Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post Reply
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#351 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by hAZNADAR »

General War wrote:
hAZNADAR wrote:
General War wrote:Koga interesuje nasa prepiska lako ce izvuci sta ja pricam a sta ti...ovako podvukao sto stalno potenciras, nebi hrvatska ono, nebi hrvatska ovo...i onda zakucavas sa podvucenom konstatacijom...pusti bolan, nikad nisi znao igrat navlakuse, :mrgreen: samo se spetljas...od teme do teme.
Nije to ba tvoj fah.
Zasto mislis da drzava BiH ne treba zbog cijene stradanja - a Juga trebala i pored vece cijene?
To ti kazes a ne ja, kakva veca cijena? Nemoj meni imputirati doradjene recenice...kazem ti, slabo ti idu navlakuse a ti opet zapeo.
Rekao si:
"General War wrote:
Mozes li ti navesti neke primjere sta drzava znaci onima pobijenim, i protjeranim u entitetu illi u zapadnoj hercegovini, meni nikako da na um padne ideja nekog benefita."

Vrijedi li to isto za Jugu?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#352 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by LBVIEW »

Ma vrijedi kurac, sto ce vrijediti za Jugu kad ne vrijedi ni za Veliku Srbiju.
Od "mi bismo bili neutralni" do "bolje bi nam bilo da smo bili uz one sto su pravili krnju Jugoslaviju, tj. Veliku Srbiju" u par postova. Ono, bolje je ginuti za Srbe i Veliku Srbiju nego za sopstvenu drzavu. To sto Bosnjaci to nisu htjeli, kad su skontali za kakvu se to Jugoslaviju bori po Istocnoj Slavoniji, Kordunu i Banovini, je po istima bosnjacki zajeb - trebali su ostaviti kosti tamo da im Mitar odrzi opelo i potvrdi kako su bre posteni Muslimani.
Pa onda malo izvlacenja konteksta i optuzbe za hrvatsko cvijece, a na citavoj temi isti zagovara srpsko cvece - asistiranje Srbima u stvaranju Velike Srbije.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#353 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by General War »

hAZNADAR wrote:
General War wrote:
hAZNADAR wrote:
Zasto mislis da drzava BiH ne treba zbog cijene stradanja - a Juga trebala i pored vece cijene?
To ti kazes a ne ja, kakva veca cijena? Nemoj meni imputirati doradjene recenice...kazem ti, slabo ti idu navlakuse a ti opet zapeo.
Rekao si:
"General War wrote:
Mozes li ti navesti neke primjere sta drzava znaci onima pobijenim, i protjeranim u entitetu illi u zapadnoj hercegovini, meni nikako da na um padne ideja nekog benefita."

Vrijedi li to isto za Jugu?
I gdje sam ja napisao " i pored vece cijene stradanja" da se ide na odrzavanje Yuge?
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#354 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by Humljanin »

E nek sam vala i ovo doživio da Kljujića prozovu ustašom :lol: :-)
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#355 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by hAZNADAR »

General War wrote:
"General War wrote:
Mozes li ti navesti neke primjere sta drzava znaci onima pobijenim, i protjeranim u entitetu illi u zapadnoj hercegovini, meni nikako da na um padne ideja nekog benefita."


I gdje sam ja napisao " i pored vece cijene stradanja" da se ide na odrzavanje Yuge?
Pa jesi za odrzavanje Juge posto zalis za Bogicevicevom odlukom,.... a znas da bi time svakako bio sukob u Hrvatskoj gdje bi Banjalucani nastavili ginuti na Okucanima. Tu ti ima benefita
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#356 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by General War »

hAZNADAR wrote:
General War wrote:
"General War wrote:
Mozes li ti navesti neke primjere sta drzava znaci onima pobijenim, i protjeranim u entitetu illi u zapadnoj hercegovini, meni nikako da na um padne ideja nekog benefita."


I gdje sam ja napisao " i pored vece cijene stradanja" da se ide na odrzavanje Yuge?
Pa jesi za odrzavanje Juge posto zalis za Bogicevicevom odlukom,.... a znas da bi time svakako bio sukob u Hrvatskoj gdje bi Banjalucani nastavili ginuti na Okucanima. Tu ti ima benefita
Sudeci po najvecim "cetnicima" Zulfikarpasicu i Tunji, nebi...ne izmisljaj.
Uzgred, Okucani su zavrsili '91...sto je bosnjaka u JNA stradalo, stradalo je...i to je prosto provjerljiva cinjenica.
Da je znao Bogicevic na sta ce ispasti...digao bi i on sve cetiri, i opet Bogiceviceva odluka nikako nije vezana za Bosnu...ali ti i takvi ko ti nikad neces sebi priznati, ne meni.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#357 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by LBVIEW »

Ma ne, vezana je za Zimbabve, da je prosla, Sloba bi imao legitimitet za ono sto je naumio i bez legitimiteta pokusao sprovesti u djelo - "krnju" Jugoslaviju, na "srpskim nacionalnim" teritorijama.
Sto se Tunjavog tice, ispada kako treba vjerovati njemu a ne svojom ocima - Srbi su se vec uz asistenciju JNA naoruzali za rat, i uz raznorazne izgovore rasporedili oko gradova, zauzeli releje... i prema Bosnjacima su nastupali s pozicije sile. Jebo ti politicke analiticare, obavjestajne podatke, zdrav razum na kraju krajeva, Tunjo zna bolje - koliko god Alija bio nedorastao historijskim trebnutku, mogu misliti kako bi tek najebali da nas je ovaj hvalisavac i prodavac magle vodio.
I nikakva naknadna pamet ne moze izbrisati cinjenicu kako su Srbi u UZP pocinili genocid nad nasim narodom, jer se usudilo misliti svojom glavom i usprotiviti "srpskoj volji", sto je ujedno i potvrda da drugacija odluka nije ni mogla biti donesena - nastaviti zivjeti s nekim kome je genocid legitiman oblik politicke borbe je jednako stavljanju cijelom narodu "glave na panj".
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#358 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by General War »

LBVIEW wrote:Ma ne, vezana je za Zimbabve, da je prosla, Sloba bi imao legitimitet za ono sto je naumio i bez legitimiteta pokusao sprovesti u djelo - "krnju" Jugoslaviju, na "srpskim nacionalnim" teritorijama.
Sto se Tunjavog tice, ispada kako treba vjerovati njemu a ne svojom ocima - Srbi su se vec uz asistenciju JNA naoruzali za rat, i uz raznorazne izgovore rasporedili oko gradova, zauzeli releje... i prema Bosnjacima su nastupali s pozicije sile. Jebo ti politicke analiticare, obavjestajne podatke, zdrav razum na kraju krajeva, Tunjo zna bolje - koliko god Alija bio nedorastao historijskim trebnutku, mogu misliti kako bi tek najebali da nas je ovaj hvalisavac i prodavac magle vodio.
I nikakva naknadna pamet ne moze izbrisati cinjenicu kako su Srbi u UZP pocinili genocid nad nasim narodom, jer se usudilo misliti svojom glavom i usprotiviti "srpskoj volji", sto je ujedno i potvrda da drugacija odluka nije ni mogla biti donesena - nastaviti zivjeti s nekim kome je genocid legitiman oblik politicke borbe je jednako stavljanju cijelom narodu "glave na panj".
Ja ne znam u kojoj zoni sumraka zivis, ali ti si nastavio ziviti sa ovima sto su pocinili genocid, jos si dobio pride i UZP sa jasno pokazanim izvrsiocima...a i sa njima zivis, tako da bas kao da se javljas iz Zimbawea. Pa Alija je i poslao i ovlastio Tunju na pregovore, nije ovaj sam isao...
Ne branim Tunju, potpuno mi nebitan lik, uzgred kojeg je Alija poslao kao ambasadora u V.B, nakon sto je neko htio takog izlapljelog tunju skratit za glavu...btw.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#359 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by LBVIEW »

General War wrote:
LBVIEW wrote:Ma ne, vezana je za Zimbabve, da je prosla, Sloba bi imao legitimitet za ono sto je naumio i bez legitimiteta pokusao sprovesti u djelo - "krnju" Jugoslaviju, na "srpskim nacionalnim" teritorijama.
Sto se Tunjavog tice, ispada kako treba vjerovati njemu a ne svojom ocima - Srbi su se vec uz asistenciju JNA naoruzali za rat, i uz raznorazne izgovore rasporedili oko gradova, zauzeli releje... i prema Bosnjacima su nastupali s pozicije sile. Jebo ti politicke analiticare, obavjestajne podatke, zdrav razum na kraju krajeva, Tunjo zna bolje - koliko god Alija bio nedorastao historijskim trebnutku, mogu misliti kako bi tek najebali da nas je ovaj hvalisavac i prodavac magle vodio.
I nikakva naknadna pamet ne moze izbrisati cinjenicu kako su Srbi u UZP pocinili genocid nad nasim narodom, jer se usudilo misliti svojom glavom i usprotiviti "srpskoj volji", sto je ujedno i potvrda da drugacija odluka nije ni mogla biti donesena - nastaviti zivjeti s nekim kome je genocid legitiman oblik politicke borbe je jednako stavljanju cijelom narodu "glave na panj".
Ja ne znam u kojoj zoni sumraka zivis, ali ti si nastavio ziviti sa ovima sto su pocinili genocid, jos si dobio pride i UZP sa jasno pokazanim izvrsiocima...a i sa njima zivis, tako da bas kao da se javljas iz Zimbawea. Pa Alija je i poslao i ovlastio Tunju na pregovore, nije ovaj sam isao...
Ne branim Tunju, potpuno mi nebitan lik, uzgred kojeg je Alija poslao kao ambasadora u V.B, nakon sto je neko htio takog izlapljelog tunju skratit za glavu...btw.
Pregovori koji ne uspiju nisu najava rata, ni u Zimbabveu a kamoli u Europi, jos samo Srbi i Srbija to tako tumace. To sto je Alija poslao Tunju na pregovore znaci da se Alija, na srecu, pitao a ne Tunjo, ovaj potonji je smatrao "kako se s Milosevicem, moglo dogovarati" s nozem pod vratom, toliko i o njemu i o pregovorima.
Jah, muslimanski ekstremisti(koji su, jel'te, izabrali rat) htjeli ga skratiti za glavu samo zato sto je isti htio postici dogovor sa Srbima. Znas, bajke su na drugom pratu, a historijske cinjenice nepobitne - zna se ko su najveci ekstremisti na Balkanu koji na kraju 20. stoljeca planiraju i sprovode ratove, UZP-e i genocid.
Dalje, koliko ja znam, zivis u medjunarodno priznatoj drzavi, dakle ne u zajednici sa Srbjom koja jeste isplanirala i preko svojih trabanata u Bi H sprovela genocid. Trebam li crtati, ili je dovoljno za skontati kako nije isto imati svoju drzavu, u kojoj ces se, uprkos UZP - ovcima, pitati o svojoj sudbini i biti dio zajednice s nekim ko ti drzi noz po vratom - uloga srpskog taoca iz bosnjacke perspektive nije bila opcija.
To sto ti smatras kako je sa Srbijom trebalo formirati V Srbiju je tvoje pravo, samo nemoj to prestavljati kao probosansku opciju kad je ocigledno koji ti je politicki narativ.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#360 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by muha_sa »

User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#361 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by exliberal-ex »

muha_sa wrote:

Eh sto nemogu ove suplje demagogije....koga bolan on vise laze.
Ja znam licno ljude koji su isli kod njega tokom rata i trazili su pomoc u vezi hapsenja/ubistava po gradu i on nije nikom pomogao.
Svi oni koji su otisli kod njega su kasnije isli kod Pejanovica koji je ima muda da pomogne dok se ovaj se krio zadnja p****.
Mijatovicka bi imala toliko obraza da kaze ljudima ja nemam nikakvog uticaja ja vam nemogu pomoc kod njega nisi mogao proci sekretaricu a kamo pricat sa njim.
Cista laz je da je nekom pomogao, Pejanovic je imao muda da pita Aliju zasto se srbi ubijaju i nestaju u sred sjednice predjednistva...javno ispred sviju dok je ovaj sutio ko zadnja p***....zasto nije rekao ko je poslao to navodno pismo da ce svi biti pobijeni....on dobio a Pejanovic nije...suplja
Gradjanska, demokratska multi multi da bi mu Alija na kraju sukno....postuje Karadjica jer je stao uz svoj narod....
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#362 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by LBVIEW »

Dakle, drzavna zajednica po granicama "srpskih nacionalnih teritorija", sa RSK je bila srpski prijedlog ispod kojeg ne bi isli, u biti V. Srbija. I sta kazu "Jugosloveni" na ovo, jel' jos uvek Alija kriv za propast pregovora? :-)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23227
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#363 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by Sanjarko »

Alija Izetbegovic i Kiro Gligorov su predlagali tada konfederaciju republika na neko odredzeno vrijeme pa da se vidi bi li to krizu tadasnju u Jugoslaviji rijesilo. Franjo Tudzman i Slobodan Milosevic i njihovi kompanjoni su to odbili. Ako se dobro sjecam.

Cak se nudilo 5 milijardi dolara kredita i ulazak Jugoslavije u tadasnju Europsku zajednicu ali i to odbijeno.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23227
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#364 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by Sanjarko »

Rat bi bio vjerovatno svakako samo bi se malo odgodio i da smo ostali u krnjoj Jugoslaviji. E sad pitanje kako bi prosli da je bio malo odgodzen, koju godinu kasnije da je izbio.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#365 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by Ommadawn »

Ponudjena je konfederacija 1989 od strane Slovenaca ali su je Srbi odbili. Tad su se Slovenci pokupili i napustili skupstinu.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11523
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#366 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by japin_mutapi »

rat pocinje odbranom a ne napadom

kada se napadnuta strana pocne braniti tada i zapocinje rat - nebitno sta je napadac prije toga uradio i kakvi su mu ciljevi, deklarirani i stvarni i koliko napadac sprovede u djelo svoje planove, rata nema dok se napadnuti ne pocne braniti

agresor moze izvrsiti okupaciju i pripajanje dijela ili kompletnu teritoriju, moze sprovesti etnicko ciscenje i genocid bez rata, ukoliko mu se ne pruzi otpor

mogli smo izbjeci rat na taj nacin
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#367 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by Haman2 »

Image

Da nije bilo rata BiH bi bila republika u okviru YU. Stajeli bi u redu za mlijeko, brasno, gorivio itd. Firme koje su zaposljevale 1000 radnika danas bi imale 3000 zaposlenih a najvise pripravike. I dalje bi vazilo prasvilo " radio ne radio svira ti radio ili ne mozes me malo platiti koliko ja mogu malo raditi". Stajk bi bio nasa svakodnevica. Radnici bi trazili samo svoja prava, jer su to dobro naucili, ali nikad ne bi pricali o svojim obavezama. Redovno bi isli na ljetovanje svakako za malo para, skolski sistem bi bio bolji. Student bi morao da uci a ne da placa diplomu. Diploma stecena znanjem bila imala bi istu vrijednost kao i ova danasnja kupljena za dobre pare. Posla ne bi bilo i svi bi isli u Z. Evropu da rade bilo sta za redovnu platu. Sudovi udruzenog rada imalo bi puno ruke posla. Tu bi bilo najvise zaposlenih pravnika, jer bi neradnike trebalo vracati na posao it, itd.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#368 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by putokaz1 »

Da nije bilo rata
Situacija bi bila ista samo što rat ne bi bio izgovor
Mi u BH neznamo vladati,neznamo upravljati
Znamo samo raditi za drugog,za stranca
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#369 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by Haman2 »

Image

BiH bi imala veci broj stanovnika, ne bi bilo Rep. Srpske, gradovi bi bili vise multieticni nego sto su danas. Mrznja medju narodima bila bi puno manja nego sada. Ne bi bilo etnickog ciscenja, ne bi znali kakve smo komsije imali. Imali bi bolji sistem obrazovanja nego sto ga sad imamo. Ne bi bilo kupovina diploma, BiH bi bila puno vise pravna drzava nego sto je sada. Neki sadasnji politicari i dalje bi mesari, tesari, portiri i policajci zaduzeni za bezbijednost objekata i drzavne imovine itd. itd.
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#370 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by gazija54 »

BHCluster wrote:
General War wrote:

Slican onom Bosnjaku koji uprkos svemu napisanom i ocitom posmatra casu uvjek do pola punu a ne napola praznu...znaci nepopravljivi nacionalisticki optimisti. :mrgreen:
Drago mi je da konacno svatio da od Velike Srbije neJma nista i nadam se da ce svatiti jednog dana sta znaci imati drzavu.
Ima, samo sto je u danasnjem vaktu tesko Veliku Srbiju pravit usirinu, ali postoji plan (B), a to je pravit je uvisinu, to jest na spratove, do neba....
Ta zar nisu nebeski narod... :thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#371 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by mO k3 »

Pitanje ....

Kako bi izgledalo da je bush pobijedio 1992 a ne Klinton da li bi doslo do brze vojne intervencije u BiH ??
Da li bi nam dali pravo da se branimo kroz ukidanjem embarga na oruzje??
User avatar
Sanjarko
Posts: 23227
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#372 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by Sanjarko »

Cisto sumnjam. Tad je Irak, Ruanda itd., isto ko i mi aktuelno bilo. Jos post raspad SSSR-a. Ono vezano za oruzje kojeg su se morali rijesiti i prikupiti ga sto je se nalazilo na crnom trzistu tad od SSSR-a zaostalo.
User avatar
geralt
Posts: 5181
Joined: 14/09/2017 12:45

#373 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by geralt »

mO k3 wrote:Pitanje ....

Kako bi izgledalo da je bush pobijedio 1992 a ne Klinton da li bi doslo do brze vojne intervencije u BiH ??
Da li bi nam dali pravo da se branimo kroz ukidanjem embarga na oruzje??
https://en.wikipedia.org/wiki/Lift_and_ ... snian_War)
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#374 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by 90minut »

geralt wrote:
mO k3 wrote:Pitanje ....

Kako bi izgledalo da je bush pobijedio 1992 a ne Klinton da li bi doslo do brze vojne intervencije u BiH ??
Da li bi nam dali pravo da se branimo kroz ukidanjem embarga na oruzje??
https://en.wikipedia.org/wiki/Lift_and_ ... snian_War)
Da je bilo ko drugi osim muslimana ovo bi se desilo.

Što se tice alternativne historije ona nikad nije postojala rat je morao biti u milion razlicitih scenarija.
User avatar
sinuhe
Posts: 11477
Joined: 03/06/2011 11:33

#375 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by sinuhe »

Stari Bush o jugoslovenskoj krizi avgusta 1992. Lawrence Eagleburger i Brent Scowcroft iz Bushove administracije su godinama zivjeli u Jugoslaviji.

Video: https://www.c-span.org/video/?30838-1/c ... yugoslavia Nista od intervencije.
Post Reply