Kako do prekvalifikacije?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#26 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by Tesla10 »

I ti si neke moje stavove potvrdio. Uvijek zahvalan Tesla10.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#27 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by ćiribiribela »

friskyoreo wrote:
Ako nemas novca ni da placas ovdje prekvalifikaciju niti bilo sta, nauci njemacki jezik i upisi tamo prekvalifikaciju za medicinskog tehnicara. Ide se 3 godine u skolu i radis istovremeno, placaju ti nesto malo, ali taman da imas za osnovne potrebe. U svakom slucaju bolje ti je tamo to raditi i zivjeti, nego ovdje cekati kad ce ti ko dati marku.
U Bosni za puno manje vremena moze zavrsiti medicinsku vanredno, u Bihacu traje oko godinu, ne znam kako je na drugim kantonima.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#28 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by krater »

ćiribiribela wrote:
friskyoreo wrote:
Ako nemas novca ni da placas ovdje prekvalifikaciju niti bilo sta, nauci njemacki jezik i upisi tamo prekvalifikaciju za medicinskog tehnicara. Ide se 3 godine u skolu i radis istovremeno, placaju ti nesto malo, ali taman da imas za osnovne potrebe. U svakom slucaju bolje ti je tamo to raditi i zivjeti, nego ovdje cekati kad ce ti ko dati marku.
U Bosni za puno manje vremena moze zavrsiti medicinsku vanredno, u Bihacu traje oko godinu, ne znam kako je na drugim kantonima.
Samo nek' skupi dvije do tri hiljade kaemova. :wink:
promjenjivoblacno
Posts: 170
Joined: 16/08/2014 16:11

#29 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by promjenjivoblacno »

ćiribiribela wrote:U Bosni za puno manje vremena moze zavrsiti medicinsku vanredno, u Bihacu traje oko godinu, ne znam kako je na drugim kantonima.
Zar priznaju u Njemackoj, vanredno zavrsenu srednju medicinsku!?
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#30 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by ćiribiribela »

Priznaju ako imas polozen drzavni I ako je u pitanju opsti ili pedijatrijski smjer.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#31 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by krater »

:D
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#32 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by friskyoreo »

ćiribiribela wrote:
friskyoreo wrote:
Ako nemas novca ni da placas ovdje prekvalifikaciju niti bilo sta, nauci njemacki jezik i upisi tamo prekvalifikaciju za medicinskog tehnicara. Ide se 3 godine u skolu i radis istovremeno, placaju ti nesto malo, ali taman da imas za osnovne potrebe. U svakom slucaju bolje ti je tamo to raditi i zivjeti, nego ovdje cekati kad ce ti ko dati marku.
U Bosni za puno manje vremena moze zavrsiti medicinsku vanredno, u Bihacu traje oko godinu, ne znam kako je na drugim kantonima.
Slično je svuda u Federaciji, oko 9 mjeseci škola i 6 mjeseci pripravnicki. Ali kao sto rekoh, za nekog ko ne radi i nema 3000-4000 da izdvoji za ukupne prekvalifikacijske ttroškove najbolje je u njemačku odmah da ide.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#33 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by putokaz1 »

ExNihilo wrote:Pa neka je makar jedan, od onih 550.000 nezaposlenih, koji istinski želi da radi, a ne može naći ništa, to eliminira tezu da "posla ima ko hoće da radi".
450 000 jer je Bakair Izetbegović zaposlio 100 000 za vrijeem svog drugog mandata.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#34 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by ExNihilo »

putokaz1 wrote:
ExNihilo wrote:Pa neka je makar jedan, od onih 550.000 nezaposlenih, koji istinski želi da radi, a ne može naći ništa, to eliminira tezu da "posla ima ko hoće da radi".
450 000 jer je Bakair Izetbegović zaposlio 100 000 za vrijeem svog drugog mandata.

Image
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#35 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by Tesla10 »

Kuće od čokolade i prozori od mermelade :mrgreen: .
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#36 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by putokaz1 »

I ja se moram prekvalifikovat
Pravnik sam.
A trebam bit bravar ,tesar,stolar,vozač,medicinar...
Kad sam učio govoreno mi je bit ću daleko iznad takvih oni rade vani i po 10 godina a ja ni dana staža s komadom papira/diplomom/ te sa povišenim pritiskom,bez kučeta mačeta...
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#37 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by Tesla10 »

Nama treba njemački model. Ljudi sa širokim spektrom zanimanja i sa nekoliko profesija. U ovome je budućnost. Upoznao sam čovjeka koji ima pet profesija. Ekonomist je, profesor historije, kuhar, pjevač i prevoditelj za jednu kompaniju. Kad presuši na jednom poslu para krene da se bavi drugim i tako dalje i tako dalje. U Puli sam ga upoznao, Slovenac :) .
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#38 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by friskyoreo »

putokaz1 wrote:I ja se moram prekvalifikovat
Pravnik sam.
A trebam bit bravar ,tesar,stolar,vozač,medicinar...
Kad sam učio govoreno mi je bit ću daleko iznad takvih oni rade vani i po 10 godina a ja ni dana staža s komadom papira/diplomom/ te sa povišenim pritiskom,bez kučeta mačeta...
Da smo znali da ce biti ovako, sigurno fax ne bi upisali, bar ja ne bih. Ali, kao sto rekoh, bio sam mlad i naivan i mislio sam da ova crna rupa ce nekada pruziti neku perspektivu ljudima koji hoce da uce i da rade. No, moramo sve ispocetka. Opet, hvala Bogu da ima i ta opcija.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#39 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by Tesla10 »

Neka ti ne bude žao što si fakultet upisao i završio. Fakultet je važan. Sigurno si naučio neke stvari za koje ne bi nikada ni čuo a kamo li ih naučio :) . Drugo je to što je kod nas situacija takva, ali obrazovanje se uvijek isplati. Ako ništa bar ti proširi vidike na neke stvari :) .

Nego šta ćeš dalje? Hoćeš li ići vani?
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#40 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by ferratilis »

Mislio sam da niko neće odgovoriti na temu. :D

Nikog ja ne krivim što ne mogu naći posao, samo sebe. Gimnazija koju sam pohađao je nudila prilično dobro obrazovanje, ali ja sam, kao i većina mojih vršnjaka, bio zadovoljan prolazom, a ustvari sam mogao upravo tu dostići B2 nivo njemačkog da sam se trudio, ili da sam vježbao matematiku mogao sam možda upisati ETF, ko zna gdje bi sad bio. Možda bi bio tu gdje jesam, ali otom potom. Na faxu isto tako, na dan ispita malo učim, izađem i dobijem minimalno sedmicu. Završio sve u roku, prosjek 7.6. Od toga nema ništa. Prijavljivao sam se za stipendije za master u Njemačkoj, ali s ovim prosjekom od toga nema ništa. Bio bi licemjer kad bi krivio stanje u državi za svoje neuspjehe. Zbog toga sad znam da bez apsolutnog odricanja nema ništa. Jest da moram ponovo krenuti skoro iz nule, ali valjda će biti nešto.

Nažalost, nemam rodbine vani, tako da sebi moram tražiti prilike ovdje. koliko god to trajalo, moram nešto pronaći.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#41 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by ExNihilo »

ferratilis wrote:Mislio sam da niko neće odgovoriti na temu. :D

Nikog ja ne krivim što ne mogu naći posao, samo sebe. Gimnazija koju sam pohađao je nudila prilično dobro obrazovanje, ali ja sam, kao i većina mojih vršnjaka, bio zadovoljan prolazom, a ustvari sam mogao upravo tu dostići B2 nivo njemačkog da sam se trudio, ili da sam vježbao matematiku mogao sam možda upisati ETF, ko zna gdje bi sad bio. Možda bi bio tu gdje jesam, ali otom potom. Na faxu isto tako, na dan ispita malo učim, izađem i dobijem minimalno sedmicu. Završio sve u roku, prosjek 7.6. Od toga nema ništa. Prijavljivao sam se za stipendije za master u Njemačkoj, ali s ovim prosjekom od toga nema ništa. Bio bi licemjer kad bi krivio stanje u državi za svoje neuspjehe. Zbog toga sad znam da bez apsolutnog odricanja nema ništa. Jest da moram ponovo krenuti skoro iz nule, ali valjda će biti nešto.

Nažalost, nemam rodbine vani, tako da sebi moram tražiti prilike ovdje. koliko god to trajalo, moram nešto pronaći.
I šta ti je plan?
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#42 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by friskyoreo »

Tesla10 wrote:Neka ti ne bude žao što si fakultet upisao i završio. Fakultet je važan. Sigurno si naučio neke stvari za koje ne bi nikada ni čuo a kamo li ih naučio :) . Drugo je to što je kod nas situacija takva, ali obrazovanje se uvijek isplati. Ako ništa bar ti proširi vidike na neke stvari :) .

Nego šta ćeš dalje? Hoćeš li ići vani?
Ovo mene pitas? :)

Za postavljaca teme, zaboravih napisati, a zato sam se i javio na temu prvobitno. :D Ako si sa tk, ima ponuda za volontiranje, nije u obrazovanju. Ali postoji mogucnost i ostanka na poslu nakon volontiranja. Tako je meni bar receno, ali mozes se raspitati. Ako si zainteresiran, javi se u pp pa cu ti objasniti sta i gdje. :)
mali_balon
Posts: 11352
Joined: 12/09/2012 09:57

#43 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by mali_balon »

Dze ima u Sarajvu da odem da naucim da varim sa plinovima i strujom, ili neki drugi zanat stolar ili nesta slicno.....
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#44 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by ferratilis »

Za Sa ne znam, ali u Tz ima ovo:

http://centar-tuzla.com/
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#45 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by friskyoreo »

Zaobidjite privatne skole ako planirate traziti posao u inozemstvu. Drzavne su povoljnije i nema problema oko priznavanja u vani.
User avatar
ferratilis
Posts: 7264
Joined: 25/11/2013 16:48

#46 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by ferratilis »

Pokušavao sam kontaktirati ovu agenciju koja pomaže ljudima da imigriraju u Kanadu, osnovao ju je neki naš čovjek koji je tamo otišao prije rata, ali kad pošaljem mail vrati mi automatsku poruku kako je blokirana ta domena :shock: jbt i u Kanadi haman marifetluci

http://www.edimmigration.ca/
mali_balon
Posts: 11352
Joined: 12/09/2012 09:57

#47 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by mali_balon »

Imas na hiljade ovakvih "agencija" svugdje ne samo u kanadi. Pokusaj preko vladine stranice za migracije ili ako imas nekog tamo da ti preporuci neku agenciju i ne daji odma sve pare, daj pola ili trecinu ako moras nesta dati.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#48 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by razonoda »

mali_balon wrote:Dze ima u Sarajvu da odem da naucim da varim sa plinovima i strujom, ili neki drugi zanat stolar ili nesta slicno.....
Jesi li razmisljao mozda o -----obuci za popravljanje liftova ?
User avatar
astala_vistala
Posts: 1421
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#49 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by astala_vistala »

mali_balon wrote:Dze ima u Sarajvu da odem da naucim da varim sa plinovima i strujom, ili neki drugi zanat stolar ili nesta slicno.....
Druze u Rajlovcu imas WIFI institut,u vlasnistvu austrijske privredne komore u kojem imas kurseve za zavarivača,kurs kosta oko 5 hiljada maraka ali dobijas evropski certifikat na 3 jezika,Engleski,Njemacki i Bosanski i plus atesti.
mali_balon
Posts: 11352
Joined: 12/09/2012 09:57

#50 Re: Kako do prekvalifikacije?

Post by mali_balon »

astala_vistala wrote:
mali_balon wrote:Dze ima u Sarajvu da odem da naucim da varim sa plinovima i strujom, ili neki drugi zanat stolar ili nesta slicno.....
Druze u Rajlovcu imas WIFI institut,u vlasnistvu austrijske privredne komore u kojem imas kurseve za zavarivača,kurs kosta oko 5 hiljada maraka ali dobijas evropski certifikat na 3 jezika,Engleski,Njemacki i Bosanski i plus atesti.
Hvala ti ko bratu ali 5 tisuca .... da je 500 ja ih nemam i da prica 60 jezika dzaba ....
Post Reply