovdje!...
Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat'
ko što ovo grije;

s mantrom: nema nigdje meraka k'o u Bosni, nema nigdje kafe k'o u Bosni, ni ljudi, ni rahatluka...
sta ti je moc samoobmanjivanja....

a vezano za pitanje koje je neko spomenuo.. pokrecem nagradnu igru: ako se svi kunu da nisu glasali za one koji pobijedise na izborima i krv nam popise, ko je za njih glasao?... glavna nagrada je, naravno, stan u centru sarajeva...
:oops:
mi, seljaci :-)

...
prihvatam i garsonjeru od makar 28 kvadrata

:D
ne pika se... treba mi bar 51% birackog tijela koje je izaslo na izbore.... a posto ni Sa kanton (ovdje znam ko je na vlasti, da ne lupam za ostale), ni federacija a bogami ni BIH nisu poljoprivredne regije, broj seljaka je zanemarljiv u konacnici (sto bi komsije rekli)

u svakom slucaju, hvala na ucescu u nagradnoj igri... za garsonjeru si utefterena... cijenit cu skromnost :)
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#74

Post by Pearl »

Lace wrote:
Pearl wrote:kredit nije nigdje lako isplatiti ... ali kod nas treba vile da te pronosaju da dobijes hebeni kredit uopste...

... kad traze hipoteku 1:5 ili 1:25, sto znaci da mi osim tog novog stana treba jos pola nekog stana kojeg nemam (koji cu klinac onda kupovati stan)

.. kad traze 2 ziranta koje ne mozes naci nikako jer svako svoje kredite ganja i nece da se uvaljuje kao zirant nekom drugom... pogotovo kad se napravi baza svih zaduzenja koju radi centralna banka (sto ce biti vrlo brzo), nakon cega neko ko ima kredit stambeni npr ne moze vise nikome biti zirant jer je vec zaduzen i previse...

tako da ja sa dosta dobrom platom ne mogu dici ni neki manji stambeni kredit jer mi fali jos jedan stan pride ili 2 ziranta...a moja drugarica u kanadi podigla kredit za kucu na 20 godina i otplacuje..nije ni njoj lako, ali ga je bar digla... ako ne bude imala da plati, ode kuca.. i to je to.. (bez namjere da ulazim u domaci-dijaspora rasprave, samo primjer da vani mozes sam sebi biti suduznik)

a najvise me nervira sto se stan cijeni po lokaciji, a ne po stanju u kojem je... ali ocito je ponuda kakva je potraznja.. slusam jutros na radiju: stanovi na dobrinji 1600/kvadrat, a dijaspora placa 1700... pa ce na dobrinji kvadrat sad skociti na 1800 ::))
trazili ste, eto vam ga....

ja cekam da dobijemo bar jos par kilometara autoputa ili da se rijesi problem ulaska u sarajevo, pa odoh u visokom, ilijasu ili tarcinu traziti...

samo mi nije jasno otkud ljudima pare za tako skupe stanove, kad smio drzava siromastva i nerada...
meni suduznik i 2 ziranta i to mi trazi banka preko koje primam platu...jer nisam kreditno sposobna...a plata mi je garant veca od one koju prima sluzbenica na salteru banke :-?
upravo o tome ja govorim.. ne smeta meni toliko cijena stana (hebiga, kao sto drugi kupuju kupit cu i ja) koliko mi smeta nemogucnost da i pored najbolje volje, posla i love dobijes kredit... jer ti treba 1000 uslova...

da ne govorimo o tome da nema apsolutno nikakvog nacina da mi kao gradjani provjerimo da li je stan vec u necijem vlasnistvu i drzava da naplati malverzacije sa stanovima - stan se proda vise osoba, pa ko ga prvi upise u grunt, njegov je.. a s obzirom da je sve iz grunta jos popisano samo u papirnoj formi, nema jedinstvenog registra, mozes se iznenaditi kad skontas da je tvoj stan vec na necijem imenu...
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#75

Post by luciferino »

Kada već spominjete kredite (meni se već plače) evo uslova za stambeni kredit od HVB Central Profit Banke.

PREDUVJETI

Par koji živi zajedno i radi na području filijale u kojoj se podnosi zahtjev,
Stalno zaposlenje oba supružnika u periodu od 12 mjeseci ili duže, sa redovim mjesečnim primanjima, kod javnih i privatnih preduzeća, budžetskih institucija, ambasada i stranih organizacija.
Jedan od supružnika treba usmjeriti redovna mjesečna primanja preko Banke.
Maksimalna mjesečna rata zavisi od kreditne sposobnosti i ukupnih primanja domaćinstva,


POTREBNA DOKUMENTACIJA

Kopija ličnih dokumenata
Dokazi o primanjima oba supružnika u posljednja 3 mjeseca (platne liste – ako podnosilac kreditnog zahtjeva ne prima platu putem Banke),
Potvrda o stalnom zaposlenju u posljednjih 12 mjeseci,
Saglasnost o zaplijeni na plaću ovjerena od poslodavca,
Ugovor i/ili predugovor o kupovini stana ili kuće,
ZK izvadak o nekretnini iz Zemljišno-knjižnog ureda o hipoteci, ne stariji od mjesec dana,
Dokument o procjeni vrijednosti nekretnine, koju obavlja sudski vještak, ovlašten od strane Banke,
Polica osiguranja nekretnine od opšteg rizika, vinkulirana na ime Banke za period otplate kredita.


Još samo jedno da kažem. Cijene su toliko skočile da više ni kredit ne može pomoći. Kupite stan, i šta onda? A namještaj?
Post Reply