Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Life of Avatar
Posts: 29
Joined: 28/02/2016 23:33

#1 Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by Life of Avatar »

Da, nakon sto djeca postanu dovoljno svjesna sebe i svog postojanja. Dakle, nakon odrastanja. Dokle bi ih trebalo drzati pod svojim krilom i tako ih stititi? Kako i na koji nacin bi ih pripremili za zivot? da se bore za sebe, ili bi vi bili ti koji bi ih obezbjedjivali do 25, 30 ili 35? :roll:

kako reagirati ako bi dijete otislo u nepoznato , daleko od vas? bil vam to tesko palo? ili onako , tipicno bosanski, dici po sprat za svako dijete, i onda ga tako drzati kraj sebe?

ne znam, mozemo mi pricati kako Svabe djecu odgajaju do 18, i onda kud koji mili moji.. :izet:

Iz blizeg okruzenja znam da postoje roditelji kojima je apsolutno nezamislivo da im kcerka ode u drugi grad , ili da zivi daleko od njih. Sin i nekako moze, ali kcerka ne. Valjda reaguju zastitnicki, instiktivno. Ali to je apsolutno pogresno. U mojoj ulici , sinovi uglavom zive, kod svojih roditelja.
Jel ti to uredu , ili je ta praksa usadjena u nas mentalitet , da se bojimo probati drugacije?

Uostalom, kako vi, ako imate djecu, ili ih planirate imati jednog dana, planirate graditi odnos sa svojom djecom, kada odbjektivno budu sposobna da idu sama kroz zivot? ima li nekih restrikcija sto se tice tog odnosa, ili bi blagonaklono gledali na njihove zelje da svoj zivot grade daleko od vas? :thumbup:
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#2 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by berenice »

Ja sam zensko, uvijek sam imala majcinu podrsku (rano sam ostala bez oca) gdje god da sam krenula - na faks, posao - uvijek sam odlazila negdje drugo da zivim.
Isto tako bih svoje dijete (koje je sada malo) sutra pustila da ide kuda mora, zeli i hoce.

Kontrola ne vodi nicemu - moje skromno misljenje.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#3 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by ho oponopono »

...neka ide/radi što poželi...svakako će biti po njegovom...to je samo način da kažem koliko ga volim... :pusi2:
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#4 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by esmasaric »

Bitno je ne kontrolisati previše svoju djecu.
Osim toga nije to samo naš mentalitet, da djeca do 30te žive kod roditelja, tako je svuda u svijetu dok ne pronađu posao, ne zarade svoj novac, ne stanu na noge...samo što je kod nas toliko mladih nezaposlenih da se čini normalno i svakodnevnica, nažalost...
User avatar
muha_sa
Posts: 128496
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by muha_sa »

ho oponopono wrote:...neka ide/radi što poželi...svakako će biti po njegovom...to je samo način da kažem koliko ga volim... :pusi2:
neka neka :-) nema te da nazdravimo prljavom suzom :-)
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#6 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by sokkia »

Ko ovu temu stavi u " ljubav i sex" :sad:
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#7 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by vade_mecum »

Life of Avatar wrote:ne znam, mozemo mi pricati kako Svabe djecu odgajaju do 18, i onda kud koji mili moji.. :izet:
vecina svaba ne posjeduje svoju nekretninu tako da je puno lakse odvojiti se od roditelja jer vlada potpuno druga kultura zivljenja. kod nas je to puno teze izvesti, a i neki roditelji nesvjesno prave poluovisne idiote od svoje djece.

sto se prije djeca nauce neovisnosti i steknu uslove da budu neovisni, to bolje jer nece biti matere i oca zauvijek.
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#8 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by esmasaric »

Ovo je ono: "Too much love can kill you". :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#9 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by Ramzess Veliki »

Što prije gurnut' u svijet da se nauče boriti. Normalno pomagati im, ali ne pretjerivati.
I dovesti novu ženu kući, kakvu mladu ... 35 do 45 godina i sisatu. :thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4366
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by VladaFBiH »

vade_mecum wrote:
Life of Avatar wrote:ne znam, mozemo mi pricati kako Svabe djecu odgajaju do 18, i onda kud koji mili moji.. :izet:
vecina svaba ne posjeduje svoju nekretninu tako da je puno lakse odvojiti se od roditelja jer vlada potpuno druga kultura zivljenja. kod nas je to puno teze izvesti, a i neki roditelji nesvjesno prave poluovisne idiote od svoje djece.

sto se prije djeca nauce neovisnosti i steknu uslove da budu neovisni, to bolje jer nece biti matere i oca zauvijek.
da, ali kod švaba kada počneš raditi možeš priuštiti da iznajmiš stan (troškovi iznajmljivanja i odvojenog života su min. 700KM mjesečno) a ovdje uglavnom (barem u početku) jedva da osnovne troškove pokrivaš... ja lično, na žalost, imam iskustvo gdje sam maloljetan morao zarađivati za cijelu porodicu (srećom samo 1-2 godine) i mogu ti reči da to nije nikakva sreća i da bih bio sretniji da nisam do kraja fakulteta morao sam za sebe da zarađujem - bilo bi mi puno lakše da nisam o tome razmišljao i onda bih vjerovatno u roku završio fax umjesto što sam radio puno radno vrijeme i studirao nekoliko godina...
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#11 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by Euridika »

Zašto imam osjećaj da je pokretač teme prekaljeni forumaš koji se svako malo javi s drugim nick-om? I uvijek ovakve polufilozofske, poluprovokativne teme postavlja... :roll:
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#12 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by vade_mecum »

VladaFBiH wrote:
vade_mecum wrote:
Life of Avatar wrote:ne znam, mozemo mi pricati kako Svabe djecu odgajaju do 18, i onda kud koji mili moji.. :izet:
vecina svaba ne posjeduje svoju nekretninu tako da je puno lakse odvojiti se od roditelja jer vlada potpuno druga kultura zivljenja. kod nas je to puno teze izvesti, a i neki roditelji nesvjesno prave poluovisne idiote od svoje djece.

sto se prije djeca nauce neovisnosti i steknu uslove da budu neovisni, to bolje jer nece biti matere i oca zauvijek.
da, ali kod švaba kada počneš raditi možeš priuštiti da iznajmiš stan (troškovi iznajmljivanja i odvojenog života su min. 700KM mjesečno) a ovdje uglavnom (barem u početku) jedva da osnovne troškove pokrivaš... ja lično, na žalost, imam iskustvo gdje sam maloljetan morao zarađivati za cijelu porodicu (srećom samo 1-2 godine) i mogu ti reči da to nije nikakva sreća i da bih bio sretniji da nisam do kraja fakulteta morao sam za sebe da zarađujem - bilo bi mi puno lakše da nisam o tome razmišljao i onda bih vjerovatno u roku završio fax umjesto što sam radio puno radno vrijeme i studirao nekoliko godina...
u svabiji je situacija takva da 3-4 mladih uzme u najam cijeli stan i dijeli ga (tzv. wohngemeinschaft iliti WG). kod njih to fercera iz razloga zato sto imaju ubjeljivo najmanji procenat vlasnika nekretnina per capita u evropi. kod nas to nije izvodivo iz vise razloga, najvise iz razloga jer nam je ekonomija takva kakva jeste, kultura stanovanja je drugacija ali i iz razloga sto izmedju rentanja stana na duge staze i kupovine istog nije neka razlika.

tebi kapa do poda sto si uspio izdrzavati porodicu, raditi i zavrsiti fakultet :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#13 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by Ramzess Veliki »

vade_mecum wrote: u svabiji je situacija takva da 3-4 mladih uzme u najam cijeli stan i dijeli ga (tzv. wohngemeinschaft iliti WG).
:shock: Ijuuuu ... svaki dan orgije ... :shock:
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#15 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by decko_sa_kovaca »

Meni stari dao stan i naso poso kad sam zavrsio srednju i evo vec 2 godine zivim tako.
Eh burazeru ja sam svjestan koliko sam sretan.
Al eo imam prijatelja (20) koji ima mogucnost da se odvoji al ne zeli koji je razlog to nez
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#16 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by dust in the wind »

decko_sa_kovaca wrote:Meni stari dao stan i naso poso kad sam zavrsio srednju i evo vec 2 godine zivim tako.
Eh burazeru ja sam svjestan koliko sam sretan.
Al eo imam prijatelja (20) koji ima mogucnost da se odvoji al ne zeli koji je razlog to nez
dok nam je svijest omladine ovakva da ti neko drugi, stari, politika, rođak, bog treba naći-kupiti stan, zaposliti te ovdje će stanje biti ovakvo kakvo je...katastrofalno. mjesto da se ljudi trude sami sebi stvoriti, makar sami sebi naći vezu, lobirati...ne ovdje djeca čekaju da im babo i majka nađu posao i još ih kude ako ne uspiju.... :run:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#17 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by Euridika »

dust in the wind wrote:
decko_sa_kovaca wrote:Meni stari dao stan i naso poso kad sam zavrsio srednju i evo vec 2 godine zivim tako.
Eh burazeru ja sam svjestan koliko sam sretan.
Al eo imam prijatelja (20) koji ima mogucnost da se odvoji al ne zeli koji je razlog to nez
dok nam je svijest omladine ovakva da ti neko drugi, stari, politika, rođak, bog treba naći-kupiti stan, zaposliti te ovdje će stanje biti ovakvo kakvo je...katastrofalno. mjesto da se ljudi trude sami sebi stvoriti, makar sami sebi naći vezu, lobirati...ne ovdje djeca čekaju da im babo i majka nađu posao i još ih kude ako ne uspiju.... :run:
Baš imam jedan ovakav frišak primjer u svojoj blizini. Sin jedne prijateljice ne želi da se oženi dok mu roditelji ne obezbijede stan, a ima sve ostale uslove za ženidbu ... :roll:
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#18 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by decko_sa_kovaca »

Nisam ja ceko....stari mi reko sine hos radit ja reko hocu. Eto trebo sam rec necu babo hocu ja sam da nadjem ?
BTW Stan je nasljedstvo
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#19 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by Zoya »

Šta fali ako mu je stari kupio stan? Naši su roditelji (a i njima njihovi) pravili kuće muškoj djeci. Ne vidim ništa loše u tome. Ja ću prva kupiti djeci stan kad dodje do toga. Zašto da mu ne olakšam u životu?
I kada bih mogla da utičem da im nadjem posao, sigurno bih to učinila.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#20 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by dust in the wind »

Zoya wrote:Šta fali ako mu je stari kupio stan? Naši su roditelji (a i njima njihovi) pravili kuće muškoj djeci. Ne vidim ništa loše u tome. Ja ću prva kupiti djeci stan kad dodje do toga. Zašto da mu ne olakšam u životu?
I kada bih mogla da utičem da im nadjem posao, sigurno bih to učinila.
naravno da ne fali ništa...ko može da kupi i treba da kupi. 3 stana, a ne jedan. nisam rekla da je to pogrešno. pogrešno tumačiš. kažem da je naopalp što 30godišnjaci očekuju od svojih često i starih roditelja koji nemaju dovoljno novca, da im rode posao, stan, novac. pa idi, jado snađi se... trebao bi ti u tim godinama da pomažeš malo roditeljima, a ne obratno. mentalitet sadake i čekanja da mu neko nešto da.
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#21 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by decko_sa_kovaca »

dust in the wind wrote:
Zoya wrote:Šta fali ako mu je stari kupio stan? Naši su roditelji (a i njima njihovi) pravili kuće muškoj djeci. Ne vidim ništa loše u tome. Ja ću prva kupiti djeci stan kad dodje do toga. Zašto da mu ne olakšam u životu?
I kada bih mogla da utičem da im nadjem posao, sigurno bih to učinila.
naravno da ne fali ništa...ko može da kupi i treba da kupi. 3 stana, a ne jedan. nisam rekla da je to pogrešno. pogrešno tumačiš. kažem da je naopalp što 30godišnjaci očekuju od svojih često i starih roditelja koji nemaju dovoljno novca, da im rode posao, stan, novac. pa idi, jado snađi se... trebao bi ti u tim godinama da pomažeš malo roditeljima, a ne obratno. mentalitet sadake i čekanja da mu neko nešto da.
Pa dobro ja imam 20 nemam 30
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#22 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by jao_situacije »

dust in the wind wrote:
Zoya wrote:Šta fali ako mu je stari kupio stan? Naši su roditelji (a i njima njihovi) pravili kuće muškoj djeci. Ne vidim ništa loše u tome. Ja ću prva kupiti djeci stan kad dodje do toga. Zašto da mu ne olakšam u životu?
I kada bih mogla da utičem da im nadjem posao, sigurno bih to učinila.
naravno da ne fali ništa...ko može da kupi i treba da kupi. 3 stana, a ne jedan. nisam rekla da je to pogrešno. pogrešno tumačiš. kažem da je naopalp što 30godišnjaci očekuju od svojih često i starih roditelja koji nemaju dovoljno novca, da im rode posao, stan, novac. pa idi, jado snađi se... trebao bi ti u tim godinama da pomažeš malo roditeljima, a ne obratno. mentalitet sadake i čekanja da mu neko nešto da.
tu ima nekoliko faktora
zaostavština bivšeg sistema, ali sada umjesto partije koja se brinula o zapošljavanju imamo nekoliko partija koje zapošljavaju, i dalje je mentalitet završi školu i kad imaš diplomu to znači da ćeš naći posao
drugi faktor su donacije poslije rata pa su mnogi mislili da će to trajati beskonačno dugo
treći faktor je ljenost defetizam i totalna kurcobolja za sebe i okruženje

saberi to sve i dobiješ prosječnog balkanca
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#23 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by Euridika »

dust in the wind wrote:
Zoya wrote:Šta fali ako mu je stari kupio stan? Naši su roditelji (a i njima njihovi) pravili kuće muškoj djeci. Ne vidim ništa loše u tome. Ja ću prva kupiti djeci stan kad dodje do toga. Zašto da mu ne olakšam u životu?
I kada bih mogla da utičem da im nadjem posao, sigurno bih to učinila.
naravno da ne fali ništa...ko može da kupi i treba da kupi. 3 stana, a ne jedan. nisam rekla da je to pogrešno. pogrešno tumačiš. kažem da je naopalp što 30godišnjaci očekuju od svojih često i starih roditelja koji nemaju dovoljno novca, da im rode posao, stan, novac. pa idi, jado snađi se... trebao bi ti u tim godinama da pomažeš malo roditeljima, a ne obratno. mentalitet sadake i čekanja da mu neko nešto da.
Kao što kaže @jao_situacije, dosta je do zaostavštine starog sistema. Navikli smo da stanove dobijamo. Djeca kažu roditeljima - vama dao Tito, a vi nama dajte. Naravno da će se svaki roditelj, u skladu sa svojim mogućnostima, potruditi da svojoj djeci ostavi što je moguće više u nasljedstvo (para, nekretnina, posao, firma i sl.), ali to ne treba uzimati pod moranje. Treba se svaki pojedinac potruditi da i on(a) doprinese vlastitim snagama. :thumbup:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#24 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by hrle1976 »

Ramzess Veliki wrote:
vade_mecum wrote: u svabiji je situacija takva da 3-4 mladih uzme u najam cijeli stan i dijeli ga (tzv. wohngemeinschaft iliti WG).
:shock: Ijuuuu ... svaki dan orgije ... :shock:

Gdje je granica izmedju Zimmergenosse i Bettgenosse :lol: :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#25 Re: Kakav odnos trebaju imati roditelji sa djecom nakon punoljetstva?

Post by hrle1976 »

Euridika wrote: Kao što kaže @jao_situacije, dosta je do zaostavštine starog sistema. Navikli smo da stanove dobijamo. Djeca kažu roditeljima - vama dao Tito, a vi nama dajte. Naravno da će se svaki roditelj, u skladu sa svojim mogućnostima, potruditi da svojoj djeci ostavi što je moguće više u nasljedstvo (para, nekretnina, posao, firma i sl.), ali to ne treba uzimati pod moranje. Treba se svaki pojedinac potruditi da i on(a) doprinese vlastitim snagama. :thumbup:

Nema ovog vise. Po zapadu je gotovo nemoguce. Ako kao roditelj kupite stan djetetu onda vam drzava nametne dodatni porez ako ga imate u svom imenu a tu ne zivite vec vase djete. Ako mu ga prepisete on ce platiti porez na tezak poklon. Ako mu ga kupite uz pomoc financiranja na svoje ime a da se on uknjizi onda treba ekstra osiguranje na kredit i sl. Jedino je moguce suvnasnistvo ili da date pare pa da se pomogne koliko moze.

Nepitaj sta ti roditelji mogu ostaviti vec sta ti njima mozes pruziti. Za nije dovoljno sto su ti dupe prali i cuvali, te izveli na pravi put? Danas omladina pobenalilia. To treba udarati, udarati, ko onaj grah, samo udarati, dok ne popadaju s noga. Udarati i udarati. Danasnjan omladina je stoka sa dna kace. Ni postovanja prema starijim, mladjim, roditeljima, sistemu, ma nicemu, samo neka je selfija, interneta, yutela, fejsa i ko zatvoreni po vaz dan bleje u kompjuter i u sobi su. Naprde je ni prozor ne znaju otvoriti. U moje doba dodjes kasno za stol da jedes hem nemas sta da jedes a jos ubije Boga zivog u tebi, krv pisas, jer nepostujes i ne cijenis mater sto je satima za ringlom visila i kuhala. Danas ko govedo sidje niz one stepenice po vlastitoj zelji i ko kakav krkan "imal sta za zderati", hocu ono, hocu ovo... a matere poneke neka "ljubi ga majka"... Moj je na meni razjebo nekoliko kajseva, jedan je samo razjebo jer je druge razjebo da mi da doznanja da se ne zajebajem jer kostaju para. Danasanja omladina nije u stanju da pomogne matari, ili u kuci, da smece bace, da operu sudje ili sta vec.
Post Reply