Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
capacitor
Posts: 47
Joined: 26/07/2012 20:01

#1 Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by capacitor »

Inženjer sam elektrotehnike od ove godine. Zanima me koji je najbolji način da se dođe do posla u Njemačkoj jer mislim da sa ovom strukom imam dobre šanse za posao i život tamo. Da li je neko sa istim zvanjem našao posao tamo i na koji način se može do posla i života u Njemačkoj? Hvala svima na odgovorima :)
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#2 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by dante17 »

Probaj aplicirat za plavu kartu EU. http://www.apply.eu/
underground
Posts: 379
Joined: 12/07/2006 00:29

#4 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by underground »

A znas li ista da radis u praksi, tj imas li nekog iskustva za konkretno neko polje u struci? Mislim da je to puno bitnije od same diplome za posao...
MamaMimi
Posts: 8
Joined: 26/10/2012 18:09

#5 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by MamaMimi »

Moj suprug je dobio nekoliko ponuda za posao preko stranice www.xing.com gdje je otvorio profil na engleskom jeziku prije par mjeseci. Poceli su mu se javljati regruteri koji osim sto vam posalju poslovne ponude usput vas i posavjetuju kako da poboljsate i sta da naglasite u svom rezimeu. Za poziciju Senior Software Engineer u Hamburgu ponudjeno mu je 50.000-55.000 brutto godisnje.
Mi ne znamo da li je to dovoljno za troclanu porodicu jer su informacije veoma oprecne pa molim one koji zive u Njemackoj da pomognu kojim savjetom.
User avatar
capacitor
Posts: 47
Joined: 26/07/2012 20:01

#6 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by capacitor »

A da li vaš muž ima radnog iskustva? Ja trenutno nemam nekog ozbiljnog radnog iskustva jer sam tek završio.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#7 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by hrasno38 »

Zavrsen eketrotehnicki fakultet ti daje diplomu inzinjera ali kad je onaj prakticni dio u pitanju to je vise nego tanko jer generalno jos od vremena kada sam ja studirao elektrotehniku uce stvari koje je davno davno pregazilo vrijeme i koje u danasnje vrijeme su jos davnije postale beskorisne. Sa mladim iniznjerima sa kojim sa imao priliku do sada da radim bio je ocit nedostatak upravo tog prakticnog dijela pri cemu ne mislim na letovanje, zavrtanje sarafa i instalaciju windowsa nego prakticna primjena najnovijih programskih jezika, baza podataka pa i OS posebno kad je pitanje server-client varijanti i pravljenja mreza po firmama. Al jok kao i prije 30 godina tako je i danas matematika glavni bauk elektrotehnike sa Husetom Fatkicem na celu od koje u radnom zivotu daj boze da ti bude trebalo i 10% osim razvijanja logike. I zavrseni inzinjeri imaju to znanje matematike al kad ime kazes ajmo sad odraditi jednu mrezu sa Windows serverom i exchangeom gledaju te blijedo kao telad.
E pa cisto sumnjam da u Njemackoj trebaju inzinjere koje trebaju da uce poslu prije ce biti da trebaju inzinjere koji ce da razvijaju posao a to mislim da su sposobni samo oni koje mi zovemo "freaks" ali koji su uz fakultet noci provodili ganjajuci praksu i one recimo koji su uz faks ganjali Cisco akademiju.
MamaMimi
Posts: 8
Joined: 26/10/2012 18:09

#8 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by MamaMimi »

Slozila bih se sa forumasima underground i hrasno38 vezano za iskustvo u struci. Moj suprug ima 8 godina iskustva u struci i NEMA fakultetsku diplomu.
Vazno je imati iskustvo u adekvatnim tehnologijama koje firme traze. Za one koji se bave izradom softvera pozeljno je imati sto bolje reference.
Veliki je plus ako ste radili za neku stranu firmu u Bosni ili kao outsourcing za neku kompaniju u EU.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#9 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

MamaMimi wrote:Moj suprug je dobio nekoliko ponuda za posao preko stranice http://www.xing.com gdje je otvorio profil na engleskom jeziku prije par mjeseci. Poceli su mu se javljati regruteri koji osim sto vam posalju poslovne ponude usput vas i posavjetuju kako da poboljsate i sta da naglasite u svom rezimeu. Za poziciju Senior Software Engineer u Hamburgu ponudjeno mu je 50.000-55.000 brutto godisnje.
Mi ne znamo da li je to dovoljno za troclanu porodicu jer su informacije veoma oprecne pa molim one koji zive u Njemackoj da pomognu kojim savjetom.
Moze proci ali nije rijec o nekoj posebnoj komotnosti. Hamburg je drugi po velicini grad, a nije ni toliko jeftin po pitanju stanovanja. Da je rijec o nekom manjem mjestu pa mozda u jeftinijem dijelu drzave, tu bi bilo komotnoje.
Incub
Posts: 705
Joined: 16/04/2007 15:44

#10 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Incub »

Hajde da stavimo i ovo,
http://www.klix.ba/biznis/posao/njemack ... /141220056
Ne trazim posao u ovoj bransi, jeste da je trazeno zanimanje ali imam poznanika koji apliciraju i jednostavno ne mogu da prodju...
sad ako ima neko iskustva da napise sta je bitno...ocito da nesto fali
Baton_Ilirski
Posts: 193
Joined: 28/08/2013 01:49

#11 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Baton_Ilirski »

Cim neko skonta kako do posla vani u bilo kojoj zemlji, neka mi javi :roll: ..ali izgleda sve je teze i teze cak i za inzinjere
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#12 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Kruler »

Zviz wrote:
MamaMimi wrote:Moj suprug je dobio nekoliko ponuda za posao preko stranice http://www.xing.com gdje je otvorio profil na engleskom jeziku prije par mjeseci. Poceli su mu se javljati regruteri koji osim sto vam posalju poslovne ponude usput vas i posavjetuju kako da poboljsate i sta da naglasite u svom rezimeu. Za poziciju Senior Software Engineer u Hamburgu ponudjeno mu je 50.000-55.000 brutto godisnje.
Mi ne znamo da li je to dovoljno za troclanu porodicu jer su informacije veoma oprecne pa molim one koji zive u Njemackoj da pomognu kojim savjetom.
Moze proci ali nije rijec o nekoj posebnoj komotnosti. Hamburg je drugi po velicini grad, a nije ni toliko jeftin po pitanju stanovanja. Da je rijec o nekom manjem mjestu pa mozda u jeftinijem dijelu drzave, tu bi bilo komotnoje.
Koliko znam, 55k je ok početna plata za Sr. Software Engineer u Hamburgu. Ovo je dovoljno za pristojan život za tročlanu porodicu. Neto to izađe oko 3.089,78€ mjesečno (ili 2.834,51€ ako pričamo o 50k godišnje) (3[on] i 5[vi] porezna kategorija) i s ovim nećete biti bogati ali vam neće ništa nedostajati ako se ne razbacujete s novcem. Ukoliko vam najprije suprug ode pa se ostatak porodice pridruži spajanjem, uzmite u obzir da će se u tom "prelaznom" periodu voditi kao samac i kao porezna kategorija 1, što znači da će mu neto plata biti oko 2.711,49€ (ili 2.498,23€ ako pričamo o 50k godišnje) (http://www.parmentier.de/steuer/steuer.htm?wagetax.htm).

Uzmite ovo što pišem s malom rezervom jer sam u Berlinu koji je nešto jeftiniji (http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... y2=Hamburg). Međutim, radio sam istraživanje za Hamburg prošle godine jer sam imao dobru ponudu za posao tamo.

Stanovanje je, naravno, najskuplje, ali možete naći manji dvosoban (ili trosoban) nenamješten stan u rangu 800€ -- 1000€ mjesečno (http://www.immobilienscout24.de/Suche/S ... esult_list). U ovu cjenu ulaze: održavanje, grijanje, voda i plin (ako ga ima). Ako uzmete nenamješten stan, stvari će biti još jedna cjenovno bitna stavka. Ikea je jeftina ali nakupi se kada pokušavaš kompletno namjestiti stan u par mjeseci. Struja, telefon/mobiteli i internet su dodatnih 100€ -- 150€. Osiguranja. Ovo nije obavezno ali se preporučuje. Naročito Privathaftpflichtversicherung (osiguranje trećeg lica / 50€ -- 60€ godišnje) i uz to (nešto manje bitno ali preporučen) Rechtschutzversicherung (pravno osiguranje / 30€ -- 40€ mjesečno). Za obdanište, ukoliko je potrebno, koliko vidim, u Hamburgu od 01.08.2014 doprinosi su smanjeni i iznose između 20€ i 211€ plus hrana.
Hrana je uglavnom malo jeftinija nego u BiH i 300€ -- 500€ pokriva te troškove bez problema. Za prevoz je najbolje kupiti bicikle ili plaćati javni prevoz 64,20€ mjesečno za zone 1 i 2 (nešto jeftinije sa sezonskom kartom koja se plaća mjesečno). Jeftiniji obrok u gradu (pauza za ručak) je oko 10€ -- 15€. (x22 =~ 300€ mjesečno).

To je to što mi je palo na pamet za sada. Sa srećom!
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#13 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by stakasa »

hrasno38 wrote:Zavrsen eketrotehnicki fakultet ti daje diplomu inzinjera ali kad je onaj prakticni dio u pitanju to je vise nego tanko jer generalno jos od vremena kada sam ja studirao elektrotehniku uce stvari koje je davno davno pregazilo vrijeme i koje u danasnje vrijeme su jos davnije postale beskorisne. Sa mladim iniznjerima sa kojim sa imao priliku do sada da radim bio je ocit nedostatak upravo tog prakticnog dijela pri cemu ne mislim na letovanje, zavrtanje sarafa i instalaciju windowsa nego prakticna primjena najnovijih programskih jezika, baza podataka pa i OS posebno kad je pitanje server-client varijanti i pravljenja mreza po firmama. Al jok kao i prije 30 godina tako je i danas matematika glavni bauk elektrotehnike sa Husetom Fatkicem na celu od koje u radnom zivotu daj boze da ti bude trebalo i 10% osim razvijanja logike. I zavrseni inzinjeri imaju to znanje matematike al kad ime kazes ajmo sad odraditi jednu mrezu sa Windows serverom i exchangeom gledaju te blijedo kao telad.
E pa cisto sumnjam da u Njemackoj trebaju inzinjere koje trebaju da uce poslu prije ce biti da trebaju inzinjere koji ce da razvijaju posao a to mislim da su sposobni samo oni koje mi zovemo "freaks" ali koji su uz fakultet noci provodili ganjajuci praksu i one recimo koji su uz faks ganjali Cisco akademiju.
Ne znaju ni njemacki puno vise kad tek izadu s fakulteta. Ide se na to da prvu godinu nema koristi od njega
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#14 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Troll_Happens »

hrasno38 wrote:Zavrsen eketrotehnicki fakultet ti daje diplomu inzinjera ali kad je onaj prakticni dio u pitanju to je vise nego tanko jer generalno jos od vremena kada sam ja studirao elektrotehniku uce stvari koje je davno davno pregazilo vrijeme i koje u danasnje vrijeme su jos davnije postale beskorisne. Sa mladim iniznjerima sa kojim sa imao priliku do sada da radim bio je ocit nedostatak upravo tog prakticnog dijela pri cemu ne mislim na letovanje, zavrtanje sarafa i instalaciju windowsa nego prakticna primjena najnovijih programskih jezika, baza podataka pa i OS posebno kad je pitanje server-client varijanti i pravljenja mreza po firmama. Al jok kao i prije 30 godina tako je i danas matematika glavni bauk elektrotehnike sa Husetom Fatkicem na celu od koje u radnom zivotu daj boze da ti bude trebalo i 10% osim razvijanja logike. I zavrseni inzinjeri imaju to znanje matematike al kad ime kazes ajmo sad odraditi jednu mrezu sa Windows serverom i exchangeom gledaju te blijedo kao telad.
E pa cisto sumnjam da u Njemackoj trebaju inzinjere koje trebaju da uce poslu prije ce biti da trebaju inzinjere koji ce da razvijaju posao a to mislim da su sposobni samo oni koje mi zovemo "freaks" ali koji su uz fakultet noci provodili ganjajuci praksu i one recimo koji su uz faks ganjali Cisco akademiju.
Kako ocekujes da momak dobije prvo radno iskustvo ako nije imao nigdje prilike da radi? Po tebi bi se odmah mogao ubiti nakon faksa jer ga niko nece zaposliti ni kuci ni vani jer nema radnog iskustva...totalna glupost.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#15 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Kruler »

stakasa wrote:Ne znaju ni njemacki puno vise kad tek izadu s fakulteta. Ide se na to da prvu godinu nema koristi od njega
Zapravo, u Njemačkoj postoji nešto što se zove "zaposleni student". Firme rado zapošljavaju studente na pozicijama za koje su isti kvalifikovani kao jeftinu radnu snagu nekoliko dana sedmično za vrijeme školovanja. Ponekad, ukoliko su i student i firma zainteresovani, ovo po završetku studija postaje stalno zaposlenje.

Pred toga, svaka firma rado zapošljava stažiste kao jeftinu kvalifikovanu radnu snagu tako da nije problem steći radno iskustvo.
MamaMimi
Posts: 8
Joined: 26/10/2012 18:09

#16 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by MamaMimi »

@Kruler puno vam se zahvaljujem na ovako iscrpnim informacijama. :thumbup:

Troll_Happens
Kako ocekujes da momak dobije prvo radno iskustvo ako nije imao nigdje prilike da radi? Po tebi bi se odmah mogao ubiti nakon faksa jer ga niko nece zaposliti ni kuci ni vani jer nema radnog iskustva...totalna glupost.
Vani ga sigurno nece zaposliti jer pored radnog iskustva kojeg on nema firma se mora peglati i oko njegove radne dozvole. Znam nekoliko ljudi koji imaju i fakultet i radno iskustvo ali cim se u razgovoru sa firmom spomene viza firma vise nije zainteresovana. Da ne pominjem da su u prednosti svi inzenjeri iz zemalja clanica EU pa tek onda mi iz ove zabiti. Nije nemoguce ali je izuzetno tesko. Treba biti uporan i ne odustajati.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#17 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by hrasno38 »

Troll_Happens wrote:
hrasno38 wrote:Zavrsen eketrotehnicki fakultet ti daje diplomu inzinjera ali kad je onaj prakticni dio u pitanju to je vise nego tanko jer generalno jos od vremena kada sam ja studirao elektrotehniku uce stvari koje je davno davno pregazilo vrijeme i koje u danasnje vrijeme su jos davnije postale beskorisne. Sa mladim iniznjerima sa kojim sa imao priliku do sada da radim bio je ocit nedostatak upravo tog prakticnog dijela pri cemu ne mislim na letovanje, zavrtanje sarafa i instalaciju windowsa nego prakticna primjena najnovijih programskih jezika, baza podataka pa i OS posebno kad je pitanje server-client varijanti i pravljenja mreza po firmama. Al jok kao i prije 30 godina tako je i danas matematika glavni bauk elektrotehnike sa Husetom Fatkicem na celu od koje u radnom zivotu daj boze da ti bude trebalo i 10% osim razvijanja logike. I zavrseni inzinjeri imaju to znanje matematike al kad ime kazes ajmo sad odraditi jednu mrezu sa Windows serverom i exchangeom gledaju te blijedo kao telad.
E pa cisto sumnjam da u Njemackoj trebaju inzinjere koje trebaju da uce poslu prije ce biti da trebaju inzinjere koji ce da razvijaju posao a to mislim da su sposobni samo oni koje mi zovemo "freaks" ali koji su uz fakultet noci provodili ganjajuci praksu i one recimo koji su uz faks ganjali Cisco akademiju.
Kako ocekujes da momak dobije prvo radno iskustvo ako nije imao nigdje prilike da radi? Po tebi bi se odmah mogao ubiti nakon faksa jer ga niko nece zaposliti ni kuci ni vani jer nema radnog iskustva...totalna glupost.
Ovdje je stvar da jedna strana zemlja trazi iznzinjere a ne drzava u kojoj zivis i u kojoj bi po svim pravilima i normama trebao sticati pocetna radna iskustva. Osim toga upravo ovo sto je navedeno u jednom postu a to je da se uz studiranje prakticno usavrsava po firmama je kod nas naucna fantastika a sasvim sigurno svabo nece uzeti inzinjera koji ce mu valjati za nekih par godina kad ulozi eure u njegovo prakticno skolovanje. Uglavnom to je potraznja za gotovim ili skoro gotovim proizvodom u kojem znanje igra puno vecu ulogu nego sama diploma. Evropske industrijske sile prije svega interesuje kako im mozes zaraditi novac a ne da novac ulazu u tebe osim u slucajevima kada prepoznaju neciji kapacitet. I naravno svako ko misli da moze treba da proba da konkurise jer dok ne probas ne mozes ni znati da li je dobro ili ne.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#18 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

Kruler wrote:
stakasa wrote:Ne znaju ni njemacki puno vise kad tek izadu s fakulteta. Ide se na to da prvu godinu nema koristi od njega
Zapravo, u Njemačkoj postoji nešto što se zove "zaposleni student". Firme rado zapošljavaju studente na pozicijama za koje su isti kvalifikovani kao jeftinu radnu snagu nekoliko dana sedmično za vrijeme školovanja. Ponekad, ukoliko su i student i firma zainteresovani, ovo po završetku studija postaje stalno zaposlenje.

Pred toga, svaka firma rado zapošljava stažiste kao jeftinu kvalifikovanu radnu snagu tako da nije problem steći radno iskustvo.
Drzi ali stvari nisu tako bajne. Dobar dio dobije posao tek poslje tromjesecne prakse, naravno ako se pokazu da vrijede cemu. Ovi part time poslovi tokom skolovanja, koji su relevatni samom skolovanju nisu nikakva garancija. Vecina ih obicno mora stopirati kad zavrse skolu da bi tako ustupili mjesto drugima. Tu pravo moras biti zvijer da ostanes. Nego kao sto napisa oblikatorne parkse i kad magisterij pises, ako imas neku firmu u vezi koje pises tezu ili ti sluzi za tvoje teze. Inace u Njemackoj ima podosta nepotizma. U svim srednjim privatnim firmama imate u samom vrhu rodbinu. I nepamtim vise sve silne Njemacke firme s kojima sam imao posla gdje je direktor otac a ispod njega sinovi i ostala rodbina a onda dole nize obicni zaposleni. Danska je mozda malo blaza po tom pitanju ali zato ovdje hara prijateljske stele ko nigdjemu svijetu, nego se samo koristi drugim termin pa sve zvuci pozitivno. Ja tvrdim da relevatno ili ne radno iskustvo je svakako dobro. Ja sam na papiru imao tri radna iskustva u tri razlicite firme a samo jedno svako je po nesto veze imalo sa skolom osim prvog posla od malo jace od cetri godine. Sve skupa sest i po godina radnog iskusva prije nego sto sam trazio posao u svojim vodama. Mada dok sam sta nasao sam privatno zapoceo svoje poslove "one man company" pa bujrum kome treba moja pomoc, za svako podrucije u cemu sam dobar po jedna "firma" - napravis web-page za svaku i kad zvrke neko onda se dogovoris i pogodis, izdas racun a drzis se granice godisnje da nema poreza a ako vidis da ide dobro onda reistrujes stvar. Tako na CV ti uvijek kuca iskustvo.
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#19 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by veliki_vezir »

Sta ces u Njemackoj ako si diplomirani inzinjer? Da radis za 1/3 njemacke plate i da zaradjujes pare hansu i hansovim penzionisanim roditeljima cija je penzija veca nego tvoja plata? Da pegide gledas na ulici? Sto za male pare prodavat pamet glupljem od sebe? Njemacka je za spansku,hrvatsku i rumunsku djecicu koji i treba da rade za 1/3 njemacke plate.

Ako si dobar inzinjer,ili otvori firmu u Bosni ili otidji u Kinu ili u neki od bliskoistocnih entiteta.Pusti se DW gluposti....
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#20 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

To da ce raditi za 1/3 ili ako je mlo streniji za 2/5 je neizbjezno. Ko ima 1/2 ili 3/5 taj neka baca sesir visoko u zrak. To nije samo tako u Njemackoj nego i po Skandinaviji pa cak i Austriji. Samo sto je Austrija pravo zatvoreno drustvo. Tamo ne zive ljudi skupa nego paralelno. Austrijanci zase, doslje zase u 3/4 primjera. Poznam jednu Austrijanku, tada je svom muzu iz Australije koji je bio magistar sa 10+ godina radnog iskustva, jedva izganjala da vozi gradski autobus, i ako je znao jako fino njemacki jezik. Prica mi, da u Austriji ako nemas stelu nemoj ni ici. I da treba izbjegavati Salzburg, odakle je ona, jer to je skroz na skroz zatvoreno drustvo. U Danskoj stranci (mislim ovi danasnji) rade, tj. recimo neko sa 5-7 godina radnog iskustva, za platu danca koji ima bukvalno receno 0 godina radnog iskustva pa cak sam i svojim ocima vidio platne liste i ugovore gdje bi netto plata bila malo jaca nego kod nekoga samo sa srednjom skolim ili nekoga bez skole a na nekoj odgovornijoj poziciji. Privatnici handre gdje stignu. Gledaju masan profit i zaboli ih neka stvar za radnicima. Ovdje ima fimi gdje su samo sekretarice i knjigovodje u firmi danci ostalo sve stranci (danasnji) koji rade za nize plate, a sef zida vile na svakom cosku i kurci se na svakom cosku. Poznam takvog jednog licno. Spanac radi za 15.000-17.000kr (2 - 2.300€) netto platu od tog mu se odbije 500€ za satn koji mu je sef dao u svojoj jednoj kuci. Dok neko sa njegovim radnim iskustvom a da je jos Danac bi imao netto platu najmanje 4.000€ Ova EU je dosla ovim bezobraznim privatnicima ko kec na desetku.
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#21 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by MrShadow »

Inzinjer sa ponudom od 38.000 eur godisnje bruto koliko dobije na ruke kad ode kao samac i da li je dovoljan taj novac da se zivi normalnim zivotom, stan, auto, hrana, odjeca, izlasci, 1-2 putovanja godisnje?
Koliko se brzo napreduje u Njemackoj, da li povecavaju plate?
jel bolje ovo ili u BiH za 1500 km raditi ?
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#22 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by TDK-90 »

Oko 2000,- € mjesecno na ruke gledajuci iz ugla obicnog radnika dobra zarada, mozes si priustiti neki osrednji "luksuz" ne ocekuj puno Mada si sa 1500,-KM u BiH Kralj
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#23 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by MrShadow »

dakle opet bolje nego u BiH jer 2000eur tamo je jednako 2000km ovdje, a zdravija sredina, lakse se napreduje na poslu, placen je prekovremeni i lakse promjenit posao ako se prvi izgubi.
38k godisnje moze dobiti svaki pocetnik inzinjer, to je minimum.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#24 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by Zviz »

MrShadow wrote:dakle opet bolje nego u BiH jer 2000eur tamo je jednako 2000km ovdje, a zdravija sredina, lakse se napreduje na poslu, placen je prekovremeni i lakse promjenit posao ako se prvi izgubi.
38k godisnje moze dobiti svaki pocetnik inzinjer, to je minimum.
Jeste ako si zaposljen na sat a ako si zaposljen na mjesecnu platu, se prekoradno vrijeme racuna kao da budes primjeran radnik :wink: To se na zapadu pocesto praktikuje.
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#25 Re: Kako do posla inženjera u Njemačkoj?

Post by veliki_vezir »

Nije nikako bolje nego u BiH,nikako...
Sredina takodje nije zdravija,sredina je njemacka,a to znaci nikad i nikako zdravija...
Ne-nijemac ce zadnji napredovat na poslu u Njemackoj,kad Hans kojeg je on obucavao na poslu bude sef departmenta...Ako je to zdravo,opleti u Alemaniju. Prekovremeni je mozda placen...mozda.. Ako se prvi izgubi,drugi je teze nac nego prvi....Mozes samo drugaciji i slabiji nac.

Nadam se da ce se javit neko ko putuje i realno bolje nego u Bosni zivi sa 38000 brutto,(autostop i spavanje po tudjim kucama se ne pika)... Sa 38000 moze samo doc iz njemacke (i ko nijemac,gledat u fening,jer u njemackoj stedi i cent) da se najede ili naskija ko covjek.

Znaci,ici u Njemacku i biti exploatisan i podplacen ako u Bosni imas 1500 ili 2000,za 38000 brutto je promasaj.... I nece za 5 godina imat 41000 sigurno.
Post Reply