Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#26 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by cassius »

Sto se po forumu suši odlazak u inostranstvo , to nema nigdje.
Covjek bi rekao da bosanac ne moze uspjet nigdje, osim u bosni. :lol:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#27 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

U Bih sa 2.000KM na ruke je isto kao da imas u Danskoj 4.500€ na ruke. Jedino ako zivis u THY regionu a to ti je isto kao da zivis u BiH na Kozari negdje u po brda - vukojebini. Treba ti 2h do prve autoceste, a rije o modernoj nason ljepoj Danskoj! Tamo nemogu nikoga zadrzati ko ima visoku skolu pa cak ni mlade doktore. Jedva su ih skockali za dvije klinike.

Dok polacas sve sto trebas, auto ono ovo tamo vamo... i hrana koja je cca. 50% skuplja nego u BiH moes fino da sjednes i razmislis sto nisam skoro nista odsteko.

A toliku platu neto u Danskoj imaju samo debelo obrazovani akademici sa danskim pasosm. Ovdje su stranci u 9 od 10 primjer placeni nize nego kolege danci.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#28 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by paladinka »

Zviz wrote:U Bih sa 2.000KM na ruke je isto kao da imas u Danskoj 4.500€ na ruke. Jedino ako zivis u THY regionu a to ti je isto kao da zivis u BiH na Kozari negdje u po brda - vukojebini. Treba ti 2h do prve autoceste, a rije o modernoj nason ljepoj Danskoj! Tamo nemogu nikoga zadrzati ko ima visoku skolu pa cak ni mlade doktore. Jedva su ih skockali za dvije klinike.

Dok polacas sve sto trebas, auto ono ovo tamo vamo... i hrana koja je cca. 50% skuplja nego u BiH moes fino da sjednes i razmislis sto nisam skoro nista odsteko.

A toliku platu neto u Danskoj imaju samo debelo obrazovani akademici sa danskim pasosm. Ovdje su stranci u 9 od 10 primjer placeni nize nego kolege danci.
Tema je posao inzenjera u Njemackoj a ne u Danskoj.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#29 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

paladinka wrote:
Zviz wrote:U Bih sa 2.000KM na ruke je isto kao da imas u Danskoj 4.500€ na ruke. Jedino ako zivis u THY regionu a to ti je isto kao da zivis u BiH na Kozari negdje u po brda - vukojebini. Treba ti 2h do prve autoceste, a rije o modernoj nason ljepoj Danskoj! Tamo nemogu nikoga zadrzati ko ima visoku skolu pa cak ni mlade doktore. Jedva su ih skockali za dvije klinike.

Dok polacas sve sto trebas, auto ono ovo tamo vamo... i hrana koja je cca. 50% skuplja nego u BiH moes fino da sjednes i razmislis sto nisam skoro nista odsteko.

A toliku platu neto u Danskoj imaju samo debelo obrazovani akademici sa danskim pasosm. Ovdje su stranci u 9 od 10 primjer placeni nize nego kolege danci.
Tema je posao inzenjera u Njemackoj a ne u Danskoj.
Jok eto o Zanzibaru. Naveo sam primjer, nesto sto ti izgleda ne znas sta je.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#30 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by paladinka »

Zviz wrote:
paladinka wrote:
Zviz wrote:U Bih sa 2.000KM na ruke je isto kao da imas u Danskoj 4.500€ na ruke. Jedino ako zivis u THY regionu a to ti je isto kao da zivis u BiH na Kozari negdje u po brda - vukojebini. Treba ti 2h do prve autoceste, a rije o modernoj nason ljepoj Danskoj! Tamo nemogu nikoga zadrzati ko ima visoku skolu pa cak ni mlade doktore. Jedva su ih skockali za dvije klinike.

Dok polacas sve sto trebas, auto ono ovo tamo vamo... i hrana koja je cca. 50% skuplja nego u BiH moes fino da sjednes i razmislis sto nisam skoro nista odsteko.

A toliku platu neto u Danskoj imaju samo debelo obrazovani akademici sa danskim pasosm. Ovdje su stranci u 9 od 10 primjer placeni nize nego kolege danci.
Tema je posao inzenjera u Njemackoj a ne u Danskoj.
Jok eto o Zanzibaru. Naveo sam primjer, nesto sto ti izgleda ne znas sta je.
Samo da upozorim ljude da ne vjeruju nista sta pises. Veliki si lazov , i nemam namjeru uopste da sa tobom diskutiram .
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#31 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by MrShadow »

veliki_vezir wrote:Nije nikako bolje nego u BiH,nikako...
Sredina takodje nije zdravija,sredina je njemacka,a to znaci nikad i nikako zdravija...
Ne-nijemac ce zadnji napredovat na poslu u Njemackoj,kad Hans kojeg je on obucavao na poslu bude sef departmenta...Ako je to zdravo,opleti u Alemaniju. Prekovremeni je mozda placen...mozda.. Ako se prvi izgubi,drugi je teze nac nego prvi....Mozes samo drugaciji i slabiji nac.

Nadam se da ce se javit neko ko putuje i realno bolje nego u Bosni zivi sa 38000 brutto,(autostop i spavanje po tudjim kucama se ne pika)... Sa 38000 moze samo doc iz njemacke (i ko nijemac,gledat u fening,jer u njemackoj stedi i cent) da se najede ili naskija ko covjek.

Znaci,ici u Njemacku i biti exploatisan i podplacen ako u Bosni imas 1500 ili 2000,za 38000 brutto je promasaj.... I nece za 5 godina imat 41000 sigurno.
Mozes li pojasniti ovo jer ja kako vidim jeftinija im je hrana, odjeca, tehnika, auta, stalno neka snizenja i akcije, jedino mozda sto je skuplje jeste stanarina i gorivo malo ?Djeca imaju primanja, ima socijalno ko ne radi. Kako je onda bolje kod nas 1500km nego u njemackoj 2000 eur?
Isto tako ovo za prekovremeno, cisto sumnjam da ce te neko drzati po 12 sati danas + vikende a da ti to ne plati barem u dodatnim slobodnim danima, jos nisam cuo da postoji takav slucaj u Njemackoj, a kod nas je to normalno.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#32 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by paladinka »

MrShadow wrote:
veliki_vezir wrote:Nije nikako bolje nego u BiH,nikako...
Sredina takodje nije zdravija,sredina je njemacka,a to znaci nikad i nikako zdravija...
Ne-nijemac ce zadnji napredovat na poslu u Njemackoj,kad Hans kojeg je on obucavao na poslu bude sef departmenta...Ako je to zdravo,opleti u Alemaniju. Prekovremeni je mozda placen...mozda.. Ako se prvi izgubi,drugi je teze nac nego prvi....Mozes samo drugaciji i slabiji nac.

Nadam se da ce se javit neko ko putuje i realno bolje nego u Bosni zivi sa 38000 brutto,(autostop i spavanje po tudjim kucama se ne pika)... Sa 38000 moze samo doc iz njemacke (i ko nijemac,gledat u fening,jer u njemackoj stedi i cent) da se najede ili naskija ko covjek.

Znaci,ici u Njemacku i biti exploatisan i podplacen ako u Bosni imas 1500 ili 2000,za 38000 brutto je promasaj.... I nece za 5 godina imat 41000 sigurno.
Mozes li pojasniti ovo jer ja kako vidim jeftinija im je hrana, odjeca, tehnika, auta, stalno neka snizenja i akcije, jedino mozda sto je skuplje jeste stanarina i gorivo malo ?Djeca imaju primanja, ima socijalno ko ne radi. Kako je onda bolje kod nas 1500km nego u njemackoj 2000 eur?
Isto tako ovo za prekovremeno, cisto sumnjam da ce te neko drzati po 12 sati danas + vikende a da ti to ne plati barem u dodatnim slobodnim danima, jos nisam cuo da postoji takav slucaj u Njemackoj, a kod nas je to normalno.
Evo ti jedan link o prekovremenom radu , ako ne razumijes prevedi ga , sve ce ti biti jasnije, zakoni o prekovremenom radu postoje http://www.zeit.de/karriere/beruf/2014- ... beitsrecht .
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#33 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

paladinka wrote: Samo da upozorim ljude da ne vjeruju nista sta pises. Veliki si lazov , i nemam namjeru uopste da sa tobom diskutiram .
Dokazi svoju tvrdnju ili zavezi gubicu za sva vremena!!
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#34 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by paladinka »

Zviz wrote:
paladinka wrote: Samo da upozorim ljude da ne vjeruju nista sta pises. Veliki si lazov , i nemam namjeru uopste da sa tobom diskutiram .
Dokazi svoju tvrdnju ili zavezi gubicu za sva vremena!!
Ja to mogu dokazati jer te poznam sa drugog foruma, ali cu to ostaviti za drugi put , meni je stalo samo da upozorim raju ovdje koja se muci da nadje posao, a ti ih samo lazes.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#35 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by paladinka »

paladinka wrote:
Zviz wrote:
paladinka wrote: Samo da upozorim ljude da ne vjeruju nista sta pises. Veliki si lazov , i nemam namjeru uopste da sa tobom diskutiram .
Dokazi svoju tvrdnju ili zavezi gubicu za sva vremena!!
Necu nikad zavezati gubicu, jer ne dajes tacne informacije, zaboli me za tebe, zao mi samo raje sto ovdje trazi savjete, a ti im dajes pogresne informacije.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#36 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

paladinka wrote:
Zviz wrote:
paladinka wrote: Samo da upozorim ljude da ne vjeruju nista sta pises. Veliki si lazov , i nemam namjeru uopste da sa tobom diskutiram .
Dokazi svoju tvrdnju ili zavezi gubicu za sva vremena!!
Ja to mogu dokazati jer te poznam sa drugog foruma, ali cu to ostaviti za drugi put , meni je stalo samo da upozorim raju ovdje koja se muci da nadje posao, a ti ih samo lazes.
A kojeg foruma? Haj iznesi na vidilo tu svoju tvrdjnu. Daj da svi vide, pa cak i ja, jer me zanima o kojem je rijec, da kad vec nisam registrovn na "tom" forumu, da se vec jednom i tamo registrujem, mozda ce ti biti lakse u zivotu.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#37 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by paladinka »

Koja si ti lazovcina u p.m , samo prestani davati pogresne informacije . Kako te nije sramota. Koliko placas radnike u svojoj firmi ?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#38 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

paladinka wrote:Koja si ti lazovcina u p.m , samo prestani davati pogresne informacije . Kako te nije sramota. Koliko placas radnike u svojoj firmi ?
U kojoj svojoj firmi? :lol: Da imam svoju firmu placao bih u skladu sa propisima i zanjem i iskustvom ali svakog toliko da se osjeca vrijendim, te imali bi sedam sedmica placenog odmora naravno raspodjeljeno na 4 + 2 + 1.
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#39 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Incub »

Nemojte da nasjedate na njegove komentare,
Dosta je tu nekih frustracija, informacija koje uopste nisu vezane za temu...
Samo preskocite neke postove i uzivajte u razmjeni informacija...
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#40 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by veliki_vezir »

Cekamo da se javi jos neko sa >=38K u Njemackoj da i on doprinese raspravi....
Takodje,Austrija >=30K,inzinjeri...
Mozes li pojasniti ovo jer ja kako vidim jeftinija im je hrana, odjeca, tehnika, auta, stalno neka snizenja i akcije, jedino mozda sto je skuplje jeste stanarina i gorivo malo ?Djeca imaju primanja, ima socijalno ko ne radi. Kako je onda bolje kod nas 1500km nego u njemackoj 2000 eur?
Isto tako ovo za prekovremeno, cisto sumnjam da ce te neko drzati po 12 sati danas + vikende a da ti to ne plati barem u dodatnim slobodnim danima, jos nisam cuo da postoji takav slucaj u Njemackoj, a kod nas je to normalno.
Prekovremeni? Pa necemo o ovoj temi vodoinstalaterso-baustelskim rijecnikom,molim vas... Osim ako neko zeli da zivi tim nacinom zivota u Njemackoj a inzinjer je?

Ti si to bio u Njemackoj,trosio svoje pare u Njemackoj na hranu,odjecu,stanovanje? Kolko te je iziso mjesec dana u Njemackoj u mjestu u kojem si bio? Cega si inzinjer?

Moje misljenje je da hrana koja je jeftinija da je gora od bosanske.Znaci ona hrana koja je ekvivalentna ovoj ovdje je gore skuplja.Inace,ja ne jedem svasta,nit shuko,nit GMO,da se razumijemo. Pazi,mora se i svapska sirotinja i podplaceni gastarbajter nahranit i smirit...tome sluze Aldiji na periferiji,ta pseudo snizenja i lafo akcije kojima je cilj inducirati ushicenost i zadovoljstvo zbog ustedjenih 35 eura na turi gebire a cak nije kupio sve sto je htio. Njemacki inzinjer ne ide autom po gebiru 80 kilometara da ustedi 32,71 euro. Mi ovdje o inzinjerima u Njemackoj raspravljamo,o ekipi kojoj sa SSS suprugom Heidemarie legne neto >=7K svaki mjesec na racun i eventualnoj mogucnosti rada i zivota bosanskog inzinjera u toj Njemackoj,a ti spominjes nekakva snizenja?

Socijalno ima neko od onih sto ne rade,ali naravno ne svako i ne zauvijek,inace ni pola svaba ne bi radilo.

Otprilike:700-800 treba za normalan stan,350-400 meni treba za hranu (da jedem i pijem priblizno ko inzinjer u Bosni,nemoj mi gastarbajter dijeta),200 mi treba za auto i prevoz mjesecno (poso - po gradu),posalji roditeljima 100-150 eura,70ak za cigarete (ne kupujem od rusa svercovane cigarete kao pojedine njemacke kolege)..... 50-100 za izlazak itd... =Ako ti je plata 2000,zaradio si 350eura taj mjesec.Ja ne bi bio inzinjer u Njemackoj za tih 350 eura,pogotovo ako kolegi koji je intelektualno i profesionalno inferiorniji od mene ostane 1350 ili 1850. Ja ne bi nikad u ovom zivotu.Nisam zato iso u skolu. Ako kupis gore recimo automobilcic od 19K eura,kad ces ga otplatit ako jos placas kamate njemackoj banci? 6 godina raditi za auto? Pa to i u Bosni mozes komotno,sta ces gore pored pegide i potomaka dedinih neprijatelja i okupatora domovine.

Njemackoj je cilj da dovede Ivicu i Huana da im rade umjesto Jürgena,jer Jürgen se nazalost nije rodio,bilo preskupo jebiga.Ali pazi,velika je razlika njemacke od americke price.Amerikanca ne interesuje kako se zoves i tipla ce Hasu i John-a isto ako isto rade,a nijemca jako interesuje da zajebe Ivicu da dodje iz Osjeka i da radi mjesec dana i da ga plati 2000 eura manje od Humberta i da potrosi i to 2000 sto zaradi u Njemackoj + 2000 profita na tom njegovom radu koji su platili samo 2000 cime su Hansovi zaradili na Ivici 3x2000=6000 eff. i ako ima 2000 Ivica to je 12 mil mjesecno,odnosno 144 mil godisnje,od ceg se mogu penzije placat... E,od toga se placaju ovi debilni,placeni oglasi sa bajkama i kuknjavama o radnoj snazi. Zato ti kazem da su te DW gluposti za jadne Kumare iz Indije i Huane iz Spanije i Jerzyje iz Poljske.

Cuj,njemačkim firmama nedostaje mlada radna snaga. Pazi zaboravili su napisat 'jeftina' jer mladu nemogu ni svoju svu zaposliti i adekvatno platiti nego i Joachimi 'sa diplomom' zeitarbeituju vec po 5-6 godina.
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#41 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by OptimusPrime »

Radio u BiH 5 godina, stekao iskustvo, vidio da to nije okruzenje gdje moja djeca treba da odrastaju, poslao par mailova, nasao posao u DEU, dobio Blue Card, plata trenutna 65K Eur Brutto i u porastu, u mom slucaju radno okruzenje i njemci su za pohvaliti, nisam se pokajao ni sekunde.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#42 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by biscanka2 »

veliki_vezir wrote:Cekamo da se javi jos neko sa >=38K u Njemackoj da i on doprinese raspravi....
Takodje,Austrija >=30K,inzinjeri...
Mozes li pojasniti ovo jer ja kako vidim jeftinija im je hrana, odjeca, tehnika, auta, stalno neka snizenja i akcije, jedino mozda sto je skuplje jeste stanarina i gorivo malo ?Djeca imaju primanja, ima socijalno ko ne radi. Kako je onda bolje kod nas 1500km nego u njemackoj 2000 eur?
Isto tako ovo za prekovremeno, cisto sumnjam da ce te neko drzati po 12 sati danas + vikende a da ti to ne plati barem u dodatnim slobodnim danima, jos nisam cuo da postoji takav slucaj u Njemackoj, a kod nas je to normalno.
Prekovremeni? Pa necemo o ovoj temi vodoinstalaterso-baustelskim rijecnikom,molim vas... Osim ako neko zeli da zivi tim nacinom zivota u Njemackoj a inzinjer je?

Ti si to bio u Njemackoj,trosio svoje pare u Njemackoj na hranu,odjecu,stanovanje? Kolko te je iziso mjesec dana u Njemackoj u mjestu u kojem si bio? Cega si inzinjer?

Moje misljenje je da hrana koja je jeftinija da je gora od bosanske.Znaci ona hrana koja je ekvivalentna ovoj ovdje je gore skuplja.Inace,ja ne jedem svasta,nit shuko,nit GMO,da se razumijemo. Pazi,mora se i svapska sirotinja i podplaceni gastarbajter nahranit i smirit...tome sluze Aldiji na periferiji,ta pseudo snizenja i lafo akcije kojima je cilj inducirati ushicenost i zadovoljstvo zbog ustedjenih 35 eura na turi gebire a cak nije kupio sve sto je htio. Njemacki inzinjer ne ide autom po gebiru 80 kilometara da ustedi 32,71 euro. Mi ovdje o inzinjerima u Njemackoj raspravljamo,o ekipi kojoj sa SSS suprugom Heidemarie legne neto >=7K svaki mjesec na racun i eventualnoj mogucnosti rada i zivota bosanskog inzinjera u toj Njemackoj,a ti spominjes nekakva snizenja?

Socijalno ima neko od onih sto ne rade,ali naravno ne svako i ne zauvijek,inace ni pola svaba ne bi radilo.

Otprilike:700-800 treba za normalan stan,350-400 meni treba za hranu (da jedem i pijem priblizno ko inzinjer u Bosni,nemoj mi gastarbajter dijeta),200 mi treba za auto i prevoz mjesecno (poso - po gradu),posalji roditeljima 100-150 eura,70ak za cigarete (ne kupujem od rusa svercovane cigarete kao pojedine njemacke kolege)..... 50-100 za izlazak itd... =Ako ti je plata 2000,zaradio si 350eura taj mjesec.Ja ne bi bio inzinjer u Njemackoj za tih 350 eura,pogotovo ako kolegi koji je intelektualno i profesionalno inferiorniji od mene ostane 1350 ili 1850. Ja ne bi nikad u ovom zivotu.Nisam zato iso u skolu. Ako kupis gore recimo automobilcic od 19K eura,kad ces ga otplatit ako jos placas kamate njemackoj banci? 6 godina raditi za auto? Pa to i u Bosni mozes komotno,sta ces gore pored pegide i potomaka dedinih neprijatelja i okupatora domovine.

Njemackoj je cilj da dovede Ivicu i Huana da im rade umjesto Jürgena,jer Jürgen se nazalost nije rodio,bilo preskupo jebiga.Ali pazi,velika je razlika njemacke od americke price.Amerikanca ne interesuje kako se zoves i tipla ce Hasu i John-a isto ako isto rade,a nijemca jako interesuje da zajebe Ivicu da dodje iz Osjeka i da radi mjesec dana i da ga plati 2000 eura manje od Humberta i da potrosi i to 2000 sto zaradi u Njemackoj + 2000 profita na tom njegovom radu koji su platili samo 2000 cime su Hansovi zaradili na Ivici 3x2000=6000 eff. i ako ima 2000 Ivica to je 12 mil mjesecno,odnosno 144 mil godisnje,od ceg se mogu penzije placat... E,od toga se placaju ovi debilni,placeni oglasi sa bajkama i kuknjavama o radnoj snazi. Zato ti kazem da su te DW gluposti za jadne Kumare iz Indije i Huane iz Spanije i Jerzyje iz Poljske.

Cuj,njemačkim firmama nedostaje mlada radna snaga. Pazi zaboravili su napisat 'jeftina' jer mladu nemogu ni svoju svu zaposliti i adekvatno platiti nego i Joachimi 'sa diplomom' zeitarbeituju vec po 5-6 godina.
Cuuuuj ovoga .... tebi je izgleda inzinjerska slava u glavu udarila.
Vodoinstalaterski-baustelski jezik... , :hihihi: pa da jede ko inzinjeri u bosni i tako dalje. :pisnuo:
Pa mislis da guze od zanatlija neznaju sta je dobro i kvalitetno pa se samo sa smecem hrane a apropo Aldi ili
Lidl tvoja spika mogla je prije 20 godina djelimicno vaziti ali danas ni slucajno - nit po pitanju kvaliteta produkta
nit po pitanju populacije koja tamo kupuje.
Jedino s cim bih se slozila je ovo - mlada, jeftina radna snaga.
Sigurno je da svaki poslodavac na sve moguce nacine pokusava sto jeftinije proci pa tako i sa radnom snagom ali
vazno je uci u radni svijet a radni ugovori su obicno ograniceni tako da po zavrsetku ugovora posloprimac moze od istog poslodavca traziti realnu platu a ako je nedobije ima mogucnost naci drugog poslodavca koji ce mu je dati - znaci imat ce izbor a ostalo je stvar licne sposobnosti.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#43 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by MrShadow »

Otprilike:700-800 treba za normalan stan,350-400 meni treba za hranu (da jedem i pijem priblizno ko inzinjer u Bosni,nemoj mi gastarbajter dijeta),200 mi treba za auto i prevoz mjesecno (poso - po gradu),posalji roditeljima 100-150 eura,70ak za cigarete (ne kupujem od rusa svercovane cigarete kao pojedine njemacke kolege)..... 50-100 za izlazak itd... =Ako ti je plata 2000,zaradio si 350eura taj mjesec.Ja ne bi bio inzinjer u Njemackoj za tih 350 eura,pogotovo ako kolegi koji je intelektualno i profesionalno inferiorniji od mene ostane 1350 ili 1850. Ja ne bi nikad u ovom zivotu.Nisam zato iso u skolu. Ako kupis gore recimo automobilcic od 19K eura,kad ces ga otplatit ako jos placas kamate njemackoj banci? 6 godina raditi za auto? Pa to i u Bosni mozes komotno,sta ces gore pored pegide i potomaka dedinih neprijatelja i okupatora domovine.
U Sarajevu
400 Km za stan
150km rezije
350 za hranu ( kuca + posao )
200 mjesecno za gorivo ( grad + posao )
100-150 za izlazak
60 ( teretana , ne pusim )
100-150 posalji roditeljima

+ sto moras ustediti svaki mjesec cca

200-tinjak km ako hoces da odes negdje na ljetovanje i na planinu par dana zimi
100 km - registracija i odrzavanje auta
100 km - odjeca
-------------
Ovo ti dodje cca 1900 Km mjesecno pa da si na nuli, nedaj boze jos nekih zdravstvenih problema, veceg kvara na autu i dodatnih troskova.
Ovo je nekakav pristojan i ok zivot bez prezivljavanja, taj zivot u Njemackoj mozes priustiti sebi sa pocetnom platom inzinjera od cca 40,000 eur godisnje, dok u Bosni 1900 Km zaradjuje nekih 15% inzinjera, ostali su plafon do 1300, a vjeruj da znam momaka sto programiraju za 500,600 km.

Sad na ovo dodaj da ti treba 250-300 km mjesecno za jednu bebu kojoj ces prvo morati kupovati pelene,djeciju hranu, pa kasnije je slati u skolu, na izlete, oblaciti, platiti joj neke aktivnoti isl. Od cega to priustiti, u BiH dvoje da radi u porodici je luksuz ?

Ako je i zena inzinjer, od njenih 2000 eur 500 eur poklopi troskove dijeteta da ga fino gotivis, mozda jos 500 eur zenske gluposti kozmetika, odjeca isl, i vama kao porodici znaci 1000 eur ustede svaki mjesec. Djete kad napuni 18 pocet ce samo zaradjivati, ako slucajno ostanete bez posla ima socijala, nece niko na ulicu, a brzo cete naci drugi, mozda manje placen u pocetku, ali dovoljan da zivite ok.

U Bosni ovakav zivot je visoki luksuz, a u Njemackoj standard i nesto sto dvoje mladih ljudi na pocetku karijera mogu priustiti.
Zamisli onda nakon par godinu kad kao kolega u postovima iznad dodjes do plate gdje zaradjujes 65k godisnje, sto je preko 3000 neto na ruke. U BiH ni kao direktor neces dobiti 3000 u vecini firmi.
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#44 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by passiv »

MrShadow wrote:
U Sarajevu
400 Km za stan
150km rezije
350 za hranu ( kuca + posao )
200 mjesecno za gorivo ( grad + posao )
100-150 za izlazak
60 ( teretana , ne pusim )
100-150 posalji roditeljima

+ sto moras ustediti svaki mjesec cca

200-tinjak km ako hoces da odes negdje na ljetovanje i na planinu par dana zimi
100 km - registracija i odrzavanje auta
100 km - odjeca
-------------
Ovo ti dodje cca 1900 Km mjesecno pa da si na nuli, nedaj boze jos nekih zdravstvenih problema, veceg kvara na autu i dodatnih troskova.
Ovo je nekakav pristojan i ok zivot bez prezivljavanja, taj zivot u Njemackoj mozes priustiti sebi sa pocetnom platom inzinjera od cca 40,000 eur godisnje, dok u Bosni 1900 Km zaradjuje nekih 15% inzinjera, ostali su plafon do 1300, a vjeruj da znam momaka sto programiraju za 500,600 km.

Sad na ovo dodaj da ti treba 250-300 km mjesecno za jednu bebu kojoj ces prvo morati kupovati pelene,djeciju hranu, pa kasnije je slati u skolu, na izlete, oblaciti, platiti joj neke aktivnoti isl. Od cega to priustiti, u BiH dvoje da radi u porodici je luksuz ?

Ako je i zena inzinjer, od njenih 2000 eur 500 eur poklopi troskove dijeteta da ga fino gotivis, mozda jos 500 eur zenske gluposti kozmetika, odjeca isl, i vama kao porodici znaci 1000 eur ustede svaki mjesec. Djete kad napuni 18 pocet ce samo zaradjivati, ako slucajno ostanete bez posla ima socijala, nece niko na ulicu, a brzo cete naci drugi, mozda manje placen u pocetku, ali dovoljan da zivite ok.

U Bosni ovakav zivot je visoki luksuz, a u Njemackoj standard i nesto sto dvoje mladih ljudi na pocetku karijera mogu priustiti.
Zamisli onda nakon par godinu kad kao kolega u postovima iznad dodjes do plate gdje zaradjujes 65k godisnje, sto je preko 3000 neto na ruke. U BiH ni kao direktor neces dobiti 3000 u vecini firmi.
A ko to daje toliku pocetnu platu u Njemackoj (ili si to 40k naveo kao bruto platu u Njem), slazem se sa tvojim troskovima u BIH i da je plata inžinjera u bih ako bi gledali sve profesije oko 1200-1300 plafon sa dugogodisnjim iskustvom, mozda u IT sektoru imaju vece plate ali generalno ovo je plafon u BIH.
Ja sam gledao za svoju struku u BIH daju mi početnu platu 600 KM, bez iskustva, u Njemačkoj je 1300 eura na ruke (za vrijeme probnog rada, znači zakonski minimalac pa nakon mjesec-dva povećavaju), prosjek u BIH (sa iskustvom) je oko 1000 KM, u Njemackoj 3000-4000 eura (zavisno od posla da li je terenski ili u uredu i iskustva).

Ovaj gore što si mu ti odgovorio je napisao nezz ni ja kakvu bajku i kako to on zamislja posao u BIH. Ako cemo porediti BIH sa zapadom to se ne može preko veličine plate, u BIH za sve (doktora,neku papirologiju itd) valja podmazat, u neke djelove grada od kerova i ostale bagre ne smijes ni ici bez zastite, prekovremeni rad hahah pa hajd da vidim ko to u BIH (a da nije na budzetu) nema prekovremeni ( a mozda 10% firmi plaća taj prekovremeni rad) a da ne pricamo o tome kako si prijavljen na minimalac pa ces kao penzioner zivjeti na hljebu i mlijeku ako ikako budes i imao penzije.

Onaj ko u BIH ima 2000KM platu pa taj je gospodin, i takvi ljudi su ili preko štele dosli do te plate ili su baš sposobni tako da nemaju potrebe ici vani ali i ako odu oni će imati iznadprosječnu platu (pričam o ovim sposobnim naravno).
tuitamo
Posts: 388
Joined: 14/04/2013 00:35

#45 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by tuitamo »

ova tema stala, ima li novih priča sa 38k u Njemačkoj, gdje imas posla za mašince sa baznim znanjem jezika?
motor
Posts: 129
Joined: 24/06/2004 00:01
Location: Graz
Contact:

#46 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by motor »

Odprilike ovako.., inzinjer masinac bez radnog iskustva dobije oko 40.000 bruto, zavisi od pokrajne, grada, oblasti u kojoj radis.., kasnije brzo raste, tako da si brzo na oko 50.000 eura. Sve zavisi od tebe kako se razvijas i kako se laktas. Ebiga ako vidis da tu ne moze vise..., trazis nesto drugo.., moras malo i pokern, uglavnom svaki sljedeci posao mora donijeti vise para ali moras biti spreman i preseliti, ostaviti sve sto je ranije pravilo tvoje okruzenje. Jedno mora biti jasno.., nijemci ne trebaju inzinjere, oni trebaju mlade i jeftine strucnjake.., sve ostalo je prica za malu djecu. Za sve koje dolaze iz Bosne, jedini ulazak na njemacko trziste rada je preko firmi koji regrutuju inzinjere i prodaju ih firmama. Dakle radis za jednu firmu, a oni te salju kod druge na neko odredzeno vrijeme. Ima svoje prednosti i dosta vise mana. Prednost je da imas velike sanse doci u neku veliku firmu i dosta toga vidjeti i ako si stvarno dobar, da te ta firma zeli preuzeti, mozes tu ostati. To je dosta tesko, jer te oni cijelo vrijeme nabrijavaju da si dobar i da te oni hoce.., kako bi se ti jos vise trudio, na kraju ti kazu, jebiga jarane imamo zabranu preuzimanja personala, sjecemo troskove. Nekima uspije, nekima ne. Takve firme su ti prva stepenics, kasnije kad steknes iskustva trazis nesto sam i direktno. Ako imas iskustvo, znanje, dobro govoris njemacki i engleski i jos si spreman puno putovati na duze vrijeme, sto se tice plate nebo je granica.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#47 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Olivander »

Raja ima li posla kakvog za inzinjere energeticare. Evo pola godine trazim posla otkako sam diplomirao, niko nece ni da te pogleda. Vazda neke stele.
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#48 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by veliki_vezir »

Njemačka je divna za Češke,Poljske,Hrvatske,Indijske inžinjere koji su spremni da rade za istu platu koju
imaju njihove njemačke SSS kolege bez ili sa max. 2 godine iskustva.

Šta češ u zemlji u kojoj ti iznajmljivač ili firma koja iznajmljuje stanove neće da ti iznajmi stan jer nisi Nijemac ili ti da 40% veću cijenu
nego Nijemcu koji dodje poslije tebe??? Šta češ u zemlji u kojoj internet i telefonija ne funkcionišu ? Njemačka hoće jeftinu radnu snagu. Njoj trebaju izbjeglice. Njemačke firme će odlično platiti tvoj rad,ali ne tebi,nego
svojim zemljacima koji te "zaposle",da pare ne ostaju kod tebe,nego kod Nijemaca. Tebi će ostat 40% onog što bi zaradio da se zoveš Hans.
Ako hoćeš da godinama gledaš polupismene Nijemce oko sebe koji imaju 2 3 puta veću platu nego ti,sutra zapucaj.

Otvori firmu u Bosni pa prodaji njemcu inžinjering,ako ima pare da ga plati. Idi u Kinu,Bliski Istok,druge evropske države...
Pusti se mitova i lažnih legendi o njemačkoj kvaliteti i disciplini,DW propagande i njemačkih prevara.
AMMMeRRR
Posts: 195
Joined: 01/07/2013 22:02

#50 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by AMMMeRRR »

Svašta raja piše, ne znam u kakvoj vi bih živite.. Evo iz ličnog primjera - mašinski inžinjer, završio prošlog juna, u Berlinu od početka januara. Plata koja vas zanima, 38.5 hiljada brutto. Neto izmedju 1940 i 2240 zavisi od porezne grupe. Troškovi u Berlinu? Kod mene za dvosoban stan 800 sa svim troškovima u odličnom naselju . To može biti i manje, jos ako ste samac, u wg i troškovi stana tj sobe 300 400. Bar u Berlinu je po mom iskustvu smiješna stavka da ne daju stan bosnji. Ne znam za privatne stanove, al stan tražite kod kompanija i tu je sve statistika. Ja sam imao tri ponude u 14 dana. Pored 800 eura stana, 80eura javni prevoz, 40 eura telefoni, 20 teretana i 17 eura za tv pretplatu. Dakle cirka 950 eura fiksno. Hrana - mi kuhamo, za dvoje izadjemo, ne znam, možda 200 mjesečno. Ja na posao nosim od kuće kao i mnoge svabe. Hrana na poslu mi stoga nije 300 nego 50 mjesečno. Ima svabo jedan donese krompira, skuha, i sa salatom jede. Cijena ručka 1 EUR. Sit, ovce na broju. Samo je kod nas u bih fenomen da neko sa 20 KM dnevnice ide na ručak na teletinu. Besmislice...i eto znaci ako je 2000 neto, ostane nekih 850 800. Tu ide odjeća, ako ćeš kredit, ako ćeš izac itd. Prvih godinu je mislim dosta teze, kaucije cca 1900e, vozačka 200, namještaj 3 4 hiljade.. Kursevi ako se moraju itd.. Ali start je start.. Kad bi ja to u BiH imao pored fiksnih troškova 800 KM viška da ne kažem 1600? Možda pred penziju ako ikad. A priča da se radi u pola cijene, bar za mlade je neutemeljena, jer ne možeš dobiti vizu ako nije plata ponuđena koja je uobičajena za regiju. Kako ona rastr, ne znam jos, al nije ni bitno.. Onda kod svakog doktora kod kojeg sam bio, ko malo vode na dlanu, žena trudna, gdje god odemo ljepota odnos.. A sve u zdravstveno uključeno.. Suvišno da pričam iskustva u BiH koja sam imao.. Vikend imam uvijek, 25 dana godišnjeg.. Gdje bi to imao u BiH? U Elektroprivredi možda

I da dok ne zab, manite se agencija recruiting shitova, izaberete grad, nadjete na Google firme u tom gradu za vašu struju, i samoinicijativno slati x mailova. Unaprijed mjesec kupiti kartu za bus, hostel 7 dana, i svima u Mail pisati da dolaziš i možeš lično doći.. Meni je upalilo. U najgorem slučaju vidio si neki grad :) ja nisam ni smještaj plaćao nego na couchsurfing našao.. Viza je za ing bez problema, firma popuni dva formulara koja opisuju radno mjesto, pošalje agenciji za rad, dobije potvrdu kroz 7-14 dana i vi sa njom i ostalim dok u ambasadu. Moja bila spremna za 7 dana. Takvu pošiljku isključivo DHL om slati..dodje za 24 h.

A bih.. Svi znate..

Kolege, koje bolje poznajem, su skoro sve ostale i većinom našle posao u BiH. Radi se o platama 600-1200 (jedan slučaj ova gornja granica, one sa štetama koji su upali na državne jasle ne uzimam u obzir), pretežno 800 KM.. Kod mašinica je to to, povišenja plate su 2046 hidzdretske.. Moraju se razdvojiti programeri, koji su normalnije plaćeni, i svi ostali ing u BiH. Ja sam se planirao zeniti po završetku faksa i ovih 600 700 mi je bilo nedovoljno. Ko je sam i nema planova ništa mu ne fali, nek skuplja iskustvo. Meni se malo žurilo :)..

Nije sve do plate.. Mora se uzet u obzir užasan javni saobraćaj, zdravstvena njega gdje ako je sta veći problem moraš imati pare za u džep ako nemaš možeš umrijet, pa policija koja ne drži red i mir, zbode te frajer možeš se slikat sa njim - poznat policiji, politička raspad situacija kakva je budućnost zemlje? .. Sve uzeti u obzir ne samo bruto neto.. Npr U BiH trudnoća žene znaci otkaz, ovdje 13 mj plaćeno trudnicko plus dolazi doplatak od 190e.. Ako sama odgaja ima i prvu godinu naknadu al to ne mogu jos tvrditi da li važi za strance , vidjet ćemo..

Svakako sam napravio potez i nije mi zao. Ne kajem se nimalo. Fali mi jedino raja i porodica, al odem ja u posjetu dodju oni kad mogu, a tu je i Skype za nostalgiju..takp da po meni.. Just do it
Post Reply