Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post Reply
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#1 Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by vedderedi »

Grebo: "Od Ustavnog suda BiH napravili su karikaturu"

Grebo: "Od Ustavnog suda BiH napravili su karikaturu"

*** SPAM *** - Znanje, iskustvo, moralne i druge pretpostavke, te potpuna nezavisnost od politike, u svim normalnim državama su osnovni preduslov da bi neka osoba bila izabrana na funkciju sudije Ustavnog suda BiH. No, u BiH to nije slučaj, a situacija je čak i obrnuta.

Da biste konkurisali i bili izabrani za sudiju ovako važne institucije dovoljno je da imate političku podršku. Najsvježiji primjer koji tome svjedoči je izbor sudije Ustavnog suda BiH u koji je izabran Mirsad Ćeman, kadar SDA. On je za dlaku, u trećem krugu glasanja u Parlamentu FBiH, pobijedio Damira Arnauta, koji je imao podršku SBiH, a nije ispunio ni osnovni preduslov da bi konkuriso.

Naime, Arnaut je završio fakultet u SAD, ali diplomu nije verifikovao. To, praktično, znači da Arnaut formalno nema diplomu koju priznaje država u čijem Ustavnom sudu je želio biti sudija.

No, ni to nije najgori dio priče. Prema riječima Ismeta Osmanovića, predsjednika parlamentarne Komisije za izbor i imenovanja, Arnaut je to komisiji tokom razgovora za posao ustavnog sudije, sam priznao i obećao je da će to uraditi kada u BiH profunkcioniše bolonjski proces! Uprkos tome, Komisija ga je propustila među pet kandidata u uži izbor! To toliko nelogično zvuči, da definitivno zasjeni čak i podatak da neko ko je zamalo postao sudija Ustavnog suda BiH od radnog iskustva ima godinu dana koje je proveo u kabinetu Harisa Silajdžića, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH i predsjednika SBiH.

Sve to je profesoru na Pravnom fakultetu u Sarajevu Zdravku Grebi dokaz da se ovdje ne radi o profesionalnim, akademskim i stručnim kriterijima, nego čisto političkim.

"Jasno je da Ustavni sud BiH neće još dugo vremena imati pravi profesionalni sastav koji će se sastojati od ljudi koji imaju ne samo znanje, što bi morala biti prva pretpostavka, nego i moralni dignitet. Svuda u svijetu ustavni sud je najznačajnija institucija. Kod nas su od toga napravili karikaturu. Ovo što se desilo samo govori da su na djelu aposlutno politički kriteriji. Damir Arnaut je bio Silajdžićev kandidat, kao što je Mirsad Ćeman bio kandidat SDA. Oni su se malo potakmičili, Ćeman je pobijedio i šta ćemo sad", konstatuje profesor Grebo.

Univerzitetski profesor i predsjednica LDS-a Lamija Tanović tvrdi da je Arnaut pametan i mlad čovjek, koji je obrazovanje iz međunaronog prava stekao u Americi, ali da je ovaj slučaj pokazatelj koliko je kompletan izbor važnih osoba u tijelu koje mora biti nezavisno od politike, najobičnija parodija.

"Krenite od osobe do osobe, od bilo kojeg kandidata za sudiju Ustavnog suda, pa ćete vidjeti da je svaka ta osoba stranačka. Kod sudija Ustavnog suda stalno imamo kandidate uticajnih stranaka, Arnaut je jedan od takvih, takvi su i svi drugi. Svaki od njih koji je prošao ima političku podršku i tako na najtragičniji način u tijelima koja moraju biti potpuno mimo politike, stranke imaju ogroman uticaj", kaže Tanovićeva.

Oni koji nemaju tu političku podršku, neće, kaže ona, ni da se prijave na konkurs budući da je sve unaprijed određeno.

"Takvi ljudi se ne prijavljuju zato što postoji opšte nepovjerenje prema sistemu koji vlada. Kako to mijenjati? Mediji moraju da otvore oči biračima i moraju reći šta radi koja od stranaka da bi proturila svog kandidata. Oni proturaju svog kandidata da bi na svaku odluku Ustavnog suda mogli da utječu, a to je van pameti", kaže profesorica Tanović.

U zvaničnoj biografiji Damira Arnauta piše da je završio fakultet u Americi, da je od priznanja, između ostalih, dobio priznanje Fi Beta Kapa - akademsko društvo, a pod stavkom "objavljeni radovi" piše da ih tek u ovoj godini planira objaviti. Trenutno je savjetnik za ustavnopravna pitanja u kabinetu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića, gdje je stekao iskustvo od godinu dana.

(san.ba)
http://www.24sata.info/14364
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#2 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Malo je naslov tendenciozan al' hajde. :oops:
Bolje bi bilo kako S.BiH unistava drzavne institucije.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#3 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by Sarafcina »

i onda se cudimo sto nas svako malo neko izlevati.
i eno malo se osvrcem na onog Trifunovica na drugoj temi, pa kontam ... jesam li ja to toliki ahamk da se zajebajem sa Trifunovicima, dok Haris i ostatak strucno prave parodiju od svega sto uzmu u ruke... a Trifunovici i njima slicni prave (pseudo)reference i jebu nas sve zajedno.
I sta ja sad trebam... da odgovornim politicarima spominjem familijarne veze u kontekstu koitusa?
User avatar
Truba
Posts: 81724
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by Truba »

što uraditi s političarima ( a i običnim građanima) koji naciju mijenjaju prema potrebama konkursa... tjedno dakle :D
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#5 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by mostarac »

Grebo je jedan od najvecih seratora na nasim prostorima i nenormalno mi ide na zivce. Ono nije da nije u pravu sa ovim tekstom, ali to je lik koji nikad i nigdje nece da preuzme odgovornost, al zato sve i svakoga kritikuje, a ja ne volim te koji pretacu iz supljeg u prazno. Na tu kritiku kako Grebo radi imaju pravo novinari ali ne i intelektualci njegovog formata. Intelektualci njegovog formata treba da su aktivni ucesnici drustvenih dogadjaja a ne njihovi kriticari i posmatraci sa margine. Lik slican njemu je Bogicevic, ali Bogicevic ako nista bar suti i ne petlja se u sve i svasta. Nece covjek odgovornost, al zato se i ne petlja. Grebo s druge strane svaki dan nekog i nesto kritikuje, a sam nikad nije htio da preuzme da radi neki odgovoran posao pa da vidimo kako bi on to. Grebo je idealan za pokret DOSTA. Mnogo price, a malo odgovornosti.
ld
Posts: 1629
Joined: 10/02/2008 00:16
Location: daleko

#6 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by ld »

sta je sa hrvatima i srbima
i oni nisu nista bolji od bosnjaka po tom pitanju,mada je ovaj gore u pravu,sbih,a i ostale stranke svojim djelovanjem upropastavaju drzavu i narod

sve zarad fotelja i pozicija
lagumdjija i sdp,preko tihica i sda gledaju na svaki nacin kako ce podmetnuti klipove za razvoj drzave
pa ako bi oni nesto dobro u radili,onda bi te klipove zabijali bakir i njegov dio sda sa sbih
da ne navodim hdz novi i stari i stranke iz rs-a

mnogo sta je se moglo dosada uraditi u bosni,moglo je se i vise autoputa izgraditi,i privreda da ozivi,samo da su umjesto podobnih guzouvlakaca postavljali strucne i sposobne kadrove,i da su zarad interesa naroda formirali kakva takva drzavna tijela,mogli smo i mi dobiti status kandidata ranije

vec svako vuce na svoju stranu,a narod kakav je mahnit u bosni i dalje se lozi na njihovu propagandu
i tako nase parjanice kupuju vile u beogradu,jahte na moru,odmaralista,da se mogu odmoriti nakon naprnog rada u parlamentu itd...
User avatar
vedderedi
Posts: 1002
Joined: 20/09/2004 12:50

#7 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by vedderedi »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Malo je naslov tendenciozan al' hajde. :oops:
Bolje bi bilo kako S.BiH unistava drzavne institucije.
Sjeca li se iko Palavric Suade i kako ona zaglavi na sudu, i to Ustavnom? :shock:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#8 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by osa »

vedderedi wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Malo je naslov tendenciozan al' hajde. :oops:
Bolje bi bilo kako S.BiH unistava drzavne institucije.
Sjeca li se iko Palavric Suade i kako ona zaglavi na sudu, i to Ustavnom? :shock:
da li je to onaj hrvatski član ustavnog suda.
User avatar
Polynesian
Posts: 81
Joined: 27/06/2008 09:21
Location: BiH

#9 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by Polynesian »

mostarac wrote:Grebo je jedan od najvecih seratora na nasim prostorima i nenormalno mi ide na zivce. Ono nije da nije u pravu sa ovim tekstom, ali to je lik koji nikad i nigdje nece da preuzme odgovornost, al zato sve i svakoga kritikuje, a ja ne volim te koji pretacu iz supljeg u prazno. Na tu kritiku kako Grebo radi imaju pravo novinari ali ne i intelektualci njegovog formata. Intelektualci njegovog formata treba da su aktivni ucesnici drustvenih dogadjaja a ne njihovi kriticari i posmatraci sa margine. Lik slican njemu je Bogicevic, ali Bogicevic ako nista bar suti i ne petlja se u sve i svasta. Nece covjek odgovornost, al zato se i ne petlja. Grebo s druge strane svaki dan nekog i nesto kritikuje, a sam nikad nije htio da preuzme da radi neki odgovoran posao pa da vidimo kako bi on to. Grebo je idealan za pokret DOSTA. Mnogo price, a malo odgovornosti.
Upravo tako - potpis.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#10 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by Maraschino »

zoom66 wrote:ovdje niko da se zapita shta radi predratni uchitelj iz teshnja u ustavnom sudu? :-) :D ako sam se zajebunio glede mirse, unaprijed se izvinjavam :D
mirso nije tema, :D i molimo vas , drzite se teme a ona je :


damir arnaut,


nidje veze ni sa temom ni sa likovima u ovoj bajci


odustajem
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#11 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by Sarafcina »

zoom66 wrote:ovdje niko da se zapita shta radi predratni uchitelj iz teshnja u ustavnom sudu? :-) :D ako sam se zajebunio glede mirse, unaprijed se izvinjavam :D
zajebunio si se ;)
mirso je pravnik...puno prije rata je to postao ... a spada u grupu onih s kojima cak i HDZ voli saradjivati ;).
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by jefferson »

zoom66 wrote:
Sarafcina wrote:
zoom66 wrote:ovdje niko da se zapita shta radi predratni uchitelj iz teshnja u ustavnom sudu? :-) :D ako sam se zajebunio glede mirse, unaprijed se izvinjavam :D
zajebunio si se ;)
mirso je pravnik...puno prije rata je to postao ... a spada u grupu onih s kojima cak i HDZ voli saradjivati ;).
tachno, pobrkah mirsu sa osmanom brkom...:D izvinjajem se....:D
Sad mi je lakse kad cujem da je Mirso u Ustavnom sudu, sad ce sve biti OK! :x
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#13 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by gaius »

to je kriza.. kriza.. i kriza.. seada palavrić.. ćeman.. užas.. srpski (iako ne volim tako vršiti podjele) član ustavnog suda je jedan vrhunskih pravnika (simović profesor kpp) a naši su.. uf.. uf.. uf.. užas.. užas.. užas..

a taj arnaut.. pa on nema elementarnog znanja o pravu.. slušao par puta.. baš dok sam učio međunarodno javno pravo.. frajer je totalni promašaj..
edinbug
Posts: 737
Joined: 04/02/2006 21:49
Location: Bugojno

#14 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by edinbug »

mostarac wrote:Grebo je jedan od najvecih seratora na nasim prostorima i nenormalno mi ide na zivce. Ono nije da nije u pravu sa ovim tekstom, ali to je lik koji nikad i nigdje nece da preuzme odgovornost, al zato sve i svakoga kritikuje, a ja ne volim te koji pretacu iz supljeg u prazno. Na tu kritiku kako Grebo radi imaju pravo novinari ali ne i intelektualci njegovog formata. Intelektualci njegovog formata treba da su aktivni ucesnici drustvenih dogadjaja a ne njihovi kriticari i posmatraci sa margine. Lik slican njemu je Bogicevic, ali Bogicevic ako nista bar suti i ne petlja se u sve i svasta. Nece covjek odgovornost, al zato se i ne petlja. Grebo s druge strane svaki dan nekog i nesto kritikuje, a sam nikad nije htio da preuzme da radi neki odgovoran posao pa da vidimo kako bi on to. Grebo je idealan za pokret DOSTA. Mnogo price, a malo odgovornosti.
POTPISUJEM!!!
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#15 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by gaius »

ali ljudi o čemu mi pričamo.. o frajeru čije je radno iskustvo to što je godinu-dvije savjetnik harisa silajdžića? e..

sve nekompetentno.. ali pošto je izbor stranački sve se pojavljuju sami .. uf.. .. ni jednog imena za koje se može reći da je baš stručnjak.. da ima iskustvo.. da ima znanje..

kakav ba damir arnaut.. čovjek nije u životu ušao u sud a da bude sudija ustavnog suda.. ja bih tu propisao uslove 20 godina staža u sudstvu i advokaturi.. ljudi ne znaju šta je zk izvadak a sudije ustavnog suda..

mislim hajmo porediti.. neđo miličević, sudija ustavnog suda fbih.. i ćeman.. "član" raznih komisija.. ili arnaut.. nečiji savjetnik.. ma dajte ljudi.. dokad ćemo se više zajebavati..
Miamostarka
Posts: 2
Joined: 06/07/2008 13:41

#16 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by Miamostarka »

Ovaj Arnaut mi je pravo keksi :-) i zato i komentiram. Ali da ne bih lupala napamet, malo sam ga i pretrazila :-). Neko je na forumu ostavio link (http://www.cin.ba/Stories/P20_CCourt/?cid=840,2,1) za stranicu koja pokazuje njegove kvalitete i mislim da to dokazuje da su neki ovdje samo zavidni. A to tek dokazuje i donji clanak iz Dana. Prema tome popustite momka i pustite bar nas cure da uzivamo kad se pojavi na tv :-)))))))


BH DANI, br. 577, 04.07.2008.
Damir Mašić

Drug Damir, uzdanica druga Zlaje, nada svih mladih generacija, budućnost SDP-a, najpametniji među najpametnijim u granicama svjetske socijaldemokratije i onaj koji drugove dijalektički prosvjetljuje, bavio se ovih dana izborom sudija Vrhovnog suda BiH - i sugerirao poslanicima kluba SDP-a da glasaju za kandidata SDA Mirsada Ćemana, 53-godišnjeg diplomiranog pravnika, "s pasivnim znanjem arapskog i engleskog jezika", koji kao advokat radi u Sarajevu. Tako na funkciju nije izabran Damir Arnaut, diplomac prestižnog američkog univerziteta Berkeley, koji aktivno govori engleski jezik, dok njemački i francuski govori na akademskom nivou. Obrazloženje druga Damira je da sudija Ustavnog suda BiH ne može biti osoba "koja je studirala anglosaksonsko, a ne evropsko kontinentalno pravo" i "čiju diplomu nije priznala država BiH". Drug Damir je, dok je podrezivao bradicu, vjerovatno smetnuo s uma kako činjenica da je neko studirao anglosaksonsko pravo tu osobu ni u kom slučaju ne čini manjim pravnim stručnjakom. Međutim, drug Damir, tobožnji borac za prava mladih, prevazišao je samog sebe tvrdnjom o tome kako je Arnautova manjkavost to što mu sarajevski pravni fakultet, na kojem svaka šuša može kupiti ispit, nije nostrificirao diplomu s Berkeleya. Ovim su i Mašić i njegova stranka poručili svim mladim intelektualcima, koji su imali sreću da studije završe u inozemstvu, da tamo mogu i ostati. Imamo mi ionako dovoljno pameti oličene u Mašiću i njegovim bezbrojnim klonovima.
psiha
Posts: 30
Joined: 17/10/2002 00:00

#17 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by psiha »

e moj arnaute... izgledas mi kao ET :shock:
User avatar
polumasni
Posts: 126
Joined: 16/02/2008 20:28
Location: Dartha Vadera 27/II

#18 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by polumasni »

Arnaut je jedina pozitivna faca SBiH. Njegov CV je strasno impresivan, pogotovo PhD sa UC Berkeley. Mrtva intelektualna elita. Njegovo radno iskustvo je takodjer impozantno. Ne znam sta radi ovdje sa Harisom kad moze u Americi da radi skoro u svakoj jacoj law firm, da mlati strasne pare i da se ne prepire sa debilima. Ako je radio za State Dept. prepostavljam da ima americko drzavljanstvo, sto mu otvara jos vise profesionalnih vrata. Usput, gledao sam ga par puta na TV debatama i lik je impresivan.

A Masic se pravo provalio i Dani su mu s pravom odrzali lekciju. Al hebo ganje...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45240
Joined: 29/12/2005 01:20

#19 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by jeza u ledja »

Fakat sad kad procitah Arnautov CV ovaj clanak sa vrha je bezobrazan. Htjedoh reci da me iznenadjuje kakve ljigavstine Grebo moze reci, ali onda skontah da vecina clanka u stvari nije dio onoga sto je rekao.

U clanku pise da je Arnaut 'zavrsio studij u Americi', ali nije isto 'zavrsiti u Americi' i 'zavrsiti na Berkeleyu' , jednom od mozda 5 najprestiznijih fakulteta prava u SAD. Ne pise da je dobitnik Fulbright stipendije, koja se daje samo naj naj naj boljim studentima.
Dalje pise da pod 'objavljeni radovi' ima samo dva koja 'su u pripremi' za 2008u godinu. Da, to pise na prvoj stranici, kad krenes na drugu tamo ima 6 objavljenih radova. Da ne govorim o tome da kao PhD kandidat sa Berkeleya sigurno ne mozes zavrsiti bez objavljivanja naucnih radova.
Dalje, pise da 'od radnog iskustva ima godinu dana koje je proveo u kabinetu Harisa Silajdžića'. Ne, radno iskustvo ide unazad 8 godina od pozicije asistenta na Berkeleyu, preko pozicije glavnog i odgovornog urednika nekog univerzitetskog zurnala, pa onda nakon diplomiranja pripravnik u advokatskoj firmi, pa onda pozicija advokata u State Departmentu, pa onda jos jedna firma, i onda na kraju mjesto savjetnika kod Hareta, a ocigledno se poceo baviti i advokaturom u Sarajevu.
Sve ukupno za nekog relativno mladog sa PhD diplomom sasvim solidno iskustvo, da ne kazem odlicno.

I sad se nadje neki jadnik iz smeca od novine San, koji vjerovatno ni obicne diplome novinarstva nema da pise ovako tendenciozan clanak i prakticno laze o covjeku koji je svjetlosnim godinama ispred njega.

To sto je Arnaut Silajdzicev covjek u ovom slucaju je manje bitno, svako je svog konja za trku imao, a na kraju poziciju dobije onaj seljacic s brcicima.
psiha
Posts: 30
Joined: 17/10/2002 00:00

#20 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by psiha »

polumasni wrote:Ne znam sta radi ovdje sa Harisom kad moze u Americi da radi skoro u svakoj jacoj law firm, da mlati strasne pare i da se ne prepire sa debilima. Ako je radio za State Dept. prepostavljam da ima americko drzavljanstvo, sto mu otvara jos vise profesionalnih vrata. Usput, gledao sam ga par puta na TV debatama i lik je impresivan.

impresivan i pametan jeste... slazem se. a glup je sto je napustio posao u jednoj od najjacih firmi ne samo u sad, nego u svijetu uopste da bi ovdje prdio sa harisom... al dobro, nije sve ni u parama, mozda ga ispunjava ljubav prema domovini :D
Madame de Pompadour
Posts: 204
Joined: 27/02/2008 08:25

#21 Re: Kako Bosnjaci unistavaju drzavne institucije

Post by Madame de Pompadour »

Arnaut jedini ima cv i vjerovatno iskustvo da radi kao sudija ustavnog suda. Za tu poziciju treba ili duze radno iskustvo u ustavnom sudu ili krace radno iskustvo ali najmanje zvanje doktora pravnih nauka.

Ustavni sud je institucija koja kroji drzavu i tu trebaju raditi ljudi koji poznaju svjetsko pravo i kako nase pravo oblikovati prema savremenim demokratskim zakonima...

Ne potcjenjujem ja ostale kandidate ali nije njihovo znanje doseglo znanju i ozbiljnoscu ove funkcije, ili u Bosni je sve kako je i ko skim u kakvoj politickoj vezi ili talu pa haj'd moze proci...
Post Reply