kako bi ovo definisali

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#1 kako bi ovo definisali

Post by Umjetnik a »

"Da li je to slutnja što svuda i u svemu vidim znakove? A ako ih ne vidim, sam ih tražim i objašnjavam? Mogu i svojom voljom da im ne pripadam, jer ja to zaista neću?"

"Od ljubavnih jada nema većih i njima se predajem."

P.S.
"slutnja" šta znači ta riječ
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#2 Re: kako bi ovo definisali

Post by sulesavic »

Umjetnik a wrote:"Da li je to slutnja ¹to svuda i u svemu vidim znakove? A ako ih ne vidim, sam ih tra¾im i obja¹njavam? Mogu i svojom voljom da im ne pripadam, jer ja to zaista neæu?"

"Od ljubavnih jada nema veæih i njima se predajem."

P.S.
"slutnja" ¹ta znaèi ta rijeè
Je li ovo Ugursuz?
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#3

Post by karanana »

Um te navodi da u necemu vidis samo jednu stvar, pa makar ta stvar i ne bila ono sto je realnost. U ljubavi mozda, kada u svim drugim osobama vidis jednu koja ti je u srcu.
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#4 Re: kako bi ovo definisali

Post by Umjetnik a »

sulesavic wrote:
Umjetnik a wrote:"Da li je to slutnja što svuda i u svemu vidim znakove? A ako ih ne vidim, sam ih tražim i objašnjavam? Mogu i svojom voljom da im ne pripadam, jer ja to zaista neću?"

"Od ljubavnih jada nema većih i njima se predajem."

P.S.
"slutnja" šta znači ta riječ
Je li ovo Ugursuz?
DA
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#5

Post by seljak_cojek »

Slutnja bi, koliko ja znam, trebala biti predosjećaj. Možda i griješim.
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#6 we

Post by Fiore »

Pitanje za sve vas: sta ako vidite ono sto ce se desiti u skorijoj buducnosti a ipak to pokusavate zaboraviti..medjutimkad se desi vidite taj prostor.,ljude,situaciju kao da ste to vec dozivjeli.. :shock:

Desi se cesto :?
User avatar
triton
Posts: 523
Joined: 09/08/2006 13:42

#7

Post by triton »

smotam i kazem znao sam :D
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#8

Post by patrius »

seljak_cojek wrote:Slutnja bi, koliko ja znam, trebala biti predosjećaj. Možda i griješim.
pa nije bas predosjecaj,to je misljenje,zasnovano na cinjenicama,dakle kad o nekom pitanju posjedujes dovoljno informacija,a poznati su ti i ostali faktori,kao sto su mjesto,vrijeme i okolnosti pod kojima ce se nesto desiti...e na osnovu toga slutis kako bi se nesto moglo odigrati...dok je predosjecaj zamisljeni,zeljeni ishod necega...kao kad,recimo npr.navijas za zelju protiv mancestera,nije nemoguce ali tesko ostvarljivo...
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#9

Post by Maksim »

"Slutnja" je strah (moze biti i u pozitivnom smislu) koji nastane s okolosnim desavanjima, dakle nesto kao ocekivajuci rezultat jednog matematickog zadatka.
Loud
Posts: 127
Joined: 27/08/2003 00:00

#10

Post by Loud »

triton wrote:smotam i kazem znao sam :D
:lol: :lol: :lol: :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#11 Re: kako bi ovo definisali

Post by Shoshana »

Umjetnik a wrote:"Da li je to slutnja što svuda i u svemu vidim znakove? A ako ih ne vidim, sam ih tražim i objašnjavam? Mogu i svojom voljom da im ne pripadam, jer ja to zaista neću?"

"Od ljubavnih jada nema većih i njima se predajem."

P.S.
"slutnja" šta znači ta riječ
Koje, kako bi definisali :? Rijec 'slutnja'? POlazeci od ovog citata?

Ili si htio da ti analiziramo gornji citat, a onako usput pitao sta znaci rijec 'slutnja'?
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#12 Re: kako bi ovo definisali

Post by Fair Life »

Umjetnik a wrote:...
P.S.
"slutnja" šta znači ta riječ
Ne, nemoj mi prici... Hocu izdaleka
da volim i zelim tvoja oka dva.
Jer sreca je lepa samo dok se ceka,
dok od sebe samo nagovestaj da.

Ne, nemoj mi prici... Ima vise drazi
ova slatka strepnja, cekanje i stra'.
Sve je mnogo lepse donde dok se trazi,
o cemu se samo tek po slutnji zna.


Ne, nemoj mi prici... Nasta to i cemu?
Izdaleka samo sve ko zvezda sja;
izdaleka samo divimo se svemu.
Ne, nek mi ne pridju oka tvoja dva.

Desanka M.
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#13 Re: kako bi ovo definisali

Post by Umjetnik a »

Shoshana wrote:
Umjetnik a wrote:"Da li je to slutnja što svuda i u svemu vidim znakove? A ako ih ne vidim, sam ih tražim i objašnjavam? Mogu i svojom voljom da im ne pripadam, jer ja to zaista neću?"

"Od ljubavnih jada nema većih i njima se predajem."

P.S.
"slutnja" šta znači ta riječ
Koje, kako bi definisali :? Rijec 'slutnja'? POlazeci od ovog citata?

Ili si htio da ti analiziramo gornji citat, a onako usput pitao sta znaci rijec 'slutnja'?
Da upravo tako, da mi definišete ova dva citata i usput riječ "slutnja"
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#14 Re: kako bi ovo definisali

Post by Hierarchia »

Umjetnik a wrote:
Shoshana wrote:
Umjetnik a wrote:"Da li je to slutnja što svuda i u svemu vidim znakove? A ako ih ne vidim, sam ih tražim i objašnjavam? Mogu i svojom voljom da im ne pripadam, jer ja to zaista neću?"

"Od ljubavnih jada nema većih i njima se predajem."

P.S.
"slutnja" šta znači ta riječ
Koje, kako bi definisali :? Rijec 'slutnja'? POlazeci od ovog citata?

Ili si htio da ti analiziramo gornji citat, a onako usput pitao sta znaci rijec 'slutnja'?
Da upravo tako, da mi definišete ova dva citata i usput riječ "slutnja"
Znacenje riječi "slutnja" u romanu "Ugursuz" vrlo je daleko od uobičajenog značenja te iste riječi. I nije nimalo jednostavno ono što "slutnja" na Herdekovcu predstavlja. Mislim da ti niko neće na osnovu samo ovih citata dati dobar odgovor, neophodno je pročitati i shvatiti roman i njegova značenja.
talijan
Posts: 1081
Joined: 18/08/2006 19:49

#15 Re: kako bi ovo definisali

Post by talijan »

Fair Life wrote:
Umjetnik a wrote:...
P.S.
"slutnja" šta znači ta riječ
Ne, nemoj mi prici... Hocu izdaleka
da volim i zelim tvoja oka dva.
Jer sreca je lepa samo dok se ceka,
dok od sebe samo nagovestaj da.

Ne, nemoj mi prici... Ima vise drazi
ova slatka strepnja, cekanje i stra'.
Sve je mnogo lepse donde dok se trazi,
o cemu se samo tek po slutnji zna.


Ne, nemoj mi prici... Nasta to i cemu?
Izdaleka samo sve ko zvezda sja;
izdaleka samo divimo se svemu.
Ne, nek mi ne pridju oka tvoja dva.

Desanka M.
svaka cast
User avatar
zolloo85
Posts: 266
Joined: 21/04/2007 13:01

#16

Post by zolloo85 »

A kako bismo definisali pojam GLOBALIZACIJA?


Pitanje:

Što je GLOBALIZACIJA?

Odgovor:

Smrt princeze Dijane.

Pitanje:

Kakve veze ima princeza Dijana s GLOBALIZACIJOM?

Odgovor:

Engleska princeza s Egipćaninom zaručnikom imala sudar u francuskom tunelu vozeći se u njemačkom automobilu koji ima nizozemski motor, a vozio ga pijani Belgijanac opijen škotskim whiskyem, dok su ih slijedili talijanski paparazzi, na japanskim motorima. Princezin život pokušali su spasiti američki liječnici upotrebljavajući brazilsku medicinu.
Ovo Vam piše Hrvat upotrebljavajući Bil Gatesovu tehnologiju i ovo vjerojatno čitate na kompjutoru koji je upotrijebio tajvanske čipove, a buljite u korejski monitor koji je sastavila jeftina radna snaga Bangladeša radeći u Singapuru. Sve to transportirali su vozači iz Indije, a oteto je u Indoneziji, iskrcano na Siciliji, transportirao konačno do Vas vozač iz BiH

:lol:
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#17

Post by Dezze »

seljak_cojek wrote:Slutnja bi, koliko ja znam, trebala biti predosjećaj. Možda i griješim.
Ne grijesis. :D
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#18 Re: kako bi ovo definisali

Post by Umjetnik a »

Hierarchia wrote:
Umjetnik a wrote:
Shoshana wrote: Koje, kako bi definisali :? Rijec 'slutnja'? POlazeci od ovog citata?

Ili si htio da ti analiziramo gornji citat, a onako usput pitao sta znaci rijec 'slutnja'?
Da upravo tako, da mi definišete ova dva citata i usput riječ "slutnja"
Znacenje riječi "slutnja" u romanu "Ugursuz" vrlo je daleko od uobičajenog značenja te iste riječi. I nije nimalo jednostavno ono što "slutnja" na Herdekovcu predstavlja. Mislim da ti niko neće na osnovu samo ovih citata dati dobar odgovor, neophodno je pročitati i shvatiti roman i njegova značenja.
ali šta bi u životu značilo riječ slutnja (kad nešto slutimo je li to pozitvno ili negativno) ne u romanu nego u životu
ovaj prvi citat šta on znači
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#19 Re: kako bi ovo definisali

Post by Hierarchia »

Umjetnik a wrote:
Hierarchia wrote:
Umjetnik a wrote: Da upravo tako, da mi definišete ova dva citata i usput riječ "slutnja"
Znacenje riječi "slutnja" u romanu "Ugursuz" vrlo je daleko od uobičajenog značenja te iste riječi. I nije nimalo jednostavno ono što "slutnja" na Herdekovcu predstavlja. Mislim da ti niko neće na osnovu samo ovih citata dati dobar odgovor, neophodno je pročitati i shvatiti roman i njegova značenja.
ali šta bi u životu značilo riječ slutnja (kad nešto slutimo je li to pozitvno ili negativno) ne u romanu nego u životu
ovaj prvi citat šta on znači
Romani se valjda pisu da nam nesto kazu o zivotu. Citat koji si izvadio iz romana takodjer govori o zivotu, ali tu ima posebno znacenje jer je pisac odlucio da mu ga ucita.
Jedno je pravo znacenje rijeci slutnja, a drugo znacenja koja ona poprima u nekom kontekstu. Hajde sad priznaj da pises lektiru pa trazis nacin da impresioniras profesoricu "svojom" analizom. :D
_STOKA_OD_OKA
Posts: 270
Joined: 02/09/2006 22:09
Location: Hotonj, Sarajevo
Contact:

#20

Post by _STOKA_OD_OKA »

karanana wrote:Um te navodi da u necemu vidis samo jednu stvar, pa makar ta stvar i ne bila ono sto je realnost. U ljubavi mozda, kada u svim drugim osobama vidis jednu koja ti je u srcu.
samo da se zna, to nije um jer um ne radi takve stvari. ja mislim da je to neka bolest ili neko psiholosko stanje, ili mozda neki poremecaj, ali um nije sigurno

pozdrav
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#21

Post by davis.ba »

_STOKA_OD_OKA wrote:
karanana wrote:Um te navodi da u necemu vidis samo jednu stvar, pa makar ta stvar i ne bila ono sto je realnost. U ljubavi mozda, kada u svim drugim osobama vidis jednu koja ti je u srcu.
samo da se zna, to nije um jer um ne radi takve stvari. ja mislim da je to neka bolest ili neko psiholosko stanje, ili mozda neki poremecaj, ali um nije sigurno

pozdrav
Ljudi vide ono što žele da vide. To nije bolest.
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#22 Re: kako bi ovo definisali

Post by Umjetnik a »

Hierarchia wrote:
Umjetnik a wrote:
Hierarchia wrote: Znacenje riječi "slutnja" u romanu "Ugursuz" vrlo je daleko od uobičajenog značenja te iste riječi. I nije nimalo jednostavno ono što "slutnja" na Herdekovcu predstavlja. Mislim da ti niko neće na osnovu samo ovih citata dati dobar odgovor, neophodno je pročitati i shvatiti roman i njegova značenja.
ali šta bi u životu značilo riječ slutnja (kad nešto slutimo je li to pozitvno ili negativno) ne u romanu nego u životu
ovaj prvi citat šta on znači
Romani se valjda pisu da nam nesto kazu o zivotu. Citat koji si izvadio iz romana takodjer govori o zivotu, ali tu ima posebno znacenje jer je pisac odlucio da mu ga ucita.
Jedno je pravo znacenje rijeci slutnja, a drugo znacenja koja ona poprima u nekom kontekstu. Hajde sad priznaj da pises lektiru pa trazis nacin da impresioniras profesoricu "svojom" analizom. :D
ne, nepišem lektiru, nego mi ovo više treba radi svog života
recimo da ovaj citat nije iz Ugursuza, npr. da sam ga ja lično izgovorio i slutnja je li to pozitivno ili negativno
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#23 Re: kako bi ovo definisali

Post by Hierarchia »

Umjetnik a wrote:
Hierarchia wrote:
Umjetnik a wrote: ali šta bi u životu značilo riječ slutnja (kad nešto slutimo je li to pozitvno ili negativno) ne u romanu nego u životu
ovaj prvi citat šta on znači
Romani se valjda pisu da nam nesto kazu o zivotu. Citat koji si izvadio iz romana takodjer govori o zivotu, ali tu ima posebno znacenje jer je pisac odlucio da mu ga ucita.
Jedno je pravo znacenje rijeci slutnja, a drugo znacenja koja ona poprima u nekom kontekstu. Hajde sad priznaj da pises lektiru pa trazis nacin da impresioniras profesoricu "svojom" analizom. :D
ne, nepišem lektiru, nego mi ovo više treba radi svog života
recimo da ovaj citat nije iz Ugursuza, npr. da sam ga ja lično izgovorio i slutnja je li to pozitivno ili negativno
Onda je slutnja predvidjanje ili nagovjestaj neceg sto se tek treba desiti. Sad, je li pozitivno ili negativno, to je vec individualni stav. Ja ne bih voljela da slutim. :D
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#24 Re: kako bi ovo definisali

Post by patrius »

Hierarchia wrote:
Umjetnik a wrote:
Hierarchia wrote: Romani se valjda pisu da nam nesto kazu o zivotu. Citat koji si izvadio iz romana takodjer govori o zivotu, ali tu ima posebno znacenje jer je pisac odlucio da mu ga ucita.
Jedno je pravo znacenje rijeci slutnja, a drugo znacenja koja ona poprima u nekom kontekstu. Hajde sad priznaj da pises lektiru pa trazis nacin da impresioniras profesoricu "svojom" analizom. :D
ne, nepišem lektiru, nego mi ovo više treba radi svog života
recimo da ovaj citat nije iz Ugursuza, npr. da sam ga ja lično izgovorio i slutnja je li to pozitivno ili negativno
Onda je slutnja predvidjanje ili nagovjestaj neceg sto se tek treba desiti. Sad, je li pozitivno ili negativno, to je vec individualni stav. Ja ne bih voljela da slutim. :D
Heureka!!!
bc_chupo
Posts: 1356
Joined: 02/08/2006 23:37
Location: Zla2

#25

Post by bc_chupo »

seljak_cojek wrote:Slutnja bi, koliko ja znam, trebala biti predosjećaj. Možda i griješim.
nesto tako...mozda nesto malo vise od predosjecaja...
Post Reply