Kako do Neuma preko Svitave:)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mirza206
Posts: 2
Joined: 16/05/2011 21:08

#51 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by mirza206 »

skile wrote:Kakve su cijene hrane / pića u Neumu ? Da li je skuplje / jeftinije nego u SA. Ako može neko fino da objasni, po mogucnosti neki primjeri i sl.

Vjerovatno nema direktne veze sa temom, ali eto vjerujem da bi mnoge zanimalo ovih par info.
Cijene su ti iste kao u Sarajevu. Imas Konzum, ne znam jos par trgovina, lokalnih granapa itd. Cijene su iste, mozes komotno da ne nosis nista osim nekih najbinijih stvari.
mirza206
Posts: 2
Joined: 16/05/2011 21:08

#52 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by mirza206 »

Ma Svitava je definitivno put sa najljepsim pejzazem sto se tice juznijih krajeva. Sto se krivina tice, put nije nista vise krivudav u odnosu na onaj po visim dijelovima Bjelasnice. Vecina puta (osim onih 8 kilometara sa 3m sirine) je sasvim OK, jeste morat ces na rubu ceste voziti, ali je sasvim super. Ima par mjesta na kojima mozes fino stati i baciti pogled na predivnu prirodu.

Sasvim se slazem sa cinjenicom da morate biti expert sto se voznje auta tice, barem sto se voznje auta tice na nekim krivudavijim rutama- (Sva sreca pa jos nisam punoljetan, pa se jadan babo mora patit :sad: )
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#53 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by S4mpion »

skile wrote:Kakve su cijene hrane / pića u Neumu ? Da li je skuplje / jeftinije nego u SA. Ako može neko fino da objasni, po mogucnosti neki primjeri i sl.

Vjerovatno nema direktne veze sa temom, ali eto vjerujem da bi mnoge zanimalo ovih par info.
Kremu za sunčanje nabavi u Sarajevu, ja sam bio u Neumu prije 5-6 dana, 3x Schwepppes-a u kafiću izašla 9KM što nije ništa skuplje od Sarajeva, suncobran ti je 5KM dan, ali nisu nešto veliki, dovoljno za dvoje.
SSemir
Posts: 4574
Joined: 26/02/2009 08:42

#54 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by SSemir »

put kao i kroz svako selo. ne znam zasto se toliki bauk pravi od ovog puta. voznju prilagodi put, ne prelazi 50kmh i nece ti biti nista. ovog ljeta sam prvi puti sao tim put, i po internetu sam se nacitao svega, prepao sam se bio puta iz ovih internet prica..u oba smjera sam naisao na kolonu od 2-3 auta i taman sa njima, niti se zaluta niti ce ti iza krivine neko izletiti..
stranci voze tim putem, znaci imaju dokumente i sve neophodno za prelazak granice pa opet idu tim putem, a kod nas se pravi bauk od toga, kao da je ne znam ti ni ja sta..
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#55 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by S4mpion »

SSemir wrote:put kao i kroz svako selo. ne znam zasto se toliki bauk pravi od ovog puta. voznju prilagodi put, ne prelazi 50kmh i nece ti biti nista. ovog ljeta sam prvi puti sao tim put, i po internetu sam se nacitao svega, prepao sam se bio puta iz ovih internet prica..u oba smjera sam naisao na kolonu od 2-3 auta i taman sa njima, niti se zaluta niti ce ti iza krivine neko izletiti..
stranci voze tim putem, znaci imaju dokumente i sve neophodno za prelazak granice pa opet idu tim putem, a kod nas se pravi bauk od toga, kao da je ne znam ti ni ja sta..
Put nije nemoguć za vožnju, ali za neiskusne vozače definitvno će biti guravo, a bilo je i izlijetanja u krivinama.
lajlica
Posts: 201
Joined: 17/07/2013 15:12

#56 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by lajlica »

ja sam isla sa porodicom 3 puta preko svitave i nista se nije desilo,al opet je tuda ici opasno,tako nam je u Bosniii :bih:
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#57 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by basicm »

Jedva :)
User avatar
Haris033
Posts: 3862
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#58 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by Haris033 »

Idem uskoro za Korčulu, pa me zanima me da li se kolona, koja čeka na Doljanima, nalazi prije one raskrsnice za Svitavu? Kontam ići na Svitavu, ali ako je kolona iza raskrsnice, onda mi valja opet čekati... :-)
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#59 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by Entropio »

Haris033 wrote:Idem uskoro za Korčulu, pa me zanima me da li se kolona, koja čeka na Doljanima, nalazi prije one raskrsnice za Svitavu? Kontam ići na Svitavu, ali ako je kolona iza raskrsnice, onda mi valja opet čekati... :-)
Zavisi kad planiraš biti na Doljanima... kad je baš gužva, kolona bude do raskrsnice a i prije nje. Ako pogodiš neki termin gdje nije velika gužva, onda ćeš proći bez čekanja.
vehab koluhija
Posts: 23
Joined: 21/07/2012 21:22

#60 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by vehab koluhija »

Ja sam prošle sedmice ulazio na Doljane tri puta. Čekao u prosjeku dvadesetak minuta. Doduše petak treba vjerovatno izbjegavati.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#61 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by JohnnyS »

Ma, tko pored svih upozorenja da se koriste alternativni putevi svejedno ode na Doljane taj zaslužuje ne 2 nego 12 sati da čeka... Iznimka su oni koji idu u Metković, Opuzen i Blace, a takvih je koliko, pola promila?
User avatar
Trti do smrti
Posts: 146
Joined: 09/07/2014 10:00

#62 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by Trti do smrti »

Da li je neko isao putem Stolac - Neum i da li se put sa Svitave ukljucuje na ovu dionicu
tarikBA
Posts: 1117
Joined: 29/05/2012 13:35

#63 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by tarikBA »

svima preporucujem put preko svitave :thumbup: :bih: :bih: :bih:
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#64 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by alibegoa »

tarikBA wrote:svima preporucujem put preko svitave :thumbup: :bih: :bih: :bih:
Nemoj molim te. Taj put nije problem jer nije nesto prometan. Mogu nabrojati na prste koliko kola mimoidjem. Ali ako ga svi krenu koristiti e onda je to problem.
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#65 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by beco »

Savjet mali, prvi put hocu preko Svitave da idem. Je li bolje ici Buna, Stolac, Svitava, Neum ili se moze takoder negdje ispod Čapljine skrenuti? Cini mi se da kad sam zadnji put na Doljane isao, da sam ispod Čapljine vidio veliki putokaz Svitava.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#66 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by muha_sa »

beco wrote:Savjet mali, prvi put hocu preko Svitave da idem. Je li bolje ici Buna, Stolac, Svitava, Neum ili se moze takoder negdje ispod Čapljine skrenuti? Cini mi se da kad sam zadnji put na Doljane isao, da sam ispod Čapljine vidio veliki putokaz Svitava.
ne možeš fulit nikako---prije Doljana veliki putokaz--skretanje lijevo i furaj
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#67 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by beco »

Ma ja to je to. :D Je li ko vozio ovaj put noći :mrgreen:
benjen
Posts: 940
Joined: 17/07/2016 12:05

#68 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by benjen »

Ako imas pasos fino u Metkovic i ko covjek do Neuma.
Svitava je jos uvijek vukojebni put..
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#69 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by beco »

Pasos je I razlog :izet:
User avatar
beco
Posts: 3393
Joined: 25/08/2004 14:22

#70 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by beco »

Eh da i ja prenesem svoje iskustvo. Put preko Svitave nije ni upola loš koliko se prića. Solidno je obilježen putokazima. Uzak jeste pogotovo na onih 8 km od 3 m širine, krivudav sa brojnim undulacijama. Put ako se poštuju ograničenja od 30-40 km/h može se proći bez problema, druga stvar što čovjeka malo ponese, te se u suštini dosta brže vozi, pogotovo lokalci. Krajolici su lijepi, a cesta na momente prava vozačka da se uživa u vožnji. Prvo iskustvo sa Svitavom sam imao po noći (u odlasku), gje mi je pomogla navigacija (Here), čisto da se osječam sigurnije da se neću izgubiti, a korisno je kad možeš da očekuješ krivine. Jedina neugodnost koju sam ja imao je da me je pretpostavljam lokalac nasilnički pretekao nakon nekoliko km pračenja, te me malo gurno sa puta (jednim točkom), ali svuda ima sileđija. U povratku vraćao sam se tokom dana, veoma ugodni krajolici su bili, opet samo malo pripaziti, na uzak put i to je to.
https://mega.nz/#!CR5XFC7b!x9zMZJijs2c2 ... 1jE-wj3acM
Svitavsko blato :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14578
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#71 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by DaysleepeR »

Prosto nevjerovatno koliki izljevi panike.

Svitava je ima malo lošiji asfalt i to je to, cesta kao i svaka druga. Recimo kao cesta za Igman preko Krupca. Vozio i po danu i po noći i po kiši i po suhom. Stajao na cesti i izlazio iz vozila po mrklom mraku. Ništa me pojelo nije.
lajkujMe
Posts: 12247
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#72 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by lajkujMe »

Put nije za pocetnike pustite vi to da put nije los, los je najvise zbog toga sto je uzak i pun nepreglednih krivina.
Idem cesto tuda i ne drzim se 40km nego ide na vise ne uzivam u krajoliku jer gledam ispred sebe. Najgore su veca teretna vozila jer tesko ih je zaobici zato ne treba nocu ici jer oni uglavnom tada tu idu zbog manje frekvencije saobracaja.

Asfalt je takodjer vrlo star ali u solidnom stanju ali zbog starosti mnogo je naboran i prljavi u losijim vremenskim uslovima je opasno. Ljeti najveci problem je pijesak i kamencici po putu jer su kao led.
iamx
Posts: 45
Joined: 29/05/2013 13:17

#73 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by iamx »

Zna li neko kakvo je trenutno stanje na Svitavi i ovoj trasi? Idem s prijateljima do Neuma, neki nemaju pasoše pa nemamo druge opcije.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#74 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by hekaton »

iamx wrote:Zna li neko kakvo je trenutno stanje na Svitavi i ovoj trasi? Idem s prijateljima do Neuma, neki nemaju pasoše pa nemamo druge opcije.
Zadovoljavajuce...put jeste uzak sto znaci da kad primjetis auto koje ti dolazi u susret uspori (ja sam praktikovao stati da prodje kako ne bi sjeckao sa asfalta na pijesak i sjebavao gume)...volim auto cuvam ga i isao sam preko svitave i zadovoljan sam :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#75 Re: Kako do Neuma preko Svitave:)

Post by Dope_Man »

iamx wrote:Zna li neko kakvo je trenutno stanje na Svitavi i ovoj trasi? Idem s prijateljima do Neuma, neki nemaju pasoše pa nemamo druge opcije.
Put je isti kao i na ovim starijim opisima, bar jedan dio puta koji nedavno prodjoh. Stari naborani asfalt, jako uzak i ako naidje neko u susret jedan, ili mozda obojica, cete sici jednim tockom sa asfalta.

Ako imas ikakvog iskustva u voznji nije to nista strasno, vise smaranje. Sreca vidim na onoj temi o putevima da se solidno napreduje sa tom novom cestom Neum-Stolac pa za par godina valjda bude voznja normalna.
Post Reply