Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post Reply
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#1 Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by MaksprotivMarksa »

Zamislimo situaciju iz 92-.e godine gdje se vlast nasilnim pucem oduzima od nacionalista koji su na izbore izasli zajedno. Grupacija koja oduzima vlast nacionalistima iz jedine GRANDE KOALICIJE SDA SDA HDZ je multietnicka, dobro vojno osposobljena i kapacitirana, zeli prosperitetnu BiH za sve njene gradjane, bez obzira na etnicku i vjersku pripadnost, narod vecinski podrzava ovu grupu gradjana.

Vodstvo triju fasistickih stranaka biva streljano, Srbija i Hrvatska zbog nedostatka podrske svojih satelita ne mogu da napadnu BiH, ne dolazi do rata, nema etnickih ciscenja, nema genocida, nema zlocina.

Gradovi ostaju multietnicki, elita ostaje i opstaje u BiH, infrastruktura ostaje netaknuta, BiH postaje medijator konflikta na Balkanu. Kreiraju se razlicite politicke partije zasnovane na multietnickom principu koje se nadmecu idejama, BiH prolazi bezbolno kroz proces raspada Jugoslavije.

Ako sve ovo zamislimo, sta mislite kako bi izgledala slika politickog zivota u BiH ?
Kako bi se razvijala ekonomija BiH ?
Koji jezik bi se govorio (ucio) u BiH , da li bi ostali na srpsko-hrvatskom ili bi govorili (ucili) bosanski?
Kojim mehanizmima bi se rijesile eventualne politicke krize, kao i do kakvih kriza bi doslo u ovako uredjenom drustvu ?
Ideje sa kojeg politickog spektra bi bile dominantne, da li je to socijalizam, liberalizam, konzervativizam ?
Kakva uloga vjerskih zajednica bi bila zastupljena u toj BiH ?
Da li bi bili clanica EU i NATO ili bi se odlucili za neki svoj put ?
Sta bi se desilo sa magnatima nase industrije od Željezare do Agrokomerca ?
Koja licnost bi bila predsjednik RBiH ?
Da li bi doslo do reafirmacije nacije Bosnjaka, u kojem smjeru bi ta reafirmacija tekla, da li bi se vezala za Islam ili bi se naslanjala na tradiciju i iz preosmanskog perioda ?
Kakvo obrazovanje bi imala RBiH ?
Koliko stanovnika bi imala ta RBiH ?
Da li bi takva drzava opstala i bila uspjesna ?
Kako bi ste se vi licno osjecali i razmisljali da postoji takva RBiH, da nije bilo stradanja vas i vasih bliznjih, da niste izgubil isvoje prijatelje i komsije ?

Pri odgovorima na pitanja treba znacajno smanjiti nacionalnu komponentu, naprosto zbog cinjenice da u takvoj drzavi mediji ne bi gadjali najnize strasti stanovnsitva 25 godina, ali ne treba to pitanje zanemariti u potpunosti jer se radi o demokratskom drustvu i pitanja nacionalnosti ne bi bila potiskivana, jbga drugovi, pad Berlinskog zida :razz:

Smatram da je zanimljivo razgovarati o ovome, kroz odgovore na pitanja vidjelo bi se i kakvu BiH zelimo danas, kakvoj BiH tezimo, nekim stavovima bismo i sami dali jasnu sliku kuda bi ta drzava otisla, odnosno kuda i zasto danasnja BiH moze da ide, ali mozda i zasto ne ide naprijed.

:bih:
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#2 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by zavrzlama »

MaksprotivMarksa wrote:Zamislimo situaciju iz 92-.e godine gdje se vlast nasilnim pucem oduzima od nacionalista koji su na izbore izasli zajedno. Grupacija koja oduzima vlast nacionalistima iz jedine GRANDE KOALICIJE SDA SDA HDZ je multietnicka, dobro vojno osposobljena i kapacitirana, zeli prosperitetnu BiH za sve njene gradjane, bez obzira na etnicku i vjersku pripadnost, narod vecinski podrzava ovu grupu gradjana.

Vodstvo triju fasistickih stranaka biva streljano, Srbija i Hrvatska zbog nedostatka podrske svojih satelita ne mogu da napadnu BiH, ne dolazi do rata, nema etnickih ciscenja, nema genocida, nema zlocina.

Gradovi ostaju multietnicki, elita ostaje i opstaje u BiH, infrastruktura ostaje netaknuta, BiH postaje medijator konflikta na Balkanu. Kreiraju se razlicite politicke partije zasnovane na multietnickom principu koje se nadmecu idejama, BiH prolazi bezbolno kroz proces raspada Jugoslavije.

Ako sve ovo zamislimo, sta mislite kako bi izgledala slika politickog zivota u BiH ?
Kako bi se razvijala ekonomija BiH ?
Koji jezik bi se govorio (ucio) u BiH , da li bi ostali na srpsko-hrvatskom ili bi govorili (ucili) bosanski?
Kojim mehanizmima bi se rijesile eventualne politicke krize, kao i do kakvih kriza bi doslo u ovako uredjenom drustvu ?
Ideje sa kojeg politickog spektra bi bile dominantne, da li je to socijalizam, liberalizam, konzervativizam ?
Kakva uloga vjerskih zajednica bi bila zastupljena u toj BiH ?
Da li bi bili clanica EU i NATO ili bi se odlucili za neki svoj put ?
Sta bi se desilo sa magnatima nase industrije od Željezare do Agrokomerca ?
Koja licnost bi bila predsjednik RBiH ?
Da li bi doslo do reafirmacije nacije Bosnjaka, u kojem smjeru bi ta reafirmacija tekla, da li bi se vezala za Islam ili bi se naslanjala na tradiciju i iz preosmanskog perioda ?
Kakvo obrazovanje bi imala RBiH ?
Koliko stanovnika bi imala ta RBiH ?
Da li bi takva drzava opstala i bila uspjesna ?
Kako bi ste se vi licno osjecali i razmisljali da postoji takva RBiH, da nije bilo stradanja vas i vasih bliznjih, da niste izgubil isvoje prijatelje i komsije ?

Pri odgovorima na pitanja treba znacajno smanjiti nacionalnu komponentu, naprosto zbog cinjenice da u takvoj drzavi mediji ne bi gadjali najnize strasti stanovnsitva 25 godina, ali ne treba to pitanje zanemariti u potpunosti jer se radi o demokratskom drustvu i pitanja nacionalnosti ne bi bila potiskivana, jbga drugovi, pad Berlinskog zida :razz:

Smatram da je zanimljivo razgovarati o ovome, kroz odgovore na pitanja vidjelo bi se i kakvu BiH zelimo danas, kakvoj BiH tezimo, nekim stavovima bismo i sami dali jasnu sliku kuda bi ta drzava otisla, odnosno kuda i zasto danasnja BiH moze da ide, ali mozda i zasto ne ide naprijed.

:bih:
edituj post dok nije svanulo da ljudi ne vide.. :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#3 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by hAZNADAR »

Ovo je kada FGR udje u metastazu.

Znaci Nijaz Durakovic antifasiticki i demokratski strijelja Aliju, Kljuica i Radovana,... YU kulturno izadje iz RBiH. :D :D

Medjutim u ovome vrijedi istaci osnovnu boljku nasih "alternativaca":
Da li bi doslo do reafirmacije nacije Bosnjaka, u kojem smjeru bi ta reafirmacija tekla, da li bi se vezala za Islam ili bi se naslanjala na tradiciju i iz preosmanskog perioda ?
Po tome se odaje mitoman i islamofob. Cim ljiljan tumaci kao islamski.

Nije davno bilo kada je kolega djeneral ustanovio da sultani pripadaju bosnjackim nacionalistima a Tvrtko ljevicarima. :D

Ostale kontradiktornosti, dzakalu,.... komentarisati je ..... :-)
il dottore
Posts: 1477
Joined: 12/04/2014 20:35

#4 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by il dottore »

Pod plastom fgr provlaci srpsku mitomaniju
Kakav fgr i kurac
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#5 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by General War »

hAZNADAR wrote:Ovo je kada FGR udje u metastazu.

Znaci Nijaz Durakovic antifasiticki i demokratski strijelja Aliju, Kljuica i Radovana,... YU kulturno izadje iz RBiH. :D :D

Medjutim u ovome vrijedi istaci osnovnu boljku nasih "alternativaca":
Da li bi doslo do reafirmacije nacije Bosnjaka, u kojem smjeru bi ta reafirmacija tekla, da li bi se vezala za Islam ili bi se naslanjala na tradiciju i iz preosmanskog perioda ?
Po tome se odaje mitoman i islamofob. Cim ljiljan tumaci kao islamski.

Nije davno bilo kada je kolega djeneral ustanovio da sultani pripadaju bosnjackim nacionalistima a Tvrtko ljevicarima. :D

Ostale kontradiktornosti, dzakalu,.... komentarisati je ..... :-)
Tebe sta boli boli, pa i ti si bio ljevicar dok nisi se nacionalno emancipirao u Sveckoj koliko se sjecam. :mrgreen:
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#6 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by hAZNADAR »

General War wrote:
hAZNADAR wrote:Ovo je kada FGR udje u metastazu.

Znaci Nijaz Durakovic antifasiticki i demokratski strijelja Aliju, Kljuica i Radovana,... YU kulturno izadje iz RBiH. :D :D

Medjutim u ovome vrijedi istaci osnovnu boljku nasih "alternativaca":
Da li bi doslo do reafirmacije nacije Bosnjaka, u kojem smjeru bi ta reafirmacija tekla, da li bi se vezala za Islam ili bi se naslanjala na tradiciju i iz preosmanskog perioda ?
Po tome se odaje mitoman i islamofob. Cim ljiljan tumaci kao islamski.

Nije davno bilo kada je kolega djeneral ustanovio da sultani pripadaju bosnjackim nacionalistima a Tvrtko ljevicarima. :D

Ostale kontradiktornosti, dzakalu,.... komentarisati je ..... :-)
Tebe sta boli boli, pa i ti si bio ljevicar dok nisi se nacionalno emancipirao u Sveckoj koliko se sjecam. :mrgreen:
I dalje jesam ljevicar po principima socijaldemokratske internacionale ali ne i Jugosloven. Ne moze se to objasniti, ko zna - zna.
Bolilo bi me kada bi zvanicna historiografija bila podijeljena po tom pitanju i tumacila kao ti.
Ovako mi je samo sega kada mi neko kaze "Moj je Kulin Tvrtko a tvoji su sultani" :mrgreen: ili kako ono vec bjese, ispravi me
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by muha_sa »

Kako bi izgledala Jugoslavija da joj balkanski kasapin Slobo sa svojim mitingašima ne jeba mater :?
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#8 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by animals »

Bila bi ravna, a ne okrugla..
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by muha_sa »

kako bi ja danas živio i šta bi imo da sam se šlepo i oženio Hanku Paldum umjesto ove mi u mene hanume :?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by muha_sa »

ila bolje ovako :D kako bi živio i šta bi imo da sam otišo u Njemacku kad su me zvali :?
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#11 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by hAZNADAR »

Davali bi djeci moderna imena poput Goran, Zoran, Sasa, Sanja,..... a ne ova strana arapska.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#12 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by славянин »

Nebi bilo ovakvih kao sto je hazmadar - ili bi bili u zatvoru :lol: . Kakva god da bi bila opcija bez rata bi po meni bila bolja...
User avatar
sinuhe
Posts: 11486
Joined: 03/06/2011 11:33

#13 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by sinuhe »

hAZNADAR wrote:Davali bi djeci moderna imena poput Goran, Zoran, Sasa, Sanja,..... a ne ova strana arapska.
Belmin Vlado Srbin li je, Hrvat li je?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#14 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by General War »

славянин wrote:Nebi bilo ovakvih kao sto je hazmadar - ili bi bili u zatvoru :lol: . Kakva god da bi bila opcija bez rata bi po meni bila bolja...
Ma jok brate, ubili bi se od dosade :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11486
Joined: 03/06/2011 11:33

#15 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by sinuhe »

MaksprotivMarksa wrote:Zamislimo situaciju iz 92-.e godine gdje se vlast nasilnim pucem oduzima od nacionalista koji su na izbore izasli zajedno. Grupacija koja oduzima vlast nacionalistima iz jedine GRANDE KOALICIJE SDA SDA HDZ je multietnicka, dobro vojno osposobljena i kapacitirana, zeli prosperitetnu BiH za sve njene gradjane, bez obzira na etnicku i vjersku pripadnost, narod vecinski podrzava ovu grupu gradjana.
Mogao si se ovako zapitati mozda 1996.
Tuzna spoznaja je da bijeda ne moze biti progresivna.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#16 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by General War »

muha_sa wrote:kako bi ja danas živio i šta bi imo da sam se šlepo i oženio Hanku Paldum umjesto ove mi u mene hanume :?
Dze ces Hanku, pa da tebi gnjeci jaja umjesto nejaci, vidis da je bila nanjetila...bolje rat :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#17 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by muha_sa »

General War wrote:
muha_sa wrote:kako bi ja danas živio i šta bi imo da sam se šlepo i oženio Hanku Paldum umjesto ove mi u mene hanume :?
Dze ces Hanku, pa da tebi gnjeci jaja umjesto nejaci, vidis da je bila nanjetila...bolje rat :mrgreen:
:lol:

halalio bi gnjecenje-ne bi sad bio kokuzaner :( :lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#18 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by General War »

muha_sa wrote:
General War wrote:
muha_sa wrote:kako bi ja danas živio i šta bi imo da sam se šlepo i oženio Hanku Paldum umjesto ove mi u mene hanume :?
Dze ces Hanku, pa da tebi gnjeci jaja umjesto nejaci, vidis da je bila nanjetila...bolje rat :mrgreen:
:lol:

halalio bi gnjecenje-ne bi sad bio kokuzaner :( :lol:
Mogo si i Dinu Merlina , em sto bi bio u trendu em nema kokuzluka, jednima rat drugima brat. :mrgreen:
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11528
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#19 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by japin_mutapi »

alternativna historija je podzanr naucne fantstike
ovoj temi nije mjesto ovdje
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#20 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by zrakomlat »

General War wrote:
muha_sa wrote:kako bi ja danas živio i šta bi imo da sam se šlepo i oženio Hanku Paldum umjesto ove mi u mene hanume :?
Dze ces Hanku, pa da tebi gnjeci jaja umjesto nejaci, vidis da je bila nanjetila...bolje rat :mrgreen:
:lol:
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#21 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by LBVIEW »

славянин wrote:Nebi bilo ovakvih kao sto je hazmadar - ili bi bili u zatvoru :lol: . Kakva god da bi bila opcija bez rata bi po meni bila bolja...
Ajde?!
Pa ko ga i zasto zapoce?
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#22 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by LBVIEW »

sinuhe wrote:
hAZNADAR wrote:Davali bi djeci moderna imena poput Goran, Zoran, Sasa, Sanja,..... a ne ova strana arapska.
Belmin Vlado Srbin li je, Hrvat li je?
Zametica prezime, a kako ti je ime nakon krstenja? :mrgreen:
User avatar
sinuhe
Posts: 11486
Joined: 03/06/2011 11:33

#23 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by sinuhe »

LBVIEW wrote: Zametica prezime, a kako ti je ime nakon krstenja? :mrgreen:
Srce moje, ne odredjuje mene taj rat nego tebe. Kako li se samo nosis sa tolikom zaloscu.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#24 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by MaksprotivMarksa »

Ovakvi odgovori su samo dokaz da ni Bosnjaci ne zele normalnu BiH, bas kao sto je ne zele ni Hrvati i Srbi, svi zele svoju prciju i zapravo im odgovara ovakvo stanje, zalosno.

Zanimljivo je kako mi se inputira islamofobija, samo zbog pitanja sta bi bilo da reafirmacija bošnjaštva bazira i na preosmanskom periodu, da li ste pomislili na to da bi ovakvom reafirmacijom jedan dio Srba i Hrvata prihvatio bosnjastvo kao nesto sto oni jesu ? Ne znam sta je tu islamfobicno, nije Islam jednak bosnjastvu, to je samo jedna od tradicija u Bosnjaka. imate pitanja kako bi izgledala uloga organizovanih religija u ovakvoj BiH, mogli ste da se izjasnite. Ja kao Bosnjak cu uvijek na preosmanski period gledati kao na zlatno doba afirmacije bosnjastva, a na osmansku vladavinu kao prvi korak ka zaboravu identiteta bosnjastva, ne zato sto sam islamofobican, nego zato sto na stvari pokusavam gledati objektivno.

Drzava je aparat koji treba da sluzi ljudima, da im obezbijedi minimum uslova neophodnih za zivot i ucesce na trzistu, smatram da jedan aparat nije vrijedan ni 1000 zivota, a ne stotine hiljada, koliko je zrtvovano za frankenstajn dejtonske BiH, nakon ovakvih odgovora vidim da je vecina zapravo zadovoljnija ovim stanjem, nego kontinuitetom nekog normalno stanja.

Na ovoj temi se moglo iznijeti za kakvo drustvo se zalazete, ako se zalazete za SDA BiH, vi ste protivnik BiH - jednak protivnicima BiH iz druge dvije etnije sa slicnom ideologijom. Nevjerovatno je da ne postoji jedan smislen odovor na sta bi licila danasnja BiH, kako bi joj izgledala ekonomija, kako bi bila uredjena ta drzava, nevjerovatno je koliko smo naviknuti na stanje u kojem zivimo, aferim !

Ako ispostujem vas sentiment, zamislimo da je SDA ta stranka koja se zalaze za BiH, da su strijeljani samo fasisti iz HDZ-a i SDS-a, kako bi onda izgledala BiH, odovorite na pitanja, zanima me uredjenje, ekonomija, svakodnevni zivot u realnim multietnickim sredinama itd.

Da li iko od vas moze zamisliti normalnu i funkcionalnu BiH ili su ganglije setovane samo za ovakvo stanje u kojem zivimo ?
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#25 Re: Kako bi izgledala RBiH da nije bilo rata ? Alternativna historija

Post by MaksprotivMarksa »

славянин wrote:Nebi bilo ovakvih kao sto je hazmadar - ili bi bili u zatvoru :lol: . Kakva god da bi bila opcija bez rata bi po meni bila bolja...
:thumbup: :thumbup:

haznadarko nije los cova garant, on je samo priglup, zato postoji pitanje kakvo bi bilo obrazovanje, mozda bi jedan kvaltietan obrazovni sistem ogranicio produkciju haznadaraka, danas svjedocimo hiper produkciji haznadaraka svih naroda i narodnosti :D :D
Post Reply