Kako da izadjem iz depresije?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#51 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by detroit-mercy »

sanabe wrote:nista ne kontam, cura pita kako da izadje iz depresije, depresija je mentalna bolest i postoje lijekovi koji je lijece, sta ba sport, umjetnost, druzenje, knjiga...? :zoka: doktor!!!!
Nas mentalitet, depresija je ozbiljna bolest koja se veoma uspijesno lijeci ako pocnes na vrijeme. Kod nas je to jos uvijek predmet sprdnje i zabava dokolih debelih Amerikanaca.
Najlakse je reci ma izadji malo iz kuce, druzi se i sve ce proci.
Da kod stanja koje se karaterise kao losa volja te stvari pomazu ali depresija moze imati puno ozbiljnije posljedice ako se ne lijeci.
I da manite se kojekavih cajeva i izlazaka :mrgreen: .
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#52 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Desert Wind »

sanabe wrote:
.Irfan. wrote:sanabe, netacno. Depresija je stanje. I nemoj uvijek trcat na prvu loptu, i ohani sa postovima.

Za postavljacicu teme, nadji realne ciljeve u zivotu. Napisi na papir sta zelis da postignes sutra (napravi lijep rucak), pa za sedmicu (procitat knjigu), mjesec dana (spremiti i poloziti nekoliko ispita), pa npr za pola godine (nauciti novi jezik) i slicno. Okupiraj se realnim stvarima. Puno srece.
http://www.google.ba/url?sa=t&source=we ... EUBqq1RF8Q


I ne seri, i sta te boli taki za moje postove, idiote
ovako se ponasa na forumu sa 20 000 postova :thumbup: :mrgreen:
čergaška kultura :mrgreen:
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#53 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by metar_drva »

nevjerovatno je koliko su neki ljudi na ovom forumu opterećeni samim sobom, svojom sujetom i egom. fuj, gadite mi se, a ako treba poimenično ću vas nabrojat, ali na nekoj drugoj temi...
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#54 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Desert Wind »

metar_drva wrote:nevjerovatno je koliko su neki ljudi na ovom forumu opterećeni samim sobom, svojom sujetom i egom. fuj, gadite mi se, a ako treba poimenično ću vas nabrojat, ali na nekoj drugoj temi...
neka te ba - fali pametnih ljudi (nekim cudom :lol: ) na ovom forumu
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#55 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by detroit-mercy »

Usput da dodam, u zemlji u kojoj svako malo neko digne ruku na sebe (pocini samoubistvo) iluzorno je prilaziti fenomenu depresije tek tako lako :mrgreen: .
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#56 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by ladyblue18 »

sanabe wrote:

I ne seri, i sta te boli taki za moje postove, idiote
E jbg besana :roll:

Isključen/a korisnik/ca iz razloga “vrijedjanje”
» sanabe

7 dana
User avatar
.Irfan.
Posts: 286
Joined: 29/08/2010 17:10
Location: I reject your reality and substitute my own...

#57 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by .Irfan. »

Fuiiii prohuja sa vihorom. Steta kao sto neko iznad rece da ljudi svoje frustracije iznose da bi samo pokazali da su bolji od nekog. Evo vidis postavljacice da ima i gorih stanja od ovog tvoga, tebi je jos lahko, imas dobru sansu da se spasis.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#58 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by JThomas »

prava depresija jeste bolest, samo što se ta bolest jako često miješa s drugim stvarima i zato na zapadu imate drugu krajnost - da antidepresive pije i ko treba i ko ne treba.

i upravo zato ne treba bježati od psihologa i psihijatra, jer samo oni mogu reći je li u pitanju bolest ili prolazna emotivna kriza kakve ima svako.
User avatar
Truba
Posts: 81636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#59 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Truba »

metar_drva wrote:
komi wrote:za početak ti treba jedan doooobar realni stvarni problem
onda ćeš shvatiti kako si bila sretna i taj problem će te preokupirati
a šta, ovo sad je nerealan problem? šta joj treba, rak?
anyways, ja sam jednom prilikom otišao u centar za mentalno zdravlje u DZ Kumrovec (neam pojma kako se sad zove), i popričao s psihijatricom. Bilo mi je lakše (mada ja nisam išao zbog depresije, al nebitno) nakon što sam jednom sa ženom popričao, ipak ti ljudi nisu uzalud potošili godine na obrazovanje i specijalizaciju. Dakle, moj savjet je da se doktor ne bi trebao izbjegavat.
ne treba joj rak

htio sam reći da je sama sebi najveći prijatelj i da u većini slučajeva sami izmišljamo probleme
a danas ne postoji zdrav čovjek zbog poznate priče sa farmaceutima i tabletama

moja baba nije bila depresivna rodila je desetero djece radila u polju od jutra do mraka porađala se u kući i doživjela je duboku starost

a njeni unuci svi redom pate od depresije
imamo previše slobodnog vremena i izmišljamo tegobe u većini slučajeva

sam sebi najviše odmogneš ali i najviše možeš pomoći
staza
Posts: 582
Joined: 04/03/2009 22:58

#60 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by staza »

Amerika = Čemerika,
Depresija = Deverika.

:lol:
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#61 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by metar_drva »

komi wrote: ne treba joj rak

htio sam reći da je sama sebi najveći prijatelj i da u većini slučajeva sami izmišljamo probleme
a danas ne postoji zdrav čovjek zbog poznate priče sa farmaceutima i tabletama

moja baba nije bila depresivna rodila je desetero djece radila u polju od jutra do mraka porađala se u kući i doživjela je duboku starost

a njeni unuci svi redom pate od depresije
imamo previše slobodnog vremena i izmišljamo tegobe u većini slučajeva

sam sebi najviše odmogneš ali i najviše možeš pomoći
kakva bolan tvoja baba? kakva je to jebena referenca za išta u životu? aj realno, otkud znaš da nije patila od depresije? možda zato što je u selu u kojem ti je baba živjela radio jedan doktor, (a da nije bio veterinar) koji je za sve propisivao andol, sirup protiv kašlja, a za one bolesti koje nije poznavao, slao je ljude u grad u bolnicu. a u bolnicu ljudi sa sela idu jedino ako su na samrti, eto i sam kažeš da ti se baba u kući porađala. mislim, kontam ja šta hoćeš reć, al koliko ja vidim, djevojka ima jako realan problem. zašto je to tako, i kako se toga riješiti, reći će doktor.
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#62 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Luce »

Ne znam da li imas depresiju ili ne, ti si vec sebi dijagnozu postavila i bez profesionalnog misljenja. Evo ovako cu ti reci, svi ama bas svi, povremeno ulaze u odredjene krize. Svi imaju svoje probleme, s kojima se nose na ovaj ili onaj nacin, preispituju se, padaju i dizu se.
Ti kao prvo moras promijeniti svoj stav. Ovdje nam napisa sve sto je negativno u tvom zivotu. Hajde probaj to sad zanemariti i usmjeri se na ono sto je pozitivno. Sigurna sam da ce lista biti duga samo ako se potrudis.
1. ZDRAVA si i to je vec ogromno. Mozda ti zvuci smijesno ali zahvali se Bogu svako jutro kad ustanes na zdravlju
2. Tvoji zivi i zdravi. Ok svadjaju se, mozda ti kazu nekad nesto ruzno, ali vjerovatno im nije sve bajno u zivotu, a sve to je i tebi dobra lekcija kako ne treba postati malodusan i negativan.
2. Niko od nas (osim onih ciji su roditelji guzonje) u studentskim danima nije bio u stanju sebi priustiti Bog zna sta. Sjecam se sebe na faxu, nije bilo lako, ali nisam gledala nacifrane djevojke, nego sam ganjala knjigu i svoj CILJ. I evo danas, hvala Bogu sve super, cak i roditelje poguram povremeno. A nisam nista bolja od tebe.
3. Mlada si, citav zivot pred tobom, svakakvih te jos iskusenja i lekcija ceka. Prema tome gledaj na ovo sve kao trenutnu krizu, nesto nauciti iz nje i ici dalje.
Nisam protiv psihologa, ljudi rade svoj posao, nemam iskustva ali zasto ne, dobro je popricati s nekim, pogotovo ako se radi o strucnoj osobi. Ako mislis da ti moze pomoci, probaj i to.
Ealhswitha
Posts: 15
Joined: 22/04/2011 12:05

#63 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Ealhswitha »

Procitala sam sve vase odgovore i hvala vam. Neki su mi vratili neku nadu da se nesto moze popraviti :) Vidjecu da odem kod doktora. Nisu to izmisljeni problemi, tesko je kad idete kasno u noc pjeske iz grada, jer nema ko doci po vas, a pare za taksi nemate. Tesko je kad vam je zimi hladno u kuci, jedino ona prostorija je topla u kojoj se lozi vatra. Tesko se kupati preko zime, tesko je kad se ustane rano, pa se smrznes dok se obuces jer je previse hladno. Dok vecina ostalih zive u toplim domovima. To su samo dvije sitnce, koje su mi trenutno pale na pamet. Jos teret i pritisak koji roditelji stavljaju na mene, razumijem da je i njima tesko, ali ipak nisam ja kriva za to kako nam je. Ja njih razumijem, ali oni mene ne, i vjerovatno nikad ni nece. Valjda jednog dana bude bolje...
User avatar
NorisCak
Posts: 139
Joined: 23/03/2011 17:42

#64 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by NorisCak »

Luce wrote:Ne znam da li imas depresiju ili ne, ti si vec sebi dijagnozu postavila i bez profesionalnog misljenja. Evo ovako cu ti reci, svi ama bas svi, povremeno ulaze u odredjene krize. Svi imaju svoje probleme, s kojima se nose na ovaj ili onaj nacin, preispituju se, padaju i dizu se.
Ti kao prvo moras promijeniti svoj stav. Ovdje nam napisa sve sto je negativno u tvom zivotu. Hajde probaj to sad zanemariti i usmjeri se na ono sto je pozitivno. Sigurna sam da ce lista biti duga samo ako se potrudis.
1. ZDRAVA si i to je vec ogromno. Mozda ti zvuci smijesno ali zahvali se Bogu svako jutro kad ustanes na zdravlju
2. Tvoji zivi i zdravi. Ok svadjaju se, mozda ti kazu nekad nesto ruzno, ali vjerovatno im nije sve bajno u zivotu, a sve to je i tebi dobra lekcija kako ne treba postati malodusan i negativan.
2. Niko od nas (osim onih ciji su roditelji guzonje) u studentskim danima nije bio u stanju sebi priustiti Bog zna sta. Sjecam se sebe na faxu, nije bilo lako, ali nisam gledala nacifrane djevojke, nego sam ganjala knjigu i svoj CILJ. I evo danas, hvala Bogu sve super, cak i roditelje poguram povremeno. A nisam nista bolja od tebe.
3. Mlada si, citav zivot pred tobom, svakakvih te jos iskusenja i lekcija ceka. Prema tome gledaj na ovo sve kao trenutnu krizu, nesto nauciti iz nje i ici dalje.
x
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#65 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by plain vanilla »

Ealhswitha wrote:Procitala sam sve vase odgovore i hvala vam. Neki su mi vratili neku nadu da se nesto moze popraviti :) Vidjecu da odem kod doktora. Nisu to izmisljeni problemi, tesko je kad idete kasno u noc pjeske iz grada, jer nema ko doci po vas, a pare za taksi nemate. Tesko je kad vam je zimi hladno u kuci, jedino ona prostorija je topla u kojoj se lozi vatra. Tesko se kupati preko zime, tesko je kad se ustane rano, pa se smrznes dok se obuces jer je previse hladno. Dok vecina ostalih zive u toplim domovima. To su samo dvije sitnce, koje su mi trenutno pale na pamet. Jos teret i pritisak koji roditelji stavljaju na mene, razumijem da je i njima tesko, ali ipak nisam ja kriva za to kako nam je. Ja njih razumijem, ali oni mene ne, i vjerovatno nikad ni nece. Valjda jednog dana bude bolje...
Potrazila si pomoc na forumu, to nije bas najpametniji korak, ali je ipak korak naprijed. Ako se stalno osjecas lose, otidji ljekaru, nece ti sigurno odmoci, a ako ne pomogne, nema veze, ides dalje.
Prihvati se knjige, gledaj na fakultet kao na izlaz iz tvojih problema, a ne na momka kao spasitelja, koji ce te kao Pepeljugu odvesti u svoj dvorac. Ti trenutno ne cijenis sama sebe, zato i sumnjas u ljubav svog momka, ne mislis da te i moze voljeti jer ne volis sama sebe.
Pokusaj naci neki posao od par sati dnevno, pricuvati nekome dijete ili spremati stan, tako ces zaraditi sebi malo novca za novu majicu, izlazak, a i ostat ce ti vremena i za ucenje.
Nemoj se predavati, ti si bona tako mlada, ima vremena za srecu i bolje dane, samo se drzi.
User avatar
Durga
Posts: 351
Joined: 14/01/2011 13:56
Location: Kod Kafke na obali

#66 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Durga »

Da krenemo....
Broj jedan to sto ti imas nije Depresija nego visak slobodnog vremena,mali poremecaj hormona,stres ili malo gruba da budem, nista ti ne ide od ruke pa se zalis na svoju losu srecu. Da ti kazem nisi jedina,mahnut ces rukom i reci JESAM JEDINA SAM, sto je sasvim norlmano i misli tako,jer si bitna samo ti i tvoji problemi,kad ih se rijesis pomazi drugima i brini se o tudjim problemima. Glupo mi je sto ljudi ovdje svaki mali problem nazivaju Depresijom i tako je prave bezazlenom a sto nije. Hvala Bogu( ako vjerujes) da je nemas. Svakom dodje taj period kroz koji ti prolazis,ja iz njega hvala samoj sebi lagano ali sigurno izlazim. Probala sam sve,moj period je trajao oko 4. godine.. U kojem sam probala svakavke budalastine, naravno na kraju sam bila i kod psihologa koji mi je rekao da sam ja sasvim normalna samo ljudi oko mene nisu :D Ja se i dalje drzim toga,lakse izduram dan. Vise ne idem kod njega,prekinula sam jer mi je puno bolje bilo,kad sam otisla kod njega i isplakala se tri cetiri puta i zahvaljujuci njemu dosla do nekih zakljucaka. Cudno je to da moras otici nekome i dati mu 80KM za 45 minuta klimanja glavom i govorenja da si ti sasvim ok, ali ljudi su zato zavrsili 10 godina skole, i znaju sta rade. To ti je cisi primjer psihe,on zna i on ce ti reci a mama ti ne zna jer neces da priznas da zna.. Psiha je cudo.
Drugo....Hajde sada sjedni i skontaj....koliko se ljudi ovdje pobrinulo ostaviti neki komentar na ovu temu? Nemoj sad gledati hmh dosadno im nemaju sta pametnije raditi,nego pogledaj tako da je nekome stalo da ti budes bolja,sretnija,opustenija.
Trece.... Ides na fakultet,koliko njih ne moze ici na fakultet a mozda ima vise potencijala od tebe,sjedi zato i uci...
Knjiga pokrece planine a ne tebe....
Cetvrto..... Ne budi glupa kao sto sam ja bila i zapetljala se u svojim neuspjesima,nemoj da krivis nikoga osim samu sebe,jedino tada ce ti biti lakse... Shvati svoje greske i propuste i popravi ih.
Peto..... Draga moja te trebe sto ja volim reci trebice potose po tri sata spremanja da nama zabinere dan,vjeruj mi bila sam jedna od tih,kontam mozda mi bude bolje,15 dan tog pokusaja VONA BI TREBA skontala sam,za vrijeme koje potrosim na lickanje i pickanje mogu procitati knjigu,ispricati viceve,smijati se koliko god hocu. Naravno ne smijes da zapostavis svoj izgled jer htjeli mi to ili ne,to na nas utice...brate dragi vazno je da je cisto a to sto je staro ionako je u modi....gledaj tako....sad kad te pitaju koji stil furas kazes AJM RETRO 8-) 8-) :D

I bona uzmi sjedi i uci i smij se smij se i samo se smij:)
User avatar
Durga
Posts: 351
Joined: 14/01/2011 13:56
Location: Kod Kafke na obali

#67 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Durga »

Ako ti ovo ne pomogne..mozemo se naci u Parkuši,kupim nam Grandismo Milku sladoled,ti poneses kasike od kuce i jedemo....Pravo cu te kasikom po glavi :D :D

Jah i zaboravih ti reci....samo Chuck Norris nije imao ovih problema 8-) ;-)
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#68 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Desert Wind »

Durga wrote:Ako ti ovo ne pomogne..mozemo se naci u Parkuši,kupim nam Grandismo Milku sladoled,ti poneses kasike od kuce i jedemo....Pravo cu te kasikom po glavi :D :D

Jah i zaboravih ti reci....samo Chuck Norris nije imao ovih problema 8-) ;-)
:mrgreen: :thumbup:
Kristijana
Posts: 5146
Joined: 09/01/2010 20:21

#69 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Kristijana »

Ovo nije klasična depresija, nego nezadovoljstvo materijalnom, i posljedično - porodičnom situacijom. Ne treba ti doktor, nisi bolesna, savršeno si normalna osoba, a to što se osjećaš loše tu i tamo nije depresija, tj. nije još. Postoje neki oblici depresije koje ljudi mogu liječiti sami, a u to spada i tvoj oblik. U ''pravim'' depresijama doguraš do stadija kad nemaš snage ustati iz kreveta, zapustiš ličnu higijenu, nemaš apetit ili se prejedaš, nemaš snage za najlakše obaveze. Ti dobro funkcionišeš, dakle, još nije zvonilo na uzbunu. Pogorša li se, tad idi doktoru, i bez stida: depresija ne spada u psihoze, depresivci nisu ludi nego tužni, a tuga je jako raširena. Skoro da ne postoji osoba na svijetu koja bar par dana nije zapala u najdublje crnilo.

Tvoja depresija se začas može izliječiti promjenom načina razmišljanja. Jednostavno treba da prihvatiš činjenicu da je ovaj svijet udešen tako da jedni imaju a drugi nemaju. Možeš da se boriš protiv toga; ali najprije treba da prihvatiš tu činjenicu. Ti se stidiš siromaštva - nemoj. Nije isto biti siromašan u BiH i u nekoj boljoj državi. U boljoj državi tvoj tata bi imao puno novca za svoj rad. I mama bi ti radila, imali bi viška a ne manjka, a ti bi imala bolju odjeću. Ti si, zapravo, u depresiji jer živiš u zemlji gdje se ljudima već odavno čini da nema budućnosti. Nije normalno da osoba koja radi ponekad nema za hljeba ili da izdržava 3-4 člana porodice. Kod nas radnici imaju para kao u inostranstvu što imaju socijalni slučajevi. To je apsurdno. Dakle, nije do vas, nego ti tatu slabo plaća bh. novokomponovana kapitalistička čizma. I ne stidi se svog oca: on očito niti je krao ni šurovao po politici. Trebaš čak da mu se diviš. Takvi ljudi teško žive, ali su poštenjačine.

Ti možeš sutra bolje živjeti, međutim, fora je u tome da to dočekaš bez mnogo sekiracije, možda će ti nabolje krenuti tek za 5-10 godina. Cure koje izgledaju kao modeli - eh, to i nije stvar novca. Naime, kod nas ti žene misle da se mora napucati makar išla samo do lokalnog granapa. Na faks se ide učiti a ne pokazivati. No, ne kod nas. Kod nas se raja pokazuje jer to svi rade, pa niko ne želi da bude izuzetak. Pokazuju se na ulici, na izlascima, u školi, na Fejsbuku... mi smo ti sad u vremenu kad je pokazivanje smisao života.

Naravno, to je pogrešno, nemoj da nasjedaš na to. Živimo u vremenu izvrnutih vrijednosti. Stvari kod nas vrijede više od ljudi, tj. ljudi sami sebe i druge vrednuju kroz stvari. Po-stvar-enje ljudi. Želiš li ti biti stvar? Da ti se dive zbog odjeće i drugih budalaština?
Danas je hrana skupa, ali odjeća nije toliko. Tebi bi tvoji davali za krpice, ne mogu jer sav novac ide na jelo. Niste jedini, imaj to na umu. Imaš i siromašnijih od vas ( kod tebe barem otac radi ) a ima i onih kojima šalju iz inostranstva, pa onih koji žive na kredit, prodaju imovinu da bi preživjeli, itd. Ekipu kojoj dobro ide ( oni koji imaju plate veće od 1000 KM ) računaj ovako: 10 - 20% njih pošten rad, 80 - 90% njih poslovi preko veza, stranaka, i preplaćeni poslovi gdje oni ne rade ništa korisno a trpaju lovu u džep.

To je tako u suštini; ti vidiš samo dobro ušminkano lice takve bratije, a ne vidiš naličje. Skoro da je došlo vrijeme da možemo reći da ko dobro zarađuje ( čast izuzecima ) je lopov ili zaposlen na radnom mjestu koje je: 1.nepotrebno; 2. previše plaćeno; 3. podešeno štelom.
Imaš zatim one koji zarađuju manje od 1000 ili manje od 700, a oni žive skromno kao i vi, kad se oni uparade to je od kredita, a ima i cura koje slabije jedu, ali zato ostane za krpe. Vi nemate nekad ni za hljeb; to je grozno, ali nemoj ni za sekund da pomisliš da je to vaša krivica. Krivi su oni koji su nas doveli u ovo stanje. Kad vi nemate za hljeb, to je zato da bi nečiji guzonjin sin imao za zimovanje u Austriji ili najnoviji tehnološki klinac. Trebate o tome i u porodici da pričate, jer ljudi lako počnu sebe doživljavati kao neuspješne, manje vrijedne, a vjeruj mi, upravo je suprotno - vi ste veliki, a oni koji se pokazuju, što se više pokazuju, manje vrijede. Samo ti nemoj nasjedati na to.

Mama ti je živčana od brige, ništa drugo. Vi trebate više da razgovarate, da kao porodica osmislite strategiju bitke: kako doći do novca, do posla... Da te ne lažem, moguće je i gore. Ali, ti biraš kako ćeš da se postaviš prema tome: da li ćeš da se nosiš s tim ili da očajavaš. Vjeruj mi, u neimaštini zadnje što ti treba je da razviješ i depresiju. Vrlo je malo pravih, prirodnih depresija, kod tebe je ona uzrokovana isključivo situacijom. Možeš se boriti za bolji život, ali znaj da je kod nas more ljudi koji jedva spajaju kraj s krajem. Siromaštvo nas sviju vreba. Zato, pored borbe za bolje sutra ti usput radi i na tome da izgradiš novi sistem vrijednosti u svojoj glavi. U životu nekad imaš nekad nemaš, i mnogi ljudi se tako klackaju kroz život. Ti samo ne smiješ da dozvoliš da te to određuje - kad nemaš - ne stidi se, kad imaš - ne foliraj se. Čitaj malo životne priče koje pokazuju to klackanje s novcem.

Baš sam gledala neki dan na HRT-u, u talk show emisiji Daniele Trbović ''8. kat'' gostovali su kockari. I dođe divan bračni par 50ih godina, blistaju, puni pozitivne energije. On je bio uspješan poslovni čovjek, imao svoj zanat, imali kuće, aute, djecu, sve. Ona bila domaćica. I jedan dan, rekoše 2000. godine, žena je preko noći saznala da joj je muž prokockao sve - kuća više nije bila njihova, ni auto... čak je morao i u zatvor nakratko. Ona nije ni znala da on kocka. I od uspješnog i bogatog u jednom momentu je, pričaju oni, hodao kao posljednji klošar njihovim malim gradom, gdje ga svi znaju, bezveze obučen, bez zuba, skoro da je prosio. Ljudi su ga žalili. No, ona mu je oprostila, jer je dobar čovjek, i krenuli ponovo od nule. Ona kontroliše novac, daje mu samo za kafu, on ponovo pokrenuo posao. Njega žena nije vrednovala kao uspješnog pa neuspješnog, nego kao dobrog čovjeka. Ljudi griješe, pa se oporave. Tvoj tata nije griješio ni u čemu, ni vi kao porodica. Zapeli ste ( kao i svi mi ) u pogrešno vrijeme na pogrešnom mjestu i trebate izvući najbolje moguće za sebe i biti ponosni na sebe i kada vam ne ide novčano. A još pogrešnijih vremena i mjesta te zapinjanja bilo je u istoriji koliko hoćeš. Zato se ljudi, kada nemaju para, tješe na taj način, jer fakat - uvijek ima gore.

Pouka: sve se može kad se familija drži skupa. Nemojte se predavati. Mamu smekšaj tako što ćeš joj biti desna ruka. Nije dobro što te potcjenjuju i govore ti loše stvari. Nemoj im vjerovati kad ti kažu da si smotana, mutava isl. To je već iz domena naopakog bosanskog odgoja, roditelji ne kontaju da dijete treba ohrabrivati, a ne ''ubijati u pojam''. Izdigni se iznad toga. Gledaj na njih kao na ljude koji nisu dovoljno informisani kako odgajati djecu. To što nešto ne uradiš po njihovim zamislima, ne znači da je ''po njihovom'' bilo bolje, samo da je ''po njihovom''. Imate generacijski sukob, i to smo SVI prošli. Nauči vagati: kada je njihova kritika na mjestu, a kad je čista glupost. No, čak i kad griješiš u nečemu, ne smiju generalizovati i na osnovi jedne ili pet grešaka suditi da si smotana osoba. Mjeru smotanosti, mutavosti određuju ljudi sami sebi. Ti odredi sebi svoju, a njihovu zanemari. Npr. ako ti neki kućni posao ne obavljaš kako tvoja mama misli da je ''normalno'', tada ti nisi smotana ili neznalica, nego imaš svoj stil rada, svoj sistem organizacije. Mutavi ljudi ne idu na fakultete, čak ni u normalnu školu, a smotani nemaju stabilnu vezu tako rano kao ti; dakle, ti kao osoba ne možeš biti smotana ili mutava sve da hoćeš. :D

Život je klackalica, gore dolje, pa opet: gore dolje... Ne padaj u zamku da se ikad osjećaš loše samo zato što nemaš para, jer je to rješivo, uz sve to je i često, ne zavisi samo od tebe ( pogotovo kod nas ) a i s malo para može se doseći sreća. Ima ljudi s nerješivim problemima pa guraju dalje. Taj ti je dečko zlata vrijedan kad je uz tebe. On očito ne gleda da li mu cura izgleda ''napucano'' nego kakva je osoba, a takvi su rijetki. Dakle, u ljubavi ti ide, eto plusa. Zdravlje ok.? Eto drugog plusa. Imaš manje od 30? Eto trećeg plusa ( imaš vrijeme, najdragocjeniju stvar ). Imaš dobrog brata? Još jedan plus. Na fakultetu si? Ovo je plusčina. :D Lično znam osobe puno starije od tebe, bez posla, bez grama uspjeha u ljubavi i uz sve te nedaće, nisu ni savršeno zdravi, a na faks nisu ni primirisali. Padaju i oni u depresiju, istina. Teško je njima, teško i tebi - istina. Ali, tebi je ipak lakše zbog mladosti i zdravlja, te sreće u ljubavi i činjenice da se obrazuješ. Lakše ćeš se nositi sa nedaćama. Eto, ne daj se, a nafarbane šmizle bi puno toga dale za tvog momka, recimo. Ne lickaju se ni one džabe. :lol:

I druži se s Durgom. On/ona zvuči preporođeno, k'o da nije iz Bosne. :D :thumbup:
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#70 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by anthraxQ »

evo moga malo naucnog gledista.

nisi ti u depresiji - depresija traje duži vremenski period, nema oscilacija, stabilna je, ima psihofizičke manifestacije tipa osjećaj gušenja u grlu, mučnine, osjećaj stiješnjenosti uz naravno suicidalne tendencije.

to treba razlikovati od obične potištenosti, a to si ti. depresija je bolest, koja ako se ne liječi završava samoubistvom. tu je potrebna profesionalna pomoć, uz farmakoterapiju.

ne umišljaj sebi da si u depresiji. potištena si... a to je vec samo po sebi olakšavajuća okolnost. potištenost prolazi.
shillen
Posts: 11242
Joined: 24/12/2010 23:12

#71 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by shillen »

no_crnjak wrote:vjera...
znaci nisi mogla dobiti bolji savjet od ovoga :)
bio sam pa od prilike u istoj situaciji ko i ti , prije godinu i po' , jedina razlika je u tome sto sam eto ko malo bolje finansije u kuci im'o i sto nisam im'o curu :D . Nemoj ni pod razno da se pokusavas izvaditi alkoholom il bilo kojom vrstom droge , ne pomaze vjeruj mi , samo ti odmaze i to zestoko . Za pocetak ti treba samo jedna osoba koja te moze saslusati , ne mora ti davati neke aman zaman savjete , samo je vazno da te saslusa . Ne zaboravi da jednostavno gledas otvorenih ociju oko sebe , nemas pojma koliko nekad lijepo vrijeme moze utjecati na raspolozenje covjeka :)
I jos jednom da ponovim da ti je crnjo dao najbolji moguci savjet :thumbup:
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#72 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by detroit-mercy »

Ealhswitha wrote:Procitala sam sve vase odgovore i hvala vam. Neki su mi vratili neku nadu da se nesto moze popraviti :) Vidjecu da odem kod doktora. Nisu to izmisljeni problemi, tesko je kad idete kasno u noc pjeske iz grada, jer nema ko doci po vas, a pare za taksi nemate. Tesko je kad vam je zimi hladno u kuci, jedino ona prostorija je topla u kojoj se lozi vatra. Tesko se kupati preko zime, tesko je kad se ustane rano, pa se smrznes dok se obuces jer je previse hladno. Dok vecina ostalih zive u toplim domovima. To su samo dvije sitnce, koje su mi trenutno pale na pamet. Jos teret i pritisak koji roditelji stavljaju na mene, razumijem da je i njima tesko, ali ipak nisam ja kriva za to kako nam je. Ja njih razumijem, ali oni mene ne, i vjerovatno nikad ni nece. Valjda jednog dana bude bolje...
E jaranice, sada si usrala i sefa i stanicu :skoljka:, imao sam kao neke simpatije za tebe ali nakon ovih par problema vise nemam.
Zalis se sto moras pjeske iz carsije jer nema se za taxi, pa da ti kazem velika vecina nas je tumbala pjeske i u carsiju i iz carsije. Za hladnocu u sobi, pa tako je u 60% domacinstava u BiH koja nemaju centralno (broj je mozda i veci), ja vala tako cijelu moju mladost proveo i to mi nije bio razlog za depresiju. Cak stavise vise sam volio da spavam u hladnoj nego u toploj prostoriji.
Koliko se meni cini, tebi treba dobar degenek i da se malo prihvatis cega korisnog da radis. To kako ti opisujes vjerujem da zivi jedno 70% mladih u BiH, prema tome prihvati se cega korisnog (knjige, posla po kuci ili izvan kuce) a ne tu kukas jer se nema para za taxi.
Bem ti taxi, dva puta u zivotu sjeo u njega :skoljka: .
User avatar
bijela
Posts: 4231
Joined: 20/12/2009 21:14

#73 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by bijela »

detroit-mercy wrote: Zalis se sto moras pjeske iz carsije jer nema se za taxi, pa da ti kazem velika vecina nas je tumbala pjeske i u carsiju i iz carsije. Za hladnocu u sobi, pa tako je u 60% domacinstava u BiH koja nemaju centralno (broj je mozda i veci), ja vala tako cijelu moju mladost proveo i to mi nije bio razlog za depresiju.
što jest jest
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#74 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by talić »

većina nas ima svoje priče, i ja sam rođen u porodici u kojoj je samo otac radio, petoro djece, zimi išao u školu u cipelicama u kojim bi mi se smrzli prsti na nogama do bola, spavao sam u sobi u kojoj su se prozori ledili sa unutrašnje strane, nije nikad bilo novca za luksuz, sa četrnaest sam počeo zarađivati za odjeću i nikad mi više otac nije dao ni dinara. Nisam studirao jer je otac penzionisam u to vrijeme nego sam se zaposlio kao PK radnik u Željezari Zenica i danas imam sve, samo rad i vjera u sebe.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#75 Re: Kako da izadjem iz depresije?

Post by Desert Wind »

A jedan wrote:
Kristijana wrote: Cure koje izgledaju kao modeli - eh, to i nije stvar novca. Naime, kod nas ti žene misle da se mora napucati makar išla samo do lokalnog granapa. Na faks se ide učiti a ne pokazivati. No, ne kod nas. Kod nas se raja pokazuje jer to svi rade, pa niko ne želi da bude izuzetak. Pokazuju se na ulici, na izlascima, u školi, na Fejsbuku... mi smo ti sad u vremenu kad je pokazivanje smisao života.

Naravno, to je pogrešno, nemoj da nasjedaš na to. Živimo u vremenu izvrnutih vrijednosti. Stvari kod nas vrijede više od ljudi, tj. ljudi sami sebe i druge vrednuju kroz stvari. Po-stvar-enje ljudi. Želiš li ti biti stvar? Da ti se dive zbog odjeće i drugih budalaština?
odlican post.
a vala jest :thumbup:
Post Reply