Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Santic_Aleksa
Posts: 5314
Joined: 10/12/2018 16:02
Location: Razlivena tinta

#2 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by Santic_Aleksa »

Jako teško, da ne kažem nikako. Znam kako ti je, čini se kao smak svijeta, al vremenom ćeš vidjet da je bolje da se raziđu nego da funkcionišu na aparatima, i za tebe i za njih.

stay strong
billie eilish
Posts: 3
Joined: 11/01/2020 12:59

#3 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by billie eilish »

Imam 14 godina i dosad sam zivjela sa mamom, bratom i tetkom. Imam oca koji radi u Njemackoj pa on dolazi preko vikenda. Tetka zivi sa nama jer se nikada nije udala. To je sestra od moje mame. Prije par godina mama je skontala kako njih dvoje izlaze potajno. Nije imala nikakav dokaz da ima nesto izmedju njih ali bilo je tih nekih znakova sumnje. Naprimjer, tata uvijek krije telefon i kada ga odkljucava pred nama uvijek se nagne da mi sifru ne vidimo. Ta tetka nikada ne izlazi osim kada tata izadje i vrate se kuci u 15 razlike. Ona uvijek kada on nije u drzavi ide na soavanje oko 22-23h, a kada on dodje bude budna do kad i tata. Dakle, kao sto sak i rekla, nema konkretnih znakova ali ima sumnje. Nisam spomenula da mama i ta njena sestra ne komuniciraju jedna sa drugom vec 15 godina, to jeste otkako je dosla zivjeti kod nas. Ja mislim da je to ljubomora na moju mamu jer ona ima porodicu.Mama i tata se uvijek svadjaju oko nje, jer mu mama da do znanja da sumnja. Nijedan put se nisu posvadjali radi neceg drugog. Prije par dana je izbila velika svadja izmedju njih, dok je bio u inostranstvu, znaci preko telefona. Tata je mami nakon svadje napisao da mu spakuje sve stvari jer on ovako vise ne mkze navodno i on krivo mamu, a skroz je na strani mamine sestre. I uglavnom, rekao je da spakuje stvari i da ce on doci po njih te da ce on naci stan u njemackoj i da ce tamo zivjeti. I mama je odlucila da se “zahvali” sestri sto joj je uspjela razoriti brak. Tetka je pocela govoriti joj da izadje iz sobe, znaci tjera moju mamu kz vlastite kuce, “glupaco”, “ti si psihicki bolesnik” i jos mnoge stbari joj je rekla a moja mama njoj mirnim tonom prisla i rekla to. Onda je tetka izasla iz sobe i presla u wc i od tamo nam je psovala sve. I onda sam ja to sve ispricala tati i on je IDALJE na twtlinoj strani. KAko moze dosvoliti da se neko njegovoj zeni ovrava ? Onda smo za svu situacinu ispricalu njegovim roditeljima i oni su cak bili na maminoj strani i rekli da ce je istkerati, tetku. Onda je sutradan dosao tata s posla da spakuje stvari i naravno, svi smo se okupoli iz kuce ukljucujuci i njegove rodjtelje da pricamo s njim. Da ne prepricavak sve, ukratko, on je sam i nas pet je protig njega i on idalje brani tetku. Kako ona “nije kriva” sto ce se ono rastati bla bla... preskocila sam dosta toga, ne bi vjerovali da bi covjel ostavio porodocu radi neke tamo... da ne kazem. Eto to je moja prica, ukratko. SAda ako mi mozete dati neki savket ili nesto kako da ih probam pomiriti ? Jer moja mama ga voli, voli vise od sebe i ne mogu je gledati kako pati i place svaki dan...Cak sam razmisljala da isu jinni u pitanju ili sihre ???
Hvala.
Last edited by billie eilish on 11/01/2020 16:28, edited 2 times in total.
billie eilish
Posts: 3
Joined: 11/01/2020 12:59

#4 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by billie eilish »

Santic_Aleksa wrote: 11/01/2020 16:02 Jako teško, da ne kažem nikako. Znam kako ti je, čini se kao smak svijeta, al vremenom ćeš vidjet da je bolje da se raziđu nego da funkcionišu na aparatima, i za tebe i za njih.

stay strong
Ali oni se jos uvijek vole, pogotovo mama tatu. Jako je tesko gledati mamu kako pati i place svaki dan... ali hvala ti svakako
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#5 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by piupiu »

Billie, nije tvoj zadatak da intervenišeš i spašavaš nezdrave odnose odraslih. Prvo čega se trebaš sjetiti je da su to sve odrasli ljudi i da su oni odgovorni i za svoje postupke, i za svoja osjećanja. I to uključuje sve odrasle iz tvoje priče.

Tvoji roditelji, koliko god njihov odnos bio komplikovan, su još uvijek tvoji roditelji - nisi ti njihov roditelj, niti njihov spasitelj, niti treba da se postavljaš u tu ulogu. To je nepravedno prema tebi, ti imaš pravo na jednako blizak odnos i sa mamom, i sa tatom (i sa tetkom, na kraju balade), i tvoj odnos ne smije biti uslovljen njihovim medjusobnim nesporazumima. Njihov nesporazum je njihov, a ne tvoj. A njihova odgovornost prema tebi je da te poštede svojih nesporazuma.

Niko ne može nikoga natjerati da ostane u vezi ili voli nekog drugoga (pa ni ti), i, ukoliko ne mogu naći zajednički jezik i volju, za njih je bolje da ne budu skupa. To ne znači da će tebe neko manje voljeti, ili da je u tom odnosu nešto tvoja odgovornost ili krivica. Još jednom, nije tvoj zadatak da intervenišeš da bi spasila/o njihove odnose. Tvoj zadatak je da se brineš o sebi i da sa svojim roditeljima zadržiš odnose koji su tebi važni.
User avatar
Santic_Aleksa
Posts: 5314
Joined: 10/12/2018 16:02
Location: Razlivena tinta

#6 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by Santic_Aleksa »

I nemoj dozvolit da eventualno preko tvojih leđa zadaju jedno drugom udarce bilo koje vrste, jer ćeš samo ti pomodrit.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#7 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by sadie_forever »

billie eilish wrote: 11/01/2020 16:21 Imam 14 godina i dosad sam zivjela sa mamom, bratom i tetkom. Imam oca koji radi u Njemackoj pa on dolazi preko vikenda. Tetka zivi sa nama jer se nikada nije udala. To je sestra od moje mame. Prije par godina mama je skontala kako njih dvoje izlaze potajno. Nije imala nikakav dokaz da ima nesto izmedju njih ali bilo je tih nekih znakova sumnje. Naprimjer, tata uvijek krije telefon i kada ga odkljucava pred nama uvijek se nagne da mi sifru ne vidimo. Ta tetka nikada ne izlazi osim kada tata izadje i vrate se kuci u 15 razlike. Ona uvijek kada on nije u drzavi ide na soavanje oko 22-23h, a kada on dodje bude budna do kad i tata. Dakle, kao sto sak i rekla, nema konkretnih znakova ali ima sumnje. Nisam spomenula da mama i ta njena sestra ne komuniciraju jedna sa drugom vec 15 godina, to jeste otkako je dosla zivjeti kod nas. Ja mislim da je to ljubomora na moju mamu jer ona ima porodicu.Mama i tata se uvijek svadjaju oko nje, jer mu mama da do znanja da sumnja. Nijedan put se nisu posvadjali radi neceg drugog. Prije par dana je izbila velika svadja izmedju njih, dok je bio u inostranstvu, znaci preko telefona. Tata je mami nakon svadje napisao da mu spakuje sve stvari jer on ovako vise ne mkze navodno i on krivo mamu, a skroz je na strani mamine sestre. I uglavnom, rekao je da spakuje stvari i da ce on doci po njih te da ce on naci stan u njemackoj i da ce tamo zivjeti. I mama je odlucila da se “zahvali” sestri sto joj je uspjela razoriti brak. Tetka je pocela govoriti joj da izadje iz sobe, znaci tjera moju mamu kz vlastite kuce, “glupaco”, “ti si psihicki bolesnik” i jos mnoge stbari joj je rekla a moja mama njoj mirnim tonom prisla i rekla to. Onda je tetka izasla iz sobe i presla u wc i od tamo nam je psovala sve. I onda sam ja to sve ispricala tati i on je IDALJE na twtlinoj strani. KAko moze dosvoliti da se neko njegovoj zeni ovrava ? Onda smo za svu situacinu ispricalu njegovim roditeljima i oni su cak bili na maminoj strani i rekli da ce je istkerati, tetku. Onda je sutradan dosao tata s posla da spakuje stvari i naravno, svi smo se okupoli iz kuce ukljucujuci i njegove rodjtelje da pricamo s njim. Da ne prepricavak sve, ukratko, on je sam i nas pet je protig njega i on idalje brani tetku. Kako ona “nije kriva” sto ce se ono rastati bla bla... preskocila sam dosta toga, ne bi vjerovali da bi covjel ostavio porodocu radi neke tamo... da ne kazem. Eto to je moja prica, ukratko. SAda ako mi mozete dati neki savket ili nesto kako da ih probam pomiriti ? Jer moja mama ga voli, voli vise od sebe i ne mogu je gledati kako pati i place svaki dan...Cak sam razmisljala da isu jinni u pitanju ili sihre ???
Hvala.
Eto joj sad sestra neka zivi s njom,koji djavo ju je primala u kucu..a i koji djavo je ne istjera sad.Ja ne znam ako vec par godina sumnja,kako je nije do sad istjerala cak sto vise
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#8 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by Dope_Man »

billie eilish wrote: 11/01/2020 16:22
Santic_Aleksa wrote: 11/01/2020 16:02 Jako teško, da ne kažem nikako. Znam kako ti je, čini se kao smak svijeta, al vremenom ćeš vidjet da je bolje da se raziđu nego da funkcionišu na aparatima, i za tebe i za njih.

stay strong
Ali oni se jos uvijek vole, pogotovo mama tatu. Jako je tesko gledati mamu kako pati i place svaki dan... ali hvala ti svakako
Ne, oni se ne vole. Tvoja mama voli tatu, tvoj tata voli sebe i koga god drugog. To bar iz tvoje price. Pod uslovom da sve ovo nije trolanje kao i mnoge teme u zadnje vrijeme - bio sam u slicnoj situaciji sa mozda 1-2 godine vise od tebe u to vrijeme. Tad nije bila stvar trece osobe, ali nebitno, moji su se razveli i to je bila najbolja stvar koja se mogla desiti. Brakovi nisu nikakva svetinja, to je obicni ugovor dvoje odraslih ljudi da zive i privredjuju zajedno. Moze se voljeti i bez braka, i biti u braku bez da se vole. E ovo drugo ne valja, i bolje ponistiti ugovor pa da svi zive svoj zivot nego da ljudi nazor zive zajedno a ne mogu se vise podnijeti - ili bar jedna strana ne zeli vise drugu.

Koliko god to tebi sad izgledalo strasno, razvod je u mnogim slucajevima najbolja stvar koja se moze desiti za sve. Daleko bolje nego stalna strepnja.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#9 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by SmokingMan »

Ovim se bavi porodično savjetovalište. Kroz razgovore sa psihologom će imati širu sliku o tome kako dalje nastaviti kroz život, sa partnerom ili bez njega.
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#10 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by BHCluster »

Ako ti tata ima zgodnog brata problem rijesen.
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#11 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by Abate Fetel »

BHCluster wrote: 04/02/2020 18:28 Ako ti tata ima zgodnog brata problem rijesen.
to iz vlastitog iskustva djetetu od 14 godina pišeš?
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#12 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by BHCluster »

Abate Fetel wrote: 28/02/2020 17:01
BHCluster wrote: 04/02/2020 18:28 Ako ti tata ima zgodnog brata problem rijesen.
to iz vlastitog iskustva djetetu od 14 godina pišeš?
Da i to na pdf Poplave u BiH.
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#13 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by Abate Fetel »

BHCluster wrote: 28/02/2020 17:17

Da i to na pdf Poplave u BiH.
ŠTA DIJETE OD 14 GODINA zna, od svoje muke pa postavilo na ovo ZLO mjesto a vi se iživljavate SRAM da te bude.
TheGodfather001
Posts: 1554
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#14 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by TheGodfather001 »

Prica je malo reci smijesna, ali eto...ako ista znaci pokretacici teme, pogledaj stvari sa vedrije strane, sve ostaje u famEliji. "kad se babo kuci vrati pijan, on napravi uvijek neki zijan..."
User avatar
Abate Fetel
Posts: 1080
Joined: 21/11/2019 18:42
Location: Ne grijem se na konvektore.Hvala!
Contact:

#15 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by Abate Fetel »

zatvorite ovu temu
User avatar
BHCluster
Posts: 23419
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#16 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by BHCluster »

Abate Fetel wrote: 28/02/2020 17:24
BHCluster wrote: 28/02/2020 17:17

Da i to na pdf Poplave u BiH.
ŠTA DIJETE OD 14 GODINA zna, od svoje muke pa postavilo na ovo ZLO mjesto a vi se iživljavate SRAM da te bude.
Pahuljice kako znas da je djete od 14 godina?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by moonca »

Nije to vishe dijete-- primjete oni vrlo dobro, kad nesto ne 'stima' oko njih. :zoka:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#18 Re: Kako da pokusam pomiriti roditelje a ako ne to onda kako da prodjem njihov razvod ?

Post by 90minut »

Ja s 14 paketice prodavao
Post Reply