Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#51 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by bezVolana »

eh da i ovo upratim
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#52 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by OptimusPrime »

Moje iskustvo... 3,5 godine vec u DEU... poceo sa 60K, na kraju 2 godine 63K... Promijenio firmu, sada imam 80K fixno + 20K varijabilno + ostale beneficije.
Znaci, fazon je po mogucnosti skupiti nekog relevantnog iskustva u BiH da te ne bi gledali kao pocetnika i da u pocetku dobro startas sa platom. Ostalo ide po zasluzi. Ukoliko zelis drastican skok na financijskom planu potrebno je promijeniti firmu.
tuitamo
Posts: 388
Joined: 14/04/2013 00:35

#53 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by tuitamo »

Slao x molbi kao dipl.ing.maš sa 2 god. radnog iskustva. Sve na engleskom, moraću se prešaltat na Njemački koji mi je na A1. Ako nekoi zna gdje se može naći posao sa platom 38k godišnje neka piše u inbox. :thumbup:
AMMMeRRR
Posts: 195
Joined: 01/07/2013 22:02

#54 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by AMMMeRRR »

tuitamo wrote:Slao x molbi kao dipl.ing.maš sa 2 god. radnog iskustva. Sve na engleskom, moraću se prešaltat na Njemački koji mi je na A1. Ako nekoi zna gdje se može naći posao sa platom 38k godišnje neka piše u inbox. :thumbup:
Mislim da se puno razlikuje i od smjera do smjera pristup tržištu. Po meni je kgh smjer, govorim samo o masinstvu, onaj s najlakšim ulazom na tržište jer ima jako puno biroa, gdje radi i po par ljudi.. Kod motora vozila, proizvodnog, i dr je vjerujem nesto teže jer se većinom radi o većim kompanijama kojr imaju svoje programe prakse kroz koje novopeceni prolaze prije pravog zaposlenja.. Ne želim nikog obeshrabriti ili sl, čisto poruka da se nikako ne odustaje.

A sto se jezika tice ja sam došao sa solidnom B2 znanjem njemačkog, ali uz prilično širok Vokabular stručnih riječi - i sad znam vise pricat o struci nego o supermarketu.. Al to sjedneš naučiš.. Od svih firmi gdje sam imao razgovore, samo jedna je bila raspoložena za engleski. Ostale je isključivo njemački zanimao. To je na uzorku 200 kontaktiranih, 20 pozitivnih odgovora, 8 ličnih razgovora.

Kako god, samo ne odustajati (y) diploma je priznata, inžinjera fali, ostalo je na nama samima.
tuitamo
Posts: 388
Joined: 14/04/2013 00:35

#55 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by tuitamo »

AMMMeRRR wrote:
tuitamo wrote:Slao x molbi kao dipl.ing.maš sa 2 god. radnog iskustva. Sve na engleskom, moraću se prešaltat na Njemački koji mi je na A1. Ako nekoi zna gdje se može naći posao sa platom 38k godišnje neka piše u inbox. :thumbup:
Mislim da se puno razlikuje i od smjera do smjera pristup tržištu. Po meni je kgh smjer, govorim samo o masinstvu, onaj s najlakšim ulazom na tržište jer ima jako puno biroa, gdje radi i po par ljudi.. Kod motora vozila, proizvodnog, i dr je vjerujem nesto teže jer se većinom radi o većim kompanijama kojr imaju svoje programe prakse kroz koje novopeceni prolaze prije pravog zaposlenja.. Ne želim nikog obeshrabriti ili sl, čisto poruka da se nikako ne odustaje.

A sto se jezika tice ja sam došao sa solidnom B2 znanjem njemačkog, ali uz prilično širok Vokabular stručnih riječi - i sad znam vise pricat o struci nego o supermarketu.. Al to sjedneš naučiš.. Od svih firmi gdje sam imao razgovore, samo jedna je bila raspoložena za engleski. Ostale je isključivo njemački zanimao. To je na uzorku 200 kontaktiranih, 20 pozitivnih odgovora, 8 ličnih razgovora.

Kako god, samo ne odustajati (y) diploma je priznata, inžinjera fali, ostalo je na nama samima.
Nije nam lako nikako. Ti si vjerovatno otišao bez radnog iskustva u struci. Ja računam da će 2 god iskustva u spec branši pomoći da se nađe posao kod firmi iste djelatnosti.

Jezik nije lako ovdje uciti ako nemas neki jasan cilj. Mozes se mjesecima peglat po kursevima, neces nauciti aktivno komunicirati niti dobiti pozitivan odgovor. Još se raspucavaju da treba inženjera pa čovjek konta da je do njega.
tuitamo
Posts: 388
Joined: 14/04/2013 00:35

#56 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by tuitamo »

Pitanje za one koji su Njemačku otišli preko plave karte:

Koliko dugo ste čekali na poziv iz ambasade sa informacijom da je viza spremna za preuzimanje?

Hvala
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#57 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Nisrin »

-.
Last edited by Nisrin on 26/08/2016 17:33, edited 1 time in total.
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#58 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by OptimusPrime »

Nisrin wrote:Kakva je situacija za ljude koji rade u IT bransi..zavrse CISCO akademiju, a odlicno poznaju njemscki i engleski?? IMA LI SANSI..NON eu drzavljanin, ali nema elektrotrhnicku skolu, je li ona zaista toliko bitna??

Kakve veze ima elektrotehnicka skola sa poslom inzinjera u IT bransi?
Saljes prijave, ides na intervjue i ukoliko dobijes ugovor sa platom vecom od 42K Eura ides u Ambasadu i podnosis zahtjev za Blaue Karte.
Uslove pod kojima mozes dobiti BK mozes naci na netu.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#59 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 28/11/2016 11:14, edited 1 time in total.
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#60 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by OptimusPrime »

Nisrin wrote:
OptimusPrime wrote:
Kakve veze ima elektrotehnicka skola sa poslom inzinjera u IT bransi?
Saljes prijave, ides na intervjue i ukoliko dobijes ugovor sa platom vecom od 42K Eura ides u Ambasadu i podnosis zahtjev za Blaue Karte.
Uslove pod kojima mozes dobiti BK mozes naci na netu.

Zato sto pametuju NASI ljudi, kao to je prednost itd, i ja se pitam KAKVE VEZE IMA!!!
Ma ima ih da su dobili posao bez blue card, cisto radnu vizu na 2-3 godine pa ce im produzavati...:D mislim da je neki prosjek za taj posao 1800-2000eur NETTO, mjesecno...

Drugo je system administrator!
Ako planiras obicnu radnu vizu, mislim da onda gledaju kako si kvalifikovan za taj posao (srednja skola itd), zato ovi spominju elektrotehnicku skolu. Mora ti posao imati bar neke veze sa srednjim obrazovanjem. Eh sad, ne znam koliko ti Cisco Akademija tu moze pomoci i kako ce je vrednovati.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#61 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Nisrin »

.
guest12345
Posts: 1
Joined: 25/06/2018 15:29

#62 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by guest12345 »

Imam jedno pitanje, naime zavrsavam metalurško- tehnološki fakultet, smjer hemijsko inženjerstvo i planiram da idem u Njemačku cim zavrsim. Zanima me da li ja ovdje u Bosni moram odraditi pripravnički i položiti državni pa tek onda ići gore, ili se može to sve odraditi u Njemačkoj. Dobila sam informaciju da je moguće gore to sve obaviti ali ipak mi treba provjerena informacija. Ako neko zna dobro bi mi došla pomoć. Hvala unaprijed
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#63 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Ramzess Veliki »

Baton_Ilirski wrote:Cim neko skonta kako do posla vani u bilo kojoj zemlji, neka mi javi :roll: ..ali izgleda sve je teze i teze cak i za inzinjere
Moja kompanija u Maleziji trazi gradjevinske inzinjere za cestogradnju, kao i poslovodje.
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#64 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by developer10 »

veliki_vezir wrote:Nije nikako bolje nego u BiH,nikako...
Sredina takodje nije zdravija,sredina je njemacka,a to znaci nikad i nikako zdravija...
Ne-nijemac ce zadnji napredovat na poslu u Njemackoj,kad Hans kojeg je on obucavao na poslu bude sef departmenta...Ako je to zdravo,opleti u Alemaniju. Prekovremeni je mozda placen...mozda.. Ako se prvi izgubi,drugi je teze nac nego prvi....Mozes samo drugaciji i slabiji nac.

Nadam se da ce se javit neko ko putuje i realno bolje nego u Bosni zivi sa 38000 brutto,(autostop i spavanje po tudjim kucama se ne pika)... Sa 38000 moze samo doc iz njemacke (i ko nijemac,gledat u fening,jer u njemackoj stedi i cent) da se najede ili naskija ko covjek.

Znaci,ici u Njemacku i biti exploatisan i podplacen ako u Bosni imas 1500 ili 2000,za 38000 brutto je promasaj.... I nece za 5 godina imat 41000 sigurno.
Veziru, jesi ti bio u Njemackoj pa "sve znas"? Svaki pocetnik sa Plavom kartom moze isposlovati za prvi posao 40k+, s tim da mu za ovu godinu za Plavu svakako treba oko 40,5k. Dakle, ako te firma hoce, bar toliko ti i mora dati da bi dosao. Ako je samac, hoce placati vise poreza ali opet s druge strane, za smjestaj u WG stanu s jos ljudi (ali zasebna soba) mu treba oko 500 EUR (i to ako govorimo u Münchenu gdje sam ja). Ako je negdje drugo, taj iznos je bar 10-20% manji ili bar za tih 500 EUR nadje dobar stancic.

Dakle, ako imas 2000 e netto, umanji nekih 700 EUR za zivot, ostane ti solidna suma. Nije mu cilj ostati na tom nivou godinama vec za godinu moze naci novu firmu i pritom dogovoriti (bar) 10k vecu bruto platu (naravno, ako zna znanje). Ni tu onda nije kraj, vec stices iskustvo i nakon par godina stignes do 60k+, ozenis se i samo po osnovu bolje porezne klase ostaje ti u dzepu 300-500 eur (zavisno naravno od iznosa plate).

U BiH ko ima kao IT-jevac 2000 KM, istina dobro zaradjuje. Medjutim, problem je sto tesko da mozes znatnije napredovati u pogledu plate. Takodje, biznis je klimav u BiH i ko ti garantuje da ce firma dobro poslovati duzi niz godina. Ovdje barem lako nadjes novu firmu u slucaju da sve ne stima u trenutnoj.
tuitamo
Posts: 388
Joined: 14/04/2013 00:35

#65 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by tuitamo »

guest12345 wrote:Imam jedno pitanje, naime zavrsavam metalurško- tehnološki fakultet, smjer hemijsko inženjerstvo i planiram da idem u Njemačku cim zavrsim. Zanima me da li ja ovdje u Bosni moram odraditi pripravnički i položiti državni pa tek onda ići gore, ili se može to sve odraditi u Njemačkoj. Dobila sam informaciju da je moguće gore to sve obaviti ali ipak mi treba provjerena informacija. Ako neko zna dobro bi mi došla pomoć. Hvala unaprijed
Ti imas potpuno pogresnu sliku Njemackog trzista rada. Nije potreban nikakv drzavni ili strucni ispit. NJemacko inzenjerstvo je potpuno drugacije struktuirano od naseg.

Najbolji put je: Jezik+par godina radnog iskustva u BiH => Njemacka
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#66 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by veliki_vezir »

Ne developere,ja samo samo u Tanzaniji bio i nista neznam,ti znas sve sto treba da se zna,jeltako?

De napisi raji gdje zivis,kolko placas to gdje zivis i kolko kosta stan u gradu Mihenu da ne putujes na okolominhensko selo sat i 20 minuta od firme ujutru i navece (total 2 sata i 40 minuta svaki dan - 58,7 sati mjesecno u putu na minkensko radno mjesto u prosjeku).

Nemoj price pricat i pravdat svoj baustelski zivotni stil,kakvo zivljenje zajedno sa baustelcima i dijeljenje stanova i podruma da bi se ustedilo 500-800 eura?? Izvini,ja nemam hrvatski pasos nit zivim hrvatskim zivotnim stilom,nit sam fakultet zavrsio da ko baustelac zivim.

Znaci tvoj zakljucak je da samo zato sto se lako nadje druga firma u slucaju potrebe treba selit u Njemacku i nijemcima pravit pare i zaradjivat penzije?

Gospodin inzinjer,namakne 2000-2500,zena mu ima bar 1500 do 2000 (kakav je to inzinjer bez zene??) u Bosni,sto je neprocijenjivo u odnosu na arbeit u Njemackoj za ekvivalentne zarade i hrvatski lifestyle da se ustedi 400 € ala NDHovske familije iz Imotskog i okoline 70ih do sada.

Mijenjat 3500 -4500 KM u Bosni u kucu mjesecno za maksimalno isto tolko € u Njemackoj,nema teorije.... ne isplati se nikako.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#67 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Bluemore »

developer10 wrote:
veliki_vezir wrote:Nije nikako bolje nego u BiH,nikako...
Sredina takodje nije zdravija,sredina je njemacka,a to znaci nikad i nikako zdravija...
Ne-nijemac ce zadnji napredovat na poslu u Njemackoj,kad Hans kojeg je on obucavao na poslu bude sef departmenta...Ako je to zdravo,opleti u Alemaniju. Prekovremeni je mozda placen...mozda.. Ako se prvi izgubi,drugi je teze nac nego prvi....Mozes samo drugaciji i slabiji nac.

Nadam se da ce se javit neko ko putuje i realno bolje nego u Bosni zivi sa 38000 brutto,(autostop i spavanje po tudjim kucama se ne pika)... Sa 38000 moze samo doc iz njemacke (i ko nijemac,gledat u fening,jer u njemackoj stedi i cent) da se najede ili naskija ko covjek.

Znaci,ici u Njemacku i biti exploatisan i podplacen ako u Bosni imas 1500 ili 2000,za 38000 brutto je promasaj.... I nece za 5 godina imat 41000 sigurno.
Veziru, jesi ti bio u Njemackoj pa "sve znas"? Svaki pocetnik sa Plavom kartom moze isposlovati za prvi posao 40k+, s tim da mu za ovu godinu za Plavu svakako treba oko 40,5k. Dakle, ako te firma hoce, bar toliko ti i mora dati da bi dosao. Ako je samac, hoce placati vise poreza ali opet s druge strane, za smjestaj u WG stanu s jos ljudi (ali zasebna soba) mu treba oko 500 EUR (i to ako govorimo u Münchenu gdje sam ja). Ako je negdje drugo, taj iznos je bar 10-20% manji ili bar za tih 500 EUR nadje dobar stancic.

Dakle, ako imas 2000 e netto, umanji nekih 700 EUR za zivot, ostane ti solidna suma. Nije mu cilj ostati na tom nivou godinama vec za godinu moze naci novu firmu i pritom dogovoriti (bar) 10k vecu bruto platu (naravno, ako zna znanje). Ni tu onda nije kraj, vec stices iskustvo i nakon par godina stignes do 60k+, ozenis se i samo po osnovu bolje porezne klase ostaje ti u dzepu 300-500 eur (zavisno naravno od iznosa plate).

U BiH ko ima kao IT-jevac 2000 KM, istina dobro zaradjuje. Medjutim, problem je sto tesko da mozes znatnije napredovati u pogledu plate. Takodje, biznis je klimav u BiH i ko ti garantuje da ce firma dobro poslovati duzi niz godina. Ovdje barem lako nadjes novu firmu u slucaju da sve ne stima u trenutnoj.
:thumbup:
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#68 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by developer10 »

veliki_vezir wrote:Ne developere,ja samo samo u Tanzaniji bio i nista neznam,ti znas sve sto treba da se zna,jeltako?

De napisi raji gdje zivis,kolko placas to gdje zivis i kolko kosta stan u gradu Mihenu da ne putujes na okolominhensko selo sat i 20 minuta od firme ujutru i navece (total 2 sata i 40 minuta svaki dan - 58,7 sati mjesecno u putu na minkensko radno mjesto u prosjeku).

Nemoj price pricat i pravdat svoj baustelski zivotni stil,kakvo zivljenje zajedno sa baustelcima i dijeljenje stanova i podruma da bi se ustedilo 500-800 eura?? Izvini,ja nemam hrvatski pasos nit zivim hrvatskim zivotnim stilom,nit sam fakultet zavrsio da ko baustelac zivim.

Znaci tvoj zakljucak je da samo zato sto se lako nadje druga firma u slucaju potrebe treba selit u Njemacku i nijemcima pravit pare i zaradjivat penzije?

Gospodin inzinjer,namakne 2000-2500,zena mu ima bar 1500 do 2000 (kakav je to inzinjer bez zene??) u Bosni,sto je neprocijenjivo u odnosu na arbeit u Njemackoj za ekvivalentne zarade i hrvatski lifestyle da se ustedi 400 € ala NDHovske familije iz Imotskog i okoline 70ih do sada.

Mijenjat 3500 -4500 KM u Bosni u kucu mjesecno za maksimalno isto tolko € u Njemackoj,nema teorije.... ne isplati se nikako.
Zivim u 2,5-sobnom stanu (70 m2) na rubu gradskog podrucja Minhena, nikakvo selo. Imam 5 min do S-Bahn stanice s kojom sam za max 15 min na Marienplatzu. Do posla doduse imam cca 35 min jer presjedam na bus. Koliko placamo taj stan? 1050 Eur warm. Imas li jos pitanja?
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#69 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by veliki_vezir »

Imam dva.
Jel sva petorica idete spavat u isto vrijeme i kad ustajete?
Jel to onda to sto si ti htio u votazi?
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#70 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by cassius »

veliki_vezir wrote:Imam dva.
Jel sva petorica idete spavat u isto vrijeme i kad ustajete?
Jel to onda to sto si ti htio u votazi?
A sto si neodgojen tako. U cemu je problem s ovim sto je covjek napisao ? Znam par ljudi koji zive u minhenu u manjoj kvadraturi ali ne tolikoj, sami ili sa partnerkom. 50-60 kvadrata stan.
Post Reply